20/04/2010 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που θα βρουν 150 δισ. για να πληρώσουν τα δάνεια της Ελλάδας;

Πολύς λόγος γίνεται για την προσφυγή στο ΔΝΤ και για το δάνειο που θα πάρουμε από το Ταμείο και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κάποιοι ανεβάζουν το δάνειο προς την Ελλάδα στο ποσό των 100 δισ. ευρώ για την επόμενη τριετία, όσο δηλαδή διαρκεί και το Πρόγραμμα Σταθερότητας. Μόλις χθες ο Βέμπερ της Μπούντεσμπανκ και μελλοντικός επικεφαλής της ΕΚΤ, είπε ότι είναι λίγα τα χρήματα που έχουν προβλεφθεί για την Ελλάδα ενώ η Wall Street τα ανέβαζε σε 80 δισ. ευρώ.

Όμορφα όλα αυτά, αλλά το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι φανταζόμαστε και θα σκάσει πολύ σύντομα.

Σύμφωνα με κάποιες εκτιμήσεις μέχρι το 2013 η Ελλάδα θα πρέπει να βρει πάνω από 150 δισ. ευρώ προκειμένου να εξυπηρετήσει τα δάνεια των προηγούμενων ετών. Χωρίς να προστίθεται το μεγαλύτερο έλλειμμα και άλλα πολλά όπως η επιπλέον βοήθεια στα Ταμεία για να πληρώσουν τις συντάξεις τους. Δηλαδή θα πάρουμε από το ΔΝΤ και την ΕΕ 100 δισ. (αν τα πάρουμε) αλλά θα πρέπει να βρούμε πάνω από 150 δισ. για τα δάνεια που έχουμε.

Αν αυτό δεν είναι χρεοκοπία τότε τι είναι;

Επομένως, τα σκληρά μέτρα λιτότητας θα διαρκέσουν για πολλά χρόνια και η Ελλάδα θα μπει σε καθεστώς πλήρους φτώχειας, όχι μόνο λόγω του ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/04/2010 21:49:17

    Πόσο κάνει η Θεσσαλονίκη και η Κρήτη μαζί; Θα τις δώσουμε για 150 δις;

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 20/04/2010 21:54:59

      προτείνω την Ακρόπολη είναι ποιο επιβλητική και ....θα μπορούν να τοποθετήσουν και κανέναν ατομικό αντιδραστήρα

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ataktos 20/04/2010 22:04:31

        μπα... δεν θα χωράνε οι ψυκτικοί πύργοι εκεί πάνω, άσε που δεν έχει νερό...

      • ataktos avatar
        ataktos @ ataktos 20/04/2010 22:08:17

        και τα νερά του Αχελώου μόνο για Θεσσαλικό κάμπο θα λα πάνε….

  2. ataktos avatar
    ataktos 20/04/2010 22:17:38

    Με αυτήν την ευκαιρία… βρήκαμε δουλεία για τους χωματάδες τύπου Μπόμπολα

  3. Jimbaran avatar
    Jimbaran 20/04/2010 22:26:41

    Δυστυχώς αγαπητοί μου τα νέα είναι απογοητευτικά για την μελλοντική πορεία της πατρίδας μας ,Μιλώντας με ελβετούς οικονομικούς παράγοντες χρηματιστές ,επιχειρηματίες,ακόμη και με απλούς ανθρώπους αυτό που αποκομίζεις και με στοιχεια είναι ότι η χωρα είναι υπό κατάρρευση ,δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει πάντως η κατάσταση είναι δραματική ένα απλό δείγμα η μη έλευση χιλιάδων ελβετών φέτος το καλοκαίρι το γνωρίζω το αντικείμενο σχετικά με αυτό ,τα επεισόδια του Δεκεμβρίου του 2008 ,η ανεξέλεκτη ακρίβεια,ακόμη η αβεβαιότητα τα γνωστά τιτανικός ,το όπλο είναι γεμάτο και άλλες αηδίες τρομάζουν τον φιλήσυχο ελβετό που περιμένει να πάρη την άδεια του χωρίς προβλήματα και είναι λογικό εδώ βομβαρδίζεται με άσχημα νέα σχεδόν κάθε ημερα σχετικά με την πατρίδα μας από όλα τα ηλεκτρονικά μέσα, κάποιος με ρώτησε εάν κατά την πιθανή του επίσκεψη θα έχει πρόβλημα να τραβήξει χρήματα από την τράπεζα φοβάται όπως μου είπε να πάρη μετρητά γιατί του είπανε ότι βγήκε ο χάρος παγανιά ..με λίγα λόγια κλαυτα χαράλαμπε

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Jimbaran 20/04/2010 23:47:34

      Μην είσαι απαισιόδοξος. Η συνταγή Σαμαρά είναι ελπιδοφόρα

  4. TASSOS avatar
    TASSOS 21/04/2010 00:36:55

    Για να είμαστε λίγο σοβαροί, πριν 3 ή πριν 5 χρόνια τα 50, 100 ή 150 δις που θα τα βρίσκαμε? Σήμερα ανακαλύψαμε ότι δανειζόμαστε επί δεκαείες και ότι αυτά δεν είναι αγύριστα?

  5. pizza avatar
    pizza 21/04/2010 06:15:02

    Αμαρτιες μας παλιες τις πληρωνουμε τωρα. Ας ειναι καλα οι εργατοπατερες και οι πολιτικοι που μας φερανε σε αυτη τη θεση.

  6. rage avatar
    rage 21/04/2010 08:28:21

    Μα δεν είπε κανένας ότι θα τα βρούν.
    Και αυτός είναι και ο σκοπός. Να ΜΗ τα βρουν.
    Ο σκοπός είναι να είμαστε συνέχεια χρεωμένοι.
    Δείτε το και στον εαυτό σας. Παίρνετε δάνεια για να αγοράσετε είτε τα βασικά που θα έπρεπε να τα έχετε τζάμπα (πχ σπίτι) είτε άλλα άχρηστα καταναλωτικά προϊόντα για να αισθάνεστε επιτυχημένοι, και μετά δουλεύετε με σκυμμένο κεφάλι για να τα ξεχρεώσετε.
    Που χρόνος για να απολαύσει κανείς τη ζωή κι έπειτα να αρχίσει να φιλοσοφεί ΕΛΕΥΘΕΡΑ. Το μόνο που ανησυχεί το μυαλό του είναι τα σπρέτς και τα επιτόκια.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/04/2010 22:38:02

    Ερώτηση: Γιατί μόνον ξένοι γκρινιάζουν για το επιτόκιο που θα μας δανείσει η Ε.Ε.; Γιατί εγώ νομίζω ότι εμάς μας φαίνεται μια χαρά το 5%;

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/04/2010 22:50:48

    ... η ελληνική κυβέρνηση παραμένει άφωνη και παθητική...
    ... προκύπτει δυστυχώς πολιτικό κενό...

    Μα, που πήγε η βιρτουοζιτέ του "Killer" L'ami du peuple?

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ αλλενάκι 21/04/2010 23:57:23

      εδώ παπάς, εκεί παπάς, που' ναι ο παπάς;
      -- όπως λέμε παπαζτής!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 21/04/2010 23:59:49

      Φιλαράκο, άναψες το καντηλάκι στον Άγιο Μάρξ και τον όσιο Έγκελς? Ή μήπως πάει ανάποδα?
      Ευχαρίστησες τον οσιομάρτυρα GAP, που κατά τα άλλα δεν λατρεύεις?
      Πόσες κολοτούμπες πρέπει να κάνεις για να χαρακτηριστείς άξιος σοσιαλιστής?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 22/04/2010 00:00:24

      Ααα, κατέχουν την τέχνη του ΣΟΡΤΑΡΕΙΝ εννοείς τόσο καιρό, εντάξει... αυτό σε εντυπωσιάζει...
      Κiller δεν είναι, ούτε φυσικά ανόητος φυσικά, είναι εντελώς αποκωδικοποιήσιμος.
      Μάλλον το Πασοκ έχει την ικανότητα να "αλώνει" την αριστερά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και να την κάνει να το ερωτεύεται -ο ίδιος επωφελείται από την ιδιότητα αυτή του Πασόκ- και το Πασόκ επωφελείται από τις ψήφους της.

      Σου αρέσει η υπέροχη φωτό του ρωσικού πολεμικού Αουρόρα στο Νέβα στο St. Petersburg στην ανάρτηση του Αβαδδώνα? Δεν αποπνέει "σοβιετισμό" χα χα ... καινούργιος όρος...

  9. Orestios avatar
    Orestios 21/04/2010 22:54:19

    Πολιτικό κενό ή πλήρης φυγή της κυβέρνησης από τα καθήκοντά της? Γιατί η κυβέρνηση της Ελλάδας εγκατέλειψε την Ελλάδα?

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/04/2010 22:54:54

    Δεν μιλάμε για τους απλούς ανθρώπους, που τρώνε την προπαγάνδα, αλλά για τους ιθύνοντες. Αν βγαίνει η Ευρωβουλή και λέει "πολύ υψηλό είναι το 5%", τι θα έπρεπε, ας πούμε, να λένε οι Έλληνες βουλευτές, έστω οι Ευρωβουλευτές. Για να μην πούμε τι θα έπρεπε να λέει (και να κάνει...) η κυβέρνηση.`

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 21/04/2010 23:14:29

      Καημενούλι. Τί να πείς κι εσύ? Ενας φιλαράκος δεν κατηγορεί τους φίλους του.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2010 00:02:09

    ωχ ο Ροβεσπιέρος, δε θα ξαναμιλήσω στο L'ami du peuple ορκίζομαι