23/08/2009 20:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Που είναι το κράτος;» φωνάζουν οι φοροφυγάδες.



Αυτό το πράγμα που βλέπουμε στην Ελλάδα, δεν νομίζω να συμβαίνει σε κανένα άλλο συντεταγμένο κράτος του κόσμου, εκτός ίσως σε καμιά λατινοαμερικανική μπανανία προηγουμένων δεκαετιών ή στην υποσαχάρια Αφρική. Λένε ότι φταίει η πολύχρονη τουρκοκρατία, όπου το να μη πληρώνεις φόρους, θεωρούταν εθνική πράξη αντίστασης. Αμφιβάλλω, αλλά τέλος πάντων. Σήμερα όμως; Σήμερα η φοροδιαφυγή θεωρείται μαγκιά. Κάτι πολύ πιο ισχυρό από οποιαδήποτε εθνική πράξη αντίστασης και μη…

Ποιοι έχουν τα θηριώδη τζιπ, τις μερσεντές και τις μπέμπες; Οι ίδιοι αυτοί που φοροδιαφεύγουν εις υγείαν των κορόιδων… των μισθωτών. Ποιοι είναι συνήθως οι μάγκες με τα αυθαίρετα; Οι φοροφυγάδες. Ποιοι χτίζουν βιλλάρες με τζακούζια και πισίνες μέσα στα δάση; Εκείνοι που δεν κόβουν αποδείξεις. Και ποιοι είναι αυτοί που ωρύονται και καταγγέλλουν το κράτος όταν καούν τα σπίτια τους; Μα οι φοροφυγάδες. Αυτοί δηλαδή που αρνούνται να πληρώσουν φόρους και που αρέσκονται να κυκλοφορούν με κούρσες εκατοντάδων αλόγων, να συχνάζουν σε σκυλάδικα χρυσώνοντας τα λαρύγγια και τις λουλουδούδες, την ίδια στιγμή που δηλώνουν «άποροι» ή «άνεργοι» στη εφορία.



Αυτοί είναι συνήθως που ζητάνε και από ένα πυροσβεστικό ελικόπτερο να περιπολεί επάνω από το «φτωχικό» τους. Αυτοί είναι που θέλουν και από  μια διμοιρία δασοπυροσβέστες έξω από το κήπο της έπαυλής τους. Είναι οι ίδιοι που αναρωτιούνται «μα που είναι η αστυνομία;» όταν κινδυνεύουν. Αυτοί είναι οι μάγκες και όλοι οι υπόλοιποι τα κοροΐδα.

Σίγουρα λυπόμαστε για την απώλειά τους. Μαυρίζει η ψυχή μας να βλέπουμε τα σπίτια και τις περιουσίες να καίγονται. Αλλά το να τα ρίχνουν κάποιοι όλα στο κράτος (πλημμύρες, φωτιές, σεισμούς, κλπ.) την ίδια στιγμή που μισούν την έννοια του κράτους εμπράκτως (με το να φοροδιαφεύγουν),  είναι νομίζω ύβρις.

Καλά τα ασθενοφόρα, καλά τα αεροπλάνα, καλά τα διασωστικά, καλά όλα αυτά. Αλλά προϋποθέτουν φόρους… Και κάποιους να τους πληρώνουν. Και όπως έλεγε κάποιος κάποτε, αν φορολογούμασταν όλοι οι Έλληνες ανάλογα με τις οικονομικές μας δυνατότητες, τότε θα ήμασταν Ελβετία.

Και όχι μόνο, προσθέτω εγώ.

 Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 23/08/2009 20:52:55

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/08/2009 21:03:32

    Οι ίδιοι που απαιτούν κατάργηση της θητείας εδώ και τώρα ή που βάζουν χίλια δυο μέσα και πληρώνουν τρελά ποσά για να πάρουν κανένα τρελλόχαρτο και να μην υπηρετήσουν, οι ίδιοι τώρα καταγγέλλουν στεντορεία τη φωνή ότι "έπρεπε να κινητοποιηθεί και ο στρατός... γιατί δεν βγήκαν οι καταδρομείς;" και άλλα πολλά φαιδρά.
    Μνησθητί μου κύριε.
    (Άκουσα μάλιστα, ότι εδάρη ανηλεώς και λιντσαρίστηκε οδηγός κοινοτικής υδροφόρας, που άργησε δήθεν να φθάσει σε οικισμό...)

  3. maquis avatar
    maquis 23/08/2009 21:05:23

    I love this country!!!

    • Swell avatar
      Swell @ maquis 23/08/2009 21:42:47

      We fuck this country.

    • pizza avatar
      pizza @ maquis 23/08/2009 22:03:49

      What a country!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/08/2009 21:28:23

    Όλη η κλοπή των πασόκων, τα ευρωπαϊκά πακέττα και τα ΚΠΣ, η μεσαία και ανώτερη φοροδιαφυγή, έχουν επενδυθεί στην Βορειανατολική Αττική (και λίγα στη Νοτιοδυτική και στη Μύκονο).
    Πασίγνωστα πράγματα.

  5. Αλεκος avatar
    Αλεκος 23/08/2009 22:19:16

    Να τα αφησουν ολα να καουνε ετσι και αλλιως παρανομα κτησματα ειναι!Και να βρουνε αφτους που χτησανε παρανομα να τους αναγκασουνε να κανουν δενδροφυτεψεις,ετσι και αλλιως αυτοι εχουν τα εκατομυρια,και επητα απο αναγκαστικη δενδροφυτεψη ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΞΕΡΟΝΗΣΗ!!!!Ισως ακουγετε σκληρο αλλα δυστηχως αυτη ειναι η αληθεια!!!!!
    Μεσα σε τριαντα χρονια καταντησανε την Ελλαδα απο παραδεισο σε κολαση,σε χωρα του γληφτη και της αρπαχτης,φιλοι μου κατι πρεπει να γινει,το μαχαιρι εχει φτασει στο κοκαλο,αυτο το μαχαιρι που κοματιαζει καθημερινα την χωρα την οποια τοσο πολυ αγαπησαμε και αγαπαμε!!!
    Να ειστε ολοι καλα!!!!!!!

  6. Electra avatar
    Electra 24/08/2009 10:58:44

    Θα ήθελα να μάθω από που πήρατε αυτή την φωτογραφία. Είναι σκανδαλώδης. Με κάποιο τρόπο πρέπει να βρεθεί ο τόπος και ποιος άφησε την ταμπέλα. Εκτός και αν είναι σαρκαστική και κάποιος την έβαλε ως σχόλιο.

    • leon avatar
      leon @ Electra 24/08/2009 14:00:14

      Το πανω αναρτηθηκε σε περιοχη της Παρνηθας το 2007. Το πολυ πιο περιεργο ειναι πως το εβαλε (οποιος και να ειναι ο εξυπνακιας) ΠΡΙΝ εκδηλωθει η πυρκαγια!

  7. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 24/08/2009 13:13:16

    Όλα αυτά είναι σωστά, αλλά έχουν ένα πρόβλημα:
    Ότι ΔΕΝ αφορούν τι μπορούμε να κάνουμε σήμερα, με τα κόμματα που έχουμε, με τους πολιτικούς που έχουμε, με το νομικό σύστημα που έχουμε και με τα μέσα που έχουμε για να αντιμετωπίσουμε τις πυρκαγιές.
    Κάποιοι υποστηρίζουν ή υπονοούν ότι ΔΕΝ μπορεί να γίνει τίποτε!
    Ότι είμαστε καταδικασμένοι να καούμε όλοι. Και να τα δούμε όλα να γίνονται παρανάλωμα.
    Οσοι με αυτό συμφωνούν έχουν ήδη "διαβεί το Ρουβίκωνα" της μοιρολατρείας και δεν υπάρχει αντικείμενο συζήτησης μαζί τους.
    Όσοι αντίθετα, πιστεύουν ότι μπορούν να γίνουν πράγματα μέσα στα πλαίσια του υφιστάμενου - μίζερου και παντελώς ανίκανου συστήματος - για να αποφύγουμε τα χειρότερα μέχρι να αλλάξει το σύστημα, αυτοί μπορούν να συζητήσουν τα τρία ή τα δεκατρία ή τα εκατόν δεκατρία απλά και εφαρμόσιμα μέτρα για να μειωθούν οι δασικές πυρκαγιές και να αντιστραφεί η οικολογική καταστροφή.
    Αλλιώς, θυμίζουμε έντονα κάτι παλαιομαρξιστές που πίστευαν ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνουμε τίποτε για να βελτιώσουμε το σύστημα, ωσότου έλθει ο Σοσιαλισμός! Μέχρι τότε ο κόσμος πρέπει να πεθαίνει από την πείνα (γιατί ο καπιταλισμός φέρνει κρίσεις ανέχειας), η κοινωνία να σπαράσσεται (γιατί ο καπιταλισμός φέρνει όξυνση των κοινωνικών συγκρούσεων) και οι πόλεμοι να αποδεκατίζουν τους πληθυσμούς (γιατί ο καπιταλισμός φέρνει και πολέμους). Μετά την απόλυτη εξαθλίωση που θα προκύψει, θα καταρρεύσει το σύστημα συνολικά και οριστικά, και τότε όσοι επιζήσουν θα "απολαύσουν" τον Σοσιαλισμό. Όχι ακριβώς οι ίδιοι αλλά ίσως τα...δισέγγονά τους, γιατι η οικοδόμηση του Σοσιαλισμού απαιτεί τη "θυσία" δύο ή τριών γενεών...
    Τέτοια "λογική" - όλα στάχτη και μπούρμπερη για να ξυπνήσει ο κόσμος να γίνει Επανάσταση και να σωθούμε - ποτέ δεν λειτούργησε λυτρωτικά! Συνήθως γέννησε χειρότερους εφιάλτες. Γι' αυτό τον απορρίπτω...

    Εν πάση περιπτώσει, ήδη απο τις δασικές πυρκαγιές της Πελοποννήσουν έψαξα αναλυτικά την τεχνική βιβλιογραφία και εξέτασα τα μέτρα που έχουν κατά καιρούς προταθεί κι έχουν δουλέψει αλλού.
    Αυτών έκανα μια μικρή σύνοψη.
    Και θεωρώ απαραίτητο πριν πάμε τη συζήτηση πιο πέρα να εξαντλήσουμε τι μπορεί να γίνει άμεσα και να έχει αποτέλεσμα εξ ίσου άμεσα.

    Τώρα αν θέλετε - κι εγώ το θέλω πολύ - να πάμε τη συζήτηση πιο πέρα (κερδοσκοπία επί της γής, οικοπεδοφάγοι εμπρηστές, αυθαίρετα κλπ.) τότε θα ανακαλύψετε ότι η "αυστηρή" νομοθεσία που έχουμε, πρώτον είναι ανεφάρμοστη, δεύτερον ευνοεί και πριμοδοτεί αυτό ακριβώς που καταπολεμάει και τρίτον πολλές φορές το πρόβλημα στο δάσος δεν το δημιουργούν όσο το "καταπατούν" αλλά οσοι θέλουν να το "σώσουν"!
    Γι' αυτό ίσως έχουμε τόσο "αυστηρή" νομοθεσία για τα δάση και τόσο πολλές πυρκαγιές.
    Κλασικό παράδειγμα τα δασαρχεία που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ να δημιουργηθούν αντιπυρικές ζώνες και δασικοί δρόμοι. Κι είναι τα ίδια δασαρχεία που κλείνουν τα μάτια όταν ξεφυτρώνουν παράνομες βίλες μέσα στα δάση.
    Μια νομοθεσία για να μπορεί να λειτουργήσει πρέπει να είναι εφαρμόσιμη. Όταν γίνεται ανεφάρμοστη ουσιαστικά λειτουργεί ως "μήτρα" που παράγει διαφθορά για τους εντεταλμένους να τη "φρουρούν".

    Αν υπό προϋποθέσεις δίνονταν άδειες να οικοδομούν μέσα στα δάση σε άρτια οικόπεδα (πάνω απο τέσσερα στρέμματα) με προϋπόθεση να μην ξεπερνάνε σε κάλυψη το 10% του οικοπέδου (και σε οικοδομήσιμο εβαδόν το 30%) με πρόσθετη υποχρέωση να εμφυτευθούν τριπλάσια δέντρα απ' εκείνα που θα κοπούν και να παρθούν μέτρα για την αντιπυρική προστασία του οιοκπέδου και του περιβάλλοντος χώρου, τότε θα είχαμε τα εξής αποτελέσματα:
    Θα μειώνονταν το κίνητρο των οικοπεδοφάγων. Θα μετατρέπαμε τους εχθρούς του δάσουν σε προστάτες του δάσους. Και θα είχαμε νόμους που μπορούν να εφαρμοστούν. Και υπηρεσίες που μπορούν να ασχοληθούν με την επιβολή εφαρμόσιμων νόμων και μπορούν εύκολα να ελεχθούν όταν κλείνουν τα μάτια.

    Α, παρεμπιπτόντως, τέτοιοι νόμοι υπάρχουν σε πολλά άλλα μέρη που έχουν περισσότερα δάση και πολύ λιγότερες δασικές πυρκαγιές διαχρονιά. τι σύμπτωση!
    Και κάτι ακόμα: το μοντέλο που βρίσκεται πίσω απο μια τέτοια νέα νομοθεσία είναι να αντικαταστήσουμε τις συγκεντρωμένες τσιμεντοπούλεις με αποκεντρωμένες κηπουπόλεις. Και στη χώρο που ΘΑ αδειάσει μέσα στις τσιμεντουπόλεις να δημιουργηθούν πάρκα.
    Δηλαδή ένα μοντέλο που συμφιλιώνει το οικιστικό περιβάλλον με το πράσινο, που επεκτείνει το αστικό περιβάλλον μέσα στο περιααστικό πράσινο και επεκτείει το περιαστικό πράσινο μέσα στο δομομένο αστικό περιβάλλον.
    Δεν σας αρέσει αυτό;
    Προτιμάτε όπως σήμερα τον κάθετο διαχωρισμό ενός αστικού συγκροτήματος χώρίς πράσινο από τη μία πλευρά και περιαστικού δάσους χωρίς σπίτια από την άλλη;
    Και σας φαίνεται περίεργο γιατί οι κάτοικοι των πόλεων κάνουν ό,τι μπορούν να δραπατεύσουν από το τσιμέντο για να χωθούν στο περιαστικό δάσος προκαλώντας συχνά καταστροφές;
    Με τα μυαλά που κουβαλάμε σε λίγο θα επεκτείουμε την κόλαση των πόλεων έξω απ' αυτές.
    Ενώ το σωστό θα ήταν το ακριβώς αντίθετο: να επεκτείνουμε τα δάση και το πράσινο μέσα στις πόλεις.
    Για σκεφτείτε...
    Και μέχρι να το σκεφτείτε, μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι για να σώσουμε ότι μπορεί να σωθεί ακόμα;
    Οπότε η συζήτηση επανέρχεται στα 3 σημεία του αρχικού post.
    Και κυρίως το δεύτερο: τις ζήνες αποψίλωσης (καθαρισμού απο ξερόχορτα) μέσα στα περιαστικά δάση. Πέστε μου παρακαλώ, ποια "συστημική δυσλειτουργία", ποια "δομική αδυναμία" του συστήματος, ποια "διαφθορά των κυβερνώντων", ποια "στρέβλωση της κοινωνίας" θα εμπόδιζε, τάχα, να καθαριστούν τα ξερόχορτα, τουλάχιστον κατά ζώνες, μέσα σε περιαστικά δάση;
    Καμία!
    Κι όποιος έχει δεί δασική πυρκαγιά από κοντά, όποιος έχει πάρει μέρος στην κατάσβεσή της ξέρει τι θα πεί "έρπουσα" φωτιά.
    Όλοι οι άλλοι μιλάνε για πράγματα που μάλλον δεν καταλαβαίνουν...

    • leon avatar
      leon @ Θ.Κ. 24/08/2009 14:35:43

      Το 10% σε καλυψη ενος αρτιου οικοπεδου ειναι 400τ.μ.
      Το σπιτι του Βαρδινογιαννη και του Λατση ΔΕΝ εχουν τετοιο εμβαδο!
      Τα ποσοστα (10 και 30%) ειναι τεραστια.
      Και αν απο πυρκαγια καει το οικημα? Τοτε θα δικαιουται αποζημιωσης?

  8. rs avatar
    rs 24/08/2009 14:26:41

    Πολύ σωστές επισημάνσεις και απο τον Attractor και απο τον Θ.Κ.
    Επισημάνσεις που προκαλούν θλίψη όταν σκεφτεί κανείς οτι στις επικείμενες εκλογές τα ίδια άτομα και οι ίδιοι μηχανισμοί (κυρίως αυτοί) θα είναι οι βασικοί διεκδικητές της κυβέρνησης!
    Δυστυχώς κανείς δεν δικαιούται να είναι... αμέτοχος!Όλοι συμμετέχουμε σ΄αυτό το χάλι!
    "Ολίγον έγκυος" δεν υπάρχει!

  9. giomalte avatar
    giomalte 25/08/2009 14:16:53

    Ολα αυτα ειναι αληθεια, ομως οταν το συστημα εχει σαπισει σε σημειο που κανενας πια δεν κανει την δουλεια που τους εχουν αναθεσει, (ελεγκτες πολεοδομιας, δασοφυλακες, κ.α) και ολα τα κανονιζει το ποσο της μιζας που θα δοθει, οταν ολοι σε αυτη την χωρα εχουν την τιμη τους,τοτε πιστευω οτι υπαρχει προβλημα κουλτουρας και διαπαιδαγωγησης στην σημερινη Ελλαδα.