17/03/2008 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που είναι η ελληνική σημαία;



 

 

 

 

 

 

 

 

____________________________________________

Πως κάνουν οι Σκοπιανοί τη δουλειά τους και πως …πέρα βρέχει εμείς. Η φωτογραφία είναι από την εκστρατεία του Ομπάμα. Μας την έστειλε το Canadian Hellenic Congress που δηλώνει: «Απαιτούμε οι επόμενες γενιές των Ελλήνων να μην πληρώσουν τα λάθη σημερινών χειρισμών και αποφάσεων των ελληνικών κυβερνήσεων. Το θέμα με τα Σκόπια πρέπει να κλείσει εδώ, και αν χρειαστεί, με τελεία διακοπή επαφών…»: http://ellines.ca/wpe/archives/333

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 17/03/2008 22:31:43

    Περισσότερο αισιόδοξος εμφανίσθηκε ο ειδικός μεσολαβητής του ΟΗΕ Μάθιου Νίμιτς για τη πρόοδο των διαπραγματεύσεων στο θέμα της ονομασίας της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας, μετά τη συνάντησή του με τους δύο διαπραγματευτές τη Δευτέρα, στη Βιέννη. Αποφασίσθηκε νέα συνάντηση των δύο διαπραγματευτών κ.κ. Βασιλάκη και Ντιμιτρόφ υπό τον Μάθιου Νίμιτς στις 24 Μαρτίου. Σε ανακοίνωση των Ηνωμένων Εθνών για τη συνάντηση της Βιέννης αναφέρεται ότι ο κ. Νιμιτς εστίασε στις πιθανές λύσεις που μπορεί να ολοκληρωθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα.
    Να σημειωθεί ότι ο ειδικός μεσολαβητής δεν παρουσίασε καινούργιες προτάσεις. Ωστόσο, σε δηλώσεις του υπογράμμισε πως πρέπει να γίνει σύνθεση των θέσεων των δύο πλευρών.
    Απο το http://www.skai.gr

  2. The departed avatar
    The departed 18/03/2008 02:08:18

    Bre sy Faktora, ti akribws ypodyesai?

    To blogger?

    To dhmosiografo blogger?

    Ton "Insider"? me ton al Patsino?

    Mexri twra copy & paste...

    Tipote diko sou exeis?

  3. The departed avatar
    The departed 18/03/2008 02:09:34

    Pws ksepese se ethikofrosyniliki to onoma : ANTI !!!

    Kanenas, pote den 8a to pisteve!

  4. ΕΛΑΣΙΤΗΣ avatar
    ΕΛΑΣΙΤΗΣ 18/03/2008 11:20:02

    Από πότε, «departed» (που σαν αμερικανάκι ξέχασες και το ελληνικό αλφάβητο), η Αριστερά, με τόση ιστορία και αίμα λαϊκών, πατριωτικών, αντιστασιακών αγώνων, πρέπει να ξεπουλήσει την πατριωτική, λαϊκή, αντιστασιακή της παράδοση στους αμερικανολιγούρηδες του διεθνούς κεφαλαίου, στον νεωτερικό εθνομηδενισμό της καπιταλιστικής βαρβαρότητας; Από τον ιστορικό πατριωτικό λόγο του 'Αρη Βελουχιώτη στην Λαμία (εμείς έχουμε πατρίδα, το κεφάλαιο όχι, έλεγε), μέχρι τον πρόσφατο κεραυνό του Μίκη, η πραγματική Αριστερά αγωνίζεται για λαό και πατρίδα, κι οι αμερικανογλύφτες πρώην σταλινικοί κατάντησαν υποστηρικτές της αμερικανικής νέας τάξης πραγμάτων. Ακούτε τις φωνές των πραγματικών, αγωνιστών, πατριωτών αριστερών ρεεεεεε, και όχι τους ψευτοαριστερούς του σαλονιού. Δεν ντρέπεστε να φτάνετε στο σημείο να υποστηρίζετε κάθε εχθρικό σωβινισμό και ψευδοκράτος προτεκτοράτο της πλανηταρχίας των ΗΠΑ (Κοσόβο ουτσεκάδων της CIA, Ψευτομακεδονία του Σόρος), εσείς οι... «αντιεθνικιστές» να υποστηρίζετε κάθε χρηματοδοτούμενο από την CIA σωβινισμό (!), τα εργαλεία της πλανηταρχίας για την καθυπόταξη των λαών και των πατρίδων; Αυτή είναι η Αριστερά; Δεν καταλαβαίνετε τι δυσφήμιση είναι για την Αριστερά ο ψευτοεκσυγχρονισμός των τάχα προοδευτικών του σαλονιού, δεν καταλαβαίνετε ότι κοντεύετε να κάνετε την Αριστερά, πλην ΚΚΕ, ένα με τον νεοφιλελευθερισμό του Ανδριανόπουλου; Ούτε ο χειρότερος προβοκάτορας και προπαγανδιστής της χούντας δεν θα κατάφερνε να δυσφημίσει τόσο την Αριστερά, να την αποσυνδέσει από τον πατριωτισμό του λαού, να την κάνει υποστηρικτή του κεφαλαίου που δεν έχει πατρίδα; (Διότι οι λαοί έχουν πατρίδα, όπως έλεγε κι ο Άρης, ντόπια και ξένη, πλανηταρχική σήμερα, εξουσία δεν θέλουν να έχουν.) Λοιπόν είσαι πολύ γελασμένος, «departed», εάν νομίζεις ότι η Αριστερά θα χαρίσει τον πατριωτισμό στους δεξιούς, προς χαράν των νεοφιλελεύθερων αμερικανολιγούρηδων.

  5. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 18/03/2008 12:22:33

    ΕΔΩ

  6. departed avatar
    departed 18/03/2008 13:08:44

    Ελασίτη,
    αν ξαναγράψεις το κείμενό σου, δομημένο, χωρισμένο σε παραγράφους, με αρχή, μέση και τέλος, τότε θα σε διαβάσω .

    Και μεταξύ παραγράφων, δώσε ένα enter.

    (ΥΓ Αστυνομικός είσαι; Γιατί η ΕΛΑΣ=Ελληνική Αστυνομία)

  7. Le canard avatar
    Le canard 18/03/2008 16:48:34

    Departed δύο σχόλια έγραψες, κι'αυτά, όχι για να τοποθετηθείς -έστω και αρνητικά, αλλά με επιχειρήματα, απέναντι στο κείμενο- αλλά για να επιτεθείς σε άλλους (ti akribws ypodyesai?, “Insider” al Patsino?, mexri twra copy & paste, Pws ksepese se ethikofrosyniliki to onoma: ANTI!!!, Αστυνομικός είσαι;). Είναι φανερό, τρίχες και ψευτο-προβοκατοριλίκια γράφεις. Καμμιά ουσιαστική άποψη έχεις να καταθέσεις;

  8. nas avatar
    nas 18/03/2008 17:06:33

    βρε Factorx... καλά σου λέει ο άλλος... γράψε κι εσύ τίποτα... γράψε για παράδειγμα ότι δεν φταίμε εμείς εδώ στην Ελλάδα αν οι ελληνοαμερικάνοι τα... ξύνουν κανονικά κάνουν μπίζνες οι μισοί με τους ρεπουμπλικάνους και οι μισοί με τους δημοκρατικούς και μας πουλάνε φούμαρα πατριωτικά... γράψε πως δεν τους είδαμε πουθενά να κάνουν ένα δυνατό λόμπι πατριωτικό αλλά το μόνο που ξέρουν είναι να έρχονται τα καλοκαίρια στα χωριά τους για επίδειξη... ή μάλλον έρχονταν πρίν η δραχμή γίνει ευρώ... τώρα την έχουν πατήσει... και σταματήστε να μας τα ζαλίζετε με τα δικά σας πότε τα Κολωνακιώτικα και πότε τα Εξαρχιώτικα... Ελλάδα δεν είναι μόνο η Συγγρού ρεεεεε...

  9. thanos avatar
    thanos 18/03/2008 21:17:56

    ,....kai fysika gia to topic oloi sas "Mouga"
    Mia kai oi ellhnes ths diasporas den kanoun tipota...kai thn enhmerwsh thn kanoun oi ekproswpoi tou Ellhnikou kratous.

  10. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 18/03/2008 22:51:33

    Μ' αρέσει που φωνάζουμε όταν κάποιος πάει να οικιοποιηθεί προς "ίδιον όφελος" την Ιστορία της Ελλάδας και στην σημαία μας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ που να σηματοδοτεί την Αρχαία Ελλάδα = ό,τι πιο πολύτιμο έχουμε σαν έθνος! Τώρα που οι Σκοπιανοί χρησιμοποιούν τα σύμβολα τα αρχαιοελληνικά, εξαγριωνόμαστε, σαν τον Ζορό της δεξιάς άκρης της ...μακεδονικής φάλαγγας! Δηλαδή, ο Παρθενόνας, πχ, δεν θα ήταν καλλίτερος απο τον χιλιοφορεμένο σταυρό; Ο μαίανδρος; Ο διπλός πέλεκυς; Ο Απόλλων; Η Νίκη;

  11. departed avatar