22/09/2011 19:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που ήταν ο Γιώργος, την ώρα που οι Έλληνες άκουγαν τα μέτρα;

Χθες, την ώρα που οι Έλληνες άκουγαν  τα νέα μέτρα κι ένιωθαν σαν τους αιχμάλωτους των Ρωμαίων όταν τους πετούσαν στο Κολοσσαίο, για να τους φάνε τα λιοντάρια,  ο «εξαφανισμένος» πρωθυπουργός διασκέδαζε με την οικογένειά του στην σικ χασαποταβέρνα της Κηφισιάς  «Τηλέμαχος» (από τα καλύτερα στέκια κρεατοφαγίας).

Έδειχνε άνετος και ήταν μαζί με την Άντα και την κόρη του, ενώ γύρω, τον φρουρούσαν μια ντουζίνα σωματοφύλακες.

Ο ΓΑΠ προσέχει πολύ τη διατροφή του και τρώει συνέχεια πρωτεΐνες, ψητά κρέατα και ψάρια, (καθώς και ομελέτες μόνο με ασπράδια για την ενίσχυση των μυών), ενώ έχει μεγάλη αδυναμία και στο σούσι. Μπορεί ο ελληνικός λαός να αναρωτιέται που είναι ο πρωθυπουργός του, καθώς δεν τον βλέπει πια πολύ συχνά τελευταία, οι θαμώνες των καλών εστιατορίων στα βόρεια προάστια όμως , τον συναντούν τακτικά.

Αυτήκοος μάρτυρας ανέφερε ότι πριν από λίγες μέρες ο Γιώργος σχολίαζε μάλιστα ότι παρά την κρίση, οι ταβέρνες είναι γεμάτες. Προφανώς οι ταβέρνες που επισκέπτεται ο Γιώργος στην Κηφισιά είναι γεμάτες, αλλά κάτι τέτοιες βαθυστόχαστες διαπιστώσεις κάνει και μετά ρίχνει τσεκούρια στο λαό που νομίζει ότι αντέχει ακόμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kp8 avatar
    kp8 22/09/2011 19:57:22

    Αυτός και κάποιοι άλλοι άμα δεν δουν στους δρόμους κάρα να μαζεύουν πτώματα, δεν πρόκειται να ησυχάσουν. Δηλαδή πρέπει ο κόσμος να κλειστεί στα σπίτια του (που έχει ήδη κλειστεί) για να ικανοποιηθούν και να πουν "ναι, τώρα μάλιστα, υπάρχει κρίση" κι αυτοί να ξεκοιλιάζονται ανενόχλητοι στις χασαποταβένρες με τα δικά μας τα λεφτά.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/09/2011 20:02:02

    Το ότι οι ταβέρνες και οι καφετέριες(ειδικά αυτές) είναι γεμάτες, είναι γεγονός.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιώργος 22/09/2011 20:12:13

      Δεν είναι όμως δείκτης της κρίσης.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Orestios 23/09/2011 14:06:55

        Όταν όμως περνάς έξω από υποκατάστημα αμερικάνικης πολυεθνικής αλυσίδας καφετεριών, που αυτή τη στιγμή έχει τον ακριβότερο καφέ στην Ελλάδα (με διαφορά), και βλέπεις -όπως είδα εγώ χθες το απόγευμα- την ουρά να φτάνει από το γκισέ μέχρι το κεφαλόσκαλο της εισόδου(!), τότε κάτι συμβαίνει...

  3. sam avatar
    sam 22/09/2011 20:22:52

    ..δεικτης της ανεργιας ειναι

    • Orestios avatar
      Orestios @ sam 22/09/2011 20:31:36

      +1000
      Οι καφετέριες γεμίζουν όταν δεν υπάρχουν δουλειές

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/09/2011 20:27:55

    Αν θελουν να δουν το παλμο του κοσμου ας επισκεπτονται τις ταβερνες ...υποδεεστερων προαστιων. Βεβαια υπαρχει παντοτε ο κινδυνος να μην μπορεσουν να φανε, γιατι ισως οι πιατελες με τα ψαρια θα ... κατασχεθουν καθ΄οδον απο τους υπολοιπους θαμωνες!!!

  5. The Saint avatar
    The Saint 22/09/2011 20:30:53

    Και δείκτης κρίσης είναι, και δείκτης ανεργίας.
    Τα ξανάλεγα τις προάλλες εδώ, ότι κάποιος που είναι άνεργος, η δεν έχει να φάει, δεν του περισσεύουν 3,5-4€ που κάνει ο καφές στις Ελληνικές καφετέριες.
    Αντε στην "καλύτερη γι'αυτόν να τη βγάλει σε κανένα καφενέ, που έχει 1€ ο καφές (χωρίς φουσκάλες...)
    Αλλά θα πώ τίποτα γιά τους θαμώνες των καφετεριών και θα με πούνε κοινωνικό αυτοματιστή πάλι...

  6. woodiiis avatar
    woodiiis 22/09/2011 20:35:12

    το απίστευτο μέσα σε όλα αυτά ,ξέρετε πιό είναι?

    πως με τόσες κατάρες που τους ρίχνουν 8-9 εκατομύρια λαός
    ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΜΑΜΩΤΟ...
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!

    καλά λένε κακό σκυλί ψόφο δεν έχει...

    ''...τέτοια γουρούνια χόρευαν ,τα ίδια και χειρότερα...''

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ woodiiis 22/09/2011 21:07:17

      Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Άπειρες φορές. Μα να μην τους πιάνει τίποτα; Μα τίποτα;

  7. liotsos avatar
    liotsos 22/09/2011 20:40:33

    Οταν ο Γιωργος ηταν στη Θεσσαλονικη και εκανε γυμναστικη στο Hayatt, τον πλησιασε ενας βιομηχανος της Θεσσαλονικης που γυμναζοταν στο ιδιο χωρο και του συστηθηκε. Αφου ανταλλαξαν τις τυπικες κουβεντες ο Γιωργος ρωτησε τον βιομηχανο πως βλεπουν τα πραγματα οι εργαζομενοι στην επιχειρηση του.Ο βιομηχανος απαντησε οτι ειναι "πολυ ευχαριστημενοι". Ο Γιωργος κουνησε το κεφαλι του και ειπε "χαιρομαι, πραγματικα χαιρομαι".
    Ετσι καταννοει την θεση των εργαζομενων ο σοσιαλιστης πρωθυπουργος, ρωτοντας τους καταλληλους ανθρωπους.

  8. panos avatar
    panos 22/09/2011 20:55:47

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ .
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΕ
    ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ
    ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ

  9. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 22/09/2011 21:03:06

    Κοιτάξτε τα πράγματα είναι απλά. Ο ΓΑΠ πιστεύει ότι έχει την απόλυτη συνταγή σωτηρίας της χώρας. Ότι είναι αυτός που θα μας σώσει και θα μας οδηγήσει (όσους επιζήσουν φυσικά) στην Γη της Επαγγελίας. Πρόκειται για κλινική περίπτωση Μεγαλομανίας, αλαζονείας και ενώ είμαι σίγουρος ότι ξέρει πολύ καλά την κατάσταση που βρίσκεται η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν τον νοιάζει καθόλου. Θεωρεί ότι επιτελεί θεάρεστο έργο και δεν πρόκειται να σταματήσει μέχρι να το ολοκληρώσει. Για αυτό έχει ήσυχη την (όποια) συνείδησή του και μπορεί να απολαμβάνει το T-BONE του και το σούσι του ανερυθρίαστα και άνετα γράφοντας τους πάντες στα παλιά του τα παπούτσια. Και στο τσακίρ κέφι θα ρίξει και ένα ζεϊμπέκικο γιατί είναι και πολύ βαρύς άνδρας και μάγκας. Και για αυτό απόλαυσε τις διακοπές του όλο τον Αύγουστο και πρόσφατα κάνα 2 μερούλες στο Λονδίνο.Και όσο βρίσκονται άνθρωποι να του λένε "Μπράβο Γιώργο" και να τον χειροκροτούν τόσο θα συνεχίζει απτόητος το έργο του!

  10. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 22/09/2011 21:09:14

    Τι ζόρι τραβάει αυτός. Μήπως θα πεινάσει η οικογένειά του ή μήπως θα χάσει την πρωθυπουργική του σύνταξη; Ακολουθεί πιστά τις οδηγίες που του έδωσαν, διαλύει τη χώρα, οδηγεί τίμιους ανθρώπους στην αυτοκτονία, όλα καλά. Και γιατί να μην είναι; Άλλωστε στα μέρη που συχνάζει, η κρίση δεν υπάρχει ούτε στο λεξικό.

  11. jkr avatar
    jkr 22/09/2011 21:21:58

    Κρίμα στους ιδιοκτήτες της ταβέρνας που το παίζουν και δεξιοί, σύμβουλοι του Δήμου Κηφισιάς...χάθηκε να κάνετε ένα τηλέφωνο ρε παιδιά, να το γλεντήσουμε μαζί του;;;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ jkr 22/09/2011 23:55:03

      Καλό!!!!!!!!!!

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 22/09/2011 22:23:57

    Πράγματι ο «Τηλέμαχος» είναι καλός στα κρέατα του...

  13. φωνη avatar
    φωνη 22/09/2011 22:55:51

    Αν πηγαίνει με μια ντουζίνα αστυνομικούς φυσικά και είναι γεμάτες οι ταβέρνες

  14. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 22/09/2011 23:56:40

    Μπα, οι σμπίροι είναι "φάτε μάτια, ψάρια". Κανά μεζέ στο όρθιο μόνο.

  15. αλεξάνδρα avatar
    αλεξάνδρα 23/09/2011 07:15:10

    Επίσης, την Δευτέρα το βράδυ, την ώρα που ο Μπένι ήταν στην τηλεδιάσκεψη με τους τροϊκανούς, ο jeffrey που ήταν; Ρωτάω γιατί κυκλοφορούν κουτσομπολιά για "barbecue" (αγγλο-σαξονικές συνήθειες) με φίλους...

  16. thanos avatar
    thanos 23/09/2011 12:58:19

    ....ενισχυση των μυων ....
    κατι για ενισχυση του εγκεφαλου θα επρεπε να τρωει.....

  17. SOTPAP avatar
    SOTPAP 23/09/2011 13:47:35

    Από όλα αυτά εγώ ένα πράγμα συμπεραίνω, του ΓΑΠ του αρέσουν οι .... σούβλες.
    Κι όχι μόνον του Τηλέμαχου.

  18. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 23/09/2011 15:36:32

    Κριμα που δεν του καθισε στο λαιμο κανα κοκκαλο...

    Θυμαται κανεις εκεινη τη διαφημιση στην TV (δεκαετια 70s):

    -Λιγο χαβιαρι, κυριε πρεσβη;
    -Merci madame, προτιμω τις ελιες Ξενια!

    Ετσι κι ο ΓΑΠ.
    -Λιγη κριση, κ. πρωθυπουργε;
    -Οχι, ευχαριστω, προτιμω Τ-bone στου Τηλεμαχου...

    Καταραμενη φτωχεια!