18/09/2008 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πουλάνε οι Άγγλοι στην Κεφαλονιά

12.000 περίπου Άγγλοι είναι οι ιδιοκτήτες ακινήτων στη Κεφαλονιά, σε ένα νησί με 38.000 κατοίκους. Και τώρα που η ισοτιμία στερλίνας / ευρώ δεν είναι ευνοϊκή, οι Άγγλοι πουλάνε ότι είχαν αγοράσει...

Ζούμε μια κόλαση που πολύ φοβάμαι ότι θα ζήσουν τις επόμενες μέρες και όλα τα ελληνικά νησιά που το ‘χαν ρίξει στο real estate...

Προς γνώση και συμμόρφωση ...

http://kefaloniapress.gr/index.php

ΣΧΟΛΙΑ

  1. saska avatar
    saska 18/09/2008 21:26:40

    Ξου και στο γέρο το διάολο !

  2. soyla avatar
    soyla 18/09/2008 21:49:54

    Γιατι ρε "παραγοντα x" ζουμε μια κολαση?
    Οσοι εχουν τα γενια εχουν και τα χτενια.
    Καιρος ειναι να ξεφουσκωσουν ολα τα μπαλονια.

  3. Factorx avatar
    Factorx 18/09/2008 22:01:18

    Soyla μου δεν το γράφω εγώ. το kefaloniapress

  4. Mara avatar
    Mara 18/09/2008 22:08:42

    Κεφαλονιτης εισαι, Φακτορα;;

  5. Στελιος avatar
    Στελιος 18/09/2008 22:33:32

    Αυτες ειναι καποιες απο τις συνεπειες της παγκοσμιας οικονομιας.

  6. saska avatar
    saska 18/09/2008 22:38:32

    Στην Κρήτη τα Εγγλεζάκια έπερναν σπίτια ερειπωμένα, ακατοίκητα σκέτα κοτέτσια φτηνά και τα έφτιαχναν βίλες. Ολάκερες γειτονιές αναστήθηκαν και ζωντάνεψαν. Μακάρι να πάρουν δρόμο και απο δω αν και το βλέπω λίγο δύσκολο!
    Εξάλλου αν φύγουν αυτοί έρχονται οι επόμενοι Κύπριοι; αλλά και οι Ρώσοι!

  7. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 18/09/2008 22:53:35

    Η αγορά εξοχικής κατοικιας ειναι μια διεθνης μπιζνα που ακολουθει τους κανονες της. Σημερα πεφτει στην Κεφαλλονια μεχρι χτες ανεβαινε.Και λοιπόν???

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 18/09/2008 23:52:43

    @saska: "Μακάρι να πάρουν δρόμο και απο δω". Γιατί; τι σου έχουν κάνει;

  9. Factorx avatar
    Factorx 19/09/2008 03:35:00

    Mara. Οχι, έχω φίλες

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/09/2008 11:46:18

    Αν κάνετε μια βόλτα στο δρόμο Αργοστολίου-Λακήθρας θα καταλάβετε τι εννοεί το kefaloniapress.

    Οι βίλες που ξεφύτρωσαν από το 2000 και μετά είναι περισσότερες κι από τα internet cafe της Αθήνας .

    Ενδεικτικά της αγοράς αναφέρω πως : για ένα οικόπεδο 4 στρεμμάτων στη Λακήθρα ζητάνε 800.000 euro και άνω !

    Και κάποτε υπήρχαν άνθρωποι που τα έδιναν αυτά τα λεφτά !!!

    Οι κεφαλονίτες , παρόλη την παθητική αγάπη που τρέφω για τους συντοπίτες μου , τα έκαναν σκατά από τότε που έγινε της μόδας η Τασία ...

    Κατέστρεψαν τις ωραιότερες παραλίες του κόσμου και παράλληλα έριξαν το επίπεδο του νησιού .

    Ευτυχώς που η θάλασσα υποχώρησε στη Άβυθο και ξαναβρήκαμε μια παραλία δίχως κόκκινες κίτρινε και πορτοκαλί ομπρέλες .

  11. stelios avatar
    stelios 19/09/2008 12:50:53

    Οι Βρετανοι κερδοσκοπουσας στην αναοδο της φουσκας παιζιντας τα ακινητα σα μετοχες του'99 στη Σοφοκλεους.
    Οι τιμες οικοπεδων και σπιτιων διογκωθηκαν τεχνητα και τωρα ξεφουσκωνουν.Οσοι προλαβαν να εισπραξουν,ειτε απο σπιτι ειτε απο οικοπεδα,εκαναν την καλη,οσοι εμειναν με τον παπα στο χερι,θα εχουν μια χασουρα απο 20-40%.
    Δεδομενου δε οτι οι εν λογω Βρετανοι καιγονται απο χρεη στην Αγγλια και θα ξεπουλησουν οσο-οσο,χειροτερευει την κατασταση,ΠΟΙΟΣ Μ@ΛΑΚΑΣ θα τα αγορασει τωρα;
    Οι...συνταξιουχοι που θα ερθουν να ζησουν στην Ελλαδα;γιατι να μην παν στην Πορτογαλια που ειναι 30%φθηνοτερα;(για να μην πω αλλες πιο φθηνες και φιλικες χωρες).
    Για να μην τους μαζευουν τα σκουπιδια ή για να τους κλεβουν οι ταξιτζηδες και να υφισtανται μεσαιωνικα βασανιστηρια στη γραφειοκρατια της αυτoδιοικησης και του ΕΣΥ;
    Yparxoyn kapoy 300-400.000 απουλητα εξοχικα στην Ελλαδα,ποιος θα τα αγοράσει,οι μεθυσμενοι Εγγλεζοι τουριστες η οι Βουλγαροι με μισθο 250 euro ο μηνα;
    Oι Ρωσοι που εχουν λεφτα δε θελουν μεζονετα σε συγκροτημα με γειτονα την κα Κατινα ουτε θα ερθει καποιος απο 9 ωρες ταξιδι για να μπει σε συγροτημα στο Πολυχρονο.
    Αυτα τα λεφτα χαθηκαν,παει.

  12. saska avatar
    saska 19/09/2008 17:47:48

    stelio εν μέρει συμφωνώ αλλά αν κοιτάξεις κατα Κρήτη η αγορά πλέον είναι η Ρωσική. Δεν υπάρχει αγοροπωλησία σπίτι-σπίτι που είχαμε παλιά αλλά σε στυλ χωριάτικου χωριού ολίγον ποιο σικ με πισίνα και γιακούζι γκαζόν και θέα απεριόριστη λίγο μακρυά απο την Θάλασσα.
    Όλοι οι κάτοικοι περνούν απο κοντρόλ και οι περισσότεροι είναι απο την ίδια χώρα. Κάθε χωριό έχει περίπου 45 σπίτια όχι ίδια αλλά στα ίδια τετραγωνικά.

    Εγκέφαλος της ιδέας κάποιος Λεπτός απο την Τσίπρο.

  13. νικος avatar
    νικος 19/09/2008 23:34:35

    "Soyla μου δεν το γράφω εγώ. το kefaloniapress"

    Εντάξη, η "Σούλα σου" κάποια στιγμή ίσως πάει και ρωτήσει και στο kefaloniapress. Αυτή τη στιγμή ρώτησε εσένα που το έκανες ανάρτηση και στο δικό σου blog. Αυτή την απάντηση έχεις να δώσεις?