«Πουλάει» τους πρώην συντρόφους του ο Τσίπρας
21/07/2015 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πουλάει» τους πρώην συντρόφους του ο Τσίπρας

Πολιτικός αριβισμός...

(Ανανεωμένο)Ένα βήμα πριν από τη διάσπαση είναι ο ΣΥΡΙΖΑ επιβεβαιώνοντας αυτό που λέγεται για την Αριστερά. Ότι η ιστορία της δεν γράφεται με διαγραφές αλλά με διασπάσεις.

Ο Τσίπρας επιβεβαίωσε το βαθύ ρήγμα που υπάρχει εξαπολύοντας σφοδρή επίθεση στους «δραχμοφονιάδες» και κυρίως στον Βαρουφάκη και τον Λαφαζάνη. Βεβαίως, ξεχνά ότι αυτός είναι που τους διάλεξε. Αυτός τους είχε πρώτους υπουργούς και ήξερε τις απόψεις τους για τη δραχμή ή τα IOU. Τώρα θυμήθηκε ο πρωθυπουργός να τους... βάλει στη θέση τους. Τότε που του εισηγούνταν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα ο Τσίπρας δεν άκουγε;

Εν πάση περιπτώσει τώρα αποφάσισε να πατήσει πόδι και να διώξει από τον ΣΥΡΙΖΑ Βαρουφάκηδες, Λαφαζάνηδες και να πάει σε συνέδριο τον Σεπτέμβριο. Εκεί θα κάνει το τελικό ξεκαθάρισμα όμως θα έχει ενδιαφέρον το συγκεκριμένο συνέδριο καθώς όπως είναι γνωστό ο Τσίπρας δεν ελέγχει το Πολιτικό Συμβούλιο του ΣΥΡΙΖΑ.

Επομένως δύο είναι τα δεδομένα: Είτε να βγει νικητής και τροπαιοφόρος και να πάρει το κόμμα στα χέρια του αφού φύγουν όλοι οι εσωκομματικοί του αντίπαλοι, είτε να ηττηθεί και τότε να πάρει το δικό του πολιτικό κεφάλαιο και την σημαντική αποδοχή που έχει από τον κόσμο και να φτιάξει ένα άλλο κόμμα.

Πάντως, οι εξελίξεις αυτές φαίνεται να απομακρύνουν τις εκλογές προς τα τέλη Σεπτεμβρίου και ίσως αυτές μετατεθούν για τον Οκτώβριο. Υπάρχει και μια... καλή ημερομηνία για τον Τσίπρα: Η 18η Οκτωβρίου, ιστορική ημέρα για το ΠΑΣΟΚ που ανήλθε στην εξουσία το 1981. Ίσως να αλλάξει όνομα ο Τσίπρας, να το κάνει Σοσιαλδημοκρατικό κόμμα και σαν άλλος Ανδρέας να πάει στη συμβολική αυτή ημερομηνία.

Οι κραδασμοί συνεχίζονται στον ΣΥΡΙΖΑ καθώς παραιτήθηκε από την Πολιτική Γραμματεία ο Ρούντι Ρινάλντι της ΚΟΕ ο οποίος ελέγχει και 4-5 βουλευτές οι οποίοι μάλλον θα αποχωρήσουν σύντομα.

Την ίδια στιγμή η Νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ εξαπολύει μύδρους κατά της κυβέρνησης και ζητά να μην ολοκληρωθεί η συμφωνία και να οδηγηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ σε συνέδριο.

Σε κάθε περίπτωση ζούμε πρωτόγνωρες στιγμές. Ένα κόμμα που κυβερνά σε τόσο δύσκολη στιγμή για τη χώρα να είναι και επίσημα διασπασμένο, οι μισοί να σφυρίζουν από εδώ και μισοί από εκεί, ένας πρωθυπουργός άβουλος να άγεται και να φέρεται και να κάνει τζάμπα μαγκιές. Ο ίδιος ο Τσίπρας που ήταν μέλος της συνωμοσίας της δραχμής αλλά έκανε πίσω όταν διαπίστωσε την καταστροφή που θα έφερνε, τώρα να «πουλάει» τους πρώην συντρόφους του. Πολιτικός αριβισμός...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 21/07/2015 17:51:09

    μιλάνε για αποδέσμευση από την ΕΕ και την Ευρωζώνη... Να πάμε σε συνεργασία με τη Κούβα και τη Βενεζουέλα; αυτό είναι το όραμα τους;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ουδέτερος 21/07/2015 19:07:03

      Τά ἔλεγε ὁ ΑΣ. ῾Ο τσίπρας θά εἶναι τό ΑΤΥΧΗΜΑ! ᾿Αντώνη, ΜΙΛΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! ῾Η βάση θέλει ΕΣΕΝΑ, δέν θέλει ἀρχηγούς ἀπό κομματικούς κηφῆνες πού γλείφουν μέχρι ἀηδίας τόν τσίπρα. Τόση ἀγωνία, δουλειά, καί ἀγάπη γιά τήν Πατρῖδα νά πᾶνε στράφι.

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Φωτεινή 21/07/2015 19:29:32

        εμένα δεν μου λέει κάτι η ύστερη στροφή του Τσίπρα. Έπρεπε να είχε κλείσει τη συμφωνία από τον Φεβρουάριο. Καλλίτερα να είχαν διασπαστεί πριν τις εθνικές εκλογές. Γίναμε μια χώρα αποκομμένη από τον υπόλοιπο κόσμο...

        • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
          ΝΙΚΟΣ Ζ. @ ουδέτερος 21/07/2015 23:32:56

          Μη στενοχωριέσε φίλε ουδέτερε. Ήδη απο χτες η S&P άρχισε να μας αναβαθμίζει...Μόλις υπογραφεί το μνημόνιο 3 θα μας αναβαθμίσουν και οι άλλοι δύο "οίκοι". Έτσι έρχεται η ανάπτυξη στον χρηματοπιστωτικό Καπιταλισμό. Όχι απ' τον πρωτογενή τομέα...

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ουδέτερος 21/07/2015 20:51:35

      η Κούβα είναι εδώ και καιρό αλλού!!!! Απλώς εμείς είμαστε δεκαετίες μετά την εξελικτική πορεία της Κούβας!!! Εμείς τώρα πάμε να κάνουμε την ...επανάσταση!! Ernesto ...Chepras!!! ο άνθρωπος που φέσωσε τους Έλληνες με 30 δις σε δύο εβδομάδες!!! μεγάλος ηγέτης !!! (πάντως καλά το πάει!!! Ή χρεωκοπία ή υπερχρέωση!!! Τρελό σχέδιο!!! Και μετά η μετάπτωση σε καθεστώς Βενεζουέλας θα είναι φυσικό επακόλουθο!!!!!)

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ ουδέτερος 21/07/2015 23:29:33

      .Αυτό ήταν το όραμά τους όσο είχαν την αφέλεια να πιστεύουν οτι οι Ευρωκράτες θα τους άφηναν στις "Ελληνικές" δικές τους τράπεζες, ό,σα δις Ευρώ χρειάζονταν για να πάνε στη Δραχμή. Τώρα κατάλαβαν οτι χωρίς ούτε ΕΝΑ!!! ευρώ συναλλαγματικό απόθεμα δεν μπορείς να πάς ούτε στη Β. Κορέα...

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 22/07/2015 01:06:32

        δεν ξέρω ποιο ήταν το οραμά τους. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο ρεαλισμός τους έχει γίνει ο εφιάλτης μας.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 21/07/2015 23:40:50

    Μετά από τόσους μήνες παραπλάνησης από το Σύριζα, τί να πιστέψεις και τι να αμφισβητήσεις για το κόμμα αυτό; Θυμηθείτε πόσο καλοστημένο θέατρο έχουμε δει από τους Σύριζα-Ανελ προεκλογικά (δήθεν εξαγορές βουλευτών για την ψήφο ΠτΔ κτλ) αλλά και μετεκλογικά (η συμφωνία που ερχόταν κάθε μέρα αλλά πάντα σκόνταφτε κι αργούσε, το plan B που υπήρχε ή δεν υπήρχε, τα capital controls που τα απέκλειαν, αλλά τελικά, μας τα επέβαλαν κτλ).... Θίασος κανονικός. Μάλιστα, στην παρούσα φάση, ο Σύριζα με παραπέμπει σε ένα στυλ θεατρικών παραστάσεων ή ταινιών, με αρκετούς πρωταγωνιστικούς ρόλους, που όμως τους υποδύεται όλους αυτούς τους ρόλους, ένα ηθοποιός. Στο σινεμά χρησιμοποιούν ειδικά εφέ, για να μοιάζει, ότι παίζει το ίδιο πρόσωπο τους διαφορετικούς ρόλους, στην ίδια σκηνή, την ίδια στιγμή. Έτσι και ο Σύριζα. Υποδύεται ταυτόχρονα όλους τους πολιτικούς ρόλους: την κυβέρνηση, την αξιωματική αντιπολίτευση, την απλή αντιπολίτευση, την ακροαριστερή πτέρυγα, την ακροδεξιά πτέρυγα (όταν π.χ η ΠτΒ στηρίζεται από την ΧΑ ή ο Σύριζα συμμαχεί με την ΧΑ εν όψει δημοψηφίσματος), τους ευρωπαϊστές και ταυτόχρονα τους αντιευρωπαϊστές, και πάει λέγοντας. Κι ένα κοινό (λαός) που παραζαλισμένο από την κατ' εξακολούθησιν υποτίμηση της νοημοσύνης του, αδυνατεί να συλλάβει τη διαφορά μεταξύ του ζωντανού τσίρκου επί σκηνής και της πραγματικότητας στα παρασκήνια. Όταν η παράσταση λάβει τέλος κάποια στιγμή (αν και όταν) δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι η χώρα. Φοβάμαι όμως ότι το μόνο που θα έχει διασωθεί στο πολιτικό στερέωμα θα είναι ο Σύριζα, καθόλου διασπασμένος, ίσως μεταλλαγμένος και αυξημένος με νέες ενδιαφέρουσες συνιστώσες (εθνικιστική, νεοφιλελεύθερη, σοσιαλιστική κτλ). Αν δεν υπάρξουν τώρα υγιή αντανακλαστικά μέσα από την ΝΔ και άλλες ίσως δυνάμεις, που να μπουν μπροστά, προτάσσοντας το καθήκον απέναντι στην πατρίδα, ίσως αργότερα, να είναι απλά, πολύ αργά...για την πατρίδα και για τη δημοκρατία μας.

  3. ΤΤ avatar
    ΤΤ 22/07/2015 01:07:56

    άνοιξαν τα συνορα, έκλεισαν τις τράπεζες. Αυτό ειναι το έργο τους. Οσο για τον ελληνικο λαό, η φύση απεχθάνεται το κενό. Αν οι Έλληνες δεν θέλουν πια αυτη τη γωνία γης, υπάρχουν αλλοι να την πάρουν. Καληνύχτα .

  4. airman avatar
    airman 22/07/2015 09:49:51

    "Τότε που του εισηγούνταν επιστροφή σε εθνικό νόμισμα ο Τσίπρας δεν άκουγε;" Όχι μόνο άκουγε αλλά πίστευε κιόλας το Λαφαζάνη, που ως άλλος Χατζιαβάτης έκανε τεμενάδες στον Αλεξέι Μίλερ της Gasprom. Αυτό το στιγμιότυπο/πιστοποίηση "δουλικότητας" δεν κάθεται στραβά στο συνωμότη της δραχμής! Το πραγματικά δυσάρεστο με τον Αλέξη είναι ότι οι σύντροφοί του τον κρατάνε πολύ γερά από τον καιρό που ως Κνίτης έλεγε διάφορα εδώ κι εκεί σε "περίεργες" συναθροίσεις! Άμα αρχίσουν να μιλάνε και οι "παλιοί" όπως ο Βαρουφάκης, θα ζητήσει πολιτικό άσυλο στο σύντροφο Μαδούρο!