06/11/2008 13:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποτέ μην στοιχηματίσεις το κεφάλι σου με τον διάβολο

Στο ομώνυμο κείμενο του, ο Έντγκαρ Αλαν Πόε παρουσίαζε τον φίλο Τόμπι Ντάμιτ, ο οποίος συνεχώς έβαζε στοιχήματα, λέγοντας συνεχώς «στοιχηματίζω το κεφάλι μου στο διάβολο». Τελικά το έχασε, επειδή δεν είχε λεφτά να πληρώσει.  Όπως έγραφε ο συγγραφέας  «ήταν ένα αξιολύπητο σκυλί και σαν σκυλί πέθανε. Βέβαια, δεν έφταιγε ο ίδιος για τις ατέλειές του, γιατί ήταν κληρονομικές...».

Πάρα πολλοί στην Ελλάδα, τις τελευταίες ημέρες και ιδιαίτερα μετά το αποτέλεσμα στις ΗΠΑ , δεν δίστασαν να στοιχηματίσουν ανοικτά ακόμα και το κεφάλι τους για  τον Μπάρακ Ομπάμα. Την αρχή με άκρως πομπώδη τρόπο έκανε το συγκρότημα Αλαφούζου.  Χτες το πρωί, αγουροξυπνημένος όπως ήμουν, ανοίγοντας το ραδιόφωνο νόμιζα ότι η Αθήνα είχε καταληφθεί από τους πεζοναύτες του 6ου στόλου. Η πρωινή εκπομπή ξεκίνησε με τον αμερικάνικο ύμνο. Σιγά βρε παιδιά. Ούτε την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων που οι αμερικάνοι παρακολουθούσαν τα πάντα και υπέκλεπταν τους πάντες (ευτυχώς ο Καραμανλής αποκάλυψε το σκάνδαλο και έτσι -ουδέποτε- μάθαμε ποιοι ήταν από πίσω) δεν συνέβησαν αυτά τα πράγματα.

Αλλά και στα βραδινά δελτία ειδήσεων κάποιοι, επίσης του ιδίου συγκροτήματος, εμφανίστηκαν να αποθεώνουν τη Δημοκρατία στις ΗΠΑ και να μας λέγουν ότι οι λογικές «τι Ομπάμα, τι Μακέϊν» είναι λάθος. Προηγουμένως, είχαν σπεύσει, μέσα από τις σελίδες της Καθημερινής να «απαντήσουν» και στο ....Νόαμ Τσόμσκι ότι έχει κι' αυτός λάθος όταν λέγει ότι τον κύριο ρόλο δεν θα τον παίξει ο Πρόεδρος, αλλά το κατεστημένο στις ΗΠΑ. Βέβαια, γνώριζα ότι εδώ και καιρό ο Αλεξ Παπαχελάς, ο διευθυντής της Καθημερινής, είχε ταχθεί ολόψυχα υπέρ Ομπάμα (προηγουμένως ήταν με την Χίλαρι, έτσι!). Αλλά και τέτοια χαρά; Λες κι' οι κ. Αλαφούζοι έχουν επενδύσει στον Ομπάμα  και τώρα περιμένουν τα κέρδη τους.

Θα τους δώσουμε όμως, δωρεάν, μερικές συμβουλές:  Η Αμερική έκανε επιλογή αυτοσυντήρησής, διότι δεν περπάταγε ούτε η πολιτική της μονομέρειας στο εξωτερικό, ούτε η κρίση και η εξαθλίωση στο εσωτερικό. Από την άλλη μεριά, η υποστήριξη Ομπάμα ξεκίνησε από κάτω, από τον κόσμο κι αυτόν ήταν κάτι που είχε  πάρα πολλά χρόνια να συμβεί στις ΗΠΑ. Μετά ακολούθησε η υποστήριξη από το οικονομικό κατεστημένο. Ο Ομπάμα, λοιπόν, φαίνεται ότι δεν έχει χρέη στη διαπλοκή για να τα ξεπληρώσει τώρα που έγινε Πρόεδρος. Θα αντέξει όμως στις πιέσεις που θα δεχτεί; Ίδωμεν.

Για να δούμε και ποια στάση θα ακολουθήσει ως «πραγματιστής» (το είπαν άλλωστε) και σε σχέση με τα θέματα που αφορούν την Ελλάδα. Επειδή πάντως, αυταπάτες δεν πρέπει να υπάρχουν, ας κρατήσουμε καλού-κακού μικρό πανέρι. Ως προς τους στρατηγικούς τους στόχους, οι ΗΠΑ δεν πρόκειται να αλλάξουν την πορεία που ξεκίνησαν από τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο και συνεχίζουν έως σήμερα. Ως προς τους τακτικούς τους, εκεί ο Ομπάμα μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο. Να ρετουσάρει το πολύ κακό προφίλ των Ηνωμένων Πολιτειών και να τους ξαναδώσει την χαμένη τους αξιοπιστία. Ας μην περιμένει όμως κανείς και επανάσταση.

Κι' αν περιμένουν κάτι τέτοιο οι κονδυλοφόροι του Φαλήρου, καλό θα ήταν να βάζουν στις εκπομπές τη Marseillese και όχι τον αμερικανικό ύμνο. Όσον αφορά τέλος, όλους εκείνους που σπεύδουν να λένε ότι ήρθε η ώρα του «Έλληνα Ομπάμα», ε, ας αποφεύγουν τις τόσο πρόωρες συγκρίσεις.  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 06/11/2008 13:35:30

    Επειδή είμαι άσχετος, ποιος πλασάρει τον εαυτό του ως «Έλληνας Ομπάμα»; Μήπως ο ΓΑΠ;

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/11/2008 13:55:51

    Υπάρχουν κοινά (χρέη στην διαπλοκή κανένα) και μη κοινά (δεν ξεκίνησε από τον κόσμο, στο τέλος αποτάνθηκε σε αυτόν και κέρδισε).

    Καλύτερα να μην ψάχνουμε αντιγραφές αλλά να φτιάξουμε επιτέλους και κάτι δικό μας

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/11/2008 14:25:56

    Στο συνέδριο του ΠΑΣΟΚ παρουσία του Αμερικανού πρέσβη που ήταν και λίγο αμήχανος καθώς οφείλει να είναι ουδέτερος ο ΓΑΠ είπε επί λέξει : Προσβλέπουμε στην άνοδο στην εξουσία του Δημοκρατικού Κόμματος των ΗΠΑ και το έδειξαν όλα τα κάνάλια.
    Το σημερινό μπαράζ εκπομπών είναι φυσική συνέπεια.

  4. leon avatar
    leon 06/11/2008 14:29:18

    @ Anonymous 2:08

    Τρελο γελιο! Απο εδω και περα ετσι θα τον αποκαλω.

  5. Lara avatar
    Lara 06/11/2008 15:17:18

    Χαρακτηριστικο ιδιον μικροαστου Ελληνα να σταυρολογιεται πεντακις την ημερα,
    να βρισκεται σε πληρη εγρηγορση και ετοιμοτητα συλλογης του εξ ουρανου εκτοξευθεντος μανα
    σε ρεφταιν υποκρουση του

    "αλλου να τρωει και να πινει
    κι αλλου να παει να το δινει".

  6. Helmut avatar
    Helmut 06/11/2008 15:18:06

    Επειδή είμαι άσχετος, ποιος πλασάρει τον εαυτό του ως «Έλληνας Ομπάμα»; Μήπως ο ΓΑΠ;

    Όχι. Ο Σχορτσιανίτης.

  7. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 06/11/2008 15:28:07

    Χθεσινό δημοσίευμα στην καθημερινή, του κατά αρκετούς "πάσχοντα" Μανδραβέλη:

    O φακός στάθηκε πολλές φορές στο γερασμένο πρόσωπό της. Δεν χειροκροτούσε, δεν φώναζε συνθήματα. Απλώς δάκρυζε και σκούπιζε τα μάτια με το μαντίλι της. Στο τέλος της ομιλίας Ομπάμα στο Κολόμπους του Οχάιο, κάποιος ρεπόρτερ την πλησίασε. Στην αρχή κόμπιασε, αλλά μετά με τη μελωδική προσφορά των μαύρων του νότου η γηραιά αφροαμερικανίδα, ξέσπασε: «Οταν κάναμε τις πορείες στη Σέλμα της Αλαμπάμα (Σ.Σ.: τη δεκαετία του ’60, κατά τη διάρκεια του Κινήματος για τα Πολιτικά Δικαιώματα), το μόνο που θέλαμε ήταν να ψηφίζουμε. Και τώρα ένας μαύρος για την προεδρία των ΗΠΑ; Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ζήσω για να το δω αυτό».

    Η γηραιά έγχρωμη κυρία που έζησε τον ρατσισμό στο πετσί της, συγκινήθηκε υπέρμετρα διότι προφανώς δεν έχει την «σοφία» ενός Νόαμ Τσόμσκι. Δεν μπόρεσε να καταλάβει ότι «οι εκλογές διευθύνονται από τη βιομηχανία Δημοσίων Σχέσεων, η οποία “πουλά” τους υποψήφιους ακριβώς όπως πουλά αγαθά μέσω τηλεοπτικών διαφημίσεων». (Συνέντευξη του Νόαμ Τσόμσκι στην εφ. «Πολίτης» της Κύπρου 2.11.2008)

    Αυτή έβλεπε έναν μαύρο υποψήφιο που μπορούσε να αλλάξει την ζωή του εγγονού της. «Τώρα μπορώ να του πω, ότι αν δουλέψει σκληρά μπορεί να πετύχει. Ούτε καν το χρώμα δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο για να κάνει αυτό που θέλει να κάνει». Προφανώς δεν είχε ακούσει τον κ. Νόαμ Τσόμσκι για να κατανοήσει ότι το χάρισμα του εκλεκτού της Μπαράκ Ομπάμα -που πιθανώς να βγάλει από το γκέτο τον εγγονό της- είναι επικίνδυνο. «Το πιο επικίνδυνο πράγμα στην πολιτική είναι κάποιος με χαρισματική προσωπικότητα. Καλύτερα να έχεις έναν μέτριο, βαρετό ηγέτη, τον οποίο ο κόσμος δεν θα στηρίζει τυφλά, θα τον κριτικάρει. Πιστεύω ότι αν οι ΗΠΑ είχαν χαρισματικό ηγέτη, ο κόσμος θα είχε σοβαρό πρόβλημα!» (Συνέντευξη στην «Καθημερινή» 26.10.2008)

    Εκείνη δεν ήξερε από πολιτική για να κατανοήσει τον περασμένο Σεπτέμβριο ότι η επιλογή της Σάρα Πέιλιν ως υποψήφιας «είναι ιδανική... έχει όλα τα σωστά χαρακτηριστικά. Μια μάνα πέντε παιδιών, που το ένα πηγαίνει στο Ιράκ (στις 11 Σεπτεμβρίου, και ένα άλλο έχει σύνδρομο Down). Στέκεται στο πλευρό της εγκύου κόρης της και απορρίπτει επί της αρχής τους τις αμβλώσεις. Κυνηγά και ψαρεύει. Παίζει μπάσκετ...» (Νόαμ Τσόμσκι στον Χρόνη Πολυχρονίου. «Ελευθεροτυπία» 17.9.2008)

    Αυτή έβλεπε στη δύση τής ζωής της το όνειρο εκατομμυρίων μαύρων να γίνεται πραγματικότητα και δεν εκτίμησε το γεγονός ότι «η εκστρατεία του Μακέιν ήταν τουλάχιστον τίμια όταν ανήγγειλε πως τα πολιτικά ζητήματα δεν θα ήταν σημαντικά στην εκστρατεία, παρά μόνο οι προβαλλόμενες προσωπικότητες.» (Νόαμ Τσόμσκι, «Πολίτης» ό.π.)

    Σ’ αυτήν την «επικίνδυνη προβαλλόμενη προσωπικότητα» η γηραιά αφροαμερικανίδα έβλεπε μια αχτίδα φωτός για τον εγγονό της. Εχει την ελπίδα ότι κι αυτός θα προσπαθήσει. Οτι θα παλέψει. Οτι, δεν θα παγώσει από την υποψία που καλλιεργεί η κυνική αριστερά ότι ο Ομπάμα είναι απλώς ο εκπρόσωπος μίας από τις «δύο κλίκες που εκπροσωπούν τον επιχειρηματικό κόσμο των ΗΠΑ και εκφράζουν πολύ πιο δεξιές απόψεις απ’ ό,τι το εκλογικό σώμα.» (Νόαμ Τσόμσκι εφ. «Πολίτης» ό.π.)

    Άριστος γλωσσολόγος ο Τσόμσκι αλλά στην πολιτική ανάλυση κάνει πολλά και περίεργα νερά.

  8. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/11/2008 15:33:04

    Και ενω ασχολουμαστε με τις μπαμιες και τις Τατες, O Gordon Brown (ναι αυτος!!) καλεσε δημοσια διαβουλευση για τα πυρηνικα και διεμηνυσε στον Obama οτι Ευρωπαικη Αμυνα χωρις την Ρωσια δεν γινεται!!

  9. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/11/2008 15:36:13

    Χαλαρωστε ομως, Η Ντορα βγηκε Φωτογραφια με τον Σαμαρα.

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 06/11/2008 16:47:12

    Φαίνεται ότι οι πολίτες των ΗΠΑ πλήρωσαν ακριβά το αμερικάνικο όνειρο και επαναπροσδιορίζουν τις αξίες τους. Επέλεξαν τον Ομπάμα, έναν καλό ρήτορα και σίγουρα καλύτερο πολιτικό από τον Μακέην, για να επουλώσουν τις πληγές τους από την οικονομική κρίση και τους συνεχείς πολέμους στην Μέση Ανατολή.
    Το αν θα τα καταφέρουν θα δείξει, πάντως το ευχόμαστε.
    Εμείς εδώ στην 51η πολιτεία τι κάνουμε ;
    Θα συνεχίζουμε να κυνηγάμε το αμερικάνικο όνειρο του εύκολου πλουτισμού και της επιδειξιομανίας ; γιατί τα αποτελέσματα τα είδαμε : εκατομμύρια αμερικάνοι χωρίς δουλειά ζουν σε αντίσκηνα αφού έχασαν τα σπίτια τους από τις τράπεζες.
    Γιατί ο Ομπάμα εκλέχθηκε για να κυβερνήσει την Αμερική, όχι εμάς.

  11. nas avatar
    nas 06/11/2008 17:04:21

    @ προς όλους τους "κολημένους" αντιΠΑΣΟΚους: βρε παπαγάλοι, ο Φακτωρ γράφει ένα σχόλιο για τον Ομπάμα κι εσείς στην ίδια κασέτα μόνιμοι δεν μπορείτε να πείτε κάτι δικό σας ή να σιωπήσετε και τα ρίχνετε πάλι στον Παπανδρέου; δηλαδή επειδή παίχτηκε το παιχνίδι του Ομπάμα στο διαδίκτυο, νομίζετε πως θα απαξιώσετε το Γιώργο με αυτό το μέσο; Για ρωτήστε τη θεία Φωτούλα του (άλλου χολερικού) ΣΤΑΘΗ, έχει internet στο χωριό για να διαβάζει τις παπαριές του κάθε ανώνυμου;
    (...άντε και του κάθε επώνυμου που γράφει το...Μακρή του και το κοντό του...).

  12. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/11/2008 17:26:29

    @nas Says:

    Μια και πληρωνει υπερωριες απ`ότι διαπιστωνω η κλαδικη «ενημερωσης» για αναλυσε μας τι σημαινει Πρασινη Οικονομια που ισχυριζεται ο Γιωργος, μηπως και τον παρεξηγησα.
    Εάν εχης επιχειρηματα αγαπητε, ειλικρινα εχω ολη την καλη διαθεση να τα επικροτησω εάν αξιζουν. Δοκιμασε με, να δεις εάν ειμαι ειλικρινης όπως ισχυριζομαι. Και για πληροφορηση σου ο Gap σαν ατομο μου είναι συμπαθεστατος ,αλλα στο «σβερκο» μου δεν βαζω αυτους που συμπαθω αλλα αυτους που αξιζουν κατά την γνωμη μου βεβαια.

  13. nas avatar
    nas 06/11/2008 17:39:27

    @15: μάλλον είσαι εντελώς άσχετος για να μιλάς για κλαδικές το 2008... ούτε έχεις παρακολουθήσει εδώ κι ένα χρόνο περίπου που συμμετέχω στις συζητήσεις εδώ πέρα... οπότε πήγαινε να σου αναλύσει ο Γείτονας τι είναι "πράσινη οικονομία"...που έκανε υπουργός του Σημίτη και σε ξέρει καλύτερα...

  14. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/11/2008 17:42:58

    nas Says
    εαν το γνωσιακο επιπεδο μου κρινεται στο εαν ξερω εαν εχη κλαδικες η οχι πελον το Πασοκ, ασε καλυτερα προτιμω να ζω στο βαθυ σκοτος της αμαθιας μου.

  15. nas avatar
    nas 06/11/2008 17:58:42

    @ 17: πολύ καλά θα κάνεις... η αμάθεια πάντα είναι καλύτερη απο την ημιμάθεια… και οι αγράμματοι πιο συμπαθείς από τους εξυπνάκηδες…

  16. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 06/11/2008 18:00:22

    κ. Μακρή η ορθογραφία σου τουλάχιστο βγάζει μάτι.

  17. Μακρης Κωνσταντινος avatar
    Μακρης Κωνσταντινος 06/11/2008 18:35:55

    19.Ανώνυμους Says
    εχεις δικιο για την ορθογραφια μου,περιττο να δωσω εξηγησεις γιατι,παντως του κυριου του εδωσα το δικαιωμα με επιχειρηματα να με πεισει,αυτος προτιμα τα συνθηματα

  18. tiramola avatar
    tiramola 06/11/2008 18:43:22

    Το σχολιο του Φακτορα περι Ομπαμα , εγινε αφορμη για να ριξουν τη χολη τους παλι διαφοροι εξυπνακηδες.

  19. Underdog avatar
    Underdog 07/11/2008 00:04:03

    Φακτορ έχεις καταλάβει γιατί τόσοι πολλοί χαίρονται εδώ στην Ελλάδα με την εκλογή Ομπάμα;
    Επειδή είσαι όχι μόνο αλλοιώς.. αλλά και πολύ παλιός δεν κάνεις μια πλήρη ανάλυση τι σημαίνει η εκλογή Ομπάμα όχι για τις ΗΠΑ αλλά για την Ελλάδα;
    Ο Πάλμερστον (υπουργός εξωτερικών της Μ.Βρετανίας το 19ο αιώνα)είχε πεί δεν υπάρχουν μονιμοι εχθροί και φίλοι, μόνο μόνιμα συμφέροντα.
    Και ο Μπίσμαρκ " Συμφωνία μπορείς να κάνεις με οποιονδήποτε, ακόμη και με ένα άλογο. Αρκεί να μην είσαι το άλογο".
    Ηρεμα παιδιά

  20. leon avatar
    leon 07/11/2008 10:54:28

    Ασε μας ρε nas με τον ΟΜΠΑΜΙΑ σου...

  21. KaryID avatar
    KaryID 08/11/2008 12:04:24

    Το πνεύμα της εποχής σκιαγραφείται σε μια άκρως ενδιαφέρουσα ανάλυση για τα τρανσατλαντικά τεκταινόμενα και την ψυχολογία του μέσου Αμερικανού πολίτη σήμερα, καθώς και μια κατατοπιστική παρουσίαση των κορυφαίων του ελληνοαμερικανικού λόμπι και των προσδοκιών τους από την εκλογή Ομπάμα.

    Μεταφυσικές διαστάσεις στο λόγο του υπερπλανητάρχη διαπιστώνει η ενδιαφέρουσα και πολλαπλών αναγνώσεων ανταπόκριση από τη Ν.Υόρκη στην εφημερίδα ΑΞΙΑ σήμερα.
    Σημειώνει ανάμεσα σε άλλα η ανταποκρίτρια κα Δ. Συριοπούλου:
    "... Ο κόσμος αναζητά στο πρόσωπο του Ομπάμα την ελπίδα, έναν νέο κόσμο ... ο πολιτικός λόγος του έχει θρησκευτικές αποχρώσεις και έντονες μεταφυσικές διαστάσεις ... ο λαός που έγινε μάζα διψά να ακολουθήσει τον ηγέτη, που ως νέος Μωϋσης θα τον ανασύρει από το αδιέξοδο της Μαύρης Θάλασσας, ... χαρακτηριστικά Μεσσία προσδίδονται στον ηγέτη ... "

    και συνεχίζει: "ως υποψήφιος πρόεδρος ξέφυγε στις προεκλογικές εκστρατείες από τα στενά(!) όρια της χώρας του και έκανε ανοιχτές συγκεντρώσεις σε χώρες της Μ. Ανατολής και στο Ιράκ ... αυτές οι κινήσεις δεν είναι τυχαίες, κάτι προοιωνίζουν και σηματοδοτούν, κάτι κρύβουν ... κάτι συμβολίζουν .... είναι τα στοιχεία ενός μυστικού κώδικα που σιγά σιγά αργά αργά θα αρχίσει να ξεκλειδώνεται. Αυτοί που σχεδιάζουν ξέρουν. Γνωρίζουν που το πάνε. Ξέρουν τι θέλουν. Γνωρίζουν το πότε και το γιατί ..."

    Εντυπωσιακό!