06/04/2011 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πορτογαλία ζήτησε χρηματοπιστωτική βοήθεια από την ΕΕ

Η Πορτογαλία ζήτησε σήμερα να επωφεληθεί μιας χρηματοπιστωτικής βοήθειας από την ΕΕ, ανακοίνωσε ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο.

Προηγουμένως, σε διάγγελμά του ο πρωθυπουργός της Πορτογαλίας Ζοζέ Σόκρατες δήλωσε ότι η πορτογαλική κυβέρνηση "αποφάσισε από σήμερα ακόμη να απευθύνει αίτημα για χρηματοπιστωτική βοήθεια στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή".

Το αίτημα της Πορτογαλίας προς την ΕΕ για χρηματοπιστωτική βοήθεια συνιστά μια υπεύθυνη κίνηση για τη σταθεροποίηση της κατάστασης στη χώρα και στην Ευρώπη, δήλωσε σήμερα ο Επίτροπος Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων Όλι Ρεν.

"Είναι μια υπεύθυνη κίνηση από την πορτογαλική κυβέρνηση για το καλό της οικονομικής σταθερότητας στη χώρα και στην Ευρώπη", δήλωσε ο Ρεν στο Ρόιτερς.

Το ποσό της βοήθειας θα καθοριστεί σύντομα, προσέθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. perastikos avatar
    perastikos 06/04/2011 23:42:00

    και μετα? η Ισπανία...

  2. xmmm avatar
    xmmm 06/04/2011 23:47:08

    η ισπανια ειναι αυτο που λενε δεν χωρας πουθενα. δεν παιζει.
    αν και οι γερμανοι με την παραδοση που εχουν στην αγαρμποσυνη στη στρατηγικη ασχετοσυνη κλπ μαλλον θα τους σπρωξουν και αυτους προς τον μηχανισμο και τοτε να δω τι θα γινει

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 06/04/2011 23:58:41

    Δείτε και την θετική πλευρά της είδησης. Πλέον δεν είμαστε μόνοι μας. Είμαστε 3 χώρες και σύντομα θα γίνουμε 4. PIGS club είναι αυτό. Το S μας λείπει ακόμα. Καλό μας ξημέρωμα.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/04/2011 00:04:34

    Και κάτι ακόμα. Άτυχοι οι πορτογαλοι δεν έχουν GAP να τους σώσει. :-(

  5. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 07/04/2011 00:35:57

    Το αίτημα της Πορτογαλίας στον Μηχανισμό Διάσωσης είναι κατά την αποψή μου ένα καλό νέο για την Ελλάδα, διότι με το αίτημα αυτό αποδεικνύεται περίτρανα ότι δεν είμαστε μόνο εμείς οι Έλληνες που δεν είμαστε προσαρμοσμένοι στο Ευρωπαϊκό τρόπο ζωής, και είμαστε εθισμένοι στην κομπίνα και στην ρεμούλα που μας οδήγησαν στο τεράστιο αυτό χρέος, που δεν μπορούμε να το εξυπηρετήσουμε. άρα δεν είμαστε οι μόνοι αλλά είμαστε οι πρώτοι σε μία σειρά χωρών της Ευρωζώνης που δεν θα μπορούν να εξυπηρετήσουν για διαφορετικούς πιθανά οικονομικούς λόγους το Δημόσιο χρέος τους .Αυτό νομίζω είναι είναι μία νίκη, ένα καλό νέο μετά από τόσα κακά νέα. Είναι ένα καλό νέο, διότι θα αναγκάσει την κραταιά Γερμανία να καταλάβει ότι επιτέλους τα πλεονάσματα που πραγματοποιεί η Γερμανική οικονομία είναι τα ελλείμματα των νοτίων χωρών της Ευρωζώνης και αν πραγματικά θέλει να τα πραγματοποιεί και στο μέλλον θα πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη για να ενισχύσουν τις οικονομίες των χωρών του νότου., και όχι να τις στραγγαλίζουν επιβάλλοντας κάθε λογής Μνημόνια και Σύμφωνα Διατήρησης της Ανάπτυξης μέσο της ανταγωνιστικότητας. Με μόνο σκοπό την διατήρηση της δικής τους Οικονομικής Ανάπτυξης και Κοινωνικής Ευημερίας ήρθε η ώρα να βάλετε το χέρι στην τσέπη κα ΜΕΡΚΕΛ.Αλλιώς θα πρέπει να αποχαιρετήσουμε όλοι μαζί το κοινό μας νόμισμα. Το Ευρώ.

  6. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 07/04/2011 00:57:31

    ΟΛΕ!!!!!!!!!! Ήρθε η ώρα για Ταυρομαχίες!!!!!!!!!!!!

  7. Poisonous avatar
    Poisonous 07/04/2011 01:06:30

    Εύκολα να τα λέμε αυτά περί πλεονσματων της Γερμανίας και ελλειμμάτων του Νότου, τα λέω και εγώ, αλλά για να είμαστε ακριβείς να δούμε και τα νούμερα του Ισοζυγίου της Γερμανιας. Ο Νότος είναι κάτι πολύ λίγο και η Ελλαδιτσα πρακτικά τίποτα...

    Οι Φρίτσιδες δουλεύουν πολύ και με προγράμμα. Τους σιχαινομαι πλέον, θυμάμαι αυτά που μου έλεγε ο πατέρας μου που ηταν παιδί και τους είχαν επιτάξει το σπίτι για την στέγαση της κομαντατουρ νομίζω, αλλά και εμείς πρέπει να ξέρουμε που ακριβώς στεκόμαστε και που θελουμε να πάμε, και γι'αυτό πρέπει να είμαστε ακριβείς · όπως οι Γερμανοί.

  8. enianos avatar
    enianos 07/04/2011 14:31:21

    Ξέρουμε και παραξέρουμε τι θέλουμε ! Ρεμούλα και αρπαχτείς και όταν έρχονται τα δύσκολα να το ρίχνουμε στην κλάψα Αυτή είναι η εθνική μας στρατηγική ,την οποία φρόντισαν τα κόμματα να την εμπεδώσει πλήρως και το πόπολο. Η Γερμάνια είναι υπεύθυνη για τις δικές της επιλογές και εμείς για τις δικές μας, αν δεν κάνω λάθος τα νούμερα τον μεσογειακών προγραμμάτων που πήραμε να δημιουργήσουμε υποδομές ήταν μερικά τρισεκατομμύρια και που πήγανε ? Ποιες υποδομές έχουμε δημιουργήσει? Τα φάγανε σε σεμινάρια δήθεν για επιμόρφωση .Παρεπιμτόντως οι ευρωπαίοι που μας τα χώνανε χονδρά όλα αυτά τα χρόνια έχουν τουλάχιστον το ηθικό δικαίωμα να τα ζητήσουν πίσω .