28/10/2013 07:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πορεία προς το μέτωπο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρκτική avatar
    Αρκτική 28/10/2013 08:16:41

    Ρωμιοσύνη - Γιάννης Ρίτσος
    '' ...Τὸ χέρι τους εἶναι κολλημένο στὸ ντουφέκι
    τὸ ντουφέκι εἶναι συνέχεια τοῦ χεριοῦ τους
    τὸ χέρι τους εἶναι συνέχεια τῆς ψυχῆς τους -
    ἔχουν στὰ χείλια τους ἀπάνου τὸ θυμὸ
    κ᾿ ἔχουνε τὸν καημὸ βαθιὰ-βαθιὰ στὰ μάτια τους
    σὰν ἕνα ἀστέρι σὲ μία γοῦβα ἁλάτι.

    Ὅταν σφίγγουν τὸ χέρι, ὁ ἥλιος εἶναι βέβαιος γιὰ τὸν κόσμο
    ὅταν χαμογελᾶνε, ἕνα μικρὸ χελιδόνι φεύγει μὲς ἀπ᾿ τ᾿ ἄγρια γένειά τους
    ὅταν κοιμοῦνται, δώδεκα ἄστρα πέφτουν ἀπ᾿ τὶς ἄδειες τσέπες τους
    ὅταν σκοτώνονται, ἡ ζωὴ τραβάει τὴν ἀνηφόρα μὲ σημαῖες καὶ μὲ ταμποῦρλα.

    Τόσα χρόνια ὅλοι πεινᾶνε, ὅλοι διψᾶνε, ὅλοι σκοτώνονται
    πολιορκημένοι ἀπὸ στεριὰ καὶ θάλασσα,
    ἔφαγε ἡ κάψα τὰ χωράφια τους κ᾿ ἡ ἁρμύρα πότισε τὰ σπίτια τους
    ὁ ἀγέρας ἔριξε τὶς πόρτες τους καὶ τὶς λίγες πασχαλιὲς τῆς πλατείας
    ἀπὸ τὶς τρῦπες τοῦ πανωφοριοῦ τους μπαινοβγαίνει ὁ θάνατος
    ἡ γλῶσσα τους εἶναι στυφὴ σὰν τὸ κυπαρισσόμηλο
    πέθαναν τὰ σκυλιά τους τυλιγμένα στὸν ἴσκιο τους
    ἡ βροχὴ χτυπάει στὰ κόκκαλά τους.

    Πάνου στὰ καραούλια πετρωμένοι καπνίζουν τὴ σβουνιὰ καὶ τὴ νύχτα
    βιγλίζοντας τὸ μανιασμένο πέλαγο ὅπου βούλιαξε
    τὸ σπασμένο κατάρτι τοῦ φεγγαριοῦ.

    Τo ψωμὶ σώθηκε, τὰ βόλια σώθηκαν,
    γεμίζουν τώρα τὰ κανόνια τους μόνο μὲ τὴν καρδιά τους.

    Τόσα χρόνια πολιορκημένοι ἀπὸ στεριὰ καὶ θάλασσα
    ὅλοι πεινᾶνε, ὅλοι σκοτώνονται καὶ κανένας δὲν πέθανε -
    πάνου στὰ καραούλια λάμπουνε τὰ μάτια τους,
    μία μεγάλη σημαία, μία μεγάλη φωτιὰ κατακόκκινη
    καὶ κάθε αὐγὴ χιλιάδες περιστέρια φεύγουν ἀπ᾿ τὰ χέρια τους
    γιὰ τὶς τέσσερις πόρτες τοῦ ὁρίζοντα. ......''

  2. NEMESIS avatar
    NEMESIS 28/10/2013 08:19:29

    Στρ (ΠΖ) Τσαβαλιαρης Βασίλειος
    Εφ. Ανθλγος (ΠΖ) Πρασινος Μιχαήλ
    Υπλγος (ΠΖ) Διακος Αλέξανδρος
    Οι πρωτοι νεκροι απο τους οπλιτες και αξιωματικους αντιστοιχως
    ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΠΕΣΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΠΑΛΑΙ ΤΕ ΚΑΙ ΕΠ ΕΣΧΑΤΩΝ

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 28/10/2013 08:23:04

    «Ψηλά μ' έναν πυρσό από στάχυα η λεβεντιά
    Προχωρεί μεσ' στα κύματα και τραγουδάει:

    Ώ παιδιά που με νιώθετε - πατριωτάκια του ήλιου
    Με βέργες και παράξενα πουλιά στα χέρια
    Με χλοερές καρδιές και μάτια καθαρά
    Που ακούτε από τις παραλίες της ανατολής να βουϊζει
    Ζεσταίνοντας στην αγκαλιά σας ένα Φως απέραντο

    Από την άκρη τ' ουρανού ως το βάθος της καρδιάς
    Με πείσμα πορφυρό - πατριωτάκια του ήλιου.

    Ακούστε με είμαι από τους δικούς σας δώστε μου ένα χέρι
    Που ν' αγαπάει - μεμιάς να κόβει ολόκληρα τα όνειρα
    Να κολυμπάει ελεύθερα στα νιάτα των νεφών
    Η γη μιλάει κι ακούγεται απ' το ρίγος των ματιών.

    Με τί Πέτρες τί Αίμα και τί Σίδερο
    Και τι Φωτιά είμαστε καμωμένοι
    Ενώ φαινόμαστε από σκέτο σύννεφο
    Και μας λιθοβολούν και μας φωνάζουν Αεροβάτες

    Το πως περνούμε τις μέρες και τις νύχτες μας
    Ένας Θεός το ξέρει.
    Πάμε μαζί κι ας μας λιθοβολούν
    Κι ας μας φωνάζουν Αεροβάτες

    Φίλε μου, όσοι δεν ένιωσαν ποτέ,
    με τί Σίδερο με τί Πέτρες τί Αίμα τί Φωτιά
    Χτίζουμε, Ονειρευόμαστε και Τραγουδούμε!»

    ~Οδυσσέας Ελύτης: «Ο Ήλιος ο Πρώτος»
    μαζί με τις «Παραλλαγές πάνω σε μιαν αχτίδα»
    1η έκδοση Αθήνα, Ο Γλάρος, 1943
    (Μαγικό Κουτί)

  4. Ego Talega avatar
    Ego Talega 28/10/2013 08:25:15

    Γιορτάζουμε υπερήφανα το γεγονός ότι ένας μη δημοκράτης δεν απάντησε υπέρ "της Ευρώπης των λαών" αλλά υπέρ της εθνικής ανεξαρτησίας. Περίεργο.

    Με κόστος. Με πολύ μεγάλο ανθρώπινο και υλικό κόστος. Αλλά, συγκριτικά με το πως θα είχαμε καταντήσει αν είχε πει "ναι" αντί για "όχι", πολύ μικρό: δεν θα είχαμε πατρίδα.

    Σήμερα λέμε πως έχουμε πατρίδα και στηρίζουμε κυβέρνηση που λέει ότι δεν πρέπει να διεκδικήσουμε τις αποζημιώσεις/επανορθώσεις ή να συμψηφίσουμε τα -κατά εκσυγχρονιστικού κεντροαριστερού Χριστοδουλάκη- 18δις(...) με χρέος...

    Δεν λυπάμαι για όσους χάθηκαν μαχόμενοι τότε.
    Λυπάμαι για όσους χάνονται και θα χαθούν από τη λιποψυχιά τώρα.
    Λυπάμαι για όσους χάνουν την Ελλάδα από μέσα τους.

    Μακάρι ο εύστοχος τίτλος "Πορεία προς το μέτωπο" να παραδειγματίσει.

  5. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 28/10/2013 09:12:09

    Μπράβο για την ανάρτηση

    Μην ξεχνάτε τη συνέχεια.......
    Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ
    http://www.youtube.com/watch?v=mEUfKn1nPUA

    Γιατί όταν έβαλα στα παιδιά μου την μουσική συνέχεια..... μου είπαν ότι αυτό το τραγούδι γράφτηκε για το Πολυτεχνείο!!!!!!!! γιατί σε αυτή τη σχολική γιορτή το ακούνε....
    Δυο νομπελίστες ποιητές έχουμε, αμέτρητες ώρες φιλολογικών μαθημάτων και το αποτέλεσμα τρυκιμία εν κρανίω.... ή μήπως η προπαγάνδα ΕΑΜ ΕΛΑΣ Πολυτεχνείο έπιασε τόπο??????

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κατερίνα 28/10/2013 12:58:20

      Μπράβο Κατερίνα πού τό ἐπισημαίνεις!
      Ὅπως ἐπίσης καί τό ''Ἀκορντεόν'' τοῦ Λοΐζου εἶναι γραμμένο γιά τό ἔπος τοῦ '40,ἀλλά εἶχε γίνει ἡ σημαία τοῦ Πολυτεχνείου.

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 28/10/2013 12:55:17

    Κανένας δέν ξεχνᾶ,τίποτα δέν ξεχνιέται... http://www.youtube.com/watch?v=E2B-AvzAkOk

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/10/2013 14:02:05

    Εξαιρετικο Κυθηριε οπως οταν το πρωτακουσα στην μαυροασπρη TV και μου εμεινε. Ποιος να δημιουργησει τετοια τραγουδια σημερα. Δυστυχως οι γενιες μας εμελλε να ζησουν την απολυτη παρακμη, αλλα εδωσε ο Θεος να μπορουμε να κανουμε και τη συγκριση για να εμψυχωνομαστε.....
    Χρονια Πολλα σε ολους και καλη λευτερια.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ρηνα 28/10/2013 14:40:02

      Nά εἶσαι καλά Ρήνα,εὐχαριστοῦμε!

  8. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 28/10/2013 16:37:01

    Ωραία όλα αυτά αλλά ας μην παρασυρόμαστε σε μία εξωραϊσμένη αποτίμηση της πολιτικής Μεταξά. Θα ήταν πολύ μεγαλύτερος ηγέτης αν είχε καταφέρει να μας κρατήσει έξω από τον πόλεμο όπως κράτησε ο Φράνκο την Ισπανία, ο Σαλαζάρ την Πορτογαλία και ο Ινονού την Τουρκία. Οι ηγέτες κρίνονται εκ του αποτελέσματος και μόνο. Και μια ψυχρή αποτίμηση του αποτελέσματος λέει ότι αποτύχαμε. 8 χρόνια πολέμου (1941-1949) και τρομακτική οικονομική καταστροφή με αντάλλαγμα τα Δωδεκάνησα τα οποία πιθανότατα θα πέρναμε ούτως ή άλλως μετά την λήξη του πολέμου ή θα μπορούσαμε πολύ απλά να τα απελευθερώσουμε μόνοι μας στρατιωτικά (μαζί με την Β. Ήπειρο) απέναντι σε μια ρημαγμένη από τον πόλεμο και παραπαίουσα Ιταλία αν είχαμε μείνει ουδέτεροι και άρα με ακέραιο τον στρατό μας έως τότε. Και ας μην εξετάσουμε καν τις δυνατότητες που θα είχε ένα ουδέτερο και ισχυρό ελληνικό κράτος να υποδαυλίσει και να υποστηρίξει οργανωμένα εθνικοαπελευθερωτικά κινήματα στα γειτονικά κράτη του Βορρά (κατά το επιτυχημένο μοντέλο που ακολουθήσαμε στην Μακεδονία) υπό διάφορες μορφές (π.χ. αντάρτικες ομάδες εναντίον του Άξονα αλλά με σαφή στόχευση υπέρ μιας ένωσης με την Ελλάδα μετά τον πόλεμο).

    • Ένας τύπος avatar
      Ένας τύπος @ Μανώλης Πετράκης 28/10/2013 18:42:02

      @Μανώλης Πετράκης

      Θα πρότεινα να διαβάσετε τι έγινε στον 1ΠΠ όταν η Ελλάς προσπάθησε να κρατήσει ουδετερότητα, μια χώρα σταυροδρόμι σαν τη δική μας δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες. Καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψιν ότι ουδείς(ξένος) επιτέθηκε στην Ισπανία ενώ εμείς τελούσαμε υπό επίθεση (τορπιλισμός Έλλης) πολύ πριν πει ο Μεταξάς (alors c'est la guerre).
      Όσον αφορά τα σχόλια για τα Δωδεκάνησα και τη Β. Ήπειρο απλά θα αναφέρω ότι τα πράγματα ήταν πολύ πιο περίπλοκα από το απλοικό ¨ να τα απελευθερώσουμε μόνοι μας στρατιωτικά".

      Όσον αφορά τους ένδοξους προγόνους μας.
      "Πόλεμος πάντων μεν πατήρ εστί, πάντων δε βασιλεύς. Και τους μεν θεούς έδειξε, τους δε ανθρώπους, τους μεν δούλους εποίησε, τους δε ελευθέρους".
      Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σκεπάζει τους πεσόντας.
      Ζήτω το Έθνος, Ζήτω ο Στρατός, Ζήτω η 28η Οκτωμβρίου

    • stayros avatar
      stayros @ Μανώλης Πετράκης 29/10/2013 00:54:20

      καλα ο μεταξας επεδιωξε τον πολεμο? του τον επιβαλανε.τι επρεπε να κανει κατα την γμωμη σου.να τους πει περαστε?

  9. dioklis avatar
    dioklis 28/10/2013 17:02:49

    Όψιμοι …..πατριώτες ?

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/10/2013 17:15:16

    Μην ανησυχεις και ερχεται η ουδετεροτητα. Τωρα, οπου ναναι. Εξ αναγκης....
    Θα ταπεινωθουμε πολυ, μακαρι και να διορθωθουμε γιατι αυτο θα ειναι η σωτηρια μας. Μην περιμενουμε ξενα νυχια να μας ξυσουν, αυτα μονο γδερνουν, μονοι μας οτι κανουμε.

  11. Σ/ς avatar
    Σ/ς 28/10/2013 17:54:22

    Μπράβο σου φίλε,ότι καλύτερο να πούμε σήμερα, για τα παληκάρια της εποχής εκείνης,τα πολλά τα λόγια είναι φτώχεια.Κατάφερες και συγκινήθηκα.Μπράβο σου και πάλι Μπράβο σου.

  12. δημης avatar
    δημης 28/10/2013 20:34:26

    +++++++++++++
    Άν και με τις περιστάσεις θα πρότεινα το .."ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ " Με την ΣΟΦΙΑ ΒΕΜΠΟ...