13/02/2009 21:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ μπροστά το ΠΑΣΟΚ στην Β΄Αθηνών


____________________________________________________________________________________________
Εντυπωσιακό προβάδισμα έχει το ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ στη Β΄ Εκλογική Περιφέρεια Αθηνών, σύμφωνα με δημοσκοπήσεις που έχουν υπόψιν τους το Μέγαρο Μαξίμου και ηγεσία του ΠΑΣΟΚ. Η διαφορά ξεπερνά τις πέντε μονάδες κι αυτό προκαλεί εντονότατο προβληματισμό στη ΝΔ που γνωρίζει ότι η συγκεκριμένη περιφέρεια είναι βαρόμετρο για το πανελλαδικό αποτέλεσμα. Γνωρίζει επίσης ότι όταν δημοσιοποιηθεί αυτό το δημοσκοπικό δεδομένο θα ενισχυθεί η δυναμική υπέρ του ΠΑΣΟΚ και η φαγωμάρα μεταξύ των υποψηφίων του κυβερνώντος κόμματος, που θα φοβηθούν τον αποχαιρετισμό της έδρας.

Στις προηγούμενες εκλογές η ΝΔ εξέλεξε στην περιφέρεια αυτή 17 βουλευτές: Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Κυριάκος Μητσοτάκης, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Λευτέρης Ζαγορίτης, Άρης Σπηλιωτόπουλος, Πάνος Καμμένος, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Μιχάλης Λιάπης, Κωστής Χατζηδάκης, Φάνη Πάλλη - Πετραλιά, Κατερίνα Παπακώστα, Αργύρης Ντινόπουλος, Βύρωνας Πολύδωρας, Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος, Αρης Σταθάκης, Θόδωρος Κασίμης, Γιάννης Παπαθανασίου.

Ποιοι θα μείνουν εκτός, δεδομένου ότι τουλάχιστον οι μισοί από τους υπάρχοντες εθνοπατέρες της ΝΔ θα πάνε σπίτια τους είτε επειδή θα χαθεί η πριμοδότηση του πρώτου κόμματος, είτε λόγω της ανανέωσης που γίνεται σε κάθε εκλογική μάχη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 13/02/2009 22:04:58

    Όλα καλά, αλλά στη λίστα εκλογής ο Κυριάκος Μητσοτάκης ήταν πρώτος και ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης δεύτερος. Είπαμε κακό το Μητσοτακεϊκο αλλά μην αλλάζουμε και τη σειρά εκλογής.

  2. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 22:38:49

    @anonymous1 To θέμα είναι, γιατί και πως προέκυψε πρώτος;

  3. οκτώ avatar
    οκτώ 13/02/2009 22:48:39

    Δηλαδή εάν φύγουν οι άχρηστοι της ΝΔ θα έρθουν οι άχρηστοι του ΠΑΣΟΚ;
    Τώρα πρέπει να χαιρόμαστε ή να κλαίμε ;
    O Ελληνας ψηφοφόρος χρειάζεται επειγόντως ψυχολογική υποστήριξη.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2009 23:12:23

    άσχετα με το αν είμαστε για τα σίδερα (που είμαστε, αλλά έλα που είναι ακριβά τα σίδερα), άσχετα με το που πρέπει να είναι θεοπάλαβος ο ΓΑΠ να θέλει την καρέκλα, μέρες που έρχονται, υπάρχει και σοβαρή πιθανότητα πανωλεθρίας της ΝΔ, άσχετα τι λένε οι σφυγμομετρήσεις. Και σε 3 μήνες θα είναι χειρότερα (ή καλύτερα, ανάλογα με ποιούς είστε)

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/02/2009 23:20:37

    @4 οκτω....μαλλον πρεπει να αρχισεις απο τον εαυτο σου την ψυχολογικη υποστηρηξη οσο ειναι ακομα νωρις!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. kanis avatar
    kanis 13/02/2009 23:32:34

    @3 Αnonymous Απο εσάς, περίμενα ευφυέστερη παρατήρηση.

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 13/02/2009 23:35:04

    @6
    Δυστυχώς δεν την χορηγεί το ΙΚΑ.
    Ασε που με το Carmina Burana μπορεί και να αυτοθεραπευτώ.
    Ξέρεις εσύ …

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/02/2009 23:54:28

    Θα προτεινω να συνεισφερει το blog.Οσο αφορα το carmina burana το οποιο πολυ καλα γνωριζω θα στο συνιστουσα ειναι οτι χρειαζεται για την θεραπεια σου,σου μιλω ειλεικρινα!!!!

  9. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 00:03:25

    @οκτω
    Μήν άγχεσαι και μην χάνεις τις ελπίδες σου....
    Όσο περνά ο καιρός θα σοβαρεύονται πάλι οι Έλληνες που τώρα είναι αγανακτησμένοι και θα στραφούν στην "σίγουρη" λύση ΚΚ....
    Kαι πρέπει να προλάβουμε γιατί φεύγει για Taftsssssssssssssssssss

  10. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 00:23:47

    @ Οκτώ, τιραμόλα

    Νομίζω ότι το "θα τον σηκώσουμε τον ήλιο" , είναι δυναμικότερο για θεραπείες...

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 14/02/2009 00:27:47

    @tiramola
    Πολυ τα πανω σου πηρες μολις ακουσες για το ταφτ!!!

  12. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 01:02:02

    @ 11 Kanis
    Αν πρόκειται να το τραγουδήσεις που δεν το βλέπω, πες το τουλάχιστον σωστά "θα τον μεθύσουμε τον ήλιο".

  13. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 01:03:43

    Ο άνθρωπος δεν κάνει για τίποτα....

  14. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 01:10:35

    sorry ariel...! tiramola...σ΄αρέσει;


    Θα το μεθύσουμε τον ήλιο
    θα τον τρελάνουμε το φίλο σίγουρα ναι
    με το νταούλι και με το ζουρνά
    καλημέρα ήλιε καλημέρα

    Γελά ο ήλιος κι αμολιέται στα στενά
    χορεύει πάνω στο νταούλι κι αρχινά
    το κόκκινο για τη ροδιά
    το πράσινο για τα παιδιά
    για της Μυρσίνης την ποδιά μια Παναγιά

    Θα το μεθύσουμε τον ήλιο
    θα τον τρελάνουμε το φίλο σίγουρα ναι
    με το νταούλι και με το ζουρνά
    καλημέρα ήλιε καλημέρα

    Θα το μεθύσουμε τον ήλιο
    θα τον κρατήσουμε τον ήλιο σίγουρα ναι
    πάνω στις στέγες μέσα στις καρδιές
    καλημέρα ήλιε καλημέρα

  15. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 01:16:00

    @15 Κanis άριστα. Ειπα πως δεν θα το τραγουδήσεις, αλλά με ρούμπωσες. Και μια και πέρασε η 12η ώρα, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ για τους Βαλεντίνους και Βαλεντίνες. Μην μου πείτε πως η γιορτή είναι ξενόφερτη, είναι πολύ γλυκούλα.

  16. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 01:16:33

    Σύμφωνα με πληροφορίες δύο ενδεχόμενα εξετάζει για το μέλλον του ο πρωθυπουργός....
    Διδάκτωρ στο Taftssssssssss ή σε ανοικτη πρόσκληση που έχει για όποια επιτροπη σοφών θέλει στην ΕΕ....

    Μπορεί ο Ορέστιος να γνωρίζει κάτι...

  17. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 01:20:00

    @17 Τiramola αν έχεις πανεπιστημιακό πτυχίο, μπορείς να εξετάζεις διάφορες εναλλακτικές. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ...υπάρχει το αδιέξοδο του μονόδρομου!

    Δεν μου είπες,όμως, σ΄αρέσει το τραγούδι που σου αφιέρωσα;

  18. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 01:24:02

    ariel

    ...κι όχι μόνο ν' αγαπούμε
    αλλά
    και να το δείχνουμε
    κάθε στιγμή!
    Αξίζει...

  19. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2009 01:25:18

    tiramola, ξέρω πως ούτε για πλύστρα στα παρκέ του δεν θα σε προσλάμβαναν. Ως απασχολίσιμο πάντα. (πλάκα κάνω)

  20. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 01:25:45

    Αλφάδι

  21. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 01:30:10

    Ορέστιε φανταζόσουν ποτέ ότι ο ΚΚ θα ήταν τόσο xxxxx.


    factorx: Ton ΓΑΠ σου αρέσει να τον αποκαλούν ετσί;

  22. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 01:32:33

    Kanis συμφωνώ, να το δείχνουμε σε όλους, δικούς,φίλους, συντρόφους. Πάντως εγώ γιορτάζω διπλά, γιατί έχω και γεννέθλια.

  23. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2009 01:34:16

    Θέλεις να σου πω ποιός είναι το πρώτο νούμερο? :)))

  24. tiramola avatar
    tiramola 14/02/2009 01:42:48

    Φάκτορα παρασύρθηκα , το ομολογώ!

  25. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 02:21:05

    ariel

    πολλές ευχές, ότι αγαπάς, να σ΄αγαπάει...

  26. Factorx avatar
    Factorx 14/02/2009 03:25:11

    @1 anonymous. παρέθεσα τα ονόματα τυχαία

  27. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 10:04:31

    @anonymous 27: θάπρεπε, αν προσδοκούσα απάντηση!

  28. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 10:21:53

    @ariel,
    Χρόνια καλά και γεμάτα από ζωή.

  29. ariel avatar
    ariel 14/02/2009 10:36:01

    Για κanis και ο νοών...νοείτω, Ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά

  30. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/02/2009 12:31:25

    @kanis,
    Άσχετο με το θέμα, αλλά πρέπει να σε παραπέμψω στην ανάρτηση "Α.Σαμαράς: για τρίτη φορά Καραμανλής" προκειμένου να λάβεις γνώση για τη συνέχεια σχετικά με την άστοχη στοχοποίησή μου.

  31. kanis avatar
    kanis 14/02/2009 12:32:00

    thanks for the notice

  32. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 15/02/2009 00:58:13

    ΜΕ 1,5 ΜΟΝΑΔΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΝΔ ΣΤΗ Β ΑΘΗΝΑΣ ΤΟ 2007 ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΜΕ 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ 5-6 ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ Β ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ! ΚΩΣΤΑΚΗ ΠΕΔΙΟ ΔΟΞΗΣ ΛΑΜΠΡΟΝ......ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ!!!

  33. kanis avatar
    kanis 15/02/2009 02:02:49

    Η στέρησις κοτσίων πλέον εστί πολυτελής!