Πολύ κακό για το τίποτε
10/09/2015 00:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ κακό για το τίποτε

Ο κόσμος δεν βγήκε σοφότερος αλλά είδε τουλάχιστον ποιοι είναι οι ψεύτες και οι... κλέφτες που τον πρώτο χρόνο χαίρονται

Δεν περιμέναμε τίποτε καλύτερο από μια τηλεοπτική μονομαχία με στημένες ερωτήσεις και στημένες απαντήσεις. Υποτονικό κλίμα, μαζεμένοι αρχηγοί μη τυχόν και κάνουν κανένα λάθος, καμιά είδηση για το τι θα γίνει στη χώρα μετά τις κάλπες, κανένα όραμα και καμιά διαφώτιση του ελληνικού λαού.

Δύο πράγματα ουσιαστικά ξεχώρισαν. Το πρώτο είναι ότι ο Τσίπρας επιβεβαίωσε ότι θα πρέπει να λέγεται ο «κύριος Θαδόπουλος». Ο άνθρωπος είναι η απάτη προσωποποιημένη. Ψέματα και νέες υποσχέσεις χωρίς αντίκρυσμα. Ο άνθρωπος που κορόιδεψε τον ελληνικό λαός λέγοντας να μην πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ υποσχέθηκε ότι θα τον καταργήσει γιατί είναι παράλογος φόρος. Μέχρι τότε πληρώστε κορόιδα Έλληνες.

Το δεύτερο σημείο που έμεινε στη μνήμη όλων είναι η αήθης επίθεση του Πάνου, του στρατηγού χωρίς στράτευμα στον Β. Μεϊμαράκη. Σας είχαμε προειδοποιήσει ότι είναι σε πανικό και θα επιχειρήσει να το κάνει μπας και διασωθεί.

Ψευδώς χαρακτήρισε υπόδικο τον πρόεδρο της ΝΔ και επανέφερε άθλιους χαρακτηρισμούς και πρακτοριλίστικες παπάτζες μιας και δεν έχει άλλα επιχειρήματα. Ο άνθρωπος που έπεσε στα τέσσερα και μπουσουλάει ακόμη κατηγόρησε ξανά την κυβέρνηση Σαμαρά και επιτέθηκε στον Μεϊμαράκη χωρίς να κοιτάζει τον εαυτό του στον καθρέφτη. Ο στόχος προφανής. Το σόου μπας και αρπάξει κανένα ψηφαλάκι από κανέναν ψεκασμένο. Ο κόσμος έχει πάρει χαμπάρι με τι νούμερα έχει να κάνει και θα τους διώξει από τη Βουλή. Μπορεί να τους αντικαταστήσει με άλλα νούμερα, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε γλιτώσει από ψεκασμένους, λαμόγια και... γενίτσαρους της δεξιάς που νομίζουν ότι με στρατιωτικά ρούχα και αγήματα γίνεται κανείς μεγάλος πολιτικός άνδρας. Στα τέσσερα λοιπόν μετά τις 20 Σεπτέμβρη μαζί με τον Αλέξη.

Κατά τα λοιπά το debate δεν είχε ειδήσεις. Ο Τσίπρας υπεραμύνθηκε της συμφωνίας που υπέγραψε κι ας είναι το χειρότερο μνημόνιο. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η ομπρέλα προστασίας που άπλωσε στην κυρά Τασία για το μεταναστευτικό. Την γεροντομπεμπέκα που διέλυσε τη χώρα και βούλιαξε τα νησιά ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ την επιβραβεύει και με εκλόγιμη θέση στο Επικρατείας.

Νευρικός, ερειστικός και το κυριότερο, απέφευγε να απαντήσει στις σοβαρές και καυτές ερωτήσεις, ο κ. Τσίπρας μάλλον χαμένος βγήκε από την τηλεμαχία. Η μπογιά του Αλέξη δεν περνά πλέον.

Με αξιοπρέπεια στάθηκε ο Β. Μεϊμαράκης και κέρδισε τις εντυπώσεις όταν είπε στον Τσίπρα ότι έχει χρόνο να πάει στην Κουμουνδούρου να συζητήσουν για το μέλλον της Ελλάδας. Αλλά δεν πήρε βεβαίως απάντηση. Τα...γαλλικά που είπε στον Καμμένο δεν τα ακούσαμε και πολύ καλά αλλά ήταν φανερά εκνευρισμένος από την ανοησία.

Καλή ήταν η Φ. Γεννηματά απέφυγε τα λάθη, αν και φάνηκε αμήχανη όταν τη ρώτησαν για τα οικονομικά του ΠΑΣΟΚ.

Ο Π. Λαφαζάνης απλά δεν το... χει. Όταν μιλά για επιστροφή στη δραχμή έτσι απλά και μόνο με εκτύπωση χρήματος τότε είναι εκτός τόπου και χρόνου. Ακόμη περιμένουμε τα 5 δισ. από τους Ρώσους, αλλά κάπου χάθηκαν στο δρόμο.

Σταθερός και με επιθετικές τάσεις προς τον Λαφαζάνη ο Κουτσούμπας δεν έχασε και δεν κέρδισε, άλλωστε το ΚΚΕ είναι μονολιθικό και δεν υπάρχει κάτι να πει κανείς.

Όσο για τον Θεοδωράκη, νωθρός, νερόβραστος και χωρίς ιδεολογική ταυτότητα, όπως και το Ποτάμι του.

Γενικώς, πολύ κακό για το τίποτε. Ο κόσμος δεν βγήκε σοφότερος αλλά είδε τουλάχιστον ποιοι είναι οι ψεύτες και οι... κλέφτες που τον πρώτο χρόνο χαίρονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξία avatar
    Αλεξία 10/09/2015 00:25:47

    "Ο κος Μεϊμαράκης κέρδισε τις εντυπώσεις ....". Ήταν όμως θετικές; Μήπως τέτοιου είδους προτάσεις ικανοποιούν τελικά μόνο τους τυφλούς οπαδούς αλλά δημιουργούν αμφιβολίες στους ψηφοφόρους που αναζητούν σοβαρότητα και όραμα;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Αλεξία 10/09/2015 07:32:19

      Οταν ενας πολιτικος ως ο Μειμαρακης φερνει ως παραδειγμα της ασυναρτητης αλλαζονικης στασης ασυνεννοησιας του Τσιπρα μιλωντας για το ερειπωμενο σπιτι στο χωριο {Ελλαδα } γιατι δεν συμφωνουν οι κληρονομοι να το φτιαξουν οπως ειναι καλοφτιαγμενα τα αλλα σπιτια {χωρες της Ευρωπης }εννοωντας την συνεργασια για το καλο της πατριδας αυτο δεν ειναι θετικη εντυπωση σοβαροτητας και οραματος εκ μερους του?Μηπως η τυφλοτητα της οπαδικης νοοτροπιας βλαπτει σοβαρα αυτου του ειδους τους ψηφοφορους ?

  2. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 10/09/2015 08:13:16

    Αναπάντητες οι ερωτήσεις, ο καθένας έλεγε το ποιηματάκι του, τίποτε νέο, τίποτε ουσιαστικό, χάσιμο χρόνου.. ΙστορίαΤουΑνθρώπου

  3. ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ avatar
    ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ 10/09/2015 08:56:22

    Επτά αρχηγοί και άλλοι τόσοι δημοσιογράφοι τι συζήτηση μπορούσε να γίνει ? Ο αρχηγός της Χ.Α δεν προσήλθε ή τον απέκλεισαν ? και αν ισχύει το δεύτερο πόσο δημοκρατικό είναι ? Μπορεί λοιπόν να μήν βγήκαμε σοφότεροι απο τα λεγόμενα των αρχηγών επιβεβαιώθηκε όμως η άποψη οτι ρεαλιστικό σχέδιο για έξοδο απο την κρίση δεν έχει κανένας . Για την ακρίβεια ο μοναδικός τους στόχος παραμένει η διατήρηση μιας θέσης στα έδρανα της βουλής .

    • Frippertronics avatar
      Frippertronics @ ΕΡΜΟΓΕΝΗΣ 10/09/2015 09:29:17

      Συμφωνώ. Και κυρίως δεν υπάρχει πραγματική διάθεση για τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν. Η Ελλάδα χρειάζεται μια Θάτσερ επειγόντως, μια πραγματικά δεξιά πολιτική που σβήσει έννοιες όπως "κλειστά", ",μονιμότητα", κτλ. Βλέπετε εσείς κάποιον ικανό; Εγώ όχι.

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 10/09/2015 08:59:42

    Κάκιστο το σενάριο, ατάλαντοι οι κομπάρσοι και άκρως βαρετά προσβλητικό το θέαμα. Κανείς τους δεν θα έπρεπε να επιτρέπαμε, ούτε και να το φανταστεί πως τάχα μας αξίζει....

  5. Παράξενος avatar
    Παράξενος 10/09/2015 09:10:42

    Μα ποιος σοβαρός άνθρωπος περίμενε το debate για να καταλάβει τι πρέπει να κάνει στις εκλογές; Όποιος θέλει χαλιφάτο, κλειστές τράπεζες, πρωθυπουργό που δεν ξέρει ότι υπάρχουν θαλάσσια σύνορα και υπουργούς οικονομικών που δεν κατανοούν ότι το χρήμα είναι ανταλλακτικό μέσο άρα δεν έχει αξία χωρίς προϊόντα που να έχεις να ανταλλάξεις, ας ψηφίσει σύριζα. Οι υπόλοιποι ΝΔ. Δεν είναι η δεξιά που έπρεπε να έχουμε αλλά προτιμότερο ένας λίγο ικανός καπετάνιος που τουλάχιστον θα καθυστερήσει τη βύθιση του πλοίου (το πλοίο -δηλαδή το κοινωνικό, οικονομικό και πολιτικό σύστημα της μεταπολίτευσης- ήδη μπάζει νερά από παντού και για αυτό δε σώζεται) και θα προλάβει ένα μέρος των επιβατών να μπει στις σωστικές λέμβους και να φτάσει σε ξηρά παρά ψυχάκιας καπετάνιος αποφασισμένος να το βυθίσει αύτανδρο ρίχνοντάς το στα βράχια επειδή έτσι νομίζει ότι υπηρετεί την έλευση της μελλοντικής παραδεισένιας κοινωνίας χωρίς εθνικά κράτη. Το μη χείρον βέλτιστο, τόσο απλά. Αν βγει αριστερά και σε αυτές τις εκλογές θα προχωρήσουν σε πιο ακραία μέτρα από το κλείσιμο των τραπεζών και το άνοιγμα των συνόρων σε λαθρομετανάστες από όλο τον πλανήτη. Περιμένει με ανοιχτές αγκάλες η Τουρκία και η ΕΕ δε θα μας βοηθήσει όταν εμείς οι ίδιοι την έχουμε απορρίψει πολιτικά και πολιτισμικά. Όποιος δεν γοητεύεται από την (παλιά πλέον) Κούβα, τη βόρεια Κορέα, τη Σοβιετική Ένωση, τις αραβικές χώρες και την οθωμανική αυτοκρατορία ξέρει ότι το να βγει πρώτη η ΝΔ είναι η μόνη επιθυμητή εξέλιξη.

  6. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 10/09/2015 09:19:17

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΔΕ ΛΕΤΕ.....Ο ΚΟΣΜΟΣ....ΠΟΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ;;;;Ο ΙΔΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ' ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ",ΚΑΙ ΤΟ " ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ " ΚΑΙ ΠΕΙΣΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ...ΜΗΝ ΒΑΣΙΖΕΣΘΕ ΣΤΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..35 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ....ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ...

  7. Λιψ avatar
    Λιψ 10/09/2015 09:23:20

    Στα θετικά του Μεϊμαράκη κατέγραψα και τη διαλλακτικότητα (το έχουμε ανάγκη αυτές τις στιγμές), αλλά και το ότι μίλησε για το δημογραφικό πρόγραμμα της Ελλάδας. Θέλω να πιστεύω πως το εννοεί. Ο Τσίπρας βρέθηκε σε αμήχανη θέση όταν έπρεπε να υποστηρίξει τα απίθανα και απροσδιορίστου ηλικίας μορμολύκεια-βαμπίρ του τροτσκισμού και του μαοϊσμού στα οποία ανέθεσε υπεύθυνες κυβερνητικές θέσεις, Μπαλτάδες και Τασίες... Εμείς τον Σύριζα με τέτοια γεροντοφρικιά τον θέλουμε.... Βέβαια, και η ΝΔ δεν πάει πίσω σε Jurassic Park. Και μια και είμαι ψηφοφόρος και κάτοικος Β΄Πειραιά, παρακαλώ πολύ να δείτε τη λίστα στην εν λόγω περιφέρεια και θα καταλάβετε. Έλεος! Υπάρχουν πολλοί ψηφοφόροι που γεννήθηκαν, έζησαν και πέθαναν σε μάλλον ώριμη ηλικία, έχοντας τους ίδιους ακριβώς βουλευτές να τους εκπροσωπούν....

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 10/09/2015 09:41:38

    Τελικά είτε υπάρχει ακόμα λίπος για φάγωμα είτε δεν θέλει κανείς να μπει φυλακή...

  9. metronomos avatar
    metronomos 10/09/2015 11:24:20

    Debate : Μια επιφανειακή προσέγγιση στα προβλήματα μας, με χρώμα "αθλητικού event εθνικής ομάδας", ευχάριστη διάθεση για τηλεθέαση με καλό φαϊ και μπόλικο βαυκάλισμα. Η "χρήση" ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ αντί για ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ - στο debate - αποδεικνύει τον επικοινωνιακό χαρακτήρα της "προσυνεννοημένης ανάκρισης" και την έντεχνη αποφυγή συνθετότερων ερωτημάτων που θα μπορούσαν να τεθούν, με ταυτόχρονη απαίτηση για ουσιαστικές απαντήσεις που αναδεικνύουν αφενός την ικανότητα και ευφυΐα του πολιτικού που ερωτάται, αφετέρου τις πραγματικές του προθέσεις. Αυτό το άνευρο και καγκελόφρακτο debate που θα το λέγαν ακομη και "γιορτή της δημοκρατίας" οι καλοπληρωμένοι stars, δεν έχει να δώσει κανένα στοιχείο αλήθειας, για οποιοδήποτε πολιτικό πρόγραμμα κόμματος, στον ανοιχτομάτη ψηφοφόρο. Είναι όμως χρήσιμο για τον αυγουλομάτη. Έχει μια ατμόσφαιρα της προσμονής του αναπάντεχου..... δηλαδή να πετύχουμε τον πολιτικό στην κακη του μερα, να του ξεφύγει καμια κοτσανα, να κάνει λάθη, να φοβηθεί, να φανει η αδυναμία του, η άγνοια του σε θέματα..... Είναι μια δημόσια συζήτηση με ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ - τους ΠΥΛΩΝΕΣ του ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΣΜΟΥ - δηλαδή τις αντιλήψεις που έχουν εμπεδωθεί στην ελληνική κοινή γνώμη και δεν παίρνουν υπόψη τους τα δεδομένα της εμπειρίας - την παγκόσμια πρακτική - την "ουσία του πράγματος", αλλά χρησιμεύουν για να κρίνουν και να αξιολογήσουν τα πράγματα με βάση μια εκ των προτέρων καθορισμένη οπτική γωνία. Προκατάληψη. Ιδεοληψία. Ευκολία και θράσος να σχολιάζω τα πάντα αλλά με αναφορά ...το φτωχό και μίζερο ιδεολόγημα μου. Για παράδειγμα η φθαρμένη λόγω υπερχρήσης - λέξη ΑΠΟΨΗ - που έχει υποκαταστήσει πονηρά και υπόγεια τη ΓΝΩΜΗ. Το εύκολο και ανεύθυνο "...μου φαίνεται" που λιγο-λιγο έδιωξε το "γνωρίζω". Μία Δημόσια Συζητηση...... επανάληψη πασίγνωστων και κουραστικών φράσεων. ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Δεν παράγονται στον νου του πολιτικού εκεινη τη στιγμή. ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΑ - ΣΙΓΟΥΡΑ - ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό γιατί ΕΙΜΑΣΤΕ στην πλειοψηφία μας, ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΣ ΛΑΟΣ. Μας πάει ο ιδεολογικός ολοκληρωτισμός. Ανθεί ο λαϊκισμός και η ισοπέδωση. Ας έχουμε πανεπιστημιακά διπλώματα, master's και PhD. Ας ζήσαμε στο εξωτερικό - στη δύση. Δεν βελτίωσαν το επίπεδο πολιτισμού μας, την καλλιέργεια του νου και της ψυχής μας, την ικανότητα διάκρισης, την επαγωγική σκέψη, την αντικειμενικότητα, τον ορθολογισμό. Δεν μας ενδιαφέρει και πολύ η αυτογνωσία που είναι δείκτης πολιτισμού. Απαιτεί μεγάλο θάρρος και ο ημιπολιτισμένος τη φοβάται γιατί προτιμά να μην ξερει πολλά για το "σκοτεινό" μέσα του. Ο δυτικότροπος έλληνας ορθολογιστής αντιμετωπίζεται απο τον οιονδήποτε "αμόρφωτο ή φανατικό" ως προδότης. Θυμηθείτε τον Καποδίστρια και τον Κοραή. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Το debate με κούρασε. ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΕΥΦΥΕΊΣ ΚΑΙ ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.
    ΜΠΕΣΑΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗ.
    ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ EQUALLY RESPECTED.
    ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ.
    ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ. ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΒΑΣΙΚΟ "ΑΙΤΙΟ" ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ ΜΑΣ. ΥΓ. Γνωστός ΑΝΑΝΔΡΟΣ ο καμμενος έριξε στο τέλος λάσπη στον Μεϊμαρακη - πηρε σημα ότι ξοφλάει

  10. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 10/09/2015 11:54:10

    το ποσοστό της ΧΑ, ο Λεβέντης και η αντοχή του Ποταμιού δείχνουν ότι το πρόβλημα της ΝΔ βρίσκεται στα δεξιά.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ουδέτερος 10/09/2015 13:42:12

      Εστω οτι ειναι ετσι τι πρεπει να κανει να ουρλιαζει σαν τον Μιχαλολιακο,να θωπευει σαν τον Θεοδωρακη η να αρλουπολεει σαν τον Λεβεντη ? Ο εχων νου και γνωση ας σκεφτει και αποφασισει.Το ειπε και ο Μειμαρακης ''Καλω τους ψηφοφορους να σκεφτουν και να ψηφισουν οχι για διαμαρτυρια και μονο αλλα το τι που επιφυλασσει η επομενη ημερα με Τσιπρα πρωθυπουργο ''.

      • sender avatar
        sender @ Ραβινος 10/09/2015 14:34:06

        Σωστός.

      • Eva avatar
        Eva @ Ραβινος 11/09/2015 12:17:21

        Η επομενη μερα ειναι που μας τρομαζει.

  11. petros avatar
    petros 10/09/2015 12:49:13

    ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΦΟΒΟ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.-

  12. Εθνικόφρονας avatar
    Εθνικόφρονας 10/09/2015 13:06:46

    Μου φαίνεται ότι είναι λίγο άδικη η κριτική στον Θεοδωράκη. Δεν έχει ιδεολογική ταυτότητα, αλλά σε κάποια σημεία είπε σωστά πράγματα. Ανέφερε πολλές φορές το πρόβλημα του πελατειακού κράτους και την διόρθωσή του. Μίλησε για τα πρασινογαλάζια ρουσφέτια, για τις μεταρρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν, για μια παραγωγική οικονομία. Εγώ προσωπικά μόνο στο θέμα λαθρομετανάστευσης διαφωνώ με το ΠΟΤΑΜΙ.

  13. δημης avatar
    δημης 10/09/2015 23:56:46

    "Τρείς κνίτες στο ίδιο ντημπέϊτ"..... στούς έξι Αρχηγούς..... Περαστικά μας!!!!!! Τους Χ.Α(χα ,χα ,χα) τους προστατεύουμε αποκλείοντάς τους από το διάλογο ή νομιμοποιούμε τις παρανομίες τους όταν πράττουμε έτσι;;;;;;;;