25/08/2009 22:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ γρήγορο ψυχολογικό τεστ – για να πάνε τα φαρμάκια κάτω



Δεν ξέρω αν είναι παλιό, αλλά είναι καλό:

 Ας υποθέσουμε πως συμβαίνουν 5 πράγματα ταυτόχρονα την ίδια στιγμή μέσα στο σπίτι σας που απαιτούν την προσοχή σας:

1) χτυπάει το τηλέφωνο


2) το μωρό σας κλαίει


3) κάποιος χτυπάει στην πόρτα σας


4) έχετε αφήσει τα ρούχα απλωμένα στο μπαλκόνι και έχει αρχίσει να βρέχει


5) έχετε αφήσει ανοιχτή την βρύση στην κουζίνα και το νερό έχει αρχίσει να
ξεχειλίζει από τον νεροχύτη

Ποιο από όλα νομίζετε πως είναι το πιο σημαντικό;

 Γράψτε σ' ένα χαρτί με ποια σειρά θα διευθετούσατε τα παραπάνω προβλήματα και θα εκπλαγείτε από τις απαντήσεις σας.

 Οι απαντήσεις στα σχόλια (αργότερα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 25/08/2009 23:42:40

    Σε εμένα είχε συμβεί πριν πολλά χρόνια ταυτόχρονα

    1) Θυροτηλέφωνο
    2) Τηλέφωνο
    3) Κουδούνι πόρτας (ήταν Delivery).

    Πρώτα άνοιξα το θυροτηλέφωνο και μετά τη πόρτα. Ευτυχώς ήταν η αδελφή μου και απάντησε στο τηλέφωνο.

    Ας απαντήσω όμως και στο quiz

    1) Σηκώνω το τηλέφωνο και το αφήνω στην αναμονή
    2) Ανοίγω τη πόρτα
    3) Κλείνω τη βρύση της κουζίνα
    4) Μαζεύω τα ρούχα
    5) Πάω προς το μωρό για να δω γιατί κλαίει.

    Τα 3 πρώτα συνήθως διευθετούνται σε δευτερόλεπτα, το 4 θέλει λίγα λεπτά, ενώ το 5 αρκετή ώρα.

    • Nick avatar
      Nick @ Nick 25/08/2009 23:44:38

      Διόρθωση στο #1: Σηκώνω το τηλέφωνο και λέω το "θα σε πάρω σε λίγο".

    • Ανωνυμος avatar
      Ανωνυμος @ Nick 25/08/2009 23:49:49

      το πλανταξες το μωρο στο κλαμα
      Ακαρδε

  2. Keep Talking avatar
    Keep Talking 26/08/2009 00:06:26

    Εγω κλεισα πρωτα τη βρυση. Μην πλημμυρισουμε κιολας μεσα σ' αυτο το χαος...

  3. takis avatar
    takis 26/08/2009 00:19:30

    Παιρνω το μωρο αγκαλια να το ησυχασω (2) και τρεχω να κλεισω τη βρυση (5), σηκωνω το τηλεφωνο με το μωρο στην αγκαλια (1), παω με το μωρο και το τηλεφωνο ν' ανοιξω την πορτα (3) και να πανε να γα.....νε τα ρουχα (θα τα ξαναπλυνω), μαζι με την Ατλετικο (4) και περιμενω να παρω κυπελλο UEFA αγκαλια με το μπεμπη!

    Ελα ρε μπεμπη βαζελε!!!

  4. ss-sk avatar
    ss-sk 26/08/2009 00:42:33

    @takis, εκτός αν το μωρό έχει γεμίσει τη πάνα με ''δωράκια'' οπότε και σου σπάει τα αυτιά με το κλάμα και σου μοσχομυρίζει όλο το σπίτι.

    5
    1
    2
    3
    4

  5. Ανέστης avatar
    Ανέστης 26/08/2009 00:51:58

    1. Την βρύση 2.Το μωρό 3. Την πόρτα. 4. Τα ρούχα. 5. Το τηλέφωνο.
    Υπάρχουν κέρδη για τον νικητή; Ταξίδια; Απίδια; Αντί-δια; (τα Αντίδια, διά να τιμήσουμε το Αντί!)

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 26/08/2009 03:17:12

    προτεραιοτητα εχει μωρο, διοτι μπορει να επεσε στο νερο της βρύσης και να κινδυνευει ἠ να ειναι μονο του στον εξωστη και να βρεχεται,μετα ολα τα αλλα, διχως να εχει σημασια η σειρα τους. Διοτι, οποιος τηλεφωνησε μπορει να ξαναπαρει, και μπορει να περιμενει οποιος χτυπησε τη θυρα. Οσο για τα ρουχα, οταν σταματησει η βροχη θα στεγνωσουν θελουν δεν θελουν. Μετα το μωρο κλεινω τη βρυση. Απλα πραγματα.
    Και μια παρατηρηση: ολοι τα αντιμετωπιζουν ως γεγονοτα εν σειρα και οχι ως ανεξαρτητα μεν αλληλενδετα δε, ως προς τον παρατηρητη, γεγονοτα. Η ελληνικη γραμμικη λογικη αναγκαιου αιτιου-αιτιατου, οπως παντα. Γιατι ειναι αλληλενδετα ενω ως φυσικα γεγονοτα ειναι ανεξαρτητα; διοτι παν μετρον ανθρωπος. Μονο εν σχεσει προς τον παρατηρητη ειναι αλληλενδετα.

  7. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 26/08/2009 09:27:43

    52134
    ΠΡΩΤΑ Η ΒΡΥΣΗ - ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ
    ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ - ΙΣΑ-ΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
    ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ - ΛΕΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ
    ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ - ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΣ ΤΟΝ ΔΙΩΧΝΩ, ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ' ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ (ΦΙΛΟΣ, ΓΕΙΤΟΝΑΣ, ΣΥΓΓΕΝΗΣ) ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΑΖΕύΟΝΤάΣ ΤΑ.

  8. KOSTAS MASTORAKIS avatar
    KOSTAS MASTORAKIS 26/08/2009 10:14:24

    Σηκώνεις το μωρό να μην κλαίει και το παίρνεις μαζί, ρωτάς "ποιός είναι;" στην πόρτα να περιμένει λίγο, κλείνεις τη βρύση και πιάνεις το τηλέφωνο που θα συνεχίζει να χτυπά μερικές φορές πριν τα παρατήσει...Όσο για τα ρούχα τα μαζεύεις αργότερα με την ησυχία σου, η καθαρή βροχή ποτέ δεν λερώνει τα ρούχα, μόνο να βραχούν μπορούν και θα στεγνώσουν ξανά....Και τελείωσες!

  9. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 26/08/2009 12:29:07

    5
    1
    3
    2
    4

    Περιμενουμε....

  10. mck avatar
    mck 26/08/2009 12:34:56

    5
    2
    4
    3
    1

    Χωρίς σχόλιο... βαρέθηκα να περιμένω.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/08/2009 12:35:29

    οικογένεια, σεξ, δουλειά, φίλοι χρήματα. Κάποτε θα είχα άλλη σειρά

  12. matakis avatar
    matakis 26/08/2009 13:16:17

    5 - To νερό είναι πολύτιμο χώρια τα προβλήματα που θα δημιουργήσει η πλυμμήρα.

    2 - Τα λίγα δευτερόλεπτα που μου πήρε να κλείσω το νερό δεν θα βλάψανε το μωρό το οποίο έχει τώρα στην διάθεσή του όσο χρόνο χρειαστεί.

    3 - Για να είναι ακόμα κάποιος στην πόρτα, μάλλον δεν είναι κανένας πλασιέ ή ιεχωβάς, οπότε αφού ξεπερδέψαμε με το μωρό τώρα είναι η σειρά του.

    1 - Τηλέφωνο... Για να χτυπάει ακόμα, μάλλον είναι κάτι σοβαρό...

    4 - Ρούχα... Ποιός τα χέζει τα ρούχα... Στην χειρότερη τα ξαναπλένουμε (τζάμπα η οικονομία που επιχειρήσαμε να κλείσουμε πρώτα την βρύση, θα πει κάποιος...), ή όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, και βρεγμένα θα στεγνώσουν κάποια στιγμή.

    ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ????

  13. Factorx avatar
    Factorx 26/08/2009 13:24:43

    Υπομονή, το καλό πράγμα αργεί

  14. vagio avatar
    vagio 26/08/2009 14:36:13

    5
    3
    4
    1
    2

  15. Ρήγας avatar
    Ρήγας 26/08/2009 15:27:21

    2)
    5)
    3)
    1)
    4)

  16. Rogue avatar
    Rogue 26/08/2009 15:50:53

    5. Κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά και θέλει λιγα δευτερόλεπτα
    2. Να δω γιατί κλαίει και είτε το αφήνω ή το παιρνω υπό μάλης
    3. Όποιος χτυπάει έχει 20" να περιμένει που έφαγα μέχρι τώρα
    4. Όταν διευθετηθούν τα άλλα, μαζεύω τα ρούχα που σε 1' πόσο θα βραχούν;
    1. Θα δώ την αναπάντητη και θα καλέσω μετά

  17. skeptiki avatar
    skeptiki 26/08/2009 15:57:13

    5- νερό στην κουζίνα κι όλας θα σκοτωθούμε
    2- το μωρό καλού κακού
    1- τηλ στο χέρι.. αν είναι σταθερό η μακριά, πρώτα η πόρτα
    3 - πόρτα
    4 - καλά θα τα μαζέψουμε κάποια στιγμή σιγά, τουλάχιστον αυτά κάνουν τη λιγότερη φασαρία

  18. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 26/08/2009 16:09:11

    Όταν υποθέτεις, τότε δίνεις και υποθετικές απντήσεις.
    Όταν συμβεί όμως, τότε στην αρχή σαστίζεις και μετά τρέχεις και δεν φτάνεις, με όποια σειρά θέλετε

  19. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 26/08/2009 16:09:38

    ..απαντήσεις.

  20. generationX avatar
    generationX 26/08/2009 16:23:43

    2,5,3,1,4

  21. stamat avatar
    stamat 26/08/2009 17:14:53

    3
    2
    5
    4
    1
    ..αργεί;

  22. Factorx avatar
    Factorx 26/08/2009 18:03:25

    Κάθε σημείο αντιπροσωπεύει ένα πράγμα στη ζωή:

    1)Τηλέφωνο = δουλειά
    2)μωρό = οικογένεια
    3)πόρτα που χτυπάει = φίλοι
    4)ρούχα που στεγνώνουν = λεφτά
    5)νερό στην κουζίνα = σεξ

  23. Factorx avatar
    Factorx 26/08/2009 18:03:39

    Ποιος διάλεξε πρώτα από όλα να πάει να σταματήσει την βρύση στην
    κουζίνα;;;;

    • Nick avatar
      Nick @ Factorx 26/08/2009 19:15:50

      Αχαχαχαχα!!! Πάρα πολύ καλό το quiz! Ούτε που το φανταζόμουν!

  24. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 26/08/2009 19:07:48

    Ειμαστε πολλοι!!!

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/08/2009 08:16:25

    Το νερό στα Φροϋδικά είναι το λίμπιντο...

  26. Λίβιδος avatar
    Λίβιδος 02/09/2009 14:01:29

    Τελικά, με βάση την επεξήγηση, η σειρά που είχα (52134) βγάζει νόημα...
    Μετά το κατεπείγον(!) «νεροχυτάτο»(5), έρχεται ο πελαργός(2), τηλεφωνιέσαι με συγγενείς κ' φίλους(1), οι οποίοι έρχονται να δουν το παιδί(3) κ' φέρνουν δώρα ζιπουνάκια(4)!
    Χεχεχεχε