30/09/2008 01:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ βαρύ το κλίμα στη ΝΔ – νέες επιθέσεις κατά Μαξίμου

Και ο βουλευτής της ΝΔ Σταύρος Δαϊλάκης ζήτησε απόψε από το κανάλι EXTRA την παραίτηση του κ. Ρουσόπουλου από την κυβέρνηση, ή να αλλάξει υπουργείο. Χαρακτήρισε επίσης τον κ. Καραμανλή με ...«άλογο» που «δεν τραβάει» (!!!) επειδή δεν το αφήνουν ο κ. Ρουσόπουλος και ο κ. Αγγέλου - του οποίου επίσης ζήτησε την παραίτηση.

Χαρακτηριστικό της κατάστασης που δημιουργείται είναι και το γεγονός ότι δημοσιογράφοι που είναι γνωστοί για τις σχέσεις τους με το Μαξίμου άρχισαν ήδη να κάνουν λόγο για πρόωρες εκλογές, μετά τις αποφάσεις που θα ληφθούν αύριο για τον κ. Δαϊλάκη.  Αν τον διαγράψουν, όμως, όπως απειλούν, τότε δεν θα διαγράψουν  και τον Θανάση Γιαννόπουλο; Και τον Αδάμ Ρεγκούζα που κατήγγειλε επίσης χθες «ηθικό και πολιτικό θέμα στην υπόθεση του Βατοπεδίου» θα τον αφήσουν;

Η κατάσταση εξελίσσεται δηλαδή ακριβώς όπως την περιγράψαμε αμέσως μετά τη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής, με αποτέλεσμα να πέσουν να μας «φάνε» διάφοροι σχολιογράφοι - ελπίζω όχι εντεταλμένοι. Το σαφώς κατευθυνόμενο, πλέον, κύμα ανταρτών περίμενε τον Καραμανλή (που είτε δεν καταλαβαίνει τι γίνεται, είτε έχει λάθος πληροφόρηση) κυριολεκτικά στη γωνία.

Έτσι την τρίτη μόνο ημέρα μετά την ΚΕ οι βουλευτές που ζητούν δημοσίως την παραίτηση Ρουσόπουλου και ομιλούν ανοικτά για ηθικό και πολιτικό θέμα στην υπόθεση Βατοπεδίου φτάνουν ήδη τους τρεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Συμβασιούχος avatar
    Συμβασιούχος 30/09/2008 01:24:37

    Τον Αλογοσκούφη φοβούνται να τον αγγίσουν; Μόνο ο Μανώλης ο μέγας συνδικαλισταράς;
    Μα εκεί καίει. Ο Ρουσόπουλος κάνει μόνον επικοινωνιακές σαχλαμάρες και μικροκομπίνες με γαίες και καλογέρους. Ο άλλος φορολογεί με δεκάτη (= χαράτσι, από το πρώτο Ευρώ) τα μπλοκάκια, δηλαδή το 50% του πραγματικού αριθμού ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ της χώρας. Και μάλιστα από τους πιό ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΥΣ.
    Έχουν συνείδηση τι ψήφους τους στοιχίζει αυτό; Που να τη βρούν, τους λείπει εντελώς.

  2. ntinos avatar
    ntinos 30/09/2008 01:31:51

    Έτσι είναι, όταν έχεις 152 βουευτές και διαδίδεις ότι ο Τατούλης είναι ήδη "τελειωμένος", δίνεις την ευκαιρία σε όποιον άλλον θέλει να σε κάνει ρόμπα ατιμώρητα, γιατί εσύ.. τον Τατούλη περιμένεις να διαγράψεις! Γιατί άντε να αποφασίσεις διαγράψεις τον Δαιλάκη. Ποιός σε σώζει τότε από τον Τατούλη που αναπόφευκτα έπεται; (Ποιός φωστήρας συμβουλεύει τον Καραμανλή... άσε, ρητορική ερώτηση) Και θάθελα να είμαι σε μια μεριά να βλέπω τον Τατούλη που θα έχει πεθάνει στα γέλια!

  3. ερευνητής avatar
    ερευνητής 30/09/2008 01:34:50

    Τι τύχη να έχει το αποκαλυπτικό δελτίο καλεσμένο τον Δαϊλάκη!
    Πολύ μεγάλη τύχη.

  4. krogias avatar
    krogias 30/09/2008 01:46:01

    Ο Καραμανλής ζει ένα ΔΡΑΜΑ. Ζαλίστηκε από τα γκαρίσματα στην Κ.Ε. και πήρε ΔΡΑΜΑμίνη. Αλλά τον πέτυχαν τα ΔΡΑΜια. ΔΡΑΜΑ η κατάσταση και αναμένονται ΔΡΑΜΑτικές εξελίξεις.
    Και Δράαααμα η Γαλάζια Κυρία (βλ. Ν.Δ.)
    Ε, μα πια!

  5. koinos_nous avatar
    koinos_nous 30/09/2008 07:48:30

    Είδα και εγώ για λίγο το extra χθες.Αυτός ο Σπίνος τι ζόρι τραβάει;

  6. sovokai avatar
    sovokai 30/09/2008 09:01:51

    Αντε να ξαναγίνουν εκλογές ναχουμε με κάτι να ασχολούναστε

  7. Helmut avatar
    Helmut 30/09/2008 10:17:35

    Τα είχα πει και εγώ... ότι ο Καραμανλής αγόρασε ελάχιστο χρόνο με την τοποθέτηση του την Παρασκευή.

    Άντε να βάλει μπρος άρον-άρον το σχέδιο "ψήφο εμπιστοσύνης" αλλιώς θα τραβήξει ζόρια... πρέπει να προλάβει και ενδεχόμενη πρόταση μομφής από το ΠΑΣΟΚ (αν και ο ΓΑΠ λέγοντας ότι πρέπει πρώτα να διαλευκανθούν τα σκάνδαλα και μετά να γίνουν εκλογές ουσιαστικά δεσμεύτηκε ότι δεν θα καταθέσει άμεσα πρόταση μομφής...)

    Το ζήτημα είναι "τι κάνουμε μετά..." γιατί πάλι αγοράζει ελάχιστο χρόνο με αυτές τις κινήσεις τακτικής...

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/09/2008 11:07:00

    Τον έδιωξαν, τελικά, τον κ. Μπεζεντάκο...

  9. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 30/09/2008 11:43:27

    Εγω θελω να κανω απλα μια ερωτηση ..... αντε και φευγει ... ο αλογοσκουφης και ερχεται καποιος αλλος στην θεση του και τι εγινε ; αν η πολιτικη δεν αλλαξει ; Δηλαδη αλλαξε ο μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως ;

    και κατι τελευταιο σ'ολη την υπολοιπη ευρωπη προχωρουν σε κρατικοποιησεις ..... γιατι αραγε ;
    μαλλον δεν ξερω γιατι ... αλλα καπου ισως εχω χασει επεισοδια ..... κι ισως δεν ειμαι ο μονος

    Αιντε γεια χαρα

  10. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 11:58:31

    Δεν μας ενδιαφέρουν οι προτιμήσεις στην προσωπική ζωή οποιουδήποτε δημοσίου προσώπου, αν αυτές δεν δημιουθργούν προβλημα ή σκάνδαλα στο δημόσιο βίο. Μην αναπαράγουμε λοιπόν κι εδώ την γραμμή Ρουσόπουλου για τον Δαιλάκη

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/09/2008 22:08:50

    @Factorx: σωστά, λάθος δικό μου. Δεν τον ήξερα τον άνθρωπο. Κι απ' ό,τι άκουσα από τους συντοπίτες του, είναι απλός, λαϊκός άνθρωπος και τον εκτιμούν πολύ. Και το σπουδαιότερο; μηδενικές καταθέσεις και από ιδιοκτησία, το ...ένα τρίτο ενός σπιτιού. Λάθος μου, λοιπόν.