#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2009 16:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύς κόσμος στην Λάρισα και τα Τρίκαλα

 

(Ανταπόκριση για το antinews). "Λάρισα σ’  ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την υποδοχή σου. Ειλικρινά δεν θα το ξεχάσω ποτέ". Με την φράση αυτή ξεκίνησε την ομιλία του ο Αντώνης Σαμαράς σήμερα στο Δημοτικό Ωδείο της Λάρισας, απευθυνόμενος σε χιλιάδες Λαρισαίους που έδωσαν το παρών. Παράλληλα, απηύθηνε προσκλητήριο συμμετοχής στην ψηφοφορία της ερχόμενης Κυριακής προς όλους, τονίζοντας ότι όσο περισσότεροι προσέλθουν στις κάλπες τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση θα προσδώσουν στην νέα ηγεσία του κόμματος. «Να πλημμυρίσουμε τις κάλπες», τονισε χαρακτηριστικά, «και την επόμενη μέρα να είμαστε όλοι μία ενωμένη γροθιά, είτε εκλεγεί η Ντόρα, είτε ο Παναγιώτης, είτε ο Αντώνης», για να σημειώσει:



 ΕΝΟΤΗΤΑ – ΟΡΓΑΝΩΣΗ - ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ήταν ο βασικός άξονας της ομιλίας του δίνοντας με τον τρόπο αυτό ουσιαστικά το στίγμα της επόμενης μέρας, καλώντας παράλληλα τον κόσμο να πάει στις κάλπες και με τον τρόπο αυτό να δώσει μια διπλή απάντηση τόσο στους μηχανισμούς όσο και στο ΠΑΣΟΚ. Ο Σαμαράς κάλεσε τη νεολαία στην πρώτη γραμμή του αγώνα αλλά και της επόμενης μέρας και τόνισε χαρακτηριστικά:

 ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ

 ΝΑΙ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ

 ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΕΙΡΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥΣ

 ΝΑΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΤΕΛ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ

 

Όλοι μαζί θα φτιάξουμε μια δυνατή, σύγχρονη παράταξη η οποία θα αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα και όχι έναν ιδεατό κόσμο.

 ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ

 ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

 Ιδιαίτερη αναφορά έκανε ο Αντώνης Σαμαράς για την αγροτική οικονομία τονίζοντας πως δεν μπορεί το αγροτικό προϊών να φεύγει από το χωράφι με μια τιμή και να καταλήγει στον καταναλωτή με μια τιμή δεκαπλάσια.



Ο Αντώνης Σαμαράς εστειλε ένα μήνυμα προς τους «νεοφιλελεύθερους», τονίζοντας ότι αυτό που ο ίδιος ζητάει και θα επιδιώξει είναι η διάχυση του εισοδήματος από πάνω προς τα κάτω: «Όχι σαν τους νεοφιλελεύθερους που θέλουν οι πολλοί να δημιουργούν και οι λίγοι να εισπράττουν», είπε.

 Ο υποψήφιος για την αρχηγία της ΝΔ αναφέρθηκε και στην Αριστερά, με αφορμή τα θέματα της ιδεολογίας. Η αριστερά, είπε, "νομίζει ότι έχει το αποκλειστικό προνόμιο να κρίνει, λες και είναι αλάνθαστη. Ε, λοιπόν, δεν έχει το μονοπώλιο της κοινωνικής ευαισθησίας. Κοινωνική ευαισθησία έχουμε και εμείς".

 Λ.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. XAPLAS avatar
    XAPLAS 22/11/2009 17:08:24

    ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ, Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ!!!

  2. σταμ avatar
    σταμ 22/11/2009 17:14:53

    το αξιζει....παραγει πολιτικο λογο ....και δινει ΟΡΑΜΑ,,,,στον πολιτη

  3. XAPLAS avatar
    XAPLAS 22/11/2009 17:47:54

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΑΡΩΣΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ..."ΣΑΜΑΡΩΣΟΥΜΕ"!

  4. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 22/11/2009 17:58:32

    ΣΑΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΚΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΤΙΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ, ΔΕΝ ΥΠΟΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ Η ΤΑΜΠΕΛΑ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΣΑΝ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΝΔ.

  5. Υ. avatar
    Υ. 22/11/2009 18:02:37

    Φάκτορας.
    Οι δύο φωτό σου στον ανοιχτό χώρο, δεν είναι από συγκέντρωση εσωκομματικών εκλογών. Είναι από συγκέντρωση εθνικών εκλογών!!!
    “Αυτή η πλατεία, βγάζει πρωθυπουργό” (ΓΑΠ1-1965)
    “Αυτή η πλατεία, βγάζει αρχηγό” (Υ.-2009)

  6. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 22/11/2009 18:03:14

    ΕΓΩ ΑΡΧΗΓΕ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΨΗΦΙΣΩ ΘΑ ΚΑΝΩ 800 ΧΛΜ. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ, ΣΗΜΕΡΑ Η ΝΤΟΡΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η Ν.Δ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΜΕ ΝΕΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΑΛΙΕΣ ΙΔΕΕΣ, ΑΡΑ Η ΚΑ. ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΟΥ, ΕΞΩ ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΑ. ΔΡΑΚΟΥΜΕΛ.

  7. panos avatar
    panos 22/11/2009 18:04:48

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ "ΚΥΚΛΟ" ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ "ΣΤΕΚΕΤΑΙ" ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ....(ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ).....AYTO ΠΟΥ ¨ΒΓΑΙΝΕΙ" ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΙΛΙΕΣ, ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ,ΑΡΘΡΑ,ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ...
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΝΑΥΛΩΣΕΙ" IMAGE MAKERS", ΧΛΥΔΑΤΕΣ ΚΟΥΣΤΩΔΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΕΙΑ,ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟΤΡΕΧΑΜΕΝΟΥΣ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ,ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ . (ΕΞ ΑΛΛΟΥ,ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ- ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ -ΑΠΟ ΟΤΟ ΚΙΟΥ)....ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΘΗΣΑΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ .

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο "ΔΗΘΕΝ",Η "Ο ΦΤΙΑΧΤΟΣ " ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ
    ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ "ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΛΙΘΟΣ"
    ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ.

  8. nikos avatar
    nikos 22/11/2009 18:08:31

    ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΥΛΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ Η ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΘΕΟΔΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΥΛΗΣ;

    • ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
      ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. @ nikos 22/11/2009 19:44:59

      Έκανε ακριβώς την ίδια δήλωση. Τελικά είχε δικιο όταν επέμενε στόν Ντορονικολάκη.

  9. perastikos avatar
    perastikos 22/11/2009 18:42:37

    ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΚΟΣΜΟΣΥΡΟΗ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ. Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ ΒΕΛΙΔΕΙΟ. ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ. ΑΝΟΙΚΤΗ ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΩΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!

  10. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 22/11/2009 19:48:27

    Μπες στο nd.gr. Έχει λίστα με τις κάλπες που θα στηθούν σε όλες τις χώρες.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Κώστας Θ. 22/11/2009 20:48:42

      Ολοι οι ομογενεις Ευρωπης ειναι Ελληνες και γεννηθηκανε απο Ελληνες γονεις. Εμας δηλαδη σε Αυστραλια και Αμερικη ποιοι μας γεννησαν? Εγω προσωπικα ουτε ομογενης δεν ειμαι αλλα Ελληνιδα κατοικος εξωτερικου. Ευτυχως που εχω καποιους γονεις και αδελφη να ψηφισουν και για μενα {εννοειται Αντωνη και μονο Αντωνη}!!!!!! :)

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2009 19:54:09

    χμμμ... πιο Δημοκρατικά, πιο Τίμια, πιο Ηθικά. Εσύ προφανώς προτιμάς αποστασίες, μακριά χέρια, τα δικά μας παιδιά, τον Παντσαβόλτα και κληρονομικούς βουλευτές. Εάν δεν φοβόμουν ότι είναι απρεπές, θα σου έλεγα «ούστ», αλλά φοβάμαι, και δεν στο λέω.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ archaeopteryx 22/11/2009 20:01:58

      Λάθος κάνεις δέν είμαι τίποτε απο αυτά που γράφεις αλλά όχι και να θεοποιούμε τα σαμάρια έχουν και αυτά πολύ μεγάλη συμμετοχή σε όλα αυτά.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κεραυνός 22/11/2009 20:07:37

        Επιλογές Κεραυνέ, επιλογές. Το πιο βασικό κριτήριο, για μένα σε αυτή τη φάση, είναι να σπάσει το απόστημα της κληρονομικότητας. ΓΑΠ από την μία, Μητσοτάκη από την άλλη... Εξ ίσου βασικό κριτήριο είναι να μην ντρέπομαι ότι με ξεπουλάει ο Άρχοντάς μου. Το έχουν κάνει αρκετοί. Ποιός πιστεύεις έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μας ξεπουλάει ο Σαμαράς ή η Μητσοτάκη (ναι με το όνομά της). Ας βγεί και ας αναγνωρίσει τα ξεπουλήματα του μπαμπά και τα λέμε. Από εκεί και πέρα, ευθύτητα βλέματος, ποιότητα λόγου, διαφαινόμενη ειλικρίνεια σε σχεση με ξύλινη γλώσσα... Αυτά είναι τα ικά μου κριτήρια.

        Ααα.. και με προσβάλει να παίζει η Οικογένεια τους «φιλελεύθερους», εξευτελίζει την γλώσσα.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/11/2009 20:00:59

    Μόλις είδα πλάνα από τη λειτουργία του Άνθιμου. Στήσανε τη Δρακουλίνα σε κάτι σαν θρόνο μπροστά μπροστά και απ τη μια (πιο πίσω) κάθονταν ο Κούβελος και από την άλλη ο μπρρρρ... πάλαι ποτέ υπουργός με το φιδίσιο βλέμμα και το κουναβίσιο μαλλί, Ο Σωτήρης ο Κούβελας.Αυτός που έμεινε διάσημος λόγω της τρύπας του (στο οδόστρωμα). Ο Θεσσαλονικάρχης από τη ...Καλαμάτα. Τελικά ζει!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Strange Attractor 22/11/2009 20:03:23

      Δέν είσαι καλά ενημερωμένος απο τον Πύργο Ηλείας είναι ο Κούβελας όχι απο την Καλαμάτα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κεραυνός 22/11/2009 20:05:14

        I stand corrected.

        • kanis avatar
          kanis @ Strange Attractor 22/11/2009 20:11:26

          Αυτός ο Κούβελας (με το τσουλούφι Παναγιωταρέα), δεν είχε σχέση με τον Μανούση, που είχε σχέση με τον Παυλίδη, όπως επίσης και με τη συχνότητα του καναλιού του Καρατζαφέρη;...ή, μπερδεύτηκα;

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Strange Attractor 22/11/2009 20:14:57

          Ο Μανούσης ήταν το δεξί χέρι του Κούβελα στο Δήμο Θεσνίκης.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 22/11/2009 20:15:20

          Ο Μανούσης ήταν παρατρεχάμενός του, και σε κάποια φάση έφτιαξε το ΝΕW Channel, στο οποίο παρεμπιπτόντως ξεκίνησε τις εκπομπές του ο ζούγκλας αν θυμάμαι καλά. Πολύ πριν ο ένας γίνει εφοπλιστής και ό άλλος μεγαλοεκδότης.

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Strange Attractor 22/11/2009 20:20:52

          Και όλοι ξέρουν πως άνοιξε το NEW..

        • Υ. avatar
          Υ. @ Strange Attractor 22/11/2009 20:31:23

          Μανούσης και Κούβελας το ’89, αγόρασαν τεράστιες εκτάσεις (για το μέγεθος του νησιού), στη Σαμοθράκη. Από εκεί ξεκίνησε την εφοπλιστική του καριέρα με τη ΣΑΟΣ ο πρώτος. Αν θυμάμαι, πριν απ’ αυτό ήταν διευθυντής στη ΖΑΝΑΕ (δεν είμαι σίγουρος), που κάνει ζύμες για τσουρέκια.

      • loretta avatar
        loretta @ Κεραυνός 22/11/2009 20:15:17

        και οχι μονο...ενας θρυλος στην πολη μας...μπρρρρ μανουσης..κουβελας...κυνηγοπουλος..και ποσοι αλλοι!!

        να τους χαιρομαστε

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ loretta 22/11/2009 20:18:45

          Χα χα! Ναι ο Κυνηγόπουλος... Εξετέθη αυτός? Γιατί έχουμε αγωνία..

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 22/11/2009 20:25:48

          Κωστα Θ θυμασαι τι διαμαντη ηταν ο κυνηγο??

          ασοψονται οι ....μπουτικ!!χαχαχαχαχα

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ loretta 22/11/2009 20:29:17

          Ναι ναι. Μα είναι και επίτιμος πρόξενος της Λετονίας !!!!
          Απίστευτος τύπος.

      • Ευδοκια avatar
        Ευδοκια @ Κεραυνός 23/11/2009 13:13:22

        Οπως και ο Ανθιμος!

  13. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 22/11/2009 20:14:48

    @αρχαίε Έλληνα και ο Σαμαράς δέν είνα κανένα αγροτόπαιδο είναι ανιψιός και εγγονός βουλευτών Καλαμάτας και Θεσσαλονίκης κρατάει απο Μπενάκη και Πηνελόπη Δέλτα, είναι και αυτός προιόν κληρονομικότητας χώρια απο το σπρώξιμο που είχε.

    • loretta avatar
      loretta @ Κεραυνός 22/11/2009 20:27:13

      δεν σου βγαινει ρε παδι μου...αμετι μουχαμπετι εκει εσυ..!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κεραυνός 22/11/2009 20:44:56

      Δεν γίνεσαι πρωθυπουργός "φυτευτός" μόνον αν είσαι τρισέγγονος ή δισέγγονος. Ο Σαμαράς πολιτικά είναι αυτοδημιούργητος. Άλλο αν είναι καλής καταγωγής, αυτό που λέμε ευπατρίδης. Άλλης ποιότητας καταγωγή είναι αυτή, ευγενική με την παλιά έννοια. Δεν έγινε επειδή τον φύτεψε ο μπαμπάς. Σαν τους ΚΚ (άλλο ότι πιστεύω ότι μας βγήκε ορισμένα πράγματα καλύτερος από το θείο του ), ΓΑΠ και Ντόρα.

      Πολιτικά αυτοδημιούργητος ήταν σε μεγάλο βαθμό και ο Ανδρέας, παρά το ότι τον βοήθησε ότι ήταν γιος του Γέρου. Αλλά ανδρώθηκε πολιτικά με τελείως διαφορετικό τρόπο και όχι ως "φυτευτός". Για να καταλάβεις, το 1974 του πρότειναν την αρχηγία της Ένωσης Κέντρου, όπου θα γινόταν πραγματικός "γιος" και αυτός είπε κρατήστε την την Ε.Κ., εγώ κάνω δικό μου κόμμα.

      Η διαφορά δηλαδή είναι ποιότητας. Ντόρα, ΓΑΠ και ΚΚ είναι φυτευτοί και το αν είναι καλοί ή κακοί είναι από κει και πέρα θέμα καθαρά τύχης, σύμπτωσης.

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ Κεραυνός 22/11/2009 23:09:32

      Εξηγησέ μου το σπρώξιμο... Ο πατέρας του Αντώνη ήταν σημαντικός γιατρός στον Ευαγγελισμό και χειρουργούσε αφιλοκερδώς όποιον είχει ανάγκη. Στη Πύλο και σε όλη τη Μεσσηνία έχουν να λέν για την καλοσύνη και τη δικαιοσύνη του. Για τέτοια γενιά μιλάμε... Για αυτό τον Αντώνη τον ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ στη Μεσσηνία και όχι μόνο...!!!

    • oxoxo avatar
      oxoxo @ Κεραυνός 23/11/2009 00:49:01

      Ο Σαμαράς είναι αστός. Πραγματικός αστός. Κι όμως πολιτεύεται από την αρχή στη Μεσσηνία. Δεν την εγκατέλειψε ποτέ. Ανήκει σε οικογένειες Εθνικών Ευεργετών κι αγωνιστών. Οι Μπενάκηδες δωρητές στην Αλεξάνδρεια, στην Αθήνα, στην Καλαμάτα. Οι Ζάννα δωρητές στη Θεσσαλονίκη, αγωνιστές στο Μακεδονικό Αγώνα, αγωνιστές κατά της δικτατορίας με φυλακίσεις. Είναι βαριά η κληρονομιά. Και τη φέρει επάξια. Και γι' αυτό θέλει και μπορεί να κρατά ψηλά τις σημαίες των ιδανικών, των αξιών, της αξιοπρέπειας, του αγνού πατριωτισμού.

  14. Μίνωας Φερεκίδης avatar
    Μίνωας Φερεκίδης 22/11/2009 20:50:28

    Μια ελπίδα για τον συντηρητικό κόσμο, μια φλόγα που πρέπει να συνεχίσει να καίει. Αντώνη, avanti!

  15. DEFREJUS avatar
    DEFREJUS 22/11/2009 21:20:10

    πολυ "αντικειμενικό" το blog σας.... :)Γιατι δεν το τιτλοφορείτε Αντώνης Σαμαράς να τελειώνουμε?

    Το ζήτημα έχει τελείωσει.Την Κυριακή η Ντόρα θα είναι αρχήγος.Δεν έχετε υπολογίσει κάτι που δε θα σας το πω βεβαίως εγώ... :)

    • markella avatar
      markella @ DEFREJUS 22/11/2009 22:20:40

      ...O εξυπνακιας της ταξης!
      Αφου δεν μας το λες, μη μας το λες!
      Τι μας λες? οτι ξερεις και δεν μας λες??
      Βαθια πολιτικο!Και εξαισιως εφυες!
      Αν δεν μας λες οτι ο Καρατζαφυρερ θα στειλει κανενα πακτωμενο λεωφορειο για να ψηφισει...εεε δεν ειναι καινουριο!!
      Οτι αλλο και αν πεις...δε θα το ελεγα στη θεση σου...!
      Μηχανισμους επιβεβαιωνεις και μονο!

    • markella avatar
      markella @ DEFREJUS 22/11/2009 22:40:31

      Bρε defrejus...η αληθεια οσο και να πληγωνει..(κοιτα να δεις ειρωνια)...θα την ακουσεις...στις 29!!

      γιαυτο..συνεχισε τα χαπακια να σου ερθει πιο μαλακα.

      πσ Το νικ σου καμια σχεση με την αληθεια που θελει να παρουσιασεις!!
      ατυχης επιλογη λοιπον.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ DEFREJUS 22/11/2009 22:44:48

      Μεγάλε, αυτό το "κάτι" που δεν έχουμε υπολογίσει δεν υπάρχει. Σας πουλάνε ένα φούμαρο εκεί για να έχετε να ελπίζετε και να μην βαρέσει κλείσιμο το μαγαζί από την απελπισία. Πολύ παλιό το κόλπο, αλλά θα το δεις ότι δεν θα γίνει αυτό που σου λένε και θα μείνετε μπουκάλα.

      Ό,τι και να γίνει, η Ντόρα ΔΕΝ βγαίνει. Κοντός ψαλμός...

    • loretta avatar
      loretta @ DEFREJUS 22/11/2009 22:46:00

      ATYXΗΣ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΙCK ΣΟΥ...!!μιας και που η αληθεια θα ποναει αυτους που εθελοτυφλουν και εχουν επιλεκτικη μνημη..!!
      περαστικα και στις 29 εμεις παλι θα σας μιλαμε.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ DEFREJUS 23/11/2009 02:39:22

      Τί ερχεται την Κυριακη, τί ερχεται???Ντορααα μπαναναααα, που λεει και ο τραγκας...

  16. DEFREJUS avatar
    DEFREJUS 22/11/2009 21:22:11

    Για γέλια είστε.....

    • ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
      ΣΒΕΤΛΑΝΑ @ DEFREJUS 22/11/2009 23:14:58

      Και προφανώς εσεις για κλάματα... Καληνύχτα και καλύ τύχη...

  17. iraklitos avatar
    iraklitos 22/11/2009 22:06:03

    Αυτός ο Defrejus είναι πολύ προκλητικός. Σε όλο το facebook ειρωνεύεται και εξυβρίζει συνεχώς τον Σαμαρά και προωθεί (έτσι νομίζει!) την Ντόρα Μητσοτάκη. Είναι μία κινητή δυσφήμιση της εκλεκτής του αλλά το επιτελείο της Ντόρας δεν τον έχει πάρει χαμπάρι ακόμη (που να τα προλάβει όλα!).

    • loretta avatar
      loretta @ iraklitos 22/11/2009 22:47:06

      ε ναι βρε τωρα μην το κανεις θεμα θα εξαφανιστει και αυτος σε λιγο...ως βασιλακης.

  18. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 22/11/2009 22:10:49

    DEFREJUS says:

    Από τις περιγραφές που δίνεις καταλαβαίνει και ο ποιό άσχετος τι ψηφίζεις και τούτο διότι μιλάς χωρίς επιχειρήματα όπως και η κυρία υποψήφιός που υποστηρίζεις.
    Καλά λένε κάθε λαός αξίζει την κυβέρνηση που ψηφίζει.
    Εν προκειμένω αξίζεις την αρχηγό που υποστηρίζεις.

  19. asheti avatar
    asheti 22/11/2009 22:43:07

    LES NA MAS APOKALUPSEI O DEFREJUS THN NOTHEIA POU STHNOUN?? kapos etsi mono tha vgei i eklekti tou.....

  20. asheti avatar
    asheti 22/11/2009 22:46:53

    ela pes to defrejus...mi mas kratas se agonia... :p

  21. asheti avatar
    asheti 22/11/2009 22:49:23

    kanena neo apo magnisia exoume? (grafo kati asxeto mia kai ta alla mou ta kovei o faktoras...ti logokrisia ki auti....)

  22. Υ. avatar
    Υ. 22/11/2009 23:18:34

    Για το καλνύχτα, να δούμε και λίγη μπάλα, πάρτε κάτι, (με ιδιαίτερη αφιέρωση στο φάκτορα, και στους όχι αυγουλομάτηδες)
    http://www.youtube.com/watch?v=KhdqowGXDkE&feature=related

  23. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 23/11/2009 13:28:12

    Πολιτική χωρίς διαχείριση;
    Όχι ευχαριστώ! Όσα παίρνει ο άνεμος - gone with the wind - αχρείαστες σαπουνόφουσκες είναι!
    Ο Αντώνης είναι έξυπνος, έχει και πολλές ικανότητες, αλλά με τα ιδεολογήματα αυτά, σε ποιούς απευθύνεται; Ο κόσμος δεν είναι αιθεροβάμων, έχει ακούσει και δεί πολλές ιστορίες για φωλιές του κούκου, αυτή τη στιγμή πρακτικές ιδέες χρειάζονται. Αρκετά ιδεολογήματα καταναλώσαμε ως χώρα μετά το 1974 (για να μη πώ μετά το 1949). Και ιδού το αποτέλεσμα: Η χώρα που δεν παράγει τίποτα και η άρχουσα τάξη της καταναλώνει τον άμπακα. Λίγη σεμνότητα περιμνένουμε από τους γόνους της.