06/11/2009 00:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύνεκρη επίθεση σε βάση του αμερικανικού στρατού στο Τέξας



Δώδεκα άνθρωποι σκοτώθηκαν και άλλοι 31 τραυματίστηκαν από διπλή επίθεση ενόπλων στην αμερικανική στρατιωτική βάση του Φορτ Χουντ στο Τέξας.

 Ένας εκ των δραστών σκοτώθηκε και άλλοι δύο συνελήφθησαν. Όλοι είναι Αμερικανοί στρατιώτες.

Εκπρόσωπος του Φορτ Χουντ δεν απέκλεισε να εμπλέκονται περισσότερα άτομα στο πολύνεκρο επεισόδιο.

Η επίθεση σημειώθηκε μισή ώρα πριν από προγραμματισμένη τελετή ορκωμοσίας αποφοίτων στρατιωτικής ακαδημίας που εδρεύει στη βάση.

Ο ένας ένοπλος άνοιξε πυρ σε ιατρική μονάδα και οι άλλοι σε θέατρο εντός της βάσης.

Το Φορτ Χουντ είναι η μεγαλύτερη αμερικανική στρατιωτική εγκατάσταση, με 40.000 στρατιώτες, εκ των οποίων τουλάχιστον 25.000 βρίσκονται εκεί σε καθημερινή βάση.

Πρόκειται ουσιαστικά για μία μικρή πόλη με σχολεία, νοσοκομείο και καταστήματα, της οποίας ο πληθυσμός μπορεί να φτάσει τα 80.000 άτομα, συνυπολογιζομένων των συγγενών και του πολιτικού προσωπικού.

Η βάση έκλεισε άμεσα μετά την επίθεση και διατάχθηκε καταμέτρηση του προσωπικού. Όλοι διατάχθηκαν να μένουν μακριά από παράθυρα.

Για το γεγονός ενημερώθηκε ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα, ενώ το Πεντάγωνο ανακοίνωσε ότι «παρακολουθεί την κατάσταση».

Ο Αμερικανός πρόεδρος χαρακτήρισε το επεισόδιο «τραγικό» και «τρομερό ξέσπασμα βίας».

«Πρόκειται για άνδρες και γυναίκες που πήραν την ανιδιοτελή και γενναία απόφαση να διακινδυνεύσουν -ακόμη και να δώσουν- τη ζωή τους για να προστατεύουν όλους μας σε καθημερινή βάση» είπε ο Ομπάμα.

«Είναι δύσκολο όταν χάνουμε τους γενναίους αυτούς Αμερικανούς εκτός των ΗΠΑ. Είναι όμως τρομερό να δέχονται πυρά σε αμερικανική βάση, εντός του αμερικανικού εδάφους» συμπλήρωσε.

Τον περασμένο Ιούνιο ο διοικητή της βάσης, στρατηγός Ρικ Λιντς, είχε δηλώσει στο CNN ότι καταβάλλεται προσπάθεια για να μειωθεί η ένταση με την οποία βρίσκεται αντιμέτωπο το προσωπικό.

Το 2009 είχαν σημειωθεί δύο αυτοκτονίες στρατιωτών στο Φορτ Χουντ.

Στο Φορτ Χουντ εδρεύει η ειδική υπηρεσία του αμερικανικού Πενταγώνου για την καταπολέμηση των στρεσογόνων καταστάσεων στις οποίες εκτίθενται οι στρατιώτες σε συνθήκες μάχης.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/11/2009 01:16:05

    Ύβρις => Νέμεσις

  2. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 06/11/2009 02:36:13

    Le tireur présumé a été identifié par un responsable américain comme étant Hassan Malik, un haut gradé militaire âgé de 39 ou 40 ans. La sénatrice Kay Bailey Hutchison a indiqué qu'il était sur le point d'être déployé en Irak.

    Deux suspects, également des militaires, ont été arrêtés. On ne sait pas encore s'ils ont eux aussi utilisé des armes. Les responsables de la base n'ont pas confirmé si les victimes étaient des civils ou des millitaires. Ni leur identité, ni celle du tireur et de ses complices présumés n'ont été communiquées. Tout ce qui a été révélé, c'est que tous sont majeurs.

    • parsifal avatar
      parsifal @ Περαστική αναγνώστρια 07/11/2009 01:00:49

      Finalement c'est un coup de tete d'un officier - psy ou un attentat terroriste en bonne et due forme ?

      • loretta avatar
        loretta @ parsifal 07/11/2009 01:06:09

        και ποια η ικανοποιηση?? επειδη ο "τρομοκρατης "φορουσε στολη???
        Η επειδη οι νεκροι πιθανον να φορουσαν στολη η οχι?? ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΝΑΙ.

        ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΣΤΑΘΗΣ ΗΤΑΝ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ...!! ΕΙΤΕ ΦΟΡΟΥΣΕ ΣΤΟΛΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!!

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/11/2009 05:58:09

    ψυχίατρος που του την βάρεσε (ήταν να πάει στο ...μέτωπο), λένε εκεί. Ένας, μόνος του, λένε. Λένε ότι είναι ζωντανός σε σταθερή κατάσταση και κρατείται. Ρεπορτάζ στις εκεί εφημερίδες.

  4. Ichtyosaurus avatar
    Ichtyosaurus 06/11/2009 06:48:34

    Άσ’ τους να …λένε… Δεν φαίνεται να είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζουν στα Αμερικανά…

  5. remali avatar
    remali 06/11/2009 10:39:54

    Τα μαυρα τριγωνικα σχεδια που μοιαζουνμε το σημα της ραδιενεργειας τι ειναι?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ remali 06/11/2009 10:42:18

      δεν ξέρω τι είναι, δεν είμαι ...φαντάρος, αλλά ΔΕΝ είναι σήμα ραδιενέργειας. τοπικό ...λογότυπο

      • remali avatar
        remali @ archaeopteryx 06/11/2009 10:47:24

        Ενδεικτικό νοοτροπίας...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ remali 06/11/2009 10:49:42

          Η μεγαλύτερη στρατιωτική τους βάση είναι... στο κεβόπ στο Χαϊδάτι αν πας, έχει και εκεί, κάθε στρατόπεδο κάτι έχει

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ remali 06/11/2009 10:47:31

      αν μπεις στο fort hood wikipedia (στο σκέτο fort hood δεν μπαίνεις), θα το δεις σαν "insignia"

  6. loretta avatar
    loretta 07/11/2009 01:08:35

    Παντως βλεπω εξελιχθήκαμε ΦΑΚΤΟΡΑ...ΓΙΝΑΜΕ ΔΙΕΘΝΕΙΣ!! (αυτο να τα βλεπει το...παραπολιτικα χαχαχα)