#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2008 01:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολυτελείς "αντι σταρ" και βολεμένοι δημοσιογράφοι

Πρώτοι εμείς γράψαμε εδώ ότι πιστή στην τακτική του «διαίρει να βασίλευε» και έχοντας μάθει καλά το μάθημά της από την άλλη φορά, η κυβέρνηση τακτοποίησε ευνοϊκά για την ΕΣΗΕΑ τα ασφαλιστικά των δημοσιογράφων. Είχε δίκαιο λοιπόν  ο Λάκης όταν είπε στην εκπομπή του για τους δημοσιογράφους: «...Μας χρησιμοποιούν όποτε θέλουν και μας πετάνε ό,τι ώρα θέλουν...χρησιμοποιούν την δικαιολογημένη οργή του κόσμου ενάντια στους αγώνες που κάνει σήμερα η ΔΕΗ, αύριο θα κάνουν οι καθαριστές του Δήμου, μεθαύριο οι λιμενεργάτες, μεθαύριο εσύ. Αλλά γιατί κυρία μου το κάνουν αυτό οι δημοσιογράφοι;...Εξασφάλισαν το δικό τους Ταμείο, έβγαλαν τους τεχνικούς απ’ έξω -να μην τους έχουν στα πόδια τους προφανώς- και αυτή την συναλλαγή με την κυβέρνηση την ανταλλάξανε. Αυτή είναι η αλήθεια…».

Ποιους δημοσιογράφους όμως εννοεί; Εκείνους με τις Porsche Cayenne που μένουν στη «λαϊκή συνοικία» της Εκάλης και τους παχυλούς λογαριασμούς στις τράπεζες; Ή μήπως του φίλους του, τους άλλους μεγαλοδημοσιογράφους που τον βοήθησαν όλα αυτά τα χρόνια να βγει από την αφάνεια που τον είχαν ρίξει οι κακές παρέες επί συστήματος ΠΑΣΟΚ; Επειδή δεν μπορεί να εννοεί τους μεροκαματιάρηδες δημοσιογράφους που βρίσκουν τις ειδήσεις για τους προηγούμενους και δουλεύουν σε εφημερίδων σαν κι αυτές που αγοράζουν πανάκριβα τα αντιστασιακά DVD του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Observer avatar
    Observer 13/03/2008 04:59:07

    Γιατί ο Λάκης Λαζόπουλος σατίριζε, σε πρόσφατη εκπομπή του συγκεκριμένο εισαγγελέα; Μήπως επειδή μεταξύ των υποθέσεων που ερευνώνται επί χρόνια από την ανεξάρτητο Δικαιοσύνη είναι κι εκείνη που αφορά την Interamerican; Τι θα γίνει πάντως με την υπόθεση αυτή; Ή δεν βρήκαν στοιχεία και την βάζουν στο αρχείο, ή βρήκαν και την δίνουν δια τα περαιτέρω.

  2. factorx avatar
    factorx 13/03/2008 08:23:51

    Οι πληροφορίες μας λένε ότι τα στοιχεία έχουν βρεθεί. Ούτως ή άλλως η υπόθεση πρέπει να προχωρήσει, επειδή όσο παραμένει έτσι δημιουργούνται υπόνοιες για πολλά. Εκτός των άλλων ανησυχεί και η εταιρεία που αγόρασε την Interamerican.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/03/2008 09:11:35

    Όποιους και αν εννοεί ο Λαζόπουλος, έχει δίκιο για το ξεπούλημα της ΕΣΗΕΑ, αφού το γεγονός παραμένει ότι η ΝΔ-ΠΑΣΟΚΙΚΗ πλειοψηφία με μία άθλια απόφαση γύρισε την πλάτη στους 10.000 δημοσιογράφους-τεχνικούς, και σήκωσε λευκή σημαία στη κυβέρνηση, μη συμμετέχοντας στη χθεσινή 3ωρη της ΓΣΕΕ και αποφασίζοντας ...3ωρη στην 24ωρη της ΓΣΕΕ, της 19 Μάρτη!!.. Αίσχος κύριοι Σόμπολε και Τσαλαπάτη. (Επικεφαλής ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚΕ της ΕΣΗΕΑ).

  4. αλλος avatar
    αλλος 13/03/2008 13:27:21

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ, ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΤΑΜΠΟΥ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ,ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ,ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ- ΤΙΣ ΕΙΠΕ;

  5. Le canard avatar
    Le canard 13/03/2008 15:14:28

    Προς ανώνυμο5. Το αγγελιόσημο είναι ουσιαστικά οι εργοδοτικές εισφορές. Ουδεμία αντίρρηση να καταργηθεί. Θα πληρώσουν τα αφεντικά τότε την εισφορά τους; Δεν είναι κάτι που συμφέρει μόνον τους δημοσιογράφους, αλλά πρωτίστως τους ιδιοκτήτες.

  6. nas avatar
    nas 13/03/2008 17:09:29

    Δίκιο έχει ο Λάκης... μόνο που είναι στην ίδια πλευρά με τους μεγαλοδημοσιογράφους που καταγγέλει. Δηλαδή είναι δίπλα στον Καραμανλή και στο περιβάλλον Καραμανλή... έχει ξεσκίσει τον Παπανδρέου αλλά για τον Καραμανλή τίποτα! Έχει ξεσκίσει ένα σωρό γυναίκες αλλά για τη Νατάσα τίποτα. Για να δούμε τώρα, θα πεί κάτι για τις βραδινές βάρδιες της Νατάσας; Εντάξει... ο Λάκης μας κάνει και γελάμε, αλλά σατυρίζει μονόλευρα...

  7. JULIA X avatar
    JULIA X 13/03/2008 19:51:47

    @canard
    Aγγελιόσημο δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο...Είναι ελληνική εφεύρεση!
    Οι εφημερίδες πουλάνε εξαιτίας των DVD που δημιουργούν ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ-ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΙ οχι ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ.Τ
    α κανάλια παίζουν κατά 80%-90% ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Η ΞΕΝΟ (ΣΗΡΙΑΛ, ΤΑΙΝΙΕΣ, ΒΙΝΤΟΚΛΙΠ)ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ, ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ ΚΛΠ. ΟΧΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ.
    ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΕΜΜΕΣΟ ΦΟΡΟ (ΑΓΓΕΛΙΟΣΗΜΟ)π.χ. ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΚΑΟΥΝΑΚΗ, Η ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΤΟΥ STAR, ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΡΙΑΚΟΥ,ΤΡΑΓΚΑΣ, ΚΥΡΤΣΟΣ, ΚΟΥΡΗΣ, ΓΙΑΝΝΙΚΟΣ, ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ, ΚΟΝΤΟΜΗΝΑΣ, ΟΛΗ Η ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ EIΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ "ΜΠΑΙΝΕΙ" ΜΕΣΑ...