29/08/2008 21:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολυπολιτισμική Αθήνα

Εκτεταμένα επεισόδια σημειώθηκαν το απόγευμα της Παρασκευής στο κέντρο της Αθήνας μεταξύ αλλοδαπών διαφόρων εθνικοτήτων, με αποτέλεσμα να τραυματιστούν ελαφρά 11 άτομα, μεταξύ των οποίων ένας αστυνομικός και ένας περαστικός. Τα επεισόδια έλαβαν χώρο στις οδούς Σοφοκλέους και Μενάνδρου, στη λεγόμενη «China Town» της Αθήνας και ο λόγος ήταν ο έλεγχος της διακίνησης ναρκωτικών μεταξύ αντίπαλων συμμοριών.

Όταν επενέβησαν οι ειδικές δυνάμεις, ένας αλλοδαπός επιτέθηκε εναντίον ενός αστυνομικού με μαχαίρι και τσεκούρι, τραυματίζοντάς τον. Ο αστυνομικός τον πυροβόλησε στο πόδι και από τη σφαίρα που εξοστρακίστηκε τραυματίστηκε ένας περαστικός. Συνολικά 48 άτομα προσήχθησαν, προκειμένου να διαπιστωθούν τα αίτια των επεισοδίων.

Ομαδικός βιασμός 13χρονου αλλοδαπού στο Αιγάλεω

Ένας 20χρονος αλλοδαπός συνελήφθη νωρίς το πρωί στο Αιγάλεω κατηγορούμενος για βιασμό κατά συναυτουργία σε βάρος 13χρονου αλλοδαπού. Από την έρευνα της αστυνομίας προέκυψε ότι ο 20χρονος συλληφθείς από κοινού με άλλους ομοεθνείς του οδήγησαν τον 13χρονο αλλοδαπό σε άλσος στην περιοχή του Αιγάλεω και προέβησαν στον ομαδικό βιασμό του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 29/08/2008 21:53:59

    Εκεί στη Κουμουνδούρου είναι και το ΤΣΥΡΙΖΑ.

    Σα να μου φαινεται στο τέλος θα λέμε "βγάλ'τε το Στρατό στους δρόμους".

  2. Anonymous1 avatar
    Anonymous1 29/08/2008 21:54:37

    Να ‘μαι κι εδώ. Χμ. Για όλα αυτά που γίνονται λεει ο τίτλος, φταιει ο πολιπολιτισμός και όχι η κακή, πρόχειρη και ελλιπέστατη διαχείριση αυτού. Ε μα κι εμείς την είδαμε ότι θέλαμε να γίνουμε Παρίσι και Λονδίνο, αντί να κοιτάξουμε να προσανατολιζόμαστε προς Ιράν μεριά ή Συρία, να τώρα τι παθαίνουμε.

  3. Anonymous1 avatar
    Anonymous1 29/08/2008 21:56:57

    Nick το είπατε πέρυσι στις πυρκαγιές, το είπατε πρόπερσι στις πλημμύρες, θα το πείτε φέτος και για τους αλλοδαπούς στην Ομόνοια, ε να ορίσουμε μια μέρα συγκεκριμένη το χρόνο να μαζευόσαστε εκεί πόσοι είστε να το φωνάζετε όλοι μαζί ρυθμικά από το πρωί μεχρι το βράδυ

  4. Nick avatar
    Nick 29/08/2008 22:02:55

    Με G3 ή χωρίς; :)

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/08/2008 22:33:10

    Λυπάμαι αλλά επειδή η διέλευσή μου από το συγκεκριμένο τρίγωνο Ομόνοια Βάθης Κουμουνδούρου, είναι καθημερινή εξαιτίας της εργασίας μου, απλά να σας ενημερώσω ότι είναι η περιοχή: της ελεύθερης αγοράς: πώληση ναρκωτικών, αγοραίος έρωτας, λαθραία από Κίνα, τσιγάρα, αφορολόγητα κλπ
    Οποιαδήποτε ώρα η προσφορά είναι παρούσα και η ζήτηση αυξάνει με γεωμετρική πρόοδος.
    Επειδή ο συγκεκριμένος χώρος, δεν είναι του ....επιπέδου Μυλωνά, Σεργιανόπουλου, Επωνύμων κλπ, η Ελληνική Αστυνομία είναι άφαντη, με επακόλουθο αψιμαχίες για την εξασφάλιση του ζωτικού χώρου.

    ΥΓ

    μου αρέσει που θέλουν να πεζοδρομήσουν και την Αθηνάς, μόνο από την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην περιοχή, αντί για ΕΡΜΟΥ θα γίνει
    ...ΦΑΡ ΟΥΕΣΤ

  6. anonymous 10:04 avatar
    anonymous 10:04 29/08/2008 22:38:12

    ναι η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια στην ελλάδα (και σε όλο τον κόσμο) υπάρχουν γενικά πολλά βάσανα. Φτώχεια σε συνδυασμό με την ακρίβεια, ανασφάλεια για το μέλλον, g700, κακή εκπαίδευση, ξεπεσμός της ελληνικής γλώσσας(ανορθογραφοι είμαστε λίγο πολύ όλοι), διαφθορά και σήψη.

    Γενικά δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για να είσαι αισιόδοξος. Αλλά για όλα αυτά δεν φταίει κανένας μετανάστης. Το ότι υπάρχει τόση μιζέρια σε αυτό τον τόπο οφείλεται σε 300 Έλληνες- που η πλειοψηφία τους- θέλει να τρώει ασταμάτητα.

    Παλιότερα δεκαετία 80-90 που υπήρχαν ελάχιστοι ξένοι δεν ήταν καλύτερα. Υπήρχε μια σχετική άνοδος βιοτικού επιπέδου λόγω ΕΣΥ μισθών κλπ, αλλά στην ουσία τίποτα δεν έχει αλλάξει. Η ίδια εκμετάλλευση υπάρχει ακόμα. Αν δεν υπήρχαν οι ξένοι θα εκμεταλλευόντουσαν τους Έλληνες.

    Το ότι οι σημερινοί Έλληνες έχουν χάσει την ανθρωπία τους και κοιτάνε πως να πατήσουν στο πτώμα του αλλουνού(Έλληνα ή ξένου) οφείλεται στο ότι όλοι θέλουν εύκολο κέρδος.

    Άσε που η ζήτηση αυξάνεται επειδή υπάρχει ζήτηση και όχι προσφορά.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/08/2008 22:51:00

    9 anonymous

    "...οι σημερινοί Έλληνες έχουν χάσει την ανθρωπία τους και κοιτάνε πως να πατήσουν στο πτώμα του αλλουνού(Έλληνα ή ξένου) οφείλεται στο ότι όλοι θέλουν εύκολο κέρδος."

    δεν κυνηγά η πλειοψηφία το εύκολο κέρδος, κυνηγά την καθημερινότητα, πως θα την αντιμετωπίσει και πως θα επιβιώσει.
    Όλες οι κοινωνίες οι οποίες είχαν πνευματική και ηθική ανάταση στο πέρασμα των χρόνων, είχαν λύσει, στο μεγαλύτερο ποσοστό, το πρόβλημα της καθημερινότητας.

  8. 10 22 avatar
    10 22 29/08/2008 22:54:18

    όχι δεν κατάλαβες καθόλου καλά anonymous 10 04.

    τα βάσανα η φτώχεια κτλ που αναφέρεις δεν με τρομάζουν καθόλου.
    δεν είμαι δειλός ούτε τεμπέλης και όταν είναι τέτοιου είδους τα προβλήματα δεν κάνω πίσω και είμαι όχι απλά αισιόδοξος αλλά ΥΠΕΡαισιόδοξος.

    αυτό που με έχει τσακίσει είναι οτι πλέον δεν έχω κίνητρο για να το κάνω αυτό, για να αγωνιστώ.
    αυτό που με έχει τσακίσει είναι οτι κάποιοι μου έχουν στερήσει την αξιοπρέπειά μου τον πατριωτισμό μου.
    και χωρίς αξιοπρέπεια δε γίνεται κανένας αγώνας.
    αυτό που με έχει τσακίσει είναι οτι εσύ και οι όμοιοί σου με θεωρούν μέσα στην πατρίδα μου ίδιο με τον κάθε αλλοδαπό.
    πλέον έχετε καταφέρει να μην έχει κάποια ιδιαίτερη αξία να είσαι έλληνας.

    οπότε για ποιά ελλάδα για ποιά κοινωνία να αγωνιστώ?
    για την ελλάδα του σομαλού και του πακιστανού?
    ευχαριστώ δε θα πάρω.

  9. Serios avatar
    Serios 29/08/2008 22:56:42

    Την προηγούμενη φορά εγινε το ίδιο με κάτι Ιρανούς, Ιρακινούς, κάτι τέτοιοι ήταν τέλος πάντων. Ορμήσανε λέει με τσεκούρια, μπαλτάδες, σπαθιά, αν είναι δυνατόν! Στην Γαλλιά, Ιταλια και Γερμανία που υποτίθεται δεν είναι σαν και εμάς, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα σε κάποιες πόλεις, οπότε ναμην λέμε οτι δεν φταίει η πολυπολιτισμικότητα! Κάποιοι λαοί απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΝΤΑΧΤΟΥΝ και δεν συνεισφέρουν παρα μόνο στα χειρότερα! Συν το γεγονός οτι φυσικά τα τελευταία 20 χρόνια έχει περάσει στην χώρα κάθε καρυδιάς καρύδι, χωρίς υγειονομικό και ποινικό έλεγχο, σε αριθμό υπέρμετρο για τις ανάγκες της χώρας, και χωρίς να είναι προκαθορισμένο ποιοι χρειάζονται και που με αποτέλεσμα να γίνεται αυτή την στιγμή κόλαση, να υποφέρουμε εμείς να υποφέρουν και αυτοί! Και ρπιν το 90 υπήρχαν μετανάστες στην Ελλάδα, αλλά ήταν λιγότεροι και σαφώς ποιοτικότεροι!

    Επιτέλους ας αρχίσουν να διώχνουν το πλεόνασμα, αρκετή ζημιά έχει κάνει η προπαγάνδα και η αριστεροκρατούμενη φίμωση! Υπάρχει πρόβλημα σοβαρότατο, ας αρχίσει επιτέλους να ξεκαθαρίζει το χάλι να ηρεμήσουμε όλοι! Αυτοι που ήταν να ριζώσουν ρίζωσαν, οι υπόλοιποι καιρός να φεύγουν πίσω!

  10. Basil avatar
    Basil 29/08/2008 23:07:52

    Τέτοιου είδους πρακτικές και μάλιστα 5 το απόγευμα προκαλούν.

    Από παλια η Ομόνοια ήταν ενα περίεργο μέρος. Ο κίνδυνος τότε προερχόταν από κανένα κεραμύδι.Τώρα έχει γίνει και πεδίο μάχης ξένων κακοποιών (το κεραμύδι είναι σταθερή αξία).

    Γιαυτή τη κατάσταση δεν φταίει κανείς. Μήπως φταίνε αυτοί οι 300 ή και παραπάνω που έχουν κάνει την Ελλάδα ξέφραγο αμπέλι του κάθε τυχαίου κακοποίου. είχαμε τα δικά μας τα μπουμπούκια τώρα έχουμε και εισαγόμενους. Δυστυχώς όσο μεγαλώνει η αμετροέπεια τόσο πιό βάρβαρη θα είναι και η αντίδραση. Και όσο πιο αργά θα έλθει τόσο πιό βίαια θα είναι. Δυστυχώς.

  11. Nick avatar
    Nick 29/08/2008 23:08:08

    Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι η Ε.Ε και γενικά όλος ο κόσμος βράζει. Μετά από 60 χρόνια φαινομενικής ειρήνης, ο κόσμος γυρνάει πίσω στον 19ο αιώνα.

    Ετοιμάστείτε για οικονομική κατάρρευση-> πείνα-> παγκόσμιο πόλεμο. Θα δούμε και δραματική μείωση του πληθυσμού.

  12. anonymous 10:04 avatar
    anonymous 10:04 29/08/2008 23:11:51

    Παλιά (πριν το 1970) οι άνθρωποι στην Ελλάδα ήταν πολύ πιο φτωχοί. Αλλά είχανε μια ηθική στο να βοηθάνε τον συνάνθρωπό τους.

    Τα προβλήματα της καθιμερινότητας άλλοτε είναι λυμένα και άλλοτε όχι. Εμένα με έχουν βλάψει άνθρωποι. Δεν με έχουν πειραξει ούτε μόνο Έλληνες ούτε μόνο ξένοι αλλά άνθρωποι που έχουν διάφορα προβλήματα ή είναι μ******

    1022 Καταρχήν δεν είμαι όμοιος με κανένα. Εκπροσωπώ τον εαυτό μου και δεν έχω καμία σχέση με τα λεγόμενα αλλονών. Δεύτερον έχω μάθει να έχω αξιοπρέπεια για να είμαι άνθρωπος σωστός και όχι για την πατρίδα. Θέλω να έχω αξιοπρέπεια είτε υπάρχουν γύρω μου κρητικοί(κρητικός είμαι) είτε όχι. Εκτός αν πιστέυεις ότι έχεις αξιοπρέπεια άμα είσαι σε ένα ισχυρό κράτος και οι άλλοι σε σέβονται χωρίς να σε ξέρουν.

    και ναι πιστεύω ότι όλοι άνθρωποι είναι ίδιοι γιατί όλοι πονάμε, κλαίμε, αγαπάμε. Όλοι κόκκινο αίμα έχουμε.

    Συμφωνώ με nick δυστυχώς πάμε για μεγάλες σφαγές

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/08/2008 23:34:58

    Δεν εχει υπάρξει μέχρι τώρα καμμία κοινωνία όπου να έχει κατορθωθεί η ειρηνική συνύπαρξη μουσουλμάνων και χριστιανών ή εστω Δυτικών.
    Η είσοδος εκατομμυρίων μουσουλμάνων στην Ευρώπη προαναγγέλλει τους εμφύλιους πολέμους του 21ου αιώνα.
    Η Σμύρνη του 1922 είναι το Παρίσι του 2050.

  14. 10 22 avatar
    10 22 29/08/2008 23:35:33

    προς anonymouw 10 04


    αυτά που λες είναι βλακείες, κοινότυπα και τα έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές.

    βέβαια εγώ είμαι ακόμη πιο βλάκας από εσένα διότι κάθομαι και σου απαντάω αλλά τέλος πάντων...

    χαίρω πολύ οτι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι πονάνε κλαίνε αγαπάνε και τα λοιπά και τα λοιπά.

    όλοι οι άνθρωποι ίδιοι είναι αλλά μερικοί είναι πιο ίδιοι από τους υπόλοιπους.
    ας πούμε τον αδερφό μου τον αγαπάω πιο πολύ από εσένα κι ας είστε και οι δύο homo sapiens δηλαδή 'ίδιοι'.

    τον συγχωριανό μου τον αγαπάω πιο πολύ από τον κάθε απίθανο πακιστανό κι ας είναι και οι δύο 'ίδιοι' και ας έχουν και οι δύο κόκκινο αίμα.
    μάλιστα τον συγχωριανό μου θα τον αγαπάω πιο πολύ ακόμη κι αν ο πακιστανοινδός αποδειχτεί αξιώτερός του.
    απλά και μόνο επειδή είναι συγχωριανός μου.


    άρχισες τώρα να παίρνεις μυρωδιά τι θέλω να πω ή θέλεις να τα κάνω ακόμη πιο αναλυτικά για να καταλαβαίνουν και τα προπαγανδισμένα αλλοτριωμένα φοιτητάρια σαν του λόγου σου με τα στρατευμένα μυαλά?

    λες και εσύ είσαι ο μόνος που ανακάλυψες τον ανθρωπισμό λες και εσύ μόνο έχεις ευαισθησίες και θες να μας κάνεις μάθημα εμάς τους κακούς που τολμάμε να είμαστε πατριώτες και να ξεχωρίζουμε τον συμπατριώτη μας πάνω από τον κάθε σομαλό απλά και μόνο γιατί είναι ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ.

    μαθήματα ανθρωπισμού και ισότητας να τα κάνεις σε κανένα αδιάβαστο αθώο φοιτητάρι.

  15. anonymous 10:04 avatar
    anonymous 10:04 29/08/2008 23:53:46

    στον ''ψύχραιμα'' κάθε φορά που υπάρχει απότομη κοινωνική αλλαγή υπάρχουν και αρκετές συγκρούσεις. Μην ξεχνάς πως στην Ευρώπη του 16 αιώνα γινότανε συγκρόυσεις σε χριστιανούς διαφορετικού δόγματος μέχρι που ηρεμήσανε μετά απο πολλά χρόνια. Τελικά καταλάβανε ότι δεν βρίσκεται εκεί τα αίτια των προβλήμάτων τους(σε πνευματικό επίπεδο) αλλά στο ότι και οι μεν και οι δε, είχανε βιοποριστικά θέματα να λύσουν

    1022 γιατί είσαι τόσο επιθετικός μαζί μου;;
    οκ διαφωνούμε αλλά δεν είναι αυτός λόγος να ''νευριάζεις''. Αν θεωρείς ότι κάποιος είναι πιο άξιος από τον άλλο επειδή γεννήθηκε και μεγάλωσε λίγα χιλιόμετρα νοτιότερα της Αλβανίας, Σκοπίων, Βουλγαρίας κλπ θεωρώ ότι είσαι λάθος. Πόσω μάλλον αν τον στηρίζεις (για ένα θέμα)έναντι ενός πιό άξιου συνανθρώπου σου (για το ίδιο θέμα).

  16. 10 22 avatar
    10 22 30/08/2008 00:23:49

    θεωρώ βάσει των απαντήσεών σου οτι είσαι αφελής.
    δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση, είναι σαν να μιλάω στον τοίχο.
    χωρίς παρεξήγηση.

    πάντως να ξέρεις οτι οι φίλοι σου οι σομαλοί ας πούμε δεν σε θεωρούν καθόλου ίσο με αυτούς και δεν πρόκειται ποτέ να σε βάλουν στην ίδια μοίρα με τους δικούς τους διότι αυτοί δεν είναι καθόλου αφελείς.

    εκεί θα την πατήσετε.

    εσείς θα τους λέτε είμαστε όλοι ίδιοι ελάτε να αγαπηθούμε και αυτοί(επειδή αυτοί είναι ψημένοι στη ζωή-δεν ζούνε σε συννεφάκια σαν εσένα-ξέρουν να στηρίζουν πάνω απόλα τους δικούς τους) θα σας ξαποστέλνουν.

    τότε να δω τι θα κάνετε.

    να δω αριστερό να τρώει ξύλο από μετανάστη επειδή τόλμησε να του πει οτι είμαστε όλοι ίδιοι και τι στον κόσμο.
    θα χορεύω και θα γελάω με άγρια χαρά.
    τότε θα γευτείτε το φαρμάκι που τόσο καιρό σερβίρατε και τότε θα καταλάβετε τι ανοησίες πετάγατε αλλά θα είναι αργά.

    προκαταβολικά λοιπόν:
    καλά να πάθετε.
    θα χαρώ πάρα πολύ.

  17. anonymous 10:04 avatar
    anonymous 10:04 30/08/2008 00:34:40

    άτομα σαν εμένα με άτομα σαν τους πιστούς της ανισότητας πάντα συγκρουότανε αργά ή γρήγορα. Αλλά αυτός δεν έχει διαφορά απο εσένα ή κάποιον άλλο ρατσιστή και για αυτό δεν θα ξαφνιαστώ.
    ναι μάλλον δεν έχει νόημα.
    μην χαίρεσαι με την βία...

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/08/2008 00:42:25

    Ο χριστιανισμός χρησιμοποιήθηκε από διάφορους για σταυροφορίες αλλά δεν περιλαμβάνει στο δόγμα του τον ιερό πόλεμο.Μόλις άλλαξαν τα συμφέροντα αυτών που τον χρησιμοποιύσαν έγινε αβλαβής θρησκεία.
    Το Ισλάμ όμως θεωρεί θρησκευτικό καθήκον τον πόλεμο κατα των απίστων και την επιβολή τουισλαμικού νόμου.Μετριοπαθείς μουσουλμάνοι υπάρχουν αλλά το Ισλάμ δεν είναι ειρηνική αλλά πολεμική θρησκεία.
    Θεωρώ περιττό να τα γράφω αυτά σε ελληνικό φόρουμ λες και είμαστε Νορβηγοί και δεν έχουμε ιστορικές εμπειρίες.

  19. anonymous 10:04 avatar
    anonymous 10:04 30/08/2008 01:12:09

    Κεφάλαιο 109

    Σουράτ ελ καφερούν. Οι Άπιστοι. Αποκαλύφθηκε στη Μέκκα. Εδάφια 6.

    Πες "Άπιστοι!
    Δε λατρεύω αυτούς που λατρεύετε
    Ούτε εσείς λατρεύετε αυτόν που λατρεύω
    Ούτε λατρεύω αυτούς που λατρεύετε
    Ούτε εσείς λατρεύετε αυτόν που λατρεύω εγώ.
    Λατρέψτε τη θρησκεία σας και αφήστε με να λατρέψω τη δική μου"

    ΚΟΡΑΝΙ

    (εμπειρία εκδοτικη).

    συγνώμη για την ισλαμικη παραθεση. δεν είμαι ισλαμιστής αλλά το έχω ψάξει λίγο το θέμα. Αν κάποιοι παρερηνεύουν κάποια εδάφια δεν φταίει η θρησκεία τους αλλά η λόξα στο μυαλό τους

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/08/2008 02:00:20

    "Όταν επενέβησαν οι ειδικές δυνάμεις, ένας αλλοδαπός επιτέθηκε εναντίον ενός αστυνομικού με μαχαίρι και τσεκούρι, τραυματίζοντάς τον. Ο αστυνομικός τον πυροβόλησε στο πόδι και από τη σφαίρα που εξοστρακίστηκε τραυματίστηκε ένας περαστικός".

    Οι δημοσιομπλμπλάδες όλων των ΜΜΕ μετέφεραν την παραπάνω ΨΕΥΔΗ είδηση. Αυτόπτης μάρτυρας, πιτσιρικάς, που είχε τραβήξει και βίντεο με τον τραυματισμένο στο έδαφος, είπε στο δελτίο των 8 του ΑΝΤ1 ότι, οι "Σομαλοί" τρέχανε μπροστά και τους κυνήγαγε ο αστυνομικός που σήκωσε το όπλο και τους πυροβόλησε. Μια σφαίρα του βρήκε τον άνθρωπο που καθόταν στο καφενείο.

    Πώς είναι δυνατόν ΟΛΟΙ οι ..."ρεπόρτερ" να έχουν την ίδια ψευδή πληροφόρηση, ΑΝ δεν υπάρχει κέντρο που την κατευθύνει; Στον ΑΝΤ1 είχε πλάκα! Αμέσως μετά την αφήγηση του πιτσιρικά στο ένα παράθυρο, η "ρεπόρτερ" έλεγε στο άλλο (!) το ποίημα για το ...σπαθί που πήγε να πάρει το λαιμό του αστυνομικού! "Μα, καλά, θα τρελαθούμε; Άλλα μας είπε τώρα το παιδί. Δεν άκουσες;", της είπε ο παρουσιαστής.

    Όσο για τους ξένους; "ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΞΑΜΕ ΟΥΤΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ, ΦΙΛΑΡΑΚΙ", μου είπε φίλος μου απόφοιτος δημοτικού από τον Κολωνό. Αυτοί ξέρουν, γιά!..

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/08/2008 10:57:18

    10.04. Οι στίχοι του Κορανίου της Μέκκας είναι φιλειρηνικοί και ανεκτικοί.Γραφθηκαν όταν ο Μωάμεθ ήταν μειοψηφία στην πόλη που γεννήθηκε και ήθελε και ό ίδιος την ανοχή των ερχών.
    Οι στίχοι της Μεδίνας όμως όπου ήταν εξουσία και προετοιμαζόταν για την κατάληψη της Μεκκας είναι πολεμικοί.Και όλοι οι νομομαθείς δηλώνουν ότι οι μεταγενέστεροι στίχοι της Μεδίνας υπερισχύουν αυτών της Μέκκας.

  22. Xase avatar
    Xase 30/08/2008 13:04:45

    Εν ταξει. Ακουσαμε πολλες καλες γνωμες αλλα και πολλες βλακειες γιαυτο το θεμα. Ζουμε στην εποχη της παγκοσμιοποιησης οπου ολη η Ευρωπη εχει γεμισει ξενους. Αναμεσα σε αυτους υπαρχουν και κακοποια στοιχεια τα οποια το καθε κρατος αντιμετοπιζει με βασει του τι μπορει και τι θελει. Υπαρχουν φυσικα και καλοι οικονομικοι μεταναστες που δουλευουν για ενα κοματι ψωμι, (προσφατα ειχαν γραφτει πολλα για τους φραουλοσυλλεκτες) και οι οποιοι προσπαθθουν ειρηνικα να ζησουν τις οικογενειες τους. Δεν πρεπει να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι. Εχω ζησει την δεκαετια του 60 στην δυτικη Γερμανια, την εποχη που οι Ελληνες μεταναστες κινουσαν (μαζι με Ιταλους, Γιουγκοσλαυους και αλλους οικ. μεταναστες) την Γερμανικη μηχανη, οπου και τοτε η ξενη εγκλιματικοτητα ηταν σε εξαρση. Σιγουρα μας εχουν ερθει πολλοι"κακοι". Το θεμα ειναι πως θα τους αντιμετοπισουμε σαν κοινωνια, και σαν κρατος. Το να τους ριχνουμε στον καιαδα ολους δεν νομιζω οτι ειναι σωστο.

  23. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 30/08/2008 13:43:45

    Τις προάλλες πήγα στην Ομόνοια, μετά από πολύ καιρό, για μία συνάντηση, και κατάλαβα γιατί είχα καιρό να πάω.
    Αισθάνθηκα ότι θα παρουσιαστεί κάποιος και θα μου ζητήσει διαβατήριο.
    Έστησα αυτί επίμονα για να πιάσω καμμιά Ελληνική συζήτηση. Τα κατάφερα μετά από ένα τέταρτο.
    ΠΟΥ όλα αυτά:
    Στην ΟΜΟΝΟΙΑ που κάποτε ήταν τόπος συνάντησης όχι μόνον όσων ζούσαν στην Αθήνα αλλά και όσων έρχονταν από την Επαρχία.
    Κυκλοφορούσες και μύριζε Ελλάδα από Βορρά μέχρι Νότο.
    Εκεί θα κυκλοφορούσε νήπιε γέροντα και ο φίλος σου του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.
    Ανώνυμε 10.22 έχεις δίκαιο να αισθάνεσαι έτσι, αλλά μόνον όταν παραδώσουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι 300 (οποία βλάσθημη αντιστοιχία με κάποιους άλλους) τα χώματά μας μόνο τότε θα επικρατήσουν οι πολυπολιτισμικοί κουραμπιέδες και τα τσιράκια τους.
    Προς άλλους ανώνυμους και μη (όποιον αφορά βεβαίως βεβαίως), ο "ψυχραιμία" έθεσε το θέμα του Κορανίου και του ισλαμισμού σωστά.
    Εάν θεωρείται ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, έτσι γενικά τότε είστε άξιοι της τύχης σας.
    Όταν το τοποθετήσετε σε συγκεκριμένη βάση τοτε συζητάμε.
    Όταν θα βάλετε πάνω από όλα επίσης την Πατρίδα σας αλλά και πάλι σε σωστές βάσεις τότε να το ξανασυζητήσουμε και το θέμα των μεταναστών που μας φόρτωσαν κάποιοι φωτισμένοι ανθρωπολάτρες, και μας κατάνησαν την αποχέτευση των απανταχού αναξιοπαθούντων.

  24. fantomas avatar
    fantomas 30/08/2008 15:27:14

    "νήπιος γέρων

    Πώς είναι δυνατόν ΟΛΟΙ οι …”ρεπόρτερ” να έχουν την ίδια ψευδή πληροφόρηση, ΑΝ δεν υπάρχει κέντρο που την κατευθύνει; Στον ΑΝΤ1 είχε πλάκα! Αμέσως μετά την αφήγηση του πιτσιρικά στο ένα παράθυρο, η “ρεπόρτερ” έλεγε στο άλλο (!) το ποίημα για το …σπαθί που πήγε να πάρει το λαιμό του αστυνομικού! “Μα, καλά, θα τρελαθούμε; Άλλα μας είπε τώρα το παιδί. Δεν άκουσες;”, της είπε ο παρουσιαστής.

    ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΡΗΤΙΚΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ.
    ΕΞΑΛΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

    Αυτόπτης μάρτυρας, πιτσιρικάς, που είχε τραβήξει και βίντεο με τον τραυματισμένο στο έδαφος, είπε στο δελτίο των 8 του ΑΝΤ1 ότι, οι “Σομαλοί” τρέχανε μπροστά και τους κυνήγαγε ο αστυνομικός που σήκωσε το όπλο και τους πυροβόλησε. Μια σφαίρα του βρήκε τον άνθρωπο που καθόταν στο καφενείο.

    ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΑΣΤΗΣ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΓΝΩΣΗ - ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ? ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΚΕΛΑΙΑ? ) ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ.
    ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ?
    ΑΣ ΤΟ ΚΡΕΙΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΥΤΑ!

  25. fantomas avatar
    fantomas 30/08/2008 15:34:01

    ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ, ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ.
    ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
    ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΣΥΝΕΛΗΦΘΕΙ Ο ΟΤΣΑΛΑΝ) ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΛΗΦΘΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!
    ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ?

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!
    ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ!

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΣΥΛΑΒΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΟΜΑΛΟΥΣ (ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΕΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ( ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΚΕΚΡΗΜΕΝΗΣ ΘΕΣΗΣ) ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ , ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!!!
    ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΛΑΒΑΝΟ ΝΑ ΚΡΕΜΙΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΛΑΜΠΟΥΡΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΑΥΤΟΠΥΡΠΟΛΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΗ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ!!!!

  26. echthrosofer avatar
    echthrosofer 30/08/2008 18:45:11

    Ρε φασιστοαριστερά νουμεράκια όλοι οι έλληνες τριγυρνάμε με το κεφάλι της γυναίκας μας παραμάσχαλα;xxxxxxxxx

  27. κατοικος avatar
    κατοικος 31/08/2008 01:30:42

    1.800.000 ευρώ το μήνα
    (3.000 πελάτες x 20 / γραμμάριο x 30 μέρες)
    μόνο σε ηρωίνη
    διακινούνται στο σημείο γύρω από το περιστατικό.

    Προσθέστε χάπια, χόρτο, σπασμένες τηλεκάρτες, κλεμμένα και τσιγάρα, ο underground τζίρος ξεπερνάει (μετριοπαθώς) τα 10 εκ. ευρώ το μήνα.

    Όταν η οικονομία πάει σκατά, ανθίζει η παραοικονομία. Θέλει οικονομικό πανεπιστήμιο αυτό για να το δει κανείς;

    Ποιοί πόλεμοι στη Σομαλία, στραβοί είστε;
    Για τους δύσπιστους έχω και διευθύνσεις!

    Ανοίγει η σεζόν αύριο, ξέρετε...
    Αντε, καλό μήνα!

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/08/2008 05:18:24

    @FANTOMAS: Δεν μας λες εσύ το "κάτι που δείχνει", να το μάθουμε κι εμείς;

  29. fantomas avatar
    fantomas 31/08/2008 14:45:27

    ΑΓΑΠΗΤΕ "νήπιος γέρων"

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ?
    ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΚΕΛΑΙΑ?

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

    ΤΟ ''ΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ'' ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΧΟΛΙΟ ΑΣ ΤΟ ΚΡΕΙΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΥΤΑ!

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΩΝ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΕΠΙ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΩΝ ΜΟΥ!

  30. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/09/2008 02:42:29

    Τότε, γιατί σχολιάζεις το σχόλιό μου; Δε σε καταλαβαίνω. Αλλά ούτε έχω, τώρα, χρόνο και όρεξη για ψυχανάλυση, αδερφέ. Μίλα στα ίσα, ή άστο για άλλη φορά. Δεν χανόμαστε.

    Καλές πτήσεις...

  31. fantomas avatar
    fantomas 01/09/2008 16:17:52

    "νήπιος γέρων"