20/03/2009 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολυεθνικές «λαδώνουν» έλληνες γιατρούς

Νέες διαστάσεις λαμβάνει το σκάνδαλο εκατομμυρίων με την αγορά ιατρικών μηχανημάτων, αναλώσιμων και υλικών χειρουργείου, μετά την ομολογία πολυεθνικών εταιριών εισηγμένων στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης ότι «λαδώνουν» έλληνες αξιωματούχους και γιατρούς.

Δύο εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Αμερική και παράγουν ιατροτεχνολογικό υλικό ανακοίνωσαν στην επιτροπή ελέγχου του αμερικανικού χρηματιστηρίου ότι έχουν ισχυρές ενδείξεις για "αντικανονικές" (παράνομες) πληρωμές σε έλληνες γιατρούς δημοσίων νοσοκομείων. Πρόκειται για τις εταιρείες Smith & Nephew και Johnson & Johnson (που ελέγχεται για τη θυγατρική της ΝΤΕΠΟΥΪ ΕΛΛΑΣ), που παράγουν ορθοπεδικό υλικό.
http://www.skai.gr/master_story.php?id=115003

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 21/03/2009 00:06:52

    Μπα, τι έκπληξη.....

  2. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 21/03/2009 00:24:53

    Καί τί περιμένετε, ν' ανατριχιάσει τό Πανελλήνιον?

    Καλά κάνουνε, κι' άμα τούς ρωτήσετε, κι' αυτοί "δίκιο έχουν", κι' εγώ συμφωνώ.

    Όταν παίρνουνε 350.000 € (καί βάλε), καθαρά ετησίως, κάτι παράσιτα, διασκεδαστές - διαμορφωτές κοινής γνώμης, πού τό μόνο πού κάνουν είναι νά εθίζουν τίς μάζες στόν χαβαλέ καί τίς εξυπναδίτσες, αυτοί, γιατροί επιστήμονες, οι οποίοι παίζουν μέ τίς ζωές δέκα ανθρώπων ημερησίως, θά πρέπει νά αρκούνται στά 10.000 τού Ε.Σ.Υ. ?
    Πολύ καλά κάνουνε !
    Άς αποφασίσουν οι "Δημοκρατικές μάζες".

  3. Le canard avatar
    Le canard 21/03/2009 01:31:42

    ...και δημοσιογράφους λαδώνουν. Ταξιδάκια, δωράκια, μικρομιζούλες, κ.λ.π.

  4. Le canard avatar
    Le canard 21/03/2009 01:46:37

    ...καλά, για πολιτικούς, ούτε συζήτηση. Τύφλα να χει η Ζημενς. Ολόληρες προεκλογικές εκστρατείες σηκώνουν οι φαρμακευτικές, εταιρείες μηχανημάτων και υλικών.

  5. Πάνος avatar
    Πάνος 21/03/2009 01:49:15

    Οταν ο Λυτιτζής και ο Οικονόμου , αγράμματοι και με σαχλαμαρίτσες παίρνουν 350,00Ε το χρόνο έκαστος , ο γιατρός που μπαίνει στο χειρουργείο και πρωί και βγαίνει πτώμα το βράδυ ή χειρουργεί ένα τροχαίο όλη τη νύχτα πόσα θα έπρεπε να πάρει; Μήπως 28,000Ε που παίρνει;
    Άριστα πράττει και τα παίρνει από τις πολυεθνικές και μαζί και τα φακελάκια και σε όποιον δεν άρέσει ή το πιθανότερο δεν μπορεί να τα αρπάξει και αυτός τι να κάνουμε;
    O Αβραμόπουλος (οδοντόπαστας κατά τον μεγάλο Πάγκαλο) το μόνο που ξέρει είναι να λέει τις ίδιες βλακείες (ανεξαρτήτως ερωτήσεως) και να διαλύει καθημερινά το ΕΣΥ.

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/03/2009 03:38:28

    @9 , xaxaxaxaxa ! καλό!

  7. Πνεύμα του Μάη avatar
    Πνεύμα του Μάη 21/03/2009 05:12:50

    Συμφωνώ να λαδώνονται οι γιατροί αφού νηστικό αρκούδι δε χορεύει, ούτε γιατρεύει προφανώς, πλην όχι σε βάρος της ποιότητας στις υπηρεσίες και στα υλικά προς τους ασθενείς. Και αυτό δεν εξασφαλίζεται με τίποτα λιγώτερο από οργάνωση, που αν υπήρχε θα πληρώνονταν αδρά όσοι προσφέρουν στην υγεία και θα ξεφτιλίζονταν όσοι τα πιάνουν.

  8. Επωνυμος avatar
    Επωνυμος 21/03/2009 09:56:56

    Μπορείτε σας παρακαλώ να εξαφανίσετε αυτό το δημοσίευμα? (ότι δηλαδή Λυριτζής & Οικονόμου παίρνουν 350 χιλιάρικα, ότι γιατροί παίρνουν από εταιρίες υλικών εκατοντάδες χιλιάδες κλπ), ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Ο ΤΡΙΣΕ (πρόεδρος Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας) που πήρε πέρυσι 352 χιλιάδες ευρώ κ να μας @@@@ ! Θα ζητήσει 30 εκατομ !

    Φυσικά, καταλαβαίνει κάποιος ότι ο ιατρός που "σώζει ζωές" (είτε αξίζει, είτε είναι εκ Ρουμανίας/Σερβίας κλπ), ότι δημοσιογράφος πρωινής εκπομής στην εξωτική Ελλάδα, ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ που διαχειρίζεται τρις ευρώ (μήπως γι'αυτό λέγεται Τρισέ?) κάνουν ίδιας αξίας δουλειά!

    Έλεος....

    Είναι μέχρι να τη αρχίζουν να τη στήνουν έξω από την ΕΡΤ συνταξιούχοι, χρεοκπημένοι επιχειρηματίες και απολυμένοι εργάτες με δίκανα, ή να αρχίσουν να βάζουν βόμβες σε ονόματα που δημοσιεύονται σε blogs ότι λαμβάνουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ λόγω συμμετοχής σε συμβούλια δημοσίων εταιριών!!!

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 10:28:35

    Σε όλες τι χώρες του εξωτερικού αποκαλύπτονται λαδώματα σε Έλληνες, γίνονται δίκες κλπ. Μόνο στην Ελλάδα στρουθοκαμηλίζουμε και η ανεξάρτητη δικαιοσύνη ΔΕΝ βρίσκει στοιχεία!!! Βρε μπας και είμαστε εμείς τα Αμερικανάκια τελικά;

  10. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 10:51:35

    Όχι factorx αυτό δεν το πιστεύει κανένας σε αυτήν τη χώρα ,ούτε γω ο παππούς ,το κακό είναι ότι οι δημοσιογραφοι και κανένα blogs δεν δημοσιοποίησαν ονόματα και επίθετα τέτοιων «γιατρών» θα έβλεπες τότε .Τώρα είναι οι μάγκες και εξουσία σε κάθε πόλη και χωριό .

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 11:05:08

    Θα σας ξαναπω,τι γινεται σε Νοσοκομεια,οταν πηγαινουν οι υπαλληλοι των εταιριων.
    Οι γιατροι,καλομαθημενοι,ζητανε στα ισα ανταλλαγματα,για να προωθησουν το οποιο ειδος.
    Και το ζητανε στα ισα,χυδαια,και ο,τι φανταστει ο νους του ανθρωπου.
    Απο λεφτα,μεχρι ταξιδια,και οικιακες συσκευες.
    Η κατασταση, εχει ξεφυγει,σε πολυ μεγαλο βαθμο,και δεν ξερω που θα φτασουμε.
    Ηδη τα λεφτα τελειωνουν,και τα Ταμεια αδειαζουν.
    Τι θα γινει μετά;
    Θα βγουμε να κλαιμε,ή θα γινουμε ολοι βανδαλοι,με κουκουλα,η οχι;

  12. ΓισννηςΚ avatar
    ΓισννηςΚ 21/03/2009 11:06:00

    Να δειτε τι κανουνε οι Ελληνικες εταιρειες....Θα φριξετε

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 11:20:41

    Το κολπο στην Ελλαδα,ειναι οτι οι δικες,τελικα,δεν γινονται,γιατι λογω των συνεχων αναβολων, παραγραφονται.
    Εκει ειναι το μυστικο.Οι βολευτες-δικηγοροι,εχουν κανει το θαυμα τους.Δεμπα να φωναζεις εσυ,οσο θες.Αμα δεις αποτελεσμα δικης,να μου τρυπησεις τη μυτη.
    Οσον αφορα στα μιστά των διδυμων της ΝΕΤ,ειναι η κορυφη του παγοβουνου.
    Ξερετε τι λεφτο πεφτει εκει μεσα;Αφου δν ειναι δημοσιο λογιστικο,ο καθενας,αρπαζει ο,τι βρει.Ειτε λεφτα,ειτε υλικα.
    Ποσες ταινιες γυρισμενες απο την ΕΡΤ,δεν εχουν "ταξιδεψει", προς τα ιδιωτικα καναλια;
    Το ιδιο δε γινοταν και στην Ολυμπιακη;Ξερετε ποσα επαιρνε ενας οδηγος αυτοκινητου σ αυτην; Οσο ο γενικος Δ/ντης ενος υπουργειου.
    Το ιδιο δε γινεται συνεχεια και στον ΟΠΑΠ;
    Ενας οδηγος,παιρνει 11 χιλιαρικα,και μια καθαριστρια,πανω απο 5.
    Και μη μου πει καποιος,μα να ανεβασουμε και των υπολοιπων και οχι να κατεβασουμε αυτων,γιατι θα του πω οτι ειναι απλως βλαξ,αφου δεν ειναι δυνατον,να δοθουν τοσα λεφτα,σε ολο τον κοσμο.Δε βγαινει το μαγαζι.
    Εξ αλλου,πουθενα στον κοσμο,δεν παιρνει καποιος απλος υπαλληλος,5 χιλιαρικα.
    Εδω υπαλληλος με χαρτια και υποτροφιες στο εξωτερικο και μαστερ και γλωσσες και ατελειωτα ωραρια,παιρνει 3 χιλιαρικα μικτα.Τι καθομαστε και κουβεντιαζουμε τωρα.
    Και θα ξαναπω για τα λιμανια,που ο μικροτερος μισθος ενος μονιμου,ειναι εβδομηντα χιλιαρικα,ενω ο μεγαλυτερος,χανεται στα υψη του ουρανου.
    Αρα,υπαρχει μεγαλη ανισοτητα,και δε γινεται τιποτα για να υπαρξει καποια εξισωση,οι δε συνδικαλισταδες,για να μην εχουν διαιρεσεις στο μαγαζι τους,κανουν την κοροιδα και δε μιλανε καν για το θεμα.
    Αρα,απ αυτους,μην περιμενετε τιποτα να γινει.
    Ο,τι μπορεσουμε μονοι μας,θα κανουμε.
    Και στην τελικη,γιαιουρτια.Σακουλας ή δυνατον.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 11:35:22

    @17 Με χαρτιά και μάστερ και γλώσσες ΤΡΙΑ χιλιάρικα μικτά; Όχι πάντως στο δημόσιο. Δυο χιλ. μικτά ναι. Πολλά είπες προβοκάτωρα.

  15. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 11:42:46

    Πάλι η αμερικανή θα μας βγάλουν από την ξεφτιλα προμηθειών στα νοσοκομεία .Χα χα χα .Να δούμε ποιος διορισμένος και ανεξάρτητος εισαγγελέας θα παρέμβει αυτεπάγγελτος .Υπάρχει ???

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 12:59:00

    Ναι ,το καταλαβα μετα, οτι επρεπε να το διευκρινίσω.Εχεις δικηο.Σε πολυεθνικη,και χωρις ωραρια και με ταξιδια στο εξωτερικο,ατελειωτα.
    Δεν ειναι για να ζηλευεις παντως.Εμενα δε θα μου πηγαινε καθολου τετοια δουλεια,κιας επαιρνα παραπανω.
    Τι να τα κανεις τα παραπανω λεφτα,αν δεν μπορεις να ξεκουραστεις και λιγο,και να δεις και το παιδι σου;

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 13:15:24

    @20 Συμφωνώ.
    Ο Βέλτσος κάποτε είπε το αμίμητο: "Πλούσιος στην εποχή μας δεν είναι αυτός που έχει διαθέσιμο εισόδημα αλλά αυτός που έχει διαθέσιμο χρόνο..." Υπ`αυτήν την έννοια οι συνταξιούχοι είναι και οι πλουσιότεροι.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2009 13:39:19

    Nα παει καποιος να ρωτησει το Τραβελ Πλαν του μπαρμπα Χρηστου, τι λιστες γιατρων εχει για νταβατζιλικια κ ταξιδια αναψυχης με νοσηλευτριες και ρωσιδες !!!!

    και ολα τα υπολοιπα Ταξ Γραφεια. ταριφα ο καθε γιατρος αναλογα με το τι συνταγες υπογραφει.

    εχω προσωπικες ιστοριες με γιατρους σε ταξιδια !! πολυ γελιο. οποιος "δινει" τα περισσοτερα αυτον συνταγογραφουμε, τα φαρματα ειναι ολα σχεδον ιδια πατεντα απο πατεντα δεν αλλαζει τιποτε. ΑΥΤΑ !

    κουφαλες.. γιατροι με μεσο εισοδημα 28.000 ε δηλωμενο ! τα αδηλωτα?? τα γραφεια τα PC τα αυτοκινητα τα παιδικα δωματια τα ζαντολαστιχα τα ταξιδια?? ολα αφορολογητα !! αν ειμαστανε Γερμανια η Καναδας ( φορολογικα με υπεραξιες ) θα εμεναν σαν τους συνταξιουχους πελατες τους που ταλαιπωρουν.

    ΠΠ

  19. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 21/03/2009 13:43:54

    OΙ πολυεθνικες φαρμακευτικες εταιριες δινουν χρηματα σε καθηγητες ιατρικης, ωστε να "περασουν" τα καινουργια τους φαρμακα στον απλο γιατρο. Οι καθηγητες και το βρωμερο συναφι τους ειναι αυτοι που, εχοντας στρατιες ειδικευομενων, υποψηφιων διδακτορικων και γλειφτων σε καθε χαμηλοτερη πανεπιστημιακη βαθμιδα να δουλευουν για αυτους, παιρνουν εκατομμυρια απο τις πολυεθνικες για πρωτοκολλα, εργασιες και σεμιναρια. Αυτοι ειναι οι διαμορφωτες της "κοινης" επιστημονικης γνωμης και σε αυτους απευθυνονται οι εταιριες.
    Αν πιστευετε οτι η οποια εταιρια ασχολειται με τον μεσο γιατρο του ΕΣΥ, ειστε απλα απο αλλο πλανητη.
    Στα καθηγητικα γραφεια και στις πανεπιστημιακες κλινικες ψαξτε τη μαυριλα. Και οχι μονο τη χρηματικη, αλλα τη γενικοτερα αναξιοκρατικη

  20. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 21/03/2009 13:51:41

    Ολα τα παραπανω ισχυουν για ολες τις ιατρικες ειδικοτητες, πλην των ορθοπεδικων. Στη περιπτωση τους τα παιρνουν ολοι, απο Επιμελητη Β μεχρι Διευθυντη, πανεπιστημιακοι και εσιτες.
    Τα υλικα ειναι πανακριβα και φτανει το τυρι για ολους. Αμφιβαλλω αν υπαρχει ενα εστω 10% των ορθοπεδικων που δεν τα αρπαζει. Απιθανο τωρα που το ξανασκεφτομαι.

  21. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 13:58:02

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ- τα λες τόσο ωμά που ο Κωστάκης β που μας διαβάζει μέρα νύχτα θα πάθει σοκ!!!(βλέπεις τα μυστικά του επαγγέλματος δεν τα εκμυστηρεύεται η» γιατρός «Νατάσσα)

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2009 14:04:15

    Εκανα το Δεκεμβρη επεμβαση γονατο 3 συνδεσμους ( κομμενοι ) και τενοντα επιγονατιδας ( 50% κομμενο ) συν κατι προσαγωγους κλπ κλπ !!

    οι 2 συνδεσμοι εχουν κοστος 4.044 Ευρω. Ευτυχως ο ενας ηταν δικο μου μοσχευμα. Βιδες.αγκυρες κλπ για προσαγγωγους 1.000. 5 ωρες χειρουργειο. ο Χειρουργος 3.500. Η Αναισθησιολογος 700.

    Διαπραγματευτηκα προσωπικα τα 4.044 και τα 1000. που τα εφτασα??? 3.000 και 650. με αερα και σε 3 μηνες!!! τους λεω εγω δεν ειμαι ΕΣΥ και ΙΚΑ να χρεωνεις επι 4 επειδη θα τα παρεις σε 2 χρονια.

    ΑΥΤΑ. και μονο επειδη ο χειρουργος ειναι ενας πο τους 2-3 καλυτερους και ΦΙΛΟΣ !! μου λεει "βρεστα εσυ μαζι τους και σκιστους ! εγω χεστηκα"

    ΠΠ

  23. nosileftis avatar
    nosileftis 21/03/2009 14:06:08

    Μια φαρμακευτική εταιρεία κοντά στο ιατρικό Αθηνών, μπορεί να σας πει από πρώτο χέρι πώς γίνεται η δουλειά

  24. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 14:11:55

    nosileftis-Και εγώ ο αδαής πίστευα(?) μόνο ότι στην ενεργεία (!)και ασφάλεια (!) υπάρχουν δημοσιές υπερορίες .xa xa xa

  25. GIANNIS avatar
    GIANNIS 21/03/2009 14:13:34

    Αθώε περαστικέ,τα μεγαλύτερα αίσχη γίνονται από τους μικρούς γιατρούς και τις Ελ.εταιρείες.Ή αφελής ή εργαζόμενος σε ελ.εταιρεία είσαι

  26. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 21/03/2009 14:17:38

    @29 Το μεγαλο φαγοποτι γινεται απο τους καθηγητες. Πες μου πως τα παιρνει ο ακτινολογακος, παθολογακος, πνευμονολογακος, νεφρολογακος, μικροβιολογακος του ΕΣΥ εσυ βρε τσακαλι.Για πες μας

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2009 14:25:48

    δεν ειναι " μια φαρμακευτικη εταιρια " ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ! ετσι δουλευει το συστημα παγκοσμιως. Πελατες ειναι οι γιατροι και οχι οι ασθενεις. To positioning ειναι πολυ συγκεκριμενο. Μην μασατε στις διαφημισεις και στα μεγαλα λογια τυπου "το πιστευω μας" "το οραμα μας" και τα λοιπα του κωλου. αυτα ειναι για τους μετοχους σε διασπορα και για τα ψαρια νεους υπαλληλους.

    πχ.
    Η αποστολή μας στην Bristol-Myers Squibb είναι
    να βελτιώσουμε και να παρατείνουμε την ανθρώπινη ζωή με την παροχή υψηλής ποιότητας φαρμακευτικών προϊόντων και υπηρεσιών υγείας.!!!!
    -------------
    Η GlaxoSmithKline - μια από τις ηγετικές ερευνητικές φαρμακευτικές εταιρίες παγκοσμίως - είναι αφοσιωμένη στην βελτίωση της ποιότητας της ανθρώπινης ζωής βοηθώντας τους ανθρώπους να κάνουν περισσότερα, να νιώσουν καλύτερα και να ζήσουν περισσότερο.


    ΠΠ

  28. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 14:26:49

    Εδω εγινε της...ποπης στο Αττικον,που εμενε κλειστο,γιατι μαλωνανε οι ΕΣΥτες,με τους πανεπιστημικους.
    Τελικα βεβαια,κερδισαν οι τελευταιοι.
    Αλλα δε βαριεσαι,το κακο νομισμα,διωχνει το καλο.
    Μολις εμφανιστει καποιος και τα παιρνει,οι αλλοι,αρχιζουν και λενε,μαλακας ειμαιεγω; Και αρχιζουν κι αυτοι μια απ τα ιδια.
    Πριν χρονια,ειχα τη μανα μου στο ΚΑΤ,για αρθροπλαστικη,κι εκει ειδα και ακουσα τα αισχη.
    Και τ ακουμπησα κιολας κανονικα.
    Εκεινο ομως που θα πω τωρα,ειναι το εξης.
    Αν ο Δ/ντης της κλινικης δεν τα παιρνει,κανεις απο τους αποκατω δεν τολμαει να τα παρει.
    Παραδειγμα.Στο Γενικο Κρατικο,εκεινη την ιδια εποχη,δεν επαιρναν φακελλακια.Ρωτησα λοιπον κι εγω,γιατι;
    Και η απαντηση,μα αφου ουτε ο Δ/ντης παιρνει.Αμα πιασει καποιον απο τους αποκατω να παιρνουν,θα τους κοψει τον κωλο.
    Δυστυχως ομως,ακομα και ο Αντρεας,ο μεγας σοσιαλιστης,οταν πιαστηκε ενας μεγαλογιατρος στο ΚΑΤ,να τα παιρνει,μεσολαβησε να μην τιμωρηθει,οταν ηταν ηδη υποτροπος ο χαλές,και τον ειχαν απολυσει επι χουντας,παλι για φακελλακι.
    Τι το ψαχνουμε λοιον;
    Η 17Ν,καποτε,κατι πηγε να κανει και ντουφεκισε καποιο μεγαλογιατρο,στα ποδια,αλλα μετά,σταματησε.
    Πηγε να χτυπησει τον "κακουργο",το Μπακογιαννη.
    Τοσο μαλακες.
    Αλλα και οι φοβεροι επαναστατες του σημερα,πανε και πετανε τις μπομπες,εται στα ξεκουδουνα.
    Ας πηγαιναν να ντουφεκισουν καναν φακελλακια γιατρο και θα σουλεγα εγω,το θαλεγε ο κοσμος μετά.
    Και αμα θελουν να τους βρουν,ειναι πανευκολο.
    Θα πανε και θα στηθουν απ εξω απο τα χειρουργεια σε διαφορα Νοσοκομεια,και θα στησουν αυτι, για ν αουσουν τι λενε οι συγγενεις των χειρουργουμενων.Εκει,τα λενε ολα.Και τα λεφτα που δωσανε απο δω κι απο κει.
    Αμα βαρεσουν κανα δυό,θα σφιξουν οι κωλοι,και θα ηρεμησουν,γιατι εχουν ξεπερασει καθε οριο.
    Ειχα ξαναγραψει παλια το εξης.
    Οταν ψηνομουν καποτε,να αγορασω το Evο VI (μια ζωη στο ψησιμο,αλλα το φαι καηκε),και πηρα στο Σαρακακη να ρωτησω,με ρωτησε η κυρια,γιατρος εισαστε;
    Γιατι λεω εγω;
    Γιατι οσοι εχουν αγορασει μεχρι τωρα,γιατροι ειναι.
    Ασε τις βιλλες,ασε τα εξοχικα.
    Εχουν γινει πολυ απληστοι,που αποτελει υβρη κατα τους Αρχαιους.Και βεβαια μετα,ακολουθει η νεμεσις.

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2009 14:28:50

    take the egg and get its hair cut !!!

    ΠΠ

  30. Πάνος avatar
    Πάνος 21/03/2009 16:24:15

    Στα ιδιωτικά νοσοκομεία υπάρχει φακελλάκι; Η ξέρει από την αρχή τι θα δώσεις και μένει απλά το θέμα αν θα σου κόψουν απόδειξη ή θα τα πάρουν μάυρα;

    Τα ιδιωτικά νοσοκομεία αγοράζουν υπερτιμολογημένα υλικά; Ή αγοράζουν σε κανονικές τιμές και τους κόβουν τιμολόγια με τιμές ΕΣΥ για να αποκρύπτουν έσοδα;

  31. kanaris avatar
    kanaris 21/03/2009 16:47:38

    Πως τσιμπαμε!! Ειπαν κατι οι Θεοι οι Αμερικανοι,Αγγλοι κτλ και αμεσως τσιμπησαμε. Περιμενουμε τους Αμερικανους να μας τα πουν,και γιατι μας τα λενε,γιατι μας αγαπανε??Εχουμε τοσες περιπτωσεις πολιτικων,Τσοχατζοπουλος,Σμπωκος,Ρουσοπουλοςεκδοτων,Κουρης,Μακης,Θεμος,
    επιχειρηματιων,Κωστοπουλος,δικηγορων,Κουγιας και εμεις ασχολουμαστε με την καθε..που μας πλασαρουν.Τα ξερουμε και αν μπορουσαμε και εμεις θ τα καναμε απλα δεν μπορουμε και για αυτο αντιδρουμε η οχι?

  32. Έλληνας...ασθενής avatar
    Έλληνας...ασθενής 21/03/2009 19:31:02

    @34
    "Στα ιδιωτικά νοσοκομεία υπάρχει φακελλάκι; "

    Φακελλάκι , Όχι βέβαια!

    Φακελλάρα.

    Αφού έχεις συμφωνήσει τι θα πληρώσεις στο τέλος σου λένε το παραμύθι: "αυτά ήταν για το νοσοκομείο, όχι για τον γιατρό α,β,γ,δ τον χειρουργό και τον αναισθησιολόγο".

    Και το παραμύθι αυτό δεν έχει το γνωστό τέλος "και ζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα"

    το τέλος του είναι "και τα πήραν αυτοί καλά και διαλεγμένοι και γίναμε εμείς φτωχότεροι, όσοι ζήσαμε τελος πάντων.

  33. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 21/03/2009 19:34:59

    Αθώε περαστικέ είμαι Ιατρικός επισκέπτης 11 χρόνια.Ασ΄το καλύτερα λοιπόν,τον ξερολισμό σου στους αδαής......

  34. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 21/03/2009 19:34:59

    Αθώε περαστικέ είμαι Ιατρικός επισκέπτης 11 χρόνια.Ασ΄το καλύτερα λοιπόν,τον ξερολισμό σου στους αδαής......

  35. Έλληνας...ασθενής avatar
    Έλληνας...ασθενής 21/03/2009 19:38:00

    Ας...το καλό.

    Τώρα εξηγούνται όλα!

    Κι εγώ που αναρωτιόμουν γιατί η "αρθροπλαστική" έχει γίνει της μόδας!

    Α βρε μακελάρηδες!

    Αχ δόλια μου "γιαγιά" του χωραφιού, του αμπελιού που τα κόπια σου και τα βάσανά σου δεν τα σεβάστηκε ούτε το ίδιο σου το παιδί που σπούδασες....

  36. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 19:45:03

    I beg your pardon?

  37. orab avatar
    orab 21/03/2009 21:28:32

    anarotiemai giati svistike to sholio mou. Ti einai edo, private club...? Eprepe na pliroso mipos kai den plirosa?

  38. Αθωος Περστικος avatar
    Αθωος Περστικος 22/03/2009 11:32:31

    Εισαι αδικαιολογητα επιθετικος. Εν πασει περιπτωσει επειδη εισαι ιατρικος επισκεπτης τι εγινε?
    Εχεις καθησει ποτε να ξενυχτισεις σε γενικη εφημερια μεγαλου νοσοκομειου να δεις τι γινεται?
    Τι ξερεις απο το ΕΣΥ, τα γραφεια των διευθυντων και των ΙΚΑτζηδων?
    Ασε φιλε μου, ξερολας εισαι συ. Μετα απο 7 χρονια επειγοντα, δε θα μου πεις τι γινεται στα νοσοκομεια.

  39. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 22/03/2009 13:44:42

    ΟΚ,ΟΚ.ΕΓΩ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ 'ΝΩΣΤΗΣ' ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.ΑΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ;

  40. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 22/03/2009 13:45:33

    ΣΟΡΙ,΄ΓΝΩΣΤΗΣ' ΕΓΡΑΨΑ

  41. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 22/03/2009 13:46:44

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΣΥ,ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΘΝΤΕΣ.....ΤΙΠΟΤΑ,ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ..................

  42. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/03/2009 16:42:22

    Μα αυτο που εκανε κυριως το πασοκ,στα πολλα χροια που ηταν απανω,ηταν να περασει το μηνυμα,του αρπαξε να φας και κλεψε ναχεις.
    Αλλα ολα κι ολα.Δημοκρατικα.Οι κεφτες ειναι παμπολλοι.Μιλιουνια,και κανεις δεν τους εμποδισε να κλεψουν.Τι διαολο δημοκρατια εχουμε;
    Και η περιβοητη νδ,ηλθε να μας σωσει απ τους κλεφτες,αλλα το ξανασκεφτηκε,και ειπε να το...αναβαλει,ως που να κλεψουν ολοι.
    Ετσι,ειμαστε ,
    ολοι μαζι,
    σ ενα βαθυ μπουντρουμι
    γιο χο χο,
    κι ενα μπουκαλι ρουμι.
    ("Η νησος των Θησαυρων").