#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2011 23:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικός, εξαπτέρυγος έρωτας




 

Πρόταση για την ανάπτυξη ενός πολιτικού διαλόγου, ο οποίος θα έχει και συγκεκριμένη ατζέντα, κατέθεσε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου προς την Δημοκρατική Αριστερά, μιλώντας στο πρώτο συνέδριο του κόμματος. Ειδικότερα, ο Πρωθυπουργός πρότεινε να αρχίσει ένας γόνιμος διάλογος χωρίς προκαταλήψεις.

Πέρα από το ιστορικά πρωτοφανές να παρευρίσκεται ολόκληρος αρχηγός κόμματος και Πρωθυπουργός (μαζί με την κ. Ντόρα και τον κ. Μάνο σημειωτέον) ενός κόμματος που δημοσκοπικά είναι ανύπαρκτο, έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής:

Το πλαίσιο αυτού του γόνιμου διαλόγου, όπως τον παρουσίασε ο κ. Παπανδρέου περιλαμβάνει τα ακόλουθα.

1. Σταθερή ευρωπαϊκή κατεύθυνση της χώρας. Στο ζήτημα αυτό ο Πρωθυπουργός σημείωσε ότι μπορεί να υπάρξει συνεργασία στο ζήτημα του ευρωομολόγου και στον φόρο επί των χρηματιστηριακών συναλλαγών.

Γιατί τι είχε η αραβική κατεύθυνση της χώρας  και την αλλάζουμε;

2. Αντιμετώπιση της ξενοφοβίας και του ρατσισμού.

Επίσης της υπνοφοβίας και των κρίσεων πανικού.

3. Συγκρότηση ευρύτερων συμμαχιών όσον αφορά την χρήση της πυρηνικής ενέργειας. Ο κ. Παπανδρέου συμφώνησε με την εισήγηση του κ. Κουβέλη για μια μεγάλη εκστρατεία στην ΕΕ, με την συλλογή υπογραφών ώστε να πιεστούν οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις και ιδιαίτερα οι κυβερνήσεις των γειτονικών μας χωρών.

Καλύτερα μονογραφές να μην κουράζεται κι ο κόσμος

4. Αλλαγή του Συντάγματος και των νόμων γίνεται στη βουλή και κατά συνέπεια η συνεργασία των δύο κομμάτων μπορεί να γίνει στο πλαίσιο αυτό. Ο κ. Παπανδρέου έκανε επίσης λόγο για την ανάγκη μιας ανεξάρτητης δικαιοσύνης που να προχωρήσει πιο δυνατά και να μην ανέχεται την ατιμωρησία όσο ψηλά και αν βρίσκονται κάποιοι.

Η συνεργασία των δύο κομμάτων θα γίνει ασφαλώς σε ισότιμη βάση.

5. Προώθηση της Χάρτας κοινωνικών δικαιωμάτων στη χώρα μας.

Τι να την κάνουμε τη Χάρτα. Σε λίγο θα φύγουμε όλοι μετανάστες.

6. Ενίσχυση της συνεργασίας για την προστασία του περιβάλλοντος.

Του Πρωθυπουργικού;

7. Προώθηση της ισονομίας και της ισοπολιτείας για την προστασία των αδυνάτων.

 

Και οι εύσωμοι τι θα απογίνουν;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 31/03/2011 23:29:01

    Τωρα λεμε συνεργασια αυτων των δυο, ο λαμπρος κυβερνητης και ο εχων φωνη ιεροκυρηκος να μας λενε για την χρησιμοτητα του μνημονιου.
    καντε τον υπουργο καντε τους υπουργους, καντε την Ιερα Συμμαχια του Μνημονιου.
    Επιτελους Εξουσια ............
    Οδυσσεα ,
    τωρα δικαιωνομαι που με διαγραψανε ,
    το ειχα προβλεψει ετη φωτος πριν.
    Και επισης δεν δωριζω τον εγκεφαλο μου, ειμαι μια μη αναγνωρισμενη ιδιοφυια.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 01/04/2011 11:00:38

      Ούτε στην επιστήμη?

      • kiki avatar
        kiki @ Μικρός Οδυσσέας 01/04/2011 13:36:44

        @ Οδυσσεα
        Τρεις μερες τους δανεισα τον λαμπρο μου εγκεφαλο και με διαγραψανε. τοτε ειχα κανει μια αφελη ερωτηση , αν χρειαστει με ποιο κομμα μπορουμε να συνεργαστουμε?
        Τι εγινε, ακουσα ΠΑΣΟΚ, επι Αντρεα, και τοτε ο εγκεφαλος εβγαλε αστραπες βροντες ως Διας, και με διαγραψανε , καλωντας με σε απολογια.
        Χα οι δοσιλογοι απο τοτε.

  2. man8os avatar
    man8os 31/03/2011 23:34:14

    Προώθηση της ισονομίας και της ισοπολιτείας για την προστασία των αδυνάτων.

    O κυριος Παγκαλος αντιπροεδρος συμφωνει?

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 31/03/2011 23:35:18

    Φάκτορα λες να πέσεις μέσα και την Κυριακή στο υπουργικό συμβούλιο να προκυρήξει εκλογές για τις 24 Απριλίου;
    Το κακό οικονομικό κλίμα και οι ανακοινώσεις του Παπακωσταντίνου ότι πάμε καλά,οι δημοσκοπήσεις,οι εμφανίσεις του Παπανδρέου με πονηρες παρέες,η αναβολή προσέλευσης της Τρόικας(σκέψου να ανακοινώνονταν εκλογές την Κυριακή και τη Δευτέρα να έρχονταν η Τρόικα;Δεν πάει όμορφα),οι ημερομηνίες (3-4 Απριλίου) για να προλάβει τη λίστα.
    Λέτε να δώσει ο Θεός και να τις ανακοινώσει;

    • Y. avatar
      Y. @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/04/2011 00:39:35

      Συμφωνώ. Το σχολίασα επίσης!

    • noldor avatar
      noldor @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/04/2011 11:28:07

      Έχω την αίσθηση ότι απαιτούνται 30 ημέρες από την προκύρηξη των εκλογών.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ noldor 01/04/2011 19:03:27

        προκήρυξη.

        Μην ξεχνάς, στις 24 Απριλίου έχουμε Πάσχα ...

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/03/2011 23:38:15

    Για την αντιμετωπιση της ξενοφοβιας και του ρατσισμου θα συνεργασθουν και με τα παιδια του indymedia προφανως.Αλλωστε ειναι αντιεξουσιαστες στην εξουσια.
    Οσο για οσους απορουν με τις υψηλες παρουσιες η ΔΑ οσο μικρη και αν ειναι βρισκεται στον ιδεολογικο πυρηνα του κρατους οπως καποτε ηταν η ΑΕΚΑ του Μπιστη.Το μονο που δεν ξερουμε ειναι αν θα κατεβουν σε εκλογες ή θα μπουν στο ΠΑΣΟΚ πριν απο αυτες οπως ο Μπιστης.

    • noldor avatar
      noldor @ ψυχραιμια 01/04/2011 11:29:43

      Ευτυχώς που ήταν όλοι αυτοί οι καλεσμένοι από τα άλλα κόμματα και φαινόταν ότι υπάρχει κόσμος αλλιώς θα μίλαγε μόνος του.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/03/2011 23:43:14

    αφού θεωρεί την ξενοφοβία το πρόβλημά μας... Καλά πάμε.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 31/03/2011 23:45:14

      Κανουμε σκουμπα νταιβινγκ!!

  6. man8os avatar
    man8os 31/03/2011 23:50:14

    Λαρρυ, χαλαρωσε. Ενα καρο αρθρα πολιτικης αναλυσης δεν τα ειδες? Κακο ειναι να ευθυμουμε και λιγο?

  7. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 23:53:30

    Η φράξια Μπίστη με μουστάκι βρήκε τον φυσικό της χώρο, παρέα με τους Βαλλιανατοδημητραδες.

    Η «αριστερά» του ΔΝΤ και της Κεντρικής Ευρωπαϊκής Τράπεζας ντύθηκε τα καλά της και βγήκε τσάρκα στις πιάτσες σαν την Παλόμα .

    Αχ, ρε μπαρμπα Σκότη , τι ξεφτίλα επεφύλαξες σεαυτώ τώρα στα γεράματα...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 01/04/2011 00:19:57

      Το 1,1% που παίρνει το ΔΗ.ΑΡΙ. στη σημερινή δημοσκόπηση δείχνει ότι πάει για... γκαρσονιέρα. Θα προτιμήσουν λοιπόν να γίνουν ένα απλό... δωμάτιο στην πράσινη μαιζονέτα. Άντε λοιπόν, με το καλό να διαβάσουμε μια ανακοίνωση "καρμπόν" με εκείνη της ΑΕΚΑ που... ζητούσε από τον αχαμνό λογιστάκο να τους... δεχθεί (!) στις φιλόξενες αγκάλες του ΠΑΣΟΚ, και να κλείσει κάπου εκεί το αστείο με τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη.

      Άλλωστε, στη συγκυβέρνηση-εφιάλτη που απεργάζονται οι δυνάμεις κατοχής, όλοι χωράνε. Με πρωθυπουργό τον Γεώργιο -εεε, συγγνώμη... Αλέκο ήθελα να πω- Παπαδόπουλο, υπουργό Εξωτερικών τη Ντόρα, υπουργό Οικονομίας τον Στουρνάρα, υπουργό Εργασίας το Μάνο, ε, να μη μπει κολαούζος και ο Κουβέλης στο Δικαιοσύνης, που το ξέρει από την κολεγιά με το Μητσοτάκη το βρώμικο '89

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 01/04/2011 00:26:09

        Ρε φίλε, τους σιχαίνομαι τόσο πολύ πια...
        Τι μεταλλαγμένοι γυμναετοσαλίγκαροι είναι τούτοι;
        Πώς αντέχουν να βλέπουν τους εαυτούς τους στον καθρέφτη;
        Που μπορεί να φτάσει η κατηφόρα τους πια;
        Σαν τον Κουσνέρ που από τν Μάη του 68 κατάντησε υπαλληλος της ΣΙΑ στο Κόσοβο και υπουργός της Μπρούνι.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Misha 01/04/2011 00:31:33

          Πάντα έτσι ήταν, Μίσα, και απορώ πώς δεν το(υς) είχες καταλάβει. Όταν η "αγιογραφία" που κάνει η αλαφουζοφυλλάδα στον Κουβέλη γίνεται σε πανάκριβο κολωνακιώτικο εστιατόριο και καταλήγει σε... ρεπορτάζ γευσιγνωσίας, είναι προφανές ότι οι άνθρωποι ήταν πάντα αποκομμένοι από το λαό και τις αγωνίες του. Τον σιχαίνονταν κιόλας το λαό, γιατί ήταν banalite για τα τρυφηλά, εκλεπτυσμένα γούστα τους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 01/04/2011 00:20:32

      Το 1,1% που παίρνει το ΔΗ.ΑΡΙ. στη σημερινή δημοσκόπηση δείχνει ότι πάει για... γκαρσονιέρα. Θα προτιμήσουν λοιπόν να γίνουν ένα απλό... δωμάτιο στην πράσινη μαιζονέτα. Άντε λοιπόν, με το καλό να διαβάσουμε μια ανακοίνωση "καρμπόν" με εκείνη της ΑΕΚΑ που... ζητούσε από τον αχαμνό λογιστάκο να τους... δεχθεί (!) στις φιλόξενες αγκάλες του ΠΑΣΟΚ, και να κλείσει κάπου εκεί το αστείο με τους σαλονάτους ψευτοαριστερούς του Κουβέλη.

      Άλλωστε, στη συγκυβέρνηση-εφιάλτη που απεργάζονται οι δυνάμεις κατοχής, όλοι χωράνε. Με πρωθυπουργό τον Γεώργιο -εεε, συγγνώμη... Αλέκο ήθελα να πω- Παπαδόπουλο, υπουργό Εξωτερικών τη Ντόρα, υπουργό Οικονομίας τον Στουρνάρα, υπουργό Εργασίας το Μάνο, ε, να μη μπει κολαούζος και ο Κουβέλης στο Δικαιοσύνης, που το ξέρει από την κολεγιά με το Μητσοτάκη το βρώμικο '89;

      • Y. avatar
        Y. @ Αυριανιστής 01/04/2011 00:45:40

        ...και υπουργό αθλητισμού, τον Μαρινάκη
        (μέτοχος κια κουμπάρος, ξέρει κι από αθλητικά)

        • co avatar
          co @ Y. 01/04/2011 11:04:26

          διδασκει και ηθος βεβαιως βεβαιως μην το ξεχναμε εδω.

          καλως ηλθαμε στην εποχη της υστερης σοβιετιας. και κλεπτοκρατες εχουμε και φεουδαρχες και οτι θελετε

          ενα πουτιν να δουμε ποτε θα τον βρουμε

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 31/03/2011 23:56:34

    O Γιώργος όσο πάει γίνεται καλύτερος.

    Στο μεταξύ τους μνημόνιο συνεργασίας δεν βάζουν και εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας μπας και στο τέλος καταφέρει να συντάξει καμιά πρόταση σωστά.

    Μ.Ο

    Κράτα δυνάμεις έρχεται και το συνέδριο της Ντόρας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 01/04/2011 11:03:13

      Δεν το συζητάω, εκεί είμαι σύνεδρος, ως αριστίνδην μέλος

  9. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2011 23:57:07

    Αν ακούσατε τον Κουβέλη θα νομίζατε πως μπήκε μέσα του το πνεύμα του GAP.
    Δεν είναι τυχαίο που λέγονται εξαπτέρυγα.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2011 00:28:09

    Larry, τσιπάκι έβαλες στη γάτα σου; Eθνική προτεραιότητα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 01/04/2011 11:46:03

      θυμασαι που στο ειπα!!! κα μ ελεγες για τα εντομα!! χαχαχαχαα
      τελικα τα πληρωσαμε τα του διαζυγιου ????? μπραβο αρχαιε και ΠΠ και δεν πηρατε και μια αποδειξη να τη δωσετε στον ΠΑΠΑΚ...
      Αυτα τα 18-19.000 πως θα τα πληρωσουμε?? Με Χρεωστικη Καρτα ?? χαχαχαχαχααααααααααα

      ΠΠ

  11. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 01/04/2011 00:57:43

    Γιατί δεν τον εκλέγουν απευθείας για πρόεδρό τους να τελειώνουμε;

    Δεν απαγορεύεται από κανένα νόμο να είναι πρόεδρος σε δύο κόμματα.

    Αφού, έτσι κι αλλιώς, η Δ.Α. λαγός του ΠΑΣΟΚ είναι. Εάν δεν ήταν, δεν θα τον καλούσαν καν να μιλήσει, πόσο μάλλον για συμμαχίες. Είναι σαν να καλείς τον Γκέμπελς το 1943 σε συνέδριο των αντιστασιακών κομμάτων της Ευρώπης.

    Εάν πάλι δεν θέλουν να καταλάβουν πόσο ψεύτης και υποκριτής είναι, τότε ας πάνε στο νευρολόγο να εξετάσουν τα αντακλαστικά τους. Θα χρειαστούν σίγουρα θεραπεία.

  12. anonymous avatar
    anonymous 01/04/2011 09:08:05

    Τόση φασαρία για το τίποτα , Τόσα λεφτά πεταμένα, δεν μπαίνατε κατευθείαν στο ΠΑΣΟΚ?

  13. thanos avatar
    thanos 01/04/2011 10:41:51

    Αχ παλιομισοφορια τι τραβαν για σας τ' αγορια..........

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 01/04/2011 13:37:38

    Eζήλωσε δόξα Τσιριμώκου ο κ.Κουβέλης...
    Το "τα στερνά τιμούν τα πρώτα" το λησμόνησε οριστικά.
    Θα μείνει στην ιστορία ως εξαπτέρυγο του πιο άθλιου έλληνα πρωθυπουργού.
    Κρίμα...

    υγ:αυτός ο Ψαρριανός ντιπ αξιοπρέπεια δεν έχει; Τώρα στα γεράματα θα ντυθεί εξαπτερυγιώτης της πιο δοσίλογης κυβέρνησης της μεταπολίτευσης;

  15. Misha avatar
    Misha 01/04/2011 13:52:37

    Δεν κρατιούνται και καρφωνονται μεταξύ τους, οριοθετώντας τον κοινό τους εχθρό: την Παράδοση αυτού του τόπου.

    Η ομιλία του Μάνου στο συνέδριο της ΔΗ.ΑΡ.ας:

    Ευχαριστώ τον πρόεδρο σας Φώτη Κουβέλη για τη τιμή που μου έκανε όταν μου ζήτησε να σας απευθύνω χαιρετισμό στο πρώτο σας συνέδριο.
    Η καθιερωμένη πολιτική υποκρισία επιβάλλει στους εκπροσώπους των κομμάτων να χαιρετίζουν με ενθουσιασμό τη δημιουργία νέων πολιτικών τους αντιπάλων. Οι συνθήκες δεν μου επιτρέπουν να ακολουθήσω αυτή την τακτική.

    Δύο φορές στο παρελθόν συμπέσαμε απολύτως στις επιλογές μας με τον Φώτη Κουβέλη. Την πρώτη πριν από 6 χρόνια όταν καταθέσαμε ταυτόσημη πρόταση νόμου για τη ρύθμιση των σχέσεων κράτους και εκκλησίας. Μας απογοήτευσε τότε το γεγονός ότι το ΠΑΣΟΚ, με διάφορα ευτελή προσχήματα, λάκισε και δεν στήριξε την προσπάθεια που...
    το ίδιο είχε υιοθετήσει στο συνέδριο του. Συμπέσαμε για δεύτερη φορά όταν υποστηρίξαμε τις υποψηφιότητες Καμίνη και Μπουτάρη.
    Γενικώς λέγατε, με αφορμή τον παραλληλισμό μας στα θέματα της εκκλησίας, ότι με τους φιλελεύθερους του Μάνου συμφωνούμε σε ζητήματα ατομικών δικαιωμάτων και αμέσως μετά, ίσως από αίσθημα ενοχής επειδή συμφωνούσατε σε κάτι με εμένα, σπεύδατε να τονίσετε ότι διαφωνείτε απολύτως με όσα υποστηρίζω για την οικονομία.
    Υποθέτω ότι σήμερα, όσοι δεν λέτε ψέματα στον εαυτό σας, παραδέχεστε ότι αν με είχατε ακούσει τα τελευταία είκοσι χρόνια δεν θα είχαμε φθάσει εδώ που φθάσαμε.
    Η ελληνική οικονομία βρίσκεται στα πρόθυρα meltdown για να χρησιμοποιήσω παρόμοια ορολογία με εκείνη των φόβων που προκαλεί η πυρηνική καταστροφή στη Φουκουσίμα. ....

  16. γιαννης avatar
    γιαννης 01/04/2011 20:27:01

    γεια χαρα νταν μορτες.παιζει ενα βιντεακι με την μπαντα του δημου να μπουκαρει στο υπο καταληψη δημαρχειο.η προεδρος του πολιτιστικου οργανισμου ειναι η πρωην βουλευτης αννα φιλινη του κομματος του κουβελη που συνδιοικει με την παραταξη καμινη.φιλοευρωπαιστης με λιγοτερο κρατος,ενω ο ιδιος ειναι κρατικοδιαιτος.