#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/08/2013 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική σπέκουλα στον τραγικό θάνατο του Θανάση Καναούτη


Όπως ακριβώς το είχαμε προβλέψει. Ζεστό ακόμη το σώμα του άτυχου 19χρονου Θανάση Καναούτη και οι γνωστοί έκαναν το θαύμα τους. Σπέκουλα σε ένα τραγικό δυστύχημα γιατί; Για λίγα ψηφαλάκια; Για να στήσουν ένα σκηνικό έντασης; Ντροπή τους.


Ο ΣΥΡΙΖΑ, η τοπική οργάνωση της περιοχής αφού οργάνωσε εκδήλωση και πορεία, πήρε το λόγο και με ανακοινώσεις. Και τι έγραψαν οι ανεκδιήγητοι; «Ο  θάνατος του 19χρονου Θανάση Καναούτη επειδή δεν ακύρωσε ένα εισιτήριο αξίας 1,20 ευρώ αναδεικνύει με τον πλέον τραγικό τρόπο την κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει πλατιά στρώματα της ελληνικής κοινωνίας εξαιτίας της μνημονιακής πολιτικής. Η ανεργία που έχει σπάσει κάθε ρεκόρ, ο κοινωνικός αποκλεισμός μεγάλου τμήματος της νεολαίας, οι άθλιες συνθήκες εργασίας και διαβίωσης χιλιάδων συμπολιτών μας, συγκροτούν το ακραίο μνημονιακό πλαίσιο της φτώχειας, της απόγνωσης και της καταστολής.


Ο Θανάσης Καναούτης ήταν ένας ακόμα άνεργος νέος που δεν είχε χρήματα για να καλύψει έστω και τις στοιχειώδεις ανάγκες του. Το κόστος των μεταφορών στις αστικές συγκοινωνίες έχει εκτοξευτεί επί ημερών μνημονίου, ενώ η κυβέρνηση σχεδιάζει και νέα αύξηση για να συμμορφωθεί στις μνημονιακές δεσμεύσεις. Πρέπει τώρα να μπει ένα τέλος στην πολιτική που εξαθλιώνει τις ζωές μας και ωθεί χιλιάδες νέους και νέες στην απόγνωση και την απελπισία».


Αυτά έγραψαν οι φωστήρες της Κουμουνδούρου που σκύλευσαν στο άψυχο σώμα του νεαρού προτού αυτό ταφεί. Η σπίθα άναψε από τον ΣΥΡΙΖΑ και οργισμένοι φίλοι, συγγενείς και πολίτες του Περιστερίου, μαζί με ολίγους... αναρχικούς έσπασαν λεωφορείο της ΕΘΕΛ που βρήκαν μπροστά τους. Λες και με το να διαλύουν δημόσια περιουσία θα φέρουν το άτυχο παιδί πίσω. Ή μήπως είναι η αρχή για τα... Αυγουστιανά, σαν τα αντίστοιχα Δεκεμβριανά του Γρηγορόπουλου;


Αλλά έχει συνέχεια η αθλιότητα. Η Ραχήλ Μακρή των Ανεξάρτητων Ελλήνων, αποφάσισε να κάνει κριτική στον υφυπουργό Μεταφορών κ. Παπαδόπουλο.«Σαν να μην έχει συνειδητοποιήσει ότι χάθηκε μια ανθρώπινη ζωή, ο υποτιθέμενα υπεύθυνος υφυπουργός κ. Παπαδόπουλος μας ανακοίνωσε ότι οδηγός και ελεγκτής έκαναν καλά την δουλειά τους. Χωρίς σκέψη, χωρίς στοιχεία, χωρίς κανένα σεβασμό στην ανακριτική διαδικασία, χωρίς συνείδηση της ύπαρξης αρμόδιου δικαστηρίου, ο υφυπουργός εξέδωσε δήλωση - απόφαση. Η έλλειψη επαφής τους με το κοινωνικό γίγνεσθαι δεν τους επιτρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να πληρώσουν το αντίτιμο έστω και ενός εισιτηρίου. Δεν έχετε πλέον ούτε ιερό, ούτε όσιο. Σεβαστείτε επιτέλους την ανθρώπινη ζωή» δήλωσε η κυρία Μακρή.


Τι να πει κανείς από τυχαίους που πήραν θέσεις στο κοινοβούλιο; Άραγε θα ζητήσουν συγγνώμη όταν βγουν τα αποτελέσματα της έρευνας; Διότι απ' ότι λένε τα πρώτα στοιχεία, ο νεαρός διαπληκτίστηκε με τον ελεγκτή ο οποίος του τράβηξε την μπλούζα. Ο Καναούτης ξέφυγε, πάτησε το μπουτόν κινδύνου, το τρόλεϊ άρχισε να επιβραδύνει και αυτός άνοιξε την πόρτα για να πηδήξει έξω. Στην προσπάθειά του να φύγει εγκλωβίστηκε το πόδι του στην πόρτα, γι' αυτό και γύρισε το σώμα και χτύπησε το κεφάλι του στο πεζοδρόμιο.


Όμως, αυτά είναι θέματα που θα απασχολήσουν τη δικαιοσύνη. Η πολιτική αθλιότητα είναι ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί μετά το θάνατο του παιδιού. Ειδικά από κόμματα που θέλουν να κυβερνήσουν, όπως ο ΣΥΡΙΖΑ. Απαντώντας ο Σ. Κεδίκογλου τόνισε: «Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν δίστασε και αυτήν τη φορά να εκμεταλλευτεί ένα τραγικό θάνατο για κομματικούς λόγους», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, απαντώντας στην ανακοίνωση του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.


«Η απώλεια της ζωής του 19χρονου νέου μας έχει συγκλονίσει όλους και θα διερευνηθεί πλήρως. Δεν προσφέρεται όμως ούτε για κομματικές παντιέρες, ούτε για ρεσιτάλ λαϊκισμού. Βέβαια, αυτήν τη φορά ο λαϊκισμός είναι πολύ βαρύτερος και αγγίζει τα όρια της τυμβωρυχίας. Τα συνηθίζει άλλωστε αυτά ο ΣΥΡΙΖΑ...» επισήμανε ο κ. Κεδίκογλου.


 


ΣΧΟΛΙΑ

  1. vasvas avatar
    vasvas 16/08/2013 19:32:31

    Ένα ατυχέστατο συμβάν. Μία κατάσταση που όλα πήγαν στραβά. Ένα γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί και τον Αύγουστο του 2004. Όσοι χρησιμοποιείτε ΜΜΜ το έχετε ξαναδεί σε δεκάδες παραλλαγές, απλά με πιο νορμάλ κατάληξη. Όλα τα άλλα για την φτώχεια, την τρόικα και τους δολοφόνους του ΗΛΠΑΠ είναι συνειδητός λαϊκισμός του χαμηλότερου επιπέδου και σκύλευση του νεκρού. Τόσο απλά. Τόσο καθαρά!

    • Αθανασιος Μακρυγιαννης avatar
      Αθανασιος Μακρυγιαννης @ vasvas 17/08/2013 11:46:29

      ισως να καταλαβες φιλτατε πως δεν προκειται για ατυχες συμβαν.το καθαρμαπου εκανε ελενχο ειχαι στα χερια του εξουσια.και εκανε καταχρηση.εκανε την δουλεια του απρεπως.ειναι γεματη η πατριδα μας απο τετοιους.εκανε κατι για το οποιο ηταν ακαταληλος.το δημοσιο ειναι γεματο τετοιους.ευχωμαι να μην συμβη κατι τετοιο στο παιδι σου.

      • Γεμάτος απορίες avatar
        Γεμάτος απορίες @ Αθανασιος Μακρυγιαννης 17/08/2013 13:23:36

        Κύριε Μακρυγιάννη,
        Εύχομαι να μάθετε σύντομα ορθογραφία, ώστε να μπορείτε πιο έγκυρα να κατακεραυνώνετε την συμπεριφορά του "καθάρματος διαθέτοντος εξουσία" ελεγκτή, την οποία, φυσικά, δεν γνωρίζετε γιατί μάλλον δεν ήσαστε εκεί!

        • Simon Bolivar II avatar
          Simon Bolivar II @ Γεμάτος απορίες 17/08/2013 16:12:22

          Το δάχτυλο και το φεγγάρι...

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/08/2013 19:36:50

    H απαντηση σε παρομοια κατασταση ειναι να σπασεις τα δοντια του λαικισμου και αυτο γινεται μονο με ενα τροπο : με την παρασημοφορηση του ελεγκτη και την προαγωγη του απο τον υπουργο.

  3. airman avatar
    airman 16/08/2013 20:13:01

    Εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ ας παραδειγματιστούν από τους χαροκαμμένους γονείς οι οποίοι στις τραγικές στιγμές που βιώνουν τηρούν αξιοπρεπέστατη στάση! Ας μην προσβάλουν τη μνήμη του και ας σεβαστούν τους γονείς και τους οικείους του.
    Αλέξη, μάζεψέ τους αγόρι μου! Ντροπή!

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ airman 16/08/2013 23:06:42

      Δεν θα το έλεγα για τον πατέρα αυτό.
      Στο μάθημα της Φυσικής για την Αδράνεια, απουσίαζε.

      Καμία σχέση με τον πατέρα του αδικοχαμένου παιδιού από το μονοξείδιο της ψησταριάς.

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 16/08/2013 20:17:09

    Ενταξει, εχει χαθει καθε νοημα> τα ατομα γραψαν τη λεξη ''ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ'' σε ...αστικο λεωφορειο, λες και οι οδηγοι και οι υπαλληλοι των Μ.Μ.Μ ειναι hitmen. Ηδη μεγαλο-δικηγοροι προσκειμενοι στον Αλεξ Τσιπρ , εριζουν για να αναλαβουν την υποθεση...

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/08/2013 21:38:33

    Οἱ Συριζαίοι τή δουλειά πού ξέρουν καλά κάνουν,δηλαδή τήν πολιτική εκμετάλευση-καπήλευση κέθε τραγικοῦ γεγονότος-εὐκαιρίας,γιά νά ἀναρριχηθοῦν ὅσο ψηλότερα γίνεται.
    Ἐκεῖνο πού βλέπω εἶναι ὅτι,ἄν δέν ἦταν Αὔγουστος μέ ζέστη καί τόν κόσμο στίς παραλίες,ἀλλά ἦταν Δεκέμβρης πού ὅλοι θά ἦταν κλεισμένοι στά σπίτια τους,ἴσως νά εἴχαμε διαφορετικές ἀντιδράσεις...
    Τό ἄσχημο στήν ὅλη ἱ στορία,ἐκτός βέβαια τῆς ἀπώλειας μιᾶς ἀνθρώπινης ζωῆς,ἑνός ἑλληνόπουλου 19 χρόνων,εἶναι ὅτι πολλοί λαθραίοι κυκλοφοροῦν μέ τά ΜΜΜ τζάμπα,δέν τούς ἐλέγχει κανεῖς καί μᾶς εἰρωνεύονται κιόλας...

  6. Der Spiegel avatar
    Der Spiegel 16/08/2013 22:13:57

    Ο άνθρωπος, έχασε το παιδί του, για 1,2 €, στα καλά καθούμενα. Αυτή είναι η ουσία. Κατά τη γνώμη μου, όποια και να είναι η αλήθεια (θα προκύψει από την έρευνα, αν προκύψει, γιατί σε όσες περιπτώσεις η ευθύνη φτάνει μέχρι και τους πολιτικούς προϊσταμένους των δημόσιων λειτουργών, συνήθως τα πράγματα κουκουλώνονται. Θα μας πούνε πάλι ότι έπεσε επάνω σε κάποια ζαρντινιέρα και σκοτώθηκε, άρα έφταιγε η ζαρντινιέρα) ο ελεγκτής και ο οδηγός δεν έπρεπε να διαπληκτιστούν με το παιδί, όποια και να ήταν η συμπεριφορά του, γιατί ήταν άνθρωποι πολύ μεγαλύτεροι σε ηλικία και υποτίθεται σώφρονες και λογικοί, και επιπλέον εκπροσωπούσαν μια μεγάλη δημόσια εταιρεία που προσφέρει ζωτικές υπηρεσίες στο κοινωνικό σύνολο. Και παρ΄όλα αυτά συμπεριφέρθηκαν ως φουσκωτοί μπράβοι τοκογλύφων κατά χρεώστη του αφεντικού τους). Όταν προκαλούν στον άλλο βλάβη σημαντικά ανώτερη κατά το είδος και τη σπουδαιότητα από την βλάβη του 1,2 € που απειλήθηκε, δεν φταίνε?
    Όσοι τους δικαιολογείτε και έχετε παιδιά, μπορείτε να φαντασθείτε τον εαυτό σας στη θέση του δύστυχου πατέρα?
    Εδώ ο αντισυνταγματολόγος Βενιζέλος έκρυβε το στικάκι επί 1,5 χρόνια και ενώ κατά τη γνώμη εγκρίτων νομικών εβαρύνετο για απιστία και υπεξαίρεση, δεν κουνήθηκε μύγα, παρ' όλο που το δημόσιο ζημιώθηκε με εκατοντάδες εκατομμύρια (και ζημιώνεται ακόμη), στα 1,2 € κολλήσαμε? Ντροπή τους.
    όταν όμως παίρνουν οι πολιτικοί και διορίζουν τέτοια "λουλούδια", προκειμένου να χειριστούν ανθρώπους-επιβάτες, τί περιμένεις???

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Der Spiegel 17/08/2013 12:18:22

      Λαϊκίζεις αφόρητα και είσαι μέρος αυτού του σάπιου πράγματος που λέγεται "νεοελληνική κοινωνία της μεταπολίτευσης". Τουλάχιστον στα παιδιά μου προσπαθώ να τους μάθω να έχουν ένα ήθος. Δεν θα ήθελα να πουν, αν τις πιάσουν χωρίς εισιτήριο μεγαλώνοντας, ότι οι γονείς τους είναι άνεργοι ή άρρωστοι, χωρίς να είναι...
      Αλλά σε μία κοινωνία όπου οι τριαντάρηδες εξακολουθούν να είναι κακομαθημένα παιδάκια της μαμάς και του μπαμπά, δεν μπορεί να υπάρξει ίαση. Όχι μία, αλλά εκατό κρίσεις μας άξιζαν...

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 16/08/2013 22:42:46

    Είναι άτοπο να καταλογίζει κανείς ευθύνες στην πολιτεία, για το θάνατο του νεαρού στον ηλεκτρικό. Επίσης, είναι υπερφίαλο και επικίνδυνο, να επιδιώκει κομματικό κέρδος, η αντιπολίτευση.

    Βρίσκω όμως, ότι μέσα από το συγκεκριμένο θλιβερό συμβάν της απώλειας του νέου παιδιού, με αφορμή το εισιτήριο, υπογραμμίζονται κάποια ζητήματα, που πρέπει να μας προβληματίζουν:
    Το πρώτο που βλέπω, είναι το θέμα της ηθικής τάξης και δικαιοσύνης. Με την έννοια, ότι, αν υπάρχουν Έλληνες, που είναι θριαμβευτικά αθώοι για την πολύμορφη παρακμή της Ελλάδας, αυτοί είναι οι ΝΕΟΙ. Κι αν υπάρχει ελπίδα, να βγει η χώρα από το τέλμα, η ελπίδα είναι πάλι, η νεολαία. Παιδιά, στην ηλικία των 18 ή 19 ή 20 ετών (εξαιρώντας τις περιπτώσεις εκείνων, που ίσως παρασύρονται σε περίεργες οργανώσεις) οφείλουν να είναι στο επίκεντρο της προσοχής, του σεβασμού, της προστασίας και του ενδιαφέροντος. Του επίσημου κράτους, αλλά και της υπόλοιπης κοινωνίας, των «μεγάλων».
    Δεύτερο, σε ότι αφορά την εισπρακτική αυστηρότητα και τον τρόπο που αυτή εφαρμόζεται από τους αρμόδιους, θα πρέπει να θεσπιστούν κάποια όρια, έτσι ώστε, να μην θίγεται η αξιοπρέπεια, η υπόληψη, και φυσικά, επ’ ουδενί, να μην τίθεται σε κίνδυνο η ίδια η ζωή, του πολίτη που ελέγχεται. Να καθίσταται σαφές στους διενεργούντες τους ελέγχους, ότι σκοπός των ελέγχων είναι οι νόμιμες εισπράξεις (και όχι τα πρόστιμα αυτά καθαυτά, τα οποία προφανώς έχουν συμβολικά, αποτρεπτικό χαρακτήρα).
    Το σημαντικότερο όμως, είναι αυτή, η εισπρακτική αυστηρότητα, να εξαντλείται πρωταρχικά, στους «καρχαρίες» και υπαίτιους, για τη χρεωκοπία της χώρας.

  8. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/08/2013 22:43:00

    O ίδιος ο Μηλιός έκανε λόγο για "δολοφονία".
    Δεν έχω πλέον καμία αμφιβολία. Το θέμα δεν είναι μόνο πολιτικό( ροπή προς λαικισμό, κομματική καπηλεία κλπ). Ο Τσίπρας και η ηγετική ομάδα είναι ξετσίπωτοι. Εντελώς σαπισμένοι.
    υγ: για την Ραχήλ...Τα θερμά συγχαρητήρια στους "σοφούς" ψηφοφόρους της ευρύτερης κεντροδεξιάς. Ευτυχώς "ξυπνήσανε", όπως έλεγαν στην πλατεία.

  9. aris. aold avatar
    aris. aold 16/08/2013 23:12:12

    Συριζα περιστεριού τέως ΠΑΣΟΚ περιστεριού τα παιδιά του Βαγγέλη γιαννοπουλου που είχαν καταδικάσει επί παντοδυναμίας τους το περιστέρι να είναι η χειρότερη συνοικία.

    Ευτυχώς άλλαξαν οι ισορροπίες και μέσα σε τρεις τετραετίες μετατράπηκε το περιστέρι στην ποιο φωτεινή πόλη της Δυτικής Αθήνας.

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ aris. aold 17/08/2013 13:32:40

      Από δήμαρχο προερχόμενο από το ΔΗΚΚΙ

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/08/2013 23:29:36

    Η λύση η μοναδική είναι να επιτρέπεται επιβίβαση ΜΟΝΟ από τη μπροστινή πόρτα και, ακόμα καλύτερα, να υπάρχει ηλεκτρονικό εισιτήριο, αλλά ποιος ακούει.... Στο Μόντρεαλ του Καναδά μπαίνει ένας-ένας επιβάτης από τη μπροστινή μόνο πόρτα, περνούν την ηλεκτρονική κάρτα στο μηχάνημα μπροστά στα μάτια του οδηγού, όποιος δεν έχει εισιτήριο (λίγοι) το αγοράζει με ψιλά από το ίδιο μηχάνημα και ελεγκτής δεν υπάρχει. Και στο Παρίσι, μόνο από μπροστά μπαίνεις στο λεωφορείο. Την επιβίβαση από παντού την επέβαλαν οι πασόκοι συνδικαλιστές του ΟΑΣΑ, οι Σταμουλοκολλάδες, για να μην έχουν να ελέγχουν τα εισιτήρια. Και οι κυβερνήσεις της Νουδούλας (η υποτιθέμενη "Δεξιά"....) το ανέχονται αυτό....Το ίδιο ισχύει με τις μπάρες στο μετρό: Η μόνη πόλη του δυτικού κόσμου με το μετρό χύμα, χωρίς μπάρες. Οι τουρίστες μένουν άναυδοι με το πόσο κιμπάρηδες είμαστε....Ο λαϊκισμός πάει σύννεφο και μετά μας φταίει η Μέρκελ και ο Σώυμπλε και οι "σκοτεινές δυνάμεις" και τα "ξένα κέντρα". Δεν τα χρειαζόμαστε αυτά, μπορούμε να καταστραφούμε και μόνοι μας....Σας λέω ότι όλοι οι ομογενείς έξω μας περιγελούν και κατά 80% έχουν δίκιο....
    Οι παλιότεροι εδώ θυμούνται και τον εισπράκτορα. Όποιος δεν είχε να πληρώσει, δεν έμπαινε στο λεωφορείο. Αυτά σε εποχές δύσκολες. Εδώ ο κάθε κάγκουρας που ποζάρει στο φατσομπούκ με μπύρες και γκόμενες και κάθε μέρα φραπεδιάζει με παρέες, δηλώνει όταν τον πιάσουν ότι είναι άνεργος, ότι η γιαγιά του πεθαίνει στο νοσοκομείο, ότι η μαμά του έχει καρκίνο και είναι άνεργη, ότι ο μπαμπάς του είναι ανάπηρος από πολυομελίτιδα και όλα αυτά επειδή δεν θέλει να δώσει το 1,5 ευρώ για το εισιτήριο. Ούτε τη μαγκιά δεν έχει να πει ότι δεν έχω εισιτήριο επειδή δεν ήθελα να βγάλω. Αηδία...
    Το Κράτος δεν θέλει στην Ελλάδα να κάνει τη δουλειά του, λειτουργεί με τη λογική της αρπαχτής. Σήμερα στο Σύνταγμα είχε πάλι μαύρους με σεντόνια, στα 100 μέτρα από τη Βουλή και κάτω από το Υπουργείο Οικονομικών! Έχουμε γίνει λαός πιθηκανθρώπων, που μιλάμε για αναρχία και αντίσταση και δικαιώματα και διάφορα άλλα φαιδρά και δεν καταλαβαίνουμε τι λέμε. Η Αριστερά κατάφερε να αλλοτριώσει ακόμα και μέρος των δεξιών. Το ΚΚΕ και τα διάφορα νόθα παιδιά και αποπαίδια του κατάφεραν να περάσουν στον ελληνικό λαό τη νοοτροπία της ήσσονος προσπάθειας, της τζάμπα μαγκιάς, της αλητείας, της έλλειψης αιδούς, της απουσίας κάθε αρχής. Είσαι πεζός, σε χτυπάει αυτοκίνητο και ο οδηγός δεν ζητάει συγγνώμη (μου έχει συμβεί προσωπικά). Αυτό δεν το έχω δει σε καμία άλλη χώρα του ανεπτυγμένου κόσμου, μόνο στην Αλβανία και εδώ. Πηγαίνετε στην Αλβανία, θα διαπιστώσετε ότι μόνο με τους Αλβανούς μπορούμε να συγκριθούμε στο καφριλίκι, αυτός είναι ο πραγματικά "αδελφός λαός" μας και να το χωνέψουμε. Αν δεν μας τιμάει αυτό, too bad....
    Και το κακό διαιωνίζεται, επειδή οι ελληναράδες γονείς που δεν σέβονται τίποτα, μαθαίνουν έτσι και τα παιδιά τους. Ειλικρινά, δεν θα ήθελα τα παιδιά μου να ζήσουν σε αυτή τη χώρα, έχω σταματήσει να προσπαθώ με τα χίλια ζόρια να βλέπω θετικά εκεί που δεν υπάρχουν....Η Ελλάδα μόνο με μία μεγάλη καταστροφή θα μπορέσει να αλλάξει μυαλό, αυτό το πιστεύω βαθύτατα...
    Καλή σας νύχτα...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΒΙΣ 16/08/2013 23:48:22

      Ἡ Ἑλλάδα ἔχει ἤδη καταστραφεῖ...

    • airman avatar
      airman @ ΒΙΣ 17/08/2013 00:08:02

      ''Η Ελλάδα μόνο με μία μεγάλη καταστροφή θα μπορέσει να αλλάξει μυαλό, αυτό το πιστεύω βαθύτατα…''
      Όποιος πιστεύει ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι σε αυτό τον τόπο είναι ο τελευταίος που θα προσπαθήσει να κάνει κάτι γι' αυτό. Αν πιστέψουμε λοιπόν ότι μια καταστροφή είναι η λύση τότε αυτό μας αξίζει.
      Αλέξη ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ airman 17/08/2013 12:15:41

        Ο καθένας, αγαπητέ μου, μπορεί να κάνει κάτι και πρέπει να το κάνει στο μέτρο της δύναμής του. Όταν όμως το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας έχει τη νοοτροπία του τσαμπουκά, του "έτσι γουστάρω", της ήσσονος προσπάθειας, του άκρατου ατομικισμού, της απείθειας στον νόμο, της ασέβειας προς κάθε αξία, μπορείς να μου πεις πώς θα διορθωθεί μία τέτοια κοινωνία; Πώς θα διορθωθεί το κακό όταν βρίζει ο παράνομα παρκαρισμένος οδηγός τον ανάπηρο με το καρότσι επειδή του έκανε παρατήρηση; Και γύρω δεν αντιδρά κανείς; Αυτός που βρίζει, έχει μάθει και τα παιδιά του να κάνουν έτσι και αυτοί που δεν αντιδρούν γύρω του, έμμεσα συνευδοκούν...Η αρρώστια είναι πολύ βαθιά. Ο 19χρονος νεαρός βαφτίστηκε ανήλικο παιδάκι που δεν είχε καν δικαίωμα ο οδηγός να το κατεβάσει από το τρόλλεϋ, "επειδή ήταν 10 η ώρα τη νύχτα". Στις φωτογραφίες που είχε ανεβάσει ο μακαρίτης στο φατσομπούκ από τα μπαρ, τι ώρες πήγαινε; Κάπου διάβασα ότι δικαιούτο μειωμένου εισιτηρίου. Είπε δημοσία ψέμματα στον ελεγκτή ότι και οι δύο γονείς του είναι άνεργοι, και το διέψευσαν οι ίδιοι μετά! Και εξακολουθούμε να λέμε ότι τον σκότωσε η ανέχεια, η τρόικα, το μνημόνιο....
        Δεν κρίνω τη συμπεριφορά των ελεγκτών ή των οδηγών, μπορεί να είναι άθλια, κρίνω το ήθος του θανόντος. Όχι το ότι δεν έβγαλε εισιτήριο, αυτό δεν το θεωρώ σοβαρό, αλλά τη συμπεριφορά του όταν τον έπιασαν επ' αυτοφώρω και κυρίως την ευκολία του στο ψέμμα.
        Και βγαίνει πάνω από τη μισή Ελλάδα και του δίνει δίκαιο. Πώς αυτό θα διορθωθεί; Με ποιο τρόπο νομίζεις εσύ;
        Ως χριστιανός θα σου απαντήσω: Με τη μετάνοια (αν θες πές το "αναστοχασμό", δεν θα διαφωνήσω).
        Η καταστροφή είναι και ένας τρόπος επίτευξης αυτού του συλλογικού "αναστοχασμού".

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ ΒΙΣ 17/08/2013 13:50:55

          "Είπε δημοσία ψέμματα στον ελεγκτή ότι και οι δύο γονείς του είναι άνεργοι, ...."
          Κι εσύ που το ξέρεις ΒΙΣ ότι αυτά τα είπε ο νέος;
          Ήσουν αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας ;

          Αν δεν ήσουν αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυρας, τότε για να τα λες αυτά, σημαίνει ότι,
          στηρίζεσαι στις μαρτυρίες των παρευρισκομένων επιβατών του ηλεκτρικού.
          Μαρτυρίες που επίσης κάνουν λόγο, για σπρώξιμο του νέου. Αυτές τις μαρτυρίες τις πιστεύεις ;

          Ή θεωρείς, ότι είναι αντικειμενικό να επιλέγεις, όποιες από τις μαρτυρίες των επιβατών κρίνεις ότι σε βολεύουν, για να καταλήξεις στα επιθυμητά σου συμπεράσματα ;;!!

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ roadrunner 17/08/2013 18:39:01

            Αυτόπτες μάρτυρες είπαν ότι είπε στον ελεγκτή ότι οι γονείς του είναι άνεργοι και αυτός είναι άνεργος (είναι φαναρτζής όμως...). Έγραψα αυτό που διάβασα ότι είπαν οι αυτόπτες...Με αυτό το επιχείρημα οι διάφοροι ιδεολόγοι τζαμπατζήδες και μπαταξήδες του Σύριζα και άλλων χώρων τον υπερασπίστηκαν, δηλαδή ότι οι γονείς του παιδιού ήταν άνεργοι!
            Τον είδες τον νεαρό τι όγκο είχε και τον αντίστοιχο όγκο του ελεγκτή; Φυσικά και έγινε καυγάς και χειροδικία μέσα στο όχημα, δεν θέλει κανείς μυαλό να το καταλάβει. Εγώ έκρινα την όλη του συμπεριφορά, όχι το ότι μπήκε χωρίς εισιτήριο...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 17/08/2013 02:46:38

      Και που να δεις τι εχει να γινει οταν γινουν Κυβερνηση οι Συριζο-Ανελ... Ας μαζευουμε σιγα-σιγα εμφιαλωμενα νερα και ξηρα τροφη, γιατι βλεπω μεγαλα δραματα και δεν κανω καθολου πλακα.

    • WY avatar
      WY @ ΒΙΣ 17/08/2013 10:19:43

      ## Καλή σας νύχτα…##.

      ........................................................

      ..καί καλή νύκτα Ελλάδα!!!

      υ.γ.

      Τό απίστευτο ΄Ελληνικό κοινωνικο-οικονομικο-πολιτικό μπάχαλο,μοναδικό στίς χώρες τής Δ.Ευρώπης καί κυρίως τού βορρά,είναι εμφανές/αποκαλύπτεται, μόνον όταν έχεις επισκεφθή τίς χώρες αυτές καί μέ σημείον πλέον αναφοράς τήν χώρα μας,ασυνείδητα ή συνειδητά, κάνεις τίς συγκρίσεις.
      Καί τότε μονολογείς μέ απογοήτευση :
      ΔΙΑΤΙ ρέ παιδιά ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ???

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ ΒΙΣ 17/08/2013 10:51:45

      Αφιερωμένο :
      Βλαντιμίρ Μαγιακόφσκι - Επίκαιροι αμίλητοι
      Την ώρα που αεροκοπανάνε οι άρχοντες
      περί δημοκρατικής τάξης,
      ανάμεσά μας οι αμίλητοι ζούνε.
      Κι όσο σαν δούλοι εμείς μένουμε σιωπηλοί,
      οι ηγεμόνες δυναμώνουν,
      ξεσκίζουν, βιάζουν, ληστεύουν,
      των ανυπόταχτων τα μούτρα τσαλακώνουν.
      Ετούτων των αμίλητων το πετσί,
      περίεργα θα ’λεγες είναι φτιαγμένο.
      Τους φτύνουνε καταπρόσωπο κι αυτοί σκουπίζουνε σιωπηλά
      το πρόσωπο το φτυσμένο.
      Να αγριέψουνε δεν το λέει η ψυχούλα τους,
      και που το παράπονό τους να πούνε;
      Απ’ του μισθού τα ψίχουλα, πώς να αποχωριστούνε;
      Μισή ώρα, κι αν, βαστάει το κόχλασμά τους,
      μετά αρχινάνε το τρεμούλιασμά τους.
      Ει! Ξυπνήστε κοιμισμένοι!
      Από την κορυφή ως τα νύχια ξεσκεπάστε τους,
      άλλο δε μας μένει.

      • WY avatar
        WY @ Μ.Β 18/08/2013 13:20:51

        Τί κι άν κραυγάζει ό ποιητής
        ## Ει! Ξυπνήστε κοιμισμένοι!
        Από την κορυφή ως τα νύχια ξεσκεπάστε τους,
        άλλο δε μας μένει.## ;;;

        --------------------------------------------


        Χωρίς περίσκεψιν,χωρίς λύπην,χωρίς αιδώ,
        μεγάλα κ΄ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.
        Κάι τώρα κάθημαι καί απελπίζομαι εδώ.
        ΄Αλλο δέν σκέπτομαι : τόν νούν μου τρώγει αυτή ή τύχη,
        διότι πράγματα πολλά έξω νά κάμω είχον.

        Ά!!,όταν έκτιζαν τά τείχη πώς νά μήν προσέξω!
        Αλλά δέν ήκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
        Ανεπαισθήτως μ΄έκλεισαν από τόν κόσμον έξω.
        (Τείχη/Αλεξανδρινός).


        .......
        ...............................................Έμείς οί μυημένοι
        γνωρίζουμε γιά ποιόνα εγράφησαν οί στίχοι.
        Οί Ανίδεοι ΄Αντιοχείς διαβάζουν.......΄Εμονίδην

        (Τέμεθος,΄Αντιοχεύς 400 μ. Χριστόν/Αλεξανδρινός)

    • κανενας avatar
      κανενας @ ΒΙΣ 17/08/2013 19:51:58

      πολυ σωστα οσα λετε αλλα λαικιζετε το ιδιο αφορητα οταν για ολα τα δεινα της χωρας σας φταιει η αριστερα και το κκε (ο πλεον συντηρητικος χωρος) ή αλλες φορες οι μεταναστες..επισης δεν προσφερετε καμια λυση σε χιλιαδες νεους που δεν εχουν λεφτα, ειναι αξιοπρεπεστατοι κι εχουν αναγκη τα ΜΜΜ...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ κανενας 17/08/2013 20:36:42

        Δηλαδή, κατά την άποψή σου, ο συγκεκριμένος, με δύο γονείς να εργάζονται και (λένε) ο ίδιος επίσης εργαζόμενος και δικαιούχος μισού εισιτηρίου γιατί ήταν σε μία τεχνική σχολή, δεν είχε λεφτά να καταβάλει το αντίτιμο του μισού εισιτηρίου....
        Πείτε μου ότι ονειρεύομαι και δεν είναι όλα αλήθεια αυτά που ακούω....Απορώ με τόσο παραλογισμό που υπάρχει στη χώρα αυτή, πώς και η κρίση δεν ήρθε 30 χρόνια νωρίτερα....

        • κανενας avatar
          κανενας @ ΒΙΣ 18/08/2013 02:12:47

          δεν μιλησα για το παιδι που χαθηκε και δεν θελω ν'αναφερθω καθολου σ'αυτο για ευνοητους λογους. Δεν μ'ενδιαφερει τι δουλεια κανουν οι γονεις του κι αν ειχε λεφτα ή οχι. Εκανα μια παρατηρηση οτι λετε καποια σωστα πραγματα αλλα καταληγετε παντα σε μανιχαιστικα σχηματα αριστεροι-δεξιοι κτλ..ειναι της μοδας η αποψη οτι για ολα φταιει η μεταπολιτευση και το πασοκ..εχετε δαιμονοποιησει την αριστερα οπως πολλοι εχουν δαιμονοποιησει την τροικα και τα ξενα κεντρα..αναπαραγετε την ιδια λογικη.

  11. GJ avatar
    GJ 16/08/2013 23:51:38

    Κάποιοι νομίζουν οτι το κράτος είναι μια αόριστη έννοια ένας άμορφος εχθρός τον οποίο όποτε μας τι "δώσει" τον πολεμάμε. Ξεχνάμε όμως οτι το κράτος ειμαστε όλοι εμεις και πολεμώντας το ουσιαστικά πολεμάμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Ας υποθέσουμε οτι δεν πληρώνουμε πχ. τα εισιτήρια μας, ωραία, όλοι ως ένδειξη "αντίστασης", 2 πράγματα μπορεί να γίνουν, ή να αυξηθούν κ άλλο τα εισιτήρια (φαύλος κύκλος) ή να σταματήσουν οι συγκοινωνίες ελλείψει χρημάτων κ τότε τι??? Ποδαράκια? Ας κάνουμε συνειρμικά κ άλλες τετοιες σκεψεις, με τα νοσοκομεια, τις δημόσιες υπηρεσίες. θα μου πείτε δεν προσφέρουν υπηρεσίες τσαμπα τα πληρώνουμε. Ο έχων τα φραγκα θα βρει τον τρόπο θα παει έξω θα παει σε ένα ιδιώτη, κατι θα κανει, ο μη έχων όμως ??? Σκεφτείτε τα ολοι και απομονώστε τους επικίνδυνους "λαοπλάνους". Στις επαναστάσεις πάλι ο λαουτζικος την "πατούσε" αυτός σκοτωνόταν. Οι πλούσιοι κ οι μυημένοι, μιλάω στα εκάστοτε πολιτικά - επαναστατικά κατεστημένα την έβγαζαν καθαρή. Ο Στάλιν από τα γεράματα πηγε, δεν πέθανε στο πεδίο της μαχης-επανάστασης όπως εκατομύρια παιδιά του λαου. Δες τε την παγίδα και όχι το τυράκι...
    ...Αααα και για να τα λέμε όλα, ο συγχωρεμένος δεν ήτανε άνεργος δούλευε φαναρτζής...

  12. Ξένος avatar
    Ξένος 17/08/2013 04:03:52

    Όταν συντρέχουν οι κατάλληλες συνθήκες το δάσος απειλεί με γενική ανάφλεξη σπεκουλάροντας πάνω στην παραμικρή σπίθα.

  13. Ωνάσης avatar
    Ωνάσης 17/08/2013 07:49:45

    Θα πούμε οτι η Ελλάδα έχει αλλάξει, όταν θα πάψουν οι Έλληνες να ψηφίζουν ό,τι ψήφιζε ο μπαμπάς τους, ο παππούς του κι ο προπάππος του, όταν τιμωρητικά θα πάψει να ψηφίζει αυτούς που τον χρεοκόπησαν, όταν θα πάψει να ψηφίζει αυτούς που νγωρίζει με σιγουριά οτι δεν διορθώνονται, όταν θα πάψει να πιστεύει ότι αυτοί που μας χρεοκόπησαν είναι οι μόνοι που μπορούν να διαχειριστούν τις τύχες του για να τον σώσουν, όταν θα αρνείται να δεχθεί να τον διοικούν άσχετοι, αγράμματοι, άεργοι, αν-ένσημοι και ανεπάγγελτοι κομματικοί στρατοί και θα διαδηλώνει και θα επαναστατεί, όταν θα βγαίνει στους δρόμους όποτε παραβιάζεται από την εξουσία το Σύνταγμα και οι νόμοι, όταν με δόλο και από πρόθεση δεν θα συλλαμβάνεται η φοροδιαφυγή λόγω της διαπλοκής της εξουσίας με τους μεγαλοφοροφυγάδες (στους οποίους ανήκει και μια μεγάλη μερίδα των "διωκτών" της φοροδιαφυγής , όταν η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών θα γίνεται με λεφτά των τραπεζιτών και των καταθετών (οι οποίοι παίζουν και κερδίζουν ή χάνουν, όπως οι μικρομεσαίοι επαγγελματίες που χρεοκοπούν και κλείνουν) και όχι με τα λεφτά των υποζυγίων που ουδέποτε συμμετείχαν στα κέρδη, όταν οι πολιτικοί θα μπαίνουν από το λαό στο χρονοντούλαπο της ιστορίας οσάκις τα αποθεματικά των ταμείων τους κατατίθενται χωρίς τόκο ή παίζονται στο χρηματιστήριο, ή σε δομημένα ομόλογα ή γίνονται (εν αγνοία των ασφαλισμένων) ομόλογα και κουρεύονται, όταν θα μαυρίζει αυτούς που θα του δίνουν από 1/1/2015 360 € σύνταξη, επειδή του φάγανε τα αποθεματικά της ασφάλισης κατά τον τρόπο που προαναφέρθηκε, όταν θα διαδηλώνει στους δρόμους οσάκις η κυβέρνηση, αυτούς που ο λαός τους έβαλε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, αυτή τους τοποθετεί εκπροσώπους του στην Παγκόσμια Τράπεζα (μα ποιούς εκπροσωπεί ο Παπουτσής εκεί πέρα με 12.000€ μισθό το μήνα, αφού ο λαός αποφάνθηκε ότι δεν μπορεί να τον εκπροσωπεί, και τον έστειλε σπίτι του???). Έτσι σκέφτονται και ενεργούν στο εξωτερικό οι "προηγμένοι" λαοί.
    Όταν τέλος, θα σηκωθεί από τον καναπέ και θα είναι σε θέση να κάνει και αυτός μια "Γαλλική επανάσταση" για να ξεβρωμίσει ο τόπος, ύστερα από μια δίκαια δίκη!!!!!!!!!!

  14. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/08/2013 09:00:22

    Πρίν απο λίγες μέρες σε ρεπορτάζ για την άνοδο της Χρυσής Αυγής στην Ελλάδα με τίτλο «Σκηνοθέτης αποτυπώνει το ανεξέλεγκτο ρατσιστικό μίσος του ελληνικού εχθρικού κόμματος Χρυσή Αυγή». επισημάνθηκε πώς στην Ελλάδα οι νέοι αγνοούν τα διδάγματα του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη και ταυτίζονται πιο εύκολα με θρύλους πολεμιστών, όπως οι Σπαρτιάτες - και δη της Χολιγουντιανής εκδοχής αυτών.

    Αν στρέψουμε την ματιά μας στην γειτονική Τουρκία θα δούμε πως η ισλαμιστική εκπαίδευση στα περίφημα σχολεία εκμάθησης του κορανίου και εντος των ισλαμικών αδελφοτήτων οι περισσότεροι νέοι συγκροτούν έναν ιδιαίτερα σκληρό χαρακτήρα απέναντι σε οτιδήποτε μη ισλαμικό και τουρκικό, ενώ ταυτόχρονα πλάθουν έναν δικό τους κόσμο, όπου το Ισλάμ και ο Τουρκισμός είναι οι υπέρτατες αξίες, ενώ όλοι οι άλλο που δεν διαθέτουν το πολιτιστικό υπόβαθρο " Τούρκος και μουσουλμάνος, είναι κατώτερα όντα κατα συνέπεια για ιερούς λόγους επιβάλλεται να "πεθάνουν" όταν απειλείται το ένα ή το άλλο.Ομως και ο κεμαλισμός ως η ιδεολογία με βαθιές ρίζες στην Οθωμανική αυτοκρατορίας δίνει στην ισχύ και τη δύναμη την ίδια βαρύτητα Σεβασμός σε όποιος ασκεί εξουσία με τα εφόδια αυτά, δημόσια ταπείνωση και πλήρης ανυποληψία σε όσους δεν μπορούν να ασκήσουν εξουσία και καθίστανται υποτελείς.Σε τι διαφέρει η δική μας εκπαίδευση κα ιη εκπαίδευση που λαμβάνουν οι Νέοι στην Ελληνική Κοινωνία;

    Ξαναγυρνώντας στην Ελλάδα αξίζει κανείς να θυμηθεί την ρήση του Ηλία Ηλιού κατά τα την δεκαετία του 1960 όταν απέναντι στην βία και την τρομοκρατία του σκληρού παρακράτους της δεξιάς αντιπαράθεσε το "Θά σας ταράξουμε στην Νομιμότητα" δηλαδή δεν θα ασκηθεί βία παρά μόνο σε περίπτωση αυτοάμυνας, όταν απειλείται η ζωή και η σωματική ακεραιότητα του κάθε Έλληνα Πολίτη.Συνάντησε δε σφοδρότατες αντιδράσεις απο το ΚΚΕ το οποίο θεωρούσε μια τέτοια στάση ως ηττοπαθής.

  15. Nik avatar
    Nik 17/08/2013 11:30:13

    Αν είχε πάθει κακό ο ελεγκτής πάλι τα ίδια θα είχαμε με σύνθημα το δίκαιο του εργάτη κλπ κλπ. Κλασσική αριστερίστικη γυφτιά η εκμετάλλευση του συμβάντος.

  16. tk avatar
    tk 17/08/2013 12:27:43

    Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια ρε παιδιά, δεν θέλει και πολύ μια απλή λογομαχία να φτάσει στα άκρα. Η θέση του ελεγκτή είναι μια ευαίσθητη θέση, θεωρώ τουλάχιστον βλακώδες να δουλεύουν άνθρωποι εκεί που δεν ξέρουν τα στοιχειώδη σε σχέση με το πως να συμπεριφέρονται, πως να χειρίζονται ακραίες καταστάσεις και ειδικές περιπτώσεις οι οποίες έτσι όπως καταντήσαμε μπορεί να μην είναι και λίγες. Όποιος κυκλοφορεί με λεωφορεία τρένα κλπ συχνά είναι σίγουρο ότι τουλάχιστον μια φορά θα έχει τύχει σε ανάγωγους υπάλληλους σε έλεγχο που νομίζουν ότι είναι η απόλυτη εξουσία. Αυτό είναι διαταραχή ρε παιδιά, δεν μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά αν έχεις τέτοια προβλήματα.
    Δυστυχώς τα έκτροπα, οι ηλιθιότητες της διαμαρτυρίας του κ@λου που κάποιοι συντονίζουν και οργανώνουν,αντί να βοηθήουν προς την λύση για όποια προβλήματα υπάρχουν, αποπροσανατολίζουν και φέρνουν άλλα αποτελέσματα. Κρίμα όμως γιατί όλοι αυτοί νομίζουν ότι είναι και μορφωμένοι, καλλιεργημένοι άνθρωποι, τρομάρα τους.
    Ελπίζω, εύχομαι και προσεύχομαι, κάποια μέρα όλοι αυτοί οι "επαναστάτες" της δεκάρας να είναι απλώς μια μαύρη ξεχασμένη ιστορία για τον τόπο!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ tk 17/08/2013 18:44:47

      Δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν ελεγκτές, θα μπορούσε ο οδηγός να ελέγχει ποιος μπαίνει, αν η επιβίβαση γίνεται από τη μπροστινή πόρτα. Αλλά το κράτος δεν θέλει να το εφαρμόσει. Αυτά τα έγραψα και εγώ και άλλοι εδώ μέσα, δεν κομίζουμε γλαύκα εις Αθήνας. Ζητούμε να εφαρμοστεί το αυτονόητο, ό,τι εφαρμόζεται σε όλες τις αστικές συγκοινωνίες του κόσμου (εκτός Πακιστάν, Μπαγκλαντές και Αιγύπτου, ίσως....). Αλλά το κράτος προτιμά να τα έχει καλά με τους συνδικαλιστάρες των αστικών συγκοινωνιών παρά να βρει έναν αποτελεσματικό τρόπο να αποτρέπει τη διαρροή εσόδων.

  17. Ελλην πολιτης avatar
    Ελλην πολιτης 17/08/2013 14:23:00

    Καποιοι ξεχνατε να αναφερετε -ισως παλι δεν το γνωριζετε- οτι οι ελεγκτες παιρνουν το 40% των προστιμων που επιδικαζουν!

  18. πολίτης avatar
    πολίτης 17/08/2013 14:43:00

    Οι νοικοκυραίοι στην Καινή Διαθήκη σίγουρα θα ήταν οι Φαρισαίοι.
    Δηλ. κανείς από σας που σκούζετε για τη νομιμότητα δεν έκλεψε ούτε για λίγα την εφορία; Δεν έκανε καμιά άλλη παρατυπία ή παρανομία έστω μικρή; Πόσο εύκολο να κρίνεις το εύκολο θύμα.
    Να μιλάς για φατσομπουκ, μπαρ και γκόμενες. Τι ακριβώς ανατρίχιασε κάποιους στη φωτό; Γιατί εγώ είδα έναν νεαρό με την κοπελιά του και δυο φραπεδάκια μπροστά τους. Αν κάποιος πιο παρατηρητικός είδε σούσι, ας μας το πει.
    Αλλά βλέπεις δεν είναι Βόρειος, να κάτσει να τα μετρήσει, να πει, με παίρνει να βγω για καφέ; Τόσα για καφέ, τόσα για εισιτήριο, ας κάτσω μέσα.
    Όντας νότιος και δη Έλληνας, είχε την ψευδαίσθηση ότι στην εποχή μας έχει το δικαίωμα να βγει βόλτα. Τόλμησε δε ο μπατίρης να έχει και κοπέλα και φαντάσου δηλ. θράσος, μπορεί να την κέρασε κιόλας!
    Και μπαίνει στο λεωφορείο που τα 19χρονα πλουσιόπαιδα δεν μπαίνουν ούτε από περιέργεια και σίγουρα δεν πανικοβάλλονται από τα πρόστιμα.
    Θέλεις γιατί δεν είχε, θέλεις από ανοησία, δεν έβγαλε εισιτήριο. Κάποιος σχολίασε σε άλλη ανάρτηση ότι αυτό γινόταν πάντα στα ΜΜΜ. Σήμερα όμως δεν μπορείς να κρίνεις με τα κριτήρια του πάντα. Σήμερα υπάρχει φτώχεια. Και αίσθηση αδικίας και ατιμωρησίας.
    Όταν αυτοί που έριξαν την Ελλάδα στα βράχια μας βγάζουν τη γλώσσα ή μας μοστράρονται για σωτήρες, η μικροαπατεωνιά του τζαμπατζή όπως τον αποκάλεσαν, είναι ανέκδοτο να μπαίνει στην ίδια ζυγαριά.
    Δεν λαϊκίζουμε εμείς, εσείς είστε υποκριτές.
    Και έχουμε και τον έτερο των Αθλίων, τον Ιαβέρη των λεωφορείων που σε κοιτάει με την εξουσία του ενός λεπτού. Που παίρνει και πριμ παραγωγικότητας για τα πρόστιμα που θα πληρωθούν. Όχι περισσότερο από 200- 250 ευρώ ειπώθηκε, αλλά κλείνουν τρύπες και για να τα αποκτήσει θα τραβήξει και άλλες μπλούζες.
    Όταν τα έσοδα έχουν μπει πάνω από τις ζωές, κανείς δεν ενδιαφέρεται να εκπαιδεύσει τον ελεγκτή ότι δεν διαπληκτίζεται ποτέ με τον επιβάτη.
    Είμαστε πράγματι σε μεγάλο κατήφορο ως κοινωνία, όχι γιατί δεν τηρούμε κατά γράμμα το νόμος και τάξη, αλλά γιατί στην προσπάθειά μας για επιβίωση πλέον, χάνουμε την ανθρωπιά μας.
    Και μια προτροπή προς τον Σύριζα να μαζέψει τον θλιβερό Τατσόπουλο που έσπευσε να υπερασπίσει τη Διβάνη κάνοντας τους ψηφοφόρους έξαλλους.
    Η καλοβολεμένη πνευματική ελίτ ας μας κάνει τη χάρη να βγάλει τον σκασμό και ας συνεχίσει το ασήμαντο- ανύπαρκτο έργο της, με μεγαλύτερο επίτευγμα το καύχημα για πήδημα της μισής Αθήνας.
    Καλό ταξίδι, ρε μικρέ, κουράγιο στους γονείς σου.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ πολίτης 17/08/2013 16:00:16

      Μπράβο σας!!! Εξαιρετικό σχόλιο!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ πολίτης 17/08/2013 18:41:04

      Εγώ είμαι Βόρειος; Δυτικών Συνοικιών είμαι. Αλλά το να λέμε ότι δεν είχε να πληρώσει το μειωμένο εισιτήριο, είναι τουλάχιστον υποκρισία. Συγγνώμη που θα το πω, έκανε μαγκιά και δεν του βγήκε του παιδιού, έχασε τη ζωή του τζάμπα....

      • Βeast of burden avatar
        Βeast of burden @ ΒΙΣ 17/08/2013 22:12:43

        Φίλε, την έχασε τη ζωή του ή του τη χάσανε????
        Αν ο ελεγκτής και ο οδηγός δεν ήταν αυτοί που ήταν, θα την έχανε?
        Αν είναι για μιά μαγκιά του 1,2 €, άνθρωποι στη ηλικία του πατέρα σου, δυό μαντράχαλοι, να μας πλακώνουν στο ξύλο, να μας σχίζουν τη μπλούζα και γυμνούς να μας εκπαραθυρώνουν στο δρόμο, με το κεφάλι προς τα κάτω, για να χάσουμε τη ζωή μας, έτσι για να εισπράξουν 40%Χ1,2€=0,48 €, δεν πρόκειται για παίξιμο και χάσιμο αλλά για ενδεχόμενο δόλο, αν όχι για άμεσο (δόλο).
        Άϊντε γιατί θα μας τρελάνεις!!!.
        Φαίνεται οτι η κοινή λογική, μόνο κοινή δεν είναι σ' αυτόν τον τόπο!!! Και την έχουν όσοι βγάλουν την τσίμπλα της εμπάθειας απο τα μάτια τους.

      • βιλλυ avatar
        βιλλυ @ ΒΙΣ 17/08/2013 22:54:27

        Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια σου και το μόνο που εχω να πω είναι δεν ντρέπεσαι; Να πάει στο διάολο το 1 ε δε ντρέπεσαι να μιλάς έτσι για ένα συνάνθρωπο και δη νεκρό;Ειλικρινά πόσο πιο άκαρδους και απάνθρωπους μας εχει κάνει αυτη η κρίση. Και ως δεξιός και χριστιανός οπως πιστεύω πως εισαι πιστεύω θα γνωρίζεις το ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλετω. Τι υποκρισία..

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ ΒΙΣ 18/08/2013 00:59:40

        Αγαπητή μου ΒΙΣ, μην χαλάς τον χρόνο σου.
        Όπως διαβάζεις όλες τις απαντήσεις στα σχόλιά σου, περί λογοπαιγνίων πρόκειται.
        Ακόμα και στην περίπτωση που πραγματικά και 100% είναι ότι και όπως αποκαλούν , ο ελεγκτής, τον οδηγό του τρόλεϋ γιατί τον αναμιγνύουν;
        Οδηγούσε ενώ ταυτόχρονα ήταν στην μεσαία πόρτα και χειροδικούσε κατά του νεαρού;
        Γιατί επιδίδουν ευθύνες και σ' αυτόν;
        Είναι προφανές ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν θύμα, ψευδόμενοι για τους "θύτες".
        Ας θυμηθούν το Λάρισα-Ψησταριά-Μονοξείδιο!
        Τουλάχιστον τότε ο πατέρας του νεαρού, είχε τιμήσει τα παντελόνια του λέγοντας την αλήθεια για το συμβάν!

        • Ασχετος... avatar
          Ασχετος... @ πΔπ 21/08/2013 08:25:20

          ο οδηγος οδηγει! ναι φιλε!
          αλλα σπιναρει, ανεβαζει ταχυτητα , φρεναρει, σε κρεμαει σα σακι στη λαβη και προσευχεσαι να βγεις ζωντανος απο την ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ!
          Προφανως δεν εχεις τυχει σε τετοιο "αυτοκρατορα νοματαρχη". Με τον υπασπιστη του, τον "ΕΛΕΓΚΤΗ"!
          Ειναι φαρα, την εζησα ως ζωντοβολο που το εσερνε η αναγκη να παει σπιτι του!
          οταν του ζητησα να παψει να σκοτωνει αλλα να οδηγει, εφαγα το υβρεολογιο της ζωης μου, με αποτελειωσε ως την επομενη σταση που κατεβηκα...
          Ενοιωσα σαν "περιθαλπτουσα εγκληματια" που ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΛΑ! Γιατι φοβηθηκα το μπλεξιμο!
          Ποσα τετοια γαίδουρια επιβιωνουν και αποθρασυνονται απο ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΜΕΛΕΙΑ;
          Οσο για τους θεατρινους κατ επαγγελμα, κηδιαρχες της αριστεραντζας, να δειτε τι θα γραφανε αν ο ατυχος νεαρος ειχε κανενα Λάϊκ στη χρυσαυγη η εστω στον ...Καρατζαφερη!
          Να δειτε πως οι θρηνοι και οι κοπετοι θα ειχαν μεταλλαγει σε υβρεις και αναθεμα!
          Διαβασα καπου πως το παλληκαρι επροκειτο να καταταγει εθελοντης...
          Το εμαθαν οι ...μοιρολογιστρες των Εξαρχειων, το αξιολογησαν η ακομα θρεφουν επανασταση και μπουρλοτα στην μνημη του; Ανερωτητα!

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ Ασχετος... 22/08/2013 13:32:41

            Σωστά!
            Αρκετοί είμαστε αυτοί οι οποίοι έχουμε δεχτεί τα g της επιτάσχυνσης/επιβράδυνσης των λεωφορειοδηγών επίδοξων Σουμάχερ!
            Ενίσταμαι μόνο, στην προσπάθεια να εμπλέξουν ΚΑΙ τον οδηγό σε αυτή την άτυχη κατάσταση.
            Μάρτυρες και ψευδομάρτυρες.

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/08/2013 15:56:54

    Πήτε επιτέλους ότι αυτή η κοινωνία των γερόντων και μεσηλίκων που "πέρασαν καλά", και μερικοί συνεχίζουν σαν να μην άλλαξε τίποτε - δεν έχει γι αυτους κρίση -, κατέστρεψε το μέλλον των παιδιών της. Και απο υλική-οικονομική άποψη, και απο την άποψη των νοοτροπιών.
    Ή αλλοιώς, άν δεν θέλετε να το πήτε, επιτέλους σιωπήστε.
    Οι περισσότεροι που σχολιάζετε, δεν διαφέρετε από την Διβάνη ή τον Μηλιό (ίδιοι είναι -εξίσου σάπιοι, στυγνοί ανήθικοι Νεοέλληνες).
    Δεν είναι ώρα για πολιτικαντισμό.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/08/2013 00:37:40

    Aς υποθεσουμε οτι αυριο καποιος αρπαζει μια τυροπιττα απο ενα φουρνο.Ο φουρναρης βαζει τις φωνες και ενας αστυνομικος που περναγε απο εκει κυνηγα το δραστη.Αυτος για να ξεφυγει μπαινει στο δρομο και το κτυπα ενα αυτοκινητο και τον αφηνει νεκρο.
    Την αλλη μερα ολη η κομπανια συριζοαναρχιας και αλλων πολιτικων απατεωνων θα βαλει σλογκαν : ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΥΡΟΠΙΤΤΑ.Οχι κυριοι : Δεν πεθανε για την τυροπιττα.Κανεις δεν ειχε σκοπο να τον σκοτωσει για την τυροπιττα.Εαν ηξεραν οτι θα ακολουθησει ατυχημα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα τον κυνηγουσε κανεις.Πεθανε σε ατυχημα μετα απο μικροπαραβαση.Αυτη ειναι η ορθη περιγραφη.Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι τα εντεταλμενα οργανα δεν πρεπει να κυνηγουν τις μικροπαραβασεις επειδη μια στο εκατομμυριο θα γινει ατυχημα.
    Ατυχημα μπορει να γινει για οποιοδηποτε λογο και χωρις καμμια παραβαση.
    Καθε μερα κινδυνευεις απο τροχαιο απο μια στιγμιαια απροσεξια.Χιλιαδες σκοτωνονται στους δρομους.Τι θα γινει;Θα καταργησουμε τα αυτοκινητα επειδη γινονται τροχαια;
    Aυτη ειναι η ορθη περιγραφη του γεγονοτος : Ατυχημα εκτος αν αποδειχθει οτι τον εσπρωξαν απο το λεωφορειο,πραγμα που δεν εχει μεχρι στιγμης.
    Οποιος λοιπον λεει το ατυχημα φονο ειναι μπαρουφολογος.Οποιος λεει οτι δεν πρεπει εξ αυτου να γινεται ελεγχος στα εισιτηρια επισης.

  21. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/08/2013 00:43:27

    Υποκρισία είναι αυτό που κάνεις εσύ.

  22. Simon Bolivar II avatar
    Simon Bolivar II 18/08/2013 01:06:45

    Και η συμπλοκή μέσα στο τρόλεϊ έγινε για να περνά η ώρα και το μπλουζάκι βγήκε λόγω ζέστης . Να είμαστε γεροί όταν τον αθωώσουν .

  23. πολίτης avatar
    πολίτης 18/08/2013 01:36:35

    To σενάριό σας έχει κάποιες ασάφειες.
    Γιατί ο κλέφτης άρπαξε τυρόπιτα και όχι τα λεφτά από το ταμείο; Μήπως ήταν πολύ πεινασμένος;
    Ολόκληρος φούρναρης έβαλε τις φωνές για μια τυρόπιτα;
    Και ο αστυνόμος Σαΐνης που περνούσε από κει προέβη σε τέτοια καταδίωξη για τον λόγο που αναφέρατε;
    Να είστε καλά που μας δώσατε μιαν ανάλαφρη νότα κυνισμού, αλλά και τα ατυχήματα έχουν τον συμβολισμό τους.
    Και τα εντεταλμένα όργανα θα πρέπει να ασκούν την εξουσία ως εκεί που τους αναλογεί. Ο θάνατος ενός πολίτη από τυχόν κατάχρηση εξουσίας του συγκεκριμένου ελεγκτή -θα αποδειχτεί αν υπήρξε- δεν είναι ασήμαντη υπόθεση.

    • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
      Σπῦρος Μαυροειδῆς @ πολίτης 18/08/2013 12:18:27

      Τότε φίλε μου δέν θά εἶναι ἄσχημη ἰδέα, τό ὄρκ πού θά μπῆ στό σπίτι σου γιά νά κλέψῃ, στήν καλλίτερη περίπτωση, νά τόν ἐρωτᾶς ἄν στό Μπαγκλαντές ἤ στό Πακιστάν πεινοῦν οἱ δικοί του. Φαντάζομαι ὅτι αὐτό ἐννοεῖς μέ τό ὅτι ὁ, κατά συνθήκην, κλέφτης ἦτο πεινασμένος. Ἄν ἡ ἀπάντησις τοῦ ὄρκ δέν σέ ἰκανοποιήσει καί καλέσεις τόν ἀστυνόμο Σαίνη, τότε αὐτός δέν θά πρέπει νά τόν συλλάβῃ ἀλλά κατ'ἐφαρμογήν τοῦ <> νά σοῦ πῆ, <>. Φαντάζομαι ὅτι ὁ Mr. Alexis, ἄν λέω ἄν, ἀνήκεις στόν ἰδεολογικό χῶρο αὐτόν, θά τό ἐκτιμήσῃ δεόντως, ὅπως καί ἐσύ ἄλλωστε, νομίζω, ὅτι ὁ Σαίνης ἔπραξε τό ἰδεολογικό του καθῆκον ὡς γνήσιον παιδί τοῦ λαοῦ, τό ὁποῖον ξέρει μέχρι που φτάνει ἡ ἐξουσία του. Θά τό ἀναφέρει δέ στήν ὑπηρεσία του ὡς ἕνα ἀσήμαντο συμβάν. Θά εἶσθε λοιπόν ὅλοι εὐχαριστημένοι, τό ὄρκ διότι δέν ἔχει καμμία συνέπεια τῆς πράξεώς του, ἐσύ διότι κοτζαμάν πολίτης δέν τά ἔβαλες μέ ἕνα καϋμένο ὄρκ καί ὁ Σαίνης διότι ἔπραξε τό καθῆκον του ὡς γνήσιο τέκνον τοῦ λαοῦ ἀλλά καί θά ἔχει κάνει μία καλή πρᾶξη ὡς πραγματικός Χριστιανός. Σανῖδα πού χρειάζεται.

      • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
        Σπῦρος Μαυροειδῆς @ Σπῦρος Μαυροειδῆς 18/08/2013 14:04:20

        Διόρθωσις : Μεταξύ τῶν πρώτων εἰσαγωγικῶν ( κοτζάμ φούρναρης) καί μεταξύ των δευτέρων( κοτζαμάν ἄνδρας τά βάζεις μέ ἕνα καϋμένο ὄρκ ;). Ὁ δαίμων τοῦ Office βλέπετε.

        • πολίτης avatar
          πολίτης @ Σπῦρος Μαυροειδῆς 18/08/2013 14:52:30

          κ. Μαυροειδή,
          Είμαι σίγουρος ότι οι αστυνομικοί μπορούν να διαχωρίσουν σε αντιμετώπιση τον άρπαγα μιας τυρόπιτας από τον διαρρήκτη καταστημάτων και σπιτιών. Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω.
          Μιλάμε για υποθετική κατάσταση βασισμένη σε προηγούμενο σχόλιο, αν και δέχεστε υποθέτω ότι η πείνα μπορεί να οδηγήσει τον οποιονδήποτε να κλέψει κάτι φαγώσιμο, αν δεν έχει καθόλου χρήματα για να το αγοράσει.
          Και το όλο νόημα είναι ο ευτελισμός της ανθρώπινης ζωής είτε πρόκειται για εκείνον που θα σκοτώσει κάποιον στο δρόμο για λίγα ευρώ, είτε για εκείνον που θα σκοτωθεί για μια τυρόπιτα, είτε για ένα εισιτήριο. Έχουμε εθιστεί στον θάνατο.
          Δεν είναι θέμα πολιτικής τοποθέτησης, είναι κοινωνική αντιμετώπιση.
          Και επειδή αναφέρατε τους αλλοδαπούς, δεν είναι όλοι οι αριστεροί ψηφοφόροι ξέρετε σύμφωνοι με τις απόψεις του Σύριζα για το μεταναστευτικό.
          Έχουμε πρόβλημα, σ΄αυτό συμφωνούμε. Η διαφορά είναι ότι δεν μισούμε ούτε απαξιώνουμε κανέναν. Ψάχνουμε τρόπους να το αντιμετωπίσουμε χωρίς μεθόδους χρυσαυγίτικες.
          Θα σας έλεγα περισσότερα σ' αυτό αλλά είμαι εκτός θέματος.
          Σε σχετική ανάρτηση, ευχαρίστως να γράψω και να διαβάσω τις απόψεις σας.

          • Σπῦρος Μαυροειδῆς avatar
            Σπῦρος Μαυροειδῆς @ πολίτης 18/08/2013 20:13:37

            Ἀνεξαρτήτως ἐάν συμφωνῶ ἤ ὄχι μέ τάς θέσεις σας, ὀφείλω νά δεχθῶ ὅτι εἶσθε λίαν εὐγενής καί χαίρομαι νά συνομιλῶ μαζί σας, ἔστω καί διαφωνῶν εἰς πολλά. Συγχαρητήρια.

  24. ΚΜ avatar
    ΚΜ 18/08/2013 01:40:42

    Ποιός άρχισε την συμπλοκή και ποιός ανταπέδωσε, θα το δείξει η δίκη. Μέχρι τότε όμως, δυστυχώς φοβάμαι ότι θα ισχύει ο τίτλος της ανάρτησης.

  25. GO avatar
    GO 18/08/2013 08:33:03

    Κανείς από τους σχολιαστές, ούτε οι υποκριτές υπέρμαχοι του law and order, ούτε οι πολλοί υπόλοιποι υπέρμαχοι του υπέρτατου αγαθού, της ανθρώπινης ζωής, θυμήθηκε ότι σε παρόμοιο έλεγχο (το 2011) επιβάτης που ελέγχθηκε χωρίς εισιτήριο, πυροβόλησε και τραυμάτισε, ευτυχώς ελαφρά, τον ελεγκτή.
    Αυτά, αλλά και πλείστες όσες ιστορίες καθημερινής τρέλας, κατά την διαδικασία των ελέγχων αυτών, έπρεπε να είχαν καταστήσει σαφές στους ιθύνοντες, ότι ο ακολουθούμενος τρόπος ελέγχου της εισιτηριοαποφυγής και λαθρεπιβίβασης στα Μ.Μ.Μ είναι ακατάλληλος και πρέπει να αντικατασταθεί από εξυπνότερο και αποτελεσματικότερο. Δεν το καταλαβαίνουν;

  26. johny avatar
    johny 18/08/2013 13:29:15

    Το θεμα εχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις απ΄ὀσο πρέπει. Στην Αγγλία πριν μερικά χρόνια, αν δεν είχες εισητήριο, έδειχνες ταυτότητα, σε κατέβαζαν από το λεωφορείο και πλήρωνες πρόστιμο. Αν δεν είχες ταυτότητσ τότε σε κατέβαζαν και δεν ξέρω τι γινότανε. Τώρα στο ΗΒ σχεδόν σε όλα τα λεωφορεία πληρώνεις στην είσοδο, ενώ τα μετρό και τα τρένα έχουν μηχανές και δύσκολο να περάσει κάποιος χωρίς να πληρώσει. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι σωστό να μην πληρώνεις το εισητηριό σου. Ίσως το μόνο που μπορεί να κάνει το κράτος είναι έκδοση δωρεάν κάρτας μεταφοράς για ανέργους με το λεωφορείο, σε μη ώρες αιχμής.