#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική “περιορισμένης εθνικής κυριαρχίας”



Ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Δημήτρης Αβραμόπουλος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Είναι προφανές ότι, οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού Επικρατείας, αρμοδίου για τις σχέσεις Τουρκίας-Ε.Ε., Egemen Bagis στην κυπριακή εφημερίδα “Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ”, αντικατοπτρίζουν το νέο πνεύμα και κλίμα που διαμορφώνεται στις ελληνοτουρκικές σχέσεις και στις διαβουλεύσεις για το Αιγαίο.

Κλίμα εθνικής υποχώρησης για την ελληνική εξωτερική πολιτική, που αφήνει περιθώρια στην επίσημη Τουρκία, να διεκδικεί το 50% του Αιγαίου και να δηλώνει, δια στόματος του αρμοδίου Υπουργού, ότι οι σχέσεις Τουρκίας - Ε.Ε. δεν περνούν από το κυπριακό.

Βρισκόμαστε σε ένα πολύ επικίνδυνο σταυροδρόμι για τα εθνικά μας θέματα, τα οποία με αφορμή την οικονομική κρίση, μέρα με τη μέρα θυσιάζονται και αυτά στην πολιτική “περιορισμένης εθνικής κυριαρχίας” που οδηγεί η κυβέρνηση την Ελλάδα. Μια πολιτική, που επιτρέπει στον Τούρκο Υπουργό να ομιλεί ακόμα και με ειρωνικά λόγια για τον Έλληνα Πρωθυπουργό.

Εμείς αυτό δεν το επιτρέπουμε σε κανέναν, ανεξαρτήτως αν συμφωνούμε ή αν διαφωνούμε. Είναι θέμα αρχής, κύρους και εικόνας για την πατρίδα μας.

Η Νέα Δημοκρατία ζήτησε συζήτηση στη Βουλή, σε επίπεδο Πολιτικών Αρχηγών, εκτός ημερήσιας διάταξης, για τα εθνικά μας θέματα και τη σημερινή εξωτερική πολιτική της Ελλάδος, όπου θα παρουσιάσει στον Ελληνικό λαό την πραγματική εικόνα της εθνικής οπισθοδρόμησης, που φέρνει τα αντίθετα ακριβώς αποτελέσματα από αυτά που πάγια στήριξαν όλες οι Ελληνικές κυβερνήσεις και που αφορούν το σεβασμό του Διεθνούς Δικαίου, της διεθνούς πρακτικής και την προστασία του κύρους και της αξιοπρέπειας του Έθνους».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 11:21:48

    Πως και μίλησε απορώ, δεν του το είχα για τέτοιες "δεξιές" θέσεις ο τζίμης.

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ Σοσιαληστής 14/12/2010 11:33:45

      μαλλον ο Σαμαρας του ειπε τι θα πει...δεν εξηγειται διαφορετικα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Σοσιαληστής 14/12/2010 11:34:49

      Εκει που καθοταν στο τζακι, του μυρισε το καυσοξυλο.. φορεσε τις βελουδινες παντοφλες, ελυσε το φουλαρι το κρεμασε στην εξωπορτα,
      κοιταχτηκε στον λουι καθρευτη, εκανε μια δηλωση προβα, πηρε τηλ τον παπαγαλο, ετοιμασε τσαι στη βιβλιοθηκη, καθησε σταυροποδι στην τσεστρεφιλντ και ανεμενε τον παπαγαλο.

      Μετα εκανε τη δηλωση, τομη και κατακεραυνωσε τον ΓΑΠ. Χτυπα το τηλεφωνο, ειναι ο Ακης.. απο το σαλονι του με θεα την Ακροπολη. Αυτος κυκλοφορει γυμνος στο σπιτι, περιμενει ελεγχο.. του ειπαν οτι "ο γυμνος με τα χερια στις τσεπες ειναι της μοδας".

      - "Δημητρη μου, συναινω"

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 11:42:45

    Προσωπικα εχω ναρεθει και σιχαθει τους φλωρους της πολιτικης !!! Θελω μαχημους αντρες και γυναικες. Να μη μασανε τα λογια τους, να παραδεχονται τα λαθη τους και να εχουν αποδειξει με ΕΡΓΑ την πορεια τους και οχι με λογια.
    Να εχουν δουλεψει για ενσημα, να εχουν παρει δανειο, να εχουν πληρωσει ενοικιο,
    να ειναι καυστικοι, να εχουν χιουμορ και να μην μασανε σε προδοτες και ψευτοπολιτικες για την καρεκλα.
    Να τιμουν την ψηφο που τους εδωσε τη δυναμη ν αποφασιζουν. να την τιμουν με εργο και οχι με ρουσφετια.
    Να εχουν ξεκαθαρο ΠΟΘΕΝ και ΕΣΧΕΣ.
    Να μην προσβαλλουν τον συνΕλληνα τους, ουτε να παιζουν με τη νοημοσυνη μας.
    "Οποιος θελει να ειναι φιλος με ολους δεν εχει κανεναν φιλο". Ετσι μ ελεγε ο πατερας μου και συνεχιζε, "ο φιλος ειναι ο κατ'επιλογην αδερφος σου".

    Φιλοι φιλοι καριοφιλι, λυκοφιλιες και χαμογελα για τις καμερες δε θελω. Οποιον βουλευτη βλεπω να γελαει..ειδικα τωρα, τον βαζω σε μαυρη λιστα. οχι τυπου Κιμωνα με βαμενο ματι..

    ΠΠ

    • g.k. avatar
      g.k. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 13:23:33

      Αν κάνεις κόμμα θα σε ψηφίσω. Συμφωνούμε σχεδόν απόλυτα.
      (Μόνο μην ζητάς ψήφους πόρτα πόρτα!).
      Ως πότε θα μας κάνουν να σιχαινόμαστε; Πότε η Ελλάδα μας θα σηκώσει ανάστημα;
      ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ

      γιώργος καλαμαράς

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 14:40:38

      -“Οποιος θελει να ειναι φιλος με ολους δεν εχει κανεναν φιλο”. Ετσι μ ελεγε ο πατερας μου και συνεχιζε, “ο φιλος ειναι ο κατ’επιλογην αδερφος σου”.-

      Ευγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Zio avatar
    Zio 14/12/2010 12:04:25

    σε ποιό site παίζει αυτό? σε κανένα, ε? όσοι θέλουν ας το κάνουν copy paste..

    Στην πρώτη γραμμή της "αντίστασης"...

  4. γ.κ. avatar
    γ.κ. 14/12/2010 13:30:42

    Αν κάνεις κόμμα θα σε ψηφίσω. Συμφωνούμε σχεδόν απόλυτα.
    (μόνο μη ζητάς ψήφους πόρτα πόρτα).
    Ως πότε θα μας κάνουν να σιχαινόμαστε; Πότε η Ελλάδα μας θα σηκώσει ανάστημα;
    ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!
    γιώργος καλαμαράς

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ γ.κ. 14/12/2010 15:37:49

      Αυτός δεν ξέρω αν συμφωνεί με όλα αυτά η απλά του τα σφύριξαν.

  5. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/12/2010 14:11:04

    Ο απώτερος στόχος του γαπ είναι τα εθνικά θέματα. Μπορεί εμείς να μη συμπεριφερόμαστε ως έθνος πια, οι υπόλοιποι λαοί όμως δε σκοπεύουν να αυτοκαταργηθούν.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Δημήτρης 14/12/2010 14:43:16

      Αυτο το εχω ξαναδιαβάσει καπου, ΝΑΙ οντως πιστευω οτι ο παπανδρεου
      και η συμμορια του εχουν στησει ενα ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ με τροικες, χρεωκοπιες και σκοπιμα οδηγουν εκει... ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ
      ΤΗΣ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!