#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2013 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική με εντυπωσιακά ταγεράκια και «άδεια πουκάμισα» δε γίνεται



Σφοδρή επίθεση εξαπέλυσε η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Θεοδώρα Τζάκρη στον υπουργό Οικονομικών και τον πρωθυπουργό με αφορμή το νέο φορολογικό νομοσχέδιο. Όπως είπε ο κ. Στουρνάρας είναι αρχιτέκτονας του πολιτικού σχεδιασμού με φόρους μέχρι θανάτου και εντολοδόχος του Αντ. Σαμαρά. «Οι Έλληνες πολίτες δεν αντέχουν άλλους φόρους, έχουν εξαντλήσει τη φοροδοτική τους ικανότητα» τόνισε.

Η κ. Τζάκρη, αν θα θυμάται κανείς στην Ελλάδα την κυβερνητική της θητεία στην κυβέρνηση Παπανδρέου, είναι γιατί έδινε μια νότα… χαράς με την κόμμωσή της και την ενδυμασία της. Αν είναι κάτι που γνωρίζει η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ είναι πώς να «εντυπωσιάζει» με την εμφάνισή της η οποία μοιάζει με κάποιον που έχει μόνιμα έναν καθρέπτη μπροστά της. Από εντύπωση πολλά από ουσία μηδέν. Που ήταν η κ. Τζάκρη όταν ο πρωθυπουργός κ. Παπανδρέου έβαζε φόρους και υπέγραφε μνημόνια. Που ήταν όταν ο Παπαδήμος ως πρωθυπουργός επέβαλε τους σκληρότερους φόρους των τελευταίων ετών;

Για τους φόρους και τη φοροδοτική ικανότητα των Ελλήνων έχουμε γράψει ουκ ολίγες φορές, επομένως και η κ. Τζάκρη έχει αυτό το δικαίωμα. Ως βουλευτής, όμως, και ως πρώην υφυπουργός (ποιος τη θυμάται με χαρτοφυλάκιο άραγε;) οφείλει να κάνει την αυτοκριτική της και σκληρή κριτική πρώτα στο κόμμα της και σε αρχηγούς όπως ο Παπανδρέου που την ανακάλυψαν και της έδωσαν και θέση και μετά στον Στουρνάρα ή τον Σαμαρά που βρίσκονται με το μαχαίρι στο λαιμό για τα λάθη άλλων.

Και οφείλει να γνωρίζει ότι πολιτική με εντυπωσιακά ταγεράκια και «άδεια πουκάμισα» δε γίνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. svetlana avatar
    svetlana 07/07/2013 14:45:03

    Η κα Τζάκρη ήταν ηφυπουργός Εσωτερικών κατά τη διακυβέρνηση του ΓΑΠ με αδυναμία στις προσλήψεις από το παράθυρο για τους ψηφοφόρους της στο ν.Πέλλας... Αλλά κυρία μου δεν μιλάνε για σκοινί στο κελί του κρεμασμένου...
    Κάποιες και κάποιοι σαν και εσάς μας έφεραν εδώ που μας έφεραν... Λίγη αυτοκριτική δεν θα πείραζε... Αλλά ποιος έχασε το φιλότιμο για να το βρει η κομψευάμενη, κατά τ΄άλλα, κα Τζάκρη...!!!!!

  2. Σαν πρώτη τελευταία φορά avatar
    Σαν πρώτη τελευταία φορά 07/07/2013 14:53:37

    ''Και οφείλει να γνωρίζει ότι πολιτική με εντυπωσιακά ταγεράκια και «άδεια πουκάμισα» δε γίνεται.''
    Εδώ κινδυνεύει η έρμη να χάσει το παχυλό επίδομα που εξασφαλίζει τα χαϊ ταγεράκια και τα τσαντικά. Τι της ζητάμε; Ψυχραιμία; Λογική; Ανέφικτο!
    Εξαργυρώνει την ψήφο του Ελληνικού λαού και ξέρει πως είναι η τελευταία της φορά....

    • Αλκης avatar
      Αλκης @ Σαν πρώτη τελευταία φορά 07/07/2013 23:05:04

      εκτός απο το να ξεκατινιάζεστε για τα ρούχα της Τζάκρη, κάποια τοποθέτηση για το γελοίο φορολογικό νομοσχέδιο του Σημιτικού υπουργού οικονομικών έχετε?

      • Σαν πρώτη τελευταία φορά avatar
        Σαν πρώτη τελευταία φορά @ Αλκης 08/07/2013 11:29:19

        Τη δεδομένη στιγμή, σχολιάζουμε την αμετροέπεια, τη φαυλότητα, την ασημαντότητα των εκλεκτών μας πολιτευτάδων, που ντύνεται στα Γκούτσι και κρατά τσαντάκια από δέρμα κροκοδείλου για να αισθανθεί σημαντική. Για την εμφάνιση των ηλιακών κηλίδων και τις αρνητικές τους επιπτώσεις στον πλανήτη μας, σε κάποιο άλλο άρθρο.

        • Σαν πρώτη τελευταία φορά avatar
          Σαν πρώτη τελευταία φορά @ Σαν πρώτη τελευταία φορά 08/07/2013 12:01:54

          ** Για τον Σημιτικό υπουργό έτσι κι αλλιώς, δεν έχω λόγια ! Γενικώς.

  3. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 07/07/2013 15:05:26

    Μας είχε εντυπωσιάσει με την ρητορική της δεινότητα (και) στη Βουλή : Ποτέ δεν θυμάμαι να είπε μία ολόκληρη πρόταση χωρίς να τραυλίσει και να κεκεδίσει (και δεν νομίζω ότι έχει κάποιο φυσικό ελάττωμα) και πάντα από κείμενο και ποτέ από στήθους.
    Βέβαια οι συγχωριανοί και συγγενείς της που βρέθηκαν διορισμένοι στο μουσείο της Πέλλας έχουν άλλη άποψη για το ... καμάρι τους.
    Πάντως είναι καλύτερα πολλές φορές η σιωπή που είναι και χρυσός.

  4. patriotis avatar
    patriotis 07/07/2013 17:01:20

    Εννοείται ότι γελάει ο κόσμος με αυτή τη κυρία αλλά το φορολογικό νομοσχέδιο είναι όνειδος
    Μετά απορείτε γιατί η χρυσή αυγή έχει φτάσει στο 15%

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 07/07/2013 17:09:01

    Eπειδή ευτυχώς, όλες οι Ελληνίδες και οι Ελληνες, ΔΕΝ είμαστε (Α)μνήμονες.
    https://www.youtube.com/watch?v=YXWmz9ZL_C8

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 07/07/2013 18:02:18

      Η επιτιθέμενη πριγκίπισσα Θεοδώρα Τζάκρη τ. υφυπουργός εσωτερικών, του Αγίου Βαλεντίνου 2011 και σε καιρούς πρωτόγνωρης ένδειας για τους Ελληνες, εξόδεψε για τη σινιέ γκαρνταρόμπα της και τα υποδήματά της, 4,500 Ευρώ. Και ούτε παρέλειψε να χρεώσει με 29,30 Ευρώ το Ελληνικό Κράτος για τους καφέδες της στην Αίθουσα vip του Ελ. Βενιζέλος. Για να μην αναφερθούμε στις σκανδαλώδεις προσλήψεις των 36 (τριάντα έξι) γνωστών, συγγενών και συγχωριανών της από τους συνολικά 300 υποψηφίους σε διαγωνισμό του υπουργείου Πολιτισμού για το Μουσείο της Πέλλας.

  6. δημης avatar
    δημης 07/07/2013 17:54:28

    ++++++++
    εδώ γίνεται πολιτική με....ΑΔΕΙΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ.....
    Όσο αφορά την περίπτωση ....είναι ένα ακόμη παράδειγμα σε αυτούς που μιλάνε γιά ...αξιοκρατίες , για ανεμπόδιστες ανελίξεις στις κοματικές ιεραρχίες ...ανεξάρτητα το τια κοματικοεπιχειρηματικά ιερατεία ...δημοκρατία εσωτερική .κλπ..κλπ...δακρύβρεκτα (από τα γέλια)...

  7. AnnaMaria avatar
    AnnaMaria 07/07/2013 17:57:04

    Επειδή ακριβώς δε γίνεται, τη δώσαμε στην τρόικα. Κι αυτή μας εξασφάλισε πάγωμα εκλογών και κυβέρνηση (κι ας έχουμε 4%) για να φοράμε τα ταγιεράκια μας απερίσπαστες. Και όσο πάει... μια φορά ζούμε!

  8. daresome avatar
    daresome 07/07/2013 19:09:20

    Να μείνουμε όμως λίγο στην ουσία ? Θα σταματήσει επιτέλους αυτή η ασύδοτη φοροληστρική πολιτική κατά των πολιτών, που βασίζεται σε αυθαίρετες επινοήσεις πλασματικών εισοδημάτων και επιβολή ανεκδιήγητων φόρων επί αυτών των πλασματικών εισοδημάτων ? Γιατί όσο συνεχίζεται αυτό, μην περιμένετε αποδοχή από τον κόσμο. Κι όσο για την μανταμίτσα με τα ακριβά συνολάκια, από αυτούς τους φόρους πληρώνονται κι αυτά. Επομένως, μην την κατακρίνετε, κόψτε της τα συνολάκια και γενικώς το τάισμα σε όλα τα πελατάκια και να δεις τι ωραία που επιτυγχάνεται η περιβόητη "περικοπή δαπανών" και τι ωραία που δεν θα υπάρχει η τόσο προσφιλής επαναλαμβανόμενη "έκτακτη δημοσιονομική ανάγκη", η γνωστή καραμέλα της φορομπηχτικής πολιτικής !!

  9. Αρμακεδών avatar
    Αρμακεδών 07/07/2013 22:41:28

    Καταθέτω επίσημα οτι την ημέρα που μπήκε η χώρα μας στο ΔΝΤ, τον Μαϊο του 2010, η κυρία Τζάκρη ταξίδευε ολομόναχη Business Class Αθήνα-Θεσσαλονίκη ενώ υπήρχαν ενα σωρο ελευθερες θέσεις στην οικονομική κατηγορία. Θα πει κανεις, έτσι πετούσαν για χρονια ολοι οι βουλευτές αυτής της ταλαίπωρης χώρας. Δεν μπορούσαν ουτε 35 λεπτα να αντέξουν με τον ταπεινό καφέ της οικονομικής θέσης. Με ενα ποτήρι κρασί στην Business σκεφτόταν καλυτερα τα προβλήματα των πολιτών. Χαλάλι η διπλή τιμή που πλήρωνε ο λαός. Σημερα η κυρία αυτή, που δεν είχε πριν και δεν είχε μετά, βάλει κατά πάντων. Προφανώς γιατί μπέρδεψε τη λύση με την αιτία.

    • ΚΩΣΤΑΝΤΗΣ avatar
      ΚΩΣΤΑΝΤΗΣ @ Αρμακεδών 08/07/2013 03:33:39

      ++++++++++++++ 1000%

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 08/07/2013 07:06:08

    Ποτέ δεν είχα καλή εκτίμηση στην αναφερόμενη Κυρία!
    Γιατί μετά από αυτά που ακούω και βλέπω , η εκτίμηση μου ανέβηκε, έστω και στο ελάχιστο;

    • Κωλοέλληνας avatar
      Κωλοέλληνας @ ΝΤΙΝΟΣ 09/07/2013 10:59:47

      @ΝΤΙΝΟΣ
      Γιατί έτσι είστε εσείς οι Πασόκοι! Μόλις κακολογήσουν κάποιον δικό σας/δικιά σας, σας πιάνει ο κομματικός πατριωτισμός. Ναι, ναι, θα μου πείτε δεν ανήκω στο ΠΑΣΟΚ και τα τοιαύτα. Να το πιστέψω;