«Πολιτική κουρελού» το μανιφέστο του Θεοδωράκη
11/03/2014 22:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πολιτική κουρελού» το μανιφέστο του Θεοδωράκη

Με συρραφή απόψεων, προτάσεων, πολιτικών θέσεων άλλων κομμάτων και ιδεολογικές αναφορές που τις έχουμε φάει στα μούτρα χρόνια τώρα, ο Σταύρος Θεοδωράκης έφτιαξε το πολιτικό του μανιφέστο. Απαντώντας σε ερωτήσεις που έχει ο κόσμος από τότε που φτιάχτηκε το «Ποτάμι» ο κ. Θεοδωράκης επιβεβαίωσε αυτό που υποψιαζόμασταν. Ότι το κόμμα του είναι μια «πολιτική κουρελού» που φτιάχτηκε από μικρά κουρελάκια άλλων. Ή καλύτερα ένας πολιτικός Φρανκενστάιν ο οποίος παίρνει ζωή με κομμάτια από τα πτώματα άλλων.

Αν διαβάσει κανείς τις απαντήσεις του κ. Θεοδωράκη θα καταλάβει επίσης ότι εκτός από κακός πολιτικός είναι και κακός δημοσιογράφος της... έντυπης δημοσιογραφίας. Δεν το ‘χει το γραπτό κείμενο ο «Πρωταγωνιστής» διότι το κείμενο δεν παίρνει και πολλά από μοντάζ. Είναι ξεγύμνωμα μυαλού και καρδιάς και ο κ. Θεοδωράκης απλά δεν έχει τίποτε από αυτά.

Γιατί άραγε να ψηφίσει ο κόσμος ένα κόμμα που μάζεψε τις προτάσεις που έχουν πει διάφοροι τόσα χρόνια; Λέει ο Θεοδωράκης ότι θα κάνει ολιγομελείς κυβερνήσεις με το πολύ 20 υπουργούς. Σιγά τα ωά. Το έχουν πει αυτό δεκάδες πρωθυπουργοί. Λέει ότι θα κάνει εκλογές κάθε 4 χρόνια με μονοεδρικές περιφέρειες. Μα αυτό το έχει πει και ο Παπανδρέου ενώ και ο Σαμαράς έχει δεχθεί εισηγήσεις για γερμανικό μοντέλο και μάλιστα το σκέφτεται σοβαρά.

Λέει το «Ποτάμι» ότι θα διεκδικήσει τις γερμανικές αποζημιώσεις. Το έχουν πει πριν από αυτόν δεκάδες, η ουσία είναι πώς τις διεκδικείς και ποιος σε ακούει. Θα διαχωρίσει την Εκκλησία με το Κράτος, λέει ο κυρ Σταύρος και οι παπάδες θα πληρώνονται από την Εκκλησία. Που είναι η πρωτοτυπία θα θέλαμε να ξέρουμε.

Θα διεκδικήσει τις κλεμμένες αρχαιότητες, δηλαδή τα Ελγίνεια. Σιγά κύριε Σταύρο μη σκίσεις κανένα καλτσόν...

Θα περιορίσει κατά 50% την κρατική επιχορήγηση λέει, όμως και πάλι το έχουμε ξανακούσει. Θα μειώσει σε 200 τους βουλευτές το «Ποτάμι». Ένα ακόμη «κουρελάκι» από άλλα κόμματα που το έχουν πει.

Σύμφωνα με το «Ποτάμι» το πρόβλημα του Δημοσίου δεν είναι ο αριθμός των υπαλλήλων, αλλά η ανορθολογική κατανομή τους (σε γραφεία κι όχι «στο δρόμο»), στην έλλειψη κινήτρων, στην απουσία μηχανογράφησης που εμποδίζει το έργο τους και την παροχή καλών υπηρεσιών στους πολίτες, κ.λπ. Ότι δηλαδή λέει μέχρι και ο... Κυριάκος Μητσοτάκης.

Οι αργόμισθοι, οι επίορκοι, οι ανίκανοι, όσοι έχουν πλαστά πιστοποιητικά είναι αυτοί που ανησυχούν και είναι αυτοί που πρέπει να απομακρυνθούν, λέει ο Θεοδωράκης. Μα αυτούς δε διώχνει η κυβέρνηση και αντιδρούν όλοι;

Μόνη λύση για την ανεργία να ξαναπάρει μπροστά ο ιδιωτικός τομέας, λέει ο κυρ Σταύρος. Σοβαρό επιχείρημα. Μέχρι και Νόμπελ Οικονομίας ή... κοινοτοπίας θα πάρει.

Επίδομα ανεργίας για δύο χρόνια, μέχρι η ανεργία να πέσει κάτω του 10%. «Λεφτά υπάρχουν» κυρ Σταύρο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/03/2014 23:11:40

    Εδώ έστηνε τους φυλακισμένους λαθρομετανάστες να του λένε ό,τι ήθελε εκείνος να καταγράψει η κάμερα,θα του ήταν δύσκολο να κάνει συλλογή από πολιτικές θέσεις άλλων και να τις παρουσιάζει για δικές του;...

  2. Padron avatar
    Padron 12/03/2014 00:06:29

    Για μία από τις πιο επιτυχημένες προσπάθειες του Μητσοτακαιϊκου, μου φαίνεται, σε σύμπνοια με εγχώρια διαπλοκή! Κι έχει κάθε λόγο να ανυσηχεί η "παραδοσιακή Δεξιά" ...

  3. Νικολαος Νικολαιδης avatar
    Νικολαος Νικολαιδης 12/03/2014 00:23:55

    Βρε παιδιά, δεν έχει σημασία αν έχουν ξαναειπωθεί. Σημασία έχει ότι δεν έχουν γίνει!

  4. iconology2009 avatar
    iconology2009 12/03/2014 08:04:47

    Κάτι που δεν έχει δυστυχώς επισημανθεί όσο θα έπρεπε με την περίπτωση Θεοδωράκη είναι η απελπιστικά ελλειμματική πνευματική του συγκρότηση. Μού κάνει αλγεινή εντύπωση ότι δεν ξέρει καμιά ξένη γλώσσα και το βρίσκω σοκαριστικά παράδοξο για πολιτικό του 21ου αιώνα να μην έχει περάσει τη στοιχειώδη εκείνη δοκιμασία της θεμιτής πειθαρχίας του πνεύματος-σε μαθαίνει να μην ακροβατείς και να μην είσαι αφελής και αιθεροβάμων-που λέγεται πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Όχι γιατί έχω κανένα κόλλημα και κανένα δογματικό φετίχ με τα πτυχία αλλά πώς να το κάνουμε, η σύγχρονη πολιτική είναι πολύ πιο σύνθετη και θέλει και αναλυτικό και συνθετικό μυαλό. Είναι ολοφάνερο ότι αυτό δεν το έχει ο Θεοδωράκης. Από τα λόγια του βγαίνει μια ασυγχώρητη για σύγχρονο πολιτικό αφέλεια, εφηβικού άντε μετεφηβικού χαρακτήρα. Το πόσο τους φοβάμαι όλους αυτούς ακόμη και στην απίθανη περίπτωση που έχουν καλές προθέσεις δεν λέγεται. Ο λόγος; Ο λόγος είναι γιατί πελαγώνουν πολύ εύκολα στα δύσκολα. Το είδαμε με τον Γιωργάκη, που τού ήταν αδύνατο του καημένου να συμμαζέψει μια κατάσταση που τού είχε εντελώς ξεφύγει. Γενικά όλοι αυτοί οι πνευματικά ανερμάτιστοι πολιτικοί σωτήρες το μόνο που καταφέρνουν είναι να διαπρέπουν στο lifestyle και είναι από κει που περιμένουν τα-φοβάμαι όχι και τόσο ασήμαντα-πολιτικά τους κέρδη. Υ.Γ. Τον είδατε στη φωτογραφία με το κόκκινο παντελόνι και το κίτρινο μπουφάν;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ iconology2009 12/03/2014 11:07:39

      Ο Σταύρος Θεοδωράκης είναι γνήσιο προϊόν, και όχι υποπροϊόν, της κουλτούρας Κλικ-Νίτρο κλπ, με "σως" εκλαϊκευμένου εκσυγχρονισμού που πουλούσε αρχικά ο ΔΟΛ και στη συνέχεια και η Αλαφουζο-μερινή, με χορηγία Σημίτη. Χυδαία ελευθεριακότητα μαζί με σπασμένες λέξεις από κείμενα "προοδευτικών" πανεπιστημιακών. Βάζεις Αντώνη Λιάκο και Πέτρο Κωστόπουλο στο μίξερ και σου βγαίνει Σταύρος Θεοδωράκης.

    • Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
      Κάνω ότι δεν βλέπω @ iconology2009 12/03/2014 18:23:08

      +1000 στην επισήμανσή σου περί στοιχειώδους δοκιμασίας της θεμιτής (εγώ θα πρόσθετα και εκούσιας) πειθαρχίας του πνεύματος

  5. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 12/03/2014 08:21:12

    Πλάκα έχει και ο κυρ Σταύρος, αλλά ακόμη μεγαλύτερη ...πλάκα, θα έχουν όσοι τον ακολουθήσουν. ''Επίδομα ανεργίας για δύο χρόνια, μέχρι η ανεργία να πέσει κάτω του 10%'' Λάθος. Επίδομα ανεργίας για 20 χρόνια, γιατί τότε η ανεργία θα φτάσει στα επίπεδα του 2009, ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ η ανάπτυξη ξεκινήσει και διατηρείται σε σταθερά επίπεδα ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ και για τα επόμενα 20. Άμα είναι να προτείνουμε ''λύσεις'', να μην κοροϊδευόμαστε. Να είμαστε ειλικρινείς και ρεαλιστές.

  6. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 12/03/2014 10:02:42

    Προθάλαμος στρατολόγησης μελών για τη Δράση... ίδια πρόσωπα, θέσεις, στόχοι! Διαφορετική γλώσσα προσέγγισης για να πιάσουν τις νεότερες και πιό αστοιχείωτες ομάδες, καθώς η δράση διατηρεί ένα περισσότερο άκαμπτο, αλλαζονικό και μουχλιασμένο στυλ.....

  7. Ξερόλας avatar
    Ξερόλας 12/03/2014 10:46:15

    Τον Θεοδωράκη δεν τον εμπιστεύομαι αλλά αυτό που δεξιοί και αριστεροί έχουν πάθει παράκρουση μαζί του το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον....και μια ιδέα διασκεδαστικό με τις αντιδράσεις πολλών.

    • riot avatar
      riot @ Ξερόλας 12/03/2014 13:19:14

      Προσωπικά πάθει παράκρουση με αυτούς που κρύβονται από πίσω του, όχι με τον Θεοδωράκη σαν άνθρωπο.

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/03/2014 11:02:27

    Το "Πότάμι" από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι είναι μία (ακόμα) προσπάθεια των ελάχιστων εθνομηδενιστών, συμπλεγματικών με τον ίδιο τους τον εαυτό, τέως μαρξιστών, απογοητευμένων ("είναι κακός ο κόσμος"), ξινισμένων, αντιχριστιανών ροζ φιλελέ να αρπάξουν ένα κομμάτι του εκλογικού σώματος, πολύ μεγαλύτερο από αυτό που πραγματικά τους αναλογεί. Και βρήκαν έναν δήθε δημοσιογραφο-εστιάτορα (αφού είναι σεφ ο Πετρετζίκης, γιαί όχι ο Θεοδωράκης;) για να βγουν μπροστά. Και από πίσω το γνωστό all-time classic φιλελεχούφταλο Νίκος Δήμου (η Φιλιώ Πυργάκη του "ελευθεριακού φιλελευθερισμού"....) και διάφορα άλλα παρτάλια μετα-μαρξισμού και περιχώρων. Βαλκανική σαβούρα Στ΄ Κατηγορίας που νομίζουν ότι είναι προοδευτικοί "Ευρωπαίοι". Ενώ είναι μεταπράτες ευρωπαϊκών μεταχειρισμένων κουρελούδων με καθυστέρηση 20ετίας και βάλε. Όπως συνήθως, δηλαδή...

  9. Aegean times avatar
    Aegean times 12/03/2014 11:14:39

    Μετά την ανακοίνωση των θέσεων του κυρ Σταύρου τα ποσοστά του ποταμιού έχουν ξεπεράσει το 20%, μέχρι την ημέρα των εκλογών θα έχει χτυπήσει αυτοδυναμία. Παντού χτυπάνε καμπάνες χαρμόσυνα, οι Ελληνες βρήκαν επιτέλους αυτό που τους έλειπε.

  10. Βιαννέζος avatar
    Βιαννέζος 12/03/2014 17:21:49

    Μας πήρε το ποτάμι......

  11. airman avatar
    airman 12/03/2014 18:11:56

    Αχ Σταύρο και κυρ Σταύρο κι αφέντη και τσουτσουλομύτη! Υ.Γ. Συμπάθα με Διονύση!

  12. EVA avatar
    EVA 12/03/2014 20:28:12

    Είμαστε και από εδώ και από εκεί. Κοιτάμε και ...αριστερά και...δεξιά. Τα λέμε κι έτσι, τα λέμε κι αλλιώς. Είμαστε όλα και τίποτε! Ψηφίστε μας.

  13. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 12/03/2014 20:35:20

    Μην "ανοίγεστε" πολύ με τον Θεοδωράκη, μην χρειαστεί να συγκυβερνήσει η ΝΔ μαζί τους κάποια στιγμή. Λέω τώρα.. Μπορεί να λογίζονται -προς το παρόν- για κεντροαριστερά αλλά η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι έχουν στόχο να πληρώσουν το κενό ενός "καθαρά" φιλελεύθερου χώρου. Όποτε θα έχουμε άκρα δεξιά, χριστιανο-δεξιά, φιλελεύθερους και κέντρο-αριστερά. Και το ΚΚΕ, εντάξει.. "Αυτό είναι service", που έλεγε και η παλιά διαφήμιση, όπως "Αμαερεκή"!

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 12/03/2014 21:05:39

      ...και θα ησυχάσουμε και με τους ψε-καμμένους μια καλή.. Για να μην πω για την αγία οικογένεια, που λέτε και σεις.. Δείτε Μητσικώστα να κάνει τον Κουρή και να απαντάει σε τηλέφωνο για καταγγελία για αεροψεκασνούς πάνω από το Περιστέρι!.. Τρελό γέλιο! Δεν σχολιάζω άλλο, γιατί θα ξεφύγω, μου φαίνεται.. Καλό βράδυ.

  14. svetlana avatar
    svetlana 12/03/2014 23:20:20

    Σύριζα στο Ποτάμι είναι η Ελιά...