Πολιτική θύελλα και χαμός στο twitter για τη δήλωση του Τσίπρα ότι δεν είπε πως θα σκίσει τα Μνημόνια
29/07/2015 20:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική θύελλα και χαμός στο twitter για τη δήλωση του Τσίπρα ότι δεν είπε πως θα σκίσει τα Μνημόνια

Αντιδράσεις

Χαμός έγινε στο διαδίκτυο αλλά και σφοδρές πολιτικές αντιδράσεις προκάλεσε η δήλωση του Αλέξη Τσίπρα ότι δεν μίλησε για σκισμένα μνημόνια. Συγκεκριμένα ο πρωθυπουργός τόνισε: Πριν από τις εκλογές, εγώ δεν είπα ότι θα σκιστούν τα μνημόνια με έναν νόμο και κανένας δεν το είπε. Δεν υποσχεθήκαμε στον ελληνικό λαό "περίπατο στο δάσος", ότι θα είναι όλα εύκολα, τόνισε ο πρωθυπουργός, ενώ αναφέρθηκε στο νομοθετικό έργο της κυβέρνησης, την ίδια στιγμή που γινόταν η δύσκολη διαπραγμάτευση.

Ο Εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, κ. Κώστας Καραγκούνης, απαντώντας στις δηλώσεις του Πρωθυπουργού κ. Αλέξη Τσίπρα στο ραδιοφωνικό σταθμό «ΚΟΚΚΙΝΟ», έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ο κ. Τσίπρας, εκπροσωπώντας και τον κ. Καμμένο, απευθύνθηκε σήμερα στους συντρόφους του, που τον πολεμούν.

Συνέχισε όμως τα ψέματα και δεν τόλμησε να πει καμία αλήθεια.

Βεβαίως και είχε πει πως “θα καταργήσει το μνημόνιο με ένα άρθρο και ένα νόμο”. Όπως είχε πει πως “θα βαράει τους ζουρνάδες και θα χορεύουν οι αγορές”. Όπως και μετά τις εκλογές είχε πει “τέλος οι αξιολογήσεις, τέλος τα μνημόνια”.

Εμείς ζητάμε μόνο ένα: Να μην κάνει το εσωτερικό πρόβλημα του κόμματός του μείζον πρόβλημα για όλη τη χώρα».

Απολογητικό αλλά ταυτόχρονα και αμετανόητο για τον καταστροφικό απολογισμό του πρώτου εξαμήνου της διακυβέρνησής του χαρακτηρίζει το ΠΑΣΟΚ τον Αλέξη Τσίπρα, με αφορμή τη σημερινή ραδιοφωνική του συνέντευξη.

"Για μια ακόμα φορά ο κ. Τσίπρας επιχείρησε να αποκοιμίσει τον ελληνικό λαό. Εμφανίστηκε απολογητικός αλλά και ταυτόχρονα αμετανόητος για τον καταστροφικό απολογισμό του πρώτου εξαμήνου της διακυβέρνησής του. Του υπενθυμίζουμε ότι δεν βρισκόμαστε στον Ιανουάριο αλλά στα τέλη Ιουλίου με την χώρα χρεοκοπημένη, θυσία στα εσωκομματικά του παιχνίδια" αναφέρει στην ανακοίνωσή του το ΠΑΣΟΚ.

Επίθεση στον πρωθυπουργό, Αλέξη Τσίπρα, εξαπέλυσε το Ποτάμι, με αφορμή τη συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο, κατηγορώντας τον ότι δεν αναφέρθηκε καθόλου στα σχέδια Βαρουφάκη και δεν έδωσε απαντήσεις στα καυτά ζητήματα της οικονομίας που θα ενσκήψουν πιο απειλητικά τον Σεπτέμβριο.

«Στις δύο ώρες συνέντευξης του κ.Τσίπρα στο κομματικό ραδιόφωνο του ΣΥΡΙΖΑ δεν έγινε ούτε μια ερώτηση και δεν ειπώθηκε ούτε μισή λέξη για τα σχέδια Βαρουφάκη για τα IOUs και την επιστροφή στη δραχμή. Μπορεί να είναι το θέμα που συζητά όλη η Ελλάδα και μαζί μας όλος ο κόσμος, όμως το κόμμα και οι δημοσιογράφοι του έχουν άλλες έγνοιες», αναφέρει η ανακοίνωση του Ποταμιού.

Η συνέντευξη του πρωθυπουργού, συνεχίζει το ίδιο κείμενο, «δεν έδωσε καμία απάντηση στα εκατομμύρια των Ελλήνων που αγωνιούν για την τύχη της χώρας. Τι θα γίνει τον Σεπτέμβρη στην κοινωνία; Τι θα γίνει με τους νέους φόρους; Πώς θα πληρωθούν οι δάσκαλοι για τα σχολεία; Πώς θα λειτουργήσουν τα νοσοκομεία; Πώς θα αποτρέψουμε την εκτίναξη της ανεργίας σε νέα ύψη; Πότε θα αποκατασταθούν οι ζημιές που προκάλεσε η απόφαση του να κλείσει τις τράπεζες; Πώς θα επιβιώσουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις; Αλλά είπαμε όλα αυτά απασχολούν τον κόσμο και ποτέ τα κόμματα (εξουσίας)»

Το Ποτάμι κατηγορεί επίσης τον πρωθυπουργό ότι «προκαλεί την μνήμη των Ελλήνων, με τον ισχυρισμό του ότι «εμείς δεν είπαμε ότι θα σκίζαμε τα μνημόνια», αναφέροντας ότι «όλοι οι υπουργοί του με αυτό το σύνθημα έκαναν καριέρα και ο ίδιος με αυτή την υπόσχεση έγινε πρωθυπουργός».

  • Γαρύφαλε, Γαρυφαλε κανείς μας δεν ξέρει ποιος είσαι ♫


  • "Σας λέω λοιπόν: Θα καταργήσουμε τα μνημόνια και το καθεστώς δουλοπαροικίας..."
  • "Πριν από τις εκλογές δεν είπα ποτέ ότι τα μνημόνια μπορούν σκιστούν με ένα νόμο".

Θυμάστε πιο αδίστακτο απατεώνα;

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 29/07/2015 20:41:41

    Καλα να μας κανει. Κανε μας κιαλλα καραγκιοζ μπερντε. πες και αλλα. κοροιδεψε μας ανοικτα . Μας αξιζει.

  2. Αχιλλέας Π. avatar
    Αχιλλέας Π. 29/07/2015 21:03:50

    Τί λέτε? Κι εγώ που τον ψήφισα μόνο και μόνο για να τον δώ να σκίζει το μνημόνιο, τώρα να ψηφίσω ΚΚΕ?

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/07/2015 21:15:13

    Για να πούμε και του στραβού το δίκιο,εγώ ούτε για Ρόδες και πηδήματα,ούτε για ζουρνάδες και νταούλια τον άκουσα να λέει...

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 29/07/2015 21:21:37

    Πολύ σωστά. Υποσχέθηκες 3ο μνημόνιο και απλώς δεν καταλάβαμε .... Για να δούμε τώρα που μας το παίζεις σίγουρος βάσει δημοσκοπήσεων, τι δεν κατάλαβες από το ΟΧΙ μας εσύ....

    • airman avatar
      airman @ Άλυτη Εξίσωση 30/07/2015 08:59:30

      Ο Αλέξης κατάλαβε ότι όσοι στο δημοψήφισμα επέλεξαν ΝΑΙ ήταν (και είναι) δεδομένοι και όσοι επέλεξαν ΟΧΙ ήταν με το μέρος του. Όσοι επέλεξαν ΝΑΙ γνώριζαν 100% ποιος είναι ο Αλέξης, δεν ήταν και δεν είναι με το μέρος του Όσοι επέλεξαν ΟΧΙ ήξεραν και δεν ήξεραν ποιος είναι ο Αλέξης, ήταν και δεν ήταν με το μέρος του, είναι και δεν είναι σε θέση να τον παρακολουθήσουν. Μπερδεμένα πράγματα που ο Αλέξης ανέλαβε να τα ξεκαθαρίσει μόνος του. Ας πρόσεχαν όσοι του έδωσαν αυτό το δικαίωμα!

      • Λιψ avatar
        Λιψ @ airman 30/07/2015 09:22:24

        Φίλε μου, ας πρόσεχαν η ΝΔ και από πίσω το Ποτάμι και το (υπόλειμμα του) ΠΑΣΟΚ που έδωσαν νομιμοποίηση σε ένα κατάφωρα αντισυνταγματικό και ουσιαστικά παράλογο δημοψήφισμα. Αισθάνθηκα ντροπή, για τον εαυτό μου πρώτα-πρώτα, όταν είδα το ερώτημα στο ψηφοδέλτιο. Ολοι οι λογικοί άνθρωποι λέγαμε εξαρχής ότι πρέπει να κηρυχθεί ΑΠΟΧΗ, για να μην νομιμοποιηθεί το κόλπο του Τσίπρα. Δυστυχώς, οι λογικές φωνές δεν εισακούσθηκαν, επειδή, μάλλον, κάποιοι συμβούλεψαν τον Σαμαρά ότι με τις τράπεζες κλειστές ο κόσμος θα έχει αγανακτήσει και θα ψηφίσει ΝΑΙ. Τόσα ήξεραν, τόσα έλεγαν.... Ήρθα από νησί για να ψηφίσω ΝΑΙ, ενώ ήμουν υπέρ της αποχής, και την ίδια μέρα το μεσημέρι, χωρίς να διαβάσω τύπο, έλεγα σε φίλους ότι το αποτέλεσμα θα ειναι 60-40 υπέρ του ΟΧΙ....Αλλά ο κοινός νους περίσσεψε στη ΝΔ και έχει ξεχειλίσει....

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ airman 30/07/2015 12:49:10

        @airman Τα πράγματα είναι απλά. Όσοι ψήφισαν ΝΑΙ, ήταν και είναι ''με το μέρος'' του νέου Τσίπρα του Μ.Κ (μετά Κωλοτούμπα), δυνητικά και ουσιαστικά. Kάποιοι από αυτούς, θ΄αποτελέσουν και τους νέους υποστηρικτές του, τώρα που ....λογικεύτηκε. Τους υπολογίζει στην άθροιση καθώς ...αποφασίζει. Όσοι ψήφισαν ΟΧΙ συνειδητά (και όχι γιατί το είπε ο...αρχηγός), ήτανε ''με το μέρος'' του παλιού του Τσίπρα, του Π.Κ (προ Κωλοτούμπα) και τώρα πλην των προσωπολατρών, μάλλον θα του ανεμίσουνε μεταξωτό μαντήλι. Όλα θα ξεκαθαριστούν πολύ σύντομα, γιατί κάθε λαός, ζεί τελικά αυτό που του αξίζει, κυρίως σε καταστάσεις και υπό το βάρος τραγικών διλημμάτων που καθορίζουν αναπόστρεπτα το παρόν και το μέλλον του.

  5. Να΄χαμε να λέγαμε avatar
    Να΄χαμε να λέγαμε 29/07/2015 21:37:59

    Άντε πάγαινε ρε φίλε. Άντε πάγαινε. Όσο το καθυστερείς, κακό δικό σου. Μη βλέπεις που δεν πάθανε τίποτε οι προηγούμενοι. Εσύ θα πληρώσεις για ΟΛΟΥΣ.

  6. Φρουρός avatar
    Φρουρός 29/07/2015 22:12:01

    Ένα πράγμα έχει καταλάβει πολύ καλά ο Τσίπρας: Ότι ο λαός είναι ζ@α που τα χάφτουν όλα. Άντε βρε στις επόμενες εκλογές θα σε ψηφίσουμε με 60% , όλα τα μοσχ@ρια που σε χειροκροτούνε κι από πάνω... Ε Λ Ε Ο Σ Μιλάμε και για μεγάλο IQ των Ελλήνων..

  7. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 30/07/2015 01:41:18

    Κυριακάτικη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 26.07.2015: Αρχίζουν τα δράματα! ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ F-16, Φρεγάτα, Τεθωρακισμένα. Έντονες αντιδράσεις του ΓΕΑ για τη μείωση των μαχητικών. Στο σφυρί (η παροπλισμένη) Μπουμπουλίνα αλλά και 200 άρματα μάχης ΒΜΡ-4 http://tinyurl.com/o7qbwja *** ΣΟΚ - ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΜΑΧΗΤΙΚΑ, ΦΡΕΓΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ!
    Σε Μνημόνιο-φονιά για την Ελλάδα μετατρέπεται το Μνημόνιο3 των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, του οποίου βλέπουμε προς το παρόν, μόνο τη κορυφή, τα προαπαιτούμενα και όχι το κύριο μέρος - Συμφωνία που είναι κάτω από το νερό και έρχεται ορμητικά κατά πάνω μας! Σύμφωνα με τη "Κυριακάτικη Δημοκρατία" πωλούνται 20 F-16, η Φρεγάτα Μπουμπουλίνα, που μένει παροπλισμένη λόγω αδυναμίας συντήρησης, εξ αιτίας των περικοπών των προηγούμενων μνημονίων αλλά και 200 άρματα μάχης ΒΜΡ-4! Την ώρα που η Τουρκία κάνει κούρσα εξοπλισμών και μάλιστα με καθαρά δικές της υποδομές και τεχνολογικά άλματα και διαθέτει ήδη υπεροπλία, η χώρα μας υποχρεώνεται σε νέες περικοπές Αμυντικών Δαπανών ύψους 300 εκατομμυρίων, που όπως ειπώθηκε στη Βουλή, θα προέλθουν από πώληση εξοπλισμού.. Και ο "εξοπλισμός" φαίνεται πως βγαίνει στο σφυρί.. Όχι για να αποκτηθούν χρήματα προκειμένου να αγοράσουμε ανώτερης ποιότητας και τεχνολογίας όπλα, αλλά για να πληρωθούν οι δόσεις των παράλογων και αχρείαστων δανείων, που μεγαλώνουν συνεχώς το Χρέος, βοηθούμενες από θλιβερούς ηγετίσκους, που ενώ υποσχέθηκαν αξιοπρέπεια και ανάσα για να υφαρπάξουν την εξουσία, νομοθετούν μανιωδώς πλέον περικοπές, ακρίβεια και εθνική υποτέλεια. Αλλά κάποτε ο κόμπος φτάνει στο χτένι. Και τότε η ιστορία γίνεται αμείλικτη! ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥΣ ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ Και εάν οι Υπουργοί, Συγκυβερνήτες και Πρωθυπουργοί κάνουν τέτοια ολέθρια λάθη, μείωσης ή αποδυνάμωσης της Αποτελεσματικής και Ανταποδοτικής Εθνικής Άμυνας και Ισχύος της Χώρας, οι Αρχηγοί ΓΕΕΘΑ και οι Αρχηγοί των Όπλων, είναι εκεί για να μπορούνε να λένε 'OXΙ! Ακόμη και με την ηχηρή παραίτησή τους και τη δημόσια καταγγελία και διαφωνία τους. Για μιά Κερκόπορτα, για μιά χαραμάδα, έπεσε η Πόλη! Και για μιά χαραμάδα, μιά Κερκόπορτα, ένα κενό εξοπλισμών τώρα, μπορεί να σκλαβωθεί μελλοντικά ολόκληρη η Ελλάδα, ή τα νησιά της, στο Νεοθωμανικό Κράτος της Ισλαμιστικής Τουρκίας! Τέτοιες ώρες, η σιωπή είναι για τις γυναίκες! Οι άνδρες οφείλουν να κάνουν θόρυβο! Μεγάλο θόρυβο! Γιατί η Ελλάδα είναι Μεγάλη! ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ | 26 Ιουλίου, 2015 @1:00:49pm

  8. Λιψ avatar
    Λιψ 30/07/2015 09:16:39

    Διαψεύδονται, επίσης, οι επίμονες φήμες που θέλουν τον Αλέξη να οργανώνει καταλήψεις στο σχολείο του όταν ήταν ακόμα μικρός και αθώος....

  9. Petit Nicolas avatar
    Petit Nicolas 30/07/2015 13:40:48

    Ναι βρε, παρακούσαμε. Ποτέ δεν ήσασταν ούτε εσύ ούτε ο Κα(η)μμένος, φανατικά αντιμνημονιακοί. Άντε, τύπωσε τώρα προσκλητήρια για το γάμο και τα βαφτίσια, ώστε να γίνεις πιο πιστευτός. Εσύ, ποτέ δε δήλωσες άθεος εξάλλου.