#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2010 00:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική αστάθεια,αποσταθεροποίηση και έξαρση της κοινωνικής βίας προβλέπουν οι Αμερικανοί



Απώλεια του γεωπολιτικού της ρόλου στην ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων, σενάρια ολοκληρωτικής κατάρρευσης πολιτικού ελέγχου και κοινωνικής έξαρσης της βίας, σταδιακή αποσύνδεση από της μεγάλες(σ.σ. προστάτιδες δυνάμεις δυνάμεις βλέπε Αμερική),  πολιτική αποσταθεροποίηση σε σημαντικό βαθμό, και έξοδο από την ευρωζώνη είναι μερικές από τις εκτιμήσεις -πλέον απαισιόδοξες  προβλέψεις για την Ελλάδα των «ειδικών» του stratfor,  οι οποίοι επισημαίνουν ότι τα τρία επόμενα χρόνια θα είναι καθοριστικά για την σύγχρονη μετεπαναστατική από συστάσεως του ελληνικού κράτους ιστορία της χώρας.

Σύμφωνα με την δεκασέλιδη ανάλυση, κάνοντας focus στα συμπεράσματα, σύμφωνα με τους αναλυτές του Stratfor, υποβαθμίστηκε ο ρόλος της Ελλάδας ως στρατηγικός σύμμαχος στα Βαλκάνια, με την αλλαγή της πολιτικής γεωγραφίας της περιοχής μετά τον πόλεμο στα Βαλκάνια(το 1993), μια απώλεια που όπως χαρακτηριστικά επισημαίνει το Αμερικανικό  ινστιτούτο ήταν ορατή σε όλους πέρα από την ίδια της Ελλάδα, με αποτέλεσμα η Αθήνα, «αρνούμενη να αποδεχτεί την πραγματικότητα, έκανε τα πάντα να διατηρήσει την θέση της, δανειζόμενη αφενός τεράστια ποσά για εκσυγχρονισμένους στρατιωτικούς εξοπλισμούς και δίνοντας αφετέρου λανθασμένα στοιχεία για να μπει στην ευρωζώνη».

Συνεχίζοντας, οι αναλυτές εξηγούν «ότι η Ελλάδα, αντιμετωπίζοντας μεταξύ άλλων και την υπαρκτή απειλή για το Αιγαίο- δεν είχε εναλλακτική παρά να χρεωθεί, ύστερα από την απώλεια του ενδιαφέροντος από τους δυτικούς προστάτες εταίρους», για να συμπληρώσουν ότι «Σήμερα η Ελλάδα δεν μπορεί ούτε να ονειρεύεται ότι θα μπορέσει να επιτύχει τον 5ο γεωπολιτικό της στόχο, την κυριαρχία της δηλαδή στην ανατολική μεσόγειο. Πάγια θέση της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής της τις δυο τελευταίες 10ετιες.

Ακόμα και ο 4ος στόχος , που είναι η ενοποίηση της εσωτερικής Ελλάδας βρίσκεται υπό αμφισβήτηση, όπως απεικονίζεται στην έκθεση λόγω της «εσωτερικής της αδυναμίας της να μαζέψει τους φόρους. Σχεδόν το 25% της ελληνικής οικονομίας εντάσσεται στην παραοικονομία, ένα ποσοστό από τα πλέον υψηλότερα ανάμεσα στις ανεπτυγμένες χώρες».

Για το Stratfor, «η Ελλάδα δεν μπορεί να συνεχίσει χωρίς εξωτερικό προστάτη, με το ερώτημα να τίθεται αν η Ελλάδα θα μπορέσει να αποδεχτεί την μείωση κατά πολύ του γεωπολιτικού της ρόλου», σημειώνοντας χαρακτηριστικά ότι δεν είναι στο χέρι μας αλλά «εξαρτάται από τις στρατηγικές  που υιοθετεί η Τουρκία, η οποία είναι μια αναδυόμενη γεωπολιτική δύναμη που στοχεύει να επεκτείνει την επιρροή της στα Βαλκάνια, την Μέση Ανατολή και τον Καύκασο. Το ερώτημα είναι τώρα αν η Τουρκία θα εστιάσει τους στόχους της στο Αιγαίο ή αντί αυτού επιθυμεί να συμφωνήσει με την Ελλάδα, ώστε να επικεντρωθεί σε άλλα συμφέροντά της».

http://www.greekamericannewsagency.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ορέστιος avatar
    Ορέστιος 29/06/2010 00:48:12

    Bravo Yorgo!
    Τελικά είναι ο καταστροφέας της Έλλάδας.
    Που ευαγγελιζόταν Ελλάδα με διεθνή θέση ισχύος. χαχαχαχαχαχα
    Καμιά πρόταση κανείς? (όπως συνηθίζουν να λένε οι οπαδοί του GAP)

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ορέστιος 29/06/2010 00:54:32

      It’s OK.

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ tiramola 29/06/2010 01:03:29

        Ωραία πρόταση. Οπαδός του GAP είσαι?
        Πού είναι η αποκατάσταση της αξιοπιστίας την Ελλάδας, που ήθελε το GAP να φέρει?
        Κι εδώ ψέματα?

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Ορέστιος 29/06/2010 11:53:58

      αφου το ειπε ο ανθρωπος '' θα γινουμε Δανια''. Μαλλον δάνεια ηθελε να πει

  2. GSV avatar
    GSV 29/06/2010 00:55:44

    Το ειπαν οι Αμερικανοι τωρα και συγκινηθηκαμε!!!


    Αυτοι δεν ειναι που ελεγαν "ντροπη σου ελλαδα!!" οταν ασκησαμε το βετο στα Σκοπια?

    Με το να τα λενε αυτα απλα αποδικνυουν πως η Ελλαδα συνεχιζει να εχει ηγετικο ρολο στα Βαλκανια.

  3. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 29/06/2010 00:59:05

    Τι εγινε βρε παιδια; Θα εγκαταλειψουν οι ΗΠΑ και ο Ομπαμα τον ΓΑΠ;
    Για το Ιονιο παρεπιμπτοντως δεν αναφερουν οι Αμερικανοι κατι. Το ξεχασαν η κανουν την παπια. Αν δεν κανω λαθος αυριο αρχιζουν τα γυμνασια των Τουρκων εκει. Οι Τουρκοι στο Ιονιο!!!!

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 29/06/2010 01:00:13

    Εισε σιγουρος; Με τα χαλια που παρουσιαζουμε στον εξω κοσμο;

    • GSV avatar
      GSV @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 29/06/2010 01:12:23

      αγαπητε ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟ η γεωπολιτικη θεση μιας χωρας σε σχεση με τις γειτονες τις ειναι συνιφασμενη με την στρατιωτικη ισχυς της.

      Αλβανια Σκοπια Βουλγαρια. Για τις δυο πρωτες χωρες δεν το συζητω καθολου. Εαν μελετησεις τη στρατιωτικη ισχυς της Βουλγαριας θα διαπυστωσεις οτι ειναι σαφως κατωτερη απο της Ελλαδος.

      Απλα η Ελλαδα κανει ενα λαθος οσο αναφορα τη διπλωματια της. Εχουμε δαπανησει τεραστια ποσα για εξοπλισμους και δεν χρησιμοποιουμε τη στρατιωτικη ισχυς μας ως οπλο στον πολεμο των διαπραγματευσεων.

      Κατι που κανει η τουρκια συνεχεια.

      Μονο ο Ανδρεας Παπανδρεου τολμισε να το πραξει με το επεισοδιο με το ωκεανογραφικο Σισμικ και τα αποτελεσματα τα ξερεις. Οι τουρκοι κρυφτηκαν στο καβουκι τους.

  5. man8os avatar
    man8os 29/06/2010 01:02:04

    Ενδιαφερον αρθρο, αρκετα λαθος.
    Το γεγονος οτι η Αμερικη αποχωρει απο την περιοχη οπως εχω τονισει επανηλημενα, δεν σημαινει οτι ελειψε ο νταβατζης. Τωρα λεγεται Γερμανια.
    Η οικονομικη κριση περιοριζει την Ελλαδα, αλλα θα δημιουργησει φαινομενο συμπηκνωσης, δηλαδη θα υπαρχουν περιθωρια για επεκταση αμεσως μολις περασει η κριση.
    Η Αμερικη λοιπον μπορει να αποχωρει αλλα η Ελλαδα δεν μενει μονη της. Εφοσον κανει τα παντα, κυριολεκτικα, για να μην βγει απο την ΕΕ θα εχει συμμαχους, ιδιαιτερα τους Γαλλους, και αναγκαστικους νταβατζηδες τους Γερμανους.
    Η Ελλαδα οπως εχω υποστηριξει σε αλλο αρθρο, πρεπει καθως υποχωρει να μην αφησει σε υσηχια την Τουρκια. Να δημιουργουμε εντασεις, σημεια φθορας, οπου μας περνει, με την ελαχιστη δυνατη εμπλοκη. Εαν η Τουρκια παρει το πανω χερι δεν θα μας αφησει να ξανασηκωθουμε, δεν θα κανει ο λαθος του Σημιτη το 2003. Συνεπως μια στρατηγικη φθορας του αντιπαλου ειναι ενδεδειγμενη.
    Προφανως η Ελλαδα χανει τον ρολο της μεγαλης δυναμης στην περιοχη. Αυτο δεν σημαινει οτι μολις επανακαμψει δεν θα ειναι παλι η πρωτη δυναμη. Για πολλους λογους.
    Εχουμε τον μεγαλυτερο πλυθησμο στα Βαλκανια.
    Εχουμε υποδομες και την δυνατοτητα να φτιαξουμε ανταγωνιστικη βιομηχανια(μεταναστες ναυτηλεια)
    Εξαιρετικη γαιοστρατηγικη θεση, ελεγχος εμπορικων οδων.
    Περα απο αυτες τις ανακριβειες του αρθρου περι ανακαμψης υπαρχουν και αλλες.
    Αγνοει την Ευρωπαικη συνθηκη αντασφαλισης που βρισκετε μεσα στην συνθηκη της Λισσαβονας.
    Θεωρει το υπερδανεισμο Ελληνικη ιδιαιτεροτητα. Τι εχουν να πουν για τον Ομπαμα?
    Και ειναι με τα καλα τους? Το τελευταιο φιλοαμερικανικο κρατος της περιοχης ειναι η Αλβανια. Ομως δεν θα αργησουν και αυτοι να συνειδητοποιησουν με τον σκληρο τροπο οτι τωρα κουμαντο στην περιοχη κανουν οι Γερμανοι και σε μικροτερο βαθμο οι Τουρκοι.
    Να κοιταχτουν πρωτα στο Στρατφορ, να λαβουν υποψιν τις δυνητικες δυνατοτητες της Ελλαδας, να σκεφτουν οτι η δικη τους αυτοκρατορια παραχωρει εδαφη οπως η Ρωμαικη το 410 και μετα αφου κανουν αυτοκριτικη να μιλησουν για τις στρατηγικες εξελιξεις που πλεον βρισκονται τοσο μακρυα τους.

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ man8os 29/06/2010 10:12:31

      Κάνεις λάθος για τον μεγαλύτερο πληθυσμό στα Βαλκάνια είναι η Ρουμανία. Για ποιά βιομηχανία λες τώρα? Έχουμαι βαριά βιομηχανία και δεν το ξέραμε?

      • man8os avatar
        man8os @ Tassos Karras 29/06/2010 12:06:45

        Εχουμε προυποθεσεις καταλληλες να αναπτυξουμε. Οσο για το Αεπ της Ρουμανιας ειναι μικροτερο απο το δικο μας, ενω εχει ακομα μεγαλυτερο μειωνεκτημα, το οτι βρισκετε σε θεση lockdown, αναμεσα στην Γερμανια την Ρωσια και αμεσως νοτιοτερα της ξεκιναει η επηρροη της Τουρκιας. Ημαστε απειρως σημαντικοτεροι απο αυτους.
        Η ναυτιλια μας μπορει να χρηματοδοτησει την ανναπτυξη τοπικου ναυπηγικου τομεα και να εισαγει την απαραιτητη υψηλη τεχνολογια.
        Υπαρχουν Ελληνες επιστημονες και το μονο που χρειαζετε ειναι πολιτικη αποφαση να γινουν επενδυσεις σε καθε τομεα.

  6. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 29/06/2010 01:09:28

    Ποιους στόχους ρε stratfor. Μακάρι να'χε στόχους τόσα χρόνια το μπουρδέλο που ζούμε. Ο μόνος στόχος όλων των κυβερνήσεων ήταν πως θα παρουμε περισσότερα δανεικά να τα φάμε εμείς και να τα μοιράσουμε στους φίλους μας.

    Τη Θράκη, τη Μακεδονία, την μισή Κύπρο, το μισό Αιγαίο σε όλα σε λιγο καιρό συνιδιοκτήτες θα είναι Τούρκοι και σκοπιανοί. Και βέβαια πάλι τότε όπως μας λέει και τώρα ο ΓΑΠ θα μας λένε χάος παραλάβαμε, mea culpa, η θράκη είναι μακρυά, φύσηξαν αέρηδες και πήραν τις σημαίες, υπήρξαν χρόνια αδράνειας και δεν μπορούμε πλεόν να κάνουμε τίποτα και άλλες τέτοιες παπαριές που μας λένε τόσα χρόνια οι ίδιοι οι τόσο καιρό αδρανούντες πολιτικοί που ψηφίζουν τα περί τα 3000000 κομματόσκυλα που αντί να ονειρευτούν να δουλεψουν και να δημιουργήσουν περιμένουν από αυτούς τους πολιτικάντηδες να τους "τακτοποιήσουν". Ε θα τους τακτοποιήσουν σε λίγο καιρο για τα καλά όταν θα πουλάνε και το τελευταίο χωραφάκι του παππού τους κοψοχρονιά για βγάλουνε το μήνα.

    Έχουμε αυτούς που μας αξίζουν.

  7. DOC avatar
    DOC 29/06/2010 01:24:01

    Θα χρησιμοποιήσω μια φράση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (αν και είμαι Ολυμπιακός),όταν του είπαν σε κάποιο final-4,ότι ο Γιασικεβίτσιους (έπαιζε αλλού τότε),δήλωσε ότι θα νικήσουν τον Π.Α.Ο.
    Κι απαντάει ο Ομπράντοβιτς: "Αφού το είπε ο Γισικεβίτσιους,χεστήκαμε στα βρακιά μας".
    Ε,αφού το είπαν οι Αμερικ(λ)άνοι,χεστήκαμε στα βρακιά μας.

  8. Σαος avatar
    Σαος 29/06/2010 01:24:32

    Δεν έχουμε πλέον γεωπολιτική σημασία για όσο καιρό θα παραμένουμε υπό την Αμερικάνικη "προστασία". Αν κοιτάξουμε να συνάψουμε στρατηγικές συνεργασίες με αναδυόμενες υπερδυνάμεις, τότε ίσως αναθεωρήσουν τις απόψεις τους οι του Stratfor, γιατί μέχρι τώρα (και ιδιαίτερα τώρα υπό την Τσεφριάδα) μας έχουν για υποζύγια...

    • man8os avatar
      man8os @ Σαος 29/06/2010 01:26:12

      Κανουν λαθος οι του Στρατφορ. Μολις φυγει ο Τζεφρι θα φανει και καθαρα.

  9. Maya avatar
    Maya 29/06/2010 01:39:45

    Από το 1836 πάει στον Εμφύλιο.
    Την δε Χούντα και τον Αττίλα τα περνάει με ένα τελείως χοντροκομμένο πασάλειμμα.
    Κουβέντα φυσικά για Γερμανία και Siemens. Ή για υποβρύχια που γέρνουν.
    Αλλά διάφορες μαζεμένες κακίες για τον ελληνικό λαό.

    Ούτε μία αναφορά στην ψυχοσύνθεση του λαού-έθνους τουλάχιστον από την αρχή του 20ου αιώνα μέχρι τις ελπίδες που έφερε (έστω και κάλπικες) η μεταπολίτευση και το γνωστό "ανήκουμε εις την Δύση".
    Για να καταλήξει στο συμπέρασμα πως περίπου φταίμε που μείναμε μόνοι.

    Ας πει κάποιος στους γιάπηδες νεαρούς που κάνανε το αφιέρωμα πως γενικά τον κόσμο τον κυβερνάνε πλέον τρελοί...

    • Ορέστιος avatar
      Ορέστιος @ Maya 29/06/2010 01:44:29

      Ο Ομπάμα υπέστη ήττα στην G20. Η Γερμανία θριάμβευσε και η Ελλάδα πάλι οφείλει να κάνει τον πολιορκητικό κριό ή να εκδιώξει το GAP.

      • man8os avatar
        man8os @ Ορέστιος 29/06/2010 01:49:49

        Θα φυγει... Η θα γινει πιο προσεκτικος τωρα.

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ Ορέστιος 29/06/2010 01:55:32

        Δεν έπιασε η προπαγάνδα με την κακιά Γερμανία. Τώρα η Μέρκελ τρίζει τα δόντια στα σκυλιά της Νέας Τάξης και της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης.
        Τέρμα ο Κέυνς. Κόψτε τα ελλείματα απαίτησε. Σούζα το Ομπάμα. Σε λίγο και το GAP.

      • Maya avatar
        Maya @ Ορέστιος 29/06/2010 02:48:05

        "Η Μέρκελ ... θριάμβευσε... τρίζει τα δόντια της στα σκυλιά της Νέας Τάξης και της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης."

        Ήμαρτον... κόψε κάτι.

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ Ορέστιος 29/06/2010 08:46:39

        Βλέπω πως ενημερώνεσαι από το mega Maya

      • Maya avatar
        Maya @ Ορέστιος 29/06/2010 11:17:56

        Αμάν Ορέστιε, βουλωμένο γράμμα διαβάζεις.

  10. Alex avatar
    Alex 29/06/2010 01:41:46

    Καταλαβαινουν αραγε ορισμενοι γιατι ειχε ο Κ.Κ εμμονη με την πολιτικη των αγωγων που πεταξε στα σκουπιδια ο Yorgo?????? Οχι μονο δεν θα υπηρχε γεωπολιτικη υποβαθμιση αλλα τεραστια αναβαθμιση της χωρας και στα βαλκανια και στην Ευρυτερη περιοχη....θα λογοδοτησουν ποτε οι εθνικοι μειοδοτες??? Η θα συνεχιζουν οι διαφοροι Χατζηνικολαου και λοιποι δημοσιαγραφοι να εγκαλουν το Σαμαρα για το θερμο χαιρετισμο με τον Κ.Κ και να αποπροσανατολιζουν το κοσμο? Ποτε επιτελους θα ξεκουμπιστουν ολοι αυτοι οι ραγιαδες YESmen τυπου ΓΑΠ και Θεοδωρας???? Και οι Δουριοι Ιπποι τυπου Καρατζαφερη?ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ!!!!!!!!ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!

    • Ορέστιος avatar
      Ορέστιος @ Alex 29/06/2010 01:45:53

      Αγωγοί? Απαπαπαπαπα
      Μόνο φτερωτές. Βγάζουν καλές μίχες και πληρώνουν τα κορόιδα.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Ορέστιος 29/06/2010 10:18:47

        Αγωγοί? Απαπαπαπαπα
        Αγωγοί μέσω Ρουμανίας φίλε Ορέστιε, κάτι καινούριο από τους Αμερικάνους τώρα μετά την συνάντηση Ρώσουν για αγωγούς μέσω Ρουμανίας ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕ ΤΗΝ ΡΟΥΜΑΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ τελευταία ανακοινωση στα νέα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Alex 29/06/2010 01:47:11

      Στα σκουπίδια την πεταξαν οι Βούλγαροι Άλεξ...

      • Ορέστιος avatar
        Ορέστιος @ tiramola 29/06/2010 01:48:00

        χαχαχαχαχαχαχα
        Φταίνε οι Βούλγαροι τώρα?
        χαχαχαχαχαχαχαχα

      • Alex avatar
        Alex @ tiramola 29/06/2010 01:50:30

        Ναι ναι οι Βουλγαροι με το επιχηρημα που ειχε και ο Γιωργακης!!!! Περιβαλοντικη επιβαρυνση???? Ποσο κουτοχορτο αντεχουν να τρωνε ορισμενοι??? χαχαχαχαχαχαχα Yiorgo προσεχε μη παθεις λουμπαγκο απο το πολυ σκυψιμο!!!!!!!!

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ tiramola 29/06/2010 13:55:14

        πόσες φορές πήγε στη βουλγαρία ο τουρίστας πρωθυπουργος μας για να τους 'μεταπείσει'; α, ξέχασα οι δημόσιες σχέσεις γίνονται στη Νέα Υόρκη και στις βρυξέλες

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ tiramola 29/06/2010 13:57:00

        οι προσωπικές του δημόσιες σχέσεις εννοώ. για την επόμενη δουλειά του στην greenpeace

  11. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 29/06/2010 03:00:34

    Οι του Στρατφορ να κοιταξουν πως να τα βγαλουν περα στα ανοικτα μετωπα με τον ΔΙΟΙΚΗΤΗ των στο Αφγανισταν που ταπε εξω αποτα δοντια και ποσα τρις χρωστανε σε ομολογα στην Κινα, κι ας αφησουν εμας που μας χρειαζονται οσο ποτε για την Μεση Ανατολη, τωρα που τους εχει φτυσει για τα καλα η Τουρκια βγαινοντας αρχηγικα στο προσκηνιο λοιδωρωντας και το Ισραηλ. Μαλλον επειδη χρειαζονται διευκολυνσεις μας την παιζουν σκληροι.... προστατες.

  12. neotera avatar
    neotera 29/06/2010 06:43:12

    Ο,τι λέμε για τα στρατηγικά πλεονεκτήματα και για τις δυνατότητες της ελλαδίτσας είναι άνευ νοήματος όσο έχουμε προδοτικά λαμόγια να κάθονται στο σβέρκο μας. Εκείνο το "ανεξάρτητο" γκρηκαμέρικαν δεν λειτουργούσε,είχε κατεβάσει ρολά απο καιρό. Θα το ανοίγουν κάθε φορά που θέλουν κάτι να μας πουν, ή να απειλήσουν ? Σήμερα έχουμε γενική απεργία που τελευταία παίζει ως πρόβα τζενεράλε ξεσηκωμού που θα τους έβγαζε απ' το πρόγραμμά τους (κάπως). Μήπως γι'αυτό λέν τις παπαριές τους για να ενισχύουν την εθνική μελαγχολία ?

  13. petros avatar
    petros 29/06/2010 09:13:40

    anamenomeno senario gia oles ti koinonies oi opoies pernane oikonomiki krisi.

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/06/2010 11:44:47

    "σταδιακή αποσύνδεση από της μεγάλες(σ.σ. προστάτιδες δυνάμεις δυνάμεις βλέπε Αμερική),"

    Πάντως τη μόνη αποσύνδεση (και ταχεία μάλιστα) που είδαμε επί της παρούσης κυβέρνησης είναι από τη Ρωσία με την ακύρωση των ενεργειακών αγωγών.

  15. DOC avatar
    DOC 29/06/2010 14:12:11

    Θα χρησιμοποιήσω μια φράση του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (αν και είμαι Ολυμπιακός),όταν του είπαν σε κάποιο final-4,ότι ο Γιασικεβίτσιους (έπαιζε αλλού τότε),δήλωσε ότι θα νικήσουν τον Π.Α.Ο.
    Κι απαντάει ο Ομπράντοβιτς: “Αφού το είπε ο Γισικεβίτσιους,χεστήκαμε στα βρακιά μας”.
    Ε,αφού το είπαν οι Αμερικ(λ)άνοι,χεστήκαμε στα βρακιά μας.

  16. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 29/06/2010 16:06:27

    "Πολιτική αστάθεια,αποσταθεροποίηση και έξαρση της κοινωνικής βίας προβλέπουν οι Αμερικανοί"

    Περιλαμβάνει και τρομοκρατία το πακέτο μέσα; (για να ξέρουμε πόσο σοβαρά να λάβουμε υπόψη μας την προειδοποίηση...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 29/06/2010 19:11:12

      Τα πράγματα αυτά πάνε πακέτο.

  17. enianos avatar
    enianos 29/06/2010 19:00:31

    Το ότι ήμασταν κράτος δορυφόρος φαίνεται από το πως λειτουργούμε σαν έθνος, από την οικονομία μας και τι πολίτευμα (τύπου δημοκρατία και κάνα δυο δικτατορίες )έχουμε. Το stratfor δεν έχει λάθος με το που χάθηκε η στίρηξη αποσυντονιστήκαμε .

  18. st.takis avatar
    st.takis 29/06/2010 20:14:29

    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

  19. k avatar
    k 29/06/2010 22:30:50

    http://www.politico.com/news/stories/0610/39059.html