#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική απομόνωση Παπαπανδρέου



Σε πολιτική απομόνωση βρέθηκε ο Γ. Παπανδρέου κατά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών, καθώς τα κόμματα (και ιδιαίτερα η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ) απέρριψαν τα εκβιαστικά διλήμματα που επιχείρησε να βάλει.!

Ξεκινώντας την συνεδρίαση ο ΓΑΠ είπε ότι δεν θέλει πρόωρες εκλογές και θα γίνουν κανονικά το 2013. Σημείωσε ότι «θα προχωρήσω μόνος μου» και υποστήριξε ότι το οικονομικό πρόγραμμα πέτυχε (!!!)

Ο Α. Σαμαράς ζήτησε επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου και ξεκαθάρισε ότι δεν δίνει συναίνεση στη λάθος πολιτική.

Σαμαράς και Παπανδρέου διαφώνησαν για την φορολογική πολιτική. Ο πρόεδρος της ΝΔ είπε ότι δεν δέχεται το φορολογικό πακέτο που στρέφεται εναντίον του λαού και των επιχειρήσεων και πρότεινε να πάνε να διαπραγματευτούν από κοινού με την τρόικα. Όμως ο ΓΑΠ το αρνήθηκε λέγοντας ότι η τρόικα έχει απορρίψει τις προτάσεις Σαμαρά για το φορολογικό…

Η Αλ. Παπαρήγα θεωρεί ότι η κρίση είναι υπαρκτή και δεν είναι εφεύρημα, ενώ ζήτησε να μην γίνουν παιχνίδια με στάση πληρωμών (ενδεχόμενο που ανέφερε ο Γ. Παπακωνσταντίνου όταν ενημέρωνε για την κατάσταση της οικονομίας).

Ο Γ. Καρατζαφέρης πρότεινε «οικουμενική» κυβέρνηση (με εξωκοινοβουλευτικούς υπουργούς κ.λπ.), αλλά τόσο ο Α. Σαμαράς, όσο και ο Αλ. Τσίπρας την απέρριψαν λέγοντας ότι δεν είναι στο πνεύμα του Συντάγματος. Σημειώνεται ότι οι πληροφορίες ήθελαν τον Γ. Παπανδρέου να εξετάζει ως λύση κυβέρνηση τύπου οικουμενική.

Ο Αλ. Τσίπρας είπε επίσης στον Πρωθυπουργό ότι το ΠΑΣΟΚ έχει πλειοψηφία και αν θέλει μπορεί να περάσει τα μέτρα που υποστηρίζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzager avatar
    tzager 27/05/2011 17:05:55

    Μάλλον μπλόφαρε ο ΓΑΠ με τη μη προσφυγή σε εκλογές...

    Δε μπορεί μόνος του και το ξέρει και το έχει συνειδητοποιήσει και η τρόικα...

    Πρίν από το τέλος Ιουνίου και το συμβούλιο κορυφής των Βρυξελλών πρέπει να έχει περάσει το μεσοπρόθεσμο σχέδιο...

    Βάζω στοίχημα ότι είτε έτσι είτε αλλιώς αυτό και θα γίνει...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tzager 27/05/2011 17:34:31

      Δεν μπλοφάρει. Μπλόφαρε όταν έλεγε ότι μπορεί να πάει σε εκλογές. Θα φύγει όταν σταματήσει να του κάνει τα χατήρια η Κ.Ο., χωρίς να έχει την αξιοπρέπεια να πάει τουλάχιστον σε εκλογές. Αυτό θα είναι και το πολιτικό τέλος του ΠΑΣΟΚ. Το "μεσοπρόθεσμο" αποκλείεται να εγκριθεί και αυτό θα είναι η θρυαλλίδα των εξελίξεων.

      • co avatar
        co @ Επώνυμος 27/05/2011 17:50:32

        εξαρτιωμαστε δηλαδη αποο τα @@@ καμια 15ρια πασοκων βουλευτων να καταψηφισουν;;;
        ποιος τον εχασε το φιλοτιμο να το βρουν αυτοι

        μας βλεπω για εκλογες 2013 τοτε...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ co 27/05/2011 17:53:41

          Όπως το λες είναι, αλλά προσωπικα είμαι ΛΙΓΟ πιο αισιόδοξος. Ο ΓΑΠ έχει χάσει κάθε εκτίμηση και αξιοπιστία στην Κ.Ο. του. Εδώ έχει χάσει κάθε εκτίμηση και αξιοπιστία από κορυφαίους υπουργούς του! Η διαπλοκή παίζει ήδη Βενιζέλο-Λοβέρδο και άλλους και είναι όλοι τους μια ωραία ατμόσφαιρα!

          Το κακό για όλους τους, όμως, είναι ότι έχουν χαντακωθεί μέσα στο Μνημόνιο.

          Θα τον σουτάρουν το ΓΑΠ για να μπορέσουν να κάνουν δουλειά χωρίς αυτόν τον "ανίκανο", αλλα ούτε με τους άλλους θα κάνουν δουλειά, εδώ θα είμαστε και θα δείτε ότι θα επιβεβαιωθεί. Ο μόνος που είχε τα ηθικά φόντα για να προδώσει, ήταν ο ΓΑΠ.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Επώνυμος 27/05/2011 18:10:31

            ΠΡΕΠΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΕΣ!!!!!!

            ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • factorx avatar
            factorx @ Kostas D 27/05/2011 18:36:19

            Μεχρι λιγες ώρες πριν φώναζες εδώ μεσα γιατι δεν ζητάει εκλογές ο σαμαράς. Τώρα που προκάλεσε ανοικτά τον Παπανδρέου μας λες άλλα. δεν χαλαρώνεις λιγάκι;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tzager 27/05/2011 18:12:33

      Δεν έχει κοινοβουλευτική πλειοψηφία;
      Δεν έχει ΛΑΟΣ;
      Δεν έχει Ντόρα;

      Ας το περάσουν λοιπόν τα ΝΑΙ του 2010...να δω πως θα βγει στις αγορές τον Μάρτιο του 2012. Το παιχνίδι παίζετε γιατί τα ΝΑΙ του χθες θέλουν συνενόχους σήμερα γιατί αύριο θα έχει νέο Μνημόνιο οι αγορές αποκλείονται.

      ΥΓ

      το ξανά έγραψα άλλοθι ή συγχωροχάρτια ζητούν οι ένοχοι...

      • TIMAIOS avatar
        TIMAIOS @ Ο Ιθαγενής 27/05/2011 18:56:21

        Μην Ξεχνας και τον Κουβελη(Ημι-προθυμος)...Παντως ο Χατζησωκρατης επηρε τη βολτα του στο Συνταγμα προχθες το βραδακι στην Συγκεντρωση...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ TIMAIOS 27/05/2011 23:06:27

          Αφού δεν του τις... έβρεξαν, τυχερός ήταν. Μάλλον στους συγκεντρωμένους είχε διαφύγει η ρήση του "ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ,να βάλει μια τάξη".

          Κανονικά, οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη πρέπει να τρώνε γιούχα όπου τολμάνε να εμφανιστούν.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 17:10:15

    Ο Αντώνης πρότεινε δηλαδή υλοποίηση του Ζάππειο 2 χωρίς να είναι πρωθυπουργός ο ίδιος. Τεράστια υποχώρηση, αλλά ευτυχώς, δεν την αξιοποίησαν οι εχθροί. Ο Πρόεδρος κινείται στην άκρη του γκρεμού. Ας ελπίσουμε να περάσει το γκρεμό αλώβητος...

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 27/05/2011 17:10:31

    Την ωραιοτερη δηλωση εκανε ο Τσιπρας.Και προς τι ολα αυτα τα καραγκιοζηλικια??Για να χυθει"αιμα" στο ΧΑΑ??"Εσταξε" απο ολες τι παντες σημερα.

  4. blue nile avatar
    blue nile 27/05/2011 17:11:44

    ...να ετοιμάσουν το πρωθυπουργικό ελικόπτερο...σέρβις και όλα τα σχετικά...θα χρειαστεί σύντομα...

  5. jkr avatar
    jkr 27/05/2011 17:12:52

    Χρειάζεται αφοβία και ψυχραιμία, θα επιταθεί η πίεση προς τον κόσμο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ jkr 27/05/2011 17:19:07

      Θα επιταθεί και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ.

      Και πιστεύω ότι ο βαθύτερος λόγος είναι ότι στη Δύση δεν μας σέβονται καθόλου τους Έλληνες, ως συλλογική υπόσταση. Από την πολύ υποταγή που τους έχει δείξει από το 1823-24 μέχρι σήμερα το πολιτικό μας σύστημα, δεν μπορούν να πιστέψουν ότι είναι δυνατόν να κάνουμε χωρίς αυτούς και ότι είμαστε πράγματι (ως κόσμος) καλύτεροι από αυτούς...

      • jkr avatar
        jkr @ Επώνυμος 27/05/2011 17:20:37

        Ορθά θέτεις και τη διάσταση της κοσμοθεωρίας τους...των Δυτικών... ο,τι αυτοί περιλαμβάνουν δηλ.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 17:12:53

    Αυτες οι 4 στη γωνια, ποσους μισθους παιρνουν?? χαχαχαχ
    τι ακουν τ αυτια τους !!! που κυκλοφορουν???.. θελω να τις γνωρισω !
    δινω οσα οσα..

    ΠΠ

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 19:33:05

      μαζι σου
      τι αλλο αξιζε?

  7. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 27/05/2011 17:13:09

    Τι είδε ο Παπούλιας και είναι τόσο χαρούμενος στην φωτογραφία; Ίσως βέβαια να ένιωσε χρήσιμος για πρώτη φορά από την στιγμή που εκλέχτηκε σ' αυτή τη θέση.

    • Cal avatar
      Cal @ Φ.K ΓΑΠ 27/05/2011 17:16:17

      Κι εγώ με 20.000 το μήνα τέτοιο χαμόγελο θα είχα. Είναι 100 φορές τα 200 που δίνουν στον πατέρα μου σαν μακροχρόνια άνεργο, μετά από 30 χρόνια δουλειάς...

  8. neos anemos avatar
    neos anemos 27/05/2011 17:13:24

    Μα καλά δεν ξέρει το σύνταγμά μας ο κος Καρατζαφύρερ? Αλλά αυτά θα κοιτάει τώρα, να αρπάξει μιά καρέκλα υποργείου βρε παιδιά και μετά ας τον πάρει ο Θεός ..... θα τα έχει ζήσει όλα τα μεγαλεία ο άνθρωπος!
    Μπράβο στον κο. Σαμαρά!!!!!! Αν είχε συναινέσει θα ήταν μεγάλο λάθος για την χώρα, τον ίδιο και φυσικά για την ΝΔ. Από παγίδα σε παγίδα το πάει ο ΓΑΠ, σε κάποια απ' αυτές θα πιαστεί στο τέλος (αν προλάβει γιατί τουν την έχουν στημένη πολλοί στην ΕΕ).

  9. GEODETIS avatar
    GEODETIS 27/05/2011 17:15:30

    βλέπω την φωτό ξανά και ξανά και μόνο ένα μπορώ να καταλάβω από τις φάτσες … ο μακαρίτης πρέπει να πήγε νέος … μετά τα σαντοίτσια τι σέρβιρε ο μέγας ΔΑΝΕΙΣΤΗΣ ;;; μην μου πείτε το ξέρω Ελληνικό καφεδάκι ¨σκέτο¨ και παξιμαδάκι …

  10. Ευμένης avatar
    Ευμένης 27/05/2011 17:21:34

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο Παπανδρέου απείλησε (υπόγεια με τα γνωστά παπαγαλάκια) με εκλογές ή δημοψήφισμα και όταν δεν πέρασε ο εκβιασμός μούγκα στην στρούγκα, ποιές εκλογές κτλ, "θα συνεχίσω μόνος μου".
    Σαν το λαγό στο γνωστό ανέκδοτο, δεν βαριέσαι, που και που λέμε καμιά μ.. να περάσει η ώρα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ευμένης 27/05/2011 17:25:27

      Όπως το λες!

    • loretta avatar
      loretta @ Ευμένης 27/05/2011 17:30:39

      το θεμα ειναι οτι δεν λεει μερικες μακακιες ....αλλα λεει μονιμως!!

  11. of8almos avatar
    of8almos 27/05/2011 17:29:14

    Αυτός θα μπορούσε να κόψει τους εκβιασμούς του Παπανδρέου προς τους ανώριμους Ελληνες που τώρα χοροπηδάνε δηλώντας απόσυρση απο την καρέκλα του στις προηγούμενες εκλογές.
    Αυτός είναι ο νούμερο ένα υπαίτιος αυτής της κατάστασης που ζούμε
    μετά έρχεται το ποσοστό του Ελληνικού λαού που δεν πήγε να ψηφίσει
    ποιο μετά το 44% των ηλιθίων που ψήφισαν "Ανδρέα ζείς εσύ μας οδηγείς" (αφίσες πριν τις εκλογές του 2009 σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας)
    και τέλος φταίει ο ίδιος ο Γιωργάκης.

    Το 2 και 3 πληρώνει τα λάθη του, το 1 και το 4 δεν έχει πληρώσει ακόμα και όπως λένε και οι παλιοί σοφοί... όλα εδώ πληρώνονται!

  12. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 27/05/2011 17:31:00

    Δεν διάβασα καλά τον τίτλο και μου φάνηκε σαν αποστόμωση.

  13. Roter Platz avatar
    Roter Platz 27/05/2011 17:33:09

    Τι θα πει προωοκαυορα αντικομμουνιστη: ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ;
    ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΛΕΚΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ;
    ΟΧΙ ΛΙΓΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ

    • factorx avatar
      factorx @ Roter Platz 27/05/2011 17:47:55

      Ασε τα απάντα του Σταλιν στον καναπέ που κάθεσαι, πρόσεξε μην πεσεις στην ηλικία σου και άνοιξε τα μάτια σου. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Κι αν βρεις στα εντυπα του ΚΚΕ την κάλυψη που κάνουμε εμείς στην Αλέκα, τότε ξαναγίνομαι μέλος του τιμημένου

  14. BlueSky avatar
    BlueSky 27/05/2011 17:35:21

    Ο πολιτικός απατεωνίσκος δεν πέρασε τους συνήθεις εκβιασμούς του. Τόλμα ρε, να κατέβεις σε εκλογές!!!!

  15. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 27/05/2011 17:36:35

    Έρχεται το τέλος του ΓΑΠ,ας περάσει τα ολέθρια μέτρα με τους δικούς του βουλευτές και τον κωλοτούμπα μαύρο πητ - Καρατζαφύρερ!!!Το Γουδί τους χωράει όλους!!!

  16. ΒΕΝ avatar
    ΒΕΝ 27/05/2011 17:38:05

    Και τώρα που Παπανδρέου δε συναίνεσαι στη σωτηρία της χώρας, πρέπει να αρχίσουν για καλά τα όργανα.

  17. σίγουρος avatar
    σίγουρος 27/05/2011 17:41:05

    Του γυρίσαν μπούμερανγκ οι μεθοδεύσεις του...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ σίγουρος 27/05/2011 17:43:28

      Ακριβώς. Όλη η ιστορία ήταν να μπορέσει ο Σαμαράς να αντισταθεί και να πει "όχι" μέχρι το τέλος. Ο ΓΑΠ πήρε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρίσκο με το να εμφανιστεί ανίκανος να κυβερνήσε χωρίς συναίνεση της αντιπολίτευσης και, τελικά, έκανε ένα βήμα στο κενό. Θα δούμε τι θα γίνει από δω και πέρα. Όμως δεν έχει ορατά περιθώρια για κανέναν ελιγμό. Το σίγουρο είναι ότι βρίσκεται ΤΩΡΑ σε αδιέξοδο και, αν θα δει καμιά διέξοδο, θα το ξέρουμε σε λίγη ώρα/σε λίγες μέρες.

      • σίγουρος avatar
        σίγουρος @ Επώνυμος 27/05/2011 18:05:29

        Αν ασκήθηκαν τόσες πιέσεις στο Σαμαρά σκέψου τι θα γίνει στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ για το μεσοπρόθεσμο... Στις πλάτες τους το βάρος πλέον...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ σίγουρος 27/05/2011 18:21:18

          Είναι όλοι στα όριά τους. Στήριξαν ΓΑΠ και Μνημόνιο με βαριά καρδιά και τώρα βλέπουν τον ΓΑΠ αφενός να πετάει πετσέτα και να εκλιπαρεί τη ΝΔ για συναίνεση, αφετέρου να έχει αποτύχει ΠΛΗΡΩΣ στην "σωτήρια" πολιτική που τους υποσχέθηκε. Προβλέπω επανάσταση στην Κ.Ο. Θα γυρίσουν ΟΛΟΙ εναντίον του. Μέχρι και η Ρεγγίνα Βάρτζελη θα το παίζει αντι-ΓΑΠ!

          • σίγουρος avatar
            σίγουρος @ Επώνυμος 27/05/2011 18:25:04

            Μακάρι αλλά μιλάμε για ΠΑΣΟΚους...

  18. john avatar
    john 27/05/2011 17:42:28

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΑΝ Η ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ Α.Ε. ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΤΑΝ ΠΙΘΑΝΟΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΩΣΕΙ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΝΥΜΟΝΙΟΥ.

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ john 27/05/2011 17:50:44

      πάντα αυτό γίνεται μεταπολεμικά στην χώρα μας !!την φέρνουν στο χείλος του γκρεμού οι δημοκράτες και πάντα η ...επάρατος την σώζει.
      Αυτό δεν έχει όμως καμιά σημασία , είναι δημοκράτες και το ξύλο που ρίχνουν ...δημοκρατικό είναι.

  19. SAS avatar
    SAS 27/05/2011 17:57:10

    Μην μασάτε , το παιχνίδι παίζεται για να υπάρξει εκ των υστέρων νομιμοποίηση του μνημονίου αφού κατάλαβαν ότι μπορεί να ακυρωθεί από τα Ελληνικά δικαστήρια ως αντισυνταγματικό .
    Το αστείο είναι ότι μας απειλούν με την καταβολή της δόσης λές και θα πάει στην οικονομία της Ελλάδας και όχι στις τράπεζες τους .
    Αυτό που δεν υπολόγισαν ήταν ότι μπορεί να υπάρχει και ένας Έλληνας στο πολιτικό σύστημα της χώρας . ΜΠΡΑΒΟ στον Σαμαρά , μπράβο του .

  20. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 27/05/2011 17:59:41

    Οι εκβιασμοί στη κοινωνία και στη δημοκρατία δεν περνούν. Η καλλιέργεια φοβικών συναισθημάτων στο λαό για να καθήσει σούζα, δεν είναι ανεκτά και γυρίζουν μπουμεράνγκ και οι εκβιαστές πηγαίνουν στην απομόνωση.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 18:07:08

    Εγω βλεπω ανπαποδα την κατάσταση!!! ειμαι ανάποδος τι να κανουμε...
    Πολιτικη απομόνωνση των υπολοιπων απο ΓΑΠ και Τροικα ! με τσαμπουκα και αυθαιρεσια. Γυψοσανιδωμενοι ολοι μας. ( στη θεωρια μεχρι στιγμης ).....

    ΠΠ

  22. Θετταλός avatar
    Θετταλός 27/05/2011 18:07:28

    Ε όχι και μόνος σου Πρόεδρε....ολόκληρη τρόϊκα είναι δίπλα σου....εξάλλου δεν θα χαθείς, έχεις και τον "οδικό χάρτη" μαζί σου.

  23. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 27/05/2011 18:08:28

    Αν και αριστερός οφείλω να αναγνωρίσω ότι στην παρούσα φάση η στάση Σαμαρά μας έδωσε μιαν ανάσα.
    Ας ελπίσουμε να αντέξει τις πιέσεις...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 27/05/2011 18:29:49

      ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

  24. Sofie avatar
    Sofie 27/05/2011 18:16:41

    Μπράβο του πάντως....έχει κότσια για να λέει ΟΧΙ.

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 18:19:14

    Λοιπόν, η εκτίμησή μου για το τι θα γίνει από εδώ και πέρα είναι η εξής:

    1) Θα προσπαθήσουν να τα ρίξουν στο Σαμαρά που "δεν συναινεί", ο άτιμος, αλλά αυτό δεν θα μπορέσουν να το παιξουν για πάνω από μερικές μέρες/ώρες (και πολύ λέω). Θα αρχίσουν να σφάζονται μέσα στην κυβέρνηση, διότι είναι πολύ προφανές σε όποιον έχει στοιχειώδες IQ ότι σε τίποτα δεν τους φταίει ο Αντώνης (το έχει πει ήδη άλλωστε ο Πάγκαλος και μερικοί από δαύτους).

    2) Ο Αντώνης κέρδισε πάρα πολύ από τη στάση του, και από δεξιά του και από αριστερά του. Είναι ένα τρομερά ουσιαστικό βήμα κυβερνητικότητας που κάνει για τον εαυτό του και για το κόμμα του. Έδειξε έμπρακτα ότι πιστεύει ότι μπορεί να κυβερνήσει. Αυτό θα περάσει υποσυνείδητα μηνύματα στον κόσμο πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε επικοινωνιακή καμπάνια. Μέχρι και ο Καμπουράκης έλεγε το πρωί (με τη δέουσα ειρωνία, φυσικά, αλλά δεν έχει σημασία), να αναλάβει ο Αντώνης.

    3) Αυτά που προτείνει ο Πρόεδρος (και το λέω εγώ που έχω δηλώσει τη διαφωνία μου με το Ζάππειο 2) είναι ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΑ για την υποταγμένη ελληνική πολιτική τάξη και για ένα πολύ μεγάλο τμήμα του λαού που έχει μάθει μια ζωή να στηρίζεται στους ξένους. Η αυτοπεποίθησή του ξενίζει πάρα πολύ όσους έμαθαν να "ανήκομεν εις την Δύσιν" και ότι "η ΕΟΚ θα υπερασπιστεί τα ανατολικά σύνορά μας", όμως συγκλονίζει τον απλό λαό, που βλέπει επιτέλους κάποιον να είναι διαφορετικός. Αυτό θα μετρήσει πάρα πολύ και θα τον αναδείξει σε αληθινό ΗΓΕΤΗ της χώρας, όπως δεν ήταν κανένας στην πρόσφατη ιστορία της.

    4) Οι επόμενες ημέρες θα δείξουν ότι το ΠΑΣΟΚ θα χαθεί από εδώ και πέρα σε έναν καταστροφικό αλληλοσπαραγμό, σε ένα ατελείωτο blame game μεταξύ των στελεχών του που θα αγωνίζονται να απεμπλακούν από την ολέθρια, για τους ίδιους, στήριξη του Μνημονίου, αλλά δεν θα μπορούν. Η όποια αξιοπιστία της πολιτικής Παπανδρέου έχει τελειώσει και η πίστωση χρόνου και ανοχής που έδωσε το ΠΑΣΟΚ στην πολιτική του Μνημονίου θα γυρίσει σε έκρηξη οργής και απογοήτευσης από οπαδούς και στελέχη.

    5) Ενδιαμέσως, ο Αντώνης θα αναδειχθεί σε δημοσκοπικό και πολιτικό κυρίαρχο. Θα πρέπει τότε να ξεκινήσει και ένα διακριτικό ξεκαθάρισμα όλων των εν υπνώσει πρακτόρων της Νέας Τάξης στο κόμμα του, που είχαν σκοπό να τον υπονομεύσουν, ώστε να μην τον χτυπήσουν στην πορεία, αν κάποια στιγμή στο μέλλον βρεθεί σχετικά αδύναμος. Δεν πρέπει να τον πιάσουν το φιλότιμο και η ντομπροσύνη του, εδώ έχουμε να κάνουμε με εξαιρετικά ύπουλο εχθρό. Να θυμάται ότι το κόμμα αυτό (ο μηχανισμός του, όχι οι απλοί οπαδοί) είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του στην πορεία για την πρωθυπουργία και την άσκηση σωστής εξουσίας στο τιμόνι της χώρας.

    Αυτά. Είμαστε αισιόδοξοι. Ο Θεός δεν μας ξέχασε, για μια ακόμη φορά. Όπως έστειλε τον Τάσσο, τότε, στην Κύπρο, έτσι μας έστειλε, τώρα, τον Αντώνη. Ας φανούμε αντάξιοι των θείων ευεργεσιών...

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Επώνυμος 27/05/2011 18:41:08

      1). "υποσυνείδητα μηνύματα": Ακριβώς!!
      2). "ξεκαθάρισμα όλων των εν υπνώσει πρακτόρων": ποιό άραγε κτίριο στη Θεσσαλονίκη ας πούμε (Λένινγκραντ) μπορεί να μοιάζει με το "Μέγαρο Σμόλνυ" ;

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 27/05/2011 19:08:07

      Aυτή η καταραμένη για όσους οργάνωναν την διάλυση της χώρας απόφαση να πάει η εκλογή του αρχηγού της ΝΔ στην βάση ήταν η λεπτομέρεια που διέλυσε όλο το σχέδιο.

      Τα πάντα ήταν στημένα ο Καραμανλής θα έχανε ο Παπανδρέου θα ήταν πρωθυπουργός η Ντόρα αρχηγός της ΝΔ και ο Καρατζαφέρης πολιτικά ενισχυμένος από τις εκλογές του 2009.

      Θυμάται κανείς την Παπανδρεική ευχή " καλή επιτυχία Ντόρα" την ημέρα παράδοσης του υπουργείου εξωτερικών από την ψηλή στον Γιώργη.

      Ευτυχώς που ασυνείδητα η πατριωτική δεξιά κατέβηκε μαζικά στις κάλπες και τίναξε το σχέδιο στον αέρα.

      Για αυτό όλοι οι εν ενεργεία βουλευτές πήγαν με την Ντόρα είχαν διαβάσει το σενάριο μετά το σούβλισμα που έγινε στο Καραμανλή.

      Από εκεί και πέρα όπως εξελίχθηκε η συνάντηση ο Σαμαράς μάλλον πέρασε ένα εύκολο απόγευμα.

      Γνώριζε ότι το πνεύμα του Ζάππειου 2 ήταν αντίθετο με τις επιδιώξεις της τρόικας ότι ο Παπανδρέου προκαταβολικά είχε δεσμευθεί να εφαρμόσει τα αντίθετα και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

      Βλακώδης χειρισμός του Παπανδρέου και τα μέτρα θα πάρει και έχει δείξει καθολική αδυναμία.

      Πιστεύω ότι η παρουσία της αριστεράς με την στάση της αποσυντόνισε το σικέ παιχνίδι Παπούλια Παπανδρέου Καρατζαφέρη.

      Για τον τελευταίο τα χειρότερα είναι μπροστά γιατί θα ξαναγκαστεί πάλι να βάλει πλάτη στον Παπανδρέου και να ψηφίσει τα μέτρα.

      Οι κωλοτούμπες και οι πιρουέτες του τελειώνουν.

      Από εκεί και πέρα από απόψε όλοι μετρούν τα κουκιά για την ψηφοφορία στην βουλή.

      Βρε Γιώργη τι θέλεις μπλόφες και πιστόλια στο τραπέζι δεν σου βγαίνει.

    • Geo avatar
      Geo @ Επώνυμος 27/05/2011 19:11:37

      Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι μέχρι τον Οκτώβριο - Νοέμβριο θα έχουμε εκλογές. Έστω και αν δηλώνει ότι θα συνεχίσει μόνος του, οι εξελίξεις θα είναι καταιγιστικές. Το Δημόσιο από τις αρχές του χρόνου έχει κάνει ουσιαστικά στάση πληρωμών, οι επιχειρήσεις προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο και να αντέξουν αλλά μετά το καλοκαίρι δεν θα υπάρχει δυστυχώς πια χρόνος αλλά μόνο λουκέτα και ανεργία. Όποιος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και έχει επίγνωση της κατάστασης, κατανοεί αυτό που λέω ..... Αυτή την φορά το πρόβλημα είναι πραγματικό και όχι θεωρητικό.
      Συνεπώς η λύση θα προέλθει από τον λαό, όσο και αν ο πρωθυπουργός ισχυρίζεται ότι θα προσπαθήσει .......

      • Geo avatar
        Geo @ Geo 27/05/2011 19:20:13

        Η λέξη "πρωθυπουργός κανονικά θα έπρεπε να είναι εντός εισαγωγικών. Πρωθυπουργός της Ελλάδος κάποιος που, ενώ ο κ. Σαμαράς του ζητά να συμφωνήσουν και να προσπαθήσουν να επαναδιαπραγματευθούν το μνημόνιο, απαντά ότι ......... η τρόϊκα δεν δέχεται διαπραγμάτευση.
        Μάλλον θα μπερδεύτηκε και θα απάντησε ως εκπρόσωπος τύπου της τρόϊκας ..... δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση
        Ας προσέχαμε ..... Αυτός θα πιεί το πικρό ποτήρι μέχρι τέλους αλλά μαζί του και εμείς ......

  26. sarkozi avatar
    sarkozi 27/05/2011 18:19:28

    ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ..........GAP φύγε από την χώρα όσο είναι ακόμα καιρός γιατί έρχονται οι κρεμάλες

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/05/2011 18:22:07

    Παιδιά, καλή η παρέα σήμερα, ωραία τα λέγαμε όλη μέρα, καλό βράδυ και χάρηκα πολύ για το σημερινό. Θυμήθηκα παλιές καλές μέρες εδώ στο antinews!

  28. λυσσανδορς avatar
    λυσσανδορς 27/05/2011 18:24:33

    οτι και αν πουνε οτι και αν τα καναλια τους διαλαλησουν
    η πορτα της εξοδου για τους προδοτες ειναι ανοιχτη
    μενει ολοι μαζι να τους σπρωξουμε με μια ιαχη!!
    ολα οδηγουν στο δρομο
    δεν υπαρχουν ουτε κομματα ουτε
    πολιτικες πεποιθησεις πλεον
    ολοι μας να αγωνιστουμε
    για τον τοπο μας.

  29. christof avatar
    christof 27/05/2011 18:31:10

    Ο Σαμαρας απεδειξε σημερα οτι εχει τσαγανο,διορατικοτητα, ειναι ο ηγετης που μπορει να πει το μεγαλο ΟΧΙ . Εσωσε τη τιμη των Ελληνων.

  30. periklis avatar
    periklis 27/05/2011 18:59:39

    γιαννη ΜΙΑ ΚΑΙ εισαι Αριστερος και προς τιμη σου που παραδεχτηκες το νΑΝΤΩΝΗ , διαβασε το παρακαλω κειμενο μου-πραγματικο περιστατικο , που αποδεικνυει τη συμπαθεια μου στη ιδεολογικη πατριωτικη Αριστερα. Μαςε ενωνουν περισσοτερα απο οσα μας χωριζουν !
    Πηγα στη ΠΑΤΡΑ στην ΕΤΕ να κανω μια αναληψη και μιλαγα στο κινητο λεγοντας αντι-Τζεφρικα πραγματα ,πολλα απο τα οποια γραφουμε εδω μεσα) . Μια 80αρα αρχισε μετα απο 3-4 λεπτα ανα ουρλιαζει και να λεει στο διευθυντη να με απομακρυνουν !!! γιατι θα παθαινε εγκεφαλικο !…2-3 με εβρισαν και μου παν εναντιον του ‘Χοντρου” και το 80% των πελατων της πηρε το μερος . Οταν ειπα μπλοφαροντας οτι ειμαι ΚΚΕ αντι για ΝΔ, εγινε χειροτερη !!λεκτικη επιθεση εναντιον μου …. αυτο που κραταω απο τις επιθεσεις τους ειναι ” Παλιοκομμουνι , ολους τους δολοφονους και το παρακρατος εχετε” και ” ο Γιωργακης μας δεν ειδες οτι τρεχει συνεχεια απο τοτε που βγηκε για να παρει καλυτερους ορους απο τους ξενους” ……..ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΟΣ…. 1) Λαικο δικαστηριο ειδικα για το ΓΑΠ (εξαιρειται απο τους υπολοιπους πολιτικους. Πρωτα αυτος ) 2) ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ αντι να βριζουν τη λαικη δεξια , να βλεπουν ΠΟΙΟΣ ειναι ο αληθινος εχθρος τους ( Πασοκ). και να θυμουνται το “ο εχθρος του εχθρου μου ειναι φιλος μου

  31. drider avatar
    drider 27/05/2011 19:13:41

    Μην νομίζετε ότι άλλαξε κάτι σήμερα... Τα δύσκολα είναι μπροστά μας.

  32. Geo avatar
    Geo 27/05/2011 19:14:54

    Ανεξάρτητα από τις πεποιθήσεις του καθενός, το μείζον θέμα αυτή την στιγμή είναι να πεισθούν οι νέοι κυρίως άνθρωποι να συμμετέχουν και να πάνε να ψηφίσουν στις εκλογές που έρχονται - ας ψηφίσουν ότι θεωρούν καλύτερο για την χώρα, να πάνε όμως και να μην απέχουν.

  33. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2011 19:17:03

    Σημείωσε ότι «θα προχωρήσω μόνος μου»

    Καλὸ κατευώδιο, ἔχουμε νὰ ρίξουμε τρελλὰ γέλια

    • kiki avatar
      kiki @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2011 19:35:51

      Keep Walking......................................

  34. Λιγότερος Άμλετ avatar
    Λιγότερος Άμλετ 27/05/2011 19:46:58

    Αμερικανιά στο DNA: προφητικός Randy Newman: δεν μας αγαπάνε, ας τους ρίξουμε την βόμβα!

    http://www.youtube.com/watch?v=Du3WhHrrNgs

  35. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 21:04:10

    ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
    ************************************************************
    Συμπέρασμα :

    ” MEA CULPA… ”

    - Θα κάνω ότι κάνω και οι εκλογές , ¨σύμφωνα με το Σύνταγμα ¨ που δεν τηρεί , θα γίνουν το 2013 !

    - Έχουμε τη ¨λαϊκή εντολή¨ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( ! ) , σύμφωνα με το προεκλογικό ¨ λεφτά υπάρχουν ¨ και το μεταεκλογικό ¨λεφτά δεν υπάρχουν¨ , Νόμος δίωξης για ¨αθέτηση πολιτικών υποσχέσεων ¨ και ¨συμβολαίων με το λαό¨ δεν υπάρχει . Η πολιτική δεν έχει τιμή , αλλά μόνο τιμές συναλλαγής .

    - ¨Θέλω¨ την συνεργασία , αλλά στην βάση των ειλημμένων και προσυνεννοημένων αποφάσεων με τους φίλους μου στην ¨Σοσιαλιστική Διεθνή¨ και τις άλλες ¨Λέσχες¨ .

    Ύφος ( υποκειμενική εκτίμηση που μπορεί να είναι ¨λάθος¨ ) :

    Αδόλφου στις τελευταίες του ώρες στο Μπούνκερ της Καγκελαρίας , χωρίς να κινδυνεύει όμως άμεσα από τα ¨συμμαχικά στρατεύματα¨ , αλλά από φίλια και εχθρικά -εσωτερικά- πυρά …

    ¨Μάλλον¨ δικτατορία έχουμε …

  36. ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΕΙΜΑΡΗΣ 28/05/2011 13:48:59

    ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΧΗΓΕ,ΠΛΑΪ-ΠΛΑΪ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.....