18/02/2009 16:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικές αρλούμπες - Άσχετοι ή λαϊκιστές;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 16:26:57

    "Υπέροχες πολιτικές αρλούμπες από άσχετους ή λαϊκιστές;…"


    ...ή από τα "πουλέν" της Ντόρας;

    Από κοράκου στόμα ...ΚΡΑ!

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 16:36:28

    Παλιά σπαταλώντας δις . εξάρθρωσε την 17Ν ,τώρα του ανέθεσαν τον τομέα Ενέργειας ε με τέτοια εμπειρία σε ένα κεφάλι δεν θα μας λύσει και μια ΥΦΕΣΗ στην οικονομία άλλωστε έχει και το άσυλο ότι θέλει μπορεί να λέει .

  3. daris avatar
    daris 18/02/2009 16:41:46

    Φιλε ΠΑΝ.ΠΑΠ πολυ κατατοπιστικο το σχολιο σου...
    Απαντησες και αποστομοσες τον κ.Χρυσοχοίδη!!!ΕΛΕΟΣ!!!
    Αν παρακολούθησες και την εκπομπη ΠΡΕΣΣ της ΝΕΤ χθες το βραδυ με καλεσμενο τον κ.Χατζηδακη θα ηταν ευκολο να καταλαβεις την διαφορα...
    Τρεις λαλουν και δυο χορευουν ο κ. Υπουργος!!!
    Οτι θελει ο καθενας ακουει και οτι συμπερασματα θελει βγαζει!!! Ολα εχουν ΧΡΩΜΑ και ΤΙΜΗ σ'αυτο τον τοπο.

  4. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 18/02/2009 16:59:37

    Φίλε Παν. Παπ. λές "εξυπνάδες".
    Στη Φεβρωνία αυτά.
    Σας έχουμε (και σας έχουν) στη σέντρα. Επι τέλους τέλος.
    Μετά από 10 χρόνια ελάτε πάλι να ζητήσετε την ψήφο μας, τότε θα το σκεφτούμε σοβαρά.

  5. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 18/02/2009 17:03:06

    Και πού' σαι, την άλλη φορά να μή κάνετε απογραφή στα οικονομικά. Να φυλάτε μόνον τα οικόπεδα του Δημοσίου και να μή "παίζετε" με ομόλογα. Μόνον με μετοχές Λαναρά.
    Πολλά σας ζητάμε για να σας ψηφίσουμε;

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/02/2009 17:03:40

    ΒΛΑΚΕΣ. Η Βλακεια είναι Ανίκητη.

    Θα επανελθω.

    ΠΠ

  7. daris avatar
    daris 18/02/2009 17:05:09

    Και ενα ερωτημα φιλε ΠΑΝ.ΠΑΠ:
    Οταν αναφερεις "αν έκαναν επίδειξη ασχετοσύνης ή διαγωνίζονταν στον λαικισμό" σε ποιους αναφέρεσαι?
    Απο τη μια ο Χρυσοχοιδης, το εμπεδωσαμε αυτο, απο την αλλη ποιος???
    Τα γραφουμε ολα ή παιζουμε τους παπαδες???

  8. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 18/02/2009 17:06:01

    Όσο για τις εθνικοποιήσεις τραπεζών, αφού τις κάνει (με το "ζόρι"!;) η Μέρκελ γιατί όχι και ο Παπανδρέου;
    Έχεις χάσει πολλά επεισόδια, κι εσύ και ο πολιτικός κολοσσός της Ραφήνας!

  9. Volkswagen avatar
    Volkswagen 18/02/2009 17:09:06

    @ ΠΑΝ.ΠΑΠ
    Καλά, εσύ βενζίνη δεν καίς στο αυτοκίνητό σου; Υπολόγισες ποτέ την τιμή και την ισοτιμία Ευρώ-Δολλαρίου; Σας κλέβουνε οι δικοί σας ρε, κορόιδα!

  10. GreenPoint avatar
    GreenPoint 18/02/2009 17:11:13

    Για τιςθεσεις του ''ΦΥΤΟΥ'' Χατζηδακη και σε σχεση με ολα τα ψεματα που καθε μερα αραδιαζει -π.χ ολυμπιακη - δεν ειδα να κανεις καποιο σχολιο Φακτορα????

  11. daris avatar
    daris 18/02/2009 17:14:36

    Χθες ο Μανδραβέλης ηταν εξόχως αποκαλυπτικος απεναντι στον Χατζηδακη και για την Ολυμπιακη και για την οικονομια.
    Το "παιδι θαυμα" εκανε οτι δεν καταλαβαινε τι το ρωτουσαν ο δημοσιογραφος και ο Φλωριδης και τα ειχε χαμενα!
    Θα του εμιστευοσασταν το παιδι σας να το παει στο παρκο μια βολτα?

  12. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/02/2009 17:18:12

    Κανεις σοβαρος δεν θα τολμουσε να προτεινει λυσεις μετα βεβαιοτητος για αυτην την οικονομικη κριση. Εκεινο όμως που μετα βεβαιοτητος μπορει να λεχθει είναι ότι το αποτελεσμα της θα είναι τουλαχιστον άλλες 500,000 χιλιαδες ανεργοι και κατεστραμενοι μικροεπαγγελματιες , συνγκεντρωση της οικονομικης δραστηριοτητας στην ηδη υπαρχουσα υπερσυνγκεντρωση ( στα 145 Δις του ιδιωτικου τομεα ηδη τα 125 Δις γινονται από ουτε 1000 εταιρειες ). Δυστυχως ο ελληνικος λαος δεν κατανοει μια απλη αληθεια. Όλα τα πραγματα εχουν καποια ορια, η τωρινη κριση δεν είναι η ουσιαστικη αιτια αλλα η αφορμη για να ξεχυθουν στην επιφανεια τα σοβαρα διαρθρωτικα προβληματα της Ελληνικης Οικονομιας,που βεβαιως και αυτα, είναι απορροια της κομματικοποιημενης βαθυτατα οικονομιας, καποτε θα εφθανε αυτή η ωρα αργα η γρηγορα.
    Ηρθε. Οι Λυσεις; Οι δυσκολοτερες!! Αλλαγη νοοτροπιων και θεωρησεις των πραγματων, τις οποιες ελαχιστοι είναι διαθεσιμοι να κανουν δυστυχως, οποτε οι λυσεις θα είναι οι χειροτερες και οι πιο επωδυνες για τον κοσμο και για την Χωρα.

  13. daris avatar
    daris 18/02/2009 17:23:12

    Ειμαι βαθυτατα πεπεισμενος οτι ο Κ.Κ διαλεγει τους πιο ασχετους και τους πιο ηλιθιους για σημαντικες θεσεις (Αβραμοπουλος-Χατζηδακης-Λιαπης-Πετραλια κ.λ.π) ειτε γιατι εχει μειωμενη αντιληψη ειτε γιατι θελει μονο υποτακτικους ειτε γιατι ξερει πολυ καλα οτι μονο με αυτους μπορει να κανει υπουργικα συμβουλια της πλακας και ανευ αντικειμενου...Χωρις καμια εμπαθεια και μετα λυπης μου....

  14. Γιαουρτάς avatar
    Γιαουρτάς 18/02/2009 17:24:50

    Ά ρε το έρημο το ακατοίκητο το ρετιρέ!
    Στον "ιδιώτη" έδειχναν το φεγγάρι κι αυτός προσπαθεί να μας δείξει το δάχτυλο!

  15. daris avatar
    daris 18/02/2009 17:36:18

    krogias.blogspot.com:

    Πιστώσεις για δωρεάν διανομή ρυζιού και μακαρονιών ανακοίνωσε ο Χατζηγάκης

    "Πιστώσεις ύψους 9 εκ. ευρώ από κοινοτικούς και εθνικούς πόρους, για δωρεάν διανομή μεγάλων ποσοτήτων ρυζιού και μακαρονιών, ως επισιτιστική βοήθεια σε ιδρύματα και αδύναμες κοινωνικές ομάδες, ανακοίνωσε πως υπέγραψε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κ. Σωτήρης Χατζηγάκης. Οι ποσότητες που εκτιμάται πως θα διανεμηθούν, καθόλη τη διάρκεια του φετινού χρόνου, ανέρχονται σε 4.800 τόνους μακαρόνια και 2.500 τόνους ρύζι".
    Δίνουν μακαρόνια και ρύζι. Αφού δεν μπορούν να εξασφαλίσουν αξιοπρεπή διαβίωση για τις ευπαθείς ομάδες, κάτι είναι και αυτό...
    Οπότε, μετά τον διαγωνισμό (αφού κάποιοι φάνε καλά) για το πως θα μοιραστούν, ας κάτσουμε σε μια γωνιά να καμαρώσουμε όλοι μαζί τις νέες ουρές ποδοπάτησης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας...

  16. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 18/02/2009 17:40:42

    @green point,
    Δεν είδες, δεν ρώταγες;
    Ευτυχώς που υπάρχουν και τα αρχεία.
    Ψάξε λίγο. Θα σου συνιστούσα τα σχόλια του "προφήτη".
    Όπως επίσης και την προσφορά του κ. Μακρή.
    Αν δεν τα βρείς ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

  17. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 18/02/2009 17:43:28

    @daris,
    Αυτό που δεν ανακοίνωσε ήταν ότι θα τα μαγειρεύει ο αρχιμάγειρας του Βαρούλκου, έτσι θα μοιράσει και αξιοπρέπεια.

  18. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 18/02/2009 17:45:42

    Τρία σχόλια στην σειρά.
    Κάτι έχω πάθει.
    Δεν μπορώ να κρατήσω το στόμα μου κλειστό, και τα δάχτυλά μου ακίνητα.
    Τι μου συμβαίνει;
    Αρχίζω και χάνω το μέτρο;;

  19. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 17:47:29

    Για να χαλαρώνουμε λίγο. Βάλτε το όνομα "Χατζηδάκης" στην μηχανή αναζήτησης στον κορυφή της σελίδας, ή το "Ολυμπιακή" για να δείτε πόσες φορές γράψαμε γι αυτόν. Προφανώς στην ορμή του για την εξουσία οι Πασόκοι φίλοι μας ξέχασαν αυτα που έλεγαν περι ελευθεροτυπιας και ελευθερογνωμίας

  20. τρια πουλακια Σταλινικα avatar
    τρια πουλακια Σταλινικα 18/02/2009 17:53:03

    Παν. Παπ.
    Δεν θα προλάβουν να μας κάνουν Χιλή. μας κάνατε Αργεντινη.

  21. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 17:53:05

    Βρε Πάνο, Κόκκινος είσαι η πράσινος; και τι ενοείες "Σας έχουμε (και σας έχουν) στη σέντρα". Ποιοί, ποιούς;

  22. Ερευνητής avatar
    Ερευνητής 18/02/2009 17:55:29

    1. Κρίση. Όντως ξεκίνησε από πάνω, είναι χρηματοπιστωτική, όχι της παραγωγής κεφαλαιουχικών και εμπορευμάτων. Σε αντίθεση με του 1929.
    2. Πληθωρισμός στην Ελλάδα: Ο ολικός μειώθηκε κυρίως επειδή έπεσαν τα καύσιμα. Άν όμως ληφθεί υπόψη η διεθνής τιμή των καυσίμων και γίνει αναγωγή δολλαρίων σε ευρώ, η πτώση της τιμής των καυσίμων στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά δυσανάλογα μικρή. Ο ΔΟΜΙΚΟΣ πληθωρισμός μειώθηκε ελάχιστα, σχεδόν καθόλου. Σε αντίθεση με τις άλλες ευρωπαικές χώρες.
    3. Τράπεζες και εθνικοποιήσεις: Για τα περαιτέρω, παραπέμπω στην κα Μέρκελ και στον κο Σαρκοζί, σε Αμερικανούς οικονομολόγους, στον ίδιο τον Ομπάμα.
    Σε τί ήταν ανακριβής ο Χρυσοχοίδης, κύριε εξυπνάκια ΠΑΝ ΠΑΠ;

  23. daris avatar
    daris 18/02/2009 17:58:37

    Factorx Says:
    Ολοι κατα βαθος ΠΡΑΣΙΝΟΙ ειμαστε, αλλα καμια φορα ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΜΕ απο αγανακτηση και ΜΠΛΑΒΙΖΟΥΜΕ απο σεμνοτυφια!!!

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/02/2009 18:00:11

    @16 ο νοων νοητω!! Τα εχεις παιξει τελειως η ειναι η ιδεα μου???

  25. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 18/02/2009 18:04:20

    όλοι όσοι έχασαν τα σπίτια τους στις USA πλούσιοι ήταν;

  26. daris avatar
    daris 18/02/2009 18:10:01

    o βουνισιος Says:
    Οχι δεν ηταν πλουσιοι αλλα τους τα πηραν οι πλουσιοι τραπεζιτες που εχασαν τα αυγα και τα καλαθια...και ακομα δεν ειδαν τιποτα.
    Ολα ειναι θεμα κλιμακας(οικονομικης)!
    Κατα-κατα-κατα-καταρεω!!!

  27. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 18/02/2009 18:13:40

    @24 skorpios,
    Η αλήθεια είναι ότι σήμερα μου ξέφυγα λίγο.
    Μην ανησυχείς παροδικό είναι.
    Θα προσαρμοστώ και πάλι.

  28. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 18/02/2009 18:19:01

    @ 21 Factorx
    Για τη σέντρα: Ο διαιτητής ως γνωστόν, λέγεται Μπαρόζο. Ως πολίτες, η θέση μας είναι ασφαλώς στην κερκίδα, μπορούμε όμως να φωνάζουμε "γκόλ" όταν μπαίνει, ή όχι;
    Χρησιμοποίησα το δεύτερο πληθυντικό "σάς" απευθυνόμενος γενικά στην ομάδα που έφαγε το γκόλ σήμερα. Ασφαλώς όχι σε σάς, Φάκτορες.
    Πράσινος είμαι σίγουρα. Στο ποδόσφαιρο. Κόκκινος στο όνομα και σε άλλα. Αλλά με τέτοια πολιτικοτεχνική ηγεσία, άστα να πάνε στο διάολο, πάει για ά-μπέμπα-μπλόμ κόκκινο-πράσινο. Άν και την κρίσιμη στιγμή, το συναίσθημα και η παράδοσις 35 χρόνων έχουν συνήθως τον τελικό λόγο. Ξέρω, από άλλες φορές.

    Παναγιώτης

  29. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 18/02/2009 18:20:24

    Sorry, ξεφύγαμε λίγο εκτός ελέγχου, για να φτιάξει κάπως το κέφι, με τόση μαυρίλα γύρω.

  30. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/02/2009 18:21:48

    Συζήτηση που, με ελάχιστες εξαιρέσεις, θυμίζει το παλιό ανέκδοτο - ''κι εσείς γιατί σκοτώνεται τους μαύρους''... Οι φίλοι πασόκοι του μπλογκ αντί να πάρουν θέση επί των γραφομένων του Παν. Παπ., με τη γνωστή τακτική του ''ναι μεν αλλά'' την πέφτουν (συχνά δε και απειλούν) όλους τους γύρω. Έτυχε να δω κι εγώ τη συγκεκριμένη εκπομπή και κόντεψα να πάθω βερτικο από τον καταιγισμό βλακείας και λαϊκισμού. Την μεγαλύτερη πλάκα την έχει ο κος Χρυσοχοϊδης όταν το τελευταίο διάστημα επαναλαμβάνει σε κάθε τηλεοπτική του εμφάνιση και για οποιοδήποτε θέμα ''ο Καραμανλής έχει εφιάλτες και δεν μπορεί να κοιμηθεί τα βράδια'', που κάποιος θα πρέπει να του είπε ότι είναι πολύ ευφυές και επιτυχημένο εύρημα.
    Για να μην παραξηγηθούμε, απεχθανόμαι ab imo pectore και τους ανίκανους που μας κυβερνάνε.
    Έρημη χώρα που από τη Σκύλλα πας στη Χάρυβδη κι από τη Χάρυβδη στη Σκύλλα...
    Σοβαρευτείτε.

  31. daris avatar
    daris 18/02/2009 18:34:02

    Σπατζιώτης Says:
    Θα με ενδιεφερε η δικη σου θεση στα γραφωμενα του ΠΑΝ.ΠΑΠ.
    Εγω δεν βρηκα σε τι πρεπει να απαντησω.
    Ας μας απαντησει ο ΠΑΝ.ΠΑΠ και εσυ τι απαντησε στη συζητηση ο κ.Υπουργος και με ποιον διαγωνιζοταν στην ασχετοσυνη και τον λαικισμο.
    Ενας ΠΑΣΟΚΟΣ που δεν απειλει κανενα!

  32. Μποτίλια στο απέραντο πέλαγος της βλακείας avatar
    Μποτίλια στο απέραντο πέλαγος της βλακείας 18/02/2009 18:42:03

    Το πλέον αξιοποιήσιμο είδος βλακείας είναι αυτό που στηρίζεται στη λαϊκή ψήφο. Αυτοί οι απέραντοι βλάκες το παίζουνε και μάγκες, γιατί σου λένε οι άλλοι είναι βλάκες, που μας ψηφίζουνε.

  33. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 18/02/2009 18:47:18

    Το κρίμα στο λαιμό μας.
    Ακόμη τσακονώμασστε για την πολιτική διαύγεια των μπλε, πράσινων και κόκκινων κόκκων.

  34. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/02/2009 18:54:36

    @32 daris
    επί του προκειμένου συμφωνώ απολύτως με τον ΠΑΝ.ΠΑΠ. Μόνο που δεν έχω την ίδια απορία που αυτός εκφράζει: ''Υπέροχες πολιτικές αρλούμπες από άσχετους ή λαϊκιστές;''. Έίναι και τα δύο. Δυστυχώς, ισχύει αυτό που γράφει στο σχόλιο @23 ο φίλος Μποτίλιας

  35. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 18:55:57

    ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ....ΕΛΛΗΝΑΣ!!

    ( ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο NISPELL- ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!)



    * Λες καληµέρα στις 3 το µεσηµέρι και καλησπέρα στη 1 τη νύχτα.

    * Δεν τρως ποτέ ßραδινό πριν τις 10µµ.

    * Τρως πρωινό πριν πας για ύπνο.

    * Το πρώτο σου hangover ήταν γύρω στα 5 σου, όταν ο µπαµπάς/ θείος/ παππούς σου έδωσε να δοκιµάσεις ουίσκι, γιατί το ζήταγες.

    * Πρέπει τουλάχιστον πέντε φορές το χρόνο να τραßηχτείς στον σταθµό των ΚΤΕΛ για να παραλάßεις έναν τενεκέ λάδι, έναν τενεκέ µέλι, έναν τενεκέ φέτα, ρίγανη, τσάι ßουνού, ελιές και λεµόνια.

    * Σηµαιοστολίζεσαι να πας για καφέ, αλλά τσαµπουκαλεύεσαι στον πορτιέρη του κλαµπ που δεν σε ßάζει µέσα γιατί φοράς σαγιονάρες.

    * Στη γειτονιά σου υπάρχει τουλάχιστον µια οδός που λέγεται Ελευθερίου Βενιζέλου.
    * Παραπονιέσαι ότι κάνει κρύο όταν έχει 27 ßαθµούς.

    * Όποτε ταξιδεύεις στο εξωτερικό απορείς πως ο κόσµος ζει χωρίς περίπτερα.

    * Βρίσκεις τους τουρίστες αστείους.

    * Και τους µαθαίνεις να λένε «malaka».

    * Έχεις δέκα χρόνια να µπεις σε λεωφορείο.

    * Περιγράφεις το κτίριο της Interamerican στην Κηφισίας ως «ουρανοξύστη».

    * Ξέρεις τα πάντα για την ανακύκλωση, αλλά δεν έχεις δει ποτέ από κοντά κάδο ανακύκλωσης.

    * Παραγγέλνεις ταυτόχρονα σουßλάκια κι ένα ασθενοφόρο και το ασθενοφόρο έρχεται όταν χωνεύεις τα σουßλάκια.

    * Σε όποιο τραπέζι κι αν καθίσεις υπάρχει ένα πακέτο Marlboro Lights.

    * Υπάρχει µεγάλη πιθανότητα να πέσεις σε µποτιλιάρισµα στις 6π.µ.της Κυριακής.

    * Σε τσαντίζει το ότι για να πας να ψωνίσεις το Σάßßατο πρέπει να ξυπνήσεις νωρίς, επειδή τα µαγαζιά κλείνουν στις 3.

    * Χειροκροτείς τον πιλότο όταν προσγειωθείς.

    * Έχεις αυτοκίνητο που κοστίζει πάνω από 60.000 ευρώ και αρνείσαι να το δώσεις στον παρκαδόρο γιατί θεωρείς κλοπή τα 5 ευρώ που σου ζητάει.

    * Αναρωτιέσαι γιατί ο φραπές δεν έχει διεθνή επιτυχία.

    * Αγαπηµένη σου ασχολία όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό για να ξεφύγεις λίγο από την Ελλάδα, είναι να ψάχνεις για άλλους Έλληνες.

    * 'Καταλαßαίνεις' τους ξένους 'από τη φάτσα'.

    * Δεν σου κάνει εντύπωση γοµάρι 30 χρονών να ζει µε τους γονείς του ή 25 και να µην έχει ßγάλει ούτε µεροκάµατο.

    * Νηστεύεις, αλλά κάθε φορά µε διαφορετικούς όρους.

    * Ξέρεις ένα σωρό απόρρητα κρατικά µυστικά που αν τα αποκάλυπτες θα έπρεπε να ξαναγραφτεί η παγκόσµια ιστορία.

    * Επίσης ξέρεις λεπτοµέρειες για τη ζωή επωνύµων που δεν έχουν αποκαλυφθεί για τον πολύ κόσµο και πάντα από έγκυρη πηγή (π.χ. αυτή είναι σεξοµανής και την πιάσανε µε ένα µπουκάλι ξέρετε που, αυτός είναι gay και τα 'χει µε εκείνον, ο άλλος έχει καρκίνο και όπου να 'ναι πεθαίνει).

    * Είσαι ßέßαιος ότι το κακό µάτι έχει αποδειχθεί και επιστηµονικά.

    * Ποτέ δεν σου φτάνουν τα χρήµατα για τα ßασικά είδη ανάγκης, αλλά πάντα σου περισσεύουν για τα είδη πολυτελείας.

    * Μισείς τους δηµοσίους υπαλλήλους, αλλά όνειρο ζωής είναι να γίνεις ένας από αυτούς.

    * Ξέρεις ότι οι άλλοι είναι όλοι Τουρκόσποροι ή Σλάßοι, αλλά είσαι ßέßαιος ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ßρίσκεται στην αρχή της δικής σου κληρονοµικής αλυσίδας.

    * Καµαρώνεις που το χωριό σου, θυµίζει λίγο από Ζωνιανά, αλλά γκρινιάζεις ότι η επαρχία που κατάγεσαι είναι η πιο ριγµένη από όλες.

    * Κυριακή πρωί κοινωνάς στην εκκλησία και το απόγευµα ρίχνεις Χριστοπαναγίες στο γήπεδο.

    * Διπλοπαρκάρεις για τσιγάρα κλείνοντας το δρόµο και απολογείσαι σ' αυτούς που κορνάρουν, αλλά στο παρακάτω στενό πλακώνεις τον οδηγό που έκανε ακριßώς το ίδιο.

    * Καυχιέσαι που ήσουν Λοκατζής στο Μεγάλο Πεύκο χλευάζοντας τους πεζικάριους αλλά ßάζεις ßύσµα για να πάει ο γιος σου κέντρο στην Κόρινθο και ειδικότητα διαßιßαστής στο Χαϊδάρι.

    * Πας γυµναστήριο και καπνίζεις και ένα πακέτο τσιγάρα τη µέρα.

    * Καυχιέσαι που ο γιος σου είναι γαµιάς και η κόρη σου παρθένα.

    * Προειδοποιείς µε τα φώτα για µπλόκο αλλά παραπονιέσαι στον αστυνοµικό ότι δεν δίνει κλήση και στους άλλους οδηγούς.
    * Όταν σταµατάς στο φανάρι έχεις το χέρι στην κόρνα.

    * Οι νοικοκυρές ßάζουν σεµεδάκι πάνω απ' την οθόνη του PC.

    * Πάντα αναρωτιόσουν σε τι διάολο χρησιµεύει η 'διάßαση πεζών'!

  36. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 18/02/2009 18:57:20

    Συγγνώμη,
    το προηγούμενο σχόλιό μου απευθύνεται στον @31 η δε αναφορά στον φίλτατο Μποτίλια έχει να κάνει με την υπ' αριθμ 32 παρέμβασή του

  37. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 18/02/2009 19:39:16

    http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/02/18/1631174.htm
    Σε προσωρινή κρατικοποίηση τραπεζών ενδεχομένως να εξαναγκαστεί η αμερικανική κυβέρνηση προκειμένου να αποκαταστήσει την εύρυθμη λειτουργία του χρηματοοικονομικού συστήματος και την ροή των πιστώσεων, δήλωσε ο Άλαν Γκρίνσπαν σε συνέντευξή του στους Financial Times.
    Ο πρώην διοικητής της Federal Reserve -και επί δεκαετίες σύμβολο του φιλελεύθερου καπιταλισμού- υποστήριξε ότι η κρατικοποίηση είναι η λιγότερο κακή λύση για τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής.
    ΥΓ Αφιερωμενο εξαιρετικα

  38. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/02/2009 21:10:49

    Ναι αλλά οι αμερικανικές τράπεζες εχουν τεράστιες ζημιές από τα τοξικά ομολογα και είναι αναγκαστική η κρατικοποιηση τους.
    Οι ελληνικές δεν εχουν,πλήττονται από τη γενικοτερη κριση.Με τα δεδομένα της Ελλάδος κρατικοποιηση σημαινει οτι η κυβερνηση θα αποφασιζει σε ποιον θα δινει δανειο για να ανοιξει δουλειά.

  39. τρια πουλακια  ενοψει κραχ avatar
    τρια πουλακια ενοψει κραχ 18/02/2009 21:31:35

    @ψυχραιμια
    Σαφώς. Ο Χρυσοχοϊδης είπε αν(χρειαστει).

    Στην πολιτική θεση ότι θα γίνουμε Χιλή με τέτοιο μέτρο αναφέρθηκα

  40. Λογιστάκος avatar
    Λογιστάκος 18/02/2009 21:35:52

    @ 38
    Μια ανάλυση που εξετάζει τα "θεμελιώδη" των ακινήτων (σχέση κόστους κατασκευής με την αγοραία αξία = αξία υποθήκης), λέει ότι τα ακίνητα στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά υπερτιμημένα. Άν η ανάλυση αυτή είναι ορθή, τότε τα περισσότερα ενυπόθηκα στεγαστικά δάνεια (με εγγραφή από το 2001 και μετά) είναι εξίσου "τοξικά" με των ΗΠΑ, αλλά διστάζουμε να το πούμε για ευνόητους λόγους.
    Στην περίπτωση αυτή, οι Ελληνικές τράπεζες στέκονται πάνω σε ωρολογιακή βόμβα. Καλό θα ήταν την εξουδετερώσουν πριν εκραγεί(μόνο το κράτος μπορεί - αλλά ποιό κράτος, εννοώ το οιονεί "κράτος" των Βρυξελλών- Βερολίνου) .

  41. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 18/02/2009 21:47:38

    ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ...
    ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΤΟΥ ΑΤΑΚΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ Σ'ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΑΣΥΔΟΣΙΑΣ,ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΕΛΕΓΚΤΟΥ ΤΩΝ "ΑΡΧΟΝΤΩΝ"ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ .
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΜΑΣΤΙΓΑΣ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΜΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΩΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ,ΝΟΜΑΡΧΩΝ,ΔΗΜΑΡΧΩΝ ΚΛΠ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΠΙΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ "ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ"ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΧΡΩΣΕΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΩΝ-"ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ"ΣΕ ΓΕΣΕΕ ΚΑΙ ΑΔΕΔΥ-ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ ΠΛΗΡΩΣ,ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.

  42. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 18/02/2009 22:19:46

    ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΙΣΧΥΡΕΣ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ,ΙΣΧΝΗΣ ΟΜΩΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΒΑΣΗΣ(40-44%).
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΕΘΝΙΚΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΗΜΙΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ,ΤΩΝ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΣΤΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΥΘΙΞΙΑΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΤΗΣ ΓΕΣΕΕ ΤΗΣ ΑΔΕΔΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΙΔΙΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.Π.Χ.ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ .
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ.ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ.
    Η ΘΕΤΙΚΗ ΨΗΦΟΣ ΣΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΑΛΛΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΩΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ.ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΤΟ ΚΚΕ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ.ΕΧΟΥΜΕ "ΓΕΜΙΣΕΙ"ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΙΓΚΗΠΟΠΟΥΛΑ ΤΟΥΣ.Π.Χ.ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ,ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗ ΚΛΠ.ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΖΑΚΙΑ ΥΙΩΝ-ΠΡΙΓΚΗΠΩΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΠΡΩΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΜΗ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΜΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΩΝ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ ΡΑΓΙΑΔΙΣΜΟ(ΡΟΥΣΦΕΤΙ,ΕΞΑΓΟΡΑ ΨΗΦΩΝ ΚΛΠ).
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΕΙΜΑΣΤΕ 'ΞΕΡΟΛΕΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΜΜΑ,Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ,Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΕΙΡΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΛΑΤΡΕΣ(ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΧΤΙΖΑΜΕ ΠΑΡΘΕΝΩΝΕΣ,ΕΣΕΙΣ......).
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΜΑΣΤΕ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ "ΡΕ"ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΟΤΑ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΜΝΗΜΗ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΡΝΟΥΜΕ ΑΝΗΛΕΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΥΧΟΙ ΟΙ ΔΕ ΑΛΛΟΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΗΘΙΚΗ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΩΒΡΑΚΟ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΥΓΑΤΕΡΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΑΣ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΟΥΜΕ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΙΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΙ.
    *ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΤΙ ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΗΜΑΝΤΟΙ,ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΕΣ(ΞΕΡΕΙΣ ΡΕ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?)
    *ΤΕΛΟΣ ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΕΜΕΙΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ,ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΣ ΛΑΟΣ(Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ,Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΛΠ)

  43. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 18/02/2009 22:28:20

    41. Kai το κακο ως απορροια ολων των ως ανω κακων ειναι η χαμηλη αυτοεκιμηση του Ελληνα, ο υποβιβασμος, το αισθημα υποβαθμισης του μεσα στους κολπους της ΕΕ απο τους υπολοιπους Ευρωπαιους συμπολιτες
    και το πολιτισμικο σοκ, που νιωθει να διευρυνεται, οταν οι κουλτουρες συναντιωνται
    κι αυτος να παρηγκωνιζεται στο περιθωριο χωρις ελπιδα και προοπτικη για το αυριο.

  44. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/02/2009 22:50:59

    Τη χαμηλη αυτοεκτιμηση την προάγουμε και εμεις.
    Η Ελλάδα δεν ειναι η φτωχοτερη ευρωπαικη χωρα και τα προηγουμενα χρονια η αποσταση μειωθηκε καθως είμαστε πια καθαρα πιο πάνω από την Προτογαλία και πλησιασαμε Ιταλία και Ισπανία.
    Το προβλημα ειναι ειδικο : Χρειαζεται οργανωμένο κράτος και για να γινει αυτο πρέπει να εγκαταλειφθουν όλες οι ιδεοληψιες της μεταπολιτευσης.

  45. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 23:50:57

    @44: Δεν συμμερίζομαι τη γκρίνια ούτε την χαμηλή αυτοεκτίμηση, αλλά πλέον αυτά που λες προφανώς ήταν π.κ. (προ κρίσης, προ Κώστα, ...)

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/02/2009 00:09:38

    Οχι,ισχύουν ακομη.Αλλο η πραγματική κριση και άλλο η προσληψη της κρίσης.Στο τελευταιο τριμηνο του 2008 η ελληνική οικονομία αναπτυχθηκε 2,6%.Λιγο αλλά άλλες οικονομίες ειχαν μειωση.Γιατι δεν έγιναν εκει επεισοδια;
    Η Ισλανδια χρεωκόπησε γιατι η κυβερνηση έπαιξε τα αποθέματα της στα χρηματιστηρια και μονο ειρηνικές διαδηλωσεις έγιναν.Εδω υπάρχει κακοπιστια,αναληθεια,υπερβολική προπαγάνδα.
    Μαζικές απολύσεις γινονται εξω και δεν πεταει κανείς μολοτωφ.Εδω έχει γινει πολύχρονη ιδεολογικη προετοιμασία από αριστεροαναρχικους κυκλους για οσα συμβαινουν.

  47. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 00:13:51

    Ποιος είπε για επεισόδια;;; Για την κατάταξη λέμε.
    Η πρόσληψη της κρίσης γίνεται στην τσέπη και αυτή δεν λέει ψέμματα.

  48. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/02/2009 00:46:59

    Η Χουρριετ διερωτηθηκε γιατι δεν εγιναν επεισοδια στην Τουρκια όπου το βιοτικο επιπεδο ειναι τρεις φορες μικροτερο από την Ελλάδα.
    Το ΑΕΠ της Ιαπωνιας έπεσε 12% (!) πέρυσι ,μια πτωση που θυμιζει πραγματικά το 1930.Ακομη δεν εχουν βγει κουκουλοφοροι στους δρομους του Τοκυο.

  49. donaE avatar
    donaE 19/02/2009 00:50:32

    @46
    στον Ελληνα η αριστερα ειναι συνωνυμη με τα δικαιωματα και τις απαιτησεις απο το κρατος ιδιως,μιας και ειναι ο ιδεολογικος αντιπαλος.Κανε μου να σε αφησω ησυχο...

  50. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 00:56:35

    Απαντά αυτόματος τηλεφωνητής.

  51. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 09:25:12

    49,

    Με τη διαφορα οτι οι Ελληνες αριστεροι θα ηθελαν να ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι και να θρεφονται απο το πετσι του κρατους δηλ. απο φοροεισφορες αλλων, ενω αυτοι θα προτιμουσαν να να μην τους αγγιζει η εφορια.
    Στην πλειοψηφια τους οι πιο πολλοι αριστεροι ειναι πλουσιοι, διεφθαρμενοι, φανατικα θρησκευομενοι με αλλοκοτα βιτσια στο γλιψιμο και στη διαφθορα.
    Μας αναγουν σε εποχες Σοβιετικης υποκουλτουρας.

  52. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 09:25:12

    49,

    Με τη διαφορα οτι οι Ελληνες αριστεροι θα ηθελαν να ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι και να θρεφονται απο το πετσι του κρατους δηλ. απο φοροεισφορες αλλων, ενω αυτοι θα προτιμουσαν να να μην τους αγγιζει η εφορια.
    Στην πλειοψηφια τους οι πιο πολλοι αριστεροι ειναι πλουσιοι, διεφθαρμενοι, φανατικα θρησκευομενοι με αλλοκοτα βιτσια στο γλιψιμο και στη διαφθορα.
    Μας αναγουν σε εποχες Σοβιετικης υποκουλτουρας.

  53. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 19/02/2009 09:41:08

    49, με τη διαφορα οτι οι Ελληνες αριστεροι θα ηθελαν να ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι και να θρεφονται απο το πετσι του κρατους δηλ. απο φοροεισφορες αλλων, ενω αυτοι θα προτιμουσαν να να μην τους αγγιζει η εφορια.
    Στην πλειοψηφια τους οι πιο πολλοι αριστεροι ειναι πλουσιοι, διεφθαρμενοι, φανατικα θρησκευομενοι με αλλοκοτα βιτσια στο γλιψιμο και στη διαφθορα.
    Αναγουν σε εποχες Σοβιετικης υποκουλτουρας.

  54. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 11:08:50

    @12: "συγκέντρωση της οικονομικης δραστηριοτητας στην ήδη υπαρχουσα υπερσυγκέντρωση ( στα 145 Δις του ιδιωτικου τομεα ηδη τα 125 Δις γινονται από ουτε 1000 εταιρειες".
    Καίρια επισήμανση, η εξέλιξη αυτή επιταχύνθηκε τα τελευταία χρόνια και πολύ σύντομα ο τζίρος θα πραγματοποιείται από 500 εταιρείες.
    Αποτελέσματα:
    1. μείωση του κόστους της εργασίας, διατήρηση των μισθών σε χαμηλά επίπεδα, χάρις στην αξιοποίηση των συνεργειών που αναπτύσσονται.
    2. θεωρητικά μείωση της τιμής πώλησης των προϊόντων και του κόστους των παρεχομένων υπηρεσιών, αλλά το όφελος για τον καταναλωτή είναι μόνο στα χαρτιά, εφόσον ως χαμηλόμισθος εργαζόμενος δεν έχει αγοραστική δύναμη.

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/02/2009 14:10:05

    Δυστυχως,ειναι πολλα τα ζωα και απο τις δυο πλευρες,(των δυο μεγαλων εννοω).
    Σημερα ακουγα καποιον,που ηξερε τα του Τουρισμου,οτι αυτα που ζηταει το "παιντι" για τον Τουρισμο και εχουν να κανουν με τους τουρ οπερειτορς,δεν επιτρεπονται,λογω ΕΕ.
    Αρα εκει μεσα στο πασοκ,εχουν μαυρα μεσανυχτα.
    Δυστυχως,οπου και να παμε,χαχολους θα βρουμε.

  56. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 19/02/2009 15:53:20

    @ 40-50
    Υπάρχουν αριστεροί στην Ελλάδα, και πόσοι;
    Ποιοί; Το ΚΚΕ (χο, χο, χο); Η πλειοψηφία του ΣΥΡΙΖΑ (χι, χι, χι); Οι αναρχοαριστερίστες (χα, χα, χα); Οι "πειρατές του ρεσάλτου" (ου, χου, χου);
    Το ΠΑΣΟΚ (χε, χε, χε) κεντροαριστεροί σύμφωνοι, όχι αριστεροί);
    Απομένουμε μια μειοψηφία του ΣΥΝ (μάλλον μικρή) και μερικοί σκόρπιοι ανένταχτοι παλαιών αρχών. Άν αυτό είναι αριστερά (όχι μαιμουδένια) για χώρα 10 εκατομμυρίων, συγγνώμη, προτιμώ το Λουξεμβούργο. Έχει πολύ περισσότερους κατα κεφαλήν αριστερούς.

  57. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 17:01:05

    Σύμφωνα με το ρολόι αριστερά - δεξιά είναι counterclockwise - clockwise :)

  58. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 19/02/2009 17:06:03

    @ 57 αλλενάκι
    Και τα βαρομετρικά συστήματα ταξιδεύουν πάντα στο χάρτη από αριστερά πρός τα δεξιά (στα Βόρεια γεωγραφικά πλάτη): Ιταλία - Ελλάδα, ποτέ ανάποδα.
    Ως προς τα άλλα που συζητάμε εδώ, αλλοίμονο, καπνός και οφθαλμαπάτη.

  59. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 17:15:26

    ανελαστικότητα-ακαμψία-αυταρχισμός-καταστολή = δεξιά
    φιλικότητα-οικολογία-ηπιότητα προς την κοινωνία - = αριστερά

  60. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 19/02/2009 17:48:34

    @ 59
    Σύμφωνοι 100%, αλλά πές μου ειλικρινά, βλέπεις πολλούς της δεύτερης κατηγορίας στην Ελλάδα; Ιδιαίτερα, ανάμεσα σ' αυτούς που εκφράζονται δήμόσια. Γιατί απλοί, ταπεινοί και χωρίς επιρροή άνθρωποι, σίγουρα υπάρχουν αρκετοί.

  61. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 18:13:12

    Όχι πολλούς, πράγματι.
    Οι δεξιοί συνήθως προσάπτουν έναν γραφικό και σεμνότυφο πτωχοπροδρομισμό στην αριστερά (του τύπου σεμνοί και ταπεινοί μικροί Χριστοί), μάλλον έτσι την αντιλαμβάνονται, εξ ού και το "σεμνά και ταπεινά".
    Γιατί σαφώς έχει και παρακάτω (βλ. μέσα παραγωγής). Αλλά αυτό είναι συνώνυμο στ' αυτιά τους με την κατάληψη της Βαστίλλης. Αν κάνεις πως ξύνεις λίγο την επιφάνεια αρχίζουν τα υστερικά. Θα μετακομίσουν, θα πάρουν το βούρδουλα κλπ.

    (προσπάθησαν πολύ, π.χ. στην παραγωγή πολιτισμού, αλλά δεν προχώρησαν πιο μακριά από την Eurovision και το βίαιο Hollywood).

  62. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 19/02/2009 19:01:18

    Είδες που τα βρήκαμε!
    Δια της σωκρατικής - διαλεκτικής οδού, πουλεγε ο προπαππούς Πλάτωνας, ο παππούς Χέγκελ και ο θείος Μάρξ.

  63. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 19:10:01

    !!!