#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικά παιχνίδια Βενιζέλου με τις υπογραφές και τους εκβιασμούς

Ο υπουργός Οικονομικών παραδέχθηκε ότι τα νέα μέτρα είναι προσυμφωνημένα από την κυβέρνηση Παπανδρέου



Σε ευθεία παραδοχή ότι τα επώδυνα μέτρα που θα επιβληθούν στο πλαίσιο του νέου Μνημονίου προβλέπουν μεταξύ των άλλων περικοπές σε κοινωνικά επιδόματα και απολύσεις χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων, έχουν δε «κλειδώσει» ήδη από τις 31 Οκτωβρίου, όταν η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ υπέγραψε την 5η αναθεώρηση του πρώτου Μνημονίου με τους Ευρωπαίους εταίρους μας, προχώρησε χθες ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος μιλώντας σε δημοσιογράφους στις Βρυξέλλες.

Όπως γράφει σήμερα ο "Ελεύθερος Τύπος", κατά τη συνομιλία του με δημοσιογράφους στις Βρυξέλλες ο κ. Βενιζέλος παραδέχθηκε ότι το πακέτο μέτρων που θα συνοδεύει το νέο Μνημόνιο είναι ήδη προσυμφωνημένο με την Τρόικα και φέρει την υπογραφή της κυβέρνησης Παπανδρέου: «Θέματα ανοίγματος επαγγελμάτων ή θέματα μείωσης της κοινωνικής δαπάνης που δεν είναι καλά στοχευμένη ή μείωσης του προσωπικού της δημόσιας διοίκησης είναι πάντα πάνω στο τραπέζι… Δεν μιλάμε για τίποτα περισσότερο στην πραγματικότητα από αυτά που περιλαμβάνονται στην 5η αναθεώρηση του παλαιού προγράμματος», τόνισε χαρακτηριστικά ο υπουργός.

Σημειώνεται ότι στην «5η αναθεώρηση του παλαιού προγράμματος», που συμφωνήθηκε μεταξύ κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και Τρόικας στις 31-10-2011 περιλαμβάνονται κι άλλα μέτρα, όπως νέες μειώσεις στις κύριες και τις επικουρικές συντάξεις, περικοπές στα επιδόματα των στρατιωτικών, των αστυνομικών, των δικαστικών και των λοιπών δημοσίων λειτουργών, μειώσεις σε παροχές υγειονομικής περίθαλψης και καταργήσεις μεγάλου αριθμού φορολογικών απαλλαγών και ειδικών φορολογικών καθεστώτων.

Όπως επισημάναμε και χθες, ο υπουργός Οικονομικών επιχείρησε να εμφανίσει και πάλι ως δεδομένο ότι οι δανειστές μας απαιτούν έγγραφες δεσμεύσεις από τους πολιτικούς αρχηγούς εν όψει της σύναψης της δεύτερης δανειακής σύμβασης. Στο Ecofin μόνο η υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας Μαρία Φέκτερ δήλωσε ότι η ευρωζώνη απαιτεί από τα πολιτικά κόμματα να δεσμευθούν εγγράφως για την υλοποίηση όλων των συμπεφωνημένων μεταρρυθμίσεων. Αντιθέτως, ο Όλι Ρεν, ερωτηθείς κατά πόσο έχουν βάση οι δηλώσεις Φέκτερ και Βενιζέλου, απέφυγε να αναφέρει εάν οι δεσμεύσεις θα πρέπει να είναι γραπτές: «Οι αρχηγοί των πολιτικών κομμάτων αναμένεται να δεσμευτούν αναφορικά με το δεύτερο πρόγραμμα. Οι συνομιλίες μόλις άρχισαν την περασμένη εβδομάδα και αναμένεται να διαρκέσουν μία ή δύο εβδομάδες ακόμη. Είναι καλύτερο να αφήσουμε κάποιο χώρο για διαπραγματεύσεις. Είναι σαφές και προφανές ότι χρειαζόμαστε σαφείς δεσμεύσεις από όλες τις πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα, ούτως ώστε να υπάρχει σαφής υποστήριξη για το νέο πρόγραμμα. Αυτή είναι αναγκαία προϋπόθεση για την επιτυχία του προγράμματος», είπε.

Ενώ ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε εμφανίστηκε προσεκτικός και περιορίστηκε στην επισήμανση ότι «χρειάζεται συναίνεση» για την προώθηση των μεταρρυθμίσεων.

Είναι προφανές λοιπόν ότι ο κ.Βενιζέλος επαναλαμβάνει το παιχνίδι που παίχτηκε παραμονές σχηματισμού της κυβέρνησης Παπαδήμου. Θυμάστε που γράφαμε για το "μακρύ χοντρό δάκτυλο" που έβαζε λόγια στις Βρυξέλλες;

Ο στόχος του είναι προφανής. Στερεί την πατρίδα του από το όπλο των διαπραγματεύσεων (τις οποίες όπως έχουμε επισημάνει αρχίζει και τις δέχεται ακόμα και η Τρόικα) για να δεσμεύσει την κυβέρνηση Σαμαρά με μέτρα που αποφάσισε ...ο ίδιος. Για να αρχίσει η υπονόμευση της από τώρα και να λέει μετά, ως αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, όπως θέλει να ελπίζει, ότι "όλοι ίδιοι είναι".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 25/01/2012 08:46:27

    Αυτό που κάνει ο Βενιζέλος δεν θα σταματήσει με υπονοούμενα. Η ΝΔ θα πρέπει να κάνει δήλωση επί λέξει ότι ο Βενιζέλος υπονομεύει μελλοντικές τροποποιήσεις του μνημονίου ζητώντας ο ίδιος από τους ευρωπαίους γραπτές δεσμεύσεις από τους πολιτικούς αρχηγούς δηλαδή των εξής έναν τον Σαμαρά. Τούτο εκτός ότι είναι απαράδεκτο είναι και αντίθετο με τα συμφωνηθέντα για την αποστολή της μεταβατικής κυβέρνησης. Ας μαζευτεί ο κ. Υπουργός διότι η ΝΔ δεν εκβιάζεται. Το απέδειξε άλλωστε με την τελευταία επιστολή του αρχηγού της που μιλάει για ανάγκη τροποποιήσεων της πολιτικής του μνημονίου. Αν παρ´ όλα αυτά πιεστεί για γραπτά κείμενα, ο πρόεδρος της ΝΔ θα ξανάκοινοποιήσει την παλαιότερη επιστολή του που είχε πρωτοστείλει στο ΕΛΚ και θα προσθέσει μια εισαγωγή που θα λέει:

    "κατόπιν αμέσων και εμμέσων παραινέσεων διαφόρων αξιωματούχων της ΕΕ και του έλληνα υπουργού οικονομικών για γραπτές εξηγήσεις των προθέσεών μας σας επαναβεβαιώνω το περιεχόμενο της επιστολής που σας έχω ήδη στείλει στις ....,"

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 25/01/2012 08:48:26

      "... που μιλάει για συμφωνία στους στόχους και ανάγκη τροποποιήσεως μέτρων που δεν απέδωσαν κλπ

  2. Mike avatar
    Mike 25/01/2012 10:30:20

    Καλά, περιμένετε εσείς τη ΝΔ να πατήσει πόδι, α ρε Έλληνα....

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Mike 25/01/2012 13:58:30

      Ναι το περιμένουμε γιατί το έκανε ήδη με την προηγούμενη επιστολή του ο Σαμαράς. Αν δεν θέλεις να το δεις λυπάμαι

  3. Tassos avatar
    Tassos 25/01/2012 10:36:09

    Φάκτορα, εσύ που ξέρεις τα πολλά, τί έχει πάθει ο Τράγκας και σκυλοβρίζει την ΝΔ και τον Σαμαρά? Κάποιος τον βάζει, αλλά ποιός? Το ΠΑΣΟΚ, η Ντόρα, έχει βάλει τα λεφτά του με 0 % τόκο στην Ελβετία και αισθάνεται κορόϊδο που δεν χρεωκοπήσαμε για να αγοράσει την μισή Ελλάδα με 100 χιλιάρικα?

    • Αριστοτελης avatar
      Αριστοτελης @ Tassos 26/01/2012 16:40:58

      Ο Τραγκας κοιταζει το συμφερον του και ισως καλα και κανει. Πρωτα εβριζε τον Καραμανλη, τωρα τον...γλυφει...πρωτα εβρυζε την Ντορα...τωρα...την γλυφει...σε λιγο θα γλυφει και τον ΓΑΠ και τον Βενιζελο και τον Παπαδημο...! Το μονο που τον ενδιαφερει, ειναι η "ΒΑΒΟΥΡΑ", ετσι επιβιωνει σαν "δημοσιογραφος". Οι οποιες εκπομπες του ειναι για το περιοδικο του, και ...εχουμε αυτο...και ...εχουμε εκεινο...και...αυτη την Παρασκευη θα γινει αποκαλυψη...και...στο μελλον θα βρουμε την Κυβωτο του Νωε...κλπ κλπ κλπ. Ειμαι σιγουρος πως σε 1 χρονο, θα ειναι υπερμαχος του Σαμαρα, χωρις να το πιστευει, αλλα γιατι θα τον βολευει. Τον πηραξε που ο Σαμαρας εδωσε συνεντευξη, η εγραψε αρθρο στο Βημα, ενα ειναι δυνατον. Και φυσικα εκει πρεπει να γραφει και και να δινει συνενετυξεις, ειναι οι αναγνωστες των φυλαδων αυτων που επιθυμουμε να κερδισουμε για να πλειοψηφισουμε. Ο Τραγκας νομιζει οτι ο Σαμαρας ειναι ο αρχηγος της θυρας 7, και οτι πρεπει να δινει συνεντευξεις μονο στον "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ". Εχω ακουσει εκπομπες του, ενταξει ειναι στο τελος της καριερας του, οι καιροι των εχουν ξεπερασει, και προσπαθει να προωηθσει την σποραδικη εκδοτικη του προσπαθεια...τον σεβομαστε για αυτο, και του ευχομαστε καλη επιτυχια, κατα τα αλλα, νομιζω οτι αυτος που χανει περισοτερο ειναι ο Χατζηνικολαου, αν μου επιτρεπεται η γνωμη, γιατι χτιζει εναν πολυθεματικο οργανισμο, και ειμαι σιγουρος οτι η "ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΧΑΒΑΛΕΣ", δεν ειναι του στυλ του. Ομως ειναι διασκεδαστικος ο Θειος Γιωργος, αρκει να μην τον παιρνεις πολυ σοβαρα.

  4. Silence t. avatar
    Silence t. 25/01/2012 11:26:31

    Αυτά τα προσυμφωνημένα μέτρα , δεν περιέχονταν στη σύμβαση που δεν διάβασε αλλά υπέγραψε ο Χρυσοχοϊδης και έριξε μια ματιά η Κατσέλη (και ποιός ξέρει τι έκαναν οι υπόλοιποι υπουργοί που βάλανε φαρδιά , πλατιά την υπογραφή τους) .

    Ερώτημα κρίσεως , ρητορικό , Ακαδημαϊκού χαρακτήρα , χιλιοειπωμένο αλλά πάντα καίριο και επίκαιρο (όσες φορές και αν το ρωτάω δεν χορταίνω) , η Νέα Δημοκρατία γιατί συνεχίζει να είναι στην κυβέρνηση .
    Γιατί συνεχίζει να είναι σε μία κυβέρνηση αφενός χωρίς αντικείμενο (δανειακή σύμβαση , psi , έλα τώρα γελάνε και τα τσιμέντα πια ) , αφετέρου όταν απαρτίζεται από υπουργούς σαν τον Χρυσοχοϊδη (απο εχθές με διεθνή καριέρα στην ηλιθιότητα) , σαν τον Παπακωνσταντίνου , σαν τον Παπαϊωάννου , η οποία έχει προαποφασίσει μέτρα και στόχους , στα οποία κατά τα άλλα !!!! διαφωνεί η ΝΔ.
    Δηλαδή σε μία πιθανή αποχώρηση (μπακ και κάτω , αποχωρώ , φεύγω , τα λέμε) από την κυβέρνηση , τι θα είχε πιο μεγάλη βαρύτητα , το στήσιμο 5 δημοσιογράφων (ωιμέ , γραμματέων και φαρισαίων) της συμφοράς ως προς την απόφαση ''εγκατάλειψης του Θιάσου'' , η η λύτρωση και ανακούφιση εκατομμυρίων Ελλήνων , που κοιτάνε εμβρόντητοι την κυβέρνηση οπερέτα , κυβέρνηση που δεν ψηφίστηκε , κυβέρνηση χωρίς αντιπολίτευση , να μας βυθίζει όλο και πιο βαθιά στην απόγνωση , την απαξίωση , το ξεπούλημα .
    Γιατί όλα αυτά μπορεί η άνθρωποι της ΝΔ να βάζουν το κεφάλι στην άμμο και να μην τα βλέπουνε , αλλά όλοι οι αγνοί (χωρίς κολλημένες πολιτικές πεποιθήσεις ) Έλληνες όχι μόνο τα βλέπουνε , αλλά τα βιώνουν στο ''πετσί τους''.
    Και κάτι τελευταίο για το περί έγγραφων δεσμεύσεων των πολιτικών αρχηγών .
    Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το αν ο Αντώνης δεσμευτεί προφορικά η γραπτά .ιδανικά μάλιστα θα προτιμούσα γραπτά , γιατί εκείνο που με ενδιαφέρει δεν είναι το μέγεθος της δέσμευσης αλλά το περιεχόμενο της .
    Και στην τελική η ουσία δεν είναι να κρυφτείς πίσω από τις λέξεις και να ξεφύγεις σαν σαλτιμπάγκος , αναθεωρώντας αυτά που είχες πει , αλλά το να πεις σήμερα ένα γλαφυρό , μεγάλο , όμορφο ΟΧΙ !!
    Το οποίο ευχαρίστως να τους το καταθέσεις και γραπτώς....