#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2009 14:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικά παζάρια ΝΔ- ΠΑΣΟΚ για τα σκάνδαλα

Πολιτική αναστάτωση έχει προκαλέσει η ήπια στάση που τήρησε το ΠΑΣΟΚ στη  προχθεσινή συζήτηση στη Βουλή της πρότασης για τη σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής για τον Αριστοτέλη Παυλίδη. Οι χαμηλοί τόνοι στις αγορεύσεις πολλών στελεχών του Κινήματος προκάλεσαν κύμα φημών, σύμφωνα με τις οποίες το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης δεν επιθυμεί τελικά την ποινική δίωξη του πρώην υπουργού της ΝΔ, επειδή δεν το συμφέρουν να γίνουν διπλές εκλογές τον Ιούνιο.

Εκτός του γεγονότος ότι ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου δεν πήγε να μιλήσει στην Βουλή για το σοβαρό αυτό θέμα διαφθοράς, επισημαίνεται και η εμφάνιση του ΠΑΣΟΚ με δύο τάσεις κατά την συζήτηση στην Βουλή. Έτσι ενώ οι τρεις εισηγητές(Μπόλαρης, Ρήγας και Πεταλωτής) ζήτησαν την  σύσταση Προανακριτικής Επιτροπής επειδή «υπάρχει σκάνδαλο» και «πολιτικές ευθύνες», ο «σκιώδης υπουργός» για θέματα Δικαιοσύνης Ντ. Ρόβλιας και ο συνταγματολόγος Α. Λοβέρδος άφησαν να εννοηθεί πως τα στοιχεία που περιέχονται στον φάκελο της υπόθεσης που διαβίβασε στην επιτροπή ο ανακριτής δεν επαρκούν για την παραπομπή του κ. Παυλίδη σε Ειδικό Δικαστήριο (!)

Επιπλέον, χθες ο υπουργός Δικαιοσύνης Ν. Δένδιας, συμφώνησε με τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελο Βενιζέλο, ότι οι δικαστικοί λειτουργοί που διενήργησαν σωρεία ανακριτικών πράξεων στην υπόθεση Παυλίδη και δεν έστειλαν αμελλητί τη δικογραφία στη Βουλή ...περιφρόνησαν το Σύνταγμα. Παράλληλα επανέφερε στο προσκήνιο την αλλαγή του νόμου περί ευθύνης του ΠΑΣΟΚ.

Πως εξηγούνται όλα αυτά; Ο ανακριτής της υπόθεσης Παυλίδη, είναι ο κ. Ζαβιτσάνος. Ο οποίος όμως έχει και την υπόθεση «Γερμανός». Με τι «καρδιά» λοιπόν να στείλει και την υπόθεση αυτή στην Βουλή, όταν τον κατηγορούν για «αντισυνταγματικές ενέργειες» συμπολίτευση και αντιπολίτευση;

Το σκηνικό ολοκληρώνεται με την είδηση που αποκαλύψαμε στο προηγούμενο post. Ο ανακριτής της υπόθεσης Ζήμενς καλεί αιφνιδιαστικά κατηγορούμενους να καταθέσουν την  Μεγάλη Δευτέρα (!!!)

Όλως τυχαίως στο σκάνδαλο Ζήμενς εμπλέκονται και ορισμένοι της εκσυγχρονιστικής πτέρυγας του ΠΑΣΟΚ, εκπρόσωποι της οποία κρίνουν τώρα ότι τα στοιχεία δεν επαρκούν για τον κ. Παυλίδη.

Καταλάβατε τώρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Naruto avatar
    Naruto 09/04/2009 14:54:27

    Γ..... τα με κεφαλαια γραμματα.

    Το να χερι νηβει τ'αλλο και τα δυο την διαπλοκη.

    Σε αυτη την χωρα θες δεν θες μαλλον "αριστερος" θα γινεις. Δεν κατεβαινει και ο Λεβεντης και ο Βεργης να ψηφισουμε κανενα με καλες προθεσεις τουλαχιστον.

  2. Factorx avatar
    Factorx 09/04/2009 14:57:20

    Τα εκατερωθεν κτυπήματα συνεχίζονται:

    Και δεύτερη δικογραφία στην οποία φέρεται να εμπλέκεται ο πρώην υπουργός Αιγαίου αναμένεται να περιέλθει στα χέρια του Προέδρου της Βουλής, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος».

    Σύμφωνα με την ίδια πηγή, σε ενδεχόμενες ποινικές ευθύνες του πρώην υπουργού Αιγαίου προσέκρουσε ο ανακριτής Ρόδου, ο οποίος συνέταξε το έγγραφο που διαβιβάζει τις επόμενες ώρες στο Κοινοβούλιο ζητώντας να ερευνηθούν στοιχεία ποινικής εμπλοκής του κ. Παυλίδη στην υπόθεση του διαγωνισμού του Δεκεμβρίου 2005 για τις άγονες γραμμές της Δωδεκανήσου.

  3. Factorx avatar
    Factorx 09/04/2009 14:58:25

    Βγηκε και ο Κυριάκος και μας ειπε οτι "από το πόρισμα της προανακριτικής επιτροπής για την υπόθεση Παυλίδη «θα κριθούν πολλά» και ξεκαθάρισε «ο τόπος δεν χρειάζεται εκλογές στην παρούσα συγκυρία».

  4. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 15:00:26

    Περισσότερο μου μιαζουν με μπακάλικα πάρα με πολιτικά αφού όλοι το ξέρουν το παιχνιδάκι ,εμείς το χουμε τούμπανο και αυτοί κρυφό παζάρι ...

  5. F avatar
    F 09/04/2009 15:07:15

    Κράτα με, νὰ σὲ κρατῶ, νὰ ἀνεβοῦμε τὸ βουνὸ...

  6. Factorx avatar
    Factorx 09/04/2009 15:18:45

    Ορισμένοι εκτιμούν ότι η στάση του ΠΑΣΟΚ υπαγορεύεται από την εκτίμηση πως μια ενδεχόμενη πτώση της κυβέρνησης Καραμανλή υπ΄ αυτές τις συνθήκες ενδεχομένως να μην ωφελούσε πολιτικά το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Έτσι για να απομακρυνθεί το ενδεχόμενο διπλών εκλογών τον Ιούνιο, επανέρχεται στο προσκήνιο το ενδεχόμενο εκλογών από το φθινόπωρο. Έτσι «κερδίζει έδαφος η ιδέα της κάλυψης του κ. Παυλίδη από τη νεοδημοκρατική πλειοψηφία της Προκαταρκτικής Επιτροπής, με αντάλλαγμα είτε την παραίτησή του από το βουλευτικό αξίωμα είτε την απόδοσή του ως «λευκού» στην κοινωνία και την παραμονή του στους κόλπους της Κοινοβουλευτικής Ομάδας ως του 151ου βουλευτή της Ν.Δ.»

  7. tiramola avatar
    tiramola 09/04/2009 15:19:49

    Λόγω και του υγιούς ανταγωνισμού σε μία ελέυθερη αγορα όπου όλα έχουν την τιμή τους θα βαρεθούμε αγαπητοί συνομιλητές να ανακαλύπτουμε λαμόγια...

  8. ataktos avatar
    ataktos 09/04/2009 15:29:35

    tiramola -καλη σου ημερα ....Μας έχεις λείψει ...

  9. Swell avatar
    Swell 09/04/2009 16:43:35

    Aυτά συμβαίνουν όταν δεν πατεντάρεις την αλητεία. Σου προκύπτουν αλήτες κι απ' το άλλο κόμμα...

  10. nyfitsa avatar
    nyfitsa 09/04/2009 17:03:10

    Βρε παιδιά,….για τον Ζαχόπουλο, γιατί δεν ακούγεται κιχ? Δεν υπήρχε ένα σκάνδαλο? Τι έγινε με την πολιτική ηθική?

  11. Aurora avatar
    Aurora 09/04/2009 17:41:28

    10. Ax, Nyfitsa
    Αυτος κι αν ηταν γκομενος!!!

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/04/2009 20:23:50

    Το ΠΑΣΟΚ ανέθεσε την έρευνα του σκανδάλου Ζαχόπουλου στον ....Πάχτα. Αναμένουμε το πόρισμα.