#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2012 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικά εκτεθειμένος με Παπαχατζή ο Βενιζέλος

[caption id="attachment_143659" align="alignnone" width="600" caption="Την εποχή που ο κ. Βενιζέλος διαδήλωνε κατά της κυβέρνησης ΝΔ"][/caption]

Ως γνωστόν ο κ. Βενιζέλος είναι καλός στα λόγια και με τη δεινότητά του αυτή έχει καταφέρει να τουμπάρει κόσμο. Επίσης, με το να μιλά συνεχώς χωρίς να λέει τίποτε έχει καταφέρει να κοιμίσει τον κόσμο ουκ ολίγες φορές.

Έτσι, λοιπόν, τη δεινότητά του επιστράτευσε και στη Βουλή προκειμένου να διασκεδάσει τις εντυπώσεις για τη σύλληψη του φερόμενου ως εμπλεκόμενου στη μαφία του Βορρά, του επικεφαλής του ΣΔΟΕ στη Θεσσαλονίκη, Χ. Παπαχατζή.

Αφού προσπάθησε να βάλει στην ίδια ζυγαριά τη σύλληψη του πολιτικού του φίλου, Παπαχατζή με αυτή του φίλου του Βελόπουλου και του δημοσιογράφου, Γ. Φερέτη, στη συνέχεια… ξαμόλησε τους ανθρώπους του για να πείσουν εφημερίδες και κανάλια ότι ναι με τον γνώριζε τον Παπαχατζή αλλά όχι ότι ήταν και κομματάρχης του.

Η ουσία είναι ότι η συμπρωτεύουσα βοά για τις στενές σχέσεις που είχε ο Παπαχατζής με το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Λένε λοιπόν ότι ο κάποτε επικεφαλής της ΠΑΣΚΕ εφοριακών στην πόλη, γνώριζε πολλά πρόσωπα και πράγματα στο ΠΑΣΟΚ της Θεσσαλονίκης. Λένε επίσης ότι επικεφαλής του ΣΔΟΕ ορίστηκε κατόπιν επιθυμίας του Θεσσαλονικάρχη, Ευ. Βενιζέλου ο οποίος βολεύει ενίοτε τους πολιτικούς του φίλους.

Αν και ο υπουργός Οικονομικών είπε προσπαθώντας να κάνει χιούμορ ότι δεν τον έσωσαν οι φιλίες του, η ουσία είναι ότι επί 11 χρόνια το κύκλωμα έλυνε κι έδενε στην πόλη και πολλοί γνώριζαν αλλά φοβόντουσαν να μιλήσουν.

Το κουβάρι άρχισε να ξετυλίγεται όταν πέρυσι αυτοκτόνησε ο Λεωνίδας Μαργιόλης, ιδιοκτήτης πολυτελών εστιατορίων και άφησε σημείωμα με το οποίο έλεγε ότι «Νόμιζα ότι θα τα καταφέρω αλλά δεν τα κατάφερα». Όλοι ήξεραν ότι είχε πέσει θύμα τοκογλύφων καθώς δανείστηκε πάνω από 350 χιλ. ευρώ με επιτόκια έως και 15% το μήνα.

Στη Θεσσαλονίκη λοιπόν οι ψίθυροι για τους συλληφθέντες είχαν αρχίσει να γίνονται κραυγές. Πολλοί ήταν αυτοί που έβλεπαν πολυτελή αυτοκίνητα και πλούσιο βίο από συγκεκριμένα πρόσωπα.

Οι πληροφορίες για τον Παπαχατζή λένε επίσης ότι είχε πάρει μέρος σε πολλές υποθέσεις του ΣΔΟΕ κι ότι συνέχιζε να έχει σχέσεις με το σύστημα ΠΑΣΟΚ της πόλης, έστω κι αν τώρα κάνουν ότι δεν τον γνωρίζουν.

Επίσης, λέγεται ότι η έρευνα για τη μαφία του Βορρά ξεκίνησε πριν αρκετό καιρό όταν στο υπουργείο Δικαιοσύνης ήταν ο Χάρης Καστανίδης, αντίπαλος του κ. Βενιζέλου στη Θεσσαλονίκη. Λέτε να ήθελε να κάνει… ζημιά στον άσπονδο σύντροφό του;

Η ουσία είναι ότι ο κ. Βενιζέλος δέχεται ισχυρό πολιτικό χτύπημα στο δρόμο προς τις εκλογές στο ΠΑΣΟΚ. Μπορεί να μην υπάρχει ευθύνη για το τι έκανε ο φίλος του εφοριακός, ωστόσο, είναι γεγονός ότι έχει πρόβλημα ο υπουργός, ειδικά στη Θεσσαλονίκη όπου το απόστημα έσπασε και κάποιοι αρχίζουν να μιλάνε. Και θα συνεχιστεί αυτό καθώς η οικονομική κρίση οδηγεί στο να βγαίνουν τα άπλυτα στη φόρα από τέτοιες εγκληματικές οργανώσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 20/01/2012 12:43:24

    Σας διαβεβαιώ ότι η Θεσνίκη βοά για το ποιόν του ίδιου του Βενιζέλου, εδώ και χρόνια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Tassos 20/01/2012 13:10:25

      Ειδικά η Νομική του ΑΠΘ...

      • Tassos avatar
        Tassos @ TopGunZ 20/01/2012 13:27:13

        Μέσα είσαι...Αλλά έχω ακούσει και πιο ανατριχιαστικά πράγματα, από φουκαριάρες που ζητούσαν ρουσφέτι να διοριστούν, από ταλαίπωρους που ζητούσαν να διοριστούν σκουπιδιάρηδες και οι μισθοί τους ήταν -2 κλπ, κλπ.

    • monson avatar
      monson @ Tassos 20/01/2012 23:16:05

      .....μα το μαγαζι ειναι γωνιακο και εχει δυο βιτρινες...ετσι ελεγαν...!!

      o τροχος γυριζει φιλε τασσο.....!! επιτελους.

  2. karenin avatar
    karenin 20/01/2012 13:01:45

    Θα ήταν λάθος να μείνει κανείς μόνο στον Βενιζέλο στην ιστορία αυτή. Κουμάντο στην πόλη τόσο καιρό έκαναν και ο Ψωμιάδης, και ο Παπαγεωργόπουλος, παρασκηνιακά και ο Βελόπουλος. Τόσα χρόνια τίποτα δεν κατάλαβαν, κανένας γνωστός η συνεργάτης δεν τους ψιθύρησε στο αυτί τι παίζεται στην περιοχή; Το βασικό τώρα στην υπόθεση είναι αν όντως έσπασε το απόστημα, και υπάρχει πολιτική βούληση , η είναι εσωκομματική κόντρα;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ karenin 20/01/2012 13:23:38

      Ε ,στο τέλος θα μας πούνε πως συνυπεύθυνος ήταν και ο Πάυλος Μελάς!

      Το ΠΑΣΟΚ κάνει κουμάντο σε αυτόν τον τόπο 30 χρόνια τώρα.

      Η πράσινη λέπρα σάπισε την Ελλάδα ολόκληρη...

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/01/2012 13:34:40

        Στέλιο, όπως τα λέει ο ή η Karenin. Δεν είναι μόνο ο Βαγγέλας που για διάφορα κατορθώματα στη νομική ας πούμε, ξέρω πως αν αναφέρω κάτι, δεν παίζει ούτε μια στο εκατομμύριο να ανέβει το σχόλιο.
        Βάλε στο κάδρο ψωμιάδη (και τον αδερφό, όχι μόνο το 'νομάρχη'), βάλε και το φτερωτό μαζί με κάποιους πρωτοκλασάτους από το δημοτικό συμβούλιο. Είναι πολύ μικρή η θεσ/νίκη, έχουν ακουστεί και είναι γνωστά για όλους πράγματα. Μη νομίζεις πως τους χώριζαν πολιτικές αντιπαλότητες, για τα μάτια του κόσμου γίνονται αυτά. Ιδια γενιά και ίδια φάρα είναι όλοι τους.

    • Tassos avatar
      Tassos @ karenin 20/01/2012 13:28:30

      Ολη η Θεσνίκη ήξερε. Η ευθύνη όσων γύριζαν το κεφάλι από την άλλη είναι τεράστια.

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/01/2012 13:13:40

    Το ότι υπάρχει πολιτική διάσταση στο θέμα ούτε συζήτηση. Είτε μέσα στον πολιτικό ορυμαγδό των τελευταίων μηνών βρήκε ευκαιρία η αστυνομία να κάνει τη δουλειά της, αφού δεν προλάβαιναν τα πολιτικά πρόσωπα να προστατεύσουν τα γκανιάν τους, είτε υπήρξε σαφής δάχτυλος πολιτικών αντιπάλων του Βενιζέλου εντός του ΠΑΣΟΚ προς επίσπευση των διαδικασιών.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 20/01/2012 14:40:18

    Τι φωτογραφια ολο τα αγλαισμα της πασοκαριας του κερατα !

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ραβινος 20/01/2012 16:24:01

      Φάτσες όλοι ένας κι ένας, περνάς από δίπλα τους και το πορτοφόλι σου φοράει από μόνο του ζώνη αγνότητας.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ TopGunZ 20/01/2012 18:02:28

        Μη τους αδικείς αδερφέ,για το καλό μας το κάνουνε,για να σώσουνε τη χώρα!Ε λέμε και καμία σαχλαμάρα να περάσει η ώρα,με τις συμμορίες που έχουμε μπλέξει....

  5. labiris avatar
    labiris 20/01/2012 16:12:26

    Λέτε γι΄αυτό το πολυνομοσχέδιο Βενιζέλου να προβλέπει ηλεκτρονική δήλωση του πόθεν έσχες των ελλήνων "οι φορολογούμενοι θα αναφέρουν όλα τα περιουσιακά στοιχεία που έχουν εντός και εκτός Ελλάδας, τις καταθέσεις τους , να αναφέρουν εάν έχουν ακίνητα στο εξωτερικό ή μετοχές ή άλλα χρηματοοικονομικά προϊόντα. Ολα αυτά καθώς και το σύνολο των αποταμιεύσεων, οι μετοχές και γενικότερα όλα τα περιουσιακά στοιχεία, θα δηλωθούν σε ένα νέο έντυπο που θα αποτελέσει ουσιαστικά το νέο ηλεκτρονικό «πόθεν έσχες».

    Ετσι τύποι των παραπάνω συμμοριών, που περιλαμβάνουν υπαλλήλους του ΣΔΟΕ, εφοριακούς, αστυνόμους κλπ, δεν θα κουράζονται καθόλου για να βλέπουν τι έχει ο κάθε έλληνας και να διευκολύνονται οι απειλές, οι εκβιασμοί, οι απαγωγές κλπ !! Ξυπνήστε...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ labiris 20/01/2012 16:42:28

      e-shop θα το είχανε κάνει.

  6. blue nile avatar
    blue nile 20/01/2012 16:36:07

    Κρίμα στον Λεωνίδα.
    Η Ασφάλεια είχε στοιχεία αρκετά για να τους πιάσει εδώ και μήνες. Όμως άργησαν χαρακτηριστικά με συνέπεια να πέσει από την ταράτσα ύστερα από τις απειλές που δέχθηκε για την οικογένεια του. Θα σας υπενθυμίσω το κείμενο του Προφήτη: http://www.antinews.gr/2011/06/16/106978/
    Όσα έγραφε τότε ισχύουν εδώ και χρόνια επί δέκα στη Θεσσαλονίκη.
    Ηρθαν και ο Βενιζέλος μπαμπάς με τον κανακάρη και έδεσε το γλυκό. Αν μπορεί κάποιος να ψάξει την περιουσία του Βαγγέλη θα πάθει τη πλάκα της ζωής του. Τα ιδιόκτητα του ακίνητα σε Μακεδονία και Θράκη είναι αναρίθμητα. Πολλά έχουν ακουστεί για στημένες δίκες όπου κάποιοι διεκδικούν από το Δημόσιο φιλέτα γης και τελικά τα παίρνουν...Υπό την εποπτεία της οικογένειας βέβαια...

    • Tassos avatar
      Tassos @ blue nile 20/01/2012 19:31:46

      Χοντρή ιστορία είναι ο αποχαρακτηρισμός των Ελαιώνων. Μπλέκεται κι ο ...Παπαθεμελής.

      • monson avatar
        monson @ Tassos 20/01/2012 23:22:23

        ...μονο στην ελλαδα σε ενα βραδι απο δασος φυτρωνουν ελιες...sστους ελαιωνες πανορματος...και σε χρονο dt χτιζεται σπιτι...βεβαιως βεβαιως... δε οικοπεδα ολων των αλλων παραμενουν χαρκτηρισμενα δασικη περιοχη..

        για να μην θυμηθουμε τι εγινε στην πυρκαγια στο πανοραμα..

  7. pontikos avatar
    pontikos 20/01/2012 19:24:32

    τρικυκλα-γκοτζαμανιδες-ομερτα-κοζα νοστρα-σικελικη μαφια...ρε πως κατάντησε αυτή η ερωτική πόλη>>>bourdelo me afentiko

  8. fantomas avatar
    fantomas 20/01/2012 22:50:59

    Δεν ξέρω για την σχέση του Βενιζέλου με το κύκλωμα στην Θεσσαλονίκη καθώς δεν είναι η καταγωγή μου από εκεί, αλλά έχω να σας μεταφέρω μια ιστορία για τους δίδυμους αδελφούς Μελέτη.
    Είναι 1987 μόλις έχει περάσει η κρίση με την Τουρκία με την απειλή πολέμου. Μεγάλο πεύκο (στρατόπεδο καταδρομών) και ένας καλός αναγνώστης του σαιτ υπηρετεί την θητεία του ως τεχνίτης τηλεποικινονιων, όπου κάποια στιγμή μέσα από το ΚΕΠΙΚ αρχίζει να φωνάζει ‘’βοήθεια’’ βγαίνω και εγώ από το δίπλα δωμάτιο όπου κοιμόμουν και μπαίνω μέσα στο ΚΕΠΙΚ όπου βλέπω τον έναν εκ των δυο αδελφών (μαστουρωμένο) να προσπαθεί να σπάσει την πόρτα για να πιάσει τον καλό μου φίλο επειδή δεν του έκανε την ‘’χάρη’’ να βγάλει υπεραστική γραμμή για Θεσσαλονίκη!!
    Για να σας μην κουράζω ευτυχώς που είχε ‘’φτιαχτεί’’ τόσο πολύ που δεν άντεξε και λιποθύμησε, ειδάλλως ο Γιώργος (ο φίλος μου) την είχε άσχημα !! Έτσι δεν είναι Γιώργο?

  9. NIKOS avatar
    NIKOS 21/01/2012 13:38:11

    ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΓΕΟΡΓΩΠΟΥΛΟ? ΟΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΠΑΠΑΧΑΤΖΗΣ.ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

  10. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 21/01/2012 23:08:01

    κυριοι εδω οτι θελετε να σας πω για το ποιον του κυριου αυτου........ειναι συγχωριανος μου........στο προσωπικο του ρακοκαζανο-ετσι λεμε εμεις τα αποστακτηρια-εχει φιλοξενησει ολα τα κοματασκυλα του πασοκ της βορειου ελλαδος...... ο δε κολητος του βενιζελος εχει φαει τοσα κατσικια και εχει πιει τοσα τσιπουρα και κρασια εδω στο χωριο του παπαχατζη που θελουμε να μαζευτουμε αρκετοι απο εμας για να τον φτασουμε.........ειδικα η περιοδος του φθινωπορου ηταν η καλητερη τους......κοινο μυστικο ηταν οτι ο παπαχατζης ηταν αδερφος του βενιζελου οχι απλα γνωστος του........αντε μιχαλακη σου φαιξε παλι.......