09/12/2008 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολίτες υποκαθιστούν την αστυνομία

Μετά την Πάτρα και στη Λάρισα ανέλαβαν δράση έμποροι και πολίτες προκειμένου να προστατέψουν τις περιουσίες τους. Συγκρούσθηκαν με κουκουλοφόρους και τώρα έχουν σχηματίσει ομάδες περιφρούρησης στην αγορά για να προλάβουν τα χειρότερα. Τα επεισόδια άρχισαν στην Λάρισα όταν ομάδες νεαρών ατόμων συγκεντρώθηκαν σε κεντρικά σημεία της πόλης και άρχισαν βανδαλισμούς. Πρώτο «θύμα» ένα χριστουγεννιάτικο καράβι στην πλατεία Ταχυδρομείου το οποίο και παρέδωσαν στις φλόγες, καθώς και κάδους που βρίσκονται εκεί. Νωρίτερα αστυνομικές δυνάμεις δεν κατάφεραν να τους διαλύσουν με δακρυγόνα.

 Μικροεπεισόδια από ομάδα μαθητών σημειώθηκαν το απόγευμα στο κέντρο της Ρόδου. Επεισόδια σε εξέλιξη και στη Μυτιλήνη, όπου ομάδα αντιεξουσιαστών επιτέθηκε στο κτήριο της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λέσβου σπάζοντας τζάμια και πετώντας μπογιές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημ. avatar
    Δημ. 09/12/2008 21:34:16

    Χρυσαυγίτες, "αγανακτησμένοι πολίτες" και ασφαλίτες με πολιτικά επιδίδονται σε πογκρομ νεαρών υπόπτων. Αυτή την ώρα οι "κυνηγοί" δρουν εκατοντάδες μέτρα μακρια , στην περιοχή Αγ. Σοφίας. Ο Θεός ας βάλει το χέρι του...

  2. Δημ. avatar
    Δημ. 09/12/2008 21:36:48

    Η καταγγελία έγινε επώνυμα από το δήμαρχο της πόλης σε όλα τα τοπικά κανάλια.

  3. Xalag avatar
    Xalag 09/12/2008 21:47:12

    Έντιμε άνθρωπε κυρ-Παντελή
    έχεις κατάστημα κάπου στη γη
    πουλάς εμπόρευμα, βγάζεις λεφτά
    πολλά λεφτά, πολλά λεφτά
    Τις Κυριακές πρωί στην εκκλησιά
    σταυροκοπιέσε στην Παναγιά

    Έντιμε άνθρωπε κυρ-Παντελή
    έχεις και σύζυγο, κόρη, παιδί
    μοντέρνα έπιπλα, έγχρωμη TV,
    τρως τροφή πνευματική.
    Μακρυά από κόμματα μην βρεις μπελά,
    "Πατρίς,θρησκεία και φαμελιά"

    Έντιμε άνθρωπε κυρ-Παντελή
    τι κι αν πεθαίνουνε πάνω στη γη
    χιλιάδες άνθρωποι, χωρίς ψωμί,
    μαύροι, λευκοί ή κίτρινοι.
    Ο γιος σου μοναχά να 'ναι καλά
    ν' αφήσεις τ' όνομα και τον παρά.

    Έντιμε άνθρωπε κυρ-Παντελή
    σκεύρωσες, σάπισες στο μαγαζί
    τη νιότη ξόδεψες και την ορμή
    για τη δραχμή, για το πετσί
    δίπλα σου τ' όνειρο, η ζωή και το φως
    μα εσύ στο κουφάρι σου κλεισμένος εντός.

    Ξέρεις πως δώσανε κυρ-Παντελή
    άλλοι τα νιάτα τους και τη ζωή
    να γίνει τ' όνειρο φέτα ψωμί
    να φας και ' συ κυρ-Παντελή;

    Κι εσύ τι έδωσες κυρ-Παντελή;
    πες μας τι έκανες σ' αυτή τη γη;
    πες μας τι άφησες κληρονομιά
    που να εμπνέει τη νέα γενιά

    Έντιμε άνθρωπε κυρ-Παντελή
    έντρομ, άβουλε συ φασουλή
    βρώμισες τ' όνειρο και την ψυχή
    άδειο πετσί χωρίς πνοή.

    Έντιμοι άνθρωποι, νέα γενιά
    θάψτε τους έντιμους μες στα σπαρτά
    κι αυτούς που φτιάξανε τον Παντελή
    σκουλήκι άχρηστο σ' αυτή τη γη.

    Δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Ας κάνουν τον κόπο να το ακούσουν οι κυρ παντελήδες. Α ρε Πάνο Τζαβέλα τα έλεγες εσύ άλλα αυτοί που σε άκουγαν γίναν πλέον κυρ Παντελήδες.

  4. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 21:49:20

    Ερχεται το τρίτο αντάρτικο.
    Πάμε για εμφύλιο;

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/12/2008 21:53:26

    Αυτό που όλοι κατά βάθος φοβόμαστε: η λαϊκή αντιπαράθεση στο πεδίο της βίας.
    Τώρα την "κάτσαμε" την βάρκα....

    ΥΓ

    Μετα από 4 ημέρες ηλιθιότητας τέσσερεις μικρές επισημάνσεις:
    (κατά σειρά "αύξουσας σπουδαιότητας)

    -για όλα φταίνε οι μετανάστες που λαφυραγωγούν (αθάνατα Ελληνικά ΜΜΕ)
    Δίνω 1% ευθύνης στου σύγχρονους κυνηγημένους / στόχους των ...Ιαβέρηδων

    -για όλα φταίνε οι αναρχικοί - αντιεξουσιαστές κλπ που τους υποστηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ (λες και δεν ξέρουμε όλοι ότι οι ομάδες κρούσης των γνωστών αγνώστων δεν είναι πάνω από 200-300 άτομα διαχρονικά και οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ κινούνται ...σύριζα με την λογική και δεν μπορούν να συμφωνήσουν ούτε στο τη μέρα έχουμε)
    Δίνω 19% ευθύνης, απλοί "πυροκροτητές" είναι...

    -είναι κοινωνική εξέγερση. Οντως έχουμε άνεργους, κοινωνικά αποκλεισμένους, απογοητευμένους, προδομένους, γενιά των 670 € αλλά και άτομα που ο μπαμπάς και η μαμά ήταν βασιλιάδες της παραοικονομίας και του μαύρου χρήματος και τα υπερκαταστήματα και οι μετανάστες κόψαν τα ...μαύρα από το 2000 και ένθεν και ...στριμώχτηκαν
    (όταν δεν έχεις ψωμί στο τραπέζι, δεν ζεις αλλά προσπαθείς να επιβιώσεις ή βρίσκεσαι στο άλλο άκρο και δεν σου παίρνουν καινούριο αμάξι γιατί οι κώλοι έσφιξαν ...τα σπας)
    Δίνω 50%

    -κενό εξουσίας. Δεν μιλάω για τον ΚΚ τον Β το ΠΑΣΟΚ το ΣΥΡΙΖΑ ή όποιον άλλο θέλει να μπει στην σειρά για να ...μισθοδοτηθεί.Οι 300 είναι ανίκανοι τελεία και παύλα.
    Μιλάω για όλους τους υπόλοιπους 10-15,000 άτομα που ανάλογα με την κυβέρνηση - το κόμμα ή τον υπουργό στελεχώνουν το κρατικό μηχανισμό και εναλλάσσονται σε ένα αέναο ...ροτέσιον.
    Η επίγνωση ότι η καρέκλα που θα εναποθέσεις τα οπίσθια σου σου έχει δοθεί εξαιτίας ενός καπρίτσιου, και όχι λόγω ικανοτήτων, γνώσεων ή δεξιοτήτων, έχει επιφέρει τη χώρα σε ελεύθερη πτώση.
    Δίνω 50%, μόνο και μόνο γιατί όλοι τους ξέρουν τι πρέπει να γίνει αλλά όλοι φοβούνται, είτε γιατί τα έχουν βρει (όχι με το ...σύστημα, οι ίδιοι είναι το σύστημα: ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΕ, ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΕΣ, ΠΡΟΕΔΟΙ, Δ/ΝΤΕΣ κλπ) είτε γιατί ...είναι πολλά τα λεφτά Αρη.

    Άλλες ιδέες?

    ΥΓ

    ΛΥΣΗ?

    παιδεία - νόμοι - εφαρμογή τους.

  6. denis avatar
    denis 09/12/2008 22:01:59

    Ναι,χρυσαυγίτες είναι αυτοί που δρουν τώρα στην Πάτρα με τις ευλογίες των ασφαλιτών.Τον στόχο τους τον πέτυχαν . Την εκκένωση του παραρτήματος του πανεπιστημίου.Κοιμήσου ήσυχα Καραμανλή και σία. Δεν θα χρειάζεσαι σε λίγο την ούτως ή άλλως επιλεκτική δράση των μπάτσων.Θα καθαρίζουν οι "αγανακτισμένοι πολίτες" με τη συνδρομή φασιστοειδών και την πλήρη κάλυψη των τηλεοπτικών συνεργείων.Μικροαστοί και fashion victims κοιμηθείτε κι εσείς ήσυχα. Άλλη μια ροζ χαζοχαρούμενη μέρα θα ξεκινήσει για σας αύριο.

  7. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2008 22:05:49

    Όταν ο κόσμος αντιδρά λεγεται "χρυσαυγίτης"? Τι λες ρε κάφρε?

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/12/2008 22:13:29

    Τελικά η ηλιθιότητα είναι ανάλογη με τα ...γυαλιά που φοράει ο καθένας:

    -οι αντιεξουσιαστές δεν ...καίνε διαμαρτύρονται

    -χρυσαυγίτες οι πολίτες στη Πάτρα και Λάρισα

    -αγανακτισμένοι πολίτες στη Πάτρα και Λάρισα

    -υποκινούμενοι συνωμότες οι κουκουλοφόροι

    Τελικά 11.000.000 πρόβατα είμαστε, που το καθένα περιμένει να ακούσει τον σκοπό της φλογέρας του τσοπάνη που μας ...βολεύει

    Ξυπνάτε ρε:
    -κάηκε βιβλιοθήκη (εμείς και οι ΝΑΖΙ το κάναμε)
    -κάηκαν νεοκλασικά κτίρια
    -θα απολυθούν 2-3000 άτομα
    -πάνω από 100.000.000 € οι ζημιές μόνο στην Αθήνα

    και το σημαντικότερο ένα παιδί είναι νεκρό.

    και τι κάνουμε όλοι? προσπαθούμε να σκοτώσουμε και άλλο?

  9. Αριστείδης avatar
    Αριστείδης 09/12/2008 22:16:05

    Όχι μόνο δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να βγήκε η ακροδεξιά στο δρόμο και να το παίζει, φύλακας άγγελος, αλλά απορώ γιατί άργησε!

    ΑΛΛΑ

    ΣΤΟ ΘΕΟ ΣΑΣ (Ή ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ) ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ".

    Δεν είναι αναμενόμενο να γίνει κάτι τέτοιο; Συγγνώμη, αλλά όποιος κάνει επανάσταση, την κάνει οργανωμένη, την ώρα που πρέπει, και λαμβάνει μέτρα για να εξουδετερώσει πιθανή αντεπανάσταση. Αλλιώς δεν γίνεται επανάσταση, γίνεται τσίρκο!

    ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΣΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ (ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ) ΕΞΟΥΣΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΣΟΝΤΟΚΑΝΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΡΝΟΦΥΛΛΑΔΕΣ; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΡΚΟΥΤΣΙΑ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ, ΤΟΥ ΑΛΑΦΟΥΖΟΥ, ΤΟΥ ΚΟΝΤΟΜΗΝΑ, ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ;
    ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕ!

  10. mpip avatar
    mpip 09/12/2008 22:18:57

    Εσύ φίλε Ορέστιε ήσουν εκεί να δεις πριν χαρακτηρίσεις τους άλλους κάφρους;

    Στην πάτρα δεν έχει καεί ούτε ένα μαγαζί απλού κόσμου, μόνο τράπεζες και το κατάστημα της Wind που μετά από 13 χρόνια απέλυσε όλο το προσωπικό και ένας Γερμανός που του έσπασαν τη βιτρίνα.

    Γιατί "εξαγριώθηκαν" ξαφνικά οι "πολίτες"; Ο κόσμος που αντιδρά γιατί κρατάει ρόπαλα του μπέιζμπολ, καδρόνια με αλυσίδες και πετάει πέτρες σε φοιτητές και όχι αναρχικούς ή μπαχαλάκιδες; Τα ΜΑΤ γιατί ακολουθούν από πίσω τους χωρίς να αντιδρούν πετώντας δακρυγόνα στους φοιτητές και όχι στους επιτιθέμενους με αυτοσχέδια όπλα;

  11. denis avatar
    denis 09/12/2008 22:20:54

    προς Orestios. Το "κάφρε" στο επιστρέφω γιατί ανήκεις δικαιωματικά στην κατηγορία που προανέφερα.Στον "κόσμο" που αρχικά αντέδρασε, πολύ γρήγορα άρχισαν να παρεισφρύουν και τελικά υπερίσχυσαν τα "εκλεκτά" μέλη της χρυσής αυγής που ανέλαβαν να "καθαρίσουν".Έπειδή η ενημέρωσή σου είναι αποκλειστικά τηλεοπτική και η παιδεία σου καναπεδική δεν σημαίνει ότι μπορείς να βρίζεις ή να γράφεις ό,τι το περιορισμένο σου μυαλό κατεβάζει. Καλή κατανάλωση,άρειε!

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/12/2008 22:21:22

    Εντάξει, αν η επανάσταση στην Ελλάδα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ και ακροδεξιά ο Καρατζαφέρης και αυτοί οι δύο οργανώνουν και εκτελούν επανάσταση και αντεπανάσταση...πάω να δω Μπομπ Σφουγγαράκη, τουλάχιστον αυτόςανήκει όντως στη γενιά μου.

  13. Dim avatar
    Dim 09/12/2008 22:21:58

    όταν λες πολίτες εννοείς τους χρυσαυγήτες, τους οννεδίτες και του υπόλοιπους παρακρατικούς τραμπούκους; Τους ίδιους που δολοφόνησαν στις ίδιες γειτονιές τον Τεμπονέρα;;;
    ΑΥΤΟΙ ΕΪΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ;;;;

  14. Nick avatar
    Nick 09/12/2008 22:22:13

    δοξα και τιμη στη χρυση αυγη
    στη μονη ελπιδα του ελληνικου λαου
    ------

    Σίγουρα... από πότε ο Ρωμαϊκός χιαρετισμός και ο Νορμανδικός Σταυρός είναι συνώνυμα του Ελληνισμού;

  15. antiA avatar
    antiA 09/12/2008 22:23:48

    Διαλύσαμε τους αναρχικούς στην Πάτρα. Το είπαμε και το κάναμε. Πολίτες, δεν θα περάσει η πέμπτη φάλαγγα των κουκουλοφόρων και των γλοιωδών εξωραϊστών τους.

  16. κυνικος avatar
    κυνικος 09/12/2008 22:23:53

    απο τοτε που ο ελληνικος λαος σας ξεκολιασε το 49 στο γραμο βιτσι σταλινικα γουρουνια...

    εμφυλιος και παλι!!!!!!!

  17. Αστα avatar
    Αστα 09/12/2008 23:42:38

    Οι "αγανακτισμενοι" μικροαστοι Πατρινοι κατεβηκαν στους δρομους να προστατεψουν τα μαγαζια τους απο ανυπαρκτους εχθρους. Ειναι η ιδια κατηγορια των εμπορων που απασχολουν σε αθλιες συνθηκες εργαζομενους ανασφαλιστους των 600ε. Εναι η πολη που η επιθεωρηση εργασιας και οι ελεγκτες του ΙΚΑ ειναι απο τις πιο διαφθερμενες στην Ελλαδα.
    Ειναι οι ιδιοι εμποροιπου εχουν προνομιακη μεταχειρηση στα τοπικα καναλια και επιβαλλουν στην πολη τα κυκλοφοριακες ρυθμισεις που τους εξυπηρετουν αδιαφοροντας και τη ζημια που προκαλου στους συμπολιτες τους.

    Ειναι οι ιδιοι πολλοι απο αυτους που εχουν σχεση με τα αθλια κυκλωματα της νυχτας στην Πατρα.

    Τελος ειναι ολοι αυτοι που διαμαρτυρονται οτι πληττονται απο την κριση και οι τραπεζες δεν τους δανειζουν αλλα δεν τωρα αναζητουν τη προστασια του αστυνομικου κρατους.
    Αυτοι Ειναι οι εντιμοι κυρ Παντεληδες.

  18. MIG avatar
    MIG 09/12/2008 23:47:48

    Απο προσωπικη εμπειρια η συγκεκριμενη πολη ειναι η πιο βρωμερη απο ολες τις αποψεις της Ελλαδας...
    Τυχαιο ειναι το πας ...ουστης πατρινος και τα λοιπα και τα λοιπα..?
    Χαβουζα της Πελοπονησου...

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/12/2008 23:49:18

    Ρε σεις, ακομα να ξεφυγετε απο την Ελληνικη μαλακια που λεγεται ασυλο στα Παν/μια;Που αλλου γινεται αυτο;
    Και εχουμε μεχρι και καλλιεργεια χασις μεσα σε Σχολη, οπως στην Κρητη, πριν απο καποια χρονια, οπως και διακινηση στη Θεσ/νικη, μεσα στο καμπους, χωρις να υπαρχει ελεγχος.
    Τι νομιζετε οτι λετε με το ασυλο; Ναος της αρχαιοτητας που προσεφευγαν οι κηνυγημενοι, για να γλυτωσουν;
    Μα ξερετε τι τους κανανε τοτε.Χτιζανε τις πορτες και τους αφηναν στο ασυλο τους.
    Τοσες φορες που γινεται της πουτανας στο Πολυτεχνειο,και αφου σωνει και καλα, θελετε το ασυλο σας, γιατι δεν κοψανε ποτέ το νερο και το φως, ωστε να αναγκαστουν να βγουν εξω;
    Τοοσο μαλακες ειναι πια στην Αστυνομια;
    Και γιατι δεν ασχολειστε με τους ανθρωπους που διαβαζουν και προοδευουν,αλλα και μαθαινουν μια τεχνη και βγαζουν το ψωμι τους, αλλα μονο με τους loosers;
    Σημερα στα Σχολεια, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, το 50% τουλαχιστον, ειναι για τα μπαζα.Και λιγο λεω.
    Κι αυτο, γιατι δεν διδεται μεγαλη σημασια και προσπαθεια απο το κρατος στα πρωτα χρονια του Δημοτικου, που παιζονται και κερδιζονται η χανονται τα παιχνιδια αυτα.Kαι γιατι να το κανουν αυτο οι πολιτικοι; Τα δικα τους τα παιδια, δεν πανε σ αυτα τα Σχολεια, αλλα και ειναι προετοιμασμενα απο τα σπιτια τους, στην τεχνη του Σχολειου.
    Και μετα, πρεπει να μαθουν και να παραδεχτουν οι γονεις και οι μαθητες, οτι αλλοι, μπορουν να φτασουν , μεχρι εδω, και αλλοι, πανε για διδακτορικο.
    Και αλλοι, γινονται Αινσταιν βεβαια.
    Αυτη την απλην αληθεια, στην Ελλαδα, δε θελουμε να την παραδεχτουμε και προσπαθουνε ολοι, χωρις να εχουν τις ικανοτητες, να παρουν σωνει και καλα, Παν/κο πτυχιο.
    Και αν δε μπορουν εδω, τοτε τρεχουν στα εξωτερικα, τρωγοντας τα λεφτα του μπαμπα τους και γυριζοντας μετα απο χρονια, χειροτεροι απο ο,τι ξεκινησαν,καμια φορα και με παιδια και γυναικα.
    Βεβαια, υπαρχουν και οι Πριστινες και τα αλλα τεως σοβιετικα κρατη, που μοιραζουν τα πτυχια,αβερτα at a price βεβαια.
    Και καμια φορα, γινεται και στη Δυση κατι τετοιο, μοιρασμα πτυχιων δηλαδη, κατα το γνωστον,"bon, pour l orient".
    Αν δεν κατσομε να μιλησουμε γι αυτα και να βρουμε καποιες λυσεις, πειθοντας συναμα τον κοσμο, οτι δεν ειναι δυνατοον σε μια πολιτεια, να εχουν ολοι πτυχια, γιατι μετα, ποιος θα κανει και μερικες δουλειες, που θεωρουνται κατωτερες,(εχουμε και μυτιτσα βλεπετε εμεις),τοτε θα γινεται καθε τρεις και λιγο μια απο τα ιδια.

  20. probokator2 avatar
    probokator2 10/12/2008 00:52:15

    από προωθούμενο μήνυμα
    ΠΑΤΡΑ
    δεν ξερω τι εχετε μαθει αλλα σημερα νιωσαμε ολοι τον τρομο
    του παρακρατους. διακοσιοι και πλεον παρακρατικοι
    (ασφαλιτες,χρυσαυγιτες,οννεδιτες κτλ) επιτεθηκαν με μαχαιρια, σπασμενα
    μπουκαλια, πετρες, λοστους σε μια μεγαλη διαδηλωση 5000 ανυποταχτων
    διαδηλωτων.ακομα και τωρα οργωνουν την πολη, σπανε τα στεκια μας , εχουν
    μπει στο παραρτημα, εχουν βρει κινητα και παιρνουν κοσμο απειλωντας, εχουν
    χτυπησει κουδουνια σε σπιτια με κοσμο και απειλουν.καντε οτι νομιζετε να
    βγει προς τα εξω οτι εγινε σημερα στην πατρα. δεν ξερω τι αλλο να σας πω.
    εχουμε εναν μαχαιρωμενο, 25 συλληψεις.η πορεια εσπασε μονο τραπεζες και
    ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ. τα καναλια μιλαν για 3000 μαγαζατορες που επιτεθηκαν σε 200
    κουκουλοφορους!!!!!!!!!!!
    αναγνωριστηκαν “κενταυροι” απο εποχη τεμπονερα, ασφαλιτες και άλλοι

    βοηθηστε με οποιο τροπο νομιζεται…

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 03:08:56

    -Καλά κρασά! Σε λίγο θα ντρεπόμαστε να βάλουμε σχόλιο εδώ... Από πού σκάσανε αυτοί, ρε, συ, Φάκτορα; Τόσο καιρό που ήταν καταχωνιασμένοι;

    ΦΑΣΙΣΤΕΣ, ΚΟΥΦ..ΕΣ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΡΕΜΑΛΕΣ!

    Φασίστες όλων των γενών και κουφά.ες όλων των ειδικοτήτων, -εννοείται...

  22. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 03:17:44

    "νήπιος γέρων". Που τα είδες αυτα τα σχόλια να τα σβήσω;

  23. Διοφαντος avatar
    Διοφαντος 10/12/2008 03:49:18

    Τι παθατε στην Πατρα βρε επαναστατες του γλυκου νερου;

  24. Διοφαντος avatar
    Διοφαντος 10/12/2008 03:53:28

    Δεν εισαστε οι μονοι που εχετε δικαιωμα να βγειτε στους δρομους.Η τυφλη σας βια εφερε αντιδραση και τωρα σα ποναει...

  25. george avatar
    george 10/12/2008 10:18:03

    Επειδή εχθές ήμουν στο κέντρο της Πάτρας, αφού "φυγάδευσα" την οικογένειά μου από το διαμέρισμα που είχε πνιγεί από τα δακρυγόνα κατέβηκα στο κέντρο γιατί αγανάκτησα από τους αλήτες που επί 3 ημέρες βάζουν φωτιές σε κάδους, κλείνουν τους δρόμους και μας ταλαιπωρού απίστευτα, πετάνε πέτρες και τελευταία καίνε καταστήματα κλπ κλπ. Μπροστά μου έκαψαν τουλάχιστον 10 μηχανάκια. Αυτούς που είδα συγκεντρωμένους ήταν το μανάβη το χασάπη τον έμπορο της γειτονιάς και πολλούς άλλους γείτονές μου. Αν ήταν κάποιοι χρυσαυγίτες δεν τους ξέρω για να πώ αλλά δεν με νοιάζει κι όλας. Δεν είδα ούτε μαχαίρια, ούτε μεταμφιεσμένους μπάτσους με ασυρμάτους, ούτε "υπολοχαγούς" ,ούτε τραυματισμένους από μαχαίρι, ούτε προβοκάτορες κλπ κλπ... Είδα αγανακτισμένους 40 άρηδες, 50άρηδες και εξηντάρηδες να επιτίθενται με πέτρες στα κολόπαιδα που έγιναν λαγοί... Η αστυνομία ήταν τουλάχιστον 600-700 μέτρα πίσω από την μάχη. Οι λουκουμάδες , πούστηδες Πατρινοί θα σας δείξουν ποιοί είναι και σήμερα αν δεν πήρατε το μύνημα από εχθές. Κοπιάστε....

  26. george avatar
    george 10/12/2008 10:43:43

    Tελικά είναι τόσο εύκολο να ξεμπερδεύουμε με τους αλήτες. ένα ντού! Η αστυνομία χρόνια τώρα μας κοροιδεύει, πέντε βηματάκια μπροστά , πέντε πίσω, ένα ντού 10 μέτρα μπροστά, 10 μέτρα πίσω. Στην Πάτρα ένα ντού και τέλος. Και ακολούθησε το πιο ήρεμο βράδυ. Τελικά μας κοροιδεύουν κύριοι...

  27. fysikow avatar
    fysikow 10/12/2008 11:33:31

    οι δυναμεις στη φυση εμφανιζονται κατα ζευγη.
    Ενα συστημα για να ισορροπει χρειαζεται δυο ισες και αντθετες δυναμεις να ασκουνται ανω του.
    Αν μια δυναμη υπερισχυσει,η ισορροποια χανεται,και το συστημα κινηται προς την κατευθηνση οπου θα βρεθει μια νεα ισορροποια.
    Οι δυναμεις των αντιεξουσιαστων αυξηθηκαν και των αστυνομικων μειωθηκαν.Η ισορροποια χαθηκε και ηρθε το χαος.Μια νεα δυναμαμη εμφανιστικε για να βοηθησει στην ισορροποια.Οι φοβησμενοι πολιτες που συνδραμουν τους αστυνομικους.
    ποιος ειναι καλος ποιος κακος,ειναι υποκειμενικο.
    Το ερωτημα ειναι με ποιους ειναι ο καθενας τελικα.
    Ο μονος ουδετερος εινα αυτος που ειναι εξω απο το,υπο μελετη, συστημα.Δηλ ο Θεος,ολοι οι αλλοι ειμαστε μεσα σε αυτο.

  28. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 10/12/2008 12:58:31

    Η αυτοδικία δεν ειναι λύση. Οι αγανακτισμένοι πολιτες ειναι επόμενο να βγουν στουσ δρόμους οταν η συντεταγμανη πολιτεια απουσιαζει. Στη Λαρισα ο Δημαρχος αντι να καλεσει την αστυνομία και τους πολιτικούς της προιστάμενους να εκτελέσουν το καθηκον τους κάλεσε τους πολιτες να αναλάβουν την περιφρούρηση της πόλης. Φαντάζομαι, την επόμενη φορά που οι χουλίγκανοι κάνουν επεισόδια γύρω από το Αλκαζάρ, ο Δημαρχος θα θεωρήσει απολύτως φισιολογικό αν οι περιοικοι αρχίσουν να πυροβολούν από τα παραθυρά τους.
    Οι χρυσαυγιτες και οι λοιποι ακροδεξιοι κάφροι ειναι δεδομένοι στην αναμπουμπουλα.
    Φαινεται όμως πως η αναμπουμπουλα ειναι πολιτική επιλογή της κυβερνησης. Οι πόλεις εχουν ουσιαστικά παραδοθεί στους διαδηλωτές από μια αστυνομία που έχει διαταγές να παραμεινει θεατής.

  29. tony avatar
    tony 10/12/2008 16:36:31

    Μακάρι να πηγαίναμε για εμφύλιο. Οχι αδελφέ δεν πάμε για εμφύλιο πάμε στο διάολο.

  30. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ 17/12/2008 09:57:35

    ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ.. ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ....ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ....