#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2010 07:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιό 20%;



Προχθές ήταν 1η Οκτωβρίου, ημέρα κατά την οποία θα ξεκινούσε η εφαρμογή του ειδικού φόρου 20% στην τηλεοπτική διαφήμιση, ύστερα από αναβολή 3 μηνών.

Φυσικά ο φόρος δεν επεβλήθη, και καλώς γιατί ανέβαζε τη φορολογία της τηλεοπτικής διαφήμισης στο πρωτοφανές 64,5%!

Το ζήτημα είναι κατόπιν ποιών πιέσεων καταργήθηκε ο φόρος, με τι ανταλλάγματα, πως σιωπηρά διεγράφη μια υπουργική απόφαση και γιατί το έκαναν όλοι, μα όλοι γαργάρα…

http://www.mediablog.gr/archives/11427

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 03/10/2010 08:14:34

    Τα εξαπτέρυγα νίκησαν. Ντροπή !

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/10/2010 08:23:27

    Μα οι νόμοι δεν ισχύουν για όλους το ίδιο! Το λέει κι ο Οργουελ!

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 03/10/2010 12:14:19

    Αυτές οι κάρτες που τυχαίνει και βλέπω εγώ στην τηλεόραση μετά από μια εκπομπή, που έχουν σε λίστα καμμιά δεκαριά "χορηγούς" της εκπομπής, τι ρόλο παίζουν; Ολοι αυτοί δηλαδή μήπως "εκπίπτουν";

    Αρκετοί μάλιστα από τους ιδίους της κάρτας διαφημίζονται στο ενδιάμεσο της εκπομπής.

    Ξέρει κάποιος να μας πει θετικά τι σημαίνουν όλα αυτά;
    Και αληθεύει οντως ότι με το νέο εικοσάρι θα πήγαινε η φορολογία στο 64%;
    Πως συνδυάζονται τελικά όλα αυτά;

    Κάποιος γνώστης.

    Θραξ Αναρμόδιος

  4. zackii avatar
    zackii 03/10/2010 13:13:09

    Σε σχόλιό μου αλλού, όπου έλεγα ότι ο Παυλόπουλος παρότι τα έδινε στους καναλάρχες όλα δεν είχε ένα κανάλι δικό του, ένας φίλος -άσχετος προφανώς,από εκείνους που είναι μακριά από την πολιτική νυχτωμένοι- έεπανέλαβε-ειρωνικά- το σχόλιό μου λέγοντας άν ήθελα να γίνουμε ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ.
    Του απαντώ, όχι ειρωνικά, αλλά προτρέποντάς τον να σκέφτεται πριν από όλα, όπως και άλλους φίλους.
    Μήπως έχετε την ψευδαίσθηση επειδή μπαίνετε στα blogs ότι ο μέσος Έλληνας- δηλαδή περίπου το 80% του εκλογικού σώματος- ενημερώνεται από όπου και σεις?
    Δυστυχώς όχι. Από το MEGA τον ΑΝΤ1,Τρέμη, Χασαπόπουλους,κλπ.
    Άρα πως πιστεύετε ότι μιά κυβέρνηση όσο καλή και να είναι μπορεί να σταθεί,όταν όχι μόνο δεν έχει συναίνεση σε τίποτα από την αντιπολίτευση, αλλά την χτυπάνε όλα τα ΜΜΕ, από τα οποία ενημερώνεται? η μεγάλη μάζα.
    Όταν φύγει το ΠΑΣΟΚ -οι γνωστοί δημοσιογράφοι, έχοντας πάρει γραμμή από αυτούς που τους ταίζουν- θα βγάλουν σκάνδαλα γιά τους νυν κυβερνώντες, που θα πάθετε πλάκα.
    Θυμάστε φαντάζομαι τι έκαναν γιά να ρίξουν τον ΚΚ. Και το λέω εγώ που όλοι στο blog θα θυμούνται τι κατά καιρούς του έχω σούρει.
    Γλάστρα άμα έπαιρνε φωτιά,επί των ημερών του, να ..οι γριούλες ..και οι αυθόρμητοι να τραβάνε τα μαλλιά τους και να σκούζουνε..που είναι η πολιτεία, που είναι ο πρωθυπουργός..που είναι..ο αρχιεπίσκοπος..Το καλοκαίρι κάηκε το φοινικόδασος στην Κρήτη. Το πήρατε χαμπάρι?
    Καταλάβατε ελπίζω...
    Τώρα αν νομίζετε ακόμα ότι τα ΜΜΕ δεν παίζουν κανένα ρόλο, βοήθειά σας..
    Μετά τα αποτελέσματα των εκλογών του Νοεμβρίου ..θα τρίβετε τα μάτια σας.
    Είναι πάρα πολλά τα λεφτά...GIORGOS

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 03/10/2010 13:21:12

      Κι επειδή μου έρχονται ένα ένα.
      Ο Ρουσόπουλος με τη Ζαχαρέα και με εισοδήματα περίπου 300.000 το χρόνο φαγώθηκαν όλοι οι ΜΜΕτζήδες πως έφτιαξαν βίλες.
      Ο μικρός γιωργάκης παπακωνσταντίνου εκείνη τη βίλα στη Σέριφο-ξέρετε που νοίκιαζε το καλοκαίρι το κάθε της δωμάτιο 4000 την εβδομάδα,από που την έφτιαξε..η ,η ερώτηση κάνει -προς το παρόν- τζιζζζ?

  5. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 03/10/2010 13:44:54

    Μόνο ο παραπάνω φόρος ειναι που τον κάνουν βα-βα?

    Το οτι τις εκδοτικές επιχειρήσεις (εφημερίδες και περιοδικά ανεξαρτήτου υλης) τα έχουν στο 5,5% ΦΠΑ, ενω τα τρόφιμα και βασικά ειδη ανάγκης τα εχουν στο 11% και την συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων και προιόντων τα έχουν στο 23%, δεν μιλάει κανείς!

    Ειδε κανείς να αγγίζουν το θέμα αυτό? Μούγκα όλοι! Ολοι ποιούν την νησσα για να μην χάσουν λίγα λεπτα δημοσιότητας μέσα απο τα πασοκοκάναλα, ειτε ειναι δεξιοι, κεντροδεξιοι και αριστεροί βουλευτές, ειτε δημοσιογράφοι απο αυτούς που δήθεν ελέγχουν πάντα την εξουσία!

    Αν τους ειχαν έστω στο 11%, το Δημόσιο θα μάζευε 100 εκατ. τον χρόνο χωρίς κόστος για τους πολίτες. Απλα η φυλλάδα απο 2,5 ευρω θα πήγαινε στο 2,7 και ενα περιοδικό των 3 ευρω θα πήγαινε στο 3,3. Ε και λοιπόν? Σιγα το κόστος για τους πολίτες. Ειναι προτιμότερο τα λεφτα που χάνει απο εκει το Δημόσιο να τα μεταθέτει στίς πλάτες των καταναλωτών και στα τρόφιμα, ηλεκτρισμο, κλπ μετατάσσοντάς τους απο το 8 στο 9, στο 11 και τώρα όπως λέγεται στο 13%?

    Και αυτό συμβαίνει απο το 1987 οταν ο ΑΓΠ "χάρισε" στους εκδότες και τίς παλιοφυλλάδες τους συντελεστή 4% στο ΦΠΑ ωστε για 23 ολόκληρα χρόνια να ειναι ο μοναδικός κλάδος που δεν αποδίδει ενα ευρω για ΦΠΑ στα Δημόσια ταμεία, απεναντίας εισπράτει απο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες έως εκατομμύρια ευρω ετησίως ως επιστροφές!
    Και τώρα που το κράτος στέρεψε και δεν έχει να τους ταίσει, ειτε με επιστροφές ΦΠΑ ειτε με κρατική διαφήμιση, καταρρέουν!

    Να ένας λόγος απο τους λόγους για το μέχρι σήμερα ξεπλυμα γραμματίων απο τα υπάρχοντα μεγαλοεκδοτικά συγκροτήματα στο πασοκικό σύστημα! Και γι' αυτό έτρεχαν απο κοντα σχετικοί και άσχετοι με την δημοσιογραφία να μπουν στον κόσμο των εκδοτικών επιχειρήσεων. Να γιατί "μεγάλοι" και "μικρομεσαίοι" δημοσιογράφοι έτρεχαν να γίνουν κι αυτοί επιχειρηματίες-εκδότες και τωρα ψάχνονται να βρούν κανενα εφοπλιστή να τις ξεφορτωθούν!

  6. δημης avatar
    δημης 03/10/2010 14:43:45

    Ποιό 20%; _ 1020% άνοδο στα ψέματα και στους λιβανωτούς....