#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2010 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός φταίει αυτή την φορά για τη νέα κατολίσθηση στα Τέμπη;



Εξι μήνες πέρασαν από τότε που η κοινοπραξία «Αυτοκινητόδρομοι Αιγαίου» ανακοίνωσαν ότι τα Τέμπη είναι απόλυτα ασφαλή μετά τις κατολισθήσεις που έγιναν από τις πλαγιές. Τα έργα κράτησαν για πολλές ημέρες κλειστή την Εθνική αλλά η εταιρεία είχε υποσχεθεί ότι όλα είναι καλά πλέον και δεν θα ξαναϋπάρξει κατολίσθηση.

Σήμερα το μεσημέρι, όμως, νέα κατολίσθηση λίγο έλειψε να φέρει και νέο νεκρό αφού έπεσαν πέτρες σε φορτηγό και από θαύμα δεν υπήρξαν θύματα.

Για να δούμε τι θα πει τώρα η κοινοπραξία. Ότι δεν έκανε καλή δουλειά και πρέπει να ξανακλείσει τα Τέμπη ή ότι φταίει ο κακός καιρός, το έδαφος και άλλα τέτοια κουφά.

Υπενθυμίζεται ότι στην κοινοπραξία συμμετέχουν η γερμανική Hochtief με 35%, η Άκτωρ Παραχωρήσεις του ομίλου Ελληνική Τεχνοδομική με 20%, η J&P Άβαξ με 16,25% που παράλληλα ελέγχει επιπλέον ποσοστό 5% μέσω της θυγατρικής Αθηνά, ο γαλλικός οίκος Vinci Concessions με 13,75% και η ΑΕΓΕΚ με το υπόλοιπο 10%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/10/2010 21:33:57

    Πολύ χαίρομαι που δεν πλήρωσα τα διόδια για αυτόν τον δρόμο καρμανιόλα.

    Και το χειρότερο είναι πως ο ίδιος ο Υπουργός (όχι μόνο η εταιρία) έλεγε πως είναι ασφαλής ο δρόμος.
    Τώρα που βρίσκεται ο σκυλοσχίστης?

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/10/2010 21:39:03

    H ΝΔ φταίει να παραιτηθεί ο υπεύθυνος τομεάρχης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Σοσιαληστής 15/10/2010 22:46:48

      Απορώ γιατί απορείτε;
      Είναι προφανές οτι φταίει ο Καραμανλής.

      • hellasatt avatar
        hellasatt @ Κώστας Ροδινός 15/10/2010 22:50:14

        Και γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 15/10/2010 23:00:02

    Αυτά συμβαίνουν όταν οι κατασκευές γίνονμε μοναδικό κριτήριο το κέρδος.
    Και που να μπούν οι ύαινες του ιδιωτικού τομέα παντού!

  4. A.M. avatar
    A.M. 16/10/2010 00:06:48

    Αδιάβαστους σας βρίσκω όλους.
    Κρίμα.

    Τα ..Τέμπη φταίνε!
    Ξεκίνησε ήδη αυτεπάγγελτα εισαγγελική έρευνα κατά των ..Τεμπών!

    • rasputin avatar
      rasputin @ A.M. 17/10/2010 16:07:06

      ... προτεινω συσταση εξεταστικης επιτροπης

  5. δημης avatar
    δημης 16/10/2010 00:10:23

    "Υπενθυμίζεται ότι στην κοινοπραξία συμμετέχουν η γερμανική Hochtief με 35%, η Άκτωρ Παραχωρήσεις του ομίλου Ελληνική Τεχνοδομική με 20%, η J&P Άβαξ με 16,25% που παράλληλα ελέγχει επιπλέον ποσοστό 5% μέσω της θυγατρικής Αθηνά, ο γαλλικός οίκος Vinci Concessions με 13,75% και η ΑΕΓΕΚ με το υπόλοιπο 10%."
    Όλοι οι ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

  6. dalika avatar
    dalika 16/10/2010 00:32:52

    ολοι αδιαβαστοι!!οι νταλικιεριδες φταινε!!!
    ακου εκει να παει να πεσει ποανο στον βραχο!!!
    ο κακος ο νταλικιερης ηταν σιγουρα πιομενος,αυτος ο φονιας των βραχων!!!
    να του παρουμε το κεφαλι!!!

  7. Mak avatar
    Mak 16/10/2010 01:42:01

    Ο Θεός φταίει φυσικά...

    Όποιος τολμήσει να πει κάτι για τις εταιρείες θα ρίξει φωτιά ο Μπόμπολας μέσω Mega να μας κάψει...

  8. Nικος avatar
    Nικος 16/10/2010 01:50:45

    για ολα φτενε οι νταλικεριδες αυτοι ειναι ικανοι να πουν οτι η νταλικα το προξενισε .Τωρα να δουμε που θα γινει το ιδιο μπαχαλο, θα πουν παλει οτι ειναι για μικρο διαστιμα και το "κοβο" να ξαναανοιγουν καλοκαιρι και για λιγες ωρες οπως την Πρωτομαγια στις εκλογες για να μην χασουν και την ψυφο....κριμα στους νταλικεριδες που θα κανουν παλι χειμωνιατικα αυτο το δρομολογειο....

  9. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 16/10/2010 01:57:25

    Υπερβολες, δεν εγινε κατολισθηση, ενας μικρος βραχος επεσε. Δεν μπορει η τεχνολογια και ο ανθρωπος να τα βαλει με τα παντα...

  10. Nικος avatar
    Nικος 16/10/2010 02:00:20

    για ολα φτενε οι νταλικεριδες. Αυτοι ειναι ικανοι να πουν οτι η νταλικα το προξενισε .Τωρα να δουμε που θα γινει το ιδιο μπαχαλο, θα πουν παλει οτι ειναι για μικρο διαστιμα και το "κοβο" να ξαναανοιγουν καλοκαιρι και για λιγες ωρες οπως την Πρωτομαγια στις εκλογες για να μην χασουν και την ψυφο....κριμα στους νταλικεριδες που θα κανουν παλι χειμωνιατικα αυτο το δρομολογειο....

  11. denkserotipota avatar
    denkserotipota 16/10/2010 07:38:00

    Μπα όλοι πέσατε έξω... η χαμηλή τιμή διοδίων φταίει.

  12. jackpot avatar
    jackpot 16/10/2010 08:18:10

    Οι ελοχιμε

  13. th.pr avatar
    th.pr 16/10/2010 14:16:50

    Φταιει ο ΟΤΕ.....

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/10/2010 04:07:31

    ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ, ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΚΥΡΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ ΜΕGΑΛΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ 'Η ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ...

  15. rasputin avatar
    rasputin 17/10/2010 16:08:36

    Φταινε οι δημοσιοι υπαλληλοι. Περικοπή!

  16. Perseas avatar
    Perseas 17/10/2010 23:49:41

    Kαλά δεν θυμάστε ?
    Φταίει η Πολεμική Αεροπορία.