07/07/2009 20:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός υποκρίνεται για το πολιτικό χρήμα;

Για το σκάνδαλο Ζήμενς, σύμφωνα με τον Κώστα Σκανδαλίδη, περισσεύει η υποκρισία και ειδικότερα αναφορικά με την εμπλοκή του ΠΑΣΟΚ και του Θ. Τσουκάτου σ΄ αυτό.

Όπως δηλώνει σε σημερινή συνέντευξή του στα ΝΕΑ, η υπόθεση «δεν αφορά μόνο τον Θ. Τσουκάτο, την αθωότητα ή την ενοχή του. Αφορά το σύνολο του πολιτικού συστήματος, την παθογένεια των σύγχρονων δημοκρατιών και τη σχέση πολιτικής και πολιτικού χρήματος. Αφορά τον φαύλο κύκλο προεκλογικών δαπανών που ξεκινά από την ανάγκη των κομμάτων για να καλύψουν τα προεκλογικά έξοδα, συνεχίζει με την ιδιωτική χρηματοδότηση και καταλήγει η μερίδα του λέοντος πάνω από 70%-80% να επιστρέφει στα παντοδύναμα ΜΜΕ και στις εταιρείες επικοινωνίας. Ποιος, λοιπόν, διεκδικεί τον ρόλο του τιμητή και του δικαστή; Από εκεί ξεκινά η ατέλειωτη υποκρισία».

 Συμφωνούμε απολύτως ότι το σκάνδαλο δεν αφορά μόνο τον Θ. Τσουκάτο.

 Όπως γράφουμε άλλωστε, στο http://www.antinews.gr/#top6 σε έγγραφα του ΠΑΣΟΚ  για το 1999, αναφερόταν ότι για την οικονομική εξόρμηση υπεύθυνοι ήταν οι: κ. Σκανδαλίδης, Σουμάκης, Λάμπρου, Τσουκάτος και Αυγερινός. Ενώ για την «λειτουργία των κλιμακίων της ΚΕ», αρμόδιοι ήταν οι κ. Σκανδαλίδης, Παπαδόπουλος Α, Μωραΐτης, Νεονάκης, Πρωτόπαπας και Ρ. Σπυρόπουλος.  

 Να θυμίσουμε ακόμα ότι το Antinews σε περσινή ανάρτησή του (Δεν ήταν μόνο ο Τσουκάτος)  ανέφερε πως «το 1999, ενδεχομένως και άλλα έτη, σημαντικός υπουργός του ΠΑΣΟΚ και στέλεχος του κόμματος με μεγάλο ρόλο στις εσωκομματικές διεργασίες για την ανάδειξη νέας ηγεσίας αμέσως μετά τις εκλογές του 2007 (μη «Σημιτικός», ελαφρώς στηρίζει Παπανδρέου), επισκέφθηκε τουλάχιστον δύο φορές τα γραφεία της Ζημενς Ελλάς στο Μαρούσι».

 Αυτόν, γιατί δεν τον έχει καλέσει ακόμα ο ανακριτής;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μούτρο avatar
    μούτρο 07/07/2009 20:44:36

    χο χο χο

  2. christos avatar
    christos 07/07/2009 20:47:40

    μα γιατί μιλάτε για τον Τσουκάτο και την siemens;

    αυτό το θέμα έκλεισε...

    έτσι δεν μας λένε από το πασοκ;

    α πα πα πα!!! τι είναι αυτά που κάνετε τώρα;

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/07/2009 20:51:13

    Μπλα μπλα μπλα.
    Παχειά λόγια απο έναν επιπλέοντα κομματικό παντός καιρού, που ποτέ δεν εναντιώθηκε σε οποιαδήποτε παρανομία, λαθροχειρία ή αυθαιρεσία.Και με τον Κωστάκη και με τον Γιωργάκη.
    Τώρα που δεν μπορούμε να κρυφτούμε, αρχίσαμε την διάχυση ευθυνών και τις βαθειές αναλύσεις για την εξάρτηση απο τα ΜΜΕ.
    Όταν το κόμμα σου τα έπερνε και έβαζε χέρι στο δημόσιο χρήμα, χρηματοδοτώντας τους πραιτωριανούς σας, που ήσουνα κε Σκανδαλίδη να κάνεις την κριτική σου?

  4. theo1611 avatar
    theo1611 07/07/2009 20:51:15

    Αγαπητοί μου φίλοι έχουμε και λέμε.

    Η ΝΔ του Μητσότακα τα έπαιρνε μέσω της Mayo, όπως εξάλλου τα κατέθεσε και ο Λαλιώτακας, χωρίς ποτέ να διαψευστεί.

    Το ΠΑΣΟΚ, ως πλέον λαϊκό, επηρμένο και ριψοκίνδυνο, τα έπαιρνε από όλες τις πάντες.

    Σήμερα, η τεχνολογική και επενδυτική πρόοδος έχει επιτρέψει στη ΝΔ να τα παίρνει ακόμα και από τους πρωκτούς των φυλακισμένων (υπερβολή και μεταφορά to make the point!!!

    Εγώ λέω τα πήραν, OK!!!

    ¨Ελεγχος των συμβάσεων και παραλαβών, και αν εμείς πήραμε τα αρχίδια μας ώρα είναι να πάρουν κι αυτοί τα δικά μας. Ποιοί, οι απευθείας συμβεβλημένοι!!!

    Υγ: Να δείτε τότε πως θα κελαηδήσουν τα πουλάκια μας!!!

  5. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 21:31:35

    theo1611-δεν περιμένεις πάλι από μένα την λέξει σωστός !!!χαχαχα

  6. Tom Telkis avatar
    Tom Telkis 07/07/2009 21:57:26

    ataktos εστειλα το email μου στον φακτορα απο το πρωι, ζητησα να επικοινωνησω μαζι σου. Ευχαριστω. (Αν υπαρχει αλλος τροπος, μια και απο υπολογιστες και τροπους επικοινωνιας δεν γνωριζω πολλα, να τον ακολουθησω. Απλα εχω την εντυπωση οτι email δεν δινεται δημοσια)

  7. οκτώ avatar
    οκτώ 07/07/2009 22:01:52

    Ο κόσμος το’ χει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι.
    Νομίζουν ότι οι Ελληνες δεν γνωρίζουν τι είδους πολιτικούς ψηφίζουν ;
    Μα για αυτόν ακριβώς τον λόγο τους ψηφίζουν, επειδή είναι λαμόγια.
    Οποιος τους κάνει την δουλειά παίρνει και τις ψήφους.
    Πέρα από τα τιμημένα γηρατειά που ώρες ώρες νομίζουν ότι ο Αντρέας ή ο θείος ζει, η πλειοψηφία των υπολοίπων ψηφίζουν με βάση τα ανταλλάγματα.
    Ζούμε την δικτατορία του ρουσφετιού, έτσι έχει μάθει ο Ελληνικός λαός και δύσκολα αλλάζει συνήθειες.
    Τι ποιο φυσιολογικό από το να ψηφίζουμε τους ομοίους μας ;
    Αρα ο λαός δεν πέφτει από τα σύννεφα όταν μαθαίνει για όλα αυτά τα κατορθώματα των εκλεκτών του. Τους ακούει να απορούν με όλα αυτά αλλά γνωρίζει ότι υποκρίνονται.
    Επειδή όμως είναι εγκλωβισμένος στις επιλογές του δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.
    Δυστυχώς.

  8. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 22:02:02

    Και ποιος από το ΠΑΣΟΚ(π.χ.tiramola) ξέχασε τον ρόλο του «λάγου» που έπαιξε πριν 2 χρόνια ο «κύριος» για να σώσει το σύστημα και μην αρπάξει το παραμάγαζο ο χοντρός από Βορρά ….

  9. αχβαχ avatar
    αχβαχ 07/07/2009 22:09:55

    Έλα μωρέ Άτακτε, εμένα μου είχανε πει ότι σώθηκε τότε το παραμάγαζο από τη διαπλοκή και τα λαμόγια, και παρέμεινε στους αγνούς ιδεολόγους ποιητές.

  10. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2009 22:20:31

    Μα βγήκε πρώτο στης τελευταίες εκλογές αστοισες …xaxaxa

  11. bill avatar
    bill 07/07/2009 22:42:04

    Κανένα σχολιάκι περί Τρομπούκη-Σαλμά κτλ. υπάρχει;
    Βρε πως αναφύονται έτσι οι γαλάζιες μυρωδάτες υποθέσεις. Ανοσία έχουμε πάθει.

    Κανένα σχολιάκι λέμε;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ bill 07/07/2009 22:48:04

      Αυτή δυστυχώς είναι η κατάντια της σημερινής Ελλάδας με τους πολιτικούς αλλά και τους επιχειρηματίες που μας αξίζουν.
      Εκεί φθάσαμε. Στον επίσημο πλέον εναγκαλισμό πολιτικής με άτομα της παρ`ημίν κόζα νόστρα.

  12. palios avatar
    palios 07/07/2009 22:56:40

    @bill: εδώ δεν ασχολούμεθα με βρωμιές. Αν θες πάντως να μάθεις περισσότερα ρώτα τους ΠΑΣΟΚους να σου πουν ποιος μεγάλος εργολάβος του δημοσίου που έπαιρνε έργα επι Γιαννόπουλου στα δικαστήρια και ειναι και κολητός του Βενιζέλου και έχει και εταιρεία δημοσκοπήσεων "εφτιαξε" τον Τρομπούκη. Και ρώτα τους επίσης γιατί λένε για τον Τρομπούκη και οχι γι αυτόν που τον έφτιαξε.

  13. ahab avatar
    ahab 07/07/2009 23:08:45

    Αφού δεν πιάσαν οι μπούρδες του Πάγκαλου, πήρε σειρά τούτος δώ με τις "εμβριθείς" αναλύσεις του να το πλατιάνει και να το μακρύνει, αμφότεροι με διττό στόχο . Αφ΄ενός να ρίξουν τη μπάλλα στην εξέδρα και αφ΄ετέρου να δημιουργήσουν την εντύπωση στο κόσμο οτι ειναι κάτι το εθιμικό τα κόμματα να κλέβουν ή να παίρνουν μαύρα χρήματα και άρα δεν τρέχει τίποτα, αποσιωπόντας έναντι ποίου ανταλλάγματος.
    Ποντάρουν στο "δεν βαριέσαι" το δικό μας.
    Νάστε σίγουροι οτι θα ακολουθήσει κι άλλος να πεί τις ίδιες μαλακίες
    αντί να βάλλουν το κεφάλι κάτω και να ζητήσουν συγνώμη.
    Αυτά εινα ψελλίσματα ενόχου σε πανικό που πιάστηκε κλέπτων οπώρας.

  14. tiramola avatar
    tiramola 07/07/2009 23:44:23

    Φυσικά και η πρώτη ερώτηση που σου έρχεται στο μυαλό είναι "που ήσουνα κύριε Σκανδαλίδη τόσα χρόνια? Έλειπες στο εξωτερικό?"
    ......
    Κάτι όμως είναι και αυτό.
    Κατά τη γνώμη μου έφτασε ο κόμπος στο χτένι για το Ελληνικό πολιτικό σύστημα και άρχισαν να κελαιδάνε.

    Θα δούμε πολλά ακόμα.

  15. roufianos avatar
    roufianos 08/07/2009 00:35:55

    ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΚΤΩΡΑ Ο ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ!!!

    ΔΗΛΩΣΗ ΒΟΜΒΑ ΤΟΥ ΦΑΝΗ ΠΑΠΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ, ΤΡΟΜΠΟΥΚΗ.

    ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΕΡΓΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΑΚΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΕΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ!! ΕΠΙ ΣΗΜΙΤΗ ΒΕΒΑΙΑ. και πολλά Ολυμπιακά Έργα!!!

    ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ. ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ LEASING. ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΤΑΣΧΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, 15 ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ!!!

    ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΖΗΤΗΣΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ; ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΥΡΙΕ ΜΠΟΜΠΟΛΑ; ΕΤΣΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ;;

    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ...

  16. pizza avatar
    pizza 08/07/2009 04:36:53

    Βεβαιως! Μας το ειπε και ο κυριος Παπακωσταντινου. Κοιταξαν τα τεφτερια τους στο ΠΑΣΟΚ και δεν βρηκαν τιποτε χρηματα απο τον Τσουκατο και την Ζημενς. Μονο τοστιερες και φουρνακια.

  17. pizza avatar
    pizza 08/07/2009 04:39:10

    Τα πηραν ολοι τους και θα ξανακυβερνησουν η το ΠΑΣΟΚ η η ΝΔ. Και αυτο γιατι ο κοσμος ειναι μαλ...κας.

  18. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 08/07/2009 08:33:02

    Εχουμε 2 κόμματα που διαχειρίζονται τα κοινά χρόνια τωρα. Νομίζω πως ο καθένας καταλαβαίνει ότι το μέλι στα δάκτυλα σε κανει να κλέβεις το βάζο.
    Και αυτά τα 2 κόμματα εχουν διαγκωνισθεί σε αυτη την υπόθεση. Οπότε η ψηφίζουμε χωρίς λόγια ενα από τα 2 γνωρίζοντας τις συνέπειες η κάποιο αλλο για να το στηρίξουμαι συναισθηματικά. Ηδη φαίνεται εντονα πιά οτι οι εκλογές δεν λύνουν κανένα πρόβλημα, οι αγώνες συκοφαντούνται και βαριόμαστε πιά όσο ποτέ!!

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2009 08:36:41

    Συνεχίζει τα ανέκδοτα ο Σκανδαλίδης. Ασε μας ρε Κωστάκη π δεν ξερεις εσυ τιποτε για το "φόνο". Μπαλαμουτοκουβέντες πρωι πρωι.

    Δηλωσεις χωρίσ δήλωση. Αδήλωτες !!

    ΠΠ

  20. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/07/2009 08:51:25

    Ο πανικός φταίει. Αντί να βρεθεί απ'την αρχή μιά συμβιβαστική συμφωνία με τον Τσουκάτο, προτιμήθηκε η "υστερική" άρνηση των πάντων. Του γύρισαν επιδεικτικά την πλάτη - και μαζί μ'αυτόν και στο "σύστημα" Σημίτη που τάχα μου παρήγαγε αυτά τα φαινόμενα. Η συνήθης έξοδος διαφυγής για το ΠΑΣΟΚ που δύσκολα όμως πείθει τον κόσμο, γιατί στο κάτω κάτω κι ο ΓΑΠ μέλος αναπόσπαστο της παρέας ήταν !

    Κατόπιν, όταν έσφιξαν τα γάλατα, ο πανικός τους οδήγησε σε αστειότητες όπως "φυγή προς τα εμπρός", "να ματώσουμε μαζί", "εξεταστική", "εγώ δέν χρωστάω σε κανένα" και διάφορα "δέν ξέρω- δέν θυμάμαι" που χειροτέρεψαν την εικόνα.

    Δέν ξέρω άν το 'έχετε αντιληφτεί, αλλά το επικοινωνιακό "φορτίο" πέφτει όλο στον ΓΑΠ, μιά κι αυτός όπως φαίνεται επέμενε να υιοθετηθεί αυτή η αδιέξοδη γραμμή. Οι υπόλοιποι ή δέν μιλάνε, ή μασάνε τα λόγια τους αμήχανα.

  21. Swell avatar
    Swell 08/07/2009 08:55:43

    Mια "ωραία" ιστορία του "καθαρού" Σκανδαλίδη:

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/07/little-george-boy.html

  22. Lavazza avatar
    Lavazza 08/07/2009 13:15:48

    Ποιός Νεονάκης;;;

    Αυτός που του βρήκαν λογαριασμό με 65,000,000.00 Ευρώ από το πουθενά το 1999 και ισχυριζόταν οτι τα κέρδισε από το Χρηματιστίριο την περίοδο που ακόμα και οι επαείωτες είχανε μπει μέσα...;;;

  23. polygnostis avatar
    polygnostis 08/07/2009 14:20:46

    xaxaxaxaxa.....!!!!.....autos ta pite ta lefta......!!!..alla poia?...65.000.000 mono?.....afeleis eiste?

  24. serafino avatar
    serafino 08/07/2009 17:18:42

    Οι δηλώσεις Σκανδαλίδη είναι ουσιαστικά καρμπόν οι δηλώσεις Πάγκαλου.
    Και οι δύο προσπαθούν να βοηθήσουν τον Τσουκάτο λέγοντας "μή μιλάς και εμείς με τις δηλώσεις και τα κανάλια μας θα κάνουμε ότι μπορούμε να ελαφρύονουμε την ποινή.
    Τί θα κάνει ο Τσουκάτος μόνο αυτός το ξέρει.
    Ίσως να έχει ήδη δρομολογηθεί συμφωνία σιωπής.
    Είναι βέβαιο πάντως ότι υπάρχει πράσινο σχέδιο θαψίματος της υπόθεσης.