30/05/2009 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός πιστεύει τις δημοσκοπήσεις;


________________________________________________________________________________________________
Περαιτέρω μείωση του προβαδίσματος του ΠΑΣΟΚ έναντι της Νέας Δημοκρατίας στο 3,5%, από 4,5% την περασμένη Τετάρτη και 6% μία εβδομάδα πριν, καταγράφει το κυλιόμενο Βαρόμετρο της Public Issue για λογαριασμό του ΣΚΑΪ (προσοχή παιδιά,  θα κατρακυλήσουν οι μετρήσεις την σκάλα και θα κτυπήσουν).

Σταθερό, αλλά μειωμένο, προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ δίνουν άλλες...έξι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται στον κυριακάτικο Τύπο.

Στην δημοσκόπηση της FOCUS, για την Real News, η διαφορά των δύο κομμάτων είναι στο 2,6%.

Στο 3% της ΚΑΠΑ Research για το ΒΗΜΑ.

Στο 3,2% της MRB για τον Ελεύθερο Τύπο.

Στο 3,4% της ALCO για τον Πρώτο Θέμα.

Στο 3,5% της  MARC και της Public Issue για τον Έθνος και την Καθημερινή, αντίστοιχα.

Στις τρεις από τις επτά δημοσκοπήσεις οι Οικολόγοι-Πράσινοι αναδεικνύονται τρίτο κόμμα.

Ανοδικά κινούνται τα ποσοστά του ΚΚΕ, κυρίως, αλλά και του ΣΥΡΙΖΑ, ενώ αμετάβλητη παραμένει η δύναμη του ΛΑΟΣ.

Τέλος, όπως προκύπτει από το Βαρόμετρο της Public Issue, όσο οι ευρωεκλογές πλησιάζουν μεγεθύνεται το ποσοστό όσων δηλώνουν ότι δεν θα ψηφίσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αχβαχ avatar
    αχβαχ 31/05/2009 00:13:59

    Ωραίες γραβάτες.

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 31/05/2009 00:22:39

    ΑΝΤΑΡCIA.
    ΚΕΜΑΛΙΣΤΕΣ,ΝΕΟΟΘΩΜΑΝΟΙ,οιΚΩΛΟγοι,ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΛΩΡΟΙ,
    ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΙ,ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΙΑΡΗΔΕΣ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ,ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ "ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ",ΤΡΟΦΙΜΟΙ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΜΕΛΙΔΩΝΗ,ΒΛΑΣΤΟΙ ΤΩΝ Μ.Κ.Ο,ΟΥΡΑΝΙΑ ΤΟΞΑ,ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΝΑΤΟΙΚΗΣ "ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ",ΟΠΙΣΘΟΓΕΜΕΙΣ,ΦΟΥΜΑΔΟΡΟΙ,
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΣΙΝΚΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
    ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΘΡΟ ΤΟΥ.
    ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ.
    ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ,ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΑΣ
    ΣΤΟΥΣ "ΔΗΜΟΣΚΟΠΟΥΣ"..

  3. ANONYMOUS avatar
    ANONYMOUS 31/05/2009 00:29:47

    @ 2
    ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.
    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ Η ΣΥΡΙΖΑ;

  4. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 31/05/2009 00:36:08

    Μην πιστεύετε τις δημοσκοπήσεις. Θέλουν σώνει και καλά να βάλουν τους ψευτοοικολόγους να συγκυβερνήσουν με το Γιωργάκη. Βλέπετε δεν πρέπει να χρεωθεί το ΠΑΣΟΚ το ξεπούλημα της Ελλάδας γιατί είναι κόμμα με μέλλον. Με τη συγκυβέρνηση θα βρεθεί ο αποδιοπομπαίος τράγος, το κόμμα της μίας χρήσης. Θα πει ο Γιωργάκης: Δε φταίω εγώ που ξεπουλάω το Αιγαίο, την Κύπρο και τη Μακεδονία. Οι οικολόγοι φταίνε. Αν δεν τους ακούσω θα ρίξουν την κυβέρνηση.

  5. Κόλακας avatar
    Κόλακας 31/05/2009 00:43:58

    Και είχαμε μια σκοτούρα τι δίνουν τα γκάλοπ

  6. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 01:45:43

    Κλείνει κι άλλο. Ποιός ακούει το GAP που θα φωνάζει ότι τον υπονομεύουν. Δεν βαρέθηκε αυτό το παιχνίδι πιά?

  7. giankoulas avatar
    giankoulas 31/05/2009 02:35:41

    me ola auta pou exoun ginei, telika i diafora tha einai 2 monadoules?

  8. alitos avatar
    alitos 31/05/2009 08:56:10

    κανείς δεν εξηγεί πόιός πληρώνει τα γκάλοπ που γίνονται μέρα παρά μέρα ,εδώ και ένα χρόνο ,σε πρίοδο οικονομικής κρίσης.
    Οταν μας το πεί κάποιος, θα μας βοηθήσει να αποφασίσουμε αν θα ψηφίσουμε και ποιόν,μέχρι να μας το πεί μην πέρνετε πολιτική θέση,γιατί είναι ματαιοπονία και δεν οδηγεί πουθενά.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 31/05/2009 09:45:22

    Παιδια,στο τελος ξουριζουν το γαμπρο,λενε στο χωριο μου.
    Ολα κρινονται,εκ του αποτελεσματος.
    Και οι εταιριες που θα κανανε πατατες,ειτε γιατι δν ξερουν,ειτε γιατι τα πιασανε,θα ξεφτιλιστουνε και κανεις πια δεν θα τους δινει σημασια.
    Γι αυτο,μην βγαζετε ετσι,συμπερασματα.

  10. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 31/05/2009 10:11:25

    Σε μια περίοδο όπως αυτή που διανύουμε είναι εξαιρετικά δύσκολο οι δημοσκοπήσεις να πέσουν μέσα. Εν τούτοις υπάρχουν μερικά σταθερα στοιχεία που προκύπτουν απο αυτές.
    - Το εκλογικό σώμα είναι αποφασισμένο να τιμωρήσει τους μεγάλους και σε κάποιο βαθμό φοβάται και τους μικρούς του πολιτικού συστήματος
    - Ο ΓΑΠ και το πολιτικό προϊόν του Πασοκ δεν πείθει, τόσο που μόλις φάνηκε να διεκδικεί σημαντική διαφορά ενεργοποιήθηκαν αντανακλαστικά ενάντια του
    - Η ΝΔ είναι απαξιωμένη αλλά ο Καραμανλής φαίνεται να διατηρεί την εμπιστοσύνη του κόσμου σε σύγκριση με τον ΓΑΠ
    - Το αποτέλεσμα των επόμενων βουλευτικών εκλογών είναι ανοικτό όποτε και να γίνουν αυτές
    - Οι υπερβολές περί κατάρρευσης της χώρας και η σκανδαλολογία λειτούργησαν υπέρ ΝΔ
    Το βράδυ της Κυριακής θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όλους. Κρίσιμα σημεία θα είναι οι συσπειρώσεις των μεγάλων και το μέγεθος της αποχής. Οι Οικολόγοι φαίνεται ότι θα βγάλουν ευρωβουλευτή, αν και όσο γίνονται γνωστές οι ακραίες θέσεις τους για την εξωτερική πολιτική θα χάνουν συνεχώς έδαφος.
    Οι δημοσκόποι έχουν τόση αξιοπιστία όση οτιδήποτε άλλο σε αυτή την χώρα. Γιατί δηλαδή να διαφέρουν;

  11. Tempo avatar
    Tempo 31/05/2009 10:41:58

    Λέγεται οτι άν και η Νέα Δημοκρατία είναι απαξιωμένη η εικόνα του Καραμανλή είναι πολύ ψηλά κάτι που είπε παραπάνω και ο Παλιός Οννεδίτης. Μπορεί να έχουν δίκιο γνώμη μου είναι οτι το κατεστημένο και τα ΜΜΕ μπορεί να αναγνωρίζουν ανοιχτά την κατάρρευση της ΝΔ, έχουν πέσει με νύχια και δόντια να κρατήσουν την εικόνα του Καραμανλή μπροστά. Είναι αξιοθαύμαστο οι τιτάνιες προσπάθειες που κάνουν να διασώσουν την εικόνα του, εγώ νομίζω οτι δέν έχει αποδοχή ούτε στους ίδιους τους οπαδούς της ΝΔ άσχετα άν μας λένε με ψέματα οτι το 85% των οπαδών της ΝΔ θέλουν σε οποιαδήποτε περίπτωση ακόμα και άν χάσει τις εκλογές να παραμείνει αυτός αρχηγός.
    Η μεγάλη αποσυσπείρωση των οπαδών της Νέας Δημοκρατίας οφείλεται αποκλειστικά στον Καραμανλή, όσο μας τον βγάζουν μπροστά δήθεν οτι μόνο αυτός θα αυξήσει την συσπείρωση στο κόμμα κάνουν μιά τρύπα στο νερό.

  12. Mikis avatar
    Mikis 31/05/2009 11:44:50

    Μήπως τελικά γι'αυτό ο GAP τα'σπασε με τον ΔΟΛ,επειδή ξέρει πως η διαφορά θα είναι κάτω από τις τρείς μονάδες και θέλει από τώρα να στείλει μήνυμα στους επίδοξους ανατροπείς του;
    Σε κάτι τέτοιες πονηριές ο GAP έχει αποδειχθεί μανούλα.

  13. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 31/05/2009 11:49:39

    Για να τσεκάρετε την αξιοπιστία των γκαλοπατζήδων κάντε το εξής. Καταγράψτε το ποσοστό που δίνουν στα "άλλα κόμματα" (πέραν των έξι πρώτον) και συγκρίνετέ τα με τα τελικά αποτελέσματα.

  14. zapata avatar
    zapata 31/05/2009 12:57:58

    @3 στο λύνω το διλλημα. ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι οι μόνοι σοβαροί οικολόγοι.

  15. daris avatar
    daris 31/05/2009 13:08:42

    Οι δημοσκόποι ξέροντας ότι και για αυτους τα πολλα παραμυθια τελειωνουν οπου να ναι, παιζουν, όχι αφιλοκερδως φυσικα, τα τελευταια τους χαρτια και ξεχρεωνουν γραμματια.
    Φροντιζαν να ανεβαζουν τη διαφορα ακομα και σε 7,5% πριν λιγο καιρο και τωρα χωρις κατι να εχει αλλαξει που να το δικαιολογει την μειωνουν και σε λιγο ισως μας πεισουν ότι είναι ντερμπυ οι εκλογες.
    Αυτό εχει δυο προφανεις σκοπους.
    Πρωτα για να φτασουμε (δεν θα τα καταφερουν αυτή τη φορα), σε πληρως ελεγχομενα αποτελεσματα από το συστημα και δευτερον για να αποδειξουν, κατά παραγγελεια, ότι ακομα και τωρα ο ΓΑΠ εχει προβλημα.
    Ποιους κοροιδευουν;
    Το πετυχαν μια χαρα με τον Τσιπρα (και τον Αλαβανο δυστηχως) που αργησε πολύ να τους καταλαβει και τωρα εχει το κεραμυδι πανω από το κεφαλι του.
    Ας προσεχε!!!
    Η προσπαθεια τους θα πεσει στο κενο και το μονο που μπορει σωσει τα προσχηματα είναι το ποσοστο των οικολογων που θα επικαλεστουν και η οποια αποχη.
    Εκει να δειτε αναλυσεις να κουφαθουμε ομαδικα!!!

  16. alkinoos avatar
    alkinoos 31/05/2009 13:10:36

    υπομονη ρε παιδια την κυριακη που ερχεται θα δουμε πως μετρανε τα κουκια,οση προσπαθεια και αν γινεται ενα ειναι πρωτο κομμα το πασοκ και με διαφορα με 4 μοναδιτσες ,και το βραδυ τα λεμε ,,αντε να ετοιμαστητε για τις εθνικες εκλογες να φυγουν οι ακαταλληλοι οι ψευτες και οι κλεφτες αντε καιρος ειναι επιτελοους

  17. ΟΣΜΙΟΝ avatar
    ΟΣΜΙΟΝ 31/05/2009 13:14:05

    Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι αφαιρεθηκε το σχολιο μου? Εβρισα καποιον ρε δημοκρατη Φακτορα?
    Σε τσουζει που σε εχουν παρει χαμπαρι και οι πετρες?

    Τα γκαλοπ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ που εδειχναν το ΠΑΣΟΚ μπροστα 6% ηταν στημενα για να δειξουν τωρα μεσω της ALCO (Κουρης, χατζηνικολαου κλπ) οτι μειωνεται η ψαλιδα.
    Αντε σβηστο και αυτο τωρα!


    factorx: Ποιο σχόλιο σου αφαιρέθηκε ανόητε; Αυτό που εμφανίζεσαι με άλλο ψευδώνυμο; Στην Καθημερινή πληγαινε πέτασ αυτά. οχι σε εμας.

  18. ΟΛΑ ΚΑΛΑ avatar
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ 31/05/2009 13:14:20

    ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ Η ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.
    ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 3%.

  19. daris avatar
    daris 31/05/2009 13:23:56

    @18
    Ειναι η διαφορα που καποιοι θελουν για να ειναι ολα καλα...δεν ειναι ομως ετσι.

  20. daris avatar
    daris 31/05/2009 13:28:37

    Δεν σας κανει καθολου εντυπωση οτι αυτο το 3% αυθαιρετα μας το ορισαν οι παραθυρατοι(για να χτυπησουν προσωπικα και οχι πολιτικα) τον ΓΑΠ πριν παρα πολυ καιρο και τωρα ειναι αυτο που προβαλουν;
    Ηταν μαντεις ολοι τους;Πεσαν μεσα τοσο ευκολα και τοσο νωρις με τοσα θεματα ανοιχτα;
    Οχι βεβαια!!!
    Παιχνιδακι του κερατα.

  21. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 13:34:06

    daris
    Μετά τη σύλληψη του δημοκράτη πορτιέρη και υιού στελέχους του δημοκρατικού ΠΑΣΟΚ, μπορείς να μας πεις που θα σταθεί η διαφορά?

  22. daris avatar
    daris 31/05/2009 13:38:19

    Αληθεια;
    Καταφερε η ΝΔ να κανει μια τοσο σημαντικη συληψη;
    Συντροφια στο ΠΑΣΟΚ τρεμετε...χασαμε!!!
    Ωιμε συμφορα!!!
    Να σαι καλα ρε Orestios γελασαμε παλι σημερα!

  23. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 13:42:03

    Δείξε κι άλλο το πραγματικό σου πρόσωπο daris. Για να γελάμε καλύτερα το βράδυ των εκλογών με την αποτυχία του GAP.

  24. boubou avatar
    boubou 31/05/2009 13:43:33

    Ο ΚΚ τελικά που θα αποδράσει ??
    1) Καναδά ?
    2) Αυστραλία ?
    3) Ζηλανδία ?

    Πάντως σοι πάει το Βασίλειο
    Σαν τον Θείο . Αρε Παπαχελά >?>?

  25. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 13:44:27

    Αλήθεια daris το GAP όταν μιλούσε για ελεύθερη πρόσβαση των πολιτών στις παραλίες αναφερόταν και στην απαγόρευση των σοσιαλιστών μπράβων?

  26. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 31/05/2009 13:48:22

    Διαβαζουμε τα ονοματα των ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΩΝ πυ υπεγραψαν την επιστολη καταδικης της Ελλαδας για τα γεγονοτα της Βοσνιας.Καμμια εκπληξη.Ειναι οι γνωστες συνιστωσες του περιθωριου που υπογραφουν μετα μανιας ο,τι καταφερεται εναντιον της πατριδας ΜΑΣ.
    ΤΡΕΜΟΠΟΥΛΟΣ,ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΣ,ΔΗΜΗΤΡΑΣ,ΔΗΜΟΥ,ΚΟΥΝΑΛΑΚΗΣ,
    ΛΙΠΟΒΑΤΣ,ΜΑΝΟΣ,ΜΙΧΑΣ,ΜΠΙΣΤΗΣ,ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ,ΣΩΜΕΡΙΤΗΣ,κλπ
    ανθοι του γραικυλισμου.
    Το γεγονος που προξενει οργη ειναι οτι μεσα στη χωρα που τους ΤΑΙΖΕΙ,ΤΟΥΣ ΝΤΥΝΕΙ,ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΝΕΙ ,υπαρχουν και ξενοι που με θρασος και αχαριστια καταφερονται εναντιον της.ΚΑΠΛΑΝΙ,ΖΑΝ ΚΟΕΝ,ΚΛΙΦ ΚΟΥΚ,ΜΠΕΡΙΝ ΜΥΙΣΛΗ,ΜΟΛΧΟ,ΝΤΕΝΤΕ,ΣΙΜΠΗ,ΟΥΜΙΡ,ΧΟΓΚΑΝ κλπ.
    Μηπως ηρθε η ωρα της βρεγμενης σανιδας;

  27. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 31/05/2009 14:25:02

    @21 Orestios τον γιό του Ανδρουλάκη εννοείς φαντάζομαι.
    Σιγά τα ωά, μπροστά στα Βατοπέδια σιγά που θα ανατρέψει την μεγάλη διαφορά ένα συνηθισμένο καθημερινό περιστατικό. Ο Γιώργος έχει δείξει οτι δέν μασάει σε τέτοια, ακόμα και άν αποδειχτεί οτι ο Ανδρουλάκης φταίει πραγματικά σε κάτι δέν θα έχει κανένα κόλλημα να του ρίξει διαγραφάρα, σε αντίθεση με τον δικό σου που η διαγραφάρα περιορίστηκε μόνο σε τύπους στύλ Πολύζου.

  28. osaperas avatar
    osaperas 31/05/2009 14:36:44

    Τελικά ρε παιδιά είναι αλήθεια αυτό που γράφει σήμερα το πρώτο θέμα; Πήρε ή όχι η Νέα Δημοκρατία 20 εκατομμύρια μάρκα. Ή μήπωςτα πήρε ο Μητσοτάκης;

    Μα τι άνθρωποι είμαστε τελικά; Λέει μία εφημερίδα ότι ένα από τα δύο κόμματα που μας κυβερνάνε εναλλάξ (δεν εχει σημασία αν λέγεται ΠΑΣΟΚ ή Νέα ΔΗμοκρατία)πήρε 20 εκατομμύρια μάρκα και εμείς...στα τέτοια μας;

    Κι αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ενα πάιζει πολύ ή λίγο πλέι στέισον ο Κωστάκης κι εαν έπεσε από το ποδήλατο ο Γιωργάκης;

  29. Orestios avatar
    Orestios 31/05/2009 14:40:29

    Θα....τον διώξει? Δεν είναι βενιζελικός ο Μίμης για να το κάνει. Το GAP δεν μπορεί να εμπνεύσει εμπιστοσύνη με τέτοιες πρακτικές σοσιαλιστών. Για τέτοιους λόγους τους έδιωξε ο λαός από τη εξουσία. Γιατί στην διαχείρηση της καθημερινότητας αποδείχθηκαν ανεπαρκείς και υπερόπτες. Και το θέμα που προέκυψε αφορά την καθημερινότητα πολλών ελλήνων που αναζητούν διασκέδαση τα καλοκαιρινά βράδυα.

  30. bgt avatar
    bgt 31/05/2009 18:58:06

    Με ολη τη φιλικη διαθεση, βρε Φακτορα πως ανεχεσαι τους μισθωμενους σχολιαστες να εχουν κανει καταληψη στο μπλογκ σου τοσο καιρο τωρα? Μπαινουμε να διαβασουμε καμια γνωμη και αντ αυτου ειναι σαν να παρακολουθουμε το γραφειο προπαγανδας ΝΔ εναντιον αυτου του ΠΑΣΟΚ.
    Βρε Φακτορα, ξερεις ποιοι ειναι, καντουν ενα μπαν να τελειωνουμε. Γιατι πρεπει δηλαδη ολοι αυτοι οι πληρωμενοι μπλογκερς να πηδανε καθε συζητηση?