31/01/2009 02:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός οικειοποιείται τις ψήφους ποιού;

Επειδή κάποιων έχουν πάρει αέρα τα μυαλά τους από τις δημοσκοπήσεις ξεχνώντας πως ελέγχεται αν στις περισσότερες των περιπτώσεων λειτουργούν και ως εργαλεία διαμόρφωσης κλίματος κατά τις ανάγκες αυτών που τις παραγγέλνουν: Το ποσοστό που δείχνουν οι δημοσκοπήσεις για τους Οικολόγους πως πιστοποιείται πως αναφέρετε στους οικολόγους πράσινους και όχι στους οικολόγους του Βεργή;

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Υπουργείου Εσωτερικών στις τελευταίες Ευρωεκλογές (2004) οι οικολόγοι-πράσινοι πήραν 0,67% (40.873 ψήφους) και οι οικολόγοι του Βεργή πήραν ο,54% (32.956 ψήφους)

Στις δημοτικές εκλογές του 2006 στην Αθήνα ο Βεργής πήρε 1,43% και 3.935 ψήφους  και οι οικολόγοι-πράσινοι με τον Κρομμύδα πήραν 1,39% με 3.822

Γιατί λοιπόν στις δημοσκοπήσεις που διενεργούνται οικειοποιούνται οι οικολόγοι-πράσινοι όλο το ποσοστό που αναφέρεται στην απάντηση «θα ψηφίσω οικολόγους»;

greekalert

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 06:56:54

    greekalert-Το άρθρο σου απευθύνετε προφανώς στους ψηφοφόρους τον κομμάτων αυτών και μάλλον αυτοί ξέρουν , αλλά το ίδιο αφόρα και τα μεγάλα κόμματα του δικομματισμού ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ. …..που μας κυβερνούν τόσα χρόνια .

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 31/01/2009 09:31:25

    Το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε τον Μητσοτάκη το σπίτι του Λαλιώτη.

    Αντε και σε ανώτερα και καλύτερα.

    Δηλαδή είσαι μέλλος του ΠΑΣΟΚ και πληρώνεις το Μητσοτάκη. Θα σηκωθεί ο Αντρέας ...μάγκες του ΠΑΣΟΚ.

    Θα πληρώσουν και το σπίτι του Μαντέλη και του Τσουκάτου?? ή θα περάσουν το έξοδο στην κομματική βάση της ΝΔ ??


    ΠΠ

  3. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 09:35:35

    Οι επιχειρούμενες συγκρίσεις είναι προφανώς εκτός τόπου και χρόνου. Άλλο αυτοί που ψήφιζαν για πλάκα τον Βεργή και άλλους γραφικούς και διόλου, στην πραγματικότητα, οικολόγους, κι άλλο οι συνειδητοποιημένοι πολίτες που ψηφίζουν με πολιτικά κριτήρια. Και για να αναφέρω κι εγώ κάποια νούμερα, στις εκλογές του 2007, οι Οικολόγοι-Πράσινοι, αν και φιμωμένοι και αποκλεισμένοι σε εξοργιστικό βαθμό από τα “κουραδοκάναλα” του προλαλήσαντος Ανώνυμου –που υποτίθεται ότι τους σπρώχνουν σήμερα–, έλαβαν 1,05% ή 75.502 ψήφους, και ο... “οικολόγος” Βεργής 0,02% ή 1.740 ψήφους (της μαμάς του της θείας του και των ξαδελφών του δηλαδή).
    Παιδιά μην αγχώνεστε. Σύντομα άλλωστε, στις εκλογές που έρχονται, θα λυθούν οι απορίες σας. Μόνο που η έκπληξη από τους Πράσινους θα είναι προς τα πάνω, κι όχι προς τα κάτω. Κι αυτό, όχι λόγω πρακτορολογίας (δεν βαρεθήκατε πια αυτό το καλαμπούρι; βρείτε τίποτα πιο πρωτότυπο)αλλά ακριβώς επειδή ένα σημαντικό τμήμα του ελληνικού λαού έχει ριζοσπαστικοποιηθεί κι έχει ξεφύγει από τις αγκυλώσεις του παρελθόντος, ανταποκρινόμενο στα επείγοντα αιτήματα των καιρών. Όσο για τις θέσεις μας, αν αυτό που σας μάρανε είναι η “μακεδονική μειονότητα”, για μας προτεραιότητα είναι η οικονομία και η πράσινη ανάπτυξη, το περιβάλλον, τα ανθρώπινα δικαιώματα που καταπαντούται καθημερινά και ασύδοτα στη χώρα μας, η κοινωνική δικαιοσύνη και οι ουσιαστικές σχέσεις καλής γειτονίας με όλους τους λαούς στην περιοχή μας. Τα περί εθνικοφροσύνης και υπερπατριωτισμού, που παραπέμπουν σε εποχές που κάθε υγιώς σκεπτόμενος προτιμά να λησμονήσει,τα επιστρέφουμε στους εθνικοσοσιαλιστές και τους κάθε λογής Ελληνάρες – Ψωμιάδη, Άνθιμο, ΛΑ.Ο.Σ και λοιπούς ανώνυμους και επώνυμους. Αν θέλετε να αντιπαρατεθείτε, κάντε το πολιτικά και όχι με επιχειρήματα της πλάκας – ποιος περιμένει άλλωστε να λύσουν οι Οικολόγοι Πράσινοι το πρόβλημα με τους γείτονες, πρόβλημα που τόσες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δεν κατάφεραν να λύσουν μέχρι σήμερα; Και για να τελειώνουμε με αυτό, οι Πράσινοι είμαστε υπέρ μιας αμοιβαία αποδεκτής σύνθετης ονομασίας για τη γείτονα. Τι το ακραίο και αντεθνικό σε αυτή τη θέση;

    Romanos Green

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 10:00:05

    Εκείνοι οι παλιοί "Ορνιθολόγοι Ανταλλακτικοί" ή κάπως έτσι, τί έγιναν ρε παιδιά;

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/01/2009 10:43:32

    "ΚΟΨΕ" ...ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ!

    "Romanos Green": It's all greek to us, sir!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2009 10:46:26

    Porta
    Δεν το πλήρωσαν μόνο τα μέλη του ΠΑΣΟΚ το σπιτι του Λαλιωτη.Το πλήρωσες και εσυ και εγω και όλοι οι φορολογουμενοι γιατί τα κόμματα παίρνουν επιχορηγηση από το κρατος και καλύπτουν τα εξοδα τους.

  7. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 10:52:21

    Νήπιε γέροντα, για να μην έχεις αμφιβολίες και για να μην βγάζεις παρακινδυνευμένα συμπεράσματα, και επειδή δεν έχω να κρυφτώ από κανένα: το όνομά μου είναι Θέμης Δημητρακόπουλος, είμαι πολιτικός επιστήμονας και μεταφραστής και μέλος του Πανελλαδικού Συμβουλίου των Οικολόγων Πράσινων. Ρωμανός είναι ο δίχρονος γιος μου, και το Romanos Green είναι μια τρυφερή αναφορά στους δύο μεγάλους μου έρωτες: το αγοράκι μου και την Πράσινη πολιτική ιδεολογία.

    Φιλικά
    Θέμης

  8. Xase avatar
    Xase 31/01/2009 11:06:23

    @4
    ΠΠ
    Το σπιτακι του Λαλιωτη δεν τα πληρωσαν μονο τα μελη του ΠΑΣΟΚ, αλλα και ολοι οσοι δεν ειναι μελη. Μην ξεχνας οτι τα κομματα επιχορηγουνται απο τον κρατικο προυπολογισμο.

  9. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 11:06:57

    @ Φίλε Ρωμανέ,
    Μη τους δίνεις ιδιαίτερη σημασία, δεν το αξίζουν, ου γάρ οίδασι τι ποιούσι.
    Τέτοια μυαλά έχουν μερικοί mainstream και εθνικόφρονες "διαμορφωτές της κοινής γνώμης" σ' αυτή τη χώρα (και στη γειτονική, βλ. Μπερλουσκόνι), γι αυτό και τέτοια παθαίνουμε ως χώρα. Έχουμε πήξει στην "εθνική" βλακεία και λαμογιά, και κατά τα άλλα μας φταίνε οι Πράσινοι.
    Δεν κυττάνε τα χάλια τους (και τους καραγκιόζηδές τους) οι καραμανλάκηδες και οι σαμαροπαπαθεμελήδες.
    Έξεστι Λακεδαιμονίοις ασχημονείν.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 31/01/2009 11:35:44

    Aλλοίμονο:Οποιος δεν υποστηρίζει τον Τρεμόπουλο που λατρεύει τον Κεμάλ όσο και ο Μεταξάς είναι ΄εθνικόφρων΄...
    Και όποιος είναι εναντίον τού ΄αυτοπροσδιορισμού΄τών ΄Μακεδόνων΄εν Ελλάδι είναι ΄εθνικόφρων΄.
    Αληθεια ποιός Κλαζομένιος και όχι Λακεδαιμόνιος ασχημονεί άρα γε μέ τις γνωστές τετριμένες ψευτοπροοδευτικές αθλιότητες??

  11. paris avatar
    paris 31/01/2009 11:37:38

    Δεν ξέρω τι είναι και τι δεν είναι αυτοί που έγραψαν το άρθρο, εμένα πάντως δεν μου φαίνεται να έχουν άδικο. Είναι προφανές πως τους οικολόγους του προωθούν κάποιοι. Αν αυτό δεν μπορείτε να το παραδεχτείτε φίλε Θέμη, τότε οι αναφορές τρυφερές και μη είναι μάλλον ξύλινες

  12. Φιλόλογος avatar
    Φιλόλογος 31/01/2009 11:53:08

    Γλώττα λανθάνουσα αλήθειαv λέγει.
    Όταν είναι κάποιος με τον Περικλή και τη Δημοκρατία, οι Λακεδαιμόνιοι του φταίνε, όχι φυσικά οι Κλαζομένιοι. Δικαίως.
    Ο "Πελοποννησιακός Πόλεμος" με έπαθλο τους -υποτίθεται- "αποδεσμευμένους από το δικομματισμό" φυσικά δεν είναι μεταξύ Πρασίνων και ... Βεργή.
    Και ο πιό χαζός τηλεθεατής ξέρει ότι είναι μεταξύ ΛΑΟΣ και ΣΥΡΙΖΑ. Άντε λίγο και μεταξύ ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ.
    Τι έχουμε να δούμε και ν' ακούσουμε ακόμα, μέχρι τον Απρίλιο μάλλον...

  13. Θρασύβουλας avatar
    Θρασύβουλας 31/01/2009 11:58:00

    Πάντως οι Τριάκοντα Τύραννοι αποκλείεται να αναλάβουν υπηρεσία εν έτει 2009. Άς αφήσουμε λοιπόν ήσυχο το Θρασύβουλο να παίζει μόνον μπάλα, για άλλη δουλειά δεν θα τον χρειαστούμε, φτού στον κόρφο μου -και καλό είναι να μή πέσει.
    Κατά τα άλλα, τζερτζελές να γίνεται κι ότι λάχει.

  14. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 12:08:29

    Φίλε paris, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι κάποιοι, για δικούς τους, και όχι δικούς μας φυσικά, μικροπολιτικούς λόγους, επιθυμούν την άνοδο και την είσοδο των Πράσινων στη Βουλή, αυτό διόλου δεν μας αφορά και διόλου δεν μας κάνει ενεργούμενα τρίτων – και μάλιστα κάποιων που πολιτικά βρίσκονται απέναντί μας. Και αυτό είναι που προσπαθώ να επισημάνω: να μας κάνετε κριτική σε πολιτικό επίπεδο, ναι, καλόδεχτος ένας τέτοιος διάλογος. Αλλά με προκαταλήψεις και επιθέσεις του τύπου, “πράκτορες”, “ενεργούμενα”, “προωθούμενοι από σκοτεινούς κύκλους” και άλλες συνωμοσιολογικές αστειότητες, που, μεταξύ μας, κανείς δεν πιστεύει πια, τι καλόπιστος διάλογος να γίνει;
    Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 31/01/2009 12:47:34

    Μακάρι τέτοια κομματίδια να μπούν στην Βουλή..
    Ετσι θα πέσουν κανονικότατα οι μάσκες.
    Εκεί θα φανούν ξεκάθαρα οι κολλητοί τού Κον-Μπεντίντ και τού Γιόσκα Φίσερ..
    Οσο μένουν απ΄έξω περιβάλλονται απο ΄φωτοστέφανα αγιότητας΄επειδή είναι ΄μικρούληδες΄...
    Μακάρι νάταν οι Πρασινοοικολόγοι στην Βουλή ,οταν βομβαρδιζόταν η Γιουγκοσλαβία..
    Τώρα θα είχαν εξαφανιστεί οριστικά απο τον Χάρτη και δέν θα πούλαγαν ΄φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες΄στόν κόσμο,πού μέσα σε ένα κλίμα αμηχανίας δεν ξέρει τι να ψηφίσει ....

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/01/2009 12:55:37

    Θέμη,

    να σου ζήσει! ο πιτσιρικάς σου, και μακάρι να δεις την ιδεολογία σου όπου την φαντάζεσαι!

    Η επεξήγηση ήταν διαφωτιστική, εξ ού και απαραίτητη, -πιστεύω. Διότι το "Romanos" το εξέλαβα σαν το γνωστό και συχνό επώνυμο και το "Green" σαν "πράσινος". Και να είσαι σίγουρος ότι όλοι όσοι δεν γνωρίζουν το τι υπαινίσσεσαι με το ψευδώνυμο, το ίδιο καταλαβαίνουν.

    Άλλοι το προσπερνούν έτσι, δεν τους κάνει εντύπωση, έχουν συνηθίσει. Επειδή, όμως, η ανταλλαγή σχολίων έγερνε προς τα "εθνικά", και επειδή για μένα πάνω απ' όλα "εθνικό" (= πατριωτικό), -αυτή τη στιγμή, ιδίως, αλλά και για πάντα-, είναι η ΣΩΤΗΡΙΑ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ και η μελέτη της Ελληνικής ΙΣΤΟΡΙΑΣ (776 π.Χ. - 2008) & ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ, έκανα την παρατήρηση.

    Για να είσαι Έλληνας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μιλάς ελληνικά. Έτσι συμβαίνει από το "πας μη Έλλην βάρβαρος" και το "της ελληνικής παιδείας μετέχοντες", μέχρι και σήμερα. Μετά, θα πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς έκαναν οι Έλληνες, από τον Τρωικό πόλεμο, (το ελάχιστον), έως τον 21ο αι., ώστε να αντιληφθείς "τι" ήταν, "τι" έγιναν στην πορεία και "τι" είναι σήμερα. Διαφορετικά, ...ό,τι θέλει ο καθένας πιστεύει, ό,τι θέλει λέει κι ό,τι θέλει κάνει, για να αποδείξει την δικιά του άποψη περί "Ελληνικότητας" και, ΑΡΑ, του αυτο-προσδιορισμού του ως "Έλληνα".

    Αυτά, όμως, θέλουν δουλειά διαφωτιστική πολλών χρόνων, δεν γίνονται από την μια ημέρα στην άλλη.

    Και ΕΜΕΙΣ, όμως, όπως και κάθε λαός του πλανήτη, αυτή την στιγμή αντιμετωπίζουμε την πιθανότητα αφανισμού τού είδους μας. Έτσι, τα "εθνικά" μπορούν να περιμένουν. Τα "οικο-λογικά", όχι! Ούτε λεπτό. Κάποιοι επιστήμονες άκουσα να λένε, προχθές, ότι η κατάσταση ΔΕΝ είναι, πλέον, αναστρέψιμη.

    Έτσι, η "Πράσινη πολιτική ιδεολογία" που λες, δεν γίνεται παρά να προκαλεί ευχές για ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ευώδοσή της, απ' όλους τους ενημερωμένους σώφρονες πολίτες.

    Καλή συνέχεια και φιλιά στον Ρωμανό!

  17. paris avatar
    paris 31/01/2009 13:01:21

    Σε πολιτικό επίπεδο; τι κριτική να σας κάνω σε πολιτικό επίπεδο; καπελώνετε την οικολογία φόρτώνοντας σε αυτή ιδέες όπως την αναγνώριση ψευτομακεδονικής μειονότητας και μου λες να σας κάνω κριτική σε πολιτικό επίπεδο;
    Γιατί εγώ αν ανήκω στον χώρο της οικολογίας να μου κολλάτε εσείς ετικέτες ανθελληνισμού με τις γραφικές σας ιδέες;
    Δεν ήξερα τι ειναι αυτός που υπογράφει το συγκεκριμένο άρθρο, μπήκα στο σύνδεσμο όμως και είδα.Δεν συμφωνώ σε πολλά από αυτά που γράφει, Αλλά εντόπισα και άλλη αναφορα για τους οικολόγους και ειδικά αυτή εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Να μπώ στο ψητό για να μην κουράζω
    Εμένα φίλε Θέμη η καταγωγή μου είναι από τον Πόντο
    μου εξηγείς σε παρακαλώ πολύ πως επιτρέπεις εσύ στον εκπρόσωπο του κόμματος σου να υποστηρίζει πως πρέπει να τιμηθεί ο σφαγέας Κεμάλ;
    και άντε να συμφωνήσουμε πως αυτό μπορεί να είναι προσωπική του άποψη. Δεν νομίζεις πως αυτή η άποψη αυτόματα θα χαρακτηρίζει το οποιονδήποτε λέει πως ανήκει στους Οικολόγους;
    αστο καλύτερα φίλε
    Πραγματικό οικολογικό κίνημα στην Ελλάδα θα αργήσει να δημιουργηθεί, γιατί όποτε πάει να γίνει κάτι το εκμεταλεύοντε κάτι τύποι σαν τους οικολόγους πράσινους και του φορτώνουν όλα τα μικροπολιτικά συμπλέγματα τους που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν έχουν καμία σχέση με οικολογία αλλά είναι καθαρά πολιτικά και δογματικά κόμπλεξ.

  18. potamiotis avatar
    potamiotis 31/01/2009 13:06:06

    ΕΦΕΥΡΗΜΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΠΕΡΙ MEGAΛΗΣ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ. ΤΟ ΧΟΥΝΕΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΟΙ ΜEGAΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΙ ΔΕ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ...

  19. osaperas avatar
    osaperas 31/01/2009 13:39:21

    όπως σωστά γραφει ο γέρων νηπιοσ

    "Έτσι, η “Πράσινη πολιτική ιδεολογία” που λες, δεν γίνεται παρά να προκαλεί ευχές για ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ευώδοσή της, απ’ όλους τους ενημερωμένους σώφρονες πολίτες. "

    Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι παντού σε όλο τον κοσμο και όχι μονο στην ελλάδα όλο και περισσότεροι άνθρωποι θα ασχολούνται με την οικολογία και θα προσπάθούν ενωμένοι να λύσουν προβλήματα .

    Τουτέστιν οι πράσινοι-με την άννοια που αντιλαμβανόμαστε όλοι και όχι αυτή του Βεργή- θα υπάρχουν, είτε μας αρέσει είτε όχι.

    Και πολλοί θα τους ψηφίσουν για ...πράσινους λόγους.

    Από κει και πέρα στα εθνικά ζητήματα τα οποία είναι δευτερεύοντα για αυτούς θα ήταν σοφό να μείνουν απ έξω.
    Εμείς οι λοιποί όμως δεν θα πρέπει να παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι τα κόμματα εξουσίας ΠΑΣΟΚ και ΝΔ όχι μονο δεν έλυσαν τα εθνικά ζητήματα αλλά τα έκαναν χειρότερα-τα ξεπούλησαν με την συγκεκριμένη πρακτική τους.

    Τα του καίσαρος τω καισαρι λοιπον.

    μηδαμινή είναι η ουσία για τι λέει ο κάθε ηγέτης των πράσινων για τα εθνικά ζητήματα σε σχέση με το τι (αντεθνικά) έχουν κάνει τα κόμματα εξουσίας μέχρι τώρα.

  20. osaperas avatar
    osaperas 31/01/2009 13:39:52

    συγνώμη έννοια και όχι αννοια

  21. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 31/01/2009 13:44:39

    Ο Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ είναι Μέγας Οικολόγος. Είναι ο μοναδικός που ασχολήθηκε τόσο ενεργά με την πανίδα του κάθε τόπου.

  22. Τάσος avatar
    Τάσος 31/01/2009 14:11:34

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αποσιωπόνται τα πιο πρόσφατα και συγκρίσιμα αποτελέσματα, δηλ εκείνα των ΕΘΝΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2007

    http://www.ekloges.ypes.gr/pages/index.html


    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ 1.05 % 75,502
    Δημ. Βεργής ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 0.02 % 1,740

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 14:57:12

    00.2% δεν είναι άσχημα

  24. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 15:01:47

    Νήπιε γέροντα, συμφωνώ σε όλα – και επαυξάνω για το ζήτημα της γλώσσας, που άλλωστε είναι το εργαλείο της καθημερινής δουλειάς μου. Τα φιλιά τα έδωσα κιόλας στον Ρωμανό, του δίνω τόσα άλλωστε κάθε μέρα. Αν τον ακούσεις να μιλάει, θα καταλάβεις πόσα σημαίνει για μένα η γλώσσα μας.

    Τάσο, τα ποσοστά του 2007 αναφέρθηκαν ήδη στο σχόλιο 5 από εμένα.

    Ανώνυμε 1:58. Επειδή νομίζω ότι ο εγκέφαλός μου είναι κατά τι μεγαλύτερος από ενός παπαγάλου –όχι ότι αυτό από μόνο του, με κάνει αναγκαστικά σοφότερο του πτηνού– σου απαντώ:
    Πού είδες να συγκρίνουμε τα 2,5 εκατομμύρια των Μακεδόνων με τους σλαβομακεδόνες των Σκοπίων; Πες μου, για να το πληροφορηθώ κι εγώ ότι είναι στις θέσεις μας σαν Οικολόγοι Πράσινοι. Αν γίνεται κάποιος λόγος, είναι για τους καμιά δεκαριά-δεκαπενταριά χιλιάδες αυτοπροσδιοριζόμενους “Μακεδόνες” της Βορειοδυτικής Μακεδονίας.Εσύ δεν τους έχεις ακούσει, αλήθεια, να μιλάνε “μακεδονικά”; Δεν τους έχεις δει ποτέ να παίζουν στα χάλκινα τις πανέμορφες βαλκανικές μελωδίες τους; Ή να δηλώνουν ότι διόλου δεν σκέφονται ανθελληνικά, πως ουτε τους περνάει απ' το μυαλό να πάνε να ζήσουν από την άλλη μεριά των συνόρων; Στ' αλήθεια, τόση μικροψυχία για μια χούφτα συμπατριώτες μας, που προβάλλουν μια, ας πούμε, ιδιαιτερότητα στην εθνική τους ταυτότητα, όπως την αντιλαμβάνονται, και που δεν εγκυμονούν κανένα, μα κανένα, εθνικό κίνδυνο; Επιπλέον, οι Οικολόγοι Πράσινοι σεβόμαστε απόλυτα τις διεθνείς συνθήκες οι οποίες δεν αναγνωρίζουν καμιά μακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα.
    Πού βρίσκεται λοιπόν ο ανθελληνισμός μας; Προφανώς εκεί όπου μας αντιπαρατίθεται μια σχεδόν παρανοϊκή, μεγαλοϊδεατική αντίληψη περί πατριωτισμού. Ε, τι να κάνουμε, δεν συμφωνούμε.
    Όμως τον τόπο μας, τον αγαπάμε εξίσου, αν όχι περισσότερο, απ' όλους δαύτους τους υπερπατριώτες που δήθεν κόπτονται για τα ελληνικά τους ιδεώδη. Και κάνουμε ό,τι μπορούμε, με τις όποιες δυνάμεις μας, για να γίνει η Ελλάδα μια χώρα πραγματικά αντάξια του παρελθόντος της –αυτού που τόσο εθνοκαπηλικά επικαλούνται οι “Ελληνάρες”, δίχως να έχουν ιδέα για τι πραγματικά ομιλούν– μια σύγχρονη, ευρωπαϊκή χώρα της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της ανεξιθρησκείας, της φιλοξενίας, της μεγαλοψυχίας, της παιδείας, της επιστήμης και της προόδου.

    Πάντα φιλικά
    Θέμης

  25. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 15:46:39

    Olympiada, ξέρεις πόσοι άλλλοι ασχολήθηκαν, ως Μεγάλοι Οικολόγοι, με την πανίδα του κάθε τόπου; Όπως π.χ., ο Μέγας Αλέξανδρος, με την “πανίδα” της Ασίας και της Περσίας –κάτι που για μας δεν τον κάνει λιγότερο μέγα και τρανό–, ή ο Μέγας(κι αυτός) Κωνσταντίνος, ο και άγιος της Ορθοδοξίας, γνωστός στους επαΐοντες και ως Μέγας Σφαγέας;
    Με αυτό θέλω να πω, ας είμαστε πιο συγκρατημένοι. Ο Ατατούρκ υπήρξε σφαγέας για εμάς, αλλά απελευθερωτής και εθνάρχης για τους Τούρκους. Κι όσο υπάρχουν εθνικισμοί και αλυτρωτισμοί, αυτά δυστυχώς θα συμβαίνουν. Εσύ δηλαδή τι θα έκανες αν ήσουν στη θέση του Κεμάλ, το 1922; Θα έλεγες, περάστε Έλληνες, να πάρετε και την Άγκυρα, να κάψετε και μερικά χωριά ακόμη; (Ας μην κρυβόμασΤε πίσω απ' το δάχτυλό μας, ακρότητες έγιναν, όπως σε κάθε πόλεμο, κι από τις δυο πλευρές). Δεν το νομίζω. Ας είμαστε λιγότερο υποκριτές, λοιπόν.
    Η διαφορά μας προφανώς έγκειται στο ότι εγώ θεωρώ τυχαίο ότι γεννήθηκα ΈΛληνας, και πιστεύω ότι αυτό δεν μου δίνει κανένα διακίωμα να επικαλούμαι την ανωτερότητα της φυλής μου για να μειώσω και να υποβαθμίσω τους απέναντι, τους “άλλους“, και να νιώθω εχθρικά μόνο και μόνο επειδή είμαστε διαφορετικοί.
    Κι εσύ, Πάρη από τον πανέμορφο, μαρτυρικό Πόντο, ποιος να τολμήσει να αμφισβητήσει την πίκρα σου; Όχι πάντως ο Μιχάλης Τρεμόπουλος, που με την περίφημη πια αποστροφή του ότι "ο Κεμάλ πρέπει να τιμηθεί σαν παιδί της πόλης” –θέση που εκφράστηκε σε επίπεδο νομαρχιακού συμβουλίου Θεσσαλονίκης και σε αντιπαράθεση με τις εθνικιστικές κορώνες του ανεκδιήγητου Ζορό-Ψωμιάδη, ενδεχομένως και με κάποια υπερβολή που συγχωρείται στον προφορικό λόγο– αυτό που ήθελε ουσιαστικά να πει ήταν, ας αφήσουμε πίσω μας τους εθνικισμούς και τους αλυτρωτισμούς του παρελθόντος κι ας κοιτάξουμε τι θα κάνουμε απο δω κι εμπρός, που για τα σημερινά μας χάλια δεν μας φταίει κανένας Κεμάλ καικανένας Μεγαλέξανδρος.

    Πάντως, όχι, η μετονομασία δρόμου της συμπρωτεύουσας σε Κεμάλ Ατατούρκ δεν είναι ούτε κατά διάνοια επίσημη θέση των Οικολόγων Πράσινων –και ούτε του Μιχάλη Τρεμόπουλου, που άλλωστε δεν ζήτησε ποτέ κάτι παρόμοιο.

  26. Μ avatar
    Μ 31/01/2009 15:48:54

    Άντε βρε... Και εις ανώτερά μας.

    Είθε κάποια στιγμή να βρεθεί η ανάλογη ευαισθησία και για τους Αθηναίους.
    Μπορεί καμία δεκαριά-δεκαπενταριά χιλιάδες να μην "βγαίνουν" αλλά εκεί να δεις μικροψυχία που τρώνε στην μάπα μέσα στο ίδιο τους το σπίτι. Τι και αν έχουν και αυτοί όχι μόνο ψυχή αλλά και όραμα.


    Χιούστον...
    Χιούστον με λαμβάνεις?


    Πέέέφτ......

  27. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 16:07:23

    Μιλάμε εμείς! Αυτάρεσκα! Ποιοί; Οι Έλληνες που κατέστρεψαν τον τόπο τους...
    Και η επιστροφή των ενοχών, προς το παρόν με τη μορφή φαντασμάτων.
    Αύριο, όταν ξυπνήσουμε, μάλλον θα χρειαζόμαστε μια virtual πατρίδα για ν' αντέχουμε τη ζωή.
    Θυμάται κανείς τον αστροναύτη Chris Kelvin στο Solaris του Ταρκόφσκι;
    Η Αγία Τριάδα (που εκείνος είχε την εικόνα της στο θάλαμό του), άς μας προστατέψει από τους εαυτούς μας.

  28. paris avatar
    paris 31/01/2009 16:19:28

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΠΟΣΙΩΠΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 2007

    ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΤΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ
    ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 2007 ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ Η ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ
    ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ
    ΕΛΕΟΣ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΑΤΕ ΕΠΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ

  29. .. avatar
    .. 31/01/2009 16:21:21

    O τρεμόπουλος δεν ζητησε να ονομαστει ο δρομος ΚΕΜΑΛ
    ζήτησε να τιμηθει ο Κεμαλ
    αλλα δεν μας ειπε πως;
    θα μας πει κανεις απο τους υπόλοιπους ψευτοοικολογους για να μάθουμε και εμείς;

  30. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 16:35:10

    Στο “Οικολόγοι του κώλου”, θα πρεπε κανείς να απαντήσει κανονικά “Πατριώτες του κώλου” – έτσι δεν είναι;
    Προς τι τόση μισαλλοδοξία και φανατισμός; Ποιος υποχρεώνει κανένα να ψηφίσει Πράσινους στις ερχόμενες εκλογές; Κι αφού είστε τόσο σίγουροι για τη συντριβή μας, προς τι ο οδυρμός και η κακιά λύσσα;
    Αφήστε μας να συντριβούμε λοιπόν. Μετά τις εκλογές, ως συντριμμένοι, θα έρθουμε πάλι να τα κουβεντιάσουμε. Πιο ήρεμα, ελπίζω τότε, μια και δεν θα 'μαστε πια εξωκοινοβουλευτικοί.

  31. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 16:45:40

    Ενοχές, ενοχές, Romanos! Ξαποστέλλουν το φάντασμα που τους κυνηγάει. Αλλά θα επιστρέψει. Ξαναδείτε φίλε το φίλμ Solaris.
    Ελλάδα, "οικόπεδο και αποικία" κατά Σαββόπουλον. Όλοι θα δακρύσουν κάποτε γι αυτό που χάνουμε, αλλά θα είναι αργά. Φοβάμαι μήπως είναι ήδη αργά.

  32. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 31/01/2009 18:25:15

    Αχ Ρωμανέ, άδολε υπερασπιστή των μεγάλων ανδρών, ο Κεμάλ περιποιήθηκε το 85% της πανίδας του τόπου του, που αλίμονο δεν ήταν μόνο Έλληνες. Καταλαβαίνω την προτίμηση σου έναντι του μεγάλου Αλεξάνδρου, διότι η ρατσιστική - τοπικιστική πεποίθηση τιμής προς τον Μουσταφά Κεμάλ λόγω εντοπιότητας, αντιτίθεται στην "βρωμερή" μίξη φυλών που τέλεσε ο Αλέκος. Όσο για τον Κωστάκη, όντως ήταν και θα είναι μέγας για κάποιους αφού τάισε και ταΐζει μια Κάστα ακομα και σήμερα.

  33. Romanos Green avatar
    Romanos Green 31/01/2009 18:48:21

    Olympiada (male), καμιά υπεράσπιση και καμιά προτίμηση, σε βεβαιώ. Όσο για τον τοπικισμό, μάλλον λάθος συμπέρανες ότι είμαι Θεσσαλονικιός, καμιά σχέση, Κηφισιά και κάτω.
    Η μείξη φυλών που επιχείρησε ο Αλέξανδρος ήταν ένα φιλόδοξο πολιτικό πρόγραμμα, που δυστυχώς δεν του βγήκε μακροπρόθεσμα. Αυτό δεν αναιρεί την πυρπόληση της Περσέπολης, τις δολοφονίες των συντρόφων του και τις εκατόμβες θυμάτων στα ασιατικά πεδία των μαχών.

  34. Κροπότκιν avatar
    Κροπότκιν 31/01/2009 19:38:58

    "Μακάρι νάταν οι Πρασινοοικολόγοι στην Βουλή ,οταν βομβαρδιζόταν η Γιουγκοσλαβία.."

    Μακάρι..
    Και επειδή πράσινοι υπήρχαν και τότε στην ελλάδα καλό θα ήταν να γνωρίζουμε την στάση τους πριν αρχίσουμε τις λασπολογίες.

    Οι πράσινη πολιτική, το κόμμα προκάτοχος των Οικολόγων Πράσινων καταδίκασαν τους βομβαρδισμούς το 1999 και μάλιστα διοργάνωσαν βαλκανικό συνέδριο στη θεσσαλονίκη όπου πράσινα κομματα απ όλα τα βαλκάνια καταδικάσαν από κοινού τους βομβαρδισμούς. Το ίδιο όπως 29 από τα 32 ευρωπαικά πράσινα κόμματα. Από την άλλη πχ. οι γάλλοι και οι ιταλοί κομμουνιστές εδείξαν ανοχή στους βομβαρδισμούς. Θα ήταν λογικό να κατηγορήσουμε τα ελληνικά κόμματα που συνεργάζονται μαζί τους, το Συν και το ΚΚΕ, γι αυτό;

  35. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡ. 31/01/2009 20:28:38

    Δυο τρία στοιχεία που ίσως βοηθήσουν τη συζήτηση:
    1. Το 1999 οι Ευρωπαίοι Πράσινοι είχαν ταχθεί (με ψήφους 26 έναντι 4) ΚΑΤΑ των βομβαρδισμών και όχι υπέρ τους. Υπέρ ήταν μόνο οι Γερμανοί, Ολλανδοί, Γάλλοι και Ιταλοί Πράσινοι. Η σχετική ανακοίνωση της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Πράσινων Κομμάτων δεν πέρασε σχεδόν καθόλου στον ελληνικό τύπο.
    Η θέση για αποκλεισμό τέτοιων επεμβάσεων επικυρώθηκε και το 2001 στην Παγκόσμια Χάρτα των Πράσινων (ολόκληρη στο www.ecogreens.gr)

    Στην Ελλάδα οι Οικολόγοι Πράσινοι δεν υπήρχαν ακόμη. Υπήρχε όμως η μικρή ομάδα της Πράσινης Πολιτικής που δεν πήρε απλώς θέση ΚΑΤΑ, αλλά
    - έκανε πικετοφορία έξω από τη γερμανική πρεσβεία κατά την επίσκεψη του Φίσερ τις παραμονές των βομβαρδισμών
    - οργάνωσε συνάντηση Πράσινων από Ελλάδα, Τουρκία, Κύπρο, Αλβανία, Σερβία και Βουλγαρία για την από κοινού καταδίκη του ΝΑΤΟ, του Μιλόσεβιτς και του UCK.
    Συμβολική λεπτομέρεια: η Σοφία Αναστασιάδη, ελληνίδα δημοτική σύμβουλος στο Βερολίνο με τους Πράσινους που αποχώρησε από το κόμμα της το 1999 λόγω των βομβαρδισμών, ήταν το 2006 υποψήφια στο Δήμο Αθηναίων με το ψηφοδέλτιο που υποστήριζαν οι Οικολόγοι Πράσινοι.

    Τελευταίο αλλά σημαντικό: Τους βομβαρδισμούς θα μπορούσε να τους είχε ματαιώσει ένα απλό ελληνικό βέτο στο ΝΑΤΟ, όμως η τότε κυβέρνηση δε διανοήθηκε να το ασκήσει και τα υπόλοιπα κόμματα δε διανοήθηκαν να το ζητήσουν.

    2. Ο Κεμάλ είχε και έναν επιπλέον ρόλο, εκτός από σφαγέας μειονοτήτων και ιδρυτής του τουρκικού κράτους: Ολόκληρη τη δεκαετία του 1930 υπήρξε το βασικότερο στήριγμα της Ελλάδας απέναντι στις βουλγαρικές διεκδικήσεις για έξοδο στο Αιγαίο. Γι' αυτό ακριβώς οι παπούδες των σημερινών Ποντίων παρέμειναν βενιζελικοί και μετά την πανηγυρική προσέγγιση Βενιζέλου - Κεμάλ, γι' αυτό και η (αντιβενιζελική) δικτατορία Μεταξά έδωσε το 1938 το όνομα του Κεμάλ στο δρομάκι δίπλα στο τουρκικό προξενείο της Θεσσαλονίκης, γι'αυτό και όλες οι κυβερνήσεις και δημοτικές αρχές διατήρησαν την ονομασία αυτή μέχρι το 1955.
    Ελπίζω να μη θεωρηθούν και όλοι αυτοί προδότες μαζί με τον Τρεμόπουλο. Οι Οικολόγοι Πράσινοι, πάντως, είχαν τότε δηλώσει ότι "είμαστε με το είδος της ιστορικής μνήμης που ένωσε την Ευρώπη μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και όχι με εκείνο που διέλυσε την πρώην Γιουγκοσλαβία".

    3. Για το Μακεδονικό, τώρα, στο πρόγραμμα των Οικολόγων Πράσινων αναφέρεται ότι καμιά εθνότητα (στην ευρύτερη γεωγραφική Μακεδονία) δεν είναι πιο Μακεδόνες από τις υπόλοιπες και ότι το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού αφορά και τις περιφέρειες (άρα και την ελληνική Μακεδονία).
    Δίπλα στα 2,5 εκατομμύρια Έλληνες Μακεδόνες μπορούν να υπάρχουν και συμπολίτες μας με διαφορετική εθνοτική συνείδηση και ταυτότητα. Θεωρώ λογικό να γίνουν αποδεκτοί με τον αυτοπροσδιορισμό που χρησιμοποιούν στη γλώσσα τους, ως Μακεντόντσι, που δε θίγει σε τίποτα τους Έλληνες Μακεδόνες. Κίνδυνος για τη χώρα μας δεν είναι η αναγνώρισή τους, αλλά η καχυποψία των ξένων για τη μέχρι τώρα άρνησή μας να κυρώσουμε και να εφαρμόσουμε τις ευρωπαϊκές συμβάσεις που έχουμε συνυπογράψει.

    Πέρα από όλα αυτά όμως, καλό είναι να θυμόμαστε ότι το θέμα μας κάνει ζημιά.
    - Στο εξωτερικό εφημερίδες, χάρτες, εγκυκλοπαίδειες, τουριστικοί οδηγοί, αναφέρουν πια την ελληνική Μακεδονία όλο και συχνότερα ως Βόρεια Ελλάδα.
    - Η ιστορική μνήμη των ξένων αφορά κυρίως την πολυεθνική Μακεδονία του 1900 και ελάχιστα την αρχαιότητα και το Μ.Αλέξανδρο (που θεωρείται επίκαιρος όσο και ο Μ.Ναπολέων).
    Η μέχρι τώρα θέση των Πράσινων στο ευρωκοινοβούλιο απηχεί σε μεγάλο βαθμό την αρνητική διάθεση της ευρωπαϊκής κοινής γνώμης απέναντι στα ελληνικά επιχειρήματα.
    Μπορεί να μετριαστεί μόνο με την εκλογή ευρωβουλευτή από τους Οικολόγους Πράσινους, που θα μπορεί να θέτει τις θεμιτές ελληνικές ευαισθησίες με όρους κατανοητούς από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.

    4. Για τις δημοσκοπήσεις και τα συμφέροντα, τώρα, όλα ξεκίνησαν με τη δημοσκόπηση της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ τον περασμένο Ιούλιο. Με ψήφο σε κάλπη και αναγωγή αναποφάσιστων, έδωσε στους ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ (και όχι στους Οικολόγους γενικά, ή το Βεργή) ποσοστά πάνω από 3%. Η δημοσιοποίησή της ήταν σαφές μήνυμα προς τον Καραμανλή, που τότε ήταν ακόμη πρώτο κόμμα, να ξεχάσει τα σχέδια για διπλές εκλογές γιατί ένα έκτο κόμμα στη βουλή θα του χάλαγε τα σχέδια για αυτοδυναμία. Από τότε τα πράγματα (και τα συμφέροντα) άλλαξαν, αλλά το τζίνι είχε βγει από το μπουκάλι και δε μαζευόταν εύκολα. Έτσι οι Οικολόγοι Πράσινοι έγιναν σκέτο οικολόγοι ώστε τα νερά να θολώνονται και να υπάρχει χώρος για ερμηνείες όπως αυτή του συγκεκριμένου άρθρου.

    ΥΓ. Οι Πράσινοι φαίνεται ότι έχουν ακόμη πολλές εκπλήξεις για όλους μας. Στο ίδιο ψηφοδέλτιο με τον Κον Μπεντίτ (που κι εγώ δε θαυμάζω ιδιαίτερα) θα είναι στις ευρωεκλογές του Ιουνίου και ο Ζοζέ Μποβέ, από τους ηγέτες των Γάλλων αγροτών και τις εκντρικές μορφές του κινήματος κατά της παγκοσμιοποίησης.

  36. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 31/01/2009 22:39:03

    Τα βασικά μου προβλήματα με τους οικολόγους πράσινος είναι τα εξής δύο:

    1. Προέρχονται κυρίως από έναν αποτυχημένο αριστερισμό (δεν λέω από την αριστερά, μπορεί πιο πριν να ήταν ψηφοφόροι της ΝΔ, αριστερισμένοι από τον κυρίαρχο αριστερισμό), που επειδή του τελείωσε η εχθρότητα στον καπιταλισμό μέσω της εργατικής τάξης, αποφάσισε να συνεχίσει μέσω της οικολογίας. Για το λόγο αυτό, οι οικολόγοι πράσινοι είναι το κατεξοχήν αριστερίστικο κόμμα. Αν και βρίσκω ενθαρρυντικές τις θέσεις σας για τη Γιουγκολαβία, παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι θα μείνετε ανεπηρέαστοι από τις φιλο-παγκοσμιοποιητικές ιδέες του αριστερισμού αν και όταν θα μπείτε στη Βουλή. Γι' αυτό και πιστεύω ότι αν ήσασταν στη Βουλή το 1999, θα είχατε άλλη στάση, γιατί τότε πολλά θα ήταν διαφορετικά. Ο αριστερισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι ένα σύμπλεγμα πολιτικής μειονεκτικότητας (θα το εξηγήσω παρακάτω αυτό).

    2. Με το να κάνετε την οικολογία "πολιτική ιδεολογία" πετυχαίνετε να την κάνετε σημείο αντιπαράθεσης. Από πού κι ως πού θα είστε εσείς πιο οικολόγοι από εμένα που κάνω τις επιλογές μου με ευρύτερα κριτήρια; Αφήστε που υπάρχει και το άλλο. Δίπλα σε πραγματικούς και καλοπροαίρετους οικολόγους, είναι βέβαιο ότι θα κολλήσουν και λαμόγια τύπου Τρεμόπουλου που το παίζουν οικολόγοι μόνο και μόνο για να μπορέσουν να εμποδίσουν να χτιστεί μπροστά από τη βιλάρα τους στο Πανόραμα σε εκτάσεις που είναι αμφίβολο αν είναι πράγματι δασικές ή έγιναν "δασικές" για να κρατήσει τη θέα ο "οικολόγος" Τρεμόπουλος.

    Το δεύτερο ζήτημα είναι φυσικά πολύ πιο βασικό, γιατί η οικολογία είναι σημείο συνάντησης όλων μας, καθώς όλοι έχουμε ευαισθησία και αγωνία έγνοια για το περιβάλλον. Αυτό που απαιτώ ως πολίτης είναι να γίνουν η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ το ΚΚΕ ο ΛΑΟΣ - πέρα από τον ΣΥΝ που το έχει νομίζω και στη λεζάντα του - να γίνουν λοιπόν όλοι αυτοί οικολογικά κόμματα.

    Πολύ σωστά συγκρίθηκε το "οικολόγοι του κ..." με το "πατριώτες του κ...". Και τα δύο το ίδιο είναι. Ο πολιτικός πατριωτισμός είναι μέγιστη πολιτική απάτη και δικαιολογημένα σήμερα κατακρίνεται. Έφερε πολλές συμφορές στην πατρίδα. Το ίδιο θα συμβεί και με την οικολογία. Η πολιτική οικολογία είναι το ίδιο απάτη με τον πολιτικό πατριωτισμό. Εγκλωβίζουν και οι δύο πολίτες με ευαισθησία για να κάνουν τη δουλειά τους οι Καρατζαφέρηδες στη μια περίπτωση και οι Τρεμόπουλοι.

    Πιστεύω φίλοι οικολόγοι ότι θα είστε πολύ πιο χρήσιμοι στο περιβάλλον - αλλά και στην πατρίδα σας - αν τις ευαισθησίες σας τις εκφράσετε με τρόπο πολιτικό, ναι, όχι όμως κομματικό. Μην κάνετε το λάθος που έγινε στη δυτική Ευρώπη να κομματικοποιηθεί η οικολογία.

    Ας εξηγήσω τώρα τι εννοώ με το "σύμπλεγμα πολιτικής μειονεκτικότητας" για τον αριστερισμό με το παράδειγμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου που αναφέρθηκε. Σίγουρα έκανε και ο Μέγας Αλέξανδρος μάχες και σκότωσαν οι στρατιώτες του κόσμο. Ας μετρήσουμε όμως ΠΟΣΕΣ μάχες έκανε στα 11 χρόνια της εκστρατείας του:

    1. Η μάχη του Γρανικού
    2. Η μάχη της Ισσού
    3. Η πολιορκία της Τύρου
    4. Η πολιορκία της Σιδώνας
    5. Η μάχη στα Γαυγάμηλα
    6. Η κατάκτηση της Βακτριανής, που χρειάστηκε αρκετές μικρότερες μάχες
    7. Η μάχη στον Υδάσπη με τον τοπικό βασιλιά Πώρο.

    Έξι μάχες μόνον σε δέκα χρόνια και μια σειρά από μικρότερες επιμέρους μάχες λοιπόν! Σε δέκα χρόνια. Τα υπόλοιπα χρόνια, ο Αλέξανδρος είχε στην ουσία μια θριαμβευτική πορεία στις κατακτημένες χώρες, πιο πολύ με την ακτινοβολία της προσωπικότητάς του, παρά με το σπαθί του, πορεία θριάμβου και αναγνώρισής του ως του νέου ηγέτη της ανθρωπότητας. Μπορεί να συγκριθεί με τον σφαγέα Κεμάλ; Ο Αλέξανδρος δεν έσφαξε ΚΑΝΕΝΑΝ άμαχο. Απέδωσε πάντοτε τιμές στους λαούς που κατέκτησε, μαζί και στους ηγέτες τους, τους οποίους αφού νικούσε, άφηνε στη θέση τους ως υποτελείς πλέον τοπικούς άρχοντες. Η ευγένεια και η ανδρεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν είναι δυνατόν να συγκριθεί με αυτή του Κεμάλ που δεν άφησε ελληνικό και αρμένικο ρουθούνι όρθιο στη Μικρά Ασία σε 8 χρόνια συνεχών εθνοκαθάρσεων και γενοκτονιών. Πότε κυνήγησε άμαχο ο Μέγας Αλέξανδρος;

    Ένα μόνον χαρακτηριστικό γεγονός πρέπει να αναφερθεί, που δεν είναι πολύ γνωστό, για να καταλάβει κανείς ΤΙ ήταν ο Αλέξανδρος: Στο άκουσμα του θανάτου του, η μητέρα του Δαρείου, δεν έβαλε τροφή στο στόμα της επί πέντε ημέρες, και μετά πέθανε. Η μητέρα που άντεξε στο θάνατο και στην καταστροφή του γιου της, δεν άντεξε στο θάνατο αυτού που κατέστρεψε το γιο της (έστω και αν δεν ήταν αυτός που τον σκότωσε, και δεν είχε καθόλου τέτοια πρόθεση, ήθελε να τον αφήσει κι αυτόν τοπικό μονάρχη). Λοιπόν, καταλαβαίνετε;! Ο Μέγας Αλέξανδρος είναι μια παγκόσμια προσωπικότητα, που σήμερα μπορεί να μην είμαστε σε θέση να σκεφτούμε γιατί έκανε πολέμους και πήγε ανατολικά τόσο πέρα, να θέλουμε ενδεχομένως να τον κρίνουμε ως "ιμπεριαλιστή", αλλά όταν η πραγματικότητα της παγκόσμιας ιστορίας, πριν βγουν τα ειρηνιστικά κινήματα μετά το Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο ήταν ΜΟΝΟΝ πόλεμοι, δεν μπορείτε να τον κρίνετε με το μεταπολεμικό φιλειρηνισμό που επικράτησε.

    Όταν λοιπόν έχουμε να κάνουμε με τέτοια προσωπικότητα ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ακτινοβολίας δεν μπορούμε να την αδικούμε και να την υποβιβάζουμε μόνον και μόνον για να πούμε "ε, να, είχαμε και εμείς έναν σφαγέα, ε, εντάξει, τι να κάνουμε, όλοι το ίδιο είμαστε". ΔΕΝ είμαστε όλοι το ίδιο. Και κυρίως, δεν είμαστε το ίδιο εμείς και οι Τούρκοι. Για την ακρίβεια, δεν υπάρχει καμία σχέση.

    Το πολιτικό πρόγραμμα του Αλέξανδρου δεν απέτυχε καθόλου μα καθόλου. Τα ελληνιστικά βασίλεια διατηρήθηκαν για τρεις αιώνες και στην ουσία η πολιτισμική και ελληνιστική κοινωνική τους δομή συνέχισε να υπάρχει και μετά τη ρωμαϊκή κατάκτηση, αφού επίσημη γλώσσα της αυτοκρατορίας στο ανατολικό της τμήμα ήταν η ελληνική (την οποία μιλούσαν και πολλοί Ρωμαίοι σπίτι τους στη Ρώμη). Ο εξελληνισμός των επαρχιών αυτών, Συρίας, Αιγύπτου, Παλαιστίνης, και, βέβαια, Μικράς Ασίας, συνέχισε να υπάρχει και μέσα στο Βυζάντιο μέχρι τον 7ο αιώνα που ήρθαν οι Άραβες. Ο εξελληνισμός αυτός δεν έγινε με κατάργηση των υπαρχόντων εθίμων και γλωσσών και πολιτισμικών ιδιαιτεροτήτων. Η αρχαία Αιγυπτιακή γλώσσα διατηρείται μέχρι σήμερα στο δόγμα των Κοπτών που είναι το 10% του πληθυσμού του Αιγυπτιακού κράτους (7,5 εκατομμύρια άνθρωποι). Αυτό ΕΙΝΑΙ επίτευγμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, διότι η γλώσσα αυτή επιβίωσε μέσα από την αιγυπτιακή ιδιοπροσωπεία που καθόλου δεν χάθηκε μέσα στο ελληνιστικό βασίλειο των Πτολεμαίων. Αυτό είναι και το μεγαλείο της αλεξανδρινής ελληνικότητας. Ο Κεμάλ ήρθε να επιβάλει το "ένα έθνος, ένα κράτος, μία θρησκεία". Πώς μπορείτε να τον συγκρίνετε με τον Αλέξανδρο; Αν δεν ερχόταν οι Μουσουλμάνοι Άραβες, η αρχαία Αιγυπτιακή, μαζί με την ελληνική, θα μιλιόταν ακόμη και σήμερα.

    Παρόμοια συμβαίνει και με τα Σκόπια, βγαίνει ο άλλος, σου λέει, τι με ενοχλεί αν λέει τη γλώσσα του Μακεντόνσκι. Μα ρε μεγάλε, τη λέει έτσι για να διεκδική όλη την ελληνική ταυτότητα της Μακεδονίας, δεν τη λέει αθώα επειδή έτσι του κάπνισε. Φυσικά και με ενοχλεί. Αν απλώς έτσι την έλεγε, χωρίς να διεκδικη την ταυτότητά μου, δεν θα με ενοχλούσε. Τώρα το λέει διεκδικώντας τη δική μου ταυτότητα.

    Γι' αυτό λέω ότι ο αριστερισμός είναι η μεγαλύτερη πληγή στην ελληνική πολιτική και θλίβομαι γιατί στην περίπτωση των οικολόγων πράσινων θα μπει η δημοφιλής αυτή ταμπέλα μπροστά από ένα κόμμα εντελώς αριστερίστικο. Κρίμα.

  37. Δημότης Χαλκίδος, κάτοικος Στρασβούργου avatar
    Δημότης Χαλκίδος, κάτοικος Στρασβούργου 31/01/2009 22:59:33

    Πολύ μπέρδεμα σου λέω ρε παιδάκι μου! Και πολύ σεντόνι. Θέλω να καταλάβω αλλά δεν μπορώ
    Ρε τόσοι Έλληνες μετανάστες υπάρχουν στη Σουηδία, στη Γερμανία, στο Βέλγιο και τα λοιπά. Και κάμποσοι πολιτικοί Πράσινων κομμάτων, Έλληνες που ζούν στις χώρες αυτές: Κι εκεί κάτω στην Αθήνα δεν ξέρουν τι είναι Πράσινοι και ψάχνουν στους ...αριστεριστές, στο Πανόραμα, στο Δήμο Βεργή, στη Γιουγκοσλαβία...
    Καλύτερα γνώριζε ο Ηρόδοτος τη γεωγραφία της Μεγάλης Σκυθίας και των Υπερβορείων, παρά οι σημερινοί σχολιαστές κάτω στην Ελλάδα τη "γεωγραφία" του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου.

  38. Decay avatar
    Decay 31/01/2009 23:04:42

    Ωραίο κόμμα αυτο το οικολόγοι - πράσινοι.

    Η παρουσία του στον πολιτικό στίβο θα ωφελήσει την Ελλάδα.
    Τώρα απο το τι θα κόψει στις Ευρωεκλογές θα κρίνουμε:


    α)Τέλος της αυτοδυναμίας του ΠΑΣΟΚ?

    β)Πτώση του Σύριζα κάτω του 3% ?

    Μάλλον πρέπει να τους στηρίξει τους Πράσινους ο
    Ηγέτης μας...

  39. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡ. 01/02/2009 21:55:43

    Πάλι χρειάζεται να διευκρινιστούν κάποια πράγματα:
    1. Ο Τρεμόπουλος ξέρω ότι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας στου Χαριλάου, όπου τον έχω επισκεφτεί και ο ίδιος. Στου Χαριλάου είναι μέλος και στο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων του δημόσιου σχολείου όπου στέλνει τα παιδιά του.
    Αυτά για "βιλάρα στο Πανόραμα", και μάλιστα μέ θέα, τα ακούω πρώτη φορά. Αν κάποιος επιμένει, μήπως θα ήταν καλό να δώσει και κάποια στοιχεία; (πχ. διεύθυνση)
    2. Ίσως χρειάζεται να το επαναλάβω: οι Οικολόγοι Πράσινοι είναι ΥΠΕΡ του αυτοπροσδιορισμού ΚΑΙ των Ελλήνων της Μακεδονίας: στο επίσημο πρόγραμμά τους σημειώνουν ότι τον τελικό λόγο για το όνομά τους δεν τον έχουν μόνο οι χώρες, αλλά ΚΑΙ οι περιφέρειες.
    Κρύβει το "Μακεντόντσι" κακόβουλες προθέσεις; σημασία δεν έχει τι προθέσεις κρύβει (και μένα μπορεί κάποιος να θέλει να μου κάνει βουντού για να με σκοτώσει, αλλά μου είναι αδιάφορο), αλλά το αν η υιοθέτησή του είναι καλύτερη ή χειρότερη για τη χώρα μας. Νομίζω λοιπόν ότι είναι χειρότερο να μας υποψιάζεται σήμερα όλη η Ευρώπη ότι κρύβουμε μειονοτικούς σκελετούς στη ντουλάπα μας και να μας θέτει θέματα ο ... Γκρουέφσκι, παρά να αποδεχτούμε τους κανόνες που ισχύουν σήμερα σε όλη την Ευρώπη. Το να έχουμε μια μικρή αναγνωρισμένη ομάδα συμπολιτών μας με όνομα που δε θίγει τον αυτοπροσδιορισμό των Ελλήνων της Μακεδονίας, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλύτερο για τη χώρα μας από τη σημερινή κατάσταση και το κόστος που αυτή συνεπάγεται. Βασικότερο κέρδος: η εφαρμογή των ευρωπαϊκών κανόνων, θα απεμπλέξει κάθε μειονοτικό ζήτημα από τις διμερείς σχέσεις.
    3. Για τις μειονότητες στην Ελλάδα, ζητάμε απλώς να κυρωθεί και να εφαρμοστεί η ευρωπαϊκή σύμβαση - πλαίσιο για τις μειονότητες. Το ίδιο ακριβώς ζητάμε και για τις γειτονικές χώρες και τις μειονότητες (ελληνικές και μη) που ζουν σ' αυτές. Το να προχωρήσουμε περισσότερο, θα σήμαινε ότι μπλέκουμε τα μειονοτικά στις διμερείς σχέσεις, κάτι που θέλουμε να αποφύγουμε γιατί κάνει κακό πρώτα στις ίδιες τις μειονότητες. Συνεργαζόμαστε όμως με πράσινα κόμματα, όπου υπάρχουν, που θέτουν αυτά τέτοια θέματα στις δικές τους χώρες. Ίσως ενδιαφέρει ότι στην εκτελεστική γραμματεία (και στο ευρωψηφοδέλτιο) των Οικολόγων Πράσινων συμμετέχει Ελληνίδα από την Κορυτσά,η Ελεονώρα Ζώτου.
    4. Η συζήτηση για το Μ.Αλέξανδρο φοβάμαι ότι αφορά κυρίως εμάς τους Έλληνες. Οι ευρωπαίοι του 1900 πίστευαν στον "εκπολιτιστικό ρόλο" της αποικιοκρατίας και δόξαζαν το Μ.Αλέξανδρο ως πρόδρομό τους. Τώρα, που πιστεύουν περισσότερο στην ειρήνη και τη δημοκρατία, τους εμπνέει περισσότερο η αρχαία Αθήνα και ο Περικλής. Ο Μ. Αλέξανδρος ήταν σίγουρα σε πολλά μπροστά πό την εποχή του, καλό είναι όμως να ξέρουμε πώς φέρθηκε στους κατοίκους της Θήβας και της Τύρου, πριν πούμε ότι ΔΕ σκότωσε αμάχους. Όσο για τον Κεμάλ, κανείς από τους Οικολόγους Πράσινους δεν τον συγκρίνει με το Μ.Αλέξανδρο, όμως δε μπορεί να διαγραφεί και το γεγονός ότι τη δεκαετία του 1930 υπήρξε βασικός ΣΥΜΜΑΧΟΣ της χώρας μας απέναντι στις βουλγαρικές βλέψεις.

  40. pariet avatar
    pariet 01/02/2009 23:22:09

    Με τέτοιους οικολόγους που έχουμε στην Ελλάδα και να είσαι οικολόγος θα ν΄τρέπεσαι να το παραδεχτείς
    αίντε να γλυψετε κανα συριζα και στην καλύτερη το πασοκ
    καλα σας ειπε ο παραπανω οικολόγους του κώλου

  41. Romanos Green avatar
    Romanos Green 02/02/2009 07:53:47

    Με τέτοιους “πατριώτες” που έχουμε στην Ελλάδα, και να είσαι πατριώτης θα ντρέπεσαι να το παραδεχτείς.