#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός λέει την αλήθεια για τον ΓΑΠ και τη Σύνοδο; Το Βήμα ή οι Financial Times;

 



Καλά την Πελοπόννησο έδειξε χαρακτήρα και δεν την πώλησε!

Μπορεί και να μην την ήθελαν οι …ενδιαφερόμενοι...

Μήπως πώλησε ..κάτι άλλο που δεν ξέρουμε;

Τελικά κάναμε  λάθος τον Οκτώβρη του 2009.

Δεν εκλέξαμε πρωθυπουργό!

Πωλητή εκλέξαμε!

Να ευχόμαστε να μη …σταυρώσει πελάτη!

Πέρα από το αστείο του θέματος, τίθεται όμως και για μιά ακόμα φορά θέμα αξιοπιστίας και του Πρωθυπουργού και του ΒΗΜΑΤος. Γιατί ποιόν πρέπει να πιστέψουμε; Το ΒΗΜΑ και τις "κυβερνητικές πηγές" του που θυμήθηκαν δέκα ημέρες μετά να μας αποκαλύψουν τα μυστικά ντεσού της Συνόδου Κορυφής και να μας πουν ότι ο ΓΑΠ πάλεψε ηρωικά υπερασπιζόμενος ως άλλος ... Γέρος του Μωριά  την ....Πελοπόννησο και έτσι επέδρασε  καθοριστικά στην έκβαση της Συνόδου, ή τους Financial Times που στις 21 Ιουλίου διατυμπάνιζαν σε όλον τον κόσμο ότι η Ελλάδα οδηγήθηκε ως πρόβατο στην σφαγή από μια ανίκανη και αμέτοχη κυβέρνηση;

Ιδού τι έγραφαν μεταξύ άλλων οι Financial Times:

"Η Ελλάδα παρατηρούσε από τα παρασκήνια, ενώ οι Ευρωπαίοι πολιτικοί και τραπεζίτες  προσπαθούσαν να επιτύχουν μια δεύτερη συμφωνία διάσωσης, καθώς απέτυχε να προσέλθει στις διαπραγματεύσεις με μια δική της πρόταση";

Η απουσία της Ελλάδας από τις διαβουλεύσεις για την διάρθρωση του δεύτερου πακέτου διάσωσης της χώρας εγείρει νέα ερωτήματα σχετικά με την δέσμευση της σοσιαλιστικής κυβέρνησης στην εφαρμογή των οικονομικών μεταρρυθμίσεων, σημείωναν επίσης τότε οι Financial Times, σε ένα άρθρο καταπέλτη για την ανικανότητα και την ανεπάρκεια της κυβέρνησης και του οικονομικού επιτελείου της.

Όπως σημείωνε η εφημερίδα, η τριμελής διαπραγματευτική ομάδα της Ελλάδος, με επικεφαλής τον υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο, εγκατέλειψε τα σχέδια της για την παρουσίαση ενός προγράμματος το οποίο θα απέκλειε μία προσωρινή  χρεοκοπία από την Αθήνα και θα μείωνε το μέγεθος ενός πιθανούς haircut των ελληνικών ομολόγων. « Προσπάθησαν νωρίτερα αυτό το μήνα να καταρτίσουν κάτι, αλλά μετά αποφάσισαν ότι ήταν πολύ αργά… Αντιλήφθηκαν ότι θα έπρεπε να έχει οργανωθεί εδώ και μήνες», δήλωσε μία πηγή που γνωρίζει  τις συζητήσεις στο υπουργείο Οικονομικών.

Άλλη πηγή, η οποία παρακολούθησε τις διαπραγματεύσεις με τους

Ευρωπαίους εταίρους της Ελλάδος δήλωσε: « Λόγω της  έλλειψης ενός συγκεκριμένου σχεδίου, η συμβολή της Ελλάδας δεν ήταν εποικοδομητική… Σε μεγάλο βαθμό αποτελείτο από ενστάσεις».

Η κυβέρνηση έχει επίσης απογοητεύσει ακόμα και τους Έλληνες  τραπεζίτες, οι οποίοι φοβούνται ότι μια επιλεκτική χρεοκοπία θα μπορούσε να οδηγήσει σε καταστροφή τις ελληνικές τράπεζες.

Αυτά έγραφαν οι εγκυρότατοι Fianancial Times και μπορείτε να τα διαβάσετε αναλυτικά σε προηγούμενη ανάρτησή μας

Ιοβόλος Όφις

ΥΓ. Διαβάζοντας πάλι τους Financial Times σε συνδυασμό με όσα γράφει το ΒΗΜΑ μου ήρθε στο μυαλό η εξής σκέψη: Μήπως -κατά βάθος - το ΒΗΜΑ θέλει να μας πει ότι ο ΓΑΠ και όχι ο Βενιζέλος ήταν αυτός που έσωσε την κατάσταση

[caption id="attachment_115823" align="alignnone" width="600" caption="http://antistachef.wordpress.com/"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/07/2011 12:18:13

    Οι δυο - τρεις οικογένειες που μας κυβερνάνε εδώ και 50 χρόνια, σε αγαστή συνεργασία με κάποια εκδοτικά εργολαβικά συμφέροντα, αισθάνονται πως απειλούνται πλέον οι δυναστείες τους.
    Ήδη η μια από τις τρεις πνέει τα λοίσθια. Οπότε, κάποιοι προσπαθούν να διασώσουν τον παπανδρεϊσμό μέχρι να είναι ετοιμαστεί ο έτερος της οικογένεις που προαλείφεται..
    Για να το πετύχουν, όχι Κολοκοτρώνη, αλλά έως και νέο Περική ή Μ. Αλέξανδρο θα μας τον κάνουν.
    (Νωπές είναι ακόμη οι μνήμες της γκεβαρικής!!!! Θοδώρας του 1.5%)

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Strange Attractor 01/08/2011 02:13:25

      Ακριβώς, δεν δίνουν δεκάρα για πραγματικές λύσεις, μόνο για δημόσιες σχέσεις.

      Αυτή είναι μια φοβερή είδηση: γερμανικές τράπεζες ήταν έτοιμες να κάνουν μεγαλύτερη έκπτωση στο ελληνικό χρέος, αλλά εμείς είμαστε πλούσιοι και μάλλον γι' αυτό δεν θέλαμε!

      www . thelocal . de / money / 20110724-36501.html

      According to Sunday's Welt am Sonntag newspaper, Deutsche Bank would have agreed to writing off 50 percent of the debt it was owed by Greece, which would have cost the bank €300 million.

      In the end, the deal that was reached allowed a debt cut of 21 percent, which many commentators have said is well below what is necessary. According to the paper's unnamed sources, this will even allow Deutsche Bank to make a small profit.

      The Munich-based insurance giant Allianz, along with Commerzbank, were reportedly also prepared to offer a 30 percent debt cut.

      A spokesman for Deutsche Bank refused to comment on the report.

      The French banks, which have considerably more invested in Greece than German banks, were apparently instrumental in driving the value of the debt aid during the summit.

  2. Σοφία avatar
    Σοφία 31/07/2011 12:21:05

    να του κανει ο αλαφουζος επεισοδιο στο "1821"! εκτακτο

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 31/07/2011 12:39:17

    Μόνον αυτά τα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ γράφει σήμερα η ναυαρχίδα των κυβερνώντων;Για τη ΝΔ αναφέρει πως αντιγράφει το κόμμα του Τσαγιού στις ΗΠΑ.Από δήθεν εγκυρότητα ''σκίζει''...Η παραπληροφόρηση και η διαστρέβλωση σε ΟΛΟ τους το μεγαλείο...Αναφέρει χαρακτηριστικά πως η πηγή είναι ''γαλάζιο στέλεχος που παρακολουθεί με ψυχραιμία τις εξελίξεις''....Δημοσιογραφική δεοντολογία είναι αυτή;Εάν υπάρχει τέτοια ''πηγή'' να κατονομαστεί.Διαφορετικά,το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη....

  4. christos . avatar
    christos . 31/07/2011 12:53:07

    NA DOUME TON GAP POIOS THA TON SWSEI APO EMAS PAGKOSMIOS GIATI PLEON PAME GIA 6 PAGKOSMIA AYTOKRATORIA KAI DEN THA VREI MEROS OUTE GIA NA KATSEI OUTE PETRA NA KRUFTEI ANTE RE GIORGO NA SE DW YSTERA POU DEN THA EXEI KAMPANAKI KAI DIALEIMA POSO KALOS EISAI STO AIWNIO TREXIMO XEFTILA !!!!!!!!!

  5. letta avatar
    letta 31/07/2011 12:56:01

    Γιατί μαγαρίζεται την στολή του Γέρου του Μωριά με αυτόν; Δέν ντρέπονται λίγο οι γελοίοι; Αγωνίστηκε τουλάχιστον ο άνθρωπος να σώσει την Πελοπόννησο! Παραδέχτηκε έμμεσα ότι την υπόλοιπη Ελλάδα την έχει δώσει ο δοσίλογος. Ο Πήλιο Γούσης και ο Εφιάλτης δεν ήσαν τίποτα μπροστά του. Τώρα ειναι να γελάμε ή να κλαίμε ; Στο Γουδί τώρα.

  6. jkr avatar
    jkr 31/07/2011 13:33:33

    Ο σωστός τίτλος της εφημερίδας θα πρέπε να είναι:
    "Τι θέλετε; Να πουλήσω ΚΑΙ την Πελοπόννησο;"

    • Στάθης Σαραφόπουλος avatar
      Στάθης Σαραφόπουλος @ jkr 01/08/2011 10:17:48

      Η Μέρκελ και ο Σαρκοζί θύμισαν στον Παπανδρέου πως αυτά τα έχει κάνει ήδη, ότι δηλαδή τα νησιά και την Πελοπόννησο τα έχει πουλήσει, οπότε δεν μπορεί να τα ξανακάνει!
      Στη συνέχεια του πρόσφεραν ένα σωρό ασαφή και ακατανόητα πράγματα, τα οποία, όμως, αποτελούν έναν ακόμα θρίαμβο της ελληνικής κυβέρνησης, όπως μας διαβεβαιώνουν κάθε μέρα το Mega και ο ΣΚΑΙ!!!

  7. jkr avatar
    jkr 31/07/2011 13:34:59

    Η εφημερίδα που γράφει τους τίτλους της όπως ο Μαρκήσιος ντε Σαντ τα ποιήματά του στην φυλακή: ΜΕ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 31/07/2011 13:49:43

    Όλοι αυτοί οι δοσίλογοι κάνουν και θα κάνουν τη δουλειά τους, όσο εμείς απλά και μόνο τους σχολιάζουμε. Αυτοί δεν καταλαβαίνουν από λόγια. Μόνο αν βγει ΟΛΟΣ ο λαός στους δρόμους θα καταλάβουν με τι έχουν να κάνουν. Έχω, ειλικρινά, βαρεθεί και εγώ τον εαυτό μου, να σχολιάζω κάθε μέρα αυτούς τους ελεεινούς που μας κυβερνούν, που έχουν θάψει τη χώρα και παριστάνουν και τους σωτήρες. Πρέπει να πάρουμε την τύχη στα χέρια μας πλέον. Πρόκειται για την πιο επικίνδυνη κυβέρνηση δοσίλογων που έχει περάσει από τη χώρα.

  9. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 31/07/2011 13:53:59

    Ο Γαπ - και οι συν αυτώ - έχουν μείνει σε παρωχημένα πολιτικά τρυκ προηγούμενων δεκαετιών. Ο κόσμος δεν τους πιστεύει πια ό,τι κι αν σκαρφιστούν ό,τι κι αν πουν. Γιατί απλά έχει καταλάβει ότι δεν υπηρετούν την Ελλάδα αλλά ξένα συμφέροντα εντός της χώρας. Ας μην κουράζονται λοιπόν να βρουν αηδίες σαν κι αυτή με την Πελοπόννησο για να τη ρίξουν σα στάχτη στα μάτια μας. Μάταιος κόπος ....... Όσο για τα παπαγαλάκια - δημοσιογράφους που μεταφέρουν αυτή τη στάχτη σύντομα θα έρθει κι η σειρά τους.

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 31/07/2011 14:07:59

    τι λεξη πωληση την εχει μεσα στο αιμα του ο γιωργακης. κανονικα η μεταφραση ειναι . τι θελετε? να πουλησω μονο την πελοποννησο ? γιατι εγω εχω σκοπο να πουλησω ολη την ελλαδα. παντως το βημα ανελαβε εργολαβια να σωσει το γιωργακη μπας και τσιμπησουν οι πασοκοι οι οποιοι οι περισσοτεροι ειναι επιρεπεις στο δουλεμα. απο τα μεσα και απο την κυβερνηση.
    ισως το χειροτερο πρωτοσελιδο εφημεριδας ολων των εποχων.

  11. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2011 14:24:42

    Μόνο την Πελοπόννησο δεν πούλησε. Όλα τα άλλα τα έδωσε λες και ήταν ιδιοκτησία του.

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 14:25:18

    ΄΄Κατάθεση προσφορών εντός του Μαξίμου΄

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 31/07/2011 14:36:17

      Εύα μου,τελικά είναι Θεού δώρο να είσαι Πελοποννήσιος ή δεν πουλιέσαι γιατί δεν πιάνεις καλή τιμή ή είσαι ακριβός και δεν σε αγοράζουνε.Να ρωτήσουμε το παιντί να μας δώσει την απάντηση.

  13. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 14:27:25

    Είναι πραγματικά φαιδρό το πρωτοσέλιδο...
    Απορώ τελικά πως γίνεται να μας περνούν για τόσο χαχόλους.
    Είπαμε, κάνουν και κάποιες σοβαρές μεταρρυθμιστικές προσπάθειες, δείχνουν και το θετικό τους πρόσωπο μέσα στη γενικότερη μαυρίλα, αλλά πολλύ αναμάρτητοι την έχουν δει και δεν τραβιέται καλοκαιριάτικα αυτό το γλυκό...

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 14:54:27

    Juliet μου
    Σιγά μην ξέρει το παιδί..αυτός έχει φυσαλίδες στο μυαλό του!
    Άσε που λόγω ζέστης τον βλέπω και σαν Μελ Γκίμπσον στον ΄΄Πατριώτη΄΄...Εφιάλτης..

  15. Enzo avatar
    Enzo 31/07/2011 15:31:30

    Τατούλης including ?

  16. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 15:37:05

    Δεν τον πουλάμε αυτόν,άλλοστε συμπεριλαμβάνεται στη Πελοπόννησο.

  17. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 31/07/2011 15:57:09

    In Gap we trust ή στο ελληνιστή " ΓΑΠ και ξερό ψωμί ",
    anonymous homous pasokous

    • juliet avatar
      juliet @ παρατηρητής 31/07/2011 16:17:48

      Σωστοοός, το ξερό ψωμί όταν περάσει ο καιρός πρασινίζει ένεκα μούχλας.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/07/2011 17:34:02

    Αληθεια τι θα ακουσουμε ακομα. Τα παπαγαλακια δεν ντρεπονται να "παπαγαλιζουν" ακομα. Και πολλα το παιζουν και μεγαλοδημοσιογραφοι!!

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΤΙΝΟΣ 31/07/2011 17:43:22

      Ακριβοπουλημένοι πριν,για ψίχουλα τώρα ,αλλά αν κρατάς στο χέρι κάποιον τον κάνεις ότι θέλεις.Αυτοί είναι το κομμάτι ''μαζί τα φάγαμε ''.

  19. dinodamo avatar
    dinodamo 31/07/2011 18:03:57

    Το ρεζιλι δεν ειναι να πουλας αλλα να χαριζεις κατι μεσω εμπραγματων εγγυησεων καταναλωτικων δανειων.

  20. pink floyd avatar
    pink floyd 31/07/2011 19:17:02

    Δηλαδη ολοκληρη Πελοποννησος κανει για τον ΓΑΠ 160 δισ ευρω. Αν του εδιναν κατι παραπανω μηπως το σκεφτοταν. Και σαν πωλητης αποτυχημενος. Η Πελλοποννησος ειναι 20 δισ τετραγωνικα μετρα περιπου. Δηλαδη 8 ευρω το τετραγωνικο την κοστολογησε μαζι με οικιες δικτυα δρομους κατοικους παραγωγη.Ποσο θα τον αντεχουμε ακομη

  21. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 19:50:57

    Οταν πουλάς μεγάλη έκταση είναι διαφορετική η τιμή ,λίγο -λίγο θα πιάσει περισσότερα.Αλλά αν έχεις ανάγκη για ζεστό χρήμα ,ρίχνεις τη τιμή,κανόνες της αγοράς ,όχι δικοί μου.
    Πρόσεξε τα δύκτυα είναι άλλο πακέτο ,οι δρόμοι άλλο ,οι συγκοινωνίες άλλο,μη το βλέπεις έτσι .Σαν πωλητής καλός είναι και πολύ καλύτερος απ΄ότι φαντάζεσαι,μη το υποτιμάς το παιντί.

    • pink floyd avatar
      pink floyd @ juliet 31/07/2011 21:30:15

      Μπα και ως πωλητης αποτυχημενος ειναι. Πρεπει να την εδινε νομο νομο μη σας πω επαρχια επαρχια για να πιασει περισσοτερα
      ΥΓ 1 Η κανει πολυ ζεστη και εχουμε λαλησει με αυτα που ακουμε και βλεπουμε ή εχουμε παθει παρακρουση και δεν καταλαβαινουμε το νεο Κολοκοτρωνη.
      ΥΓ 2 Οσοι ειναι ΠΑΣΟΚ και τα διαβαζουν αυτα που γραφει το βημα δεν αισθανονται ηλιθιοι τη στιγμη που τα διαβαζουν

  22. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 31/07/2011 20:25:17

    Εδω και ενα μηνα περιπου η επιδραση των υψηλων θερμοκρασιων ειναι προφανης επιδεινοντας εκδηλωσεις και συμπτωματα προκεχωρημενης πολιτικης ανοιας στη Δολια εφημεριδα.Προ εικοσαημερου περιεγραφε εφορους κεχαγιαδες και δασκαλους κτηνοτροφους που προσφερουν ψητα αρνια σε πρωην υπουργους του Πασοκ. Πληρης νοητικη διαταραχη .Μη ασχολεισθε.

  23. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 31/07/2011 20:44:39

    Κάτι άσχετο με το θέμα...
    Βλέπω τώρα στο άλτερ βουλευτή της ΝΔ να ωρύεται και να συμπεριφέρεται εντελώς χύμα, δεν αφήνει τη συνομιλήτριά του να αρθρώσει λέξη καν!
    Ειλικρινά δεν είναι επίπεδο αυτό!
    Και το όποιο δίκαιο, χάνεται.
    Ξενερώνει πολύς κόσμος με κάτι τέτοια...
    Ευτυχώς σώζει τη κατάσταση κάπως η Πυργιώτη

  24. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 31/07/2011 21:01:27

    Στην παρέλαση της 25η Μαρτίου προτείνω οι μαθητές να μην φορέσουν φουστανέλες αλλά μαύρα κολάν, μαγνητικά βραχιολάκια και να παρελάσουν πάνω σε ποδήλατα και κάποιοι άλλοι να κρατούν κανώ ή ιστιοσανίδες προς ένδειξη ευγνωμοσύνης στον ήρωα πρωθυπουργό μας. Επίσης η 1η Απριλίου να καθιερωθεί ως εθνική αργία προς τιμήν του.

  25. tiramola avatar
    tiramola 31/07/2011 22:02:43

    Οι FT λένε την αλήθεια...θέλει και ρώτημα?
    χαχαχα

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ tiramola 01/08/2011 11:03:34

      μπραβο τιραμολα, κανεις βηματα προοδου!

  26. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2011 22:46:52

    Τολματε να αμφισβητείτε τα λεγόμενα του οσίου Ψυχιάτρου? Θα πέσει πράσινη φωτιά να σας καψει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 31/07/2011 22:48:46

      οσίου Ψυχάριου
      Αυτά παθαίνει κάποιος όταν γράφει στο κινητό

  27. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 23:27:03

    Οχι ,ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι αυτοί μόνο πράσινους ήλιους και ευρώ βλέπουνε,πιστεύεουν ότι με χρόνους και καιρούς πάλι δικά τους θα είναι.

  28. Κώστας avatar
    Κώστας 01/08/2011 05:37:27

    H γελοιότητα του Βήματος δεν έχει όριο πλέον.
    Τσακωμένοι με την Αλήθεια και την Αξιοπρέπεια είναι οι ΔΟΛιοι.

  29. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 01/08/2011 05:51:18

    ρητορικο φανταζομαι το ερωτημα. μα εννοειται οτι την αληθεια στην ελλαδα την εχουν μονοπωλειο η νετ, το μεγκα, το εθνος, τα νεα, το βημα και ο σκαι.

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ προβοκατορας 01/08/2011 05:52:45

      ααα μην ξεχασω και τον ταρζαν μαζι με τον κουλογλου