#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2011 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός θα υλοποιήσει το όραμα του ΓΑΠ για “πράσινη ανάπτυξη”;



Έληξε στις 7 Φεβρουαρίου η προθεσμία  για  την εκδήλωση ενδιαφέροντος  για τη θέση του προέδρου  στο Πράσινο Ταμείο που αναρτήθηκε από το ΥΠΕΚΑ στο opengov.  Λευκός καπνός δεν έχει βγει ακόμα και λέγεται ότι υπάρχει πλούσιο παρασκήνιο. Η θητεία του προέδρου θα είναι τετραετής και η κυβέρνηση έχει εξασφαλίσει μεγάλη χρηματοδότηση  για το Πράσινο Ταμείο που ίδρυσε με νόμο πριν από λίγο καιρό. Σίγουρα πάντως,  υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για   το πρόσωπο που θα αναλάβει τη θέση αυτή, καθώς  θα συμμετάσχει στην υλοποίηση του οράματος του ΓΑΠ για «πράσινη» ανάπτυξη.

http://www.opengov.gr/home/?p=2188

Αλέξανδρος Σγουρός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/02/2011 13:51:21

    Χα! Κάποιοςμε ρωτούσε αν ήξερα που έχει χαθεί ο Λάλας! (Δεν έχω ιδέα...)

    • juliet avatar
      juliet @ archaeopteryx 15/02/2011 15:10:17

      ακούστηκε οτι χώρησε,και τώρα ξέρεις.......πάρε οτι θέλεις παλιατζή.......

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/02/2011 13:55:22

    Η ΝΔ, και οι βουλευτές της ΝΔ παρακαλώ να τα βλέπουν αυτά. Ξέρω ότι έχει και δεξιους αιολικούς. Ξέρω ότι έχει και δεξιούς μύστες της παραθρησκείς του θερμοκηπίου (μούφα, σας το ορκίζομαι). Αλλά επειδή ο Σαμαράς μιλάει για Αναπτυξη, Ανάπτυξη με αντιπαραγωγικό καπέλο στο ρεύμα για να δουλέυουν οι εργάτες της Βέστας στην Δανία ή της Ζήμενς στην Γερμανία, κάντε μου την χάρη, ο Νόμος που Ψηφίσατε για τις ΑΠΕ ήταν μακακία και μισή, θυμηθείτε ότι κάποιος από εσάς είχε πει "ναι αλλά να μην ανέβει το ρεύμα". 60% ΠΑΝΩ το θέλουν.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ archaeopteryx 15/02/2011 18:07:38

      Σωστά, πολύ μούφα η δουλειά. Φέτος στην Ευρώπη είχαμε χιονόπτωση όση δεν χωράει ο νους. Κατά τα άλλα υπερθέρμανση και μπαρμπούτσαλα. Ένας κύριος αυτόχθων γείτονας 80 ε΄των μου είπε ότι ο φετινός χειμώνας ήταν ο χειρότερος από το 1960 και εντεύθεν.

      Δεν μπορώ;;;;; να καταλάβω γιατί κόβονται με τις ΑΠΕ και με τις υπόλοιπες μπούρδες;

      Μήπως να είναι γιανα σώσουμε τις εταιρείες του Βορρά;
      Μήπως να είναι για να γεμίσουμε τα πράσινα ταμεία;
      Μήπως να είναι για να δημιουργήσουμε αεριτζίδικες θέσεις εργασίας;
      Μήπως να είναι για να θησαυρίσουν ορισμένες βιομηχανίες του Βορρά που έχουν επενδύσει σε πιο καθαρούς κινητήρες πετρελαίου - στη Βαυαρία βρίσκονται - και να τα οικονομήσουν;
      Μήπως για να συγκεντρώσουν την αγορά ενέργειας σε λίγα χέρια μια και οι Νότιοι αυτόχθονες - μάλλον, λέω μάλλον - έχουν έναν θησαυρόι κάτω από τα πόδια τους;

      Μήπως;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/02/2011 13:57:36

    Να όμ,ως υποψήφιος χρηαμτοδότητς. Η εταιρία τσιμέντων που της έκλεψαν €4 εκατομμύρια σε δικαιώματα ρύπων (καλά να πάθει που ανακατεύεται μερ κουτσουλιές)... Αν της βρουν τα λεφτά να δώσει τα μισά στο Πράσινο ταμείο.

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/02/2011 14:06:05

    Πράσινο ταμείο; Εμένα μου φέρνει στο νου ... Τσουκάτο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Professor Moriarty 15/02/2011 16:20:37

      +1000

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 15/02/2011 14:09:55

    ..πράσινη ανάπτυξη.....πράσινο ταμείο..
    είναι καιρός ο Έλληνας να κάνει ταμείο.

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 15/02/2011 17:23:00

    ...έγινε δεκτή τελικά η παραίτηση του Ι. Ραζή από τον ΕΟΕΔΣΑΠ (εναλλακτική διαχείριση αποβλήτων) λόγω των αποκαλύψεων περί ασυμβιβάστου.
    Η σχετική είδηση λόγω έκτασης κειμένου - στοιχείων, στο:
    http://envthink.blogspot.com/2011/02/blog-post_2930.html

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 15/02/2011 18:08:44

    Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!!!ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΤΡΩΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΧΟΡΤΑΓΑ. ΜΙΑ ΚΡΕΜΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

  8. kiki avatar
    kiki 15/02/2011 19:05:22

    Αρχαιε ο Αντρικος , το Καταρ, και κατι αλλες υποπτες εταιρειες τι σχεση εχουν με τα πρασινα αλογα.
    Αντρικος, Γκορ, Καταρ,