28/08/2013 15:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός θα αναλάβει πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ;

Έντονο είναι το παρασκήνιο σχετικά με την τύχη του ΤΑΙΠΕΔ και κυρίως με το ποιος θα αναλάβει τη θέση του προέδρου από την οποία αποπέμφθηκε ο Στέλιος Σταυρίδης. Γνωστοί και άγνωστοι κύκλοι προωθούν τα δικά τους… παιδιά, άλλοι για να τους κάψουν κι άλλοι για να παίξουν το όνομά τους μπας και η κυβέρνηση «τσιμπήσει» και τους προτιμήσει.

Φαίνεται ότι γίνεται μεγάλο παζάρι τόσο μεταξύ επιχειρηματικών – εκδοτικών κύκλων όσο και μεταξύ των δύο κομμάτων της συμπολίτευσης για το ποιος τελικά θα αναλάβει τη θέση. Απορίας άξιο, πάντως, πώς εμφανίζονται πολύ γνωστά ονόματα, με μεγάλες περιουσίες και θέσεις παλαιότερα πολύ σημαντικότερες, να διεκδικούν την προεδρεία του ΤΑΙΠΕΔ. Διότι γιατί να είναι ελκυστική μια θέση που πληρώνεται με λιγότερα από 3 χιλ. ευρώ ενώ δεν έχει και κεντρικό ρόλο, καθώς όλη τη δουλειά την κάνει ο διευθύνων σύμβουλος; Εκτός κι αν η προβολή όταν μπαίνουν υπογραφές σε μια συμφωνία (που σπάνια γίνεται κάτι τέτοιο) ή κάποιες άλλες «κρυφές χάρες» της θέσης, την καθιστούν «μήλον της Εριδος».

Εν πάση περιπτώσει, το πρώτο όνομα που ακούστηκε ήταν αυτός του Τάσου Γιαννίτση. Δεξί χέρι του Σημίτη, υπουργός που δεν έχει προκαλέσει ιδιαίτερα, φαίνεται να κάηκε στην πορεία. Τελευταία ακούγονται δύο άλλα γνωστά ονόματα. Ο Νίκος Νανόπουλος είναι ο πρώτος, ο άνθρωπος του Λάτση στην Ελλάδα, επικεφαλής μέχρι πρότινος στη Eurobank, προτού αυτή περάσει στον έλεγχο του ΤΧΣ.

Ο δεύτερος που ακούγεται είναι ο Γιάννος Γραμματίδης, τέως πρόεδρος του Ελληνοαμερικανικού Επιμελητηρίου, ο οποίος έχει εξαιρετικές σχέσεις με τον αμερικανικό παράγοντα, κι αυτό ίσως παίξει το ρόλο του. Λένε μάλιστα ότι η τρόικα δε θα έλεγε όχι στην επιλογή αυτή καθώς ο Τόμσεν είναι φίλος με τον κ. Γραμματίδη.

Η κυβέρνηση, εφόσον αποφασίσει να διατηρήσει το ΤΑΙΠΕΔ ως έχει, παρά το γεγονός ότι δεν έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο στις αποκρατικοποιήσεις, πρέπει να αποφασίσει σύντομα να βρει το πρόσωπο που θα αναλάβει πρόεδρος. Κι αυτό διότι όσο διατηρούνται τα σενάρια και τα δημοσιεύματα για την ανάληψη του ελέγχου του Ταμείου από ξένους, τόσο κακό κάνει στην εικόνα και της κυβέρνησης και της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άναυδος avatar
    Άναυδος 28/08/2013 15:42:51

    Τον Φαήλο Κρανιδιώτη.

  2. kat avatar
    kat 28/08/2013 15:52:45

    Κίμωνας Κουλουρης .Το απόλυτο φετίχ.ΧΩΡΙΣ αι-λάινερ φυσικά...

  3. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 28/08/2013 16:02:48

    έχω λίγο ελεύθερο χρόνο άμα θέλετε

  4. Μιθριδάτις avatar
    Μιθριδάτις 28/08/2013 16:30:48

    Εγώ αν με παρακαλούσαν πάααρα πολύ υψηλά ιστάμενοι μπορεί και να αναλάμβανα, αλλά έχω ακούσει οτι οι επί κεφαλής στο συγκεκριμένο Οργανισμό, δεν μακροημερεύουν...... Αφήστε καλύτερα. Μη χάσουμε και το Ταμείο ανεργίας!!

    • tessa avatar
      tessa @ Μιθριδάτις 28/08/2013 17:31:35

      Να διαπραγματευθείς σύμβαση αορίστου χρόνου. 'Ετσι και τα 3 χιλ. θα πάρεις και άμα σε απολύσουν θα ξαναπάς στον ΟΑΕΔ:)

  5. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 28/08/2013 16:34:46

    Eγώ θα πρότεινα τον Βαξεβάνη ή τον Κούλογλου για να κάνουν την περιουσία
    του ΤΑΙΠΕΔ τρεις εφτά εικοσιμία σε δυο βδομάδες

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/08/2013 16:35:13

    Άν δεν δεχθεί ο κ. Κουλούρης, άς δοκιμάσουν - σε περίπτωση που είναι εν ζωή - τον κ. Ν. Αθανασόπουλο (καλαμπόκι - βαλανίδια - Παρθενώνες)...

  7. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 28/08/2013 17:13:10

    ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑ??? ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.........

  8. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 28/08/2013 17:20:26

    Παπουτσής, δεν το συζητώ!

    • Dora Dora avatar
      Dora Dora @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 28/08/2013 22:44:51

      Του το πρότειναν αλλά δεν αποδέχτηκε. Θέλει να είναι κοντά στο παιδί του!

  9. airman avatar
    airman 28/08/2013 18:08:47

    Είναι γεγονός ότι για μια θέση στην οποία ο χρόνος ο οποίος αναλώνεται ώστε να ολοκληρωθεί μια συμφωνία είναι πολλαπλάσιος αυτού που πραγματικά απαιτείται (για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης), δύσκολα θα βρεθεί αξιόλογος και αξιόπιστος να τη στελεχώσει. Στελέχη με τέτοια νοοτροπία, που θεωρούν δηλαδή ότι η ανάλωση χρόνου πέραν του απαιτούμενου είναι σπατάλη, νοιώθουν ένα είδος καταπίεσης όταν βλέπουν να τους ''προσπερνάει ο χρόνος'' ενώ πρέπει να συμβαίνει το αντίθετο.
    Όσο για το πρόσωπο που τελικά θα επιλεγεί, καλή τύχη!

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/08/2013 19:08:49

    Ιδανικός για το ΤΑΙΠΕΔ είναι ο .....κ. Κουτσούμπας!
    Εχει την..τεχνογνωσία και την εμπειρία, ενώ το ΠΑΜΕ θα οργανώνει εκδηλώσεις...συμπαράστασης.

  11. Σ/ς avatar
    Σ/ς 29/08/2013 00:13:12

    Η θέση αυτή νομίζω ότι χρειάζεται να την αναλάβει άνθρωπος που έχει δώσει εξετάσεις στα δημόσια πράγματα και να διακατέχεται από θρησκευτική όρθοδοξη ευλάβεια και τέτοιος είναι και ο κ. Κούρτης, πρώην πρόεδρος του Ελεκτικού Συνεδρίου.

  12. Ο απλός κοσμάκης avatar
    Ο απλός κοσμάκης 29/08/2013 00:43:43

    Αφού δεν αποδέχεται κανείς, για το καλό της πατρίδας, πείτε στον κ. Γιάννη να μου τηλεφωνήσει. Αύριο όμως.

  13. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 29/08/2013 11:14:29

    Στη Νέα Δημοκρατία και γενικά στο χώρο της δεξιάς υπάρχουν πάρα πολλοί που τα τελευταία τρία χρόνια δεν κάνουν άλλο από το να βρίζουν νυχθημερόν τους Έλληνες,βασικό μάλιστα προπαγανδιστικό ιστολόγιό της δεν κρύβει τη λατρεία και τη σχέση του με την Γερμανία,είμαι λοιπόν σίγουρος πως η κυβέρνηση δεν θα δυσκολευτεί να βρει άξιο αντικαταστάτη που όχι μόνο ηλίθιους θα πει τους Έλληνες όπως ο Σταυρίδης αλλά όλο το τροπάρι που μας έχουν πρήξει εδώ και μερικά χρόνια οι λάντζες.

  14. Mpourloto avatar
    Mpourloto 30/08/2013 12:18:41

    Τι το ψαχνετε ρε παιδια ..
    Δεν βαρεθηκατε τους αποτυχημενους και κομματικα εγκαθετους χωρις κανενα αλλο προσον?

    Ενας ειναι ο ικανος αποδεδειγμενα .

    ΕΦΡΑΙΜ ...