#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2012 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός θέλει πρωθυπουργό του 6%;



Διακινείται τις τελευταίες ώρες η πληροφορία ότι ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος αναμένεται να προτείνει τον Φώτη Κουβέλη ως πρωθυπουργό κυβέρνησης εθνικής ενότητας την οποία θα στηρίξουν υποτίθεται το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ.

Δεν γνωρίζουμε αν είναι ιδέα του κ. Βενιζέλου ή κάποιου από την κρατικοδίαιτη διαπλοκή που εξέθρεψε το φαινόμενο της ΔΗΜΑΡ. Αν ισχύει πάντως είναι προφανές ότι ορισμένοι δεν κατάλαβαν τίποτα από το μήνυμα των εκλογών εναντίον μνημονίου και συγκυβερνήσεων.

Σημειώνουμε ωστόσο ότι ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς απέρριψε σήμερα το πρωί τo ενδεχόμενο να αναλάβει την πρωθυπουργία λέγοντας ότι πρόκειται "για ένα σενάριο χωρίς καμία βάση" και ότι "δεν μπορεί να πάρει μέρος σε κυβέρνηση στην οποία δεν θα υπάρχει προγραμματική συμφωνία και δεν θα μετέχει το δεύτερο κόμμα, δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ".

Από την άλλη μεριά κατά  την συνάντηση με τον Τσίπρα, ο Βενιζέλος επανέφερε την πρόταση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας των φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, ως τη μόνη κατά την άποψή του «εφικτή λύση».

Ως δεύτερη εναλλακτική επιλογή, ο κ. Βενιζέλος είπε ότι το ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε να προσφέρει στήριξη σε μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ και άλλων δυνάμεων (ΔΗΜΑΡ, Ανεξάρτητων Ελλήνων) μόνο, όμως, εφόσον αυτή μπορεί να την παραμονή της χώρας στο ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 09/05/2012 23:05:53

    Τα σενάρια διακινούνται και από την ΝΔ, σύμφωνα με την tv.

  2. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/05/2012 23:08:51

    Μα για την ¨Πατρίδα...¨ και την Ε.Ε. ρε παιδιά , τι σχέση έχει το 6 % ; Και το ¨Κεντροδεξιό Μέτωπο¨ χρειάζεται τους ¨Κεντροαριστερούς του ¨. Όλοι στα Άρματα - Όλοι στον Αγώνα¨.

  3. xzetta avatar
    xzetta 09/05/2012 23:10:20

    οι μικροί γίνονται απευθείας πρόεδροι δημοκρατιας και οχι πρωθυπουργοί...

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 09/05/2012 23:11:51

    Ο Βενιζέλος ξέρει ότι αν πάει σε εκλογές του το έκλεισε το μαγαζί ο Τσίπρας.

    Σιγά μην μπει σε κυβέρνηση ο Τσίπρας για να τον υπονομεύει ο Βενιζέλος όταν μπορεί σε ένα μήνα να τον εξαφανίσει.

  5. airman avatar
    airman 09/05/2012 23:12:18

    Ο Βενιζέλος θα τα δώσει όλα προκειμένου να φανεί ότι επιθυμεί να μην πάει η χώρα σε νέα εκλογική αναμέτρηση. Είναι αυτή όμως η πραγματική στόχευσή του;
    Εάν καταφέρει να εμπλέξει ξανά τη ΝΔ σε μια ''στατική'' Κυβέρνηση θα κερδίσει σίγουρα χρόνο, θα ελπίζει βάσιμα σε φθορά του ΣΥΡΙΖΑ, στην ''αφαίμαξη'' της ΔΗΜΑΡ και σε κλίμα εσωστρέφειας στη ΝΔ. Καθόλου άσχημα για 13,2%.
    Εάν τελικά η χώρα οδηγηθεί σε νέες εκλογές, η εξεταστική επιτροπή για το πως οδηγηθήκαμε στο Μνημόνιο θα ''πάει περίπατο'' λόγω παραγραφής, το οποίο θα μεταφραστεί από τον ίδιο σε αποφυγή όξυνσης του κλίματος. Παράλληλα θα εξασφαλίσει την ανοχή των ''Παπανδρεϊκών'' και επιρρίπτοντας τις ευθύνες μη σχηματισμού Κυβέρνησης στα δύο πρώτα σε ποσοστά κόμματα, θα επιχειρήσει να επανακτήσει τη δεύτερη θέση (όχι απαραίτητα εκτοπίζοντας το ΣΥΡΙΖΑ). Αξίζει τον κόπο.
    Win-Win situation όπως θα έλεγε και ο ΓΑΠ.
    Στην περίπτωσή του ισχύει ότι ''ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται''.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/05/2012 23:12:47

    Υπενθυμίζω: το βρώμικο ’89, στην πρώτη διερευνητική εντολή (Μητσοτάκης), ο Κύρκος έλεγε "κυβέρνηση κάθαρσης με όλα τα κόμματα". Στην τρίτη εντολή, και ενώ είχαν μεσολαβήσει τα ντολμαδάκια της μακαρίτισσας, το τροπάρι άλλαξε σε "κυβέρνηση κάθαρσης ευρύτερης αποδοχής". Αυτό, για όσους δεν διδάχθηκαν από την ιστορία των σαλονάτων ψευτοαριστερών και παίρνουν τοις μετρητοίς όσα εκείνοι "κατηγορηματικώς" δηλώνουν...

  7. Απόστολος avatar
    Απόστολος 09/05/2012 23:13:28

    Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Ο νοών νοείτω.
    Θα στερέψει τελείως η στέρνα.

  8. vaggelis avatar
    vaggelis 09/05/2012 23:26:06

    μηπως θελουν πρωθυπουργο τον κουβελη γιατι σε περιπτωση εκλογων παει σε αυτοδυναμια ο συριζα με παιρετερω πτωση των δυο ''μεγαλων'' κομματων?????

  9. parsifal avatar
    parsifal 09/05/2012 23:32:25

    Ε οχι και τον "σώφρονα", "μειλίχιο", "καλοπροαίρετο" κλπ πρωθυπουργό !συγκεντρώνει οτι αντεθνικό, ανθελληνικό, δυτικότροπα πιθηκιστικό, με "ανεξάρτητες αρχές", "obudsman" κ.α. προτεσταντικές απάτες, κάτι σε Κύρκο μου φέρνει !
    Αίσχος, αηδία...

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/05/2012 23:49:49

    Θα έχεις και τη Ρεπούση υπουργό, ποιος τη χάρη σου!

  11. anonymous avatar
    anonymous 10/05/2012 00:01:28

    Κάπου διάβασα ότι σε μη ανακοινωμένες δημοσκοπήσεις ο Τσίπρας έχει τσιμπήσει +7,5% είναι δηλ. στο 25%.

  12. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/05/2012 00:29:09

    Πρωθυπουργός ο Κουβέλης,ε;
    Εβριμπάντυ ιζ ε φάκινγκ κομίντιαν

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/05/2012 00:53:57

    Ποιοί συνωστισμένοι τήν ψήφισαν αὐτήν ἐκεῖ στόν Πειραιᾶ; Ἒμαθαν φαίνεται ὃτι ἒχει μιλήσει γιά κάποιο πρόβλημα σέ ἓνα λιμάνι καί σοῦ λέει δικιά μας εἶναι αὐτή...,λιμανίσια!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/05/2012 07:35:43

      Πάντως,ἐμεῖς στόν τόπο μου,ἒχουμε διαφορετικό θαλασσινό ἀέρα...,δέν ὑπνωτίζει,ξεσηκώνει!

  14. anonymous avatar
    anonymous 10/05/2012 01:07:33

    Φαίνεται ότι εμείς οι μη συνωστισμένοι είμαστε μειοψηφία. Δυστυχώς.

  15. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/05/2012 01:14:26

    Γενικότερα σε όλα τα λιμάνια οι ψηφοφόροι φέρθηκαν κάπως υπνωτισμένα.Θα φταίει η θαλασσινή αύρα!

  16. akis avatar
    akis 10/05/2012 02:10:23

    ο Παπαδημος του πόσο % πρωθυπουργός ήταν δηδ. ;

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/05/2012 02:14:09

    Μπούρδες

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/05/2012 11:14:16

      Εκτίναξη της δημοτικότητας του ΣΥΡΙΖΑ στο 25% καταγράφουν εσωτερικές δημοσκοπήσεις για λογαριασμό της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με πληροφορίες που μετέδωσαν το πρακτορείο Dow Jones Newswires και η WSJ.
      http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=15459&subid=2&pubid=112861429

    • καθηγητής avatar
      καθηγητής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/05/2012 12:36:11

      Εσύ είσαι που προέβλεπες αυτοδυναμία ΝΔ και μη είσοδο Καμμένου και χρυσών αυγών στη βουλή;

  18. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 10/05/2012 03:14:38

    Το παρακάτω παραμύθι θα το λέω στα εγγόνια μου, όταν με ρωτάνε ¨παππού για πες μας μια ιστορία από την εποχή σου τη μαύρη¨.

    Και που λέτε παιδιά, μετά το Σινούκ, τις υποκλοπές, τις πυρκαγιές, το Βατοπέδι και τα Δεκεμβριανά του 2008, ήρθανε κάτι Αμερικάνοι και είπανε στον ΓΑΠ το 2009, να κάνει τα πάντα για να μην μπορεί η Ελλάδα να δανειστεί (Τα+10, πώληση CDS του ΤΤ κλπ), για να εκβιάσετε την Ευρώπη με το ΔΝΤ και τα περίστροφα, διότι εμείς (οι Αμερικάνοι) θέλουμε να διαλύσουμε το ευρώ, επειδή μερικές χώρες το χρησιμοποιούν για να παίρνουν πετρέλαιο και μας καίνε τη γούνα. Δεν τους έκατσε από την αρχή λόγω Μέρκελ, που λύσσαξε για βοήθεια εντός Ευρώπης χωρίς να βγούμε από το Ευρώ, και παρά τα Καστελόριζα, το ΔΝΤ περιορίστηκε από τη Μέρκελ στο 25% της βοήθειας.

    Μετά, είχαμε τα γνωστά καραγκιοζιλίκια με την σκόπιμη εσωτερική τεχνητή ύφεση (άκυρες αυξήσεις παντού, μειώσεις μισθών στο δημόσιο, χαράτσια, φόροι και τέλη ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΡΟΪΚΑ και ΚΑΝΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ), αλλά ούτε αυτό έκατσε στα αμερικανά. Δεν χρεωκοπήσαμε, αφού ο Ελληνας έχει αρκετό λίπος ο κερατάς...

    Μετά ήρθανε κάτι αμερικάνοι, πληρώσανε κάτι "αγανακτισμένους" να βγουν και να τα σπάνε στο Σύνταγμα και να το δείχνει live το BBC "γιατί η Μέρκελ είναι κακιά και μας έφερε λιτότητα, σε εμάς τους δημοκρατικούς ευρωπαϊκούς λαούς". Ούτε οι φωτιές αυτές στο Σύνταγμα τους έκατσαν, διότι στο δρόμο και το πεζοδρόμιο είναι αρχηγός η Αλέκα, και μας γλύτωσε από την προβοκάτσια της Gladio για άλλη μια φορά..

    Μετά κάτι αμερικάνοι, είπανε του ΓΑΠ να κάνει δημοψήφισμα, δήθεν για το καλό της δημοκρατίας. Οι αμερικάνοι θέλανε να πούμε όχι στο ευρώ, εμμέσως. Το εκβιαστικό ερώτημα θα ήταν "Για να μείνουμε στο ευρώ, χρειάζονται μέτρα. Συμφωνείτε να μείνουμε στο ευρώ αλλά με αντιλαϊκά μέτρα?". Με τη φάτσα του ΓΑΠ να το ρωτάει αυτό, το 70% των Ελλήνων θα ψήφιζε ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ και άρα ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ. Ούτε αυτό όμως τους έκατσε, λόγω Μέρκελ, Σαρκοζί και Σαμαρά...

    Μετά, αφού είδαν και απόειδαν οι Ευρωπαίοι με τον ΓΑΠ, αποφάσισαν να τον ξεφορτωθούν. Ελα όμως που είχαν πάλι πάει σε κάτι αμερικάνους οι Αννούλες του χιονιά και όταν γύρισαν προειδοποίησαν ότι θα βάλουν στο κάδρο και τον Σαμαρά! Και αφού ταυτόχρονα έστειλαν διαφόρους μεγαλοέλληνες λομπίστες στη Μέρκελ και τις Βρυξέλλες και τους έπεισαν ότι ¨και ο Σαμαράς μια από τα ίδια είναι, παγιδέψτε τον¨, αυτοί, ωσάν να μην είχαν καταλάβει ακόμα με τι πουλημένους είχαν να κάνουν, αντί να υποστηρίξουν το Σαμαρά και το αδελφό κόμμα της ΝΔ, επέμεναν και τον έβαλαν (Κύριος οίδε με τι απειλές) στη συγκυβέρνηση και αφού μετά απαίτησαν και υπογραφή πιστοποιητικού μνημονιακών φρονημάτων, πέτυχαν το ακατόρθωτο: να ακυρώσουν στο εσωτρικό την εικόνα του αδελφού κόμματος της ΝΔ, έτσι ώστε να πληγεί η εικόνα του Σαμαρά, ως μόνη διέξοδος από την κρίση και μάλιστα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, μόνο από στενοκεφαλιά τους. Το αποτέλεσμα θα φαινόταν 5 μήνες μετά.

    Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, τα αμερικανά επέμειναν! Αφού έδωσαν το ΟΚ για δημοσιεύματα σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ περιοδικά περί δολοφονίας Καραμανλή, ταυτόχρονα έβαζαν τα πληρωμένα ΜΜΕ τους να γελοιοποιούν τον ίδιο τον Καραμανλή αλλά και τους Ρώσους (φυλάκιση Εφραίμ) με άναρθρες κραυγές στις 8 κάθε βράδυ. Με ένα σμπάρο 3 τρυγώνια!

    Μετά δε, από την επίσκεψη Σαμαρά στον Πούτιν, τα ίδια αυτά περιοδικά και ακόμα μερικές ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ δεξιές ιστοσελίδες και μπλογκ αλλά και εβδομηκονταετείς δεξιοί δημοσιογράφοι, ξαφνικά ξεχνούν την μέχρι τότε άδολη υποστήριξή τους σε Καραμανλή, Σαμαρά, Ρωσία, κλπ και αρχίζουν να υποστηρίζουν έμμεσα ή άμεσα Καμμένους, Τσίπρες, Καζάκηδες, Χρυσή Αυγή κλπ, και γίνονται οι πιο φανατικοί αντισαμαρικοί, και ενώ φυσικά έχουν ξεχάσει τον ΓΑΠ, ταυτόχρονα, βρίζουν τη ΝΔ με χαρακτηρισμούς πρωτοφανείς για το ήθος του δημοσιογραφικού πολιτισμού. Ακόμα και την ύστατη ώρα, όταν σε πολλά εκλογκικά τμήματα βρέθηκαν ΓΑΠικοί να ωθούν τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ προς τον Τσίπρα, αλλά και όταν φάνηκε ότι τις φωτογραφίες των Πακιστανών στη συγκέντρωση του Βενιζέλου τις διέρρευσαν άνθρωποι ΜΕΣΑ από το ΠΑΣΟΚ, ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

    Η ουσία είναι πάλι ή ίδια με 10 μήνες πριν. Μπαχαλοποίηση του πολιτικού σκηνικού, υποστήριξη σε Τσίπρα (επειδή ουσιαστικά ο ΣΥΡΙΖΑ μας οδηγεί εκτός Ευρώ και το ξέρουν και αβαντάρουν τα αμερικανά), παγίδα για Σαμαρά-Βενιζέλο-Κουβέλη για κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον τελευταίο. Αν γίνει τέτοιο σχήμα, στις ΕΠΟΜΕΝΕΣ εκλογές θα έχουμε πλήρη επικράτηση του Τσίπρα και αύξηση του ποσοστού άλλων δραχμολάγνων πχ Καμμένου, αλλά και της Χρυσής Αυγής, ώστε τα ευρωπαϊκά κόμματα της χώρας να κατακρημνιστούν, η Ελλάδα να βγει εκ των πραγμάτων από το Ευρώ, τα αμερικανά να έχουν πετύχει το στόχο τους, και εμείς εδώ, ζαλισμένοι από το ¨λεφτά υπάρχουν ¨ του Τσίπρα να περάσουμε τη ΜΕΤΑ-μνημονιακή εποχή με πείνα, διαμελισμό της χώρα, και ταυτόχρονα στρατιές μεταναστών νομιμοποιηθέντων από την αριστερά, να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης, ούτε καν κάτω από τα σπίτια μας, η Χρυσή Αυγή να κυνηγάει μερικούς κάτι που θα οδηγεί σε περαιτέρω πόλωση και διχασμό, και ετοιμαστείτε για νέα τουρκοκρατία, που θα διαρκέσει όχι 400 χρόνια, αλλά 1000 και βάλε…

    Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα… ΒΑΤΑΤΖΗΣ.

  19. 0030salvador avatar
    0030salvador 10/05/2012 06:11:05

    Ωραία η ιστορία σου και διδακτική αλλά ρωτώ ο αφελής:σε ένα μήνα δεν φοβάται κανείς την πρωτιά του σύριζα;σαν τις σουπιές θολώσαν τα νερά και προς τα εκεί στοχεύουν.ας μου αποδείξει κάποιος ότι κάνω λάθος.

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/05/2012 07:53:22

    Με τα μυαλά που κουβαλάνε οι ψηφοφόροι, σε λίγο βλέπω και καμιά Φώφη να μας την κατσικώνουν ως πρωθυπουργό σωτηρίας!
    Εκτός κι αν ο Μπένυ προτείνει το πουλέν του την Καϊλή, για να ταράξει τα νερά στις Βρυξέλλες, και να κάνει τον Σόιμπλε να ... περπατήσει.

    • parsifal avatar
      parsifal @ Strange Attractor 10/05/2012 10:46:53

      Το πουλαίν το εχεις δεί απο την μέση και κάτω ; Θα χάσει και οτι του εχει απομείνει ο Σόιμπλε...

  21. minas avatar
    minas 10/05/2012 12:13:30

    εγω...........προτιμαω τον κουβελη, παρα τον σαμαρα που υπεγραψε ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ..........ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

  22. Bohemian avatar
    Bohemian 10/05/2012 12:48:45

    Καμία σχέση ειλικρινά, μπερδεύεσαι.

    • καθηγητής avatar
      καθηγητής @ Bohemian 10/05/2012 13:23:00

      Δεν απάντησα σε εσένα.