20/02/2009 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός ευθύνεται για τον Ασωπό;

Διάβασα ότι η Κεντρική Υπηρεσία Υδάτων του ΥΠΕΧΩΔΕ, δεν κοινοποίησε (γνωστοποίησε) ερευνά του ΙΓΜΕ για την τρομακτική ρύπανση και μόλυνση των υπόγειων υδάτων από τον Ασωπό στην ευρύτερη περιφέρεια από το Σχηματάρι - Οινόφυτα ως την Αυλίδα, Χαλκούτσι, Ωρωπό "επειδή (κατά την άποψη της) δεν τεκμηριώνεται επαρκώς".

Σε εμένα, τον απλό πολίτη, από την απάντηση αυτή δημιουργήθηκαν αρκετά ερωτήματα: 

Πρώτον, αυτοί που απαρτίζουν τη συγκεκριμένη υπηρεσία είναι περισσότερο ειδικοί από τους ειδικούς επιστήμονες του ΙΓΜΕ;

Δεύτερον, ποιος, επιτέλους, θα προστατέψει  -  από την ανευθυνότητα δημοσίων υπηρεσιών και από τον άμεσο κίνδυνο καρκινογενέσεων  -  τους κατοίκους αυτής της ευρύτερης περιοχής, αλλά και όλους εκείνους που διατρέφονται με λαχανικά που καλλιεργούνται σε συγκεκριμένες περιοχες (Ωρωπού κλπ.) και διατίθενται στις λαϊκές αγορές και στα μανάβικα;

Τρίτον, δεν υπάρχει δυνατότητα επιστημονικής, και κατ' ακολουθιαν, νομικής αντιμετώπισης της συγκεκριμένης θέσεως της εν λόγω υπηρεσίας, για να επακολουθήσουν εν συνεχεία οι όποιες νομικές συνέπειες επιβάλλεται να υπάρξουν για να κοπεί επιτέλους η ανευθυνότητα σε όλα τα επίπεδα;

Τέταρτον, τι κάνουν τα κόμματα (ΠΑΣΟΚ, ΣΥΝ, ΚΚΕ, ΛΑΟΣ), που τα χρυσοπληρώνουμε, για την προστασία της υγείας των χιλιάδων πολιτών που απειλείται άμεσα από τη μόλυνση του Ασωπού; 

Πέμπτον, τι κάνουν για το συγκεκριμένο πρόβλημα οι ποικιλώνυμες οργανώσεις προστασίας των καταναλωτών; 

Μήπως ήρθε ο καιρός να αρχίσουν να τρέχουν στα δικαστήρια οι δημόσιοι υπάλληλοι που "παίζουν" τα παιχνίδια των πολιτικών, όπως ήδη συμβαίνει με τους υπαλλήλους (και νομικούς και δικαστικούς) οι οποίοι έχουν διαδραματίσει κάποιο ρόλο στα σκάνδαλα του Βατοπεδίου; -  ερωτώ, μήπως;

Ξενιτεμένος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/02/2009 16:38:06

    Κόμμα είναι και η ΝΔ. Γιατί δεν επερωτάται?
    Πάντως όσον αφορά στο ΚΚΕ και τον ΣΥΝ, κάνουν πολλά, δυσανάλογα πολλά σε σχέση με το μεγεθός τους. Ότι έχει ακουστεί και όποιες κινήσεις έχουν γίνει οφείλονται σε αυτούς άσχετα αν δεν προβάλονται καθόλου απο τα ΜΜΕ.

  2. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/02/2009 17:01:01

    Να πιεί κανείς ή να μην πιεί;

  3. Helmut avatar
    Helmut 20/02/2009 17:01:02

    Γιατί δεν γίνεται τίποτα στον Ασωπό? Αρκεί να ρίξετε μια ματιά στους υπαίτιους. Ξέρετε ποιοι μολύνουν τον Ασωπό?

    α) Πρώτο και καλύτερο το ίδιο το Κράτος με την ΕΑΒ.

    β) Η ΙΡΙΣ ΕΚΤΥΠΩΤΙΚΗ. Ξέρετε ποια είναι η ΙΡΙΔΑ? Ανήκει 50-50 σε Λαμπράκη και Μπόμπολα και τυπώνουν εκεί τις εφημερίδες και τα περιοδικά τους.

    γ) Πλήθος μεγάλων αλουμινάδων: ΕΤΕΜ, EUROPA, ALUMINCO κλπ... ανήκουν σε μεγαλοβιομήχανους που απειλούν να κλείσουν τα εργοστάσια τους και να απολύσουν τους εργαζόμενους αν φάνε πρόστιμα. Βέβαια τέτοιες "προτροπές" βρίσκουν ευήκωα ώτα σε τοπικούς άρχοντες, βουλευτές, κλπ...

    Μετά υπάρχουν και αρκετές μικρότερες βιομηχανίες που έχουν επίσης μερίδιο ευθύνης για τα εγκλήματα που διαπράττονται εκεί. Ωστόσο οι 3 μεγάλοι είναι οι προαναφερθέντες και εξηγούν σε μεγάλο βαθμό την ομερτά που επικρατεί και την αδικαιολόγητη στάση του κου. Σουφλιά και των υπηρεσιών του.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 17:10:36

    @2: να τους βάλει να πιούν.

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/02/2009 19:37:07

    Η πλακα ειναι,οτι την ταινια με την αντιστοιχη υποθεση,την Αμερικανικη ντε,υποθεση Μπρογκοβιτς,η καπως ετσι,την ειδαν μιλιουνια,αλλα δε βαριεσαι...
    Καποτε μουρμουριζαν ο ενας στον αλλο.
    Σημερα,τα γραφουν στα βλογ, και ξεχαρμανιαζουν.
    Ψυχαναλυτικη βοηθεια δικε μου τα βλογ.Αλα τις!!

  6. kanis avatar
    kanis 20/02/2009 20:38:15

    Helmut

    Τώρα εξηγείται, γιατί ο ΣΚΑΙ έπιασε τον Ασωπό κι αφησε τον Υμηττό... Πάλι προηγείται η σύγκρουση των διαπλεκομένων !!!

    Θυμίζω το Προεδρικό Διάταγμα που ετοιμάζεται, ώστε να διευκολυνθεί η αξιοποίηση-τσιμεντοποίηση του Υμηττού. Σκετική μνεία-ενημέρωση, είχε κάνει εδώ κάποιος...προχθές νομίζω...δε θυμάμαι ποιός και πότε ακριβώς!

  7. ataktos avatar
    ataktos 21/02/2009 11:55:00

    Αφού η Επιθεωρήσει Περιβάλλοντος του ΥΠΕΧΩΔΕ διαθέτη τέτοιες τρομερές «ευαισθησίες» που έσυρε ο Προϊστάμενος στα δικαστήρια την κυρία Καραβασιλη (θυμάστε)και έχασε καιιι δεν ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ !!!
    τι καλό να περιμένουμε δεν έχει χρόνο για τόσο σοβαρά πράγματα όπως η εργασία ,ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ .
    Μήπως είναι μοναδικό κρούσμα δέστε την περιπτώσει της Πτολεμαΐδας τους έκανα ΕΠΩΝΥΜΗ αίτηση μέσο επιτροπής της βουλής (Κ. Μητσοτάκης) με την ευκαιρία επίσκεψης στην περιοχή .Και τίποτα .Ούτε ζημιά ούτε ακρόαση ΠΟΡΙΣΜΑ ελέγχου ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ!!!! . Επέβαλαν πρόστιμο 600.000 και δεν υσπρακτηκε .Θεατό του παραλόγου είναι .