20/12/2010 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός βουλευτής θα ρωτήσει σχετικά τον κ. Παπουτσή;



Δείτε πως τα ΜΑΤ απειλούν απλούς πόλιτες

http://prezatv.blogspot.com/2010/12/video_20.html

Σημείωση: Αν ήταν κυβέρνηση η ΝΔ το θέμα θα έπαιζε βδομάδες στα κανάλια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zio avatar
    Zio 20/12/2010 17:23:51

    δεν είδα καμία ζαρντινιέρα εκεί, γι αυτό δεν επαναστάτησαν τα μμε μας.

    λευτεριά στις ζαρντινιέρες!

  2. paskitis avatar
    paskitis 20/12/2010 17:38:35

    τους ασφαλιτες νε τις κουκουλες τους ειδες?

    • Zio avatar
      Zio @ paskitis 20/12/2010 17:48:29

      προφανώς το έγραψα ειρωνικά :)

  3. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 20/12/2010 17:41:29

    Ποιοί είναι οι απλοί πολίτες???

    Αυτοί που φωνάζουν στα ΜΑΤ "έλα ρε, έλα ρε"???
    Ή οι κουκουλοφόροι που περπατάνε ανενόχλητα με τα σακίδια με τις μολοτοφ στην πλάτη???

    Αμ βρίσκετε και τα κάνετε ρε γαμώτο...

    Έπρεπε να είστε σε καμία πολιτισμένη χώρα της Ευρώπης να περνάει η Αστυνομία και να κάθεστε σούζα (Γερμανία, Βέλγιο, Ολλανδία, Αγγλία, Ελβετία)!

    Η ελληνική Αστυνομία είναι η μοναδική Αστυνομία στην Ευρώπη (τα τελευταία 35 χρόνια) που κάθεται να τρώει ξύλο συστηματικά από τον κόσμο κατόπιν εντολής της εκάστοτε Κυβέρνησης...

    Για πηγαίντε στην Ελβετία και στη Γερμανία, κλειστείτε στην αυλή Πανεπιστημίου και πετάξτε μολοτοφ σε Αστυνομικούς και βάλτε φωτιά σε Ι.Χ που τα έχει ο κόσμος να πάει στη δουλειά του... Κάντε πορεία εκεί και σπάστε μία βιτρίνα (μία όχι εκατό)...

    Για πηγαίντε...

    Τώρα βέβαια, αν νομίζετε οτι εμείς εδώ είμαστε πιο ευημερούσα και πιο "δημοκρατική" χώρα από την Ελβετία ή τη Γερμανία, αλλάζει το θέμα...

    • Γαλαξιάρχης avatar
      Γαλαξιάρχης @ oxi ki etsi 20/12/2010 17:50:04

      1.000 (!!!) "προληπτικές" προσαγωγές από την αρχή του χρόνου. ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ (πιθανόν και μολοτοφόροι) μπουκάρουν στο σωρό και κάνουν συλλήψεις μέρα μεσημέρι.
      Για τράβα σε καμιά ευρωπαϊκή πρωτεύουσα να μας υποδείξεις τέτοιες πρακτικές. Ταχεία επιστροφή στην επταετία και μάλιστα χωρίς προσχήματα. Εκτός βέβαια κι αν γουστάρεις εκείνη την περίοδο οπότε το πράγμα αλλάζει.

      Όμως, ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ... ΡΕ ΦΙΛΕ! ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

      • Misha avatar
        Misha @ Γαλαξιάρχης 20/12/2010 18:03:14

        Ο «όχι κι έτσι» είναι θαυμαστης του έργου της εθνοσωτηρίου επαναστάσεως.
        Έτσι ακριβώς!
        Κουκουλοφόροι-ασφαλιτες με καδρόνια και σακκιδια στην πλάτη, ξεκινάνε καυγάδες με τα ΜΑΤ, και μετά συλλαμβανουν όσους παρασυρθούν και τους μιμηθούν.

        Τακτικές Ες Ες.

        • Γαλαξιάρχης avatar
          Γαλαξιάρχης @ Misha 20/12/2010 18:04:29

          Χουνταίος είναι;
          Γι' αυτό θαυμάζει την κυβέρνηση Παπανδρέου;;;
          :)

        • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
          Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Misha 20/12/2010 18:12:39

          Η Ασφάλεια χρειάζεται και είναι απαραίτητη για κάθε κοινωνία για μην γίνει ζούγκλα!!!
          Αρκεί να μην χρησιμοποιείται για προβοκατόρικες ενέργειες!!!

          • oxi ki etsi avatar
            oxi ki etsi @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:25:54

            Γαλαξιάρχη,

            35 χρόνια ΑΝΑΡΧΙΑ δεν βλέπεις πού σε οδήγησαν???

            35 χρόνια να κάνει ότι γουστάρει ο καθένας (από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας εως τον τελευταίο πολίτη) δεν βλέπεις πού σε κατάντησαν????

            35 χρόνια σκανδαλα επί σκανδάλων δεν βαρέθηκες???

            Τώρα βέβαια, σε καταλαβαίνω οτι σου είναι σημαντικό να υπάρχει "ελευθερία του λόγου" ώστε να μπορείς να βλέπεις την Ανίτα Πάνια να βγάζει και να γελοιοποιεί αυτά τα δυστυχισμένα πλάσματα στην τηλεόραση...

            Τα ΜΑΤ είναι για να αποκαθιστούν την Τάξη και όχι για να πιάσουν φιλολογική κουβέντα με τους ταραξίες.

            Άλλωστε τα ΜΑΤ καλούνται όταν υπάρχουν ταραχές, σπασίματα, μολοτοφ, καψίματα κτλ.

            Όταν λοιπόν κληθούν τα ΜΑΤ για να προστατέψουν το περίπτερο του γείτονά μου που σπουδάζει δύο παιδιά ή το αυτοκίνητό μου που το έβαλα δόσεις για να πηγαίνω στη δουλειά να ταϊσω τα παιδιά μου, ΠΟΣΩΣ με νοιάζει σε τί ύφος μιλάνε με τους ταραξίες (40 ετών με φοιτητική ιδιότητα)...!!!

          • Γαλαξιάρχης avatar
            Γαλαξιάρχης @ oxi ki etsi 20/12/2010 18:36:12

            Ελευθερία λόγου και Ανίτα Πάνια. Ό,τι να' ναι φίλε (πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι).

            Άνοιξε τουλάχιστον τα μάτια σου (ο εγκέφαλος είναι δύσκολο να ανοίξει το καταλαβαίνω), γιατί τουλάχιστον στο βίντεο που παρακολουθείς οι κουκουλοφόροι "αναρχικοί" είναι ασφαλίτες.

            Υ.Γ. Τα ΜΑΤ δεν είναι υπεράνω του νόμου και η δολοφονική βία είναι δολοφονική βία, είτε τη διαπράτω εγώ κι εσύ, είτε ένστολος ροπαλοφόρος (πολύ μάλλον δε ο ένστολος ως θεματοφύλακας του νόμου).

    • paskitis avatar
      paskitis @ oxi ki etsi 20/12/2010 17:51:01

      με συγχωρεις φιλε αλλα το ειδες το βιντεο η εγραψες σχολιο διχως να το δεις?
      αυτοι που φωναζαν και ετρεχαν ειναι ασφαλιτες
      δεν καταλαβες τιποτα?υποτιτλους θες?
      αυτο ειναι σκανδαλο μεγαλυτερο απο ζαρντινιερα τι λες τωρα
      φορανε κουκουλες και εχουν ξυλα στα χερια...ειναι αστυνομικοι!!!
      τωρα καταλαβες

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ oxi ki etsi 20/12/2010 18:02:45

      Καταρχήν συμφωνώ ότι εκτός απο αγένεια είναι και ένδειξη κακής αγωγής και συμπεριφοράς να αποκαλείς με την προσφώνηση "ρε" τους αξιότιμους κύριους ματατζήδες και τους κυρίους κουκουλοφόρους ασφαλίτες.
      Πραγματικά έχει καταντήσει αηδία κάθε ανάγωγος πολίτης να ξεσπάει τα νεύρα του πάνω στα όργανα της Τάξης που με ιώβειο υπομονή και αυτοσυγκράτηση εφαρμόζουν τον νόμο.
      Ακόμα και ο θρασύτατος συλληφθείς στο βίντεο δημιουργεί φανερά δυσκολίες κατά την μεταφορά του από τους ευγενέστατους ασφαλίτες και έχει και πολύ ατημέλητη εμφάνιση προκαλώντας και την αισθητική μας συν τοις άλλοις.

  4. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 20/12/2010 17:58:23

    Ρε παιδιά κουκουλοφόροι και ματ μαζί ? δεν το πιστεύω μοντάζ είναι?
    "οχι κι΄έτσι" πράγματι βλέπεις καλά ΧΟΥΝΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ,ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ...οι πολίτες πρέπει να σιωπούν ακόμη και μπροστά στην αυθαιρεσία ....

  5. Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
    Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:09:35

    Παιδιά είπαμε....
    Μην τα κάνουμε όλα τουρλουμπούκι!!
    Μπορεί το καθεστώς να τρομοκρατεί, αλλά σε αυτό το βίντεο δεν φαίνεται κάτι το μεπτο!!!
    Ίσα ίσα οι αστυνομικοί ήταν και ψύχραιμοι σε αυτά που άκουγαν....μια χαρά την έκαναν εδώ την δουλειά τους!!!

    Φάουλ εδώ του antinews....
    Ε όχι και link από το preza....έλεος!!!

  6. Γαλαξιάρχης avatar
    Γαλαξιάρχης 20/12/2010 18:12:03

    "σε αυτό το βίντεο δεν φαίνεται κάτι το μεπτο!!!"

    Καλά βρε παιδιά. Ποιο βίντεο βλέπετε; Την Πάνια ή την Τατιάνα;;;

    • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
      Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Γαλαξιάρχης 20/12/2010 18:16:31

      Γαλαξιάρχη βλέπεις καμιά ιδιαίτερη βία?
      όταν ο άλλος αντιστέκεται θα τον σπρώξουν οι αστυνομικοί, τι να κάνουμε!!!
      Επειδή δηλάδη το έπαιζε άρρωστος έπρεπε να τον λυπηθούν και να τον αφήσουν?
      Τις βρισιές προς τους αστυνομικούς δεν τις ακούς???

      Δεν χρειάζεται να φτάνουμε στο άλλο άκρο...για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις για την Χούντα του GAP!!!

      Είναι χούντα και φαίνεται από μόνη της!!!

      • Γαλαξιάρχης avatar
        Γαλαξιάρχης @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:21:34

        Καλέ μου φίλε, το βίντεο δεν αναδεικνύει την -αδιαμφισβήτητη- βία των ΜΑΤ. Και ενδεχομένως κακώς αυτός είναι ο υπότιτλος. Υπάρχουν άλλωστε δεκάδες φωτογραφίες της ίδιας ημέρας με το θεάρεστο έργο των Δελτάδων σε πρωταγωνιστικό ρόλο στο "ρόδα, τσάντα και ΚΟΠΑΝΑ".
        Αυτό που αναδεικνύει είναι ο ανατριχιαστικός ρόλος της ασφάλειας που πλέον απροκάλυπτα εμφανίζεται ως ο "κουκουλοφόρος της διπλανής μολότοφ" να κάνει σουλάτσο στους δρόμους της Αθήνας τραμπουκίζοντας και συλλαμβάνοντας. Επαναλαμβάνω, ακόμη κι ο ρουφιάνος στη Χούντα πιο διακριτικός ήταν από αυτά τα κωλόπαιδα (των 800-900 ευρώ σημειωτέον, για να διαφανεί και το μέγεθος της κατάπτωσής τους κάτω από το επίπεδο του ζώου).

        • oxi ki etsi avatar
          oxi ki etsi @ Γαλαξιάρχης 20/12/2010 18:30:55

          Ο Γαλαξιάρχης λέει:

          "Η Ασφάλεια κάνει σουλάτσο συλλαμβάνοντας"...

          Εμ τί θα έπρεπε να κάνει Γαλαξιάρχη???

          Να σουλατσέρνει και να εμψυχώνει τους 45άρηδες Φοιτητοπατέρες να κάψουν αυτοκίνητα ή να σουλατσέρνει και να αναλύει στους Αφγανούς γκαγκστερ τα δικαιώματα που τους παρέχει η "Δημοκρατία" μας???

          Μετά απορρούμε για το ΔΝΤ...

          • Γαλαξιάρχης avatar
            Γαλαξιάρχης @ oxi ki etsi 20/12/2010 18:37:35

            Πάρτο απόφαση. Οι "εθνοσωτήρες" μπήκαν στο κελί και ψόφησαν. Οι λάτρεις των ιδεών τους ανήκουν στον ίδιο χώρο με αυτόύς: το λάκο με τα σκουλίκια.

        • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
          Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Γαλαξιάρχης 20/12/2010 18:33:30

          Σύμφωνώ σε αυτά που λές...εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο βίντεο!!!

          Αλλά είναι λάθος σου να γενικεύεις και να λές όλα τα παιδιά της ασφάλειας κωλόπαιδα!!!!

          Τα αρχικωλόπαιδα που καίνε τις περιουσίες του απλού πολίτη σε τι επίπεδο ζώου έχουν φτάσει?

          Ο εχθρός δεν είναι η αστυνομία (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων πλέον με βαριά καρδιά συμμετέχουν στην καταστολή) αλλά αυτοί που της δίνουν τις εντολές!!!

          Τα παιδιά της ασφάλειας είναι τα παιδιά του γείτονά σου, του κουμπάρου σου, οι φίλοι μου κ.τ.λ.!!!

          Σε ένα σώμα 45000 ανθρώπων θα υπάρχουν και σκάρτοι!!!

          Ο εθρός είναι αυτοί που δίνουν τις εντολές όχι αυτοί που τις εκτελούν... ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΤΗΣ ΔΙΧΟΝΙΑΣ!!!!

          • Γαλαξιάρχης avatar
            Γαλαξιάρχης @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:40:50

            Μερικές δεκαετίες πλήρους ασυλίας στο παρακράτος που ξαναφουντώνει, με κάνουν κομματάκι δύσπιστο. Νομίζω εύλογα.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:47:44

            Που ξέρεις τι είδους αρχικολόπαιδο είναι αυτό που πετάει πέτρες στα ΜΑΤ, σε αυτοκίνητα και βιτρίνες από την στιγμή που αναρχικοί,αντιεξουσιαστες, παρακρατικοί και ασφαλίτες έχουν ακριβώς την ίδια εμφάνιση και φοράνε κουκούλες ;
            Θεωρείς άμεμπτες εκ των προτέρων τις πρακτικές και το ήθος των αστυνομικών-ασφαλιτών ;
            Πόσοι αστυνομικοί έχουν καταδικαστεί για παράβαση καθήκοντος,βιαιοπραγία, διακίνηση ναρκωτικών,λαθρεμπόριο κτλ ;

          • Misha avatar
            Misha @ Κάποιος 20/12/2010 18:58:41

            στις φωτογραφίες που κυκλοφορουν φαινονται καθαρα 2-3 απο αυτους που έπαιζαν πετροπόλεμομε τα ΜΑΤ έξω από τη Μ.Βρετάνια

      • 11888 avatar
        11888 @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:24:53

        Δυο μετρα και δυο σταθμα ομως.Δεκα ενοπλοι ασφαλιτες εναντιον ενος αοπλου πολιτη.Βιαιο συρσιμο για καμμια 500 μετρα σαν να προκειται για τον χειροτερο εγκληματια,βρισιες απο την μια προσαγωγες απο την αλλη.
        Πολυ ισορροπημενο και δικαιο ακουγεται.

      • Misha avatar
        Misha @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:35:15

        Πολιτικάριε

        Καλά, δεν βλέπεις τους προβοκάτορες;
        Ντυμένους σε αντιεξουσιαστικό στυλ, με κουκούλες, κράνη και μάσκες , μπουκάρουν στις διαδηλώσεις δημιουργούν προβοκάτσιες και μετά αρχιζουν τις συλλήψεις για το ...κακουργημα τής...κουκούλας!!!

        Και δεν το κάνουν σημερα μονο !Τον Δεκέμβρη του 2008 έσπαγαν τράπεζες!!!

        • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
          Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Misha 20/12/2010 18:42:11

          Ο Δεκέμβρης του 08 είναι αλλούνου παπά ευαγγέλιο....το ποιοί κάψαν την Αθήνα άσε να το μάθουμε σε καμιά 30 χρόνια που θα ανοίξουν τα αρχεία του foreing office!!!

          Το σύστημα (πόσο μάλλον η χούντα του GAP) είναι προβοκατόρικο, αυτό που λέω είναι να μην στοχοποιούμαι προσωπικά αστυνομικούς!!!

          • Misha avatar
            Misha @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:45:13

            Γιατί; Αυτοί έχουν το αλάθητο ή το ακαταλογιστο;
            Ενα μάτσο απο Κορκονέες είναι, στη συντριπτική τους πλειοψηφία,ειδικά όσοι υπηρετουν σε ΜΑΤ και ειδικές μοναδες.

          • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
            Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Misha 20/12/2010 18:55:01

            Συγνώμη που το λέω, αλλά όταν ο άλλος είναι προκατειλημμένος και θεωρεί τον αστυνομικό εκ των προτέρων δολοφόνο εγώ πάω πάσο!!!!

            Απλά την άλλη φορά που θα σας την πέσουν στον δρόμο ή θα κάνουν ντου στο σπίτι σας τίποτα Πακιστονοαφγανοί καλέστε τα παιδιά από τα εξάρχια, όχι τους "μπάτσους"!!!!

          • Misha avatar
            Misha @ Misha 20/12/2010 18:57:08

            Τις προάλλες έδιωξαν τους έλληνες πολίτες από την πλατεία Αττικής και φυλαγαν τους ισλαμιστές για να κάνουν ανενοχλητοι την δημόσια επιδειξη δύναμης τους .

  7. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 20/12/2010 18:32:24

    οσοι εχοθν διδακτει ποτε ποινικη δικονομια σε πανεπιστημιο το μονο που μπορουν να σου πουν οτι οι μπατσοι στο συγκεκριμενο βιτεο, γιατι περι μπατσων προκειτε, ανηκουν σε κρατος τριτοκο. τι σημαινει να το ρωταει τον αστυνομικο τα στοιχεια του και να μην τα αποκαλυπτει; που ειμαστε στη ζιμπαπουε ρε παιδια;

    • Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
      Αδιάλλακτος Πολιτικάριος @ Nemecis_Kwn 20/12/2010 18:37:38

      Ο μυστικός αστυνομικός, γι αυτο λέγεται μυστικός!!!
      Οι ένστολοι έχουν διακριτικά με ΑΜ πάνω στις στολές τους!!!

      Δεν χρειάζεται να αναπαράγουμε το indymedia εδω μέσα!

      • Γαλαξιάρχης avatar
        Γαλαξιάρχης @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:43:11

        Δεν υπάρχει "μυστική αστυνομία". Δεν έχουμε Στάζι στην Ελλάδα. Μην μπερδεύουμε την τηλεόραση με την πραγματικότητα.

      • Misha avatar
        Misha @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 18:43:41

        O μυστικός αστυνομικός έτσι λεγόταν και επί χούντας.
        Και έκανε τη δουλειά που του λεγανε τα αφεντικά του όπως και σημερα.Το προβλημα είναι η βρωμικη δουλειά της προβοκάτσιας και της καταστολής των κοινωνικών αντιδράσεων που τους έχει βάλει το ΔΝΤ να κάνουν, ενω αφηνουν ανενοχλητους τους πρεζεμπορους σε όλη την Αθηνα.

      • Nemecis_Kwn avatar
        Nemecis_Kwn @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 20/12/2010 23:09:46

        οπα ρε μεγαλε επιδει ειναι αστυνομικος σημενει οτι πρεπει να κανει οτι θελει; ο μυστικος δεν δρα ανεξελεκτα εχει συκγεκριμενα καθηκοντα και οταν προχωεησει με μετρα στεριτικα της ελευθεριας σου ειναι υποχρεωμενος να σου πει τα στοιχεια του.... αλλα το ακουσαμε και αυτο ο προβοκατορας αστυνομικος με την κουκουλα ειναι μυστικος......... σορυ φιλε μην τα λες ετσι και εκτιθεσαι...... α και δεν το ηξερα οτι αν καποιοσ μιλα για ατομικα διακιωματα σημαινει οτι ειναι του ιντιμιτια....

  8. Tem avatar
    Tem 20/12/2010 18:37:51

    Πράσινη χούντα του ΠΑΣΟΚ. Αισχος

  9. zap-zap avatar
    zap-zap 20/12/2010 18:57:35

    ρώτησε ο Δρίτσας και η Διώτη. Οι συνήθεις ύποπτοι δηλαδή.

  10. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/12/2010 19:00:50

    Μετά λέμε να γίνουν εκλογές και να ψηφίσουμε .
    Τι να ψηφίσεις ;
    Ποιος είναι δεξιά και ποιος αριστερα;
    Κανονικά το πασοκ έπρεπε να ψηφίσει ΝΔ και η ΝΔ πασοκ.
    Η απόλυτη πολιτική σύγχιση!

  11. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 20/12/2010 19:06:45

    Αυτό που ψόφησε είναι η "Δημοκρατία" σας...

    Μάλλον ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ (που είναι και πιό επίκαιρος χαρακτηρισμός)...

    Εγώ βλέπω αριθμούς και ρυθμούς ανάπτυξης, Έργα υποδομής, ανάπτυξης και ανάπλασης, εικόνα στους δρόμους κτλ. και τα συγκρίνω με εκείνα των τελευταίων 35 ετών...

    Και βλέπω οτι η "Δημοκρατία σας" παρέλαβε 380.000.000 Δολλάρια πλεόνασμα και το μετέτρεψε σε 380.000.000.000 Χρέος, με το 25% του λαού κάτω από τα όρια της φτώχειας, την ανεργία στο 20% και τον κόσμο να φοβάται να βγει από το σπίτι...

  12. paskitis avatar
    paskitis 20/12/2010 19:11:52

    1.δεν υπαρχει κυστικη αστυνομια
    2.οι του βιντεο κανουν προβοκατσιες σπασιματα πετρεσ κλπ και φορανε κουκουλες
    δηλαδη ανετα μπορω να απομωνωσω στο βιντεο μονο τους ασφαλιτες την ωρα που βριζουν και εχουν ξυλα στα χερια και να κανω ενα 2 λεπτο αφιερωμα σε δελτιο των 8 στο μεγκα με τιτλο σε δραση οι κουκουλες παλι....και να προκειται για αστυνομικους
    αν αυτο το βιντεο προβαλονταν το 2008 το μεγκα θα εκανε ειδικο αφιερωμα
    επισης οι κανονες συλληψης ειναι συγκεκριμενοι.οταν ο κουκουλουφορος αστυνομικος του στριβει το αυτι αυτο ειναι βασανισμος αγαπητε
    επισης γιατι απειλει την γυναικα στο βιντεο?δεν το καταλαβα
    γιατι φορανε οι αστυνομικοι κουκουλες?παλι δεν καταλαβα

  13. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 20/12/2010 19:17:44

    «Ζούμε μια δημοκρατική χούντα»
    «Ζούμε μια δημοκρατική χούντα», έλεγε Σάββατο βράδυ ένας ανήλικος κάτοικος Κερατέας στα οδοφράγματα της λεωφόρου Λαυρίου, στον κόμβο Βιομηχανικού Πάρκου, όπου συνεχίζονται οι διαμαρτυρίες και οι οδομαχίες για να μην περάσει ο ΧΥΤΑ.

    Η αστυνομία το προηγούμενο βράδυ απομακρύνθηκε από τον κόμβο. Προτού όμως αποχωρήσει, συνέβησαν τα ακόλουθα: τα εκατοντάδες μπουκάλια νερού που είχαν αφήσει κατά την άτακτη φυγή τους οι κάτοικοι, τρύπησαν. Το CD player που έπαιζε χριστουγεννιάτικα και λαϊκά τραγούδια εξαφανίστηκε, ενώ το χριστουγεννιάτικο δέντρο που είχαν στολίσει στον δρόμο, όχι απλώς αποκαθηλώθηκε, αλλά πριονίστηκε (!) στα δύο.

    Κατά τ' άλλα, οι αστυνομικοί έκαναν χρήση πλαστικών σφαιρών από καουτσούκ, κατέβασαν τα παντελόνια ενός συλληφθέντος, χτύπησαν γι' άλλη μια φορά ηλικιωμένους ανθρώπους και φώναζαν «χούντα, ρε» στον κόσμο που έτρεχε να σωθεί. Οι κάτοικοι τόσο της Κερατέας όσο και όμορων δήμων επιμένουν: «Οχι ΧΥΤΑ στο Οβριόκαστρο. Οχι στο κράτος των εργολάβων. Οχι στο κράτος της παρανομίας».

    Η Κερατέα ζει υπό καθεστώς κατοχής. Εκατοντάδες αστυνομικοί έχουν αποκλείσει όλους τους δρόμους που οδηγούν στο Οβριόκαστρο. Οι δυνάμεις τους αριθμούν κάπου τους 2.000 αστυνομικούς. Παντού υπάρχουν αστυνομικά μπλόκα. Για να περάσεις: μίνι ανάκριση, φακοί στο πρόσωπο, επίδειξη ταυτότητας, επιβεβαίωση στοιχείων και ψάξιμο τόσο του Ι.Χ. όσο και των επιβατών. Οι κάτοικοι όμως επιμένουν. Ούτε για εορτασμό γενεθλίων δεν απομακρύνονται. Η τούρτα που έσβησε νεαρός διαδηλωτής μπροστά στα ΜΑΤ έγραφε: «Οσες πέτρες έριξες, διπλά να είναι τα χρόνια σου».


    Κυνηγητό

    Το βράδυ του Σαββάτου ξεκίνησαν οι διμοιρίες με τις κλούβες και την «αύρα» να κατηφορίζουν με προορισμό τον κόμβο όπου βρίσκονταν χιλιάδες κάτοικοι. Από μεγάφωνα τους φώναζαν: «Είναι εντολή εισαγγελέα να πάτε πίσω στο χωριό. Γυρίστε σπίτια σας». Μέχρι και τον κόμβο, ο κόσμος υποχωρούσε ειρηνικά, αλλά φώναζε πίσω στο μεγάφωνο... και τα φερέφωνά του: «Με περισσότερο πάθος απαιτεί ο Πάγκαλος και ο Μπόμπολας να δίνετε τα προστάγματα».

    Από το Σάββατο βρίσκεται στην περιοχή και ο Ερυθρός Σταυρός: το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών, συγκεκριμένα, που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Δήμου Κερατέας για την περίθαλψη τόσο των πολιτών όσο και των αστυνομικών και δημοσιογράφων.

    Κατά την επίθεση των αστυνομικών δυνάμεων, χιλιάδες άνθρωποι άρχισαν να τρέχουν προς τα πίσω πανικόβλητοι. Απλοί άνθρωποι, ηλικιωμένοι και μικρά παιδιά. Κάποιοι με τα κατοικίδιά τους. Ομως η αστυνομία δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Τουλάχιστον δύο διμοιρίες ΜΑΤ βρίσκονταν κρυμμένες στα χωράφια και επιτέθηκαν στους πολίτες από μπροστά. Ο κόσμος παγιδεύτηκε. Οι νεότεροι, τουλάχιστον, μπόρεσαν και πήδηξαν πάνω από τις προστατευτικές μεταλλικές μπάρες της λεωφόρου, κουτρουβάλησαν όπως όπως στην απότομη κατηφόρα και χάθηκαν στο σκοτάδι, μέσα στα χωράφια με τις ελιές. Από πάνω τους, βέβαια, βροχή τα δακρυγόνα και τα χημικά, που προκαλούν πανικό και αίσθημα εμετού. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία όμως δεν μπορούσαν ούτε να πηδήξουν ούτε να τρέξουν. Αλλά και να μπορούσαν, ήταν περικυκλωμένοι. Ασφυκτιούσαν και καλούσαν σε βοήθεια.

    Αλλοι πήγαιναν προς τα πίσω, άλλοι προς τα μπρος και όλη την ώρα συγκρούονταν μεταξύ τους.
    Οπως ο παίκτης του μπάσκετ χτυπά τα χέρια όλων όσοι κάθονται στον πάγκο μόλις βγαίνει αλλαγή, έτσι και οι αστυνομικοί έτρεχαν χτυπώντας με δύναμη τα κεφάλια μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων, που βρίσκονταν εκεί και προσπαθούσαν να γλιτώσουν. Το μοναδικό τους «έγκλημα»: ότι θέλουν να διατηρήσουν την αξιοπρέπειά τους, την ποιότητα της ζωής τους και το μέλλον των παιδιών τους. «Θάβετε σαν σκουπίδι το αίσθημα της αξιοπρέπειας και της δημοκρατίας αυτού του τόπου», είπε την Κυριακή το πρωί σε συγκεντρωμένο πλήθος ο μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, Νικόλαος.


    Δυο συλλήψεις


    Στην αστυνομική έφοδο του Σαββάτου συνελήφθησαν ένας 15χρονος και ένας 19χρονος, από Κερατέα και Καλύβια αντίστοιχα. Οι αστυνομικοί κατέβασαν το παντελόνι του 15χρονου, ενώ τα χέρια του ήταν δεμένα με χειροπέδες πισώπλατα. Ο δε 19χρονος είχε στην κατοχή του μόνο τσιγάρα και κινητό τηλέφωνο. Θα τον παρέπεμπαν για πλημμέλημα, αλλά φορούσε κασκόλ (Παρασκευή βράδυ είχε -2 βαθμούς), που θεωρήθηκε απόκρυψη στοιχείων προσώπου και έτσι θα παραπεμφθεί για κακούργημα. Για τις δύο συλλήψεις, ο απερχόμενος δήμαρχος Κερατέας, Σταύρος Ιατρού, είπε πως είναι «βαρύ το τίμημα για την πόλη μας. Το κράτος μάς δείχνει τα δόντια του. Πρέπει να συμπαρασταθούμε στα παιδιά μας». Από την πρώτη στιγμή στα οδοφράγματα βρίσκονται όλοι οι τοπικοί -απερχόμενοι και ανερχόμενοι- «καλλικρατικοί» άρχοντες καθώς και πολλοί ιερείς.

    Προβληματισμένος για τη βία αλλά και αποφασισμένος εμφανίζεται ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Λαυρεωτικής Κώστας Λεβαντής. Μαζί με τον δήμαρχο Σαρωνικού, Πέτρο Φιλίππου, και τη συμμετοχή βουλευτών της Περιφέρειας Αττικής, του νομάρχη Ανατολικής Αττικής Λεωνίδα Κουρή, και δεκάδων ακόμα εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης θα αναλάβουν πρωτοβουλίες αλλά και «το δύσκολο έργο της αναζήτησης διαλόγου με τους αρμόδιους υπουργούς».

    Οσο παράξενο και να ακούγεται, ανεπίσημη «μασκότ» των κινητοποιήσεων είναι ένας αστυνομικός των ΜΑΤ που λέγεται «Ευτύχης». Ο Ευτύχης ήταν εμπροσθοφυλακή σε κάποια διμοιρία που εφορμούσε. Κάποια στιγμή, η διμοιρία άλλαξε γνώμη και υποχώρησε. Ο Ευτύχης όμως δεν το κατάλαβε και έμεινε μόνος. «Ευτύχη», φώναζαν από μακριά οι συνάδελφοί του, «γύρνα πίσω». Ολη η Κερατέα τότε άκουσε πως υπάρχει ένας άντρας των ΜΑΤ που λέγεται Ευτύχης. Μέχρι και μπλουζάκι έγινε, που γράφει: «Ευτύχη, σε αγαπάμε». Αλλού βέβαια, «Ευτύχη, θα σε κάνουμε δυστύχη...».

    Το ρεπορτάζ από την "Ελευθεροτυπία"

  14. paskitis avatar
    paskitis 20/12/2010 19:29:10

    το θεμα αρχιζει και παιρνει διασταση ακριβως οπως πρεπει.παιζει και σε αλλα μπλογκ.
    ο παπουτσης να δωσει εξηγησεις
    μπραβο στο αντινιους

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/12/2010 21:59:46

    Η ιδια η ασφαλεια τραβηξε το βιντεο και το ανεβασε ωστε να σε κανει να φοβασαι τον διπλανο σου και να καθεσαι σπιτακι σου .Κλασσικη χουντικη συνταγη και αυτη.