#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2011 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός έχει το ρεκόρ παραμονής στην εξουσία;



Αν ρίξει κανείς μια ματιά στα βιογραφικά των επαγγελματιών της πολιτικής (γιατί πουθενά αλλού δεν έχουν διαπρέψει) θα διαπιστώσει ότι εκείνοι που κυβέρνησαν τον τόπο περισσότερο από κάθε άλλον είναι, κατά σειρά, ο Άκης Τσοχατζόπουλος, ο Κώστας Σημίτης, ο Γιώργος Παπανδρέου και ο Θεόδωρος Πάγκαλος.

Ο Άκης Τσοχατζόπουλος με 20 χρόνια θητείας (από το 1981 μέχρι το 2004)  σε κορυφαία υπουργεία, δεν έλειψε από καμία κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, πλην της τελευταίας του Γιώργου Παπανδρέου.

Ο Κώστας Σημίτης με 18 χρόνια, έρχεται δεύτερος. Συμμετείχε κι αυτός  σε όλες τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, είτε ως υπουργός, είτε ως πρωθυπουργός, εκτός από την τελευταία και  απουσίασε μόνο το διάστημα 87-89 της εποχής «Τσοβόλα δώστα όλα».

Τρίτος (αλλά έχει λίγο ακόμα μέλλον μπροστά του, εάν εξαντλήσει  την τετραετία) έρχεται ο Γιώργος Παπανδρέου με 17 χρόνια στην εξουσία και τέταρτος ο Θεόδωρος Πάγκαλος με 16 χρόνια (εξαιτίας  της αποβολής του από την κυβέρνηση του Κώστα Σημίτη στη δεύτερη τετραετία).

Όλοι αυτοί πληρώνονται από τους Έλληνες φορολογούμενους επί 30 χρόνια και βάλε. Κι έχουν κυβερνήσει, δηλαδή διαχειριστεί τις τύχες και την περιουσία του ελληνικού λαού (με το αζημίωτο), για σχεδόν 20 χρόνια,  με τα γνωστά αποτελέσματα που ζούμε όλοι σήμερα.

Αλήθεια ο Θ. Πάγκαλος πως θα ονόμαζε  τους  πολιτικούς που πληρώνονται εδώ και τριάντα χρόνια από το ελληνικό δημόσιο και συμπεριφέρονται σα να  είναι μόνιμοι (κάτι σαν τους  « κοπρίτες»  δηλαδή, αλλά με πιο πολλά λεφτά και εξουσία),  χωρίς να δίνουν λόγο σε κανέναν;

Αλέξανδρος Σγουρός



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 14:03:49

    Ήταν όλοι ....... σοσιαλιστές

    • irida avatar
      irida @ Orestios 27/01/2011 14:44:48

      με η παρακαλώ!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ irida 27/01/2011 15:43:00

        Σε πειράζει που είναι και σοσιαλιστές? Μην σου πω πιο σοσιαλιστές. ΌΠως λέμε πιο κλέφτες.

        • irida avatar
          irida @ Orestios 27/01/2011 17:17:06

          Αν αναφέρεσαι σε μένα καθόλου!! Τους έχω γραμμένους και τον εφαρμοσμένο σοσιαλισμό τους επίσης.

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 27/01/2011 14:55:36

      ....αχ αχ αχ...ξεχασατε το θειο βρεφος...αυτος ποσα χρονια ηταν στο ΥΠΕΧΩΔΕ??

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 27/01/2011 15:23:10

        ...7 χρονια στο υπεχωδε και μια απο τις μεγαλυτερες πατατες του ηταν το κτηματολογιο...

        πουσαι τιραμολα να διαβασεις το βιογραφικο του θειου βρεφους στο βικεπιδια..!!

        • xenios avatar
          xenios @ loretta 27/01/2011 15:55:21

          Μόνο κτηματολόγιο; Ξεχάσατε τις πλάκες από τα μνήματα, που έβαλε στην πλατεία Συντάγματος ή το έκτρωμα που δημιούργησε στην Ομόνοια;

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 14:06:21

    οτι θα ερθει η ωρα των ευχαριστιων θα λαβουμε υπ οψιν μας σιγουρα τον χρονο θητειας αλλα και τα αποκομιζομενα ωφελη.

  3. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 14:32:46

    Το ρεκόρ παραμονής στην εξουσία το έχει η Siemens

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 27/01/2011 14:34:08

    Ποιος λαός έχει το ρεκορ ψήφου στα ίδια και στα ίδια άτομα εδώ και 30 χρόνια;

  5. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 27/01/2011 14:41:58

    Αλήθεια, ο Κάρολος Παπούλιας, πόσα χρόνια έχει στην πολιτική; Μήπως θυμάται κανείς;

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 27/01/2011 14:52:15

    Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης διεκδικούσε το ρεκόρ, με παραμονή στην εξουσία άνω των 25 χρόνων... και με σαφέστερα πολύ μεγαλύτερη περιουσία, βεβαίως βεβαίως!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 14:54:37

    Τι ειχε πει ο Τζεκος?? Ντοπαρισμενος ειναι οποιος πιανεται...!
    Μετα οποιος πιανεται παει δικαστηριο και σε 5-10 χρονια κατι θα γινει...

    ΠΠ

  8. ApoTel avatar
    ApoTel 27/01/2011 14:59:01

    Τον Krokus γιατί τον ξεχάσατε; Τζάμπα τον έχετε στην φωτό; Αυτός κυβερνάει ακόμα και χωρίς διάλειμμα.

  9. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 27/01/2011 15:02:27

    Ο Άκης Τσοχατζόπουλος αποτελεί το λαμπρό παράδειγμα, αφού στη φορολογική του δήλωση δήλωνε σύμφωνα με τα δημοσιευματα του τύπου, επάγγελμα: ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.
    :)

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 15:07:39

    μα αυτος ο κυριος που βρισκεται παντα μαζι με τα στελεχη σε ολες τις φωτογραφιες ποιος ειναι?ειναι μελος του πασοκ?σε τι θεση βρισκεται στη λιστα μακροβιοτητας?

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/01/2011 15:29:29

    Ο 56χρονος Χάρης "δια τούτο λέγω" Καστανίδης είναι βουλευτής από τα 27 του!
    30 χρόνια εικονικής πραγματικότητας η ζωή του.

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 27/01/2011 15:35:57

      ...φαινεται απο το υφος των χιλιων καρδηναλιων που εχει οταν τον συναντω στην γειτονια μας.....αππαπαπαααα!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ loretta 27/01/2011 15:46:14

        Αφού τον ψηφίζουν με χέρια και με πόδια, διάφορα κοπούκια...

    • irida avatar
      irida @ Strange Attractor 27/01/2011 17:19:13

      Καλά κι ο Σαμαράς από τα 26 του είναι με κάποια διαλλείματα!! Δεν είναι ο μόνος!!

  12. NTINOS avatar
    NTINOS 27/01/2011 15:34:45

    Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΒΗΤΟΡΩΝ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ.
    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ.
    ΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ....
    ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ;;;;;

    • loretta avatar
      loretta @ NTINOS 27/01/2011 15:37:22

      ....δεν συμφωνων διοτι μπορει ο παπαδοπουλος ναταν χουντικος αλλα πεθανε φτωχος....!!

      για ολους τους παραπανω μπορουμε να πουμε το ιδιο???? δεν νομιζω....οποτε ...ουτε καν κελι....!!

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 15:36:40

    Ποιός έχει το ρεκόρ παραμονής στην εξουσία;
    Λοιπον... εχω παρατηρησεις/ερωτησεις ( στις οποιες γνωριζω τις απαντησεις ).
    Εχω ενα κομμα. Εχω "ταμειο". Βιβλια κρατω ?? Εσοδα-Εξοδα?
    Ταμειο εχω διοτι πρεπει να πληρωνω τους υπαλληλους μου. Σωστα?
    Το Ταμειο αυτο διατηρει λογαριασμο σε Τραπεζα !! οκ? εχω και μαυρο ταμειο κομματος..
    Ο Λογαριασμος Κομματος ταδε στης δεινα Τραπεζα.. σε ποιανου το ονομα ειναι ? Του Ταμια? του Προεδρου? του Οικ Δντη ? Στο ονομα του κομματος ?
    Ερχεται ενα ΕΣΟΔΟ.. Ασπρο - Μαυρο.. τι το κανει ο παραλαβων ? ειτε το βαζει στο μαυρο ταμειο.. ειτε το καταθετει στην Τραπεζα...
    Η Τραπεζα με τι δικαιολογητικα το καταθετει στο λογαριασμο του κομματος/φυσικου προσωπου- πληρεξουσιου του κομματος ?
    Ο Προεδρος του καθε κομματος ΕΙΝΑΙ ενημερος γαι τις κινησεις του λογαριασμου !!!.. ειτε ειναισ το ονομα του, ειτε στο ονομα του κομματος με υπογραφοντα τον ιδιο !!! και αλλους, ειτε σε πληρεξουσιο του κομματος.
    Διοτι εχει ευθυνη... λεμε τωρα... αν παει ο πληρεξουσιος και αγορασει στριπτιτζαδικο ποιος θα φερει την ευθυνη??
    Ο Λαμπρου, ο συγχ. ο Βαρθολομαιος ηταν ΤΑΜΙΕΣ των Κομματων... δηλαδη ποιο ειναι το job descrtiption τους?? Τι δυνατοτες τους δινει το καταστατικο του κομματος και τι εντολες και ποιανου εκτελουν??
    Η Μιζα τα Αγγλικα λεγεται starter... εκκινηση... μιζα.. κλπ...

    Απαντω στην ερωτηση του ποστ... Οποιος δεν δινει λογαρισμο σε κανεναν για το τι κανει τα εσοδα του κομματος του διοτι δεν προβλεπεται κατι τετοιο απο το Συνταγμα!!!! οκ? Να γιατι δεν ανοιξαν οι λογαριασμοι των κομματων...! δεν υπαρχουν !!

    Οταν ερθει καποιος και ζητησει αναθεωρηση Συνταγματος με κανονες λειτουργιας των κομματων.. ΑΥΤΟΣ θα ειναι ο Αληθεινος !!!
    Θα περιμενουμε πολυ ????............!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 15:52:33

      Καλή παρατήρηση

      όποτε αν ανοίξουν οι τραπεζικοί λογαριασμοί και των Βαρθολομαίου και Γείτονα ίσως βρούμε που και τι κινήθηκε…..

      Με τους λογαριασμούς των κόμματων δεν υπάρχει ελπίδα……

      Μια αρχή είναι και αυτή!

      Ποιος θα την κάνει?

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 27/01/2011 15:49:41

    Για βαλτε για ποσα χρονια εκανε κουμαντο ο Λαμπρακης!

    • BABIS avatar
      BABIS @ koinos_nous 27/01/2011 17:08:18

      ΕINAI AΧΥΡΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΕΝΝΗΜΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ!!!

  15. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 27/01/2011 16:22:55

    Γιατί στις περισσότερες φωτογραφίες υπουργών υπάρχει ο Κόκκαλης και πάντα σχεδόν γελάει;

    • FILODIMOS avatar
      FILODIMOS @ Λιζα Αλεξίου 27/01/2011 20:43:28

      Θα είχε κερδίσει ο Ολυμπιακός ... με τον γνωστό τρόπο...

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 16:25:12

    Ποιός έχει το ρεκόρ παραμονής στην εξουσία;
    Αυτος που στην Καθημερινη σημερα εχει ενθετο το οποιο εκθειαζει το ΔΝΤ και την Τουρκια μετα το ΔΝΤ !!!...οκ??? Το πιανουμε ολοι το υπονοουμενο?? Εκδοση Καθημερινη-Εκονομιστ. Το ΔΝΤ ηταν ευτυχια για την Τουρκια.. εμεις γιατι φωναζουμε?? εεεεεεεεεε???? Θα μας κανει Τουρκια ο Παπαγελας με καθε τροπο και μεσον... εκανε και την καταπτυστη εκομπη περι 1821.. μας μοστραρει και Τουρκια μετα ΔΝΤ σημερα..... πουλα πουλα πουλα... Παπαπουλημενε.
    Ειναι επικινδυνοι ολοι αυτοι, θα πρεπε να χουν ειδη συλληφθει ( Αγγελακας)

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 16:41:49

      Αφού η Τουρκία έδιωξε κακήν κακώς το ΔΝΤ ήρθε ο Παπαχελass να τα διαστρεβλώσει όλα?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 27/01/2011 16:49:00

        χαχαχαααα ειδες ο Παπαγελας??? εχει δουλειες.. χαχαχαα

        ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 18:57:12

          @ και φιλος του ΓΑΠ , χρονια τωρα.Και με κοινους φιλους χρονια τωρα.
          Ωρα Αμερικανικη Πρεσβεια, Σορος χρονια τωρα

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 27/01/2011 16:59:33

    O Γιωργάκης πόσα χρόνια είναι γιατί δεν μας το λέτε;

  18. μαρια avatar
    μαρια 27/01/2011 17:46:10

    Γι΄αυτό το κλειστό επάγγελμα του βουλευτή δεν θίγει κανείς τίποτε. Όλη η βουλή είναι γεμάτη γονείς - τέκνα, Θείους - ανίψια, Νονούς - βαφτιστήρια, Παππούδες - εγγόνια σαν μία ωραία μεγααααάλη οικογένεια . Καλημερίζονται και καληνυχτίζονται και πέφτει και κανένας διαξιφισμός για το "θεαθήναι", να δουν τα κουτορνίθια πως παλεύουμε δήθεν για τα δίκια τους... Όσο η ψήφος μας έχει ονοματεπώνυμο (Γιωργάκης, Κωστάκης κλπ.) είμαστε χαμένοι . Επιτέλους δεν είναι γονιδιακό το ζήτημα της πολιτικής ικανότητας (ακόμη κι αν δεχθώ ότι οι πρόγονοι όλων ήταν αθώες περιστερές και σωτήρες) .....

  19. FILODIMOS avatar
    FILODIMOS 27/01/2011 18:09:13

    Και ο Χίτλερ φτωχός πέθανε και ο Μουσολίνι επίσης.

    • loretta avatar
      loretta @ FILODIMOS 27/01/2011 18:14:54

      ....ναι αλλα δεν τους πληρωναν και για τα κελια τους....!!! τζαμπα κρεβατι και φαι....πολυ τους πεφτει.

  20. FILODIMOS avatar
    FILODIMOS 27/01/2011 18:18:26

    Τους πλήρωσε όλος ο κόσμος πολύ ακριβά με τη ζωή του πολλές φορές.

    • loretta avatar
      loretta @ FILODIMOS 27/01/2011 18:56:04

      ...καμια διαφωνια επαυτου....εξου και το τελος τους...ο ενας αυτοκτονησε και τον αλλον αν δεν κανω λαθος τον κρεμασαν αναποδα και τον εκτελεσαν...!!

  21. Sargos avatar
    Sargos 27/01/2011 19:03:39

    Το καλό είναι ότι για την καλή διακυβέρνηση του Ακη θα τον πληρώνουμε και άλλα 40 χρόνια άμα υπολογίσεις και τα χρόνια που θα παίρνει σύνταξη η νεαρά τώρα σύζυγός του