#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2011 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός Ράιχενμπαχ; Ο έφορος είναι ο ανώτατος άρχων της ζωής μας!



Το έχουμε ξαναπεί. Έχουν πολύ πλάκα στην κυβέρνηση. Μας ανακοινώνουν με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου τι θα ισχύσει με το χαράτσι στα ακίνητα κάνοντάς μας τη χάρη να μας αφήνουν να πληρώσουμε το φόρο του 2012 σε πέντε δόσεις. Αντί για τις δύο που πληρώνουμε φέτος και μάλιστα σε διάστημα 40 ημερών, από το χρόνου θα έχουμε την... ευχέρεια να το βάλουμε σε δόσεις.

Από την άλλη, η πλήρης αποτυχία του εγχειρήματος για πληρωμή αλλιώς διακοπή ρεύματος αναγκάζει την κυβέρνηση να πάρει άλλα μέτρα. Για παράδειγμα, μπορεί μεν να μην κόβεται το ρεύμα, αλλά θα ειδοποιείται η εφορία και θα γίνεται παρακράτηση μισθών και συντάξεων ή θα γίνεται συμψηφισμός με οφειλές του κράτους στους φορολογούμενους,.

Οι Έλληνες έδειξαν ότι έχουν φιλότιμο και έσπευσαν να πληρώσουν το πρώτο χαράτσι στα ακίνητα. Μάλιστα τα έσοδα εκτιμώνται πάνω από τα 600 εκατ. ευρώ που είχαν προϋπολογιστεί.

Κάτι η απειλή για διακοπή ρεύματος, κάτι η ανάγκη όλων να βάλουν πλάτη για την πατρίδα τους οδήγησε στα γκισέ της ΔΕΗ.

Όμως, δεν είναι καθόλου σίγουρο τι θα γίνει με το χαράτσι του 2012.Οι περικοπές στους μισθούς και τις συντάξεις που έρχονται, οι περισσότεροι φόροι και η γενικότερη φτώχεια στα νοικοκυριά θα έχει ως αποτέλεσμα την αδυναμία χιλιάδων ιδιοκτητών να πληρώσουν το χαράτσι, έστω και σε πέντε δόσεις. Ακόμη και επιχειρήσεις που κατέβαλαν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ δηλώνουν αδυναμία να πληρώσουν την επόμενη χρονιά.

Μάλιστα, η κυβέρνηση σκέφτεται να το μονιμοποιήσει το χαράτσι, αφού πρώτα αυξήσει τις αντικειμενικές αξίες. Αβάσταχτη δηλαδή η κατοχή ακινήτου για χάρη μιας άδηλης ελπίδας ότι κάποτε θα βγούμε από την κρίση.

Από την άλλη, το φιάσκο με τις τριμελείς επιτροπές ανάγκασε την κυβέρνηση να το πάρει πίσω. Πλέον ο απόλυτος άρχων που θα αποφασίζει ποιος ανήκει σε ευπαθή ομάδα ώστε να γλιτώνει το χαράτσι είναι ο έφορος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΓΦ avatar
    ΔΓΦ 20/12/2011 13:36:15

    Ποια πλάτη για την πατρίδα ;;; Ζει κανείς χωρίς ρεύμα ; Που θα φορτίζει ο άνεργος το iphone ;

  2. Εγώ avatar
    Εγώ 20/12/2011 13:39:42

    "Οι Έλληνες έδειξαν ότι έχουν φιλότιμο και έσπευσαν να πληρώσουν το πρώτο χαράτσι στα ακίνητα".

    Οι Έλληνες δεν πληρώσαμε το χαράτσι λόγω φιλότιμου, αλλά από τον φόβο απέναντι σε ένα κράτος τυραννικό, καταπιεστικό, εχθρικό, παράλογο, άδικο και εκδικητικό.

    Ο Έλληνας πολίτης δεν ξέρει ποια είναι τα δικαιώματά του, και το ελληνικό κράτος καταπατά συστηματικά όλα τα δικαιώματα που τυχόν έχουν οι Έλληνες.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Εγώ 20/12/2011 14:50:53

      Να μιλάς για τον εαυτό σου.

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 20/12/2011 13:42:07

    Επαναφορά των κοτζαμπάσηδων!
    Έτσι σιγά, σιγά (και όχι δειλά,δειλά) ξετυλίγετε η απαράδεκτη πραγματικότητα.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/12/2011 14:06:58

    Δεν πιστεύω λέξη από όσα ανακοινώνουν.
    Είναι πάρα πολλοί αυτοί που δεν πλήρωσαν.
    Μας ταράζουν στο ψέμα για το κάθε τί.

  5. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 20/12/2011 14:56:04

    Κοψε το χαρατσι Αντωνη...παρτα απο αλλου ..ελεος με τους συνεχεις και αδικους αλλα και αντισυνταγματικους φορους

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/12/2011 16:45:48

    Εγώ ένα καταλαβαίνω από αυτή την είδηση. Δεν κατάφεραν να εκφοβίσουν πολύ κόσμο και να πληρώσει το χαράτσι και άρχισαν τις μαλαγανιές (περισσότερες δόσεις, μη διακοπή του ρεύματος σε ευπαθείς ομάδες, κ.ά.) για να πουν μετά ότι είναι δίκαιο το μέτρο. Βρε ουστ!!!

  7. JOHN avatar
    JOHN 20/12/2011 18:16:15

    Μονο οσοι με φερεγγυοτητα υποστηριξουν ΑΝΑΤΡΟΠΗ αξιζουν τη ψηφο μας στις επομενες εκλογες!Με ημιμετρα και δηληματα του τυπου¨βρηκαμε καμενη γη¨η η τροικα και οι ¨εταιροι μας¨απαιτουν δεν προκειται να δουμε ασπρη μερα.Καθε μερα μας σβηνουν και απο λιγο,ποιος εχει επι τελους το σθενος και το τσαγανο να τους σταματησει εδω και τωρα,μια χοφτα αχυρανθρωπων ειναι η κεφαλη της βρωμικης κλικας που μας καταδυναστευει, εκβιαζει,και κυριως φοβεριζει με ψευτοδηληματα ωστε η καταστροφη να φαινεται σωτηριος δρομος.Τωρα πρεπει ν ανατραπουν γιατι αυριο θα ειναι αργα!