#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2008 12:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιόν συμφέρει η πρόταση μομφής;



_____________________________________________________ 

Πρόταση δυσπιστίας κατά της κυβέρνησης και του Πρωθυπουργού με βάση το άρθρο 142 του Κανονισμού της Βουλής υπέβαλε πριν από λίγο ο Γιώργος Παπανδρέου. «Στη διεθνή σκηνή η κυβέρνηση μάς πάει από το ένα αδιέξοδο στο άλλο… χάνουμε κυριαρχικά μας δικαιώματα με την πολιτική σας», είπε και πρόσθεσε: «Η κυβέρνηση κάτω από τον ψεύτικο τίτλο της μεταρρύθμισης ξεπουλάει και τον τελευταίο πλούτο της χώρας… έχει προδώσει την εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού… Η χώρα δεν μπορεί να πληγώνεται άλλο».Η συζήτηση επί της πρότασης του ΠΑΣΟΚ θα αρχίσει στις 14:30 και θα ολοκληρωθεί τα μεσάνυχτα της Παρασκευής, οπότε θα γίνει και η ψηφοφορία.

Επί της ουσίας όμως η πρόταση μομφής δίνει μια ανάσα στην κυβέρνηση Καραμανλή. Γιατί θα πάρει τελικά ψήφο εμπιστοσύνης που θα είναι για όλα. Και για το Ασφαλιστικό και για το Σκοπιανό, που ζεματάει αυτήν την στιγμή. Και φυσικά δεν θα κάνει και ανασχηματισμό και θα προχωρήσει άνετα και στα υπόλοιπα μεγάλα ντηλς.

Ο δικομματισμός αντεπιτίθεται 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 26/03/2008 12:56:10

    Για να δούμε.. Έχει ακόμα δρόμο η δουλειά. Ελπίζουμε να μη γίνει έτσι.

  2. XXXX avatar
    XXXX 26/03/2008 13:34:58

    H σπουδή με την οποία επικρίνεις οποιαδήποτε κίνηση του Παπανδρέου τείνει να σε σπρώξει στην κατηγορία των ''στρατευμένων''συναδέλφων σου.Θα ταν κρίμα...

  3. Lmpg avatar
    Lmpg 26/03/2008 13:35:09

    Αν υπάρχουν βουλευτές της συμπολίτευσης με ολίγη "τσίπα" (όπως έλεγε η γιαγιά μου) τότε ναι, είναι πολύ καλή πρόταση αυτή της δυσπιστίας που κατέθεσε το ΠαΣοΚ.

    Αλλά επειδή χάθηκε το είδος προ πολλού, το αποτέλεσμα θα παραμείνει το ίδιο και μάλλον χειρότερο.

    Όμως, είτε με πρόταση είτε χωρίς αυτήν η κατρακύλα δεν σταματάει εδώ, ούτε το ξεπούλημα των τελευταίων τιμαλφών αυτού του κράτους.

    Θλίψη και οργή και αγανάκτηση. Γιατί ακόμα και όταν υπάρχουν αντιδράσεις από την αντιπολίτευση, τα ΜΜΕ τις ξεφτιλίζουν γιατί κερδίζουν από τις αντιλαϊκές ρυθμίσεις του Κ. Καραμανλή - Θάτσερ.

    Με τιμή

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2008 13:39:47

    Μετά τις καραμελλίτσες στα παιδάκια, ο θείος Γιώργος κάνει δωράκια και στον μπαμπά.

  5. mesapola avatar
    mesapola 26/03/2008 13:42:02

    Είναι εμφανές ότι ο Παπανδρέου κινείται υπό το άγχος και την ''απειλή'' του Αλαβάνου. Φαίνεται ότι δημιουργείται ένας ανταγωνισμός μεταξύ τους για το ποιος θα κάνει πρώτος την επόμενη κίνηση εντυπωσιασμού, με τον Αλαβάνο να έχει το προβάδισμα.
    Ο Παπανδρέου πρέπει να καταλάβει ότι ηγείται ενός κόμματος εξουσίας κι όχι διαμαρτυρίας. Επομένως οι κινήσεις του πρέπει να είναι σοβαρές, μελετημένες και ενταγμένες σε ένα στρατηγικό σχέδιο. Αυτό το σχέδιο δεν φαίνεται να υπάρχει και πολύ σωστά το επισημαίνεις, ότι στο τέλος περισσότερο ωφελημένη θα βγει η κυβέρνηση από αυτή την κίνηση.

  6. Χρήστος avatar
    Χρήστος 26/03/2008 13:44:03

    Από όποια πλευρά και να το δει κανείς μόνο τον Καραμανλή, ειδικά σε μια περίοδο που είχαν ανοίξει, με τη συλλογή υπογραφών για το δημοψήφισμα και τη στοίχιση των ομοσπονδιών πίσω από την πρόταση Αλαβάνου, οι διεργασίες στην ίδια την κοινωνία.
    Ο τρόμος του Γιωργάκη από την κίνηση της κοινωνίας και το διαπιστωμένο με όλους τους όρους γεγονός πως τον έχει ξεπεράσει ανεπιστρεπτί τον έστειλε κατευθείαν στην αγκαλιά του Κωστάκη, που σαν μεγάλος αδελφός θα τον προστατεύσει και θα του προσφέρει στοργή και προδέρμ.
    Έτσι θα βρει γήπεδο να παίξει με τις συνταγματικές μπουρδολογίες του και ο Βενιζέλος με αποκούμπι τον φοβερό και τρομερό Λομβέρδο που θα πεθάνει τρίτος.
    Καημένοι οικονομισάριοι της μεταπολίτευσης δεν έχετε ακόμη καταλάβει τι σας περιμένει...

  7. Κώστας Γιωτόπουλος avatar
    Κώστας Γιωτόπουλος 26/03/2008 13:47:29

    Είναι ντροπή να τοποθετείστε με αυτό το τρόπο στην πρόταση μομφής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. αποτελεί ίσως την πιο ουσιαστική αντιπολιτευτική κίνηση και δίνει χρόνο στον λαό να οργανωθεί για να αντιμετωπίσει τη λαίλαπα της δεξιάς του Καραμανλή. Η τεχνητή ένταση που θέλετε κάποιοι να δημιουργήσετε δε θα καταφέρει τίποτα. Ο λαός καταλαβαίνει τον ύπουλο ρόλο των δημοσιογράφων και σας κατακεραυνώνει.

  8. Nick avatar
    Nick 26/03/2008 13:53:51

    Και ο λαός έχει καταλάβει πόσο άλλαξε ο Παπανδρέου το ΠΑΣΟΚ.

    Ή μάλλον κατάλαβε πόσο τον άλλαξαν οι συνδικαλιστές (σαν καλοί διπλωμάτες που είναι) και πόσο αφουγκράζεται τη κοινωνία.

    Και όπως είπε ο mesapola, "κινείται υπό το άγχος του και την "απειλή" του Αλαβάνου".

  9. bill avatar
    bill 26/03/2008 13:55:34

    Κατά τη ψηφοφορία της πρότασης μομφής που κατέθεσε το ΠΑΣΟΚ ,τρείς βουλευτές της ΝΔ θα ψηφίσουν
    υπέρ της πρότασης.
    Ο λόγος?Πτώση της κυβέρνησης και εκλογές.
    Οι Αμερικανοί θέλουν την είσοδο στο ΝΑΤΟ των Σκοπίων καθώς και της Αλβανίας. Βλέποντας να
    ναυαγούν τα σχέδια τους(ποιός τρελός θα δεχόταν ποτέ την ονομασία "Δημοκρατία της Μακεδονίας-Σκόπια)
    βάζουν μπροστά τα σχέδια που τόσο καλά γνωρίζουν,ανατροπές κυβερνήσεων.
    Ποιοί θα είναι οι λεβέντες της ΝΔ?Σκεφθείτε λίγο και θα μαντέψετε πάνω από τρείς,ένας θα είναι σίγουρα αυτός που είπε χρόνια πολλά για την εθνική επέτειο των ΗΠΑ.
    Καλό βόλι.

  10. mesapola avatar
    mesapola 26/03/2008 13:56:35

    Φίλε Κώστα, η κάθε πολιτική απόφαση κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Ο καθένας κάνει την εκτίμησή του γι' αυτή την κίνηση Παπανδρέου. Αυτό που λέει ο factor είναι περισσότερο διαπίστωση παρά εκτίμηση.Και έχει δίκιο... Κάπως έτσι θα γίνουν τα πράγματα. Η κυβέρνηση θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης. Και μετά τι..
    Και κάτι ακόμα.. Πρόταση μομφής δεν μπορεί να ξαναγίνει αν δεν περάσει ένα χρονικό διάστημα. Γίνεται τώρα για το ασφαλιστικό.. Αν γινόταν μετά από εβδομάδα για το Σκοπιανό τι αποτελέσματα θα είχε;

  11. rs avatar
    rs 26/03/2008 13:58:51

    Και διερωτώμαι εγώ ο αφελής.
    Άντε και ήρθαν τα πάνω κάτω και καταψηφίζεται η κυβέρνηση. Μετά όλα αυτά που γίνονται στο ΠΑΣΟΚ από τις εκλογές και εδώ, ξεχνιούνται και αναγεννάται από τις στάχτες του;Ο Πάγκαλος θα είανι "καλύτερος Πάγκαλος" ή ο Κουλούρης και οι απίθανοι συνδικαλιστές θα μετανοήσουν;
    Και όλοι θα πούμε "άντε ρε παιδιά να τους ξαναψηφίσουμε, γιατί έριξαν την κυβέρνηση με την πρόταση μομφής". Μάλλον είναι νυχτωμένοι πολύ μακριά.
    Οι μόνοι που τρίβουν τα χέρια τους είναι οι τρομεροί δημοσιογράφοι/αναλυτές(Πρετεντέρης, Χατζινικολάου, Στάη, Τράγκας και Σία)οι οποίοι με βαθυστόχαστες αναλύσεις θα μας εξηγήσουν πως η συγκεκριμένη πρόταση καλύπτει ένα χώρο απο την... σκέψη του Μάο μέχρι την ...Αποστασία.
    Ά ξέχασα να συμπεριλάβω μέσα στους επιχαίροντας και τον Λάκη.

  12. some guy avatar
    some guy 26/03/2008 13:59:40

    Ποιοί θα είναι οι λεβέντες της ΝΔ?Σκεφθείτε λίγο και θα μαντέψετε πάνω από τρείς,ένας θα είναι σίγουρα αυτός που είπε χρόνια πολλά για την εθνική επέτειο των ΗΠΑ.

    μόνο που ο βουλευτής που λες δεν εξελέγη το 2007. Cheers, που λένε και οι Αμερικανοί

  13. factorx avatar
    factorx 26/03/2008 14:06:22

    Ο πανεξυπνος Λιάπης δηλωσε στη Βουλή: «Ευχαριστώ το ΠΑΣΟΚ για την κατάθεση της πρότασης υσπιστίας, γιατί δίνει μοναδική ευκαιρία στην κυβέρνηση να προβάλει το τεράστιο έργο της και να αναδείξει τις μεγάλες μεταρρυθμιστικές αλλαγές».

  14. bill avatar
    bill 26/03/2008 14:10:14

    πανέξυπνος Λιάπης?Από πότε το blog έγινε σατιρικό?

  15. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 26/03/2008 14:11:58

    Ακριβώς. Μπορεί να μην το σκέφτηκε, αλλά ο πρόεδρος του Πασόκ δίνει το καλύτερο συγχωροχάρτι στον Καραμανλή. Και αν το σκέφτηκε, ακόμα χειρότερα...

  16. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 26/03/2008 14:15:40

    Άρε factorx σε υποχρέωσαν τα τσιτάρης τους ταξικούς σου αντίπαλους

  17. πυθία avatar
    πυθία 26/03/2008 14:16:25

    Συνασπιστές ξεκαβαλήστε...πήγατε να κυκλώσετε τη Βουλή και σας λυπήθηκε η ψυχή μου ...ούτε πενήντα νοματαίοι.

  18. fantomas avatar
    fantomas 26/03/2008 14:24:57

    ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΜΠΡΩΣΤΑ ΣΤΑ ΑΔΙΕΞΩΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ.
    ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΤΕΡΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΣΤΟ ΝΑ ΕΝΔΩΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ !!!
    ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΓΑΡ !!

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/03/2008 14:26:59

    Ανεξάρτητα τι είπε ο "έξυπνος" ή όχι Λιάπης, αμφιβάλλει κανένας ότι έτσι παίρνει ανάσα η κυβέρνηση για να προσωρήση στο άθλιο και καταστροφικό έργο της; Εκτός αν υπάρχουν "αιθεροβάμονες" που πιστεύουν ότι θα πέσει η κυβέρνηση και θα πάμε σε εκλογές που θα κερδηθούν από το ΠΑΣΟΚ. Τι να πει κανείς; (1)"Μωραίνει κύριος ον απωλέσει βούλεται; ή (2) υπάρχουν τίποτε δημοσκοπήσεις που δείχνουν ραγδαία πτώση της ΝΔ; ή (3) υπάρχουν σίγουροι βουλευτές που θα ρίξουν τη κυβέρνηση τους; Αλλά και έτσι να είναι ίδε (2). Αν δεν ισχύει τίποτε απόόλα αυτά, και με δεδομένο ότι η επόμενη πρόταση μομφής θα μπορεί να τεθεί μετά ένα εξάμηνο, (στο οποίο πολλά μπορεί να συμβούν), τότε μόνο σαν κίνηση απελπισίας και αντεπερισπασμού στο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να ερμηνευθεί. Προσωπικά πιστεύω ότι δυστυχώς, έχουμε ένα ακόμη λάθος του ΠΑΣΟΚ. Κρίμα.

  20. SAGITAIRE avatar
    SAGITAIRE 26/03/2008 14:29:15

    Τελικά δεν τρώγεστε ! (Factorx και άλλοι αντι ΠΑΣΟΚ κονδυλοφόροι...).
    Από τη μια δεν κάνει αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ, από την άλλη το ...παρακάνει !...
    Τρεις μέρες που η Κυβέρνηση θα σφυροκοπείται στη Βουλή για ολες τις μαλακίες της κι όλα τα σκάνδαλά της, θα την ωφελήσουν ?... Το ότι θα πάρει τη ψήφο των βουλευτών του, θα σημαίνει πως έχει την αποδοχή του λαού ?...

  21. mavros avatar
    mavros 26/03/2008 14:30:43

    Bonjour,
    Nai sthn Pr. Momfhs, nai sto Dhmopshfhsma, Nai sto veto, nai stis apergies, nai se ola kai ean mporoume na vroume kai tipota allo(!), kala tha htan. !
    oti vohtha thn aposathrosh tou neoellhnikou systhmatos(me thn evreia ennoia) kalo einai!
    Bon courage!

  22. πυθία avatar
    πυθία 26/03/2008 14:33:53

    Pε λεβέντες όλα τα λάθη το ΠΑΣΟΚ τα κάνει?
    Να μας καθήσουν τότε στο σβέρκο καμιά εικοσαριά χρόνια οι νεο-κοτζαμπάσηδες της δεξιάς με τη μακακία που δέρνει τις πάλαι ποτέ "δημοκρατικές δυνάμεις"

  23. νικος avatar
    νικος 26/03/2008 14:36:43

    Sagitaire –λες να ξεκολλήσω από το PC μου και να καρφώσω τα γκαβά μου στη TV για να τα δω αυτά που λες ..Ειλικρινά τα πιστεύεις ?

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2008 14:40:39

    "Και όπως είναι φυσικόν η μεσαία τάξη
    θέλει κι εκείνη λιγάκι να διατάξει,
    να γίνει άρχουσα δηλαδή,
    στη κλειδαρότρυπα σκυμμένη
    και το χέρι στη τσέπη
    χρόνια τώρα περιμένει και βλέπει,
    όμως, την εμποδίζει ένα κλειδί "
    Δήμος Μούτσης "Ενέχυρο"

    Ο Γιωργάκης, ο φουκαράς, με εκλογές δεν γίνεται πρωθυπουργός.
    Αν διαγωνίζονταν σε push ups μπορεί, είναι γυμνασμένος.
    Και δεν είναι αγνώμων. Η κυβέρνηση τούκανε αβάντα από 17/09 - 11/11/2007.

    Factor το σενάριο Καραμανλής Πρόεδρος Δημοκρατίας Γιώργος Πρωθυπουργός Συγκυβέρνησης θεωρείται απίθανο ;
    Ανεξάρτητα του αν το θέλουν οι επιχειρηματίες.

  25. πυθία avatar
    πυθία 26/03/2008 14:41:07

    έλα Νικολάκη πάρε φόρα και κάρφωσε τη κεφάλα σου στη ΤV όταν συνέλθεις αδελφέ πάλι ο μπουχέσας θα είναι πρωθυπουργός.Περαστικά.

  26. derbederis avatar
    derbederis 26/03/2008 14:41:51

    Ρε Factorx έκανες λάθος στα γράμματα. Τα έχεις κόκκινα, μπλε είναι το σωστό. Χαχαχχα, αυτά είναι!!!

  27. ant avatar
    ant 26/03/2008 14:42:22

    Τόσο η πρόταση δημοψηφίσματος όσο και η πρόταση μομφής αποδεικνύουν με τον καλύτερο τρόπο πόσο πάσχει αυτή η χώρα από έλληψη σοβαρής πολιτικής. Το ζητούμενο δεν είναι η διαφωνία, είναι οι ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

    Κύριε Αλαβάνο τί λέτε για το ασφαλιστικό; Τρία ταμία αν θυμάμαι καλά:

    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=883448&lngDtrID=244

    Πράγμα που δεν θα δεχόταν κανείς από τους τυφλούς οπαδούς σας...

    Κύριε Παπανδρέου, τί κάνατε τόσα χρόνια που ήσαστε Υπουργός Εξωτερικών της χώρας; Γιατί δεν λύσατε τόσα χρόνια το "Σκοπιανό"; Οι προτάσεις σας για τώρα ποιες είναι;

    Δεν υποστηρίζω αυτή την αποτυχημένη κυβέρνηση, αλλά δεν μπορώ να ακούω άλλο καφενειακούς λαϊκισμούς.

  28. factorx avatar
    factorx 26/03/2008 14:50:49

    1 (ENA) σχόλιο για την ονομασία των Σκοπίων και 31 μέχρι τώρα για την πρόταση μομφής. ΔΕΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΤΟΛΙΣΤΗΚΑΜΕ;

  29. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 26/03/2008 14:52:31

    Το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να τριπλάρει την κίνηση εντυπωσιασμού του ΣΥΡΙΖΑ για δημοψήφισμα. Επειδή δημοψηφίσματα για αντι-λαϊκά μέτρα δε γίνονται (εάν γινόταν θα ήταν ισοδύναμο με το δημοψήφισμα για το αν συμφωνούμε να μειωθούν οι μισθοί!), δεν πρόκειται να γίνει. Η συλλογή υπογραφών είναι λαϊκισμός που γλυτώνει τον ΣΥΡΙΖΑ από τον κόπο να καταθέσει αντιπρόταση στα αντιλαϊκά μέτρα της κυβέρνησης. Το ασφαλιστικό είναι πραγματικό πρόβλημα. Επειδή όμως ο ΣΥΡΙΖΑ είδε αναταπόκριση στην κοινή γνώμη, το ΠΑΣΟΚ λέει, ορίστε, κάνω κι εγώ κάτι. Συνεισφέρω στον αγώνα με την καθυστέρηση. Εάν υπήρχαν δεδηλωμένες αντιδράσεις και από τη ΝΔ στο ασφαλιστικό, τότε η μομφή θα είχε πολιτικό νόημα και αντίκρυσμα. Επειδή όμως δεν υπάρχουν, είναι κι αυτή κίνηση εντυπωσιασμού. Βοηθάει το ΠΑΣΟΚ στην κατρακύλα του όμως και από αυτή την άποψη δεν κάνει άσχημα.

    Εάν όμως η πρόταση μομφής ερχόταν μετά από τυχόν συμφωνία σε σύνθετη ονομασία με τα Σκόπια, κάτι για το οποίο υπάρχει δεδηλωμένη διαφωνία τουλάχιστον ενός (Σαμαρά) και πιθανή διαφωνία δεκάδων ακόμα (βουλευτών της Μακεδονίας), τότε θα είχε πολύ μεγαλύτερο αντίκρυσμα η κίνηση.

    Βέβαια, αν ξέρω καλά, μετά από μία πρόταση μομφής πρέπει να παρέλθει εξάμηνο πριν την επόμενη. Άρα, αν πάρει τώρα ψήφο εμπιστοσύνης, ό,τι και να γίνει από κει και μετά για έξι μήνες θα υπάρχει ασφάλεια στην κυβέρνηση. (εκτός αν πάει μόνος του για εκλογές ο Καραμανλής)

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/03/2008 15:02:31

    1. Το σχολιάσεις άλλη μια φορά τη στάση των Αμερικανών είναι ατελέσφορο. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους. Εμείς ;

    2. Δυστυχώς, δυστυχέστατα, η πορεία των εθνικών θεμάτων είναι συνάρτηση του εσωτερικού πολιτικαντισμού. Μομφών και μαϊμούδων.

    3. Μόνο το Μακεδονικό ; Η Κύπρος και το Αιγαίο που βρίσκονται στην εσωτερική agenda ;

  31. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 26/03/2008 15:06:14

    Προχθες
    Η πρόταση δημοψιφασματος "εκλεψε την παρασταση"
    Σημερα
    Η προταση μομφής βοηθαει τον Καραμανλή

    το ΗΘΟΣ των επιδοξων ηγετων του προοδευτικού χώρου...

    Και του Αλαβανου; καλως τα παιδια...

    Εμβαθυνοντας στη σκεψη του Μαο που θα ελεγε κι ο Τσιπρας!!!!

  32. fantomas avatar
    fantomas 26/03/2008 15:06:36

    ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ. Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΥΣΠΗΣΤΙΑΣ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΟΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΩΡΕΤΙΚΑ.

  33. george avatar
    george 26/03/2008 15:11:53

    Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΒΑΡΕΘΗΚΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ...ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ...ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ..ΑΛΛΑ ΤΙ? ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ?
    ΘΑ ΑΝΑΤΡΑΠΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΡΑ ΤΟΥ?Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΝΔ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ?
    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ...Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ...ΑΤΑΚΕΣ,ΓΡΑΒΑΤΕΣ,ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑΤΑ,ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΚΛΠ...ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙ...ΜΟΙΥΤΖΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ...ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΚΕ ...ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ...ΣΙΓΑ ΜΗ ΦΥΓΕΙ...ΟΠΟΥ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΚΑΙ Η ΚΡΥΦΟΠΑΣΟΚΑ ΠΡΩΤΗ!!!

  34. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2008 15:13:24

    Η πρόταση μομφής έγινε μόλις έγινε γνωστή και η ονομασία που προτείνει ο Νίμιτς. Η κυβέρνηση θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης την Παρασκευή. Η όποια στάση της κυβέρνησης θα γίνει γνωστή την άλλη εβδομάδα, πριν ή κατά τη Συνοδό Κορυφής. Για να κατατεθεί νέα πρόταση μομφής για την ονομασία πχ πρέπει να περάσουν έξι μήνες. Και έχετε ακόμα αμφιβολίες για το παιχνίδι που παίζει ο ΓΑΠ; ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕ ΑΝ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ;

  35. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2008 15:16:38

    Είχε ήδη προαναγγελθεί από προχθές αυριανή συνεδρίαση της ΚΟ της ΝΔ, που έχει να συνεδριάσει τρεις μήνες. Κατά τα άλλα δεν ήξερε τίποτα το Μαξίμου για την πρόταση μομφής

  36. otitouskateveigrafoun avatar
    otitouskateveigrafoun 26/03/2008 15:19:45

    >Ποιοί θα είναι οι λεβέντες της ΝΔ?Σκεφθείτε λίγο και θα μαντέψετε πάνω από τρείς,ένας θα είναι σίγουρα αυτός που είπε χρόνια πολλά για την εθνική επέτειο των ΗΠΑ.
    Καλό βόλι.

    bre asxete, aytos einai ektos voulis

  37. νικος avatar
    νικος 26/03/2008 15:28:52

    factorx -esi egrapses tin omilia tou Pangalou ? ke mas doulebis ?
    Meta ta Imia ta Pasokia Moukou ,
    Alla tora fenete oti
    "to ema nero den ginete" epibebaionete.
    Prokite gia ethnikososialisti!!!

  38. Νικ δε Γκρηκ avatar
    Νικ δε Γκρηκ 26/03/2008 15:33:36

    Πίσω από τον ΣΥΡΙΖΑ σέρνεται το ΠΑΣΟΚ

  39. Factorx avatar
    Factorx 26/03/2008 15:50:14

    "factorx -esi egrapses tin omilia tou Pangalou ? ke mas doulebis?"
    ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ

  40. ανωνυμος avatar
    ανωνυμος 26/03/2008 15:57:46

    O Καραμανλης θα παει στο φιναλε των σηζητησεων με συγκεκριμενη δεσμευση απεναντι στην Βουλη που θα τον δωσει την ψηφο εμπιστοσυνης μετα την προταση μομφης του ΓΑΠ.Αν δεν υπαρξει δεσμευση για το ονομα ισως να μην παρει την ψηφο εμπιστοσυνης …και ετσι παμε σε εκλογες.
    Η προταση του ΓΑΠ λειτουργει σε εθνικο επιπεδο θετικα

  41. νικος avatar
    νικος 26/03/2008 16:10:46

    afou o Alogoskoufis perni -ara mpori, ti se niazi.
    Avta den mas edidakse o Sidereinios tosa hronia ..XEHASES

  42. Swell avatar
    Swell 26/03/2008 16:12:47

    "Κέντησε" πάλι ο Γιωργάκης. MA ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ;

  43. Nick avatar
    Nick 26/03/2008 16:14:09

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ
    ---------

    Βασικά όλος ο κόσμος είναι, αν δεν το έχετε καταλάβει.

  44. nas avatar
    nas 26/03/2008 16:22:26

    Το σχόλιο του Factorx θα μπορούσε να είναι ως εξής: "Επί της ουσίας όμως η πρόταση μομφής δίνει μια ανάσα (ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙ)στην κυβέρνηση Καραμανλή. Γιατί θα πάρει τελικά ψήφο εμπιστοσύνης (ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΛΑΙΚΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ) που θα είναι για όλα. Και για το Ασφαλιστικό και για το Σκοπιανό, που ζεματάει αυτήν την στιγμή. Και φυσικά δεν θα κάνει και ανασχηματισμό (ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΝΕΟ ΚΥΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ) και θα προχωρήσει άνετα και στα υπόλοιπα μεγάλα ντηλς (ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΥΜΝΩΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ). Είπαμε θα μπορούσε... Δυστυχώς όμως για μία ακόμα φορά μία ενέργεια του Γιώργου που σε άλλες εποχές θα την έβλεπαν όλοι με θετικό μάτι, σήμερα την υπονομέυουν και την απαξιώνουν ΟΛΑ τα (λεγόμενα) προοδευτικά μέσα ενημέρωσης. Γιατί; Ε, χωριό που φαίνεται...

  45. jkr avatar
    jkr 26/03/2008 17:24:50

    [Ο ίδιος ο Αλαβάνος ομολόγησε στη Βουλή την Πέμπτη ότι η κίνηση για δημοψήφισμα έχει συμβολική σημασία, αλλά είδε ότι το σπρώχνουν τα ΜΜΕ και τσιμπάει ο Γιώργος -και όχι όλο το ΠΑΣΟΚ- και συνεχίζει .. ψιλά γράμματα οι κωλοτούμπες στην Αριστερά).
    Ένα ζήτημα που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να τεθεί σε δημοψήφισμα έχει γίνει παντιέρα ψηφοθήρων, δημοκόπων, δημοσιογραφίσκων (μήπως να τεθεί ερώτημα στο δημοψήφισμα για το ταμείο τους, αν επιθυμούμε να μπει στο ταμείο επιστημόνων;) των πατρόνων τους επιχειρηματιών και οφειλετών των ταμείων εδώ και χρόνια και του ίδιου του αδιάφορου μεγαλοοφειλέτη των ταμείων του κράτους: όλοι εκμεταλλεύονται την ημιμάθεια, την άγνοια και τη βλακεία της μεγάλης σιωπηλής και ηλίθιας πλειοψηφίας... Μπράβο, προχωρήστε έτσι με τα λάβαρα της βλακείας και της άγνοιας.
    Περί ...αντισυνταγματικότητας ο λόγος: να δω ποιοι φωστήρες θα ασχοληθούν. Μήπως να μιλήσουμε για την παραβίαση της αρχής της ισότητας από τη διατήρηση των προνομίων των ΔΕΗιστών, ΟΤΕιστών, δημοσιογράφων κ.λπ. με συντάξεις 3-5.000 ευρώ (με επιδόματα), όταν οι νομικοί που κάτι έχουν σπουδάσει παίρνουν 1.000;;;; Έτσι, ναι είναι αντισυνταγματικό.
    Δεν πειράζει, ο θείος Σαμ έχει πλοκάμια παντού ... για να περάσει τις θέσεις του, μέχρι τη σύσκεψη του ΝΑΤΟ στη Ρουμανία, θα δούμε πολλά, αν εμμείνουμε στο βέτο! Και μετά περισσότερα...ακόμη και από όσα είδαμε περύσι...

  46. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 26/03/2008 17:44:24

    Γιατί υπερτιμάτε τόσο πολύ την ψήφο εμπιστοσύνης; Ένα τυπικό πανηγυράκι είναι. Δεν έχει καμιά ουσιαστική αξία.

  47. mediaspotgr avatar
    mediaspotgr 26/03/2008 18:11:51

    Και η βουλή αλλά και οι θεσμοί έτσι όπως λειτουργούν, για τα πανηγύρια είναι, όμως δεν μπορούμε να τα αγνοήσομε και αυτά , γιατί σε αυτά τα πανηγύρια πατάνε για να επιβάλουν πράγματα και καταστάσεις.
    Μήπως δεν είναι φάρσα η ψήφιση των διαφόρων νομοσχεδίων, αφού από πριν γνωρίζουμε το αποτέλεσμα; Που είναι η ψήφος κατά συνείδηση που αναφέρει το σύνταγμα για τούς βουλευτές; Που έρχεται βέβαια σε άμεση αντίθεση με την εσωκομματική πειθαρχία και την «γραμμή» του κόμματος.
    Τελικά στις «δημοκρατίες» δεν υπάρχουν διέξοδα.

  48. william avatar
    william 26/03/2008 18:25:15

    ΤΟΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΔΟΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...ΤΟΣΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΓΕΜΑΤΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ....
    ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ "ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ".
    Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ .
    ΜΙΚΡΟΙ ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΚΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΕΣ ΠΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΣΠΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ.
    ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ IQ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΟΛΟΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ .
    ΔΕ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ,ΟΧΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ,ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ .
    ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΣΥΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΘΕΣΕ ΖΗΤΗΜΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ,ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΣΥΝΤΗΡΗΤΕ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΕΖΕΤΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΕΘΕΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΘΟΥΝ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΙΕΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ.
    ΔΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΟΜΑΤΩΝ....
    ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ - ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΑΠΗ...... Ο ΔΕ ΑΛΑΒΑΝΟΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΣ .
    ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.

  49. Αυτος avatar
    Αυτος 26/03/2008 18:29:45

    Η πρόταση μομφής είναι ουσιαστική αλλά έμεσα.

    Κατ'αρχην θέτει άπασα την σύνθεση της συμπολίτευσης προ των ευθυνών τους. Εδώ δεν μπορούν να πάνε πίσω στις περιφερειές τους και να δικαιολογήσουν τα επι μέρους θετικά ενός μεμονομένου νομοσχεδίου. Εδώ όσοι υπερψηφίσουν δίνουν εν λευκώ επιταγή στον Καραμανλή να συνεχίσει. Πλέον είναι και ανοιχτά συνευπεύθυνοι και όχι σιωπηλά συμφωνούντες.

    Δεύτερον. Δεν είναι θέμα ανάσας per se αλλά θέμα τι ανάσας. Ανάσας κοντής και λαχανιασμένης. Όντως σχεδόν αποκλείει το ενδεχόμενο ανασχηματισμού μιας και ψήφος εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση είναι ψηφος εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση με την ΠΑΡΟΥΣΑ σύνθεση. Κι αν αυτή η σύνθεση κρίνεται κουρασμένη τώρα υπολογείστε σε λίγους μήνες.

    Τρίτον. Απομακρύνεται ή καλλίτερα δυσκολεύει η προσφυγεί στις κάλπες. Δεν μπορεί να δικαιολογηθέι λογικά (ούτε για εθινκό θέμα τύπου σκοπιανου) μια κυβέρνησει 6 μήνες μετά τις εκλογές να κερδίζει εν λευκώ επιταγή να συνεχίσει και να πάει σε εκλογές 6 μήνες μετα. θα μιλάμε για πολιτικό Βατερλώ.

    Τέταρτον. Αναδυκνείει την γυμνια της παραδοσιακής αριστερασ (λεγεμε ΚΚΕ) που εκτός απο τον καταγγελτικό τόνο δεν έχει να δείξει καμια πολιτική πρωτοβουλία. Για το ΛΑ.ΟΣ δεν έχω να πώ κάτι. Όταν το λάστιχο αρχίζει και ξεφουσκώνει φένεται αμέσως στην απόδοση του οχήματος.

    Πέμπτον. Γενικά πολιτικά μπορεί να κάνει καλό στην ποιότητα του πολιτικού λόγου και της αντιπολιτευτικής πρακτικής. Δεν είναι θέμα αν το ΠΑΣΟΚ πιέζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ ή αν ο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί διακαώς να ξεπεράσει το ΠΑΣΟΚ. Πρόκειται για εναν ανταγωνισμό που μπορεί να να ωφελήσει τόσο την πολιτική σκηνή (ουσιαστικότερος πολιτικός λόγος), όσο και την πολιτική πρακτική (ευρηματικότερη κοινοβουλευτική παρουσία) αλλά και στο "δρόμο" (δημιουργηκότερη κινηματοποίση).

    Οπότε καταλήγω κρίνοντας την κίνηση για πρόταση μομφής ώς θετική επι της αρχής και ουσιαστική στην βάση της. Όπως καριβώς και την κίνηση του δημοψηφίσματος. Αν μάλιστα καταφέρουν να λειτουργήσουν συνδιαστικά τότε η πίεση προς την κυβέρνηση θα είναι πραγματικά αφόρητη.

  50. πυθία avatar
    πυθία 26/03/2008 18:32:28

    Ρε παιδιά αυτή η Παπαρήγα τι στο διάβολο χρωστάει στη δεξιά ,τέτοιο σιγοντάρισμα φτάνει στα όρια του παραλογισμού.Από πού τους κρατάει ο Καραμανλής?
    Κάθε απάντηση δεκτή.

  51. william avatar
    william 26/03/2008 18:39:12

    ΚΑΤΙ ΣΠΟΝΤΕΣ ΠΕΡΙ "ΓΕΡΜΑΝΟΥ" ?

  52. Nick avatar
    Nick 26/03/2008 18:39:57

    Στο ότι ο Θείος Καραμανλής τους νομιμοποίησε ενώ ο "Γέρος της Δημοκρατίας" τους κυνηγούσε.

    Για να μη ξεχνάμε και τον Γερμανό ταμία του ΚΚΕ. Είπαμε, και το ΚΚΕ θέλει το Γερμανό του

  53. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 26/03/2008 18:47:00

    Ο Κουβελης στη βουλή: Η προταση μομφής του ΠΑΣΟΚ ΘΕΤΙΚΑ αθροιζεται με την προταση για το Δημοψηφισμα...." αν βεβαιως το ζητουμενο ειναι η ανατροπή της κυβέρνησης και η συγκροτηση ενός προοδευτικού μετώπου στην κοινωνια και την πολιτική. Έλα ομως που δεν ειναι.....
    Ρε πυθια πως το καταλαβες οτι σιγονταρει??? αδυνατω να παρακολουθησω εστω και ένα απλο συλλογισμο (αν κάνει)

  54. YiannisM avatar
    YiannisM 26/03/2008 20:08:45

    FactorX
    O NAS σου την είπε πιό καλά απ' όλους..

  55. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/03/2008 20:12:44

    Ρε παιδιά, μόνο κομματόσκυλα διαβάζουν το μπλογκ, ή μόνο τα κομματόσκυλα βρίσκουν χρόνο να αυτοϊκανοποιούνται γράφοντας τις φαντασιώσεις τους, θαρείς και μας νοιάζει εμάς τους "απέξω"?

  56. νικος avatar
    νικος 26/03/2008 21:17:08

    A(thanasi) ektos apo sena (ton tiheo) oli edo ine edo komatoskila ke argomisthi .

  57. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/03/2008 21:54:36

    Δυστυχώς τα σχόλια σε αυτο το ποστ σε επιβεβαιώνουν, οσο και να διαφωνεις.

  58. νικος avatar
    νικος 26/03/2008 22:34:17

    kai tvra (A)thanasi pou eklises to 8 den ehi allo yperoria .As erthi o antikatastatis sou.

  59. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 26/03/2008 23:05:19

    Αφου τη βρίσκεις έτσι εύκολα, φιλαράκι Νικος, μπράβο, τυχερός είσαι!
    Το argomisthi βέβαια εσύ το πρόσθεσες στα λεγόμενά μου, και δεν με κόφτει καθόλου το σκέλος αυτό ούτε το έθιξα. Αλλά για το "κομματόσκυλα", ναι, εσείς τα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ είστε οι αποκλειστικοι υπευθυνοι για τα δραματικά χάλια που είμαστε υποχρεωμενοι να ζουμε καθημερινα πλεον...

  60. fantomas avatar
    fantomas 27/03/2008 01:17:12

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ...
    ΕΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, Ο ΓΑΠ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ?
    ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ!!
    ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΣΟΥΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΚΗ !!
    ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΨΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΔΥΣΠΗΣΤΙΑΣ!!
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑ... ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΕΘΑΝΕ!!! ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ... ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ..ΟΥΤΕ ΤΙΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ !!

  61. Swell avatar
    Swell 27/03/2008 11:43:59

    ΔείτεΚΙ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΜΟΜΦΗΣ

  62. Swell avatar