#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2010 11:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιόν σας …θυμίζει ο Γιώργος Παπανδρέου;



Οσο πάει ο Γ. Παπανδρέου και μοιάζει περισσότερο στον.. Κώστα Καραμανλή και όπως όλα δείχνουν θα αποτελέσει και σύντομα παρελθόν. Πέραν τους γεγονότος ότι του έχει ξεφύγει η υπόθεση της οικονομίας και το καράβι βουλιάζει και εκτός ότι κορυφαίοι υπουργοί, κι όχι μόνο έχουν αρχίσει να προετοιμάζουν την έξοδό τους από το καράβι αυτό, τώρα ο νυν πρωθυπουργός υιοθετεί το... στιλ του προκατόχου του.

Ο ένας μετά τον άλλον, υπουργοί και στελέχη του ΠΑΣΟΚ, διαφοροποιούνται δημόσια από την επίσημη γραμμή:

Ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Χ. Καστανίδης ζήτησε επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου, λέγοντας ότι «όσο πιέζουμε σε επιπλέον εισπρακτικά μέτρα και είμαστε στο φαύλο κύκλο της ύφεσης τόσο λιγότερα έσοδα θα έχουμε».

Η υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κα Λ. Κατσέλη έφτασε στο σημείο να μιλήσει «για γκάφα σχετικά με την περαίωση» αλλά και για την ανάγκη επαναδιαπραγμάτευσης των όρων του Μνημονίου.

Ο υπουργός Υγείας κ. Α. Λοβέρδος παραπονέθηκε ότι δεν ενημερώθηκε για το δίλημμα που επρόκειτο να θέσει ο πρωθυπουργός.

Ο αν. υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Π. Μπεγλίτης μίλησε για την ανάγκη αλλαγής στρατηγικής της κυβέρνησης.

Ο κ. Απ. Κακλαμάνης ζήτησε «υπουργό για τα έσοδα και λιγότερες

τυμπανοκρουσίες».

Ο υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων κ. Δ. Ρέππας, «αδειάζοντας» τον κ. Πεταλωτή που εξέφρασε την ικανοποίηση της κυβέρνησης για τα αποτελέσματα του α΄ γύρου, αναρωτήθηκε «τί ικανοποίηση να έχουμε;».

Μόλις λοιοπόν κάποια στελέχη εμφανίστηκαν αντίθετα με την κυβερνητική πολιτική, μόλις οι υπουργοί άρχισαν να μιλάνε για το χάλι που επικρατεί, το Μέγαρο Μαξίμου έβγαλε τη διαρροή περί... ενόχλησης του πρωθυπουργού. Οπως έκανε και ο κ. Καραμανλής, έτσι και ο κ. Παπανδρέου δια των κύκλων του στέλνει μηνύματα δυσαρέσκειας, οργής, αντίδρασης για τους “αντάρτες” και άλλα τέτοια συναισθήματα τα οποία φυσικά βγαίνουν μέσω αντιπροσώπων. “Οταν οι κάλπες είναι ανοικτές, καλύτερα τα στόματα να μένουν κλειστά”, φέρεται να είναι ο πρωθυπουργός και καθάρισε.  Αντί να δει αν αυτοί που μιλάνε λένε κάτι, αντί να κάτσει να σκεφτεί μήπως οι υπουργοί του, οι βουλευτές, τα κόμματα της αντιπολίτευσης, ο λαός έχουν αρχίσει να μιλάνε και να λένε σωστά πράγματα, τι έκανε ο κ. Παπανδρέου; Επέλεξε να κρυφτεί στη γνωστή γυάλα του Μαξίμου και να κοιτάζει από κει τα γεγονότα να τον προσπερνούν.

Κάποιος από τους επικοινωνιολόγους του δεν του είπε ότι όταν κλείνεται ο πρωθυπουργός στη γυάλα, το επόμενο βήμα είναι να σπάσει η γυάλα; Δεν είδε το παράδειγμα του πρώην πρωθυπουργού;

Προς το παρόν το Μαξίμου παρέχει ασφάλεια. Μέχρι πότε όμως, θα αποτελεί το άλλοθι για να μην γίνεται τίποτε, για να μη βγαίνει ο κ. Παπανδρέου να αφουγκραστεί τον κόσμο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. qwert avatar
    qwert 11/11/2010 11:06:32

    Καμία σχέση...

    • δημης avatar
      δημης @ qwert 11/11/2010 23:46:16

      ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΣΤΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΟΡΆΝΕ ΤΟ...ΙΔΙΟ ΧΡΩΜΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙ...

  2. bromoskylo avatar
    bromoskylo 11/11/2010 11:28:15

    λάθος σύγκριση

  3. enianos avatar
    enianos 11/11/2010 11:29:38

    Μετάλλαξη!!! ?

  4. SKAIs avatar
    SKAIs 11/11/2010 11:29:42

    Δεν πρέπει να συγχέετε την βούρτσα με την @@@@@α!
    Εν πάσει περιπτώσει, πρέπει να ευγνωμονούμε τον ΚΚ γιατί με την προ έτους κίνηση εθνικής ευθύνης διαλύει τους λαϊκιστές και ψεύτες ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!

    Θα τους θυμόμαστε με ΑΗΔΙΑ!!!

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/11/2010 11:33:24

    Προσωπικά, ο Γιώργος Παπανδρέου μου θυμίζει μόνο ηλίθιο.

  6. qwert avatar
    qwert 11/11/2010 11:38:56

    Όταν με τους προεκλογικούς εμπρησμούς του 2007 το σίγουρο 45% έγινε 41% και οι 160 έγιναν 152 έδρες, όταν ο Τατούλης άρχισε τα γνωστά του και ξεκίνησαν οι λοιποί εκβιασμοί..και της Οικογένειας ... τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα απολύτως συντεταγμένα στελέχη σε μία πολιτική αδιεξόδου όπως η σημερινή;;

  7. nick avatar
    nick 11/11/2010 11:57:22

    Καμία σχέση. Ο ένας πατριώτης, ο άλλος... άσε μην πω καλύτερα...

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/11/2010 12:27:49

    To θεμα ομως ειναι με τι θα μοιαζει ο Σαμαρας μετα απο ενα χρονο πρωθυπουργιας του.Τα χρεη και τα ελλειμματα πλεον δεν κρυβονται απο κανενα.

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ ψυχραιμια 11/11/2010 13:08:32

      μην ανησυχείς ,θα μαγειρέψει το ελλειμα πάλι η ΝΔ και θα κοροϊδέψει τους κουτόφραγκους...εν τω μεταξύ στο ΠΑΣΟΚ θα είναι πρόεδρος ο Γερουλάνος, ο οποίος ως υπ πολιτισμού δεν ξέρει το έλλειμα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 11/11/2010 15:55:44

      Γεροί να είμαστε, θα το δεις και θα τρίβεις τα μάτια σου.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2010 12:58:12

    ο ΚΚ ειχε τον Ευλογημενο και "λειτουργουσε" το συστημα.
    ο ΓΑΠ εχει τον Παγκαλο και.... τι να πω τωρα? μυαλο δεν εχει.. ειναι και πουλημενο κορμι ( ο ΓΑΠ )..

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2010 13:07:16

    στο μπλογκ του φιλου μας του Αρχαιου καποιοι νταβατζηδες μπαναραν τη δνση και βγαζει μυνημα... κακοβουλο κλπ..

    Αυτος ειναι ο OPENGOV Γυψος... Γιωργακη... του Παγκαλου και της Μαρτζυς.

    Να διαμαρτυρηθουμε ολοι ΔΗΜΟΣΙΑ !!!! ΕΛΕΟΣ

    ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2010 13:19:58

      Δεν βλέπω πρόβλημα...Τσέκαρε τον browser σου

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 11/11/2010 13:30:30

        με chrome μ βγαζει την κοκκινη σελιδα.. κακοβουλο κλπ

        ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2010 13:37:01

      Π-Π, δεν βλέπω τίποτα εγώ (με ΙΕ)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2010 15:56:43

      Κι εμένα κανονικά μου το βγάζει σε explorer.

  11. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 11/11/2010 13:15:39

    Δεν υπάρχει σύγκριση. Εκτός από τη διαφορά ιδεολογίας και ιδιοσυγκρασίας, ο Γιώργος ούτε κυβερνάει με 151 βουλευτές ούτε έχει ένα συντεταγμένο στρατό μέσα στο κόμμα (βλέπε Ντοράκια) να τον εκβιάζει.

  12. Misha avatar
    Misha 11/11/2010 13:31:53

    Μπήκα με firefox και την βλέπω κανονικά

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/11/2010 13:34:13

    Ο Καραμανλής δεν πούλησε την πατρίδα.

    Ένας προδότης δεν μπορεί να συγκριθεί με κανέναν.
    Είναι η ειδεχθέστερη κατηγορία ανθρώπου.

  14. irida avatar
    irida 11/11/2010 13:35:35

    Εμένα δε με νοιάζει με ποιόν μοιάζει κι αν.. Στα κιλά σίγουρα δεν του μοιάζει. Σημασία έχεις πως ήρθε, μας π@@@@@@ και θα απέλθει. Και μεις οι..αφρικανοί θα μείνουμε δω να κλαίμε τη μοίρα μας..

  15. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 11/11/2010 13:40:05

    Μερικοί και στις πιό κρίσιμες ώρες, δεν εννοούν να πάψουν να μας αραδιάζουν τις ανοησίες τους εναντίον του Κ.Κ. Αν δεν μπορούν να καταλάβουν την μοναχική πατριωτική του πορεία - με όλο το σύστημα απέναντι (πρεσβεία, νταβατζήδες, χολερικά ΜΜΕ), ας σιωπήσουν από παραταξιακή ιδιοτέλεια, τουλάχιστον.

    • noldor avatar
      noldor @ Νίκος Α 11/11/2010 15:48:13

      Συμφωνώ απολύτως αν και πιστεύω ότι τα ίδια θα αντιμετωπίσει και ο Σαμαράς.

  16. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 11/11/2010 14:27:59

    Για να πω την αλήθεια, ο ΓΑΠ δε μου θυμίζει τίποτα. Με προβληματίζει όμως εκείνος ο ύποπτος τύπος στο πίσω μέρος της φωτογραφίας. Τι μετράει; Τι ετοιμάζεται να του κάνει (την Κυριακή);

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/11/2010 15:59:32

    Μάλλον εννοεί ο αρθρογράφος ότι θυμίζει την πορεία του Καραμανλή, όχι τον ίδιο τον Καραμανλή.

    Αυτό φαινόταν από την αρχή. Ο ΓΑΠ αντέγραψε με χονδροειδή τρόπο όλα τα λάθη του Καραμανλή (επικοινωνιακή διαχείριση της πραγματικότητας, ρίξιμο όλης της ευθύνης στους προηγούμενους, αποστασιοποιημένη κριτική των πάντων λες και δεν κυβερνάει ο πρωθυπουργός κλπ.). Όλα αυτά τα έκανε ο Καραμανλής με κάποιο μέτρο, και πάλι τον έβλαψαν πολύ. Αυτός εδώ δεν έχει μέτρο και πάει για πλήρες φούντο. Και αυτός και το κόμμα του.

    Θα απαλλαγούμε από το ΠΑΣΟΚ και θα το οφείλουμε στον Καραμανλή, μάγκες, που το έφερε στην κυβέρνηση!

    Μόνον που θα απαλλαγούμε, πιθανότατα, μέσα από μεγάλη οικονομική καταστροφή...

    Ωστόσο, χωρίς να καταστραφεί το παλιό δεν χτίζεται το καινούργιο.

    Κατά βάθος είμαι αισιόδοξος...

  18. nyfitsa avatar
    nyfitsa 11/11/2010 21:35:29

    ....Και όπως είπε ο Αβραμόπουλος:
    «Κινδυνεύομε εμείς να μείνουμε στην ιστορία ως Άχρηστη Γενιά των Νεοελλήνων»!!!
    ……ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ! ΉΔΗ ΓΙΝΑΤΕ !!