#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 11:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιόν νομίζουν ότι κοροϊδεύουν με την Δαμανάκη και τα δημοψηφίσματα;

[caption id="attachment_102708" align="alignnone" width="600" caption="Από την χθεσινή συγκέντρωση στο Σύνταγμα"][/caption]

Για να καταλάβουμε καλά. Λίγα 24ωρα από την ανακοίνωση του Μνημονίου 2, το οποίο μάλιστα ακόμη δεν έχει εξειδικευτεί, το πρόβλημα σ' αυτή τη χώρα είναι μια ανοησία που είπε ο πρόεδρος του ΣΕΒ για δημοψήφισμα και μια “στημένη” δήλωση σε δραματικό τόνο της Μαρίας Δαμανάκη;

Αυτά είναι τα διακυβεύματα για την ελληνική κοινωνία; Την ίδια στιγμή που ο κόσμος αγανακτισμένος αποφασίζει να σηκωθεί από τους καναπέδες του και αυθόρμητα και ακομμάτιστα να διαδηλώσει και να εκφράσει την οργή του, εμείς συζητάμε για την εξαφανισμένη κ. Δαμανάκη και τον ανύπαρκτο κ. Δασκαλόπουλο;

Ενώ η χώρα βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού η κυβέρνηση προσπαθεί να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη. Να ασχοληθούν τα δελτία των 8 με θέματα που σε άλλες συνθήκες θα έπαιζαν μετά τον... καιρό. Και εξηγούμαστε επί των δύο θεμάτων:

Η κ. Δαμανάκη κατά τη γνώμη μας δε βγήκε τυχαία να μιλήσει περί συζητήσεων για επιστροφή στη δραχμή. Περισσότερο για... εντολή από την Αθήνα μοιάζει παρά με αυθόρμητη έκρηξη απογοήτευσης. Τι δηλαδή παραπάνω είπε από αυτά που έχουν πει κατά καιρούς κι άλλοι της κυβέρνησης; Ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν μίλησε πριν ένα χρόνο για τον “Τιτανικό”; Ο ίδιος δεν είπε στον Σκάι ότι τα λεφτά φτάνουν μέχρι 15 Ιουλίου; Ο κ. Παπανδρέου δε μιλά συνεχώς για πιθανότητα χρεοκοπίας; Ολοι αυτοί δεν έχουν δημιουργήσει ένα κλίμα ήττας, παραίτησης και διάλυσης του κράτους; Δε μας έφτανε η αποτυχημένη πολιτική τους, τώρα καταστρέφουν τη χώρα και με τις δηλώσεις τους; Ο σκοπός της παρέμβασης της κ. Δαμανάκη είναι προφανής: “Δεχθείτε το Μνημόνιο 2 αλλιώς σας περιμένει η δραχμή”, προειδοποιεί τον ελληνικό λαό. Με ψευτοδιλήμματα να μας φορέσουν το φέσι που αποφάσισαν δηλαδή. Γιατί δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι σήμερα ο Ολι Ρεν μίλησε για έτοιμο μηχανισμό αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους κι ο Γιούνκερ είπε ότι δεν είναι καθόλου σίγουρη η 5η δόση. Η τακτική της διασποράς του τρόμου είναι πολύ καλή και συνήθως πετυχαίνει το σκοπό της. Αλλά και δραματικά να είναι τα πράγματα στην οικονομία και να μπαίνει στο τραπέζι η επιστροφή στη δραχμή (που είναι τεχνικά αδύνατο), δεν ακούσαμε καμιά αυτοκριτική. Πώς φτάσαμε ως εδώ κυρία Δαμανάκη;

Όλη αυτή η συζήτηση περί δημοψηφίσματος είναι πέρα για πέρα αποπροσανατολιστική. Διότι για πιο δημοψήφισμα να μιλήσουμε, ποιο θα είναι το ερώτημα; Αν θέλουμε την Ευρώπη ή όχι; Αυτό έχει απαντηθεί. Αν βάζουμε ως ερώτημα να μειωθούν ή όχι οι συντάξεις, η απάντηση είναι δεδομένη. Αλλά τέτοιο ερώτημα είναι αστείο. Αν υπάρχει κάποιο δημοψήφισμα σοβαρό και απόλυτα νομιμοποιημένο είναι οι εκλογές. Αν τολμούν ας της κάνουν. Ο κόσμος εκεί θα δώσει την απάντησή του. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αρκούδες.

Γι' αυτό λοιπόν δεν πρέπει ο σκεπτόμενος κόσμος να “τσιμπάει” από τα κόλπα μιας κυβέρνησης που παραπαίει. Πρόκειται για... επιθανάτιους ρόγχους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 26/05/2011 11:08:25

    Αν υποτεθεί πως ο λαός πρέπει να αποφασίσει σε δημοψήφισμα το ερώτημα θα πρέπει να είναι: Ζάππειο 2 ή Μεσοπρόθεσμο; Κατά τη γνώμη μου η Νέα Δημοκρατία έπρεπε εξ αρχής να θέσει αυτή το ζήτημα όπως έχω ξαναεπισημάνει σε σχόλιο στο antinews πριν αρχίσει η φιλολογία περί δημοψηφίσματος.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Υψηλάντης 26/05/2011 11:15:53

      Πολυ σωστα και να παει το "Ζαππειο ΙΙ" σε ολα τα Κοινοβουλια να μοιραστει και να διαβαστει... σε αυτους που επικαλουνται ΟΛΟΙ ως "ελεγτες τους" και στους οποιους πρεπει να δωσουν λογο και αιτια για τα παρακατω !... ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ???
      Ποσο δυσκολο ειναι?... δεν καταλαβαιενουν οτι το χαλασμενο τηλεφωνο ζει και βασιλευει? οτι εχουμε γεμισει ΓΑΠ στην ΕΕ....!! οι Λαοι ειναι απληροφορητοι και ερμεα των τυχαρπαστων χαρτογιακαδων της ΕΕ και των Σπεκουλαδορων των Αγορων. Ας τους ξυπνησουμε εμεις. Εχουμε Ηθικη Ευθυνη !...... Η Ευρώπη ειναι Ελληνικη λέξη.....

      Υπαρει το "Zappeio II" in English??? Φτιαχτε το μαμω την τυχη μου να το στειλω ΕΓΩ ! με cc στους μετόχους των Τραπεζων και τους Κατοχους των Ελληνικων Ομολογων Παγκοσμια !!! ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ !!!!

      ΠΠ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/05/2011 11:17:08

    Εξαιρετική ανάρτηση!

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/05/2011 11:22:17

    Πιστεύω ότι η "εξοδος απο το ευρώ" είναι το πιστολι που ανέφερε ο Παπανδρέου και η Δαμανάκη το δαχτυλο. Όμως η κάννη είναι στραμμένη προς τον Λαό. Πόσο πηγαν τα ανοίγματα (spreads στην ανώτερη) μετά απο αυτές τις μαϊμουδιές;

  4. Romios avatar
    Romios 26/05/2011 11:24:27

    Κυρία Δαμανάκη, τουλάχιστον καταλάβατε ότι γίνατε ρεζίλι;
    Όσοι είναι της γενιάς του Πολυτεχνείου, δεν εμπιστευόμαστε κανέναν.
    Πάντως το μήνυμα το πήραμε. Είμαστε σε καλό δρόμο που αντιδρά η αντιπολίτευση και δεν συναινεί στην προδοσία. Αλλιώς γιά ποιόν λόγο θα βγαίνατε να μας "δουλέψετε;"

  5. abyssus avatar
    abyssus 26/05/2011 11:26:31

    θέλουν να κάνουν δημοψήφισμα με ερώτημα "μένουμε ή φεύγουμε από την Ευρωπαϊκή Ένωση" για να φοβηθεί ο κόσμος και να ψηφίσει "μένουμε" και να πούνε άρα κάνουμε και ότι μας λέει.
    Το ερώτημα στο δημοψήφισμα θα έπρεπε να ήταν παραχωρούμε "εθνική κυριαρχία έναντι χρέους;"

    Για τη Δαμανάκη τι να πει κανείς; Δεν ξέρω αν αισθάνομαι γι' αυτήν περισσότερη θλίψη ή αηδία...
    Ένας φίλος μου το είπε πολύ ωραία:
    "Είναι τραγικό που αυτή τη χούντα στην Ελλάδα την έφερε η γενιά του Πολυτεχνείου"

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 11:43:34

    Είναι η μόνη φορά που θα συμφωνήσω με τα αλαφουζομέσα: ποια προσωπική παραγωγική δύναμη εκπροσωπεί ο μισθοφόρος πρόεδρος του γνωστού ευαγούς σωματείου, πέραν αυτής του... ροκανιστή πατρικής περιουσίας;

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 12:07:30

    Αφιερωμένο στη Μαρία της Ε.Ε.

    Στην αγαπη ειμαι κνιτης
    h__p://www.youtube.com/watch?v=O_PrY8qzGVY

    Στίχοι: Ισαάκ Σούσης
    Μουσική: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας
    Πρώτη εκτέλεση: Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

    Σ' όλα τ' άλλα δημοκράτης
    ήπιος και ανεκτικός
    μα στον έρωτα αντάρτης
    και σκληροπυρηνικός
    ο πλουραλισμός δουλεύει
    μόνο στη δημοκρατία
    ο έρωτας ο προλετάριος
    δε σηκώνει αποστασία

    Στην αγάπη είμαι κνίτης
    και να μου τη διαδηλώνεις
    να 'χεις τη γροθιά σφιγμένη
    όταν πρόκειται για μας
    κάθε χάδι σαν τσιτάτο
    θέλω να τ' αφομοιώνεις
    και Σταλινικιά να είσαι
    σε ζητήματα καρδιάς

    Στα συντάγματα οι διατάξεις
    θέλουν εκσυγχρονισμό
    μα στον έρωτα ό,τι αλλάξεις
    πάντα φέρνει διχασμό
    Για το αίσθημα δουλεύω
    έξτρα και υπερωρία
    μα αν δε δώσεις ό,τι παίρνεις
    θα σε στείλω εξορία

  8. dimos avatar
    dimos 26/05/2011 12:56:35

    απλά όσοι γνωρίζουν καλά αγγλικά μπορούν να διαβάσουν στο www.zerohedge.com , τι έχει γίνει στη Λευκορωσία 2 ημέρες μετά την υποτίμηση του τοπικού νομίσματος κατά 36% - η τιμή της αμόλυβδης αυξήθηκε κατά 26% σε μια ημέρα ενώ οι πάνες για τα μωρά πήγαν από τα 70 στα 135 ρούβλια. Καταστροφολογία, όχι δεν νομίζω.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dimos 26/05/2011 13:23:38

      Υπάρχουν και οι (ελληνικές) Baby Lino για τα παιδιά μας, δεν είναι ανάγκη να τους βάζουμε Pampers. Και εν πάση περιπτώσει, προτιμώ να τις κόψω τελείως και να ξεσκατώνω επαναχρησιμοποιούμενα βρακιά (όπως έκανε σε μένα η μάνα μου), παρά να κάτσω σαν κοτούλα και να παραχωρήσω την εθνική κυριαρχία στα κτήνη του παγκόσμιου νεοφιλελευθερισμού.

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 13:15:22

    Ο Ζισκαρ Ντ'Εστεν-αυτος που το 1980 ειχε δηλωσει-οτι βαλαμε τον Καραμανλη στην Ευρωπη και δια αυτου την Ελλαδα, σε δηλωσεις του που φιλοξενηθηκαν προ ολιγου στο www.Bankingnews.gr., επισημαινει οτι η Ελλαδα πρεπει να αφεθει σε χρεοκοπια και να εξελθει του ευρω.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 14:47:16

      Ο γέρος ξεκούτιανε - προδίδει και το νεκρό φίλο του δια του ξεκουτιάσματος.
      Αλλά τι λέμε τώρα - εδώ ξεκούτιαναν πολύ νεότεροι πρώην Ευρωπαιστές - βλέπε και κάτι ομοεθνείς με "σχιστά μάτια".
      Συνιστώ πάντως ως αντιπαράδειγμα τον περίπου συνομήλικό του, Χέλμουτ Σμίτ, που παραμένει βράχος.

  10. christof avatar
    christof 26/05/2011 13:27:28

    Και Αλαβανος με τους αγανακτισμενους χθες στο συνταγμα, με πανω στα ισπανικα.Η αλεπου στο παζαρι ,εψαχνε για κοτες!!

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 14:41:52

    Μάλλον τον Ζισκάρ Ντ’Εστεν κοροιδεύουν!
    Ή ο "γερο-αποστάτης" Ζισκάρ κοροιδεύει τον Σόιμπλε και τη Λανγκάρντ;
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231110386
    h**p://www.nooz.gr/economy/soimple-katastrofiki-i-anadiar8rosi-gia-tin-idia-ti-xora
    h**p://www.nooz.gr/economy/katigorimatika-anti8eti-sto-endexomeno-kourematos-i-lagkarnt
    "Μπερδεμένα πολύ είναι τα πράματα", όπως έλεγε και ο Δάσκαλος Γιόντα.
    Και το μπέρδεμα είναι πανευρωπαικό - και διασχίζει χώρες, έθνη, κόμματα και πολιτικές ιδεολογίες.
    Όραμα, θετική ουτοπία και ρεαλισμός χρειάζεται: Καρδιά και πνεύμα. Τώρα θα ξεχωρίσουν οι πολιτικοί άνδρες και γυναίκες με ανάστημα και σωφροσύνη, από τους ελαφρούς πολιτικάντηδες τα τσίρκουλα.
    Το τέστ ισχύει για όλους, δεξιούς, κεντρώους και αριστερούς. Για Έλληνες, Γάλλους, Γερμανούς, Ισπανούς και λοιπούς Ευρωπαίους.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 15:16:48

    Η προλεταριακή επανάσταση είχε τον "αποστάτη" της Γκαρωντύ (για όσους θυμούνται).
    Η "κνιτική επανάσταση" τούς Μίμη, Μαρία - και άλλα πολλά παιδιά.
    Η Ευρωπαική επανάσταση της δεκαετίας του '70 έχει τον Ζισκάρ Ντ’ Εστεν.

    "Πούλα με λοιπόν στο ξαναλέω. Πούλα με για λίγη σιγουριά.
    Πούλα με πολύ φτηνά δεν ξέρω, ίσως αύριο να 'ναι αργά".
    (Μουσική - στίχοι Μάνος Ξυδούς - να' ναι καλά εκεί, σ' έναν καλύτερο κόσμο πιά)

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 15:19:38

    ΠΡΟΣ ΘΕΙΟ.,

    Ειναι και αυτος ο Γεννηματας που το πρωι στο MEGA δηλωσε οτι επικειται η Νεοτερη "Μικρασιατικη Καταστροφη" σχεδον εναν αιωνα μετα, λεγοντας (μαλλον ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΩΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟ) οτι ολα ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ επικαλουμενος τις γνωριμιες του ως πρωην Αντιπροεδρος της Ευρωπαικης Επενδυτικης Τραπεζας.Οσο και να "κινδυνολογει" στα δικα μου τουλαχιστον ματια, δεν φαινεται ως ανθρωπος που επιδιωκει να φοβισει, ανευ λογου!!Η ιστορια θα δειξει.Και συντομα.υ.γ.Το ξεκαθαρισμα που κατεθεσε οτι εχει πληρως ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ, σχετιζοταν με την αποχωρηση της Ελλαδας απο το ευρω.Ειπε δε, οτι η Δαμανακη μεταφερει απλα-οχι το "κλιμα"-αλλα την Ευρωπαικη πραγματικοτητα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 16:02:37

      Άλλοι θέλουν να τρομάξουν κάποιους (ίσως και να τους συνε-φέρουν στην πραγματικότητα), άλλοι "εκπροσωπούν πελάτες".
      Διάφοροι "συμπολίτες" έχουν βγάλει έξω τόσο ρευστό! Έτσι εύκολα θα παραιτηθούν από το επιδιωκόμενο κέρδος; Σου φαίνεται λογικό ότι θα παιρητηθούν;
      Εμένα όχι. Οϋτε περιμένω να μιλήσουν οι "έχοντες". Μιλούν δι' αντιπροσώπων.
      Καμμιά αυταπάτη,

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 16:09:02

      Δεν υπάρχει μία Ευρωπαική οπτική: Μάχη γίνεται σ' όλη την Ευρώπη, όπως και εδώ. Οι δυνάμεις (και τα συμφέροντα πίσω τους) είναι αντιτιθέμενες και ασυμφιλίωτες. Δεν θα τα βρούν οι 2 πόλοι.
      Θα υπάρξουν νικητές και ηττημένοι - ακόμα δεν ξέρουμε σίγουρα ποιοί θα είναι τί. Η νίκη και η ήττα δεν αφορά μόνον για την Ελλάδα.
      Και όπως πάντα, "ουαί της ηττημένοις".
      Μόνον κουφιοκέφαλοι ή πολιτικο-οικονομικοί κερδοσκόποι θέλουν να είναι στη μεριά των ηττημένων. Οι πρώτοι από βλακεία, οι άλλοι από υπολογισμό.

  14. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 17:02:10

    Θα διαφωνησω-συλληβδην-με την "οπτικη" της συνωμοσιολογιας που καταθετεις.Δεν γινεται (οπου και εμεις ως Ελληνες και οποτε συναμα βρισκομαστε στο καδρο), να υπαρχουν παντου σκιες -φαντασματα.Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ, απαντες, να καταστροφολογουν στο κουφαρι μιας -ηδη πτωχης-χωρας.Ενδειξεις δεν υπαρχουν (πολλω δε μαλλον) αποδειξεις!!!Για την ταπεινοτητα μου, τα πραγματα ειναι απλα.Οι Ελληνες Πολιτικοι βρισκοντας ανοιχτες αγορες και υπο καλυτερες συνθηκες ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΝ ΑΦΕΙΔΩΣ και χωρις την ελαχιστη περισκεψη.Ξεσπασε η κριση των ΗΠΑ (Lehman Brothers),και κατερρφθη για Χωρες, Ανθρωπους, Επιχειρησεις το τραπεζικο απορρητο (Νοε 2009).Εκει η Ιστορια ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ.Παρακολουθησαν/ειδαν τα δικα μας ¨καμωματα" ολοι οσοι επι σειρα ετων μας εκλαμβαναν ως ¨αφελεις" καταναλωτες των προιοντων τους...Για του λογου το αληθες, το ποσο μας υπολογιζαν-φαινεται απο το γεγονος-της των εκ των υστερων αντιμετωπισης..Αλλα και η προτερη, ουδεποτε ηταν καλυτερη.Δεν ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ ΠΟΤΕ--ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ--στην Ελλαδα επι τριαντα χρονια, γι'αυτο και δεν προκειται να το πραξουν ουτε και τωρα που εν κατακλειδι ξεπουλαμε για ενα κομματι ψωμι.Ισως ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ (σε επιπεδο καπιταλιστικων και ακριαων αγορων η πατριδα μας).Δεν θεωρω διολου τυχαια την προ 30ετιας δηλωση9που ανωτερω αναγραφεται του Ζισκαρ Ντ'Εστεν), οτι δηλαδη ενεταξαν στους Ευρωπαικους κυκλους την τεραστια φυσιογνωμια του παππου και μονο....Τιποτα αλλο-ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ-δεν τους ελεγε επιχειρηματικα η Ελλαδα επι "απειρα" χρονια!!!
    Τωρα θα κληθουμε ολοι οσοι ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΗΛΙΚΙΑΚΑ να βαλουμε "πλατη" για να ξαναχτισουμε Ελλαδα...Χαλαλι.