#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2011 20:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιόν θέλουν για διάδοχο του ΓΑΠ οι μεγαλοεκδότες;



Επικοινωνιακό σφυροκόπημα εναντίον του Λοβέρδου εξαπέλυσε ο Βενιζέλος το Σαββατοκύριακο, επιχειρώντας να ανατρέψει τα αρνητικά ευρήματα των δημοσκοπήσεων. Το επιτελείο του Βενιζέλου θορυβήθηκε από τις έρευνες που δείχνουν τον Λοβέρδο να προηγείται στις προτιμήσεις των ψηφοφόρων, ενώ είναι οι δύο ισχυροί υποψήφιοι είναι πολύ κοντά όταν το εκλεκτορικό σώμα μικραίνει (π.χ. ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ 2009, όσοι θα πάνε να ψηφίσουν).

Έτσι έβγαλαν μπροστά το βαρύ πυροβολικό και «ζωγράφισαν» τις σχέσεις που έχουν με τα μήντια και τους ιδιοκτήτες τους, τις οποίες μεθοδικά έχει χτίσει ο Βενιζέλος εδώ και πολλά χρόνια. Άλλωστε ο Βενιζέλος θεωρείται ως ο «άνθρωπος των συμφωνιών», ενώ για τον Λοβέρδο λένε ότι μπορεί να περιμένει.

Σήμερα στο χώρο του ΠΑΣΟΚ εκτιμάται ότι τρία εκδοτικά συγκροτήματα έχουν παρέμβαση: ο ΔΟΛ, ο Πήγασος και η Καθημερινή/Σκάι.

- ΔΟΛ: με την αρθρογραφία του Βήματος, που μεταξύ άλλων αποκαλύπτει την «απόδραση» του Μόσιαλου από την ομάδα των Λοβέρδου, Διαμαντοπούλου, Ραγκούση, περιγράφεται σαφής προτίμηση προς τον υπουργό Οικονομικών. Ο κύριος Σταύρος είχε «αποτελεσματική» συνάντηση με τον υπουργό.

- Πήγασος: οι σχέσεις της ιδιοκτησίας με τον Βενιζέλο είναι γνωστές και επιβεβαιώθηκαν πρόσφατα.

- STAR: με μικρή παρέμβαση στο ΠΑΣΟΚ (προτιμά τον Κουβέλη). Διατηρεί ίσες αποστάσεις ανάμεσα σε Βενιζέλο – Λοβέρδο.

- MEGA: η στάση του καναλιού είναι το άρθροισμα των προτιμήσεων των μετόχων του, η οποία αποτελεί κάθε φορά την «ισορροπία» του καναλιού. Με δεδομένες και τις προσωπικές σχέσεις των στελεχών του καναλιού με τον Βενιζέλο, ο Λοβέρδος μπορεί να περιμένει τον δεύτερο ρόλο.

- Συγκρότημα Αλαφούζου: ιδεολογικά είναι πιο κοντά στον πολιτικό λόγο του Λοβέρδου, όμως αυτό ο υπουργός Υγείας δεν το έχει κεφαλαιοποιήσει σε πολιτική στήριξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/12/2011 21:20:12

    Θα διαδραματιστεί στη πασοκική παράταξη ένα μεγάλο εσωκομματικό παιχνίδι.Αυτό είναι σίγουρο.Όμως υπάρχει μια εύλογη απορία:ΠΩΣ θα βγουν στο κόσμο και ΠΩΣ θα εξηγήσουν τις θέσεις τους ΕΝΩ,εδώ και δυο χρόνια,ΤΙΝΑΞΑΝ τη χώρα στον αέρα και ΕΞΟΝΤΩΣΑΝ τους πολίτες;;;Θα μιλήσουν ΠΟΙΟΙ;;;ΟΛΟΙ αυτοί μας οδήγησαν σε αυτό το απερίγραπτο ΧΑΛΙ,που βιώνουμε,και θα έχουν το ΘΡΑΣΟΣ(γιατί για περί θράσους πρόκειται) να παρουσιάσουν ''πολιτικές θέσεις'';;;Το καλύτερο που πρέπει να κάνουν είναι να εξαφανιστούν....ΑΛΛΑ ποιος έχασε το φιλότιμο για να το βρουν όλοι αυτοί.....

  2. irida avatar
    irida 19/12/2011 22:10:29

    Όποιος κι αν βγει το πασοκ τελείωσε. Η πραγματικότητα θα ξεπεράσει την όποια προπαγάνδα υπέρ του ενός ή του άλλου. Αναρωτιέμαι πολλές φορές πόσο μικρόνοες είναι οι πολιτικοί!! Μα πόσο; Εκτός πραγματικότητας εντελώς. Όσα έρχονται θα τους παρασύρουν σχεδόν όλους. Δεν το χουν καταλάβει ακόμα; Κλεισμένοι στην αυτάρκειά τους και στο μικρόκοσμό τους νομίζουν πως θα επιβιώσουν πολιτικά. Δυστυχώς όχι. Όποιος ζει στην κοινωνία το βλέπει. Κάθε πασόκος είναι έτοιμος για λυντσάρισμα. Σε συνδικαλιστική συνέλευση μόνο που δεν λυντσαρίστηκαν οι πασόκοι!! Κι είναι ομοιοπαθείς..που να τα βουλευτές!! Πόσο μάλλον υπουργοί..
    Δεν ξέρω ποιος θα βάλει στο πασοκ την ταφόπλακα. Κανείς υπουργός οικονομικών δεν έχει επιβιώσει λόγω των δυσάρεστων μέτρων και σε άλλες εποχές, πόσο μάλλον τώρα..
    Το οικοδόμημα καταρρέει αντάμα με το εκδοτικό.. Θα δείξει ο χρόνος...υπάρχουν κι απρόοπτα στη ζωή που καμιά φορά ανοίγουν διάπλατα τις πόρτες για εξελίξεις παντός είδους!!

    • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ irida 19/12/2011 23:23:04

      Μακάρι .....

  3. ikaros avatar
    ikaros 19/12/2011 22:30:48

    Ποιος θα κληρονομήσει το νεοφιλελεύθερο ερείπιο του ΠΑΣΟΚ? Σίγουρα έχει μεγάλη... αγωνία ο ελληνικός λαός.

  4. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 19/12/2011 22:50:31

    ΕΔΩ ΚΑΡΑΒΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ..............................

  5. restart avatar
    restart 20/12/2011 00:19:33

    μεσα μαζικης αποχαυνοσης

    βγηκε και ο χρυσιχοιδης στον παπαχελα
    θλιβερο θεαμα
    ο ανθρωπος δε ξερει να μιλαει
    "και οταν ημουν 15 χρονων μαζευα καπνα"
    τι λε ρε μιχαλη
    και τωρα που εισαι 50 αρμεγεις χελωνες στο αναπτυξης
    θες και να κυβερνησεις τρομαρα σου


    στον πρετεντερη μπιστης, σκανδαλιδης, παναγιωτοπουλος,
    ενας της ντορας και ο εκλογολογος του μεγκα
    αυτα ειναι
    να ακουσουμε νεες αποψεις απο νεους ανθρωπους


    ου να μου χαθειτε ρε πρετεντερηδες

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ restart 20/12/2011 15:21:42

      αρμεγε λαγους και κουρευε χελωνες :) :)

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/12/2011 00:42:21

    ειτε βενιζελος ειτε λοβερδος ειτε οποιος αλλος το πασοκ εχει τελλειωσει. και ξερετε γιατι εχει τελειωσει? γιατι το πασοκ ειναι κομμα των παπανδρεου. απο τη στιγμη που φευγει απο τη μεση ο παπανδρεου ο Γ' ,απελευθερονονται φυγοκεντρες δυναμεις και προς τα αριστερα και προς τα δεξια. το πασοκ διαχρονικα κυριως με τον ανδρεα παπανδρεου καταφερνε και ενωνε δεξιους και αριστερους κατα ενα περιεργο τροπο, παρα πολλα παιδια δεξιων οικογενειων εφευγαν και πηγαιναν στο πασοκ του ανδρεα. και το παραδοξο ειναι πως αυτοι οι ανθρωποι εχουν γινει οι πιο φανατικοι πασοκοι. τωρα πλεον με το περασμα των χρονων και αφου το πασοκ του παπανδρεου του Γ΄ τελειωσε καθε κατεργαρης δηλ.ψηφοφορος θα παει στον παγκο του. οι λοβερδοι ,βενιζελοι κλπ. δεν μπορουν να κρατησουν το πασοκ ενωμενο. δεν εχουν την υποσταση να το κρατησουν.

  7. Tassos avatar
    Tassos 20/12/2011 09:46:35

    Το ΘΕΜΑ θα υποστηρίξει Λοβέρδο μιας και ο Θέμος με τον Λοβέρδο ήταν συγκάτοικοι όταν σπούδαζαν Θεσσαλονίκη.