25/05/2009 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιο θα είναι το δίλημμα που θα θέσει ο Καραμανλής;

Το επιτελείο του Κ. Καραμανλή ψάχνει για δίλημμα το οποίο θα κατατεθεί στο ντιμπέιτ των αρχηγών. Την προηγούμενη φορά είχε θέσει το δίλημμα «αυτοδυναμία ή εκλογές» αποκλείοντας κάθε ενδεχόμενο συνεργασίας και, όπως αποδείχθηκε, τότε η προσπάθεια εγκλωβισμού των ψηφοφόρων απέδωσε.

Επικρατέστερη ιδέα μέχρι στιγμής είναι να θέσει το δίλημμα «Νέα Δημοκρατία, ή αστάθεια μακράς διαρκείας» ενώ υπάρχει η σκέψη να πει δημοσίως και επισήμως το «αν χάσω θα φύγω» προκειμένου να επηρεάσει συναισθηματικά την βάση της παράταξης που ασφαλώς τον προτιμά από την Ντόρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2009 16:49:56

    Ο,τι δίλημμα καί νά θέση,εμείς(8 τόν αριθμό),πάμε στό χωριό.Καιρός νά κάνουμε μιά αναίμακτη επανάστασι.

  2. ΑΛΕΞΗΣ avatar
    ΑΛΕΞΗΣ 25/05/2009 17:11:05

    ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΗΣ GPO ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΤΡΟΝ?

  3. dimitris avatar
    dimitris 25/05/2009 17:23:17

    Δεν μπορεί πλέον να θέτει διλήμματα. Έχει λάβει την άγουσα.

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 25/05/2009 17:29:05

    Τι διλημμα θα θεσει; Εγω ή Εσεις!

  5. ataktos avatar
    ataktos 25/05/2009 18:07:22

    Ο κύριος πρωθυπουργός ένα δίλημμα μπορεί να έχει «τα κιλά μου η σκάω από το κακό μου »

  6. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 25/05/2009 18:29:44

    Καραμανλής ή Τριανταφυλλίδης δηλαδή.

  7. theo1611 avatar
    theo1611 25/05/2009 19:06:09

    Αν οι ευρωεκλογές ήταν ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ στον Καραμανλή, εγώ θα ευχόμουν να μην βρεί ούτε την ψήφο του μέσα στην κάλπη.

    Ο άνθρωπος είναι απαράδεκτος.
    Προετοιμάστηκε 7 χρόνια για να αναλάβει τη διακυβέρνηση και δεν είχε φροντίσει να μάθει τι αναλαμβάνει. Τα μέτρα του που θα τα εφήρμοζε?

    Είναι στη διακυβέρνηση 5 χρόνια και ακόμα αποφεύγει το "θα" γι' αυτά που και ο ίδιος αναγνωρίζει ότι δεν έχει κάνει, αλλά και τα "τι έφταιξε" για τα άστοχα που έχουν γίνει και επίσης αναγνωρίζει.

    Ο τύπος είναι χαμένος από το Σεπτέμβριο 2007, οπότε εν πλήρη ανικανότητι ο λαός του έδωσε το πονηρό συγχωροχάρτι "όπως τα έκανες κάτσε και να φτιάξεις κιόλας", όπως το επιβεβαίωσε ο ίδιος και ένα χρόνο αργότερα στη ΔΕΘ, όταν εγκατέλειψε τη μάχη, υποτιμώντας τη νοημοσύνη όλων μας.

    Ο τύπος δεν μπαίνει σε ζυγαριά με τους μελλοντικούς διαδόχους του, καθώς τέτοια απόσταση λόγων και έργων δεν έχει ξαναγνωρίσει η χώρα.

    Ας πρόσεχε!!!

    ΥΓ: Ποιά διλήμματα και κουραφέξαλα. Ούτε ως μονόφθαλμος που βασιλεύει στους τυφλούς μπορεί να αυτοαναγορευτεί.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/05/2009 19:37:11

    Είναι η μοίρα και το άγος μας, να μην έχουμε ηγέτες που να αξίζουν να κυβερνήσουν ... δυστυχώς για τα παιδιά μας.

  9. theo1611 avatar
    theo1611 25/05/2009 20:32:59

    @8 strange attractor

    Τι βήματα όμως κάνουμε για να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις να αναδειχτούν?

    Να επιβραβεύσουμε τους αποδεδειγμένα άχρηστους?
    Να επιβραβεύσουμε αυτούς που δεν μας γεμίζουν το μάτι?
    Να ενισχύσουμε αυτούς που δεν έχουν φθαρεί και άρα αξίζει να δοκιμαστούν, ακόμα και αν δεν επαληθευτούμε?

    Κάτι τέλος πάντων πρέπει να κάνουμε. Τι όμως?

  10. 21 avatar
    21 25/05/2009 21:31:05

    Γιατί κάν να θέσει δίλημμα; Η κυβέρνηση του έιναι πράγματι απαράδεκτη και χωρίς συνοχή. Αλλά εδώ είναι ευρωεκλογές. Δεν είναι και δεν πρέπει να είναι οτιδήποτε άλλο. Αν κάθε φορά πού μία κυβέρνηση στα μέσα της θητέιας της γιά δημοτικές ή γιά ευρωεκλογές ή για προεδρική εκλογή έπρεπε να φεύγει τότε θα πρέπει να αλλάξουμε απόλυτα το σύστημα και να έχουμε εκλογές ανα διετία ή και κατ έτος. Ας τις διοργανώνουν δε οι δημοσκοπικές εταιρείες γιά ταχύτερα αποτελέσματα. Κι αν οι εκλογείς στις Ευρωεκλογές προτιμούσαν λ.χ. να ενισχύσουν τους σοσιαλιστές, καθιστώντας τους πλειοψηφικό ρεύμα στην ευρωβουλή τι πρεπει να γίνει να παραιτηθούν καμμιά 20ριά από 27 κυβερνήσεις στην ΕΕ; Όχι κύριοι η χώρα δεν χρειάζεται κι άλλες εκλογές. Χρειάζεται ένα μήνυμα προς τους κυβερνώντες της ΝΔ ότι πρέπει κάποτε να κυβερνήσουν και σύμφωνα με το συνταγμα να κριθούν (χωρίς αναισθητικό) το 2011, εκτός και άν οι ίδιοι δεν έχουν τα κότσια να κυβερνήσουν έως τότε.

  11. οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    οδηγός ΗΣΑΠ 25/05/2009 23:57:15

    Απίστευτο ρε συ φάκτορα... Έξοψες το "σουβλάκια ή πίτσα";

  12. αλλενάκι avatar