04/09/2008 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιο είναι το μείζον θέμα των ημερών;

Είναι πολλά τα ζητήματα που «παίζουν» ταυτόχρονα στην πολιτική σκηνή. Είτε επειδή το ΠΑΣΟΚ, στο πλαίσιο μιας γενικής πολιτικής αντεπίθεσης, τα άνοιξε όλα μαζί (λάθος κατά την γνώμη μας), είτε επειδή η αυθαιρεσία ηγετικών κύκλων της κυβέρνησης οδηγεί, πλέον, στη διάρρηξη πολλών αποστημάτων, είναι γεγονός ότι η σκανδαλολογία κυριαρχεί πάλι στη ζωή μας.

Ποιο είναι όμως το μέγιστο πολιτικό «σκάνδαλο»; Ποια είναι η μεγίστη πολιτική καπηλεία; Είναι κατά την γνώμη μας η βαριά υπόνοια που επικρέμεται πάνω από την κυβέρνηση, από τότε που ξέσπασε το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, αλλά κανείς δεν τολμά να την αγγίξει ακόμα. Ότι δηλαδή σειρά κυβερνητικών στελεχών και υπουργών επιλέχθηκαν, είτε αποπέμφθηκαν από την κυβέρνηση, όχι με βάση τα πραγματικά προσόντα τους, ή τα λάθη στα οποία υπέπεσαν.Αλλά αναλόγως της στάσης τους απέναντι στα επίμεπτα νομοσχέδια των μεσιτών μοναχών.

Και όχι μόνο απομακρύνθηκαν, αλλά διασύρθηκαν κιόλας, ξεφτιλίστηκαν για να το πούμε καθαρά, για πράξεις που ήταν πταίσματα μπροστά στις αμαρτίες άλλων.

Κι εμείς οι αφελείς νομίζαμε ότι ο ένας έφυγε για τα ομόλογα και ο άλλος επειδή είχε τάχα Ινδούς στο σπίτι του.

Κατόπιν τούτων δεν νομιμοποιείται και ένα άλλο ερώτημα; Ποιος κυβερνά επιτέλους αυτόν τον τόπο; Ο Καραμανλής, ή οι μεσίτες του Εφραίμ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aionios avatar
    aionios 04/09/2008 16:25:00

    Δεν έχει σημασία Factor αν ανοίγει ένα θέμα μόνο του ή όλα μαζί. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο.
    Αθροιστικά και σωρρευτικά λειτουργούν οι αποκαλύψεις.

  2. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2008 16:25:29

    Μακάρι

  3. nas avatar
    nas 04/09/2008 16:27:42

    μα πάντα επι δεξιάς κυβερνούσε το τρίπτυχο πατρίς, θρησκεία και οικογένεια... ε, σήμερα είναι η οικογένεια Ρουσόπουλου και Βουλγαράκη που κάνει κουμάντο...

  4. aionios avatar
    aionios 04/09/2008 16:31:23

    Και πρέπει να τελειώνει και το παραμύθι πως ο Καραμανλής δεν έχει συμμετοχή στις υποθέσεις αυτές, και ότι τον εκθέτουν οι υφιστάμενοι του.
    Κάθε ένας έχει τον κουμπαρά του.

  5. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 16:35:04

    καλα τοσω γρειγορα ξεχασαμε το Πεκινο οπου μας "εκπροσωπισε" ο πεως με τι μανταμ του και η Ντορουλα εφαγε σκατα .Ελεος ποια.

  6. Διαπορών avatar
    Διαπορών 04/09/2008 16:35:26

    Το Ρουσόπουλο χτυπάνε όλα τα ΜΜΕ (συμπολίτευσης, αντιπολίτευσης, BLOGGS, εκδότες και λοιποί συγγενείς).
    Πάντα έτσι γίνεται.
    Με τους αδύναμους, τους αποτυχημένους, τους ανίκανους ουδείς ασχολείται.
    Τους δυνατούς, ικανούς και επιτυχημένους έχουν όλοι στο στόχαστρο.
    Κανόνας που ισχύει από αρχαιοτάτων χρόνων.
    Με τις υγείες σας.

  7. nas avatar
    nas 04/09/2008 16:36:45

    Για πες μία επιτυχία, εκτός απο τα σπίτια με τα...δάνεια;

  8. Πέτρος avatar
    Πέτρος 04/09/2008 16:44:07

    Το θέμα είναι ότι δεν ασχολούμαστε με κανένα σοβαρό θέμα αλλά με θέματα β΄διαλογής που κάποιοι θέλουν να τα αναδείξουν σε μείζονα. Κοινώς καρχιμακισταν.

  9. aionios avatar
    aionios 04/09/2008 16:44:12

    Στις επόμενες εκλογές θα κατέβει με σταυρό για να δούμε τι επιτυχία θα καταγράψει ο Ρουσσόπουλος?
    Πότε θα εκτεθεί στην λαική κρίση?

  10. salmonellas avatar
    salmonellas 04/09/2008 16:44:28

    Υπαρχει καποιος εθελοντης να παει στη ΔΕΘ στη θεση του Κωστακη? Τι θα παει να πει αραγε και σε ποιον? Απο την μια μερια τον λυπαμαι το φουκαρα, απο την αλλη, εχει ορια η υπομονη. Ο μονος που φαινεται οτι τα εχει παει χειροτερα προς το παρον ειναι ο μαυρος ο Χριστοφιας που νομισε οτι εχει τα... κυβικα του Παπαδοπουλου, αλλα ανακαλυψε οτι ειναι απλως ενας χονδρος πανω σε ποδηλατο. Περαστικα σε ολους.

  11. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 16:48:24

    salmonella -λες να δουμε αυρειο τον Ζαχο θα εχει πλακα Τωρα εγινε καλα ο μπαμπας .

  12. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 04/09/2008 16:52:10

    "... Δεν θα μπορούσαμε ποτέ να πραγματοποιήσουμε το παγκόσμιο σχέδιο μας εάν είμαστε εκτεθειμένοι όλα αυτά τα χρόνια στο φως της δημοσιότητας. Αλλά όλος ο κόσμος είναι πλέον εξελιγμένος και προετοιμασμένος να κινηθεί προς μια παγκόσμια κυβέρνηση, που δεν θα γνωρίζει πλέον τι σημαίνουν πόλεμοι, εγκαθιδρύοντας την ειρήνη και την ευημερία για όλη την ανθρωπότητα. Η υπερεθνική επικράτηση μιας διανοησης επιλέκτων και παγκόσμιων τραπεζιτών, είναι οπωσδήποτε προτιμότερη από τον εθνικό αυτοκαθορισμό κατά τη διάρκεια των αιώνων του παρελθόντος".

    Ντέιβιντ Ρόκφελερ

    Το χωρίο από τον εναρκτήριο λόγο του Ρόκφελερ στη συνδιάσκεψη της λέσχης Μπίλντερμπεργ στο Μπάντεν-Μπάντεν το 1991 παρατίθεται και στη Wikipedia.
    Για ενημέρωση το αντίστοιχο άρθρο του Richard C. Cook:
    http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=9205

    Αυτοί που ροκανίζουν τις δομές επιβίωσης της χώρας, εργάζονται κατ΄εντολήν των οικοδόμων της παγκόσμιας δικτατωρίας.
    Τα κλεψιμέικα δεν αποτελούν τον τελικό στόχο, αλλά τα τριάκοντα αργύρια. Και αυτοί που ακολουθούν τους νυν και πρώην κλέφτες έχουν τους ίδιους εργοδότες. Αυτοί βάζουν τα σκυλιά να τσακώνονται για τη λεία. Τελικός κερδισμένος είναι αυτός, για τον οποίον ο Αδόλφος αποτέλεσε γενική πρόβα.

  13. rs avatar
    rs 04/09/2008 16:53:21

    Factor,
    δεν έχω αντίρρηση να δεχτώ και αυτή την άποψη για την απομάκρυνση των υπουργών.
    Αλλά τότε ο μεν ένας δεν είχε σχέση με τους κουμπάρους, ο δε άλλος με τα αυθαίρετα;
    Ή μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο.
    Δηλαδή διάφοροι "μηχανισμοί" μαζεύουν "άπλυτα" από όλους (!!;;) και δοθείσης της ευκαιρίας και των συμφερόντων τα δημοσιοποιούν.
    Αυτό να το καταλάβω για πολιτικούς αντιπάλους (πχ Καχριμάκης). Όταν όμως συμβαίνει μέσα στον ίδιο χώρο.......
    "Βρε πού πάμε;" που ρωτούσε και ο Αυλωνίτης.

  14. miaouth avatar
    miaouth 04/09/2008 16:58:53

    Τι του ζητάτε τώρα; Να κυβερνά!
    Ο άνθρωπος πριν γίνει πρωθυπουργός δεν είχε διοικήσει ούτε κονικλοτροφείο.
    Όσο για δουλειά, από τη ΜΑΚΙ στην ΟΝΝΕΔ, μετά βουλευτής και πρόεδρος.
    Είστε απάνθρωποι. Δεν δικαιούστε να απαιτείτε να αλλάξει ο άλλος τον τρόπο ύπαρξής του

  15. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 17:31:51

    τωρα που ο Αβραμοπουλος πληρωσε τους νταβατζιδες του τα φαρμακα ολα τα ΚΑΠΗ αυρειο στη Σαλονικα .για να δουμε μετα την Μαργαρετ και μαμαδες πως θα βρειζουν τον Κωστακη .
    Τολμας Αλεκα να δωσεις γραμει?

  16. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 17:39:55

    Δηλαδή ο Τσιτουρίδης είχε πραγματικά προσόντα και τον έφαγε η ηγουμένη; Ας σοβαρευτούμε λίγο.

  17. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 17:43:27

    anonymous -που ειδες εδω να εχουμε αποδεχτει την ασχημια .Εδω σαλιο δεν μας εμεινε στο στομα μολις βλεπουμε τον Κωστακη και ΓΑΠ .Πλακα μας κανεις

  18. ο νοών...νοείτο avatar
    ο νοών...νοείτο 04/09/2008 17:48:45

    Εάν η ιστορία, από αρχαιοτάτων χρόνων, βάλει τον ρουσόπουλο μαζί με τους υπόλοιπους ισχυρούς ικανούς και αεπιτυχημένους τότε μάλλον έχουμε ελπίδα ακόμη….
    ΥΓ. Για να ακριβολογώ.

  19. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 18:02:25

    Factorx, μου επιτρέπεις να χρησιμοποιώ τη λέξη "Καραμανλίσκος";

  20. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 04/09/2008 18:03:35

    όταν ο μπάρμπας του ράθυμου αναρωτήθηκε ,ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο,μετά από λίγο δραπέτευσε στο Παρίσι ως Τριανταφυλλίδης....λέτε?

  21. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/09/2008 18:04:15

    Το Μείζον Θέμα των ημερών είναι άν ο Καραμανλής θα διώξει 2-3 από την Κοινοβουλευτική Ομάδα και θα πάει σε εκλογές με "εν συνειδήσει" απώλεια της δεδηλωμένης ή θα περιμένει να διαλυθεί το σύμπαν και ότι γίνει.
    Για την πρώτη εκδοχή πρέπει στοιχειωδώς να περιμένουμε μετά την 26 Σεπτεμβρίου λόγω Υπηρεσικής Κυβέρνησης κ.λ.π.
    Για το δεύτερο ενδεχόμενο δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε. Δουλεύει από μόνο του.

  22. σασκα avatar
    σασκα 04/09/2008 18:31:10

    26 μέρες ακόμα θα είσαστε όλοι μαζεμένοι να ανταλλάσσετε κουβεντούλες συνωμοσίας. Μετά θα ξαναβάλετε τα κεφάλια μέσα για να βρείτε τι και πως θα ρίξετε τον ακατάλληλο για να βάλουμε στην θέση του τον αξεπέραστο που κοιτάζει μόνο τις αξίες και δεν ενδιαφέρετε για εξουσία.
    20 βόμβες και όλες ήταν ζούφιες και όσες έσκασαν μάλλον στα χέρια αυτών που τις κρατούσαν έσκασαν.

  23. σασκα avatar
    σασκα 04/09/2008 19:01:47

    Αγαπητέ Factorx
    Ξέρεις οτι σε διαβάζω αλλά αν πραγματικά ψάχνεις για το μείζον θέμα των τελευταίων μηνών είναι οτι σε αυτήν την (άθλια- δολιοπλόκα- νόθα) κυβέρνηση κανείς δεν κάνει αντιπολίτευση, απλά όλοι προσπαθούν να βρουν καμιά μπόμπα για να την κτυπήσουν.
    Γιατί άραγε η διαφορά με το ΠΑΣΟΚ κρατάει ακόμα την Ν.Δ στις 2,4 μονάδες.

  24. Αντιήρωας avatar
    Αντιήρωας 04/09/2008 19:36:50

    Το πιο αποκρουστικό δείγμα του αμοραλισμού και του μακιαβελικού τυχοδιωκτισμού είναι ο πρώην εκκετζής Τατούλης (οι πρώην εκκετζήδες αποτέλεσαν την «πρωτοπορία» των λακέδων του συστήματος).
    Ο ακραιφνής αυτός νεοφιλελεύθερος που έχει θητεύσει στο κυβερνητικό οικοδόμημα της διαπλοκής και της σήψης (και επί Μητσοτάκη) έρχεται τώρα και το παίζει «αντάρτης» εκ του ασφαλούς, εκτελώντας διατεταγμένα τα σχέδια των «νταβατζήδων».
    Ξαφνικά αυτός ο καραμπινάτος «λακές» ανακάλυψε όλα τα σκάνδαλα και τις βρωμιές της κυβέρνησης και των υπουργών της και ρίχνει καθημερινά τις «ομοβροντίες» του: το «υλικό» του τηλεοπτικού εμπορικού υπερθεάματος.
    Και, όμως, αυτό το «παλικάρι» που σήκωσε τη σημαία της «εξυγίανσης» και της κατεδάφισης του κόμματός του, δεν έχει ούτε το ελάχιστο πολιτικό ήθος να παραιτηθεί. Περιφέρεται το «πιόνι» και «βρυχάται» όπως προστάζουν οι «νταβατζήδες» σκακιστές και αυτός ψηφίζει τα νομοσχέδια της κυβέρνησης!!!
    Χρησιμοποιείται ο «λακές» από τα ΜΜΕ και τους πολιτικούς μακιαβέλιδες για την κατεδάφιση του πολιτικού σκηνικού και αυτός ο «αντάρτης» περιμένει να τον διαγράψουν για να γίνει ήρωας!!!
    Τέτοιο ελεεινό «πιόνι» της πολιτικής δύσκολα συναντάς μέσα στον πολιτικό «ορνιθώνα» του αστικού κοινοβουλίου…
    Όταν οι πράξεις σου έρχονται σε τέτοια κραυγαλέα αντίθεση με αυτά που καταγγέλλεις τότε είσαι απατεώνας ολκής. Ξεπερνάς και τον αμοραλισμό του μακιαβελισμού…

  25. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 19:50:10

    Αντιήρωας -εχουν και οι αλλοι χωροι τετοιουσς!!!

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/09/2008 20:00:29

    Νομίζω τα εξηγεί όλα η δήλωση:


    «Προτιμώ να είμαι βλαξ, παρά απατεώνας»!

    βουλευτής Έβρου της Ν.Δ. Άκης Γεροντόπουλος,

    άσε που δικαιώνει και τον ...κ Τατούλη

  27. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2008 20:02:07

    @Kraepelin. Μην παίζεις με τη σύνταξη του άρθρου. Φυσικά και δεν ενοούμε αυτο που ...ενοείς. Ομως: Για τα ομόλογα, μέχρι τώρα έχουν βρεθεί ευθύνες κυρίως για Αλογοσκούφη. Και ο Τσιτουρίδης έφυγε για τον Ευγένιο αν δεν κανω λάθος. Οσο για τον Ινδό είναι λόγος να φύγει κανεις μόνο γι αυτό απο αυτην την κυβέρνηση, δεδομένου του αυθαίρετου του Σουφλιά; Μήπως ήταν το γενικότερο κλίμα που διαμορφώθηκε σε βάρος του Μαγγίνα που ήδη είπε οτι δεχόταν τηλεφωνήματα για το Βατοπέδιο; Και ποιος το διέρρευσε για τον Ινδό στις φυλλάδες που έπαιρναν DVD απο το Μαξίμου;

    Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη απο οσο φανταζόμαστε

  28. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 20:17:28

    Δηλαδή; Πόσο χειρότερη;

  29. ataktos avatar
    ataktos 04/09/2008 20:28:05

    Kraepelin -istnieje (υπαρχει) w slownictwie (στο λεξεικο) jedno slowo (μια λεξει) duren (βλαξ) .

  30. Kraepelin avatar
    Kraepelin 04/09/2008 20:43:20

    Τι γλώσσα είναι αυτή; Αν κρίνω από τα ορθογραφικά λάθη, μάλλον την ξέρεις καλύτερα από τα ελληνικά.

  31. ςςς avatar
    ςςς 04/09/2008 21:10:00

    Μεγάλο είναι το έργο της ΝουΔου δείτε τα σπιτια των Υπουργών!!!

  32. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 04/09/2008 21:23:40

    Στην "πιάτσα" ακούγονται διάφορα για το ποιος "έδωσε" τον Βουλγαράκη. Όπως π.χ. ότι αυτός που έδωσε το θέμα (και με τόσες λεπτομέρειες) δεν είναι στην αντιπολίτευση, αντιθέτως. Επίσης φοράει γυαλιά και ούτε ένας από τους παλιούς του συναδέλφους τον συμπαθεί πια. (Μπα, μάλλον ένας τον "ξανασυμπάθησε").

  33. Xase avatar
    Xase 04/09/2008 21:38:01

    Η απαντηση στο ερωτημα σου φακτορ ειναι μια. Αυτος που κυβερνουσε τον τοπο απο τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο και μετα, αυτος μας κυβερναει και τωρα.Δεν εχει αλλαξει τιποτα, Ο κυριαρχος λαος και παρομοιες εξυπναδες ειναι λογια του αερα. Ο λαος ποτε δεν κυβερνησε. Παντα οι νομοθετες και οι νομοθεσιες ηταν εναντιον του. Παντα ο λαος πληρωνει τα παντα. Με τον ιδρωτα του και τις αγωνιεςς του.

  34. Ιωάννης Θεοδούλης avatar
    Ιωάννης Θεοδούλης 04/09/2008 22:35:42

    Να κάνω μια χυδαία ερώτηση Φάκτορα; Πότε θα αρχίσετε να αγγίζετε την οικογένεια Καραμανλή; Γιά πότε το κόβεις να πέσει το σύρμα; τώρα από ποιόν εσείς τα ξέρετε αυτά τα κόλπα... (με το εσείς εννοώ το όλον ευυπόληπτον της δημόσιας ενημέρωσης εν Ελλάδι)

  35. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/09/2008 22:57:36

    Το μείζον θέμα της εποχής είναι ότι δεν έγινε κανένα πάνελ δημοσιογράφων ή πολιτικών για τη στάση που πρέπει να κρατήσει η Ελλάδα στον Κάυκασο ή για την επανέναρξη των συνομιλιών για το Κυπριακό.